c PUROL Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Gevatte Koude Neus en Borst. BAZAR „T.A.V.E.N.U." 57ste Jaargang ZATERDAG 7 FEBRUARI 1931. No. 6. 1 De anderen en wij. Gemengd Nieuws Adverteert in dit blad Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. r t k, dat is oen vraag die we _2__i .hier Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Hulpboek koeien Rieren Hokkelingen Stierkalveren Koekalveren Totaal 4283 5131 6399 1742 7503 Dit blad verschflnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorna, in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlQk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Tafeltje Schaatsen Kussen Borstelhanger Theemuts Kleedje Mandje Bloemvaasje Sleedje Schort Kopergravure Wit Kleedje Tabaksdoos Chocolade popje Bonbonbakje Taschje Busje Groenten Glazen bakje Pudding 1 r van 69. naar waren alle prijzen uit- nos. 249 553 99 319 431 24 271 139 156 132 466 38 299 527 212 575 151 577 415 245 De prys der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Dinsdagavond 6 uur zou de bazar in het gebouw van de Protestantenbond, volgens aankondiging officieel worden geopend. Even na zessen gaf eerst de zangver. »T.a.v.e.n.u.« een paar zang nummers ten gehoore, waarna de WelEerw. Heer Ds. 1. Hulshoff het woord nam. Spr. begon te zeggen dat men niet een lange breedvoerige rede zou behoeven aan te hooren, daar hij met de geschiedenis van de zangver- eeniging weinig op de hoogte is, omdat hij op geenerlei wijze aan de vereen, verbonden is geweest. Ook over de bazar kan ik, aldus spr., niet veel mee deden, daar ik niet aan de voorbe reidende werkzaamheden heb deelge nomen. Naar den indruk, die ik op de laatste kerkuitvoering van »T.a.v.e.n.u.« heb gekregen, heeft deze vereen., vol gens mijn inzicht, echter wel bestaans recht voor Workum. Hoewel ik onbe voegd ben over zang te oordeelen en dus een oordeel van mij van geen waarde is, heeft die uitvoering mij het idee gegeven, dat directeur en leden van »T.a.v.e.n.u.« met ambitie en toe wijding hun beste krachten geven. Wil »T.a.v.e.n.u.« thans haar plaats blijven innemen dan moet zij financieel gesterkt worden, wat zij nu tracht door de in den laatsten tijd zeer gebruikelijke manier n.l. het [organiseeren van een bazar. Dat deze bazar aan de verwach tingen mag voldoen en ieder, die het in deze tijden voegt de beurs te openen haar mede doet slagen om de vereen. »T.a.v.e.n.u.< te steunen. Bazar van >T.a.v.e.n.u.<, die letters waarvan ik de beteekenis op het oogenblik niet goed weet, maar waarvan ik nu zou willen zeggen»Bazar Tot Aanvulling Van Een Noodzakelijke Uitgaaf.» Hierna gaf de zangvereen. nog een paar nummer ten beste, die op verdienste lijke wijze werden gezongen. De bazar was hiermede geopend en men kon nu verschillende inkoopen woorden van Eugene Sennettbjjvoor- Wanneer we den geest van ek over ons voelen komen, laten of andere goede kleine daad te ont- Bij gevatte Koude in hoofd en lede maten, Rheumatische pjjnen, Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kiespijn, Aange- zichtspjjn en vastzittende Hoest, ge- bruike men nijnhardt’s Poeders. Deze werken genezend en nemen de pijnen weg. Prjjs per poeder 8 cent en in doozen van 6 stuks 45 ct. Alleen echt wanneer doos en poeders voor zien van den naam Mynhardt. Let hierop! Vraag ze Uw Drogist. proeven bij het rad van avontuur of een kopje Gaastra’s thee drinken in de theetuin. Dit alles werd opgeluisterd door mooie, heldere radio-gramafoon- muziek van den heer S. Sj. Vlas, wat LIJST van uit Workum verfrok- ken en aldaar gevestigde per sonen over Januari 1931. Ingekomen Horstina Maria Dijkstra, van Hille- gersberg naar E 26. Ysbrand Althuis, van Dronrijp naar G 214. Aukje Dijkstra van Bloemendaal naar G 152. Eliza beth de Jong, van Groningen naar G 11. Sietske de Jong van Woudsend naar E 17. Bij neusverkoudheid en koude op de borst had men vroeger de goede ge woonte om neus en borst in te wrijven. Tegenwoordig gebruikt men hiervoor de geneeskrachtige Purol. natuurlijk niet weinig bijdroeg tot een gezellige stemming. Ook Woensdag middag vanaf 3 uur was de bazar opengesteld, waarbij vele kinderen hun belangstelling toonden voor de grabbel ton. ’s Avonds draaide het rad van avontuur weer lustig rond, totdat de verkoop van overgebleven goederen werd aangekondigd. De heer J. Schotsman, voorzitter van >T.a.v.e.n,u.« sprak thans eenige woor den over de voorbereiding van de bazar en merkte hierbij op dat geble ken is, ook bij het verzenden van de circulaires enzdat er velen zijn die mede leven met »T.a.v.e.u.u.« en haar een warm hart toedragen. Door deze bazar zijn wij voorloopig uit den nood, aldus spr. Een woord van dank aan het bestuur van den Protestantenbond, Afd. Workum, voor het afstaan van hun gebouw, verder aan de Weled. Heeren Burgemeester en Wethouders voor de verleende vergunning om de bazar te mogen houden, aan den Wel Eerw. Heer Ds. Hulshoff voor de woor- en aan van met De morgen-, meubelfabriek van de N.V. stoommeu- belfabriek voorheen A. Kempkes en Co. te Waddinxveen totaal verwoest, terwijl bovendien een opslagplaats van den schilder A. van der Bijl en een opslagplaats van den manufactu rier H. van der Wilde verloren gingen. Door het overslaan van vonken geraakte ook de kerktoren van de Ned. Herv. kerk, die op 10 M. afstand staat, in brand. Met medewerking van de brandweer uit Gouda slaagde men erin den kerktoren te behouden. De brand, die om één uur uitbrak, heeft den geheelen nacht voortge duurd. Eenige huizen uit de onmid- delljjke omgeving, welke bedreigd werden, moesten worden ontruimd. Hoewel de juiste opgave der schade niet te geven is, zal deze waarschijn lijk meer dan een ton bedragen. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. De gestoorde bedevaart te Dikstnuide. Voor de rechtbank te Veurne heb ben Dinsdag de drie vliegers terecht gestaan, die op 24 Augustus 1.1. de Vlaamsche bedevaart te Diksmuide door het neerwerpen van anti-Vlaam- sche pamfletten hebben gestoord. Namens het Bedevaartcomité hebben zich de advocaten, mr. Van Dieren en mr. Goedertier, civiele partij ge steld en 120.000 francs schadevergoe ding geëischt. Als verdedigers der drie beklaagden traden vier advocaten op. De gansche terechtzitting werd in beslag genomen door het debat over de kwestie of het Bedevaartcomité wel bevoegd is om als civiele partij evaF °P te tröden. De zitting werd daarop tot over veertien dagen verdaagd. Dan zal het O. M. zijn advies in deze uitbrengen. Een pleidooi voor vrouwen dienstplicht. „Wie rechten wenscht moet ook plichten aanvaarden”. De staatspresident Moestafa Kemal- Pasja heeft, schrijft „’t Hbl.”, in een meisjesschool te Smyrna een redevoe ring gehouden, die nogal zonderling aandoet in dezen tijd, nu millioenen smachten naar ontwapening. Hij be toogde, dat, daar de Turksche vrou wen geljjke burgerrechten met den man eischen, zij ook de plichten tegen over den staat moeten aanvaarden, waarvan de geringste is de militaire dienstplicht. Slechts de bestaande vooroordeelen, zoo verklaarde de Ghazi, verhinderen de vrouw mili tairen dienst te doen. „In de oudheid vochten de vrouwen schouder aan schouder met de mannen en in onze moderne samenleving bestaat geen beletsel voor de vrouwen om soldaat te worden.” De werkloosheid onder de binnenschipper!]. Daar de werkloosheid in de parti- 5 in Noord-Holland 4 gevallen in 4, culiere binnenscheepvaart met den dag verergert, kwam onder leiding van de nationale schippersvereeni- ging te Delfzffi ’n groot aantal schip pers bijeen. Na uitvoerige discussies werd besloten het volgende telegram aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw te zenden: Werklooze particuliere binnenschip pers te Delfzijl b|jeen op 3 Febr. 1931 verzoeken Z. Exc. dringend steun regeling voor binnenschippers te wil len bevorderen. Aan uitzending van binnenschippers naar een rjjkswerk- verschaffing zijn groote moeilijkheden verbonden wegens onderhoud van schepen, het verkrijgen van vracht, te weinig loon voor onderhoud ge zinnen en schepen enz. we in eenig opzicht, zij het nog zoo bescheiden, een zegen voor anderen zün. Want hoe we ons ook wenden of keeren of draaien werkelijk geluk kan toch nooit en nimmer op andere wijze verworven worden. Steeds kee ren we tot het simpele uitgangspunt terug„de meeste van deze is de liefde...” Maar wat is dan feitelijk deze liefde, wat verlangt, wat eischt zij van ons? 1 Een oud, oud boek geeft het oude, oude antwoord„De liefde is lank moedig, zij is goedertierende liefde is niet afgunstigde liefde handelt niet lichtvaardiglijk, zjj is niet opge blazen zij handelt niet ongeschikte- iyk zij zoekt zich zelve niet, z|j wordt niet verbitterd, z|j denkt geen kwaad zij verbljjdt zich niet in de ongerecht- tigheid, maar z|j verblijdt zich in de waarheidz|j bedekt alle dingen, zjj gelooft alle dingen, zij hoopt alle dingen, z|j verdraagt alle dingen”. Ziehier een gansche levenswijsheid in een notedop. Floris C. Vertrokken Elsiena Frederika Jonkman, B 73 naar Haarlem, Timorstr. no Atze van der Goot, van F 25 i Hieslum, Wachtpost 28 (Wonseradeel.) Akke Schurer, van G 265 naar Kou- dum (H. O. N.) Siemon Wiersma, van G 201 naar IJmuiden, Loodsboot no. 20. Ruurd Smeding, van D 92 naar Wommels, (Hennaarderadeel.) den gesproken bij de opening den heer S. Vlas voor het geven radio-gramafoonmuziek, wat wij gesloten beurs konden betalen, verloting is vastgesteld op t- Donderdagavond 6 uur. En hiermede verklaar ik. dat na het boelgoed van de overgebleven goederen, deze bazar is gesloten. De verkoop liep vlot van stapel, hoewel de verschillende artikelen over ’t algemeen geen hooge prijzen op brachten. Om ongeveer half elf was ook dit afgeloopen het einde van een goedgeslaagde bazar. Beide dagen was er flink bezoek en zal >T.a.v.e.n.u.« dus voorloopig finan cieel flink geholpen zijn. Donderdagavond 6 uur had de ver loting, die toegankelijk was voor be langstellenden, plaats eveneens in het gebouw van den Protestantenbond. De wijze waarop deze verloting geregeld zou worden, werd door den heer J. van der Schaaf, hoofdagent van politie, uiteengezet. Op een wel wat omslach tige, doch secure manier lootten de prijzen uit, waarbij als bijzonderheid kan worden vermeld dat de eerste prijs het laatst aan de beurt kwam, wat dus lang de spanning er in hield. Tegen acht uur i geloot en wel op de volgende le prijsEetservies 2e 3e 4e 5e 6e 7e 8e 9e 10e 11e 12e 13e 14e 15e 16e 17e 18e 19e 20e Het valt op de cijfers over vorige jaren z|jn tevens vermeld kunnen ontdekken, vertrouwde de eene collega de andere niet meer. Tot op een zekeren morgen de oneerlijke bode in de val liep. Voor de rechtbank, waarvoor de brievenbesteller thans terecht stond, deelde de directeur van het postkan toor te Utrecht mede, dat er van 1927 af tot het laatst van 1930 door dezen besteller niet minder dan 12.000 druk werken (waaronder doozen sigaretten, lepeltjes enz.), 2400 briefkaarten en 600 brieven verduisterd waren. In totaal dus 15000 stuks. De postbesteller was nogal lui uit gevallen. Wanneer hjj geen zin meer had om brieven of pakjes weg te brengen, hield hy er mee op en nam ze mee naar huis. Er werd by den verdachte dan ook een geweldige hoeveelheid brieven enz. gevonden. De Officier van Justitie wees er in zyn requisitor op, dat verdachte een misdadige luiheid ten toon heeft ge spreid. Wegens den ernst van het gepleegde feit eischte de Officier een jaar en zes maanden gevangenisstraf. De verdediger meende dat verd. niet geheel normaal is. Hij vroeg der halve een psychopatisch onderzoek van verd. subs, de uiterste clementie. Het Friesch Rundveestamboek. Blijkens officieele gegevens was op 12 November j.l. het Friesch Rund- veestamboek als volgt bij de leden aanwezig 1930 1929 1928 855 791 846 14.126 4366 5183 6624 2193 7866 42.973 39.265 41.204 Het valt op de cijfers T dat het totaal cijfer hooger is dan over 1928/1929, iets wat na een periode van vry sterken uitvoer bijzonder opvallend ishet aantal is voor het Friesch Stamboek een reden tot gerust stelling. „En nu blijft geloof, hoop en liefde, deze driedoch de meeste van deze is de liefde.” Je kunt niet altijd aan iemands ge zicht zien op een bepaald oogenblik of hij grootendeels gelukkig is of niet; het is goed dit te bedenken, want anders zou een wandeling langs de straat een troostelooze geschie denis zijn, merkte onlangs iemand op. En hij ging voort: De helft van de narigheid in het leven wordt ver oorzaakt door de druk waaronder de menschen leven het gejaagde idee van nooit genoeg tijd te hebben om alles te doen, wat er van hen ver wacht wordt. Velen zijn bepaald on gelukkig doordat zij op de verkeerde plaats zijn, in onprettige omgeving, geketend aan vervelend werk. Velen zjjn voortdurend gejaagd door ma terieels onzekerheid, zorgen voor de toekomst. De meesten van ons zijn te veel aan de omstandigheden over geleverd. En toch liggen de voor naamste hulpbronnen binnen in ons zelve, en hebben veel meer te maken met geluk of ongelukkigheid dan omgeving of bezit.... Nietwaar, het komt er maar op aan, hoe het er van binnen bij ons uitziet. Want het is werkelijk opmerkelijk hoevelen ver geten, dat geluk niet iets is dat afhankelijk is van uitwendige dingen, dat niet verkregen kan worden door materieele dingen die buiten ons innerlijk wezen staan. Wij allen dra gen de bron voor ons geluk met ons mee, in ons zelf. En terwijl velen van ons zwoegen en jachten en delven en graven, en naar alle windstreken zoeken om dat zoozeer begeerde ge luk te verwerven en te vinden, lag het steeds voor de hand, om zoo maar te grijpen. Als we het maar verstaan wilden. Want geluk is een toestand van volmaakte evenwichtig heid der gedachten, van blij vertrou wen, van blij verwachten en hopen. En de eerste en de laatste, de voor naamste, de essentieele voorwaarde voor dit geluk is: liefde. Zooals het in de bloemrijke schriftuurlijke taal heet: „al ware het dat ik de talen der menschen en der engelen sprak, en de liefde niet had, zoo ware ik een klinkend metaal of luidende schel geworden.” Het Is feitelijk zoo verbluffend een voudig. En dat verklaart misschien, waarom velen het niet zien. Ons ge luk houdt ten nauwste verband met onze eigen houding tegenover de anderen, de menschen om ons heen. In plaats van liefde in ons hart te koesteren, die toch de grondvoor waarde voor het geluk is, z|jn we soms maar al te zeer geneigd ande ren te becritiseeren en te veroordee- len en dat laatste lang niet malsch. Terwijl het oneindig meer constructief, èn voor de anderen èn voor ons eigen geluk zou zjjn, als we de woorden van Eugene Sennettbij voor beeld eens ter harte namen, waar hjj zegt erftie we dan eerst eens rondk(]ken om een of andere goede kleine daad te ont dekken, die misschien gedaan is, en laten we daar eerst aandacht aan schenken. Laten we ons van verwijten verre houden, laten we probeeren eens even te prflzen, want crltiek is schade- critiseerd wordt, en doet geen goed aan de persoon die haar bedrijft. (Bedoeld wordt de af brekende critiek, die fltzucht, kwaadsprekerij en weinig minder dan laster beteekent. Ik vraag mezelf dikwerf af, „maak ik de plaats of de menschen waarmee ik in aan raking kom, iets beter, door hier te zjjn?” Krik, dat is een vraag die we met vrucht ons zelf wel eens konden stellen: of een ander door ons .hier «Ijn" wat beter, gelukkiger wordt, of Uitvoering van de ziektewet. De Raad van beroep te Groningen heeft uitspraak gedaan in een g< dat door den Raad van arbeid te Groningen ziekengeld is toegekend met ingang van den dag, waarop de verzekerde zich schriftelijk heeft ziek geweigerd over de dagen, welke ten tyde lJ - verloopen. De betrokkene meldde zich ziek op 23 September 1930 onder over legging van een doktersverklaring dat z\j van 12 September 1930 af onder geneeskundige behandeling was en vorderde ziekengeld vanaf 15 Septem ber 1930. De Raad van Arbeid kende het ziekengeld toe met ingang van 23 September 1930 op grond van het feit, dat de betrokkene niet had vol daan aan het door het bestuur van den Raad van Arbeid vastgestelde controlevoorschrift, inhoudend, dat de melding moet geschieden binnen 24 uur nadat de arbeidsongeschiktheid door ziekte is ontstaan. De Raad van beroep aanvaardde dit standpunt en kende mitsdien het ziekengeld toe met ingang van 23 September 1930. Hond- en klauwzeer. Van 11—18 Januari kwamen voor in Groningen 6 gevallen in 6, in Friesland 15 gevallen in 11, in Drente 8 gevallen in 6, in Overysel 2 gevallen in 2, in Gelderland 60 ge vallen in 19, in Utrecht 5 gevallen in - - in Zuid-Holland 14 gevallen in 14, in Zeeland 6 gevallen in 5, in Noord- Brabant 14 gevallen in 11, in Limburg 1 geval, totaal 135 gevallen in 84 ge meenten. Uitvoer van vee. Van 11—17 Januari werden goed gekeurd voor uitvoer naar België 969, Italië 8 en Luxemburg 27, totaal 1004 runderen. Het onderzoek naar handelingen van eigenmachtige volkstellers. Het onderzoek naar veranderingen door volkstellers in Den Haag eigen machtig op kaarten aangebracht, is thans afgeloopen en een rapport is daaromtrent aan B. en W. uitgebracht. Het onderzoek is gedaan op deze wijze, dat uit de districten, waaruit klachten gekomen zijn, alle kaarten, waarop veranderingen waren aange- bracht, en alle kaarten, die geheel lijk voor den persoon of de stad die be- door tellers z(jn ingevuld, hetgeen, zooals men weet, in zeer vele gevallen geschiedt, als de betrokkene niet in staat is zelf de kaarten in te vullen of ze onjuist heeft ingevuld en de hulp van den teller wordt ingeroepen aan een nauwkeurig onderzoek z(jn onderworpen. Er zijn ruim honderd kaarten onderzocht. Brand. Heubelfabriek verwoest. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft een felle brand de Een ontrouw postbode. Den laatsten tijd bestond er onder het uitgebreide corps van brievenbe steller.^ Utrecht groote ongerustheid. Er waren n.l. van ingezetenen klach- k;: kJ. „j r ten bij de directie binnengekomen, die erop wezen, dat één of meer be stellers het met de eerlijkheid niet al te nauw namen. Daar men de dader met geen mogelijkheid scheen te gemeld zoodat het ziekengeld werd igerd over de dagen, welke ten der ziekmelding reeds waren MM. *11 ziek op 23 September 1930 onder over- dat z\j van 12 September 1930 af onder aanwezig 1929 Stieren 855 791 Volbloed koeien 14.420 13.416 4927 5145 6412 2864 8350 RISO J, --j

Friso nl | 1931 | | pagina 1