Vakkundig Opticien. n r Nieuws- en Advertentieblad Rouwbrieven worden spoedig geleverd ÜDICn” PUROL Na de Wasch heeft men vaak last van schrijnende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. BRILLEN Gewijzigde rente-ooleering ingaande 1 Maart 1931 3.6 voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Bij Hoofdpijn en ziek door gevatte koude, alsmede b(j pijnen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde Coöp. Spaar- en Voorschotbank BOAZ voor Workum en O. (W.A.) ZATERDAG 28 FEBRUARI 1931. No. 9. 57ste Jaargang Officieel Gedeelte. J. I. DE JONG WORKUM Rek.-cour. GEDIPLOMEERD VAKOPTICIEN D Plaatselijk Nieuws. Spaargelden Deposito’s 1 mnd opzegging 6 mnd. opzegging Gemengd Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. t De anderen en wij. 3.5 4 debet 574 credit 3 °/0 Voorschotten Niet-leden betalen V2% meer 8 naar het ziekenhuis II Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Recepten van Hee- ren Doktoren wor den in korten tfld gereed gemaakt Dit blad verschflnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten 4e in- >to ur b- o- ef )e ir- an nt le nt ins ;en an rd. >n; ien be er l is ;ui- te ten te mi lde op eb- ien en en ul- de ijk m- >lp >ai id- jk- In en te, lie en >n, or iet )e Doos 30 cent. ms ig, De ge ts Ie on S ms an en op on iet lar en >or en, ef- ast ke en, lie ne Koopt en laat Uw repareeren bij een dinge En hi De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Beo nieuw Engclsch vechtvliegtuig. Naar de „N. R. Ct.” verneemt, heeft deBritsche luchtmacht haar geheime proeven voltooid met een nieuw type van eenpersoons-vechtvliegtuig met twee dekken dat, naar men denkt, een omwenteling in het luchtgevecht zal brengen. Het nieuwe toestel is feitelijk een vliegend artillerie-platform met een snelheid van bijna 320 K.M. in het uur en toegerust met zes machine geweren, die de vlieger tegelijk kan bedienen. De kogelbanen komen in „brandpunten” samen. Geysendorfer bij de K.L.H. terug. Naar „’t Hbl.” verneemt komt de bekende vlieger Geysendorfer met ingang van 1 Maart a.s. bij de K.L.M. terug. Dit beteekent een niet onbe langrijke versterking, want vooral op den dienst op Indië blijft de behoefte aan zeer ervaren piloten bestaan. En in „Geys” krijgt de K.L.M. een vlieger terug, die door zijn wereldreizen met Van Lear Black een groote internati onale reputatie heeft gekregen. Het noodweer in Italië. Het slechte weer in Italië hield ook Maandag nog aan. Te Tursi kwam iemand om het leven doordat het huis, waarin hij vertoefde, onderspoeld was en instortte. Te Morello heeft een bende wolven achttien schapen ver scheurd en ook van andere plaatsen wordt gemeld, dat de sneeuw de wolven naar de vlakten heeft ge dreven, waar zij kudden schapen aanvallen. Hier en daar organiseert de bevolking klopjachten. Fraude bij de post. Voor de Arnhemsche rechtbank is Dinsdag behandelt de zaak tegen twee assistenten bij de Posterijen te Nijme gen. Aan de verdachten, die 38 en 50 jaar oud zfln, was ten laste gelegd, beschouwd en hautain verwezen naar het rijk der femelarjj. We willen ons liever uitsluitend vermeien in onze eigen denkbeelden en houden ons angstvallig afzijdig van alles dat maar even van onze rnee- ning afwijkt. Terwijl we vergeten, dat daarin nu juist een bewijs van zwakte zit, een symptoon van vrees. Als we geen zaken kun nen bespreken met anderen, die niet onze eigen meening deelen, dan komt dat, doordat onze eigen ideën niet erg stevig gegrondvest zijn en we inwen dig bang zijn, dat ze misschien ver keerd zijn of dat we zouden moeten ontdekken, niet voldoende kennis van het onderwerp te hebben. En daarom bewaren we ons hautaine oordeel, ons vóóroordeel, in de duistere kluis onzer gedachten, waar het zich ont wikkelt en uitgroeit tot weerzinwek kende, fantastische afmetingen, die geen enkel verband meer met de ‘jaan- hopelooze uitgeworpenen, bannelingen uit het bezige, bloeiende leven, dat zich langs ons neen spoedt in al zijn rijkdom en glorie. Dus: wat meer verdraagzaam heid, wat meer liefde, wat meer leven. Floris C. Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Maandag 2 Maart a. s. aanbesteden de levering van goederen voor het handwerk-onderwijs aan de O. L. School over 1931. Voorwaarden liggen ter Secretarie ter Inzage. Workum, 18 Febr. 1931. Burgemeester en Wethouders - voornoemd, C. E. van KOETSVELD, Burgemeester, v. d. GOOT, Secretaris. „Er bestaat voor de bloemen geen andere weg om schoon te worden, dan door groei, en het zelfde geldt voor de geestelijke schoonheid in den mensch. Door schoone gedachten te denken, schoone dingen lief te hebben en schoone daden te doen, zul len wij in hun beeld veranderd worden”. Mijohardt’s Poeders U spoedig helpenMjjnhardt’s Hoofd pijnpoeders. Grieppoeders. Ver- koudheidspoeders. Kiespijnpoeders. Hoestpoeders. Maagpoeders. Rheumatiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop 1 Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. Z. MATHER. Het is natuurlijk verbazend interes sant en kranig om te hoor en, wanneer iemand zegt„Ik heb een ijzeren wil, wat ik me eenmaal in mijn hoofd ge zet heb, gebeurt, zoo vast als een huis!” Net zooals er een onbetwist bare kranigheid en geweldenaars- flinkheid ligt in de bravour-bewering, die we zoo nu en dan hooren, of mis- a schien zelf wel uiten„Dat is miin werkelijkheid hebben. Zoo voortgi vaste meening, en daar blijf ik bij, dit de, zouden we worden tot hopek is mijn onwrikbare overtuiging, en niets kan me daarvan af brengen.” Zeker, het is erg flink en kranig en zoo, vooral als het over menschen en dingen uit onze naaste omgeving gaat. et is erg moedig om zoo krach tig die anderen te durven veroordee- len, en zoo niets, heelemaal niets van wijken te willen weten en niet eens rekening te willen houden met de mogelijkheid, dat die anderen toch misschien niet heelemaal ongelijk heb ben van hun standpunt beschouwd. Deksels nee, het is een kolossaal kranig iets, zoo’n rotsvaste meening, zoo’n ijzeren wil, zoo’n gemoed van ijzer en staalMaarof het ver standig is, of wijs, of liefderijk Nee, dat is het geloof ik niet. Kflk, we moeten niet vergeten, dat we niet alleen op de wereld zijn, maar in een samenleving van vele menschen wo nen, menschen met allerlei eigenschap pen en denkwijzen, die soms loodrecht van elkaar afwijken. En als we nu niet de minste moeite doen, het stand punt van de anderen te begrijpen zoo niet te waardeeren, dan blijft er strijd en oneenigheid zonder einde. Want we dienden wel in het oog te houden, dat de basis van alle oneenigheid en strijd feitelijk is: onwetendheid en wanbegrip. En dat juist door misver stand, zonder een enkel pogen om te begrijpen, noodeloos twist en vijand schap worden geschapen. We staan soms zoo gauw met ons oordeel klaar dat dan meestal veroordeeling is we hebben zoo gauw een ontleding van anderer daden gereed, weten zoo snel te zeggen, wat hun motieven en geheimste bedoelingen waren. Maar moeite om hen te begrijpen, neen, dat deden we niet. Hoe dikwijls wordt door zulk lichtvaardig oordee- len, oen luchtig daarheen geworpen woord of veronderstelling niet iemand valsch beschuldigd? Een weinig meer verdraagzaamheid zou ons geen kwaad doen. Het is een eenvoudig woord, maar we dienden ons er wel rekenschap van te geven, dat daarin toch „de bezielende geest van democratie, ae werkelijke essence van vrijheid” zit. Waar is de mensch, die met volkomen billijking van het standpunt van den ander, de uiteen zetting en de denkbeelden van een tegenstander kan aanhooren, werkelijk welwillend aanhooren, met de poging om dien ander inderdaad te begrijpen Er zijn er maar weinigen. Want, niet waar, vanwege de hier boven ge noemde -ijzeren wil” en „rotsvaste meening’* enz. wordt een beroep op WORKUM. De Bazar, onlangs ge houden door de Zangvereeniging „T.a.v.e.n.u.” alhier, heeft netto opge bracht de som van f560. Febr. Wij vestigen de aandacht op de lezing met lichtbeelden, die op Maandag 2 Maart, ’s avonds half acht wordt gehouden door mej. da. A. J. v. d. Ban te Stavoren. Voor leden van denNeder- landschen Protestantenbond en be langstellenden wordt behandeld het onderwerp „Mijn reis naar Palestina.” ALGEMEENEVERGADERING „GROENE KRUIS”. Dealgemeene ledenvergadering op j.l. Vrijdagavond onder leiding van den heer P. Gaastra, was heel matig bezocht. Secretaris Bogtstra leest de werkers van 18 tot 26 jaar oud heeft in den loop van de maanden Novem ber, December en Januari ingebroken in de zuivelfabriek „Cunera” te Wijchen, in de gloeilampenfabriek „Neglin” te Nijmegen en bij de N. V. Jacobine Hollandia. Zij stalen onge veer f 116 aan geld en verder velerlei voorwerpen. In Januari probeerden zij een nieuwe inbraak te Wijchen, doch toen werden zij betrapt en ge arresteerd. De subst. off. van justitie eischte tegen den 18-jarigen aanvoerder der bende 9 maanden gevangenisstraf, tegen elk der anderen 6 maanden. Vervolgens hadden zich te verant woorden het vijfde lid van de bende, een 21-jarige arbeider en twee ver dachten uit de vorige zaak. Het drie tal stond terecht wegens inbraken in de verbandwattenfabriek, in de cho coladefabriek van de fa. v. d. Dungen en in een sigarenfabriek. In de verbandwattenfabriek had het vijfde lid der bende een aambeeld, dat 90 Kg. woog langs een ladder op het dak gesjouwd. Waarom? vroeg de president. Wij wilden het ding op de brand kast laten vallen om die open te krijgen, vertelde verdachte. De eisch luidde tegen ieder der verdachten 6 maanden gevangenis straf. Na het uitzitten van zijn straf vrijgesproken. In 1922 is de wachtmeester van politie Joh. Muritz te Berlijn veroor deeld wegens diefstal van 14.000 mark ten nadeele van den koopman Müller. Hij heeft zijn straf uitgezeten en is nadien altijd bezig geweest om zijn onschuld te bewijzen. Enkele maanden geleden is hem dat gelukt, door een getuige te vinden, die verzekerde dat de vrouw van Müller zelf den diefstal had gepleegd en den beschuldigde daarvoor had laten opdraaien. Nadat dit bekend was geworden is de vrouw naar het buitenland gevlucht en thans is de wachtmeester, die se dert zijn veroordeeling uit den politie dienst was ontslagen, vrijgesproken en gerehabiliteerd. De communisten bij de begrafenis te Eschweiler. Ter gelegenheid van de teraarde bestelling van de slachtoffers van de mijn Eschweiler Reserve hebben op het kerkhof van Nothberg commu nistische betoogingen plaats gehad. De communisten trachtten opruiende redevoeringen te houden, doch de politie noodzaakte hen het kerkhof te verlaten. Later probeerden zij ten tweede male te betoogen. De politie ontbood toen een overval-commando en liet het geheele kerkhof ontruimen. Er hebben toen geen incidenten meer plaats gehad. toegeëigend toebehoorende aan den Staat der Nederlanden, doorpostpak- tneien in onze ketten, welke ongefrankeerd aan het opvattingen en loket in het postkantoor te Nijmegen werden aangeboden, van reeds ge bruikte postzegels te voorzien en de nieuwe, voor het frankeeren bestemde zegels, ten eigen bate aan te wenden. Op deze wijze zouden verdachten zich ongeveer f300 hebben toege ëigend. Verdachten bekenden. Het bleek dat zij onafhankelijk van elkaar de fraude hebben gepleegd. Zjj beweer den het geld te gebruiken voor het aanzuiveren van de kastekorten. De gebruikte postzegels werden van reeds gebezigde postpakketkaarten afge naaid, welke naar den Haag moesten teruggezonden. Dit werd niet opge merkt omdat verdachten de kaarten zelf ook achterhielden. De Subst.-Off. van Justitie eischte tegen ieder der verdachten vier maanden gevangenisstraf. Hoeder eo 2 kinderen door gas gestikt. Te Harburg-Wilhelmsburg zijn een vrouw en haar twee-jarige tweeling- kinderen door gas gestikt. De vrouw had geen reukvermogen en schijnt niet bemerkt te hebben, dat een der kinderen spelenderwijs een gas kraantje geopend had. Een 4 jarig jongetje toonde bij ontdekking van het gebeuren nog teekenen van leven en kon gered worden. Spoorwegbotsing in den Kaukasus. Nabij Soechum in den Kaukasus is een personentrein in botsing geko men met een goederentrein, waardoor 3 wagons ernstig werden beschadigd. Een spoorwegbeambte werd gedood, terwijl 4 inzittenden ernstig en 7 licht werden gewond. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. Een blinde doctor slachtoffer van het verkeer. Ondanks het feit, dat hij voorzien was van een witten wandelstok, zoo als eenige weken geleden aan de blinden van Parijs is verstrekt, is Maandagavond de blinde dr. Henri Racine op den hoek van de Champs Elysées en de Avenue George V. door een auto aangereden en kort na zijn overbrenu' gestorven. Hij was 41 jaar oud. Dr. Racine was leeraar aan het Fransch-Amerikaansch blinden-insti- tuut aldus het „H.bld.” en genoot algemeene bewondering om den moed, waarmede htfdie kort vóór den oorlog blind werd, de vele moeilijkheden waarmede een blinde te kampen heeft, overwon. Ondanks zijn blind heid zette hjj zijn medische studies voort en pas drie weken geleden be haalde hij aan de Parijsche Universiteit den doctorsgraad. Van zijn met moeite verworven medische kennis deelde hij, ook vóór zfln promotie, zfln lotgenooten ruimschoots mede; h|j gaf aan het blinden-instituut les in massage. De witte stok van den blinde moet volgens ooggetuigen goed zichtbaar zijn geweest. De chauffeur, die het ongeluk veroorzaakte is gearresteerd. Nljmeegsche dievenbende. Voor de rechtbank te Arnhem stonden Dinsdagmiddag terecht vier leden van een dievenbende welke Nijmegen en omstreken eenigen tijd onveilig maakten, „de apachenbende Nijmegen onveilig”. jaarverslag voor; uit het laatste blijkt, dat door overlijden en vertrek het leden aantal achteruitging met 51 daar er echter 39 nieuwe leden werden ingeschreven daalde het totaal dus met 12 en bedroeg 1 Jan. j.l. 801. Uit ’t verslag van Zuster Walstra bleek, dat in 1930 door haar zijn afgelegd 3468 gewone bezoeken bovendien in dienst der tb.c.-bestrij- ding 223 bezoeken met verpleging en 15 voor maatschappelijk werk. Er waren 26 gezinnen met 24 patiënten onder toezicht, terwijl zij heeft geas sisteerd bij 6 transporten. Uit 't magazijn zijn 184 verplegings- artikelen geleend, benevens 25 maal een ledikant uit ’t magazijn in 't weeshuis. Uit het beheer van den Penning meester J. W. de Jong, dat door de financieele commissie is gecontroleerd, bleek dat de ontvangsten voor den gewonen dienst bedroegen f 2063.47, terwijl de uitgaven f 1823.27 beliepen, dus een batig saldo van f240.20, dank zij 't aanspreken van ’t reserve fonds. De t.b.c.-rekening sloot met een tekort van f81.85, n.l. f 1123.47 ontvangsten en f 1205.32 uitgaven. De begrooting dienst 1931 werd goedgekeurd met een ontvang van f2745 en f2755.20 uitgaaf. De nieuwe subsidie-regeling van het Rijk doet helaas de rijks-bijdrage weer dalen, terwijl op de uitgaven moeilijk kan worden bezuinigd. Als bestuurslid moest aftreden de heer W. G. v. d. Meer; daar hij niet herkiesbaar is, moet een nieuw lid worden benoemd en als zoodanig wordt gekozen de heer J. Leeuw. Daar’t blijkt, dat de ligtentjes even te kort zijn voor onze nieuwe ledikan ten’ wordt besloten om een zes tal goedkoopere ledikanten aan te schaf fen, inplaats van met veel onkosten de tentjes te vergrooten. Ook is besloten de drie tentjes, die nog niet deuren hebben, daarmee te voorzien. Verder deelde de voorzitter nog mede, dat een 2e draagbare zuurstof- cylinder is aangesebaft. Een voorstel van den heer Schots man om een gulden staangeld te heffen van verplegings-artikelen werd niet ondersteund. Tot leden der com missie, die in 1932 de rekeningen moet nazien, werden benoemd de heeren Keilman, R. v. d. Meer en D. IJntema. Na nog een vraag omtrent ontsmet ting beantwoord te hebben, sluit de voorzitter met dank voor de opkomst der aanwezige leden. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzen ders onbekend z^jn. Terugontvangen in de le helft der maand Februari 1931 aan het postkantoor alhier. Br. fr. no 398 bureau dezer courant. Hulppostkantoor Stavoren Elgersma, Westhemdt. Nota. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze by onbe- stelbaarheid kunnen worden terugge geven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. Jc JkmJLSImjF I

Friso nl | 1931 | | pagina 1