enz. enz. Vakkundig Opticien voor de Gemeenten Worknm, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, Nieuws- en Advertentieblad BRILLEN Schoonmaak Bij Griep en ziek door gevatte koude, alsmede bij pijnen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde Mijnhardt’s Poeders Hoest, Keelpijn, Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. MIJN HARDT'S No. 10. ZATERDAG 7 MAART 1931. I 57ste Jaargang J. DB JONG WORKUM GEDIPLOMEERD VAKOPTIGIEH Gemengd Nieuws. 1 Plaatselijk Nieuwe. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. INGEZONDEN. V erant woor deli j kheid Ziekenhuisverpleging. Pluimveedag te Balk. I en er over te spreken. G. H. B. 3 Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorin, in te zenden. Ad- vertentiön tot uiterlyk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Mijnhardt’s Hoesttabletten. Doos 30 ct. Mijnhardt’s Keelpijntabletten, 60 en 30 ct. By Apotb. en Drogisten. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie it- ii n Ze en ite dn ag w, ad in en en ‘ig au in Ze op ats le- »n. ar. OF- n- ar its >n- an lat le er ol- f«- iar on ier lat Bf- let Su an »ld ch ter un iar et, Koopt en laat Uw repareeren bij een Recepten van Hee- ren Doktoren wor den in korten tijd gereed gemaakt De prys der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager WORKUM. Donderdag 26 Febr. hield het Ziekenfonds alhier zijn jaarlijksche algemeene vergadering. Secretaris Bogstra las notulen en jaarverslag, beiden werden goed gekeurd; uit 't verslag bleek o.a. dat het leden-aantal met 28 is gestegen en 1 Jan. j.l. bedroeg 578. Penningmeester Jan Gaastra deed verantwoording der gelden, het bleek, dat het saldo van 1 Jan. ’30 groot f1174 gedaald is met f 132 dus nu be draagt f 1042. Het nazien der rekening werd opgedragen aan de heeren Y. Flap per en A. IJntema. Als bestuurslid werd herkozen de heer J. Schotsman. Vice-voorzitter dokter Leeuw deelde vervolgens het een en ander mee over de komende ziekenfondswet, aangezien die wet slechts zieken fondsen van minstens 10.000 leden kent, zullen wy ons in de toekomst moeten combineeren met Sneek, Bolsward enz. Ieder die in loondienst is en beneden een bepaalde wel- standsgrens is, wordt dan verplicht lid te worden. Door hem werd ook nog duidelijk gemaakt dat de sedert Maart 1930 in werking zijnde ziektewet alleen ziekengeld uitkeert, niet dokter- en apothekers-kosten. ‘Bij de rondvraag werd er op aan gedrongen om ’t volgend jaar deze vergadering eind Januari te houden. 2 Maart 1931. Hedenavond trad zou afstaan aan berichten omtrent misdaad. Blflkeljjk waren vele van de ordelievende, betere elementen in Mexico van meening, dat de met veel fantasie bijgewerkte misdaadverhalen in de pers in nauw verband stonden met het veelvuldig voorkomen van misdaden in het land en Mexico’s weinig benijdenswaardige reputatie voor zulke misdaden. En de hoofdre dacteur, Manuel L. Barragan drukte deze boodschap van President Ortiz Rubio afs „Het zou wenscheljjk zyn, dat de heele Mexicaansche pers het nobele streven van „Excelsior” steun de.” Het is een goed ding te bedenken, dat de lezers zelf veel in de goede richting kunnen doen. Goede lezers maken goede schrijvers en goede kranten. Telkens, wanneer men een krant of tijdschrift met een minder waardige inhoud koopt of er zich op abonnoert, moedigt men de uitgevers en schrijvers van sensatie- en misdaad- lectuur aan. De beste manier om goede lectuur en goede kranten te bevorde ren, is dus zich te onthouden van minderwaardige blaadjes en alleen gezonde kost te koopen en te lezen en er over te spreken. Floris C. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. Achter het stuur doodgebleven. Toen de garagehouder D. B. uit Arnhem Dinsdag met zijn auto Goor uit de richting Enschedé naderde, bleef hij op den weg Goor-Diepen- heim nabij de rentmeesterswoning plotseling dood achter het stuur zitten. Zfln echtgenoote had nog de tegen woordigheid van geest de remmen aan te halen en daardoor erger te voorkomen. Een geneesheer uit Die- penheim constateerde hartverlamming Italiaansche schoener vergaan. Tjjdens een hevigen orkaan is een Italiaansche schoener tegen de pier te Genua geslagen. Ofschoon terstond hulp werd verleend, slaagde men er niet in de uit zes koppen bestaande bemanning te redden. De Dihseldorfsche moordenaar. De bekende Düsseldorfsche moor denaar P. Kurten, die beschuldigd wordt van 9 gevallen van moord en van 7 pogingen tot moord, zal waar schijnlijk op 13 April a.s. voor de rechtbank te Düsseldorf terecht staan De brand in de villa van Trotski. Bij de brand in Trotski’s villa te Prinkipo zijn de groote biblotheek van Trotzki en diens aanteekeningen een prooi der vlammen geworden. Het archief met de briefwisseling van Trotzki en Lenin kon echter worden gered. Het nieuwe boek van Trotzki over den tegenwoordigen tijd is eveneens verloren gegaan. De oorzaak van den brand moet worden gezocht in het niet goed functionneeren van een badkachel. Het plan „Nolens” inzake de Rijkssalarissen. Zooals men weet is door den leider der Roomsche Staats partij bij de open bare behandeling der Staatsbegrooting in de 2e kamer der Staten-Generaal bij de Regeering aangedrongen om de salarissen der onderwijzers en rijks- ambtenaren periodiek te herzien d. w. z. om na een bepaald jaren, tel kens opnieuw de vraag onder de oogen te zien of gezien de daling van het levenson derhoud verhooging of verlaging der salarissen noodig is. De Minister van Financiën heeft den heer Nolens toegezegd, deze vraag in de Centrale Commissie voor geor ganiseerd Overleg in ambtenaars zaken ter sprake te zullen brengen en hierover advies te zullen vragen. Deze commissie heeft thans de door Het radio-weerbericht en de landbouw. Prof. Van Everdingen, hoofddirec teur van het Kon. Ned. meteorologisch instituut te De Bildt, wees er naar aanleiding van in de landbouwpers gemaakte opmerkingen op, dat het weerbericht, dat de Bildt 's morgens om 11 uur uitzendt, voor den volgen den dag geldt. Het Maandagmorgen- bericht van 11 uur bijv, geldt tot Dinsdagavond 7 uur en is hoofdzake- lyk voor Dinsdag bestemd. Het weer bericht van Hamburg dat dienzelfden Maandag ’s morgens te 5.50 en later wordt bekend gemaakt, geldt in hoofd zaak voor den Maandag zelf. Men mag dus in geen geval meenen, dat de Bildt, in dit opzicht achteraan zou komen. De methode van de Bildt heeft het voordeel, dat men meer tijd heeft om by de regeling van werk zaamheden met de weersverwachting rekening te houden, die van Hamburg, dat zij van de laatste gegevens kan gebruik maken en men dus meer positief in zyn voorspelling kan zijn. Verplaatsingen. De assistent der belastingen, de heer J. Miedema te Stavoren is per 16 Maart als zoodanig verplaatst naar den scheepvaartdienst te Rotterdam. Te Stavoren is geplaatst de assistent G. van der Beek, thans te Schier monnikoog. „Dorpshuizen” in ons land. Onlangs is Mevrouw Dr. Orelli in Zwitserland 85 jaar geworden. Zy is de stichtster van de vele in haar dorpshuizen”, A.N.P.V. in alle oorden des lands fokkersdagen gehouden. In navolging hiervan heeft de federatie V.P.N. afd. in Z. W. Friesland besloten om op Dinsdag 24 Maart des namiddags 2 uur in hotel Teernstra te Balk een dergelijke dag te organiseeren. De heer Buiteveld van Hindeloopen zal een inleiding houden over de foktoomen en 't opfokken van kui kens terwyl de heer F. Hoogeveen van Leeuwarden (pluimveeconsulent) zal spreken over pluimveeteelt als nevenbedryf. Zeer zeker zal er bij de aanwezigen meenings verschil heer- schen. Welnu, wy komen te Balk bijeen als pluimveeliefhebber en vriend, ’t Moet worden een onder onsje en het zal op prys gesteld worden, dat een ieder zijn gedachten vrij kenbaar maakt. Wy komen niet bijeen om te debatteeren of om elkander te verslaan, maar om elkan der te verstaan. Laat ieder zijn mee ning, zyn ervaring in eigen bedrijf opgedaan ter tafel brengen, opdat deze dag een dag van algemeene- ontwikkeling genoemd mag worden en ons nieuwe ideeën omtrent de pluimveeteelt mag aanbrengen. Leden der V.P.N. toont uwe be langstelling. Wy verwachten u De rede werd verduidelijkt met film beelden vervaardigd naar toto’s meest door haar zelve genomen. Spr. meende haar rede te moeten onderverdeelen in drie deelen le. Jezus’ geboorte en de eerste tijd van zyn leven2e. Jezus’ werkzaamheid op aarde en 3e. de lydenstijd van Jezus en zyn sterven. Op waarlijk schitterende wijze wist zij de toehoorders te boeien. Zy wenschte de aanwezigen een levendig beeld te geven van wat daar in Palestina is gebeurd en ons de plaatsen te laten zien waar Hij heeft geleefd, gewerkt en vooral geleden. Spr. liet ons zien de wegen waarlangs Jozef en Maria waren gereisd, de plaatsen Nazareth, Bethlehem, ’t Graf van Rachel ’t welk thans nog een bedevaartplaats is, de velden der Herders waar ze de blijde boodschap ontvingen, de geboorte, de melk-grot, de Maria-bron waar zeker de voet stappen van Jezus liggen als kind enz. Thans zyn op bijna al die plaatsen Rnomsch-Katholieke of Grieksch- Katholieke kerken gebouwd, waarvan spr. ons ook verschillende liet zien, vol pracht en praal, ’t welk volgens spr. niet erg prettig aandoet, wanneer men zich het eenvoudige leven van Hem herinnert. *t Bezoek van Jezus op meer oudere leeftijd aan de Schriftgeleerden, Maria die Hem toen zocht, de klaagmuur en het bezoek van binnen in een moskee, de woestijn bij de Doode zee waar Johannes moet hebben geleefd, de oevers van de Jordaan waar Johannes doopte en waar Jezus tot hem moet zijn gekomen, de berg der verzoeking enz. trokken aan ons oog voorbij en deed ons in gedachten zyn bij spr. op haar reis in dit wonderbare land. Spr. voerde ons naar het meer van Galilea en ontroerend was het toen ze sprak van de bergen waarop ook de oogen van Jezus moeten zyn ge richt geweest, terwijl daarna beelden voor ons oprezen bij het verbaal der spreekster over Jezus sprekende uit een bootje aan den rand van het meer en daarna toen Hij de storm bezwoer die Zijne discipelen met de dood be dreigde by het overvaren van het meer. Het laatste gedeelte was het meest indrukwekkend. Vanaf de Olijfberg kregen we het gezicht op Jeruzalem en spr. voerde ons mee in gedachten naar die plaats, liet de intocht zien door de Gouden Poort, betrad met ons het tempelplein vanwaar Hij de wisselaars en kooplieden verdreef, ’t Hof van Gethsemané, 't laatste avond maal, de zaal waarin dit moet zjjn geschied, ’t verraad door Judas, de berechtiging door den weifelenden Pilatus en de foto’s van Zjjn lijdens weg door de stad naar Golgotha. Op stijlvolle manier wist spr. dit alles den aanwezigen voor oogen te stel len. Het beeld van de Heilige Graf kerk, daar verrezen, met vele onder deden, het graf zelve en de strijd die hierom is gestreden vormden een waardig slot op de met begeestering uitgesproken rede. Een mooie avond voor den Protestantenbond en voor de toehoorders. Een rede die niet nage laten zal hebben op allen een die pen indruk te maken. „Om goed te lezen, moet men met het oordeel des onder- scheids lezen, met ruime blik, grondig. Wat we lezen wordt een deel van ons zelf.” ANON. Het is juist in dagen, als beruchte moord-affaires voor een of andere rechterlijke instantie behandeld wor den, en er eiken dag eindelooze kolommen over in de dagbladen ver schijnen, of wel, wanneer er een af schuwelijk misdrijf is gepleegd en de lezers vergast worden op alle moge lijke uitgeplozen details, verzameld met behulp van de fantasie van „onzen specialen verslaggever,” dat de dieper nadenkende mensch zich afvraagt, of de groote pers zich inderdaad wel bewust is van de groote verantwoordelijkheid jegens het algemeen welzijn. Men vraagt zich af, welk algemeen nut er toch mee gediend kan zjjn, als tot in de kleinste finesses wordt verteld hoe en met welke middelen de moord werd begaan, wat de moordenaar dacht en deed, hoe het slachtoffer gevonden werd, hoe de bloedvlekken zich ver spreidden en wegspatten en dergelijke bestiale details meer. Sommige bladen, in een streven om de laagste sensatie zucht van een zeker soort publiek te bevredigen, zenden teekenaars om in drukwekkende teekeningen van bloed plassen enz. temaken. Met welk nut? We mogen nu toch langzamerhand wel als wet aannemen, dat de taak van de pers er eene is van voorlich ting en opvoeding. Welnu, welke „op voedende” strekking ligt erin, als men dagenlang tienduizenden woorden verspilt om allerlei misdadige fraaiig heden op te disschen? Moet men niet veeleer vreezen, dat zwakke broeders al dit moois in zich opnemen, en daarmee de kiem voor nieuwe mis daden? Een enkele keer, als een zeer weerzinwekkende daad gepleegd is en in geuren en kleuren in de pers verteld, wordt er wel eens een protest gehoord en wordt er op ge wezen, dat zulks onvermijdelijk een golf van nieuwe dergelflke wandaden teweeg brengt. Hetgeen bijvoorbeeld het geval was bij de zedenmisdrijven van eenigen tijd terug. Een zeker soort „krantenmenschen de goeden niet te na gesproken na tuurlijk huldigt het principe: je moet de lezers geven wat ze hebben willen, ze „vreten” sensatie 1 Maar een dergelijk standpunt is toch werkelijk moeilijk in overeenstem ming te brengen met de toch alge meene erkende „opvoedende” taak van de persWie opvoeden wil, moet leiding geven, en dan in de goede richting natuurlijkEn niet een wellicht wekelijks artikel van opbouwende strekking meer dan vol komen te niet doen, door een dage- lijksche dosis van moord- en dood- slagnieuws. De opvoeders van de jeugd laten de kinderen ook maar niet doen waar ze plezier in heb ben en ze geven ze zeker niet „wat ze willen hebben.” Waarom dan de gedachten van het publiek, speciaaal van het met weinig- discriminatie-lezende plubliek ver giftigd met sensatie-nieuws In België heeft men de z.g. „Schund-lectuur” in bepaalde plaatsen verboden voor ver koop aan de kiosken, doch wan neer de dagbladen niet verstandiger zijn, zal het niet veel- helpen. In België kwam men tot den maat regel van het verbieden der moord- en-diefstalverhalen, doordat een die venbende, bestaande uit jongetjes, werd ontdekt. Maar wat voor jongetjes geldt, geldt evenzeer voor de groote- menschen-met-jongetjes-verstand zoo als er zoovele zijn. Gelukkig verspreidt de gedachte, om alle misdaadnieuws uit de kolom men der pers te verdreven, zich meer en meer en er bestaan lichtende voor beelden van een groot succes dat de eigenaren van zulke bladen met hun En toch.propaganda Onwillekeurig zal de vraag by de lezers van dit artikel opkomen en toch propaganda? Verleden werd geschreven dat er vanwege 't Bestuur van bovengenoemde vereeniging geen propaganda of actie zou gevoerd worden, omdat men meende dat het werk van de Vereeniging voor Zie- kenhuisverpleging zoo zeer was be kend dat men het, voor hen die nog geen lid waren, ’t feitelyk niet meer noodig was. En toch weer propa ganda? Lezer! laat mij U mogen op merken dat we door de burgerij zelf genoodzaakt worden een klein propa- ganda-artikeltje te schrijven en wel hierom dat er in laatste maand zoo’n groot aantal burgers weer lid van onze vereeniging zijn geworden. Mochten we op onze op 22 Jan. j.l. gehouden jaarvergadering mede- deelen dat het aantal leden reeds geklommen was tot 856 thans kunnen we melding maken dat dit cijfer sinds veranderd is in 902. Dat zegt heel wat, binnen 2 maanden een leden-aanwinst van 46. Maar zegt dit ook wat aan U die nog geen lid zflt, die nog maar steeds van verre blijft staan om te wachten tot het misschien een harde noodzakelijkheid is. Denk daarom eens rustig over deze regels na, spreek er eens met uw huisge- nooten over. Vraag eens inlichtingen bij uw buurman die misschien vanaf de oprichting al lid is geweest, moge- liJk kan hij u wel vertellen wat een nuttig werk deze vereeniging doet. Wjj durfden het wagen om de ver onderstelling uit te spreken dat er dit jaar het duizendste lid moet worden ingeschreven. Dat kan. Maar dan moet ook ieder hieraan medewerken. Dona teurs die liever lid wenschen te worden, de mogelijkheid daartoe bestaat. Mogen wi) ten overvloede dan nog even opmerken dat de contributie voor een gezin, man vrouw en kinderen beneden 18 jaar slechts 50 cent per maand bedraagt en f 1.50 inleg, voor alleenstaanden 25 cent per maand en f 1.50 inleg. U mijnheer de Redacteur dankend voor de opname. P. PRUIKSMA Lzn., Secretaris. U spoedig helpen Mijnhardt’s Griep- poeders. Hoofdpynpoeders. Ver- koudheidspoeders. Kiespynpoeders. Hoestpoeders. Maagpoeders. Rheumatiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hieropPrijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. de stichtster van de land voorkomende rUVl pr)UUL4iCU waar degenen die ver van huis hun brood moeten verdienen, op veilige en goedkoope manier kunnen ver blijven. Ook voor doortrekkende rei zigers, die niet te veel geld kunnen besteden, vormen zy veilige pleister plaatsen. Want natuurlijk zijn deze gebouwen en gebouwtjes volkomen alcoholvrij. Nu ook in ons land het reizen en trekken toeneemt, wordt ook hier de behoefte aan eenvoudige logeergelegenheden gevoeld. Reeds werden door en voor de jeugd een aantal jeugdherbergen gesticht. Maar tal van volwassenen hebben soort gelijke behoeften. En het zou een zegenryk werk zijn, hier te lande het voorbeeld van Mevr. Orelli te volgen, door in de steden en op het platte land drankvrye inrichtingen te stich ten, in den geest van de Zwitsersche „Gemeinde-stube”. Wie neemt het initiatief? Het plan „Nolens” zal nu, naar ver nomen wordt, door de Regeering niet overgenomen worden. bond op Mej. da. van der Ban van Stavoren met als onderwerp: „Myn reis naar het Heilige land Palestina.” Tegenwoordig wordt door de langs annonceerde het grootste en beste Mexicaansche dagblad „El Ex celsior”, dat het niet langer ruimte ik- 1W Ig. 'as '.as >rs FRISO

Friso nl | 1931 | | pagina 1