Nieuws- en Advertentieblad Rouwbrieven worden spoedig geleverd Drukkerij „FRISO” - Workom Verzuim niet tijdens de schoonmaak voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Dit Nummer bestut Dit 2 bladen. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Opheffing stremming scheepvaart verkeer Sluisbrug Workum. ZATERDAG 28 MAART 1931. 57ste Jaargang No. 13. van Officieel Gedeelte, Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Predikbeurten PALMPAASCH. --- Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. z ds leven verloren. In een stelling gehoudi r i --- De pr\js der Advertentiön is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Famiiieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Vrijdagavond had in hotel de Wijn berg ten overstaan van notaris L. K. van Giffen te Balk de finale verkoop plaats van 1. De Huizinge met erf enz. Wijk D no. 14 in huur bij den heer U. van der Meer. Kooper is geworden de heer J. K. de Vries, ten behoeve van den heer J. Veldman, kapper, voor de som van f2446. 2. De Huizinge met erf enz. hoek Pelikaansteeg, in huur bij den heer W. Haanstra. Kooper de heer C. IJntemavoor de som van f 1525. Afdeeling Workum van het Groene Kruis. In vele plaatsen in onze provincie aeeft de afdeeling van het Groene Kruis een eigen gebouw waarin het magazyn voor de verplegingsartike- len en de woning van de wijkzuster gevestigd zijn. Ook ons bestuur ziet de groote wenschelykheid daarvan in en heeft reeds lang gehoopt, dat er zich een gelegenheid zou voordoen om een ge schikt pand voor dit doel te kunnen koopen. Thans doet zich die gelegen heid voor en daarom heeft het op Maandag 30 Maart zie de adver tentie in dit blad een buitengewone ledenvergadering uitgeschreven om de mogelijkheid tot het aankoopen van een gebouw met de leden te bespreken. Het bestuur hoopt, dat de leden in deze voor onze afdeeling belangrijke kwestie door een groote opkomst van hun belangstelling zullen blijk geven. HET BESTUUR. WORKUM. Voor het tijdvak 1 Mei 1931 t/m 30 April 1935 zijn tot leden van de Schattingscommissie voor de inkomstenbelasting in deze gemeente benoemd de heeren S. R. Dykstra, Tj. de Zwart, H. van der Gaast en E. de Roest allen alhier. De heer de Roest is benoemd in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer G. G. Posthumus alhier. Ruim bedacht. Uit New York wordt gemeld, dat mej. Ella Wendel, die kort geleden aldaar is gestorven, de som van twaalf millioen dollar heeft vermaakt den Palm-Zondag willen hechten, als zij daarop devoot herdenken hoe om streeks twintig eeuwen geleden onder den stralenden hemel van Judea de „Zoon der menschen” gezeten op een ezelin de stad Jeruzalem binnenging; aan de Methodistische kerk voor haar hoe de roep van zijn verlossingen, -* van zijn genezen der zieken en het opwekken der dooden hem vooraf was gegaan, zoodat het onderdrukte volk in hem den verlosser zag, die een nieuw Koninkrijk zou stichten, en het juk der gehate Romeinen afwer pen. In extase wierp men kleederen en palmtakken op den weg, waarover Hij gaan zou. Daarop is de „Palm Zon- dagberdenking” gebaseerd. En wie dieper denkt, ziet in den Palm Zondag inderdaad tot zekere hoogte de her denking van den stichtingsdag van het Koninkrijk van den Christus, dat, naar Zijn eigen woorden, „niet van deze wereld” is, maar dat een ver lossing beteekende uit den greep en van onder het juk van duistere afgo dendienst en zelf opgelegde verdruk kingen, en de Waarheid inleidde, die „vrij zal maken.” FLORIS C. theologisch seminarium te Nanking. Door het oog vao een naald. Zaterdagmiddag te half vier moest de A. T. O.-bus uit de richting Uden den bewaakten overweg onder het voormalig Tongelre passeeren. De bus vervoerde 20 passagiers, en werd bestuurd door den chauffeur Moors. Deze zag de boomen van den over weg openstaan. Op het punt de rails te passeeren, bemerkte hij tot zijn groote ontsteltenis, dat uit de richting Venlo in volle vaart een trein nader de. Door krachtig remmen wist hy nog bijtijds den bus tot stilstand te brengen, waardoor een groot ongeluk werd voorkomen. De overwegwachter, die naar bui ten was geloopen, zeeg van schrik bewusteloos ineen. Het is niet de eerste maal, dat op dezen overweg een dergelijk voorval heeft plaats gehad. Ben pacifistisch onderwijzer. De daad van een schoolmeester te Cassel heeft daar groot opzien gebaard. De man heeft n.l. het portret van den Rjjkspresident v. Hindenburg in uni form, hetwelk in de klasse hing, door een leerling laten wegnemen. Niet omdat hij iets heeft tegen den ryks- president, maar omdat hy er bezwaar tegen maakte steeds op het uniform te moeten kijken, wat z(|n pacifistische natuur op den duur niet verdragen kon. Het bevel aan den leerling om het portret weg te nemen, wekte verzet bij een aantal van diens kornuiten, die de klasse verlieten, zonder dat de onderwijzer er zich tegen verzette. De onderwysautoriteiten hebben by het vernemen van het gebeurde dit ten strengste afgekeurd en bevel ge geven het portret weer op zijn plaats te hangen. Na het ongeluk bij Leighton Buzzard. De Royal Scott is Maandag goed bezet, op den gewonen tijd van Euston vertrokken. De machinist had order gekregen om bij Leighton Buzzard langzamer te rijden als bewfls van eerbied van de maatschappij voor degenen, die er den vorigen dag het leven verloren. In een der rijtuigen zaten 32 overlevenden van het onge luk. Zij waren aan het kaarten, doch toen zy bi) het tooneel van de ramp kwamen namen zij hun hoeden af en stonden twee minuten stil. Het gezel schap bestond uit een Schotsch voet balelftal met vrienden. Het 18-jarig meisje, dat later in het ziekenhuis overleed, vierde Zondag juist haar verjaardag. Het autobus-ongeval bij Blerik. De Nederlandsche Bond van Auto- busdienstondernemers ontving van de directie van de Nederlandsche Spoor wegen bericht, dat door haar geen last werd gegeven om na het auto bus-ongeval te Blerik den chauffeur des nachts om één uur te hooren. Ook is er niemand van de spoorwegen in het ziekenhuis bij den chauffeur ge weest. Nader wordt vernomen dat een ambtenaar van het Rijkstoezicht op de Spoorwegen het nachtelijk bezoek heeft gebracht. Fransche trawler gestrand. Dinsdagnacht is op de kust van Ijsland een Fransche trawler ge strand. De kustbewoners werden door de noodsignalen uit hun slaap gewekt. Het gelukte met behulp van een rakettoestel een lijn naar het schip te schieten, waarlangs de 38 opvarenden konden worden gered. Enkele uren na de redding sloeg het vaartuig tegen de rotsen te pletter. De geeselstraf. Te Baltimore, in den staat Mary land, werd een zekere John Kawal ski, die terecht stond omdat htf zijn ▼rouw had geslagen, door den rechter Zondag 29 Maart. WORKUM (Herv.) Voorm. 9.15 uur ds Chr. Eerhard, Bevestiging nieuwe lidmaten. Voorbereiding H. Avond maal. Nam. 5 uur de heer J. M. Martens, Zendeling onder de zee lieden. In beide beurten de maan- delijksche collecte ten behoeve en tot instandhouding van het kerkge bouw. Goede Vrijdag. Voorm. 9.15 uur ds Chr. Eerhard, H. Avondm. Avonds 7 uur ds Th. A. Hoen, Dankzegging H. Avondmaal. WORKUM (Doopsgez.) Voorm. 9‘/j uur ds I. Éulshoff. WORKUM (Ger.) Voorm. 9 uur en Nam. 2 uur ds E. C. van der Laan. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis, dat de stremming van het scheepvaartver keer door bovengenoemde brug is op geheven. Workum den 25 Maart 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. veroordeeld tot het ontvangen van tien zweepslagen op den naakten rug, welke straf ook is voltrokken. Ben talisman. In een voorstad van Boedapest heeft men bij de af braak van een oud huis in een der muren een kleine ruimte uitgespaard gevonden waarin een verdroogd palmblad vol schrift- f blad is waarschijnlijk afkomstig uit Indië, uit de middeleeuwen, toen men dergelijke bladen gebruikte om op te schrijven. Den tekst, die veel van Sanskriet weg heeft, heeft men nog niet kunnen ontcijferen. Men vermoedt dat het palmblad in den Turkschen tijd als talisman in den muur is ge metseld. De Turken schreven aan dit schrift, dat zy niet konden lezen, een magische kracht toe. Geloof en hekserij. Te Stade in Hannover zijn twee bewoners van het dorp Fredenbeck, met name Tiedemann en Meyer tot 4 jaar en 2x/2 jaar tuchthuisstraf ver oordeeld. Zij hadden indertijd de hoeve van den boer Hoeft in brand gestoken om de moeder van Hoeft, die in het dorp als heks bekend stond, te dooden. By den brand is behalve de moeder nog een lid van het gezin omgeko men. Beide beklaagden verklaarden vast aan heksen te gelooven en Meyer zeide overtuigd te zyn, dat de ziekte onder zijn vee aan den invloed van de „heks” was te wijten. Studenten contra politie. Te Madrid hebben Dinsdag weer botsingen plaats gehad tusschen de republikeinsche studenten en de po litie. De studenten van de faculteit der medicijnen hadden zich in de universiteit verschanst en bekogelden de politie met steenen. Tenslotte vormden zy een stoet om voor de republiek te demonstreeren. En pas sant ontvreemdden zij een antiek slingerwerktuig uit het Legermuseum en openden met behulp daarvan een keisteenen-offensief op de gewapende macht. De politie antwoordde met een salvo waarbij een der studenten gewond werd. Tegen het cadeau-stelsel. Adres aan de Regeering. Het bestuur van den Ned. Bond tot bestrijding der duurte met zorg ver vuld gadeslaand, hoe sinds eenigen tijd het z.i. toch reeds zoo verderfelijk cadeau-stelsel in den handel ontaardt in’n speculatie op de domheid en de speelzucht van het publiek, en zulks slechts ten bate van den verkooper, van meening dat de voortgang op deze wijze moet leiden tot de ondergang van talrijke, zoowel grootere als kleinere zaken, welker artikelen deugdelijk en welker prijzen naar waarde, nauwkeurig met zeer matigen winst gecalculeerd zyn, heeft zich met een adres tot de regeering gericht, met verzoek zoo mogelijk zonder verwijl een onderzoek te gelasten naar den huidigen stand van het zoogenaamde cadeau-stelsel en eventueel de voortgang en de ont aarding van dit stelsel in z.i. mis plaatste speculatie ten eigen bate op de domheid van het publiek, dat inderdaad in de meening verkeert, iets voor niets of althans zeer goedkoop te krijgen, aanstonds te willen beletten. Mocht het cadeau-stelsel al niet meer in zyn geheel zyn te verbieden, dan wordt gevraagd, aanstonds zoodanige wettelyke maatregelen tegen dit stel sel te willen doen opnemen, dat de gevolgen daardoor worden teniet gedaan. WORKUM (Bapt. Gem). Voorm. 9 uur en Nam. 5 uur Lezen. HEIDENSCHAP (Herv.) Nam. 1.30 uur ds Chr. Eerhard, Bevestiging nieuwe lidmaten. Voorbereiding H. Avondmaal. Collecte voor de gene ral Kas. Goede Vrijdag. Voorm. 9.30 uur ds Th. A. Hoen, H. Avondmaal. teekens was“ ingemetseld.^ Dit palm-i HEIDENSCHAP (Ger.) Voorm. 9 Indië, uit de middeleeuwen, toen men schrijven. Den tekst, die veel en Nam. H/a uur de heer Kuiper. KOUDUM (Herv.) Voorm. 9 uur en Nam. 1.30 uur ds van Binsbergen. KOUDUM (Doopsgez.) Nam. 2 uur Da. Eelman van Makkum. KOUDUM (Ger.) Onbekend. WARNS (Doopsgez.) Geen dienst. Blijkens een advertentie in dit blad, wordt de jaarlijksche tentoon stelling van de Vakteekenschool gehouden op Maandag en Dinsdag a.s. van 6—8 ’s avonds. We wekken gaarne ieder op, deze tentoonstelling te bezoeken, waar getoond wordt, op hoe degelijke wijze de leerlingen ’t afgeloopen winterhalfjaar hun avon den hebben besteed. Dood door schuld. De rechtbank te Arnhem deed Dinsdag uitspraak in de zaak tegen den 28-jarigen handelsreiziger J. V. E. M. te Eindhoven, die op 16 Novem ber j.l. als bestuurder van een auto op den Groesbeekschenweg te Nijme gen een voetganger, die de straat deze kort daarop overleed. Het O. M. had tegen den verdachte 14 dagen hechtenis geëischt wegens het veroorzaken van dood door schuld. De rechtbank veroordeelde hem tot een maand hechtenis. Beo ijzeren balk dwars over een spoorweg gelegd. Zaterdagavond om ongeveer half 9 bemerkte de machinist van den trein Enschedé— Lochem enkele kilometers van het station Lochem, aldus de„N. R. Crt.”, dat de locomotief tegen iets dat op de lijn lag, stootte. Nadat hij kennis gegeven, heeft uitgezonden personeel naast de lijn een zware ijzeren z.g.n. dubbelspoor aangetroffen, vermoedelijk af komstig van de werken aan het Twente—Rijn-kanaal. Doordat de binnenkomende trein langzaam reed, zijn er geen ongelukken ge beurd. Ongeveer een uur later zou de D-trein naar Duitschland hebben moeten passeeren. Had de versperring er dan nog gelegen, dan zouden er ernstige dingen zijn gebeurd. De po litie heeft de zaak in onderzoek. Ben meevaller. Naar het „Overijselsch Dagblad” verneemt is tengevolge van een boek houdkundige fout in de administratie van de Gemeentelijke gasfabriek te Zwolle een overschot ontstaan, dat in den loop der jaren een bedrag van vier a zes ton bereikt zou hebben. De commissie van bijstand voor de gas fabrieken zoekt naar een weg om aan deze kapitale som een bestem ming te geven. Ernstige autobotsing. Woensdagnacht had op den Rijks- straatweg nabij d« Klinkenbergerbrug te Sassenheim een aanrijding plaats tusschen een auto, bestuurd door mevr. S. uit Sassenheim, komend uit de richting Oegstgeest en een andere luxe auto, komend van de tegenover gestelde richting en bestuurd door den heer L. uit Oegstgeest. De botsing was zoo hevig, dat beide auto’s over den kop sloegen en in de sloot terecht kwamen. Beide wagens werden zwaar beschadigd. Wonder boven wonder liep dit ongeval voor de betreffende personen goed af. De oorzaak moest worden gezocht in het feit, dat de auto komende uit de richting Sassenheim de lichten niet had gedoofd, terwijl later bleek, dat de bestuurder L. zeer onder den in vloed was van sterken drank. Er wordt een onderzoek ingesteld. Palm, Palm Poaschen Loat den Koekoek roazen. Loat den Kiewiet zingen. Dan kriege wij lekkere dinge I Aldus zingen de kinderen in Olden- zaal, als ze zich op Palm-Zondag in optocht met hun opgetuigde palm- paschen door het stadje bewegen. Erg hooggestemd is het lied niet, evenmin als dat, wat men in vroeger jaren bij de zelfde gelegenheid in Brabant kon hooren en misschien nog wel op sommige plaatsen en dat luidde „Pallem, Pallem Paschen Hei KoereiNog moar ienen Zon- oo dag, dan kraigen wie een eilen ei, overstak, aanreed met het gevolg, dat is glen ei, twee ei is ien half el. Drei ei Is een Poaschei.” Als volksgebruik is het Palmpaaschfeest, d.w.z. het feest der kinderen, met de palmpaasch- stokken met broodkrans en haantjes van brooddeeg, alsmede de noodfge versiersels van groen en slingers en lekkernijen, feitelijk bijna uitgestor ven. In sommige steden, ook in de hoofdstad des lands, worden de laat ste jaren pogingen in het werk gesteld, deze gebruiken nieuw leven in te blazen, door wedstrijden voor de mooiste palmpaasch te organisee- ren dat heeft dan wel tot een tijde- lijke en plaatselijke opleving gevoerd, aan 8tation Lochem daarvan ha doch de ware stimulans, die wortelde in de volksoverlevering, is er toch uit. Men kan dit betreuren of niet, het feit is nu eenmaal zoo en wordt verklaard door de omstandigheid, dat de jeugd deze min of meer patriarchale en primitieve gebruiken ontgroeit, gewend als zij is aan interessanter en heftiger prikkels, dan de vreugden over een stokje met wat lekkers. Onze jeugd kent ander speelgoed, de techniek brengt zoovele fraaie, belangwekkende, ingenieuse bewegende, bijna levende dingen ▼oort, dat het arme Palmpaaschje by na alle glans heeft verloren. Bo vendien is daar die andere zeer belangrijke factor: de verheffing van het algemeen welvaartspeil waardoor de „lekkernijen” van de Palmpaasch voor breeder massa’s een zoo veel vuldig genoegen zijn geworden, dat er geen Palmpaasch meer voor noodig is, om zich dit lekkers te verwerven en er dus extra moeite voor te dcen. Er is geen reden om over dit te loor gaan van een oude gewoonte bij zonder te treuren. Men mag het uit folkloristisch oogpunt jammer vinden, een zeer verheven gedachte lag er aan het (als kinderbezigheid wel aar dige) palmpaschen-gedoe niet ten grondslag. Want in den grond was het palmpaaschje de uitbeelding van heidensche lentevreugde, waarbij de krans van brooddeeg het rad voor stelde dat de omwenteling van de aarde veraanschouwelijkte en aldus aan het bereiken van den lentezonne- stand herinnerde. De broodhaantjes of waren het misschien oorspron kelijk hennetjes? kunnen symbool van vruchtbaarheid, overvloed enz. zijn, alle dingen die verband houden met de goede dingen die men van voorjaar en zomer verwacht, en die alle dus een heldensch-grofmaterieele ondergrond hebben en niets hebben uit te staan met de veel mooiere, diepere betoekenis die Christenen aan Uw handen ook vooral ’s avonds in te wryven met Purol, dan blijven ze, ondanks al het natte en ruwe werk toch gaaf en zacht. PUROL doos 30 ct. By Apoth. en Drogisten. J uur Lezen. Nam. li/2 uur ds Langhout. FERWOUDE (Herv.) Nam. U/2 uur ds Spijkerboer, Dankzegging. GAAST (Herv.) Voorm. 9 uur Spijkerboer, H. A. HINDELOOPEN (Herv.) Voorm. 9i/2 uur en Avonds 7i/2 uur ds J. van der Heide. HINDELOOPEN (Doopsgez.) Voorm. 9>/a uur Da. Eelman van Makkum. HINDELOOPEN (Ger.) Voorm. 9 uur -- Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten II- bezet, op den gewonen tyd van Euston by Leighton Buzzard •ijden als bewijs van i l l so 1 f 1 t «I.U.VVU UJV» UV. t»— -1-'

Friso nl | 1931 | | pagina 1