Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Bij Griep en ziek door gevatte koude, alsmede by pynen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde ZATERDAG 14 FEBRUARI 1931. 57ste Jaargang No. 7. V ertrouwensadres Een Plaatselijk Nieuws. VERHÜÜR VAN LUXE AUTO’S met of zonder chauffeur. SPOORR1TJES f 100 - BONNEMA - Tel. 18 - WORKUM Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Het rijk der gedachten. voor uw BRILLEN voor bovenge- •teld. J. W. TXE JONG Gediplomeerd Opticiën Workum Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiteriyk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten van het ons vergund Groote Ritten, speciale tarieven voortdurend zfin onze beweging, nooit zwijgt innerlijke wezen de f De prys der Advertentiön is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Goed, eerlijk, zuiver, oprecht, recht vaardig denken leidt tot daden die een volmaakte afspiegeling hiervan zijn. En getrouwheid aan ons ideaa van goedheid, eerlijkheid, oprechtheid en rechtvaardigheid, zal ons in sta gende mate een zelfde bejegening door anderen doen deelachtig worden. Want het is ook een oude wijsheid, dat men „niet meer uit het leven krijgt, dan men er in doet", of zooals een oud spreekwoord zegt„Zoomen doet, zoo men ontmoet." En doen en denken, komen feitelijk op hetzelfde naav door a11« rlflan’’ vindt in .danken". Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Donderdag 12 Februari 1931, des namiddags 6V2 uur,. Voorzitter de heer C. E. van Koets veld, Burgemeester. Secretaris de heer D. v. d. Goot. Tegenwoordig 10 leden; de heer Brandsma is afwezig. De voorzitter opent de vergadering en leest daarna het verkert formulier gebed voor. Aan de orde wordt daarop gesteld Punt 1. Ingekomen stukken. a. Verslag van de Commissie tot wering van Schoolverzuim over het jaar 1930. b. Koninklijke goedkeuring van de verordening op de heffing van secre- tarle-leges en 80 opcenten op de ge meentefonds belasting. c. Verzoek van den Raad der ge meente Arnemuiden om adhaesie te betuigen aan het door hem aan de Koningin gericht verzoek, zoodanige wijziging in art. 195 der L.O.-wet 1920 aan de Staten-Generaal te willen voorstellen, dat van de verplichting tot het geven van het onderwijs in de lichamelijke opvoeding op de open na j ■ystelling kan worden verleend. I d. Schreven van Ged. Staten hou- 1 dende mededeeling dat de beslissing op de nieuwe vastgestelde bouw- en 1 bewoningsverordening is verdaagd. 1 e. Resolutie van Ged. Staten hou dende goedkeuring van de volgende raadsbesluiten a. onderhandsche verhuring van de gemeente-woning wijk G no. 128 aan J. Bulthuis. b. wijziging gemeente-begrooting 930 (pachtsomvermindering) c. wijziging begrooting electriciteits- bedrljf voor 1930. B. en W. stellen voor bovenge noemde stukken voor kennisgeving aan te nemen. De heer van der Gaast stelt voor adhaesie te betuigen aan het ingeko men stuk c., nl. dat van Arnemuiden jetreffende een protest tegen de In 936 te verwachten wettelyke regeling bij het Onderwas op het vak Lichame- yke Oefeningen, t.w. inrichting speel terrein en gymnastiek lokaal. De heer Sikkes laat zich eveneens in dien geest uit, daar hij meent dat straks hooge belastingen het gevolg zullen zijn, terwijl door het algemeen niet gevraagd wordt om een dergelijke regeling met al haar gevolgen. Men kon met adhaesie-betuiging misschien in zooverre iets bereiken dat onthef flag kon worden verleend, wanneer er bezwaren waren. De heer de Roest zegt dat hy dit van de heeren van der Gaast en Sikkes verwacht had, gezien hun houding ten opzichte van een speelterrein in de vorige vergadering. Spr. meent dat het platteland in vele dingen achteraan komt, en vindt dat zij het niet voor zichzelf moet bederven. De nieuwe regeling tusschen Rijk en Gemeente is, dit wordt algemeen erkend, voor het platteland een gun stige, waardoor zy dus in de toekomst niet te veel achteraan behoeft te komtn en dit is thans voor spr. een reden zich voor het inrichten van een speelterrein te verklaren. De heer Haijtema kan het gespro kene van den heer de Roest ten volle onderschrijven. De wettelijke regeling geeft den heer van der Gaast eenigszins den indruk van een ingrijpen in iemands vrijheid, terwjjl spr. het niet veroor loofd vindt de belastingen nog te verhoogen en bij de juist geopperde gedachte niet deelt dat het platteland haar eigen glazen zou ingooiener zyn nog wel andere middelen om de Lich. Oefeningen te bevorderen De heer de Vries is het ook met den heer de Roest eens en denkt dat adhaesie-betuiging aan bedoeld stuk geen effect zal hebben. De commissie —Rutgers heeft al jarenlang een onderzoek bjj het Onderwijs ingesteld, terwijl in haar rapport in ’t geheel geen bezuiniging van de regeling voor Lich. Oofeningen naar voren werd gebracht. Waar hier vier flinke scholen zijn, vraagt spr. of een sportterrein en gymn.-lokaal voor Workum een overbodige luxe genoemd kan worden. De heer van der Gaast is, al zou adhaesie-betuiging geen nut hebben, er in beginsel voor, terwijl de heer Sikkes verklaart niet tegen gymna stiek enz. gekant te zyn, maar hij vindt dat men de burgerij niet een juk op de schouders mag leggen dat haar straks zwaar zal drukken. Hierop wordt het voorstel van der Gaast—Sikkes om adhaesie te betui gen aan stuk c. met 8 tegen 2 stem men, die der voorstellers, verworpen, waarna alle ingekomen stukken voor kennisgeving worden aangenomen. Punt 2. Verzoek van A. van der Weide om vermindering van pacht som. Adressant vraagt voor grasgewas aan den Stationsweg, gepacht voor f 170 en aan den Nieuwen Weg voor f75, 30 pCt. reductie van huur. De heer Haijtema wil ook hier ver mindering toekennen, echter niet de volle 30 maar 20 pCt., wat door den heer van der Gaast wordt ondersteund en waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Punt 3. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening, hou dende voorwaarden voor de levering van electrische stroom. Voor afnamen van meer dan 400 K.W.U. per jaar bestaan gunstige Daarom is het goed, om nimmer de wachttoren van ons denken te ver laten, doch steeds de wacht te houden en toe te zien, dat we alleen goede poorters, goede gedachten, in de stad van ons bewustzijn binnen laten ko men. Want goede poorters zullen de rust in onze stad bewaren en door karspel, zal worden gehouden op 1, Vrijdag 20 Februari a.s. in de zaa „Rehoböth” te Workum. Waar de belangstelling voor de Pluimveeteelt steeds grooter wordt, zal de vertooning van een dergelijke leerzame film zeker door tal van neer, daar alle „doen7’ zijn oorsprong pluimveehouders op prijs worden ge- 1 groot en goed en fraai en sterk maken. Terwijl de kwade insluipers onrust aaien en wanorde stichten en in het duister rondgaan, om de stad te ver delgen. Wij allen zijn wachters: laat ons onze plicht niet verzaken. Floris C. Hijahardt's Poeders U spoedig helpenMynhardt’s Griep- poeders. Hoofd pynpoeders. Ver- koudheidspoeders. Kiespynpoeders. Hoestpoeders. Maagpoeders. Rheumatiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam MIjnhardt. Let by het koopen hierop! Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar by Uw drogist. Het is een merkwaardig verschyn- sel en iets dat tot werkeRjke ver heuging aanleiding geeft, dat op alle gebied steeds duideiyker de erken ning naar voren treedt, dat het van groot belang zoowel voor individu als voor maatschappy is, dat we ons goed rekenschap geven van de kwali teit van onze gedachten. Gedachten zyu vluchtige, yie dingen, niet tast baar, niet grypbaar, niet zichtbaar en dat is de reden, dat sommigen zich over het peil en de hoedanigheid van hun gedachten zeer weinig bekom merden, meenend dat hier ook het „wat niet weet, dat niet deert” zou gelden, en het er feiteiyk niet toe deed, wat zij over anderen en alle mogeiyke zaken dachten, zoolang „de menschen” het maar niet konden zien of bemerken. Dit oppervlakkige standpunt wordt al meer en meer verdrongen en men begint duideiyker te beseffen, dat onze gedachteiyke levenshouding, de kwaliteit van ons denken zeer veel te maken heeft met ons leven, ons geheele bestaan, ons geluk, onze voor spoed. Want goed beschouwd leven wij toch uitsluitend in het oneindige ryk der gedachten. We denken en beraden ons, wij overleggen in onze gedachten, welken weg wy zullen gaan, welke stappen wy zullen nemen, i gedachten in 1 de stem in ons stem onzer dachten laat zich steeds hooren, heerscht ons heele doen en laten. Met onze stoffeRjke zintuigen zien wy menschen en dingen, maar het samen weefsel van vleesch en bloed en been deren kan van zich zelf niets zien of ervaren, het zijn uitsluitend de ge dachten, datgene, dat „ik” in ons zegt. Onze gedachten beheerschen ons, besturen ons. Het ideaal dat wy in onze gedachten voor oogen hebben zy het schoon of leeiyk, goed of slecht het drukt zijn stempel op ons leven, al onze gedachten zyn er op gericht en automatisch als het ware werken wy naar de verwezen- lyking toe. We weten wat we willen, en, zooals David Starr Jordan zegt, „de wereld treedt ter zflè. een te laten passeeren, die weet waar hij heen wil”. En dat diende ons wel te overtuigen van de dwingende nood- zakeiykheld om „goede” gedachten te koesteren, een hoog ideaal, een nobel doel, opdat dit zyn stempel op ons leven drukt; het model, dat wy steeds voor oogen houden en dat ten slotte de barometer van ons karakter wordt. Iets nieuws is dit niet, want reeds de oude Hebreeuwsche spreu ken gewagen, zy het in andere woor den, van het feit, dat de mensch is, zooals hij in zyn hart denkt. 1 Januari 1936 voorwaarden, om nu de kleine ge bruikers ook tegemoet te komen stellen B. en W. voor de prijs van 100 K.W.U. te verlagen van 40 op 35 ct. per K.W.U. Wanneer een zooda nige regeling wordt ingevoerd, zal er volgens berekening, op 1 Jan.’32 een winst van f87 64 voor friet electrici- teitsbedryf te boeken zynde Com missie van de Lichtbedryven heeft zich met de voorgesteldè verlaging kunnen vereenigen. Het voorstel van B. en W. om de pry's van 1200 K.W.U. te brengen op 35 ct. per K.W.U. en de verordening in dier voege te wyzigen wordt hierop zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Punt 4. Bespreking van maatregelen ter voorziening in de werkeloosheid. Met betrekking tot dit punt leest de secretaris een 3-tal binnengekomen stukken van verschillende werklie- den-vereenigingen voor. Allereerst dat van de R.K. Werkl.-Vereen., waarin deze verzoekt, daar de meeste barer leden uitgetrokken zijn, werk gelegenheid of een steunregeling voor de leden te vinden. Het verzoek van de Chr. Besturenbond is ongeveer van eenzelfde strekking en gaat vergezeld met een uitknipsel, waarop de steun regeling zooals die in een Hollandscho gemeente plaatsvindt, omschrcven is, n.l. de penningmeester van de bond ontvangt de steungelden voor haar leden, van het Armbestuur en zorgt verder voor de uitbetaling. Daar bet verzoek van de S.D.A.P. endeCentr. Bond van Transportarbeiders van verder strekkende beteekenis is en zich meer op bepaalde punten richt, laten wy dit duideiykshalve in haar geheel zooals het de Raad werd aan geboden, volgen Aan den Raad der Gemeente Workum. Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteek enden, J. van der Meulen en B. Banning reap, voorzitter en secretaresse van de afd. Workum der S.D.A.P.; A. Bylsma en N. Visser resp. voor zitter en secretaris van de afd. Wor- kum der Centrale bond van transport arbeiders dat zij uit het raadsverslag opge nomen in de „Friso” d.d. 31 Januari 1931 hebben vernomen, dat het voor stel van B. en W. aan Uwen Raad n.l. tot het doen inrichten van een speelterrein is verworpen door Uwen Raadtevens dat Uwen Raad gaarne zag, dat het uitdiepen der Horzea uit de hand zou gebeuren door Workumer arbeiders; dat zij het eerstgenoemde afwyzen ten zeerste betreurden dat zy het tweede van harte toe juichen dat zij Uwen Raad beleefd maar dringendj-verzoeken a. alsnog te besluiten tot het doen inrichting van een speelterrein b. voor de, in de memorie van toe lichting genoemde bedragen alsnog over te gaan tot het laten uitdiepen der Horzea uit de hand door eigen ingezetenen. ’t Welk doende: enz. Workum, 10 Februari 1931. Memorie van Toelichting. Met betrekking tot de in ons ver zoekschrift betreffend objecten werkverruiming zij Uwen Raad opmerkzaam te maken dat er in dezen tyd van crisis nog’ weing op dit gebied door Uwen Raad is gedaan voor eigen arbeiders. Waar echter thans ook hier de werkeloos heid steeds grooter wordt en er wei nig uitzicht is voor meerdere werk gelegenheid, daar meenen zij vrij moedig tot Uwen Raad te mogen komen met nevenbedoelde voorstel len, die, voor wat onder a. betreft direct en die onder b. bedoeld direct daarna in aanmerking kunnen komen om uitgevoerd te worden. Wat dit laatste betreft zal de ge meente naar onze bescheiden meening niet af mogen wyken van het steeds door haar ingenomen standpunt, dat dit werk met 90 cent de M3 moet worden betaald en alles wat er voor benoodigd is vry ter beschikking wordt gestelddit zal noodzakelijk eene meerdere uitgave vorderen van 6000 gulden. Men bereikt daar echter mee, dat Lijst van onbestelbare brieven bare scholen ook -- - en briefkaarten, van welke deafzen- vr: hun goed en nyver bedryf, de stad| jers onbekend zyn. Terugontvangen m de 2e helft der maand Januari 1931 aan het postkantoor alhier. Brieven Binnenland. 1. Chef Mil. geneesk. dienst Tilburg. Briefkaarten Binnenland. 2. Ottema J. Rotterdam. Brieven Binnenland. Hulppostkantoor Koudum. 3. Nat. Schippers vereeniging Groningen. Geweigerd wegens port. Nota. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze by onbe- stelbaarheid kunnen worden terugge geven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van jen volledig adres straatnaam en luisnummer te voorzien. Woensdagavond werd hier ter stede een zeer eigenaardige wedstrijd gehouden, n.l. de reeds te voren aan- jekondigde rookwedstryd in café „de ,eeuw.” Het Was werkelyk een zeer interessant gezicht de deelnemers om de tafel te zien zitten, de lange pyp in de mond, lucifer in de hand, wachtend op het sein om de strijd te aanvaarden. Reeds van af het begin was er een gezellige stemming en spanning, maar nog was er maar een kwartier om of de eerste viel reeds uit, waarna echter spoedig meerderen volgden. Toen het aantal echter tot 5 was ingekrompen werd de kamp hardnekkiger, totdat plotseling 2 tot de conclusie kwamen dat ze „uit” waren. Van het overgebleven drietal vielen 2 vry spoedig na elkander uit, waarna de prys winnaar op z’n eentje toen nog trachtte een tijdje warm te biy vende uitslag was J. de Vries 106 min. E. IJntema 81 min. E. Eiling 80 min. Het was terecht een gezellige avond. KOUDUM. De heer J. Hornstra, oud-leerling der M. U. L. O.-school te Workum, slaagde als eerste stuurman voor de groote stoomvaart. HEIDENSCHAP. De Chr. Jonged. Ver. hier ter plaatse hield j.l. Vrydag- avond haar gewone jaarvergadering. Er was veel belangstellinger wa ren 62 personen aanwezig. Door de vereeniging werd voor uitreiking beschikbaar gesteld98 stuks gemaakte goederen, zooals la kens, sloopen, jurken, jongens sport hemden enz. Als aangename tydpasseering wer den eenige samenspraken en voor drachten ten beste gegeven. Het was reeds middernacht toen de presidente de vergadering na het laten zingen van Gezang 180 1 met dankgebed sloot. 9 Febr. 1931. Hedenmorgen vingen amateur-visschers in een land sloot onder het ijs een twintigtal karpers. Door een opening te kappen lieten deze visschen zich met de hand vangen. WORKUM, 12 Febr. Naar men ons mededeelt, zal de algemeene jaarlyk- sche vergadering van „Plaatselijk lelang” op aanstaanden Woensdag avond 18 Februari in Hotel „Ketelaar” worden gehouden. Wy vernemen voorts, dat daarin belangwekkende mededeelingen omtrent onze haven zullen worden gedaan. 12 Februari 1931. Voor den dienstplicht lichting 1932 dezer ge meente zijn 31 personen ingeschreven, waarvan 12 broederdienst hebben op geven. 12 Februari 1931. Als bewys.dat alhier behoefte is aan bouwterrein moge biyken uit het feit, dat op een iaartoe door de gemeente beschik baar gesteld terrein een 7 tal woningen zullen verryzen. Nog meerdere aanvragen moesten teleurgesteld worden. Jaarlljksche uitdeeling der Jonge* dochters-Vereeniging te Workum. De Christelyke Meisjes-vereeniging „Onze verwachting is biddende en werkende van den Heere” hield Don derdag 5 Febr. haar jaarlljksche uit- deeling. Een groot aantal begunstigers en belangstellenden waren ondanks iet koude weer opgekomen, en Reho- ioth toonde dien middag een gezel- ige drukte. Op den bepaalden tijd opende Ds. Eerhard met gebed en Schriftlezing, waarna een welkomstwoord tot de aanwezigen werd gericht. Achtereen volgens werd, behoudens een enkele wyziging, het programma rustig af gewerkt. iu, z.uuniB uauu omrr uuiu»u aogi, Fraaie tableaux, leerzame samen- de wereld treedt ter zyde om ieder- spraken en gezang deden de uren omvliegen, en niemand keek op zyn horloge of ’t nog geen tyd was heen te gaan. Uit de verslagen van secretaresse en penningmeesteres bleek dat de ver eeniging zich momenteel in bloei mag verheugen. Een flink aantal nieuwe leden sloot zich aan, en de flaancieele toestand baart gelukkig geen zorgen. De opgewekte stemming dien mid dag deed vermoeden dat er over ’t ■- geheel een prettigen geest in dezen i, kring heerscht. Tenslotte sprak de leider der samen- komst een woord van dank tot allen, die hun medewerking in dezen arbeid hebben gegevenbestuur en leden toebiddend Gods bijstand voor hun mooie werk. Velen werden door een gave verbiyd, tot zelfs in Ned. Oost- Indië worden vruchten der Workumer Meisjes-vereeniging geoogst. Moge veler harteiyke belangstelling in het komende vereenigingsjaar^haar werk steunen, en met gebed en gaven ook dezen arbeid der Christelyke liefde dragen. SLUIS’ PLUiMVEE-HLM „Kiest Eieren voor Uw geld". Wy vestigen de aandacht op de demonstratie met filmvertooning, die door de bekende P. Sluis' Pluimvee- en Vogelvoederfabrieken te Weesper- Bij Ruwe Handen PUROL Doos 30 ct.

Friso nl | 1931 | | pagina 1