Nieuws- en Advertentieblad BRANDSMA’S Bij Kiespijn en ziek door gevatte koude, alsmede by pijnen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde Mijuhardt's Poeders VOOR DE PAASCHDAGEN Hoest, Keelpijn Mijnhardt’s Hoesttabletten. Doos 30 ct. Mljnhardt’s Keelpijntabletten, 60 en 30 ct. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. til Ruwe en Roode Handen door koude, door schoonmaak of ander werk moet men vooral ’s avonds inwryven met Purol, dan zyn ze reeds den volgenden morgen weer gaaf en zacht. Purol in doozen van 30 60 en 90 ct By Apoth. en Drogisten. ZATERDAG 21 MAART 1931. 57ste Jaargang No. 12. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Predikbeurten HEEREN COLBERT COSTUMES Plus- en min-menschen. i Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. vanaf 13.45 vanaf 4.65 ’t Dageiyksch (Adv.) MANUFACTURENHANDEL WORKUM SNEEK gesloten. De M. meege- 53 en 35 jaar oud. De prys der Advertentiön is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager U spoedig helpen: Mynhardt’s Kies pijnpoeders. Grieppoeders. Hoofd- pynpoeders. Verkoudheidspoeders. Hoestpoeders. Maagpoeders. Rheumatiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mynhardt. Let by het koopen hieropPrijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bjj Uw drogist. brengen wij een buitengewoon mooie collectie in goedkoop en fijn genre tegen zeer lage pryzen prima afwerking en pasvorm JONGENS PAKJES in de moderne „tweed”-stoffen fijne dessins prachtige modellen enlage prijzen OVERHEMDEN de laatste nouveauté’s chique dessins ZELFBINDERS buitengewoon fijne collectie in diverse prijzen ZIET ONZE SPECIALE ETALAGE! Colbert-costumes Wollen j. pakjes Hr. Overhemden Zijd. Zelfbinders vanaf 13.45 vanaf 4.65 vanaf 1.35 vanaf 32 ct. WORKUM. Naar wij vernemen zal de afd. Workum der Soc. Dem. Arb. Partij by de raadsverkiezingen uitko men met de navolgende lijst: 1. J. van der Meulen 2. P. Dykstra 3. J. Vos. - Geslaagd te Leeuwarden voor Stenografiie (Pont)-systeem onze vroe gere stadgenoote Mej. F. Haagsma KOUDUM, 16 3 ’31. Hedenavond had de afd. H. O. en N. der S. D. A. P. eene openbare vergadering belegd met als spreker de heer W. Drop, lid der tweede kamer. Onderwerp „De arbeider en de S. D. A. P.” Op waariyk schitterende wyze verdedigde spreker het standpunt der party ten opzichte van den stryd der arbeiders voor lotsverbetering enz. Een enkel feit: men verweet van verschillende kanten de party en vakbeweging, dat het steeds opvoeren der loonen enz., op een debacle in de maatschappij moest uitkopen. Daar tegenover stelde spreker de nuchteren feiten. Byv. voor den oorlog9 banken werkten met een kapitaal van 118 millioenwinst 18 millioen. Na den oorlogdezelfde banken werkten met 250 millioenwinst meer dan 100 millioen. 20 scheepvaartmaatschap- pyen hadden een kapitaal van 1Ó0 millioen; winst 13 millioen. Na den oorlog 300 millioenwinst 89—133 millioen enz. enz. Van de gelegen heid tot debatteeren, waartoe de ver schillende partyen waren uitgenoo Het voorloopig rapport over de ramp van de „R 101.” De „Daily Herald” publiceert den authentieken tekst van het voorloopig rapport van de commissie van onder zoek naar de oorzaken van de ramp van het luchtschip R 101. Het defini tieve rapport zal binnen eenige weken gepubliceerd worden. Biykens de publicatie in de „Daily Herald” stelt het rapport vast, dat het Engelsche ministerie voor lucht vaart geen schuld voor het ongeluk kan treffen. Ook de gezagvoerder van het luchtschip, commandant Irving, heeft alles gedaan om het ongeluk te voorkomen. De officieele deskundigen, die aan het werk van de commissie deelnamen, wijten de ramp voornamelijk aan gasverlies in het voorste gedeelte van het lucht schip, wat veroorzaakt werd door scheuren, die in het bovenste deel van de bekleeding van den romp zyn ontstaan. De commissie komt voorts tot de conclusie, dat van con- structie-touten bij den bouw van het luchtschip geen sprake is. Statenverkiezing. Kiezers(essen). Als gij over eenige weken uw stem voor de Provinciale Staten uitbrengt, dan kunt ge daarmee invloed uitoefenen op de samenstelling der Ie kamer; versterkt gy ’t demo cratisch element in de Staten, dan zorgt gy er tevens voor, dat de strij ders voor Ontwapening, Staatspensi oen, goede sociale wetgeving ook daar, in de Ie kamer, hun stem doen hooren. Maar ook bepaalt deze verkiezing *i Bestuur der provincie, ’t College van Gedeputeerden. Dit iydt in onze provincie niet aan te groote vooruitstrevendheid en heeft zoo langzamerhand „naam” gemaakt, door zyn uitermate lastige bemoei ingen met de besluiten der Gemeente raden. Vermeerdert ’t aantal V. D.- Statenleden; geleid daardoor 't pro vinciaal bestuur in vooruitstrevende richting. De Afd. Workum V. D. B. Stemt op de iyst der Vryzinnig- Democraten. De beste bedoelingen zyn geen duit waard, voordat de uitvoe ring ervan ze gerechtvaardigd heeft. GEORGE ELIOT. Welke filosoof het nu precies ge weest is, wil mij niet in de gedachten komen, maar in ieder geval was het een goede algeraeene karakteristiek die hy van de menschen in het alge meen gaf, toen hy ze verdeelde in plus- en min-menschen, of wel in po sitieve en negatieve menschen. Want kyk eens hier, de meeaten van ons zyn wel brave zielen en niet bepaald slecht. Ze stelen niet en doen ook geen andere zeer on-sociale en dek sels leelyke daden. Maar hun verdien ste bestaat niet zoozeer uit hetgeen ze w e 1 doen, dan uit dat wat ze n i e t doen, wat ze nalaten. Een vrij nega tieve verdienste dus. Het is natuurlyk al een goed ding, dat het gevoel voor goed en kwaad zóó sterk ontwikkeld is en de eer bied voor den medemensch en de zin voor orde en gemeenschapsbelang zóó sterk beseft wordt, dat men zich van daarmee strydige daden onthoudt. Doch niettemin is dit nog steeds een negatief iets. Terwyl we positieve menschen moeten zyn. Want al zyn we nog zulke beste min-menschen en overtreden we nooit eenige wat of gebod, dan nog kunnen we bar on aangename creaturen zijn en in ons inneriykst wezen wellicht even slecht als de mensch die alle verboden dingen ook in werkelykheid doet. Omdat de begeerte naar die verschil lende verkeerde dingen niet over wonnen is en we slechts in het rechte spoor gehouden worden uit vrees voor straf of onaangename gevolgen. An selm zegt het heel juist: Verwerp niet alleen slechte gedachten of nei gingen van den menscheiyken wil, maar breng u-zelf ertoe u bezig te houden met een goede gedachte of een goed doel, totdat die verkeerde gedachten verdwijnen. En dit is een heel goede, praktische raad. Want het is duidelyk, dat we maar één ding tegelijk kunnen den ken, en wanneer onze gedachten voortdurend in beslag worden geno men door goede opbouwende dingen, dan kan er geen plaats zyn in ons bewustzijn voor iets anders. Stop het goede erin, zei onlangs B. Brooks Shake, en dan zal het kwade eruit gehouden worden. We dienen dit toe te passen op ons denken, op de verkeerde gedachten die zich aan ons willen opdringen van binnen-uit en van buiten af. De beste bescher ming is, ons gemoed met het goede, het ware en het schoone te vervul len, zoodat het kwade er geen plaats meer in kan vinden. Ons leven is als een schilderyen galerij. Indien wede muren bedekken met nobele, schoone, reine dingen, zullen de gemeene, grof-materieele dingen slechts stui tend schynen. Daarom.... laat de mu ren behangen zyn met de mooie en inspireerende dingen.... de inspi raties van goede en groote mannen, de herinneringen van gulden daden.... Dus: laten we positieve menschen zyn, plus-menschen Want min-men schen hebben maar een heel betrek- keiyke, dubieuse waarde, die zoo heel weinig zegt en nog minder beteekent. Want, nietwaar, „de beste bedoelingen zyn geen cent waard, voordat de uit voering ervan ze gerechtvaardigd heeft.” Er moet iets positief goeds in ons denken en doen zyn, een voort durend streven naar beter en hooger, een voortdurend streven „om in te gaan,” in plaats van een vaag bly’ven treuzelen op den drempel, op de grens van goed en kwaad. Deze onzekere houding is buitendien erg gevaariyk. Het is als het balanceeren op het dunne koorder is slechts een m stootje noodig om ons uit het evenwicht te gooien en te doen vallen. Terwjjl de plus-mensch, die voort durend actief op den goeden, vasten beganen grond staat, niet zoo makke lijk komt te vallen, als hy een stootje krygt in den vorm van verleiding of beproeving van welken aard ook. FLORIS C. By Apoth. en Drogisten. Dit blad verschynt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertentiön tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Zondag 22 Maart. WORKUM (Herv.) Voorm. 9.15 uur ds Th. A. Hoen. Nam. 2 uur ds Chr. Eerhard, H. Doop. WORKUM (Doopsgez.) Nam. 6 uur ds I. Hulshoff. Collecte. WORKUM (Ger.) Voorm. 9 uur en Nam. 2 uur ds E. C. van der Laan. WORKUM (Bapt. Gem). Voorm. 9 uur en Nam. 5 uur Godsdienst oefening. HEIDENSCHAP (Herv.) Nam. 1.30 uur ds Th. A. Hoen, Bidstond voor het Gewas. HEIDENSCHAP (Ger.) Voorm. 9 uur en Nam. li/2 uur Lezen. Amerikaansche zendelingen vermoord. Volgens een van het ministerie van buitenlandsche zaken te Peking ontvangen bericht zyn twee vrouwe lijke Amerikaansche zendelingen te Yunmanful in de provincie Yunman op 16 dezer vermoord. De namen der slachtoffers zijn onbekend. Distilleertoestellen in beslag genomen. Onder leiding van den inspecteur der Directe Belastingen, Invoerrech ten en Accynzen te Winterswijk zyn met assistentie van den hoofdkommies en den assistent aldaar op de grens van de gemeente Aalteir twee distil leertoestellen in beslag genomen. Tegen de bewoners van het pand werd proces verbaal opgemaakt. Bei de toestellen waren nieuw, van moderne contructie en ongebruitkt; een der apparaten was gedeeltelyk verstopt onder in een bed. Het andere lag nog geheel ingepakt. De eigenaar van de hoeve ver klaarde dat een onbekende de toe stellen by hem had gebracht en ze binnen enkele dagen zou komen af halen. Dood door schuld. In den nacht van 16 op 17 Novem ber j.l. werd op den .Groesbeekschen- weg te Nijmegen eenman aangereden door een auto uit Eindhoven. De 28 jarige bestuurder van de auto, vertegenwoordiger van een uitgeversmaatschappy, had zich Dins dag voor de Arnhemsche rechtbank te verantwoorden wegens het ver oorzaken van dood door schuld. Het ongeluk gebeurde op den driesprong Groesbeekscheweg-Coehoornstraat en Driehuizerweg. De autobestuurder zag een man de Coehoornstraat oversteken. Een oogen- blik later zag hy denzelfden persoon op een paar meter afstand van zyn auto. Een aanrijding was toen niet meer te voorkomen. Het O. M. by de Arnhemsche recht bank achtte het wettig en overtuigend bewys geleverd en eischte wegens het veroorzaken van dood door schuld 14 dagen hechtenis. De verdediger Mr. Maris, pleitte vrijspraak. Uitspraak 24 Maart. Uitvoer van vleesch. In Febr. werden goedgekeurd voor uitvoer 134 521 varkens (waarvan 80.988 tot bacon bereid en 5651 ver duurzaamd,) 4304 vette kalveren, 411 gras- en 3446 nuchtere kalveren, 28.612 schapen, 915 runderen en 30 geiten. Uitvoer van vleesch in 1930. In totaal werden voor uitvoer goedgekeurd 1.203 363 varkens (waar van 782.356 voor bacon en 33.572 ver duurzaamd,) 62.601 vette, 9405 gras en 61.815 nuchtere kalveren, 198.099 schapen, 6625 runderen, 215 geiten en 19 paarden. Uitvoer van vee. Van 22—28 Febr. werden uitge voerd naar Belgiö 720, Frankryk 14 en Italië 31, totaal 765 stuks. Het dragen van insignes bij de Nederl. Spoorwegen. Men zal zich nog herinneren dat onlangs door de directie der Nederl. Spoorwegen is bepaald, dat het personeel der spoorwegen geen insignes meer mocht dragen op uniform of in dienst. Thans bericht men ons, dat deze bepaling niet van kracht is voor het Esperanto-insigne. De directie heeft verklaard, dat er geen bezwaar be staat, dat dit insigne door het per soneel op uniform of in dienst wordt gedragen. Doodelijk motorongeluk. Dinsdagavond kwam de heer D. A. Kerkhof, houthandelaar te Westen dorp, op den straatweg tusschen Varsseveld en Doetinchemin botsing met een auto, toen hy op zyn motor- rywiel zat. De heer K. was op slag dood. Hy laat een vrouw en twee kinderen achter. FERWOUDE (Herv.) Voorm. 9 uur ds Spijkerboer. GAAST (Herv.) Geen dienst. HINDELOOPEN (Herv.) Voorm. 9i/a uur en Avonds 7Va uur ds J. van der Heide. HINDELOOPEN (Doopsgez.) Geen d. HINDELOOPEN (Ger.) Voorm. 9 uur en Nam. l’/a uur de heer Kuiper. KOUDUM (Herv.) Voorm. 9 uur en Nam. 1.30 uur ds van Binsbergen. KOUDUM (Doopsgez.) Geen dienst. KOUDUM (Ger.) Voorm. 9 uur en Nam. 1.30 uur ds Boersma. WARNS (Doopsgez.) Voorm. 91/2 uur ds Ens. Avondmaal. Nam. 2 uur ds Ens. Dankz. Schipper verdronken. Dinsdagmiddag is de 18-jarige schip per B. te Monfoort onder het varen van de schuit gevallen en verdron ken. Nalatig overwegwachter. Op de lyn Münster—Hamburg heeft Dinsdag tegen half acht by het kruisen van den provincialen straat weg Bremen—Osnabrück by Stems- horx (district Diepholz) een passagiers- trein ’n vrachtauto gegrepen. De man, die voor het sluiten van de boomen zorgt was juist afgelost en had de boomen niet g auto werd ongeveer 20 sleurd. Eén man is gedood, terwyl twee anderen ernstig zijn gewond. Zy hebben ook brandwonden opge- loopen, daar de benzinetank in de lucht is gevlogen. Smokkelaars op heeterdaad betrapt. De smokkelbeweging in de omge ving van Aken is den laatsten tijd sterk toegenomen. De laatste 4 weken werden door 2 douanen in het district Aken niet minder dan 40 smokkelaars op heeter daad betrapt. Op hen werd gevonden in totaal meer dan 300.000 sigaretten, ruim 1500 pakjes sigaret tenpapier. Voorts koffie en tabak, waarvan geen belasting betaald wordt. De smokkelaars zyn bijna allen Duitschers, die reeds met het ge recht in aanraking zyn geweest. Onder hen bevindt zich er een, die 12 jaar tuchthuisstraf achter den rug heeft. Men neemt aan, dat de ge arresteerden deel uitmaken van een groote smokkelbende die van Aken tot Kaldenkirchen opereert. Verduistering ten nadeele van een reisbureau. De Arnhemsche rechtbank veroor deelde een 18-jarigen bediende van het reisbureau Lindeman te Arnhem, die terecht stond wegens verduistering van f 4000 ten nadeele van dit bureau tot 8 maanden gevangenisstraf. De eisch was één jaar. De vriend van den verdachte, die een gedeelte van het verduisterde geld ten geschenke aannam werd ver oordeeld tot 8 maanden gevangenis straf (waarvan 4 maanden voorwaar- deiyk) met een proeftyd van 3 jaar. Voorts veroordeelde de rechtbank een der vrouwen, die in gezelschap van den bediende en zyn vriend mee had gedaan aan het verbras sen van het geld, tot een maand ge vangenisstraf. Auto door een trein gegrepen op onbewaakten overweg. Dinsdagavond te omstreeks half zes is op den onbewaakten overweg Neede- Eibergen een automobiel, bestuurd door den kapelaan J. H. Krabbenborg uit Groenloo gegrepen door den trein, die te omstreeks halfzes uit Neede naar Eibergen vertrekt. De auto werd een eindweegs mede- gesleurd en is geheel vernield. Kape laan Krabbenborg was op slag dood. De pastoor J. P. P. Oosterbaan, pas- toor-deken van Groenloo, werd ge wond en kapelaan A. M. v. Soest, eveneens uit Groenloo, die ook in den auto gezeten was, minder ernstig. De beide gewonde geesteiyken werden aanstonds per ziekenauto naar het ziekenhuis te Groenloo vervoerd. De burgemeesters van Neede en Eibergen waren spoedig na het ge beuren van het vreeseiyk ongeluk ter plaatse om in hun kwaliteit van hulpofficieren van Justitie een onder zoek in te stellen. Het lyk van kapelaan J. H. Krab benborg werd daarna ook naar het ziekenhuis te Groenloo overgebracht. De omgekomen kapelaan was 41 jaar oud. De beide gewonde geeste- yken zyn reep. 53 en 35 jaar c J De door hen bekomen verwonding bleken minder ernstig te zyn 1 zy zich Heten aanzien. De cycloon op Mauritius. Volgens een bericht uit Port Louis (Mauritius) wordt de door den cycloon aangerichte schade op 1.000.000 pond sterling geschat. 80 pct. van den suikeroogst is vernield en ^zonder 1 financiëele hulp van Engeland is deze industrie ten doode opgeschreven. gen dan O. II--

Friso nl | 1931 | | pagina 1