Nieuws- en Advertentieblad enz. enz. s PUROL voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, Ziek Wie zenuwachtig is Moed Qewndt Huid Mijnhardt’slZenuwtabletten 1 Kostelooze huwelijksvoltrekking. ZATERDAG 21 FEBRUARI 1931. No. 8. 57ste Jaargang Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws GROEI. Plaatselijk Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Een Vertrouwensadres voor uw BRILLEN J. W. DE JONG als officieus lichaam, en directe is Floris C. r r Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen r Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlflk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Doos 30 cent. r n n I- l- De postbode-verzamelaar. De ütrechtsche rechtbank heeft de zaak van den 36-jarigen brievenbe steller ter plaatse, die niet minder 15 duizend poststukken had achter- gehouden, naar den rechter-commis- saris terug verwezen, met het bevel een onderzoek in te stellen naar 's mans geestvermogens. De eisch was een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden. Groote brand te New York. Aan de Oostzijde van New York werden drie verdiepingen van een woonhuis door een feilen brand ver woest. Er werden vijf personen ge dood en acht gewond. brengt ter algemeene kennis dat voortaan op Woensdagen en Zater dagen des voormiddags tusschen 10 en 12 uur gelegenheid zal gegeven worden tot kostelooze huwelijksvol trekking. Workum, 18 Februari 1931. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De reserve f50.942.13. De prijs der Advertentiön is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager k i- d i- 8 I- .f Q 8 4 tl Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Maandag 2 Maart a.s. aanbesteden: de levering van goederen voor het handwerk-onderwljs aan de O. L. School over 1931. Voor waarden liggen ter Secretarie ter inzage. Workum, 18 Febr. 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD, Burgemeester, v. d. GOOT, Secretaris. door gevatte koude en bij pijnen van velerlei aard, zullen een der hieronder genoemde flljohardt’s Poeders U spoedig helpen: Mijnhardt’s Griep- poeders. Hoofdpijnpoeders. Ver- koudheidspoeders. Kiespijnpoeders. Hoestpoeders. Maagpoeders. Rheumatiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop! Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar qjj Uw drogist. Diritsch stoomschip in de lucht gevlogen. Dindagavond is te Riga, het 1500 ton groote Duitsche stoomschip „Leander” dat met een lading stuk goed, waaronder vaten olie en benzine op weg was van Bremen naar Riga, nabij Domenaes in de lucht gevlogen. Op het schip was door onbekend gebleven oorzaak brand ontstaan. Er volgden vier geweldige ontploffingen, die vergezeld gingen van groote op laaiende steekvlammen. Het schip zond onverwijld S.O.S.-seinen uit, die opgevangen werden in Riga-Libau en Windau. Een bergingsschip van Lindau liep direct de haven uit en mocht erin slagen de uit 18 koppen bestaande bemanning van een wissen dood te redden. Het uitzetten van een red dingsboot was door het vele ijs niet mogelijk, zoodat de bemanning zich gedwongen zag op het rondom het schip drijvende ijs te springen. De mannen hadden zelfs geen tijd meer zich aan te kleeden. Na een moeilijken tocht over het ijs hebben de 18 man, deels barrevoets, de kust bereikt, het stoomschip is onmiddellijk na de explosie gezonken. Een seinhuiswachter in verzuim De Ütrechtsche rechtbank heeft een 51-jarigen seinhuiswachter der Nederl. Spoorwegen te Utrecht, wegens het doen ontstaan van gevaar voor het verkeer door mechanische kracht over spoorwegen, veroordeeld tot f35 boete of 20 dagen hechtenis. Het betrof hier een treinbotsing bij het station Utrecht Maliebaan. deerd. Dat hij inmiddels ettelijke dui- als officieus lichaam, en directe voe- zend dollars „waard" is geworden, ling zal blijven houden met de auto- blijkt ook al tusschen de regels van bovenstaand bericht. Moge 't onzen vroegeren collega nog lang wel gaan. 18 Febr. In de op 16 Februari gehouden vergadering van de Chr. Hist. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje” in het gebouw Rehoboth, werd de candidatenlijst voor de ver kiezing van den gemeenteraad als volgt vastgesteld: 1. H. de Vries (aftr.)2. D. Faber; 3. H. v. d. Gaast (aftr.)4. S. S. Hobma (aftr.)5. H. Boersma6. J. Leeuw 7. G. v. d. Plaats8. D. Th. Notten 9. J. van Dijk; 10. R. Wiersma. Nuts-Spaarbank te Workum. Door den heer W. C. Leker, contro leur van het Ned. Spaarbankbureau te Amersfoort, werd per 14 Febr. j.l. een rapport uitgebracht over zijn onderzoek betreffende de balans per 31 Dec. ’30 van de spaarbank van het departement Workum der Mij. tot Nut van ’t Algemeen. Aan dat rapport ontleenen wij de volgende gegevens. De bezittingen der spaarbank be stonden uit Kasgeld Effecten Hypotheken Loopende rente ieder stuk was dan ook wel verdiend. Met den voorzitter, die de aanwezigen hartelijk dankte voor aandacht en opkomst, een van harte „tot weerziens." Ten slotte meenen we dit verslag niet te mogen eindigen, dan nadat we de pianist Heslinga van Bolsward even apart hebben genoemd. Tusschen de pauzen leuke muziek, en muziek bij „Bal na” dat er wezen mocht. We meenen dat ook hij er veel toe heeft bijgedragen om deze avond temaken tot een leuke en gezellige avond. En dat zijn we immers van „T.a.v.e.n.u.” gewoon? Tot volgend jaar dan! Het weer wassende water. HEIDENSCHAP, 18 Febr. ’31. Wat zou hij malen, met dezen Noord Ooster, de oude molen. Nacht en dag zou hij malen en ’t krite water schuimend in de buitenvaart jagen.... Onbeschrijflijk machtig stond daar eens die forsche molen en hij was een sieraad voor den geheelen polder Was hij er nog: Gerrit had allang tegen zijn vrouw gezegd„’k Haw ’t wetter ut.“ Maar dit is nu een ander praatje! De laagste landerijen staan reeds onder. En boven krijgt men ook al last, want de pompen mogen nu niet open. 't Nieuwe gemaaltje werkt nog niet. Misschien hedenmiddag Maar als ik van uit de achterkamer over de vel den zie, betwijfel ik het wel, daar het water nog wassende is. De Vereen. PI. Belang hield Woensdagavond, in hotel Oosterboff, onder voorzitterschap van den heer Th. Tjeerde, hare gewone jaarverga dering. Een twintigtal leden woonde deze verg. bij. Bij de opening werd gewezen op de algemeene malaise en aangedrongen op de meest intrensieke samenwerking. Het jaarverslag van den secretaris gaf een soberen indruk, hetgeen echter werd gecompenseerd door den hoopvollen toon van het verslag van de Vakteekenschool, uitgebracht door den directeur, den heer IJ. Oosten, 't Bleek dat aan de huidige cursus werd deelgenomen door 30 leerlingen, terwijl bij het einde der vorige cur sus, aan drie leerlingen het eind diploma kon worden uitgereikt. Een mooie instelling voor jeugdige am bachtslieden, waar bij steeds meer overvoerde arbeidsmarkt, hoe langer hoe meer geschoolde krachten worden gevraagd. In de plaats van het aftre dend bestuurslid J. E. Muller, werd gekozen de heer S. S. Hobma. Als bestuurslid Vakteekenschool werd herbenoemd de heer A. Holkema, terwijl in de buitengewone vacature ontstaan door positie-veranderlng van den heer H. Wiersma, werd benoemd de heer W. de Jong. De edelachtb. heer Van Koetsveld, inmiddels ter vergadering verschenen, hield een vlot betoog over de toestand van Workum’s haven en de kansen voor eventueele verbetering, dat ons de zinspreuk in de gedachte bracht „Vertrouw op God, maar doe zelf ook wat". Een en ander leidde tot een uitgebreide discussie, waarvan de quintessens was, dat het bestuur van de Vereen. PI. Belang paraat blijft, Rika was prachtig en het applaus na it n r. st 1 n n j- P i- e f 5555.37 - 236.427.50 - 84.500.— - 4658.55 Totaal f331.141.42 Daartegenover is verschuldigd aan de inleggers aan hoofdsom rente riteiten te dezer stede. Algemeen heeft de gedachte postgevat, dat do onder- handelingen met hoogere autoriteiten door het hoofd onzer gemeente in goede handen is. Veerdienst StavorenEnkhuizen werd even aangeroerd. De gang van zaken hierin is niet onbevredigend. 26ste dezer maand, weer een belang rijke vergadering in deze plaats. Bij rondvraag werd nog gesproken over billijke aanbieding glasverzekering, voor en tegen overwogen, nogmaals onderlinge verzekering? Zal door het bestuur, belanghebbenden gehoord, in studie worden gehouden. Bijna 11 uur werd deze zeer geanimeerde ver gadering door den voorzitter gesloten. 17-2’31. Hedenavond gaf het ge mengd koor „T.a.v.e.n.u.” met mede werking van Barend en Martsje een zang- en tooneelavond voor donateurs en belangstellenden. In z’n openingswoord memoreert de voorzitter de uitvoering in de kerk van de Doopsgezinde gemeente en hij is blij, dat er nu zoo veel moer publiek is dan toen. De boven zaal van de Harmonie was hoewel niet vol dan toch flink bezet. Hij roept het tooneel-duo een hartelijk welkom toe en spreekt de wensch uit, dat allen een gezellige en genoeglijken avond mogen hebben. Wat de zang betreft, dit voldeed ons beter dan verleden jaarhet kon ook wel niet anders na een jaar studeeren onder leiding van een directeur als de heer J. B. Dijkstra. Moeten we er een critisch verslag van geven? We meeuen van niet, hoewel er ons toch een enkele op merking van het hart moet. We meenen dat de leden eens wat meer naar hun directeur dan naar hun partij moeten zien. Het af breken werd bijv, correct door den directeur aan gegeven en toch hoorden we bijv, heel vaak de laatste letter nog eenige keeren uitsprekenzoo o.a. in „Onder ’t Lommer” bij „Vrede in 't hart.” Men hoort dan achterelkaar eenige keeren de scherpe t inplaats van 't gelijktijdig uitspreken. Dan de inzetten, hoewel de toon heel goed werd aangegeven weifelde men nog al eens en vaak onnooodig want het publiek voelde dat de leden van het koor het beter konden. Zoo bijv, in „Zomeravondlied” dat overigens zeer verdienstelijk werd gezongen, want het is een heel zwaar nummer waar de alt in moest zetten met: „Daarom danken w’ U oprecht.” En nog eens dit ligt niet aan den directeur, want die is handig genoeg om zoo nu en dan de toon aan te geven of een partij er weer „bovenop” te helpen maar aan de leden, die te veel aan hun partij „kleven.” Alles bij alles echter was 't goede zang die gegeven werd en we meenen dat dit woord weer heel wat vergoed na de kleine op merking vooraf. „Myn ventje slaapt’’ van A. van den Boer Jr. bijv, werd heel goed gezongen, hoewel het veel van de koorleden vraagt, terwijl de inzetten van „Avondvrede” van H. W. de Wolff weer zeer goed waren, ’t Was hier alleen de quaestie dat de leden individueel beter naar hun directeur zagen. We hoopen dat het koor ons deze enkele opmerkingen za’ vergeven, ’t Is geen bedilzucht maar liefde voor het koor die ons dit in de pen geeft. Barend en Martsje zijn er in ge slaagd de aanwezigen gezellig bezig te houden. „Desparpot”, „Itforkearde stael” en „de silveren tabaksdoase” zijn alle drie stukjes, waar men eens hartelijk om kan lachen, maar waarin ook de ernst niet ontbreekt. In het eerste stukje bijv, de quaestie van het staatspensioen, het militairisme, het Oost-Indië met z’n oorlogsvloot, in het derde de heerlijke brief aan den Officier van Justitie, die nooit werd verzondende schoonheids-zeep in verband met de schoonheids koningin, ende christelijke speelkaarten. En dit laatste is geen satire, maar. feit. In den handel zijn momenteel speelkaarten, maar met andere figuren en cijfers, die echter toch dienst doen als speelkaarten. De verandering, die bij dat gezegde in de boerinne plaats greep was prachtig: „dan is 't goed koopmangeef ze me dan maar.” 't Meest verwonderlijke bij dit duo is het vlugge schimken en het vlugge verwisselen van kleeding in de zelfde bedrijven. Vooral de creatie van Ik weet niet meer, welke grappen maker het geweest is, die de men- schen vergeleken heeft bij uurwerken of klokjes, maar één ding is zeker: het is een buitengewoon geslaagde vergelijking, er zijn kleine en groote klokken en klokjes, zilveren en gou den en nikkelen en koperen, knollen van een daalder, die schitterend loo- pen en kostbare uurwerkjes met diamten versierd, die elk oogenblik naar den klokkenmaker moeten en staan blijven. Kijk, en dat is nu juist zoo’n treffende overeenkomst tusschen de menschen en klokkenze moeten beide vooruit, want stilstand is achteruitgang. Een met juweelen versierd klokje kan nog zoo fraai wezen, maar als het binnenwerk niet deugt, staat het ding stil en is het als tijdaanwijzer waardeloos. Het moet loopen, het moet vooruitgaan, anders is het een nutteloos prul. En bij de mensch? Wel, er moet „goed binnenwerk” in zitten, anders staat hier ook de boel stil, is er geen groei, geen vooruitgang. Het „binnenwerk” zijn de gedachten, en we hebben te zorgen, dat we „goed binnenwerk” hebben, goede gedachten onderhou- den, naar steeds beter streven, opdat ons karakter steeds groeit en zich ontwikkelt, naar steeds beter. Ons denken moet actief zijn, er moet een actief streven naar steeds hooger kunnen, naar immer mooier, liefde voller, onzelfzuchtige gedachten zijn. We kunnen niet op één punt blijven staan want dan staat de klok stil, is er geen groei en wordt al heel gauw 4 waardeloos. Iemand merkte het heel L juist in de „Frederick Leader” op, toen h(j zeiAlleen maar de waarheid of het rechte weten is niet genoeg als we wilden groeien in die weten schap, moeten we het in praktijk brengen.... Het is een les, *die we allemaal noodig moeten kennen dat er in - - ^en succes vol le ven geen ver vangings- tot Postmeester in Orange.City, waar middel voor karakter beataat en dat I Onrustig en Overspannen en zijn ge wone Kalmte wil herwinnen, gebruike eenigen t(jd de kalmeerende en zenuwsterkende Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. f270.331.65 - 9867.64 Totaal f280.199.29 dus gestegen tot Hierbij dient opgemerkt dat alle boven pari genoteerde obligaties enz. op de balans waren opgenomen a 100 o/o. De overige fondsen waren berekend tegen de op 31 Dec. laatst bekende beursnoteering. In 1930 werd ingelegd door de spaarders f71.531.72, terwijl terugbe taald werd een bedrag van f36.138.45. De spaarbank is ingeschreven bij de collectieve verzekering der spaar banken tegen brandschade, inbraak, verduistering enz. Gediplomeerd Opticiën Workum de ontwikkeling van het karakter bestaat uit het resultaat van ons dagelijksch leven en denken. Inder daad, een mooi succesyol leven, is de uitkomst van een mooi karakter; en een mooi karakter, dat de treffelijke eigenschappen van wijsheid en goed heid en waarheid en liefde in onver- breeklijk verband moet bezitten, wordt geleidelijk opgebouwd met de bouwsteenen van goede gedachten en motieven en daden. Maar steeds en voor alles is activiteit noodig: groei, geen stilstand. Een denker zei het onlangs terecht: Een ieder die ooit een groot man zou willen zijn, moet „nu” een groot man zijn. Een ieder die ooit een goed, of een onzelfzuch tig mensch, of een niet-steeds-klagend, dankbaar ruimdenkend mensch wil worden, moet beginnen met „nu” goed en onzelfzuchtig en niet-steeds-kla gend en dankbaar en ruim denkend te zijn. En bjj „nu” bedoel ik „nu” op dit oogenblik en van dit oogenblik af! Het zal nooit op eenig toekomstig tijdstip gemakkelijker voor ons zijn om beter en anders te worden, en de mooie dingen te doen, waarvan we soms droomen, dan juist op dit oogenblik en van dit oogenblik af aanI We hebben allen intuïtief een groote bewondering en waardeering voor den mensch, waarvan we zien en voelen, dat hij of z|j een fijn, hoogstaand ka rakter heeft. Ja, we hebben er zelfs zoo’n groote bewondering voor, dat we soms onze eigen geestelijke ar moede bedekken willen en door arm zalige huichelarij den schijn willen wekken, zelf ook zoo’n fijn karakter te bezitten. Maar dat is een vreeselyk triest gezicht, omdat het ons niet af gaat, omdat we zoo hopeloos tekort schieten dan en, zonder het zelf te bemerken, ons bloot geven en onze naakte armoede verraden. Wat wij door een oppervlakkig vernisje soms willen voorgeven te bezitten, komt bij den werkelijken mensch van „ka rakter” (dat wil zeggen, van een fijn karakter) op natuurlijke wijze tot uiting. Deze hoeft niet te veinzen, want zijn natuurlijke houding bevat al dat goede en mooie, dat wij zoo bewonderen. En dat is niet iets, dat hij plotseling, kant en klaar gekregen heeft. Hij heeft het gekregen door groei, door actief denken en doen in de goede richting, naar steeds beter en hooger. Het is, zooals iemand zei „De som van een geduldige optelling van kleine dingen.” Namelijk van die „kleine dingen,” die tezamen ons dagelijksch leven vormen en die duizend keer per dag ons de gelegenheid geven, telkens weer, om in de praktijk toe te passen en te bewijzen, wat wij van het goede en ware begrijpen en tot een deel van onze menschelijke ervaring ma ken. De Ambtenaar van den Burger lijken Stand der gemeente WORKUM alg. Woensdagen en Zater- WORKUM, 19 Febr. 1931. In de in Orange City (Iowa U.S.A.) verschij nende „Volksvriend” lazen wü het volgende bericht van een bekend oud-Workumer „Ieder mensch heeft in zfln leven den een of anderen datum die als 't ware als een mijlpaal uitblinkt. Zoo is 1 Feb. 1876, voor H. Toering een belangrijke dag geweest. Toen toch kwam hij als 13-jarige jongen in de leer bfl Simon Brandenburgh te Workum (Ned.) en hielp daar onge veer 4 jaar het weekblad De Banier gereed maken. Sedert is hij altijd bij net vak geweest, en is het nog, al is dat strikt genomen niet noodzake- Iflk maar wie ooit drukkers inkt geroken heeft, schijnt er niet meer buiten te kunnen. Zoo is 't ook met H. T. De 55-jarige herinner! ngsdag werd als een gewone Zondag ge- sloton/’ Ter toelichting diene dat onze vriend Toering als gewoon letterzetter naar Amerika vertrok, daar opklom tot directeur-redacteur van „De Vrije Hollander” en later van „De Volks vriend”. Vervolgens werd hfi benoemd in Orange Cf hij algemeen hoog wordt gewaar- ■r i I i 5 I l I I l 1 i i s i- i- I. e JT n n j. e r I Alle ruwheid en roodheid, pukkeltjes en uitslag, worden weggenomen door Doos 30-60. Tube SOci. B B Bi) Apolh en Drojlsien

Friso nl | 1931 | | pagina 1