Nieuws- en Advertentieblad MIJNHA voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noord w., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Bij Hoofdpijn en ziek door gevatte koude, alsmede by pijnen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde Mijnhardt’s Poeders ggst iltai ZATERDAG 11 APRIL 1931. 57ste Jaargang No. 15. Gemengd Nieuws Plaatselijk Nieuws. 7 Bij Scheren geen stukgaan en pijn meer en ook geen naschrijnen der huid, ais men vóór het inzeepen de huid inwrijft met slechts een weinig Ongedachte mogelijkheden. VERSTOPPING Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. doet, is, dan de in zooverre doel fe - Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten i werkloozen. De aannemers at zy niet kunnen concur- bruiken en ons achter huichelarij en te halen die we geen blijvend FLORIS C.’ De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager sche Werken eener steenkolenmijn, en wel vanaf de mijn Julia te Eygels- hoven. Deze uitzending ging met groote moeilijkheden gepaard, behal ve de beide microfoons, die onder gronds waren opgesteld en waardoor de heer Schweitzer, directeur-gene- raal der mijnen Laura en Vereeniging en de bedrjjfsingenieur der mijn Julia een inleidend woord spraken en waarvoor de zangvereeniging der mijn enkele liederen deed hooren, waren ondergronds twee microfoons opgesteld. Deze waren door kabels, welke langs de 360 meter diepe schacht waren afgelaten, verbonden met de bovengrondsche versterkingsinstal- latie. De eene microfoon stond opge steld in een groote galerij en werd vervolgens meegedragen. Aldus kon worden hoorbaar gemaakt het vullen der wagens ondergronds, het lossen van dynamietstof, het loskappen der kolen, het vervoer van een stuk goot. De andere microfoon kon in den hoofdsteengang overbrengen t geluid veroorzaakt door het voorbijrijden van een ondergrondschen trein van 60 wagenseen en ander werd toe gelicht door Ir. Edixhoven. Boven gronds ten slotte was nog een microfoon opgesteld nabij de schacht op den losvloer. Vandaar werden de signalen welke gegeven dienen te worden voor het vertrek der liftkooi en het geluid der op den losvloer rijdende treinen hoorbaar gemaakt. Overbrenging van de slachtoffers der Noordpool Urn. 132. In verband met de overbrenging van de slachtoffers van de Noordpool IJmuiden 132 kan worden gemeld dat de voorbereidingen zoover zijn ge vorderd, dat a.s. Woensdagavond Dr. H. J. Heida predikant te Vlaardingen en de heer A. Kool, inspecteur van de V.E.M te IJmuiden naar Schotland vertrekkken om aldaar verder het transport te regelen. Binnen korten tijd zal de Victoria voor dit doel ver trekken. Zijn vader gestoken. Te Doetinchem is een 17-jarige jongen gearresteerd, die Zaterdag avond tijdens een twist zijn vader met een mes in de schouder heeft gesto ken. Daar de wond niet levensge vaarlijk was, is de dader, nadat proces-verbaal was opgemaakt, weder in vrijheid gesteld. Hij heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. Inbraak. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is ingebroken in een fotografie- handel te Amsterdam. De daders heb ben zich vermoedelijk laten insluiten. Volgens de gebruikelijke methode, welke ten aanzien van oude kasten gevolgd wordt, was aan de achter kant een gat geboord, waarna met behulp van een breekijzer de wand werd opengescheurd. Ook een tweetal kleine geldkistjes werd opengebroken. Eenig klein geld, ter waarde van on geveer f10, wordt vermist. Gasverstikking. Toen Zondag de woning van Mej. D. Struben te Doetinchem gesloten bleef en er op herhaald bellen niet werd opengedaan, ging een der buren eens kijken. Hij ontwaarde een sterke gaslucht en vond mej. Struben be wusteloos bij een gasstel liggen. De te hulp geroepen geneesheer kon slechts de dood constateeren. De houtuitvoer ia Rusland, Finland en Zweden. Dezer dagen zouden te Helsingfors op initiatief van Moskou besprekingen gevoerd zijn over de mogelijkheid van een overeenkomst tusschen Sovjet- Rusland en de Finsche enZweedsche houtexporteurs betreffende een rege ling van de houtuitvoer van deze drie landen. Een kleine held. Wegens het feit, dat het grooten- deelsaan den 13-jarigen jongen, Bryan, te danken is geweest, dat het leven van 17 kinderen, die in een verblin denden sneeuwstorm in Colorado met een autobus waren blijven steken, behouden is gebleven, is de knaap uitgenoodigd tot een bezoek aan Pre sident Hoover op het Witte Huis. Pre sident Hoover was buitengewoon ge troffen door de heldenmoed van dezen jongen, die, toen de chauffeur de autobus verlaten had, om hulp te gaan zoeken, de andere kinderen dwong, in beweging te blijven, om ze voor bevriezen te behoeden. WORKUM, 9 April. Door het bestuur van „Plaatselyk Belang" werd dezer dagen, inzake het uitbaggeren onzer haven, een adres aan den Minister van Waterstaat gezonden. Daarin werd verzocht deze uitdieping niet uit te voeren zooals de M.U Z. zich deze voorstelt, n.l. slechts hier en daar eenige droogten te verwijderen, doch over de geheele oppervlakte onze haven flink te baggeren. Hopen wjj, dat eindelijk eene oplos sing van deze belangrijke kwestie wordt gevonden Wy vestigen de aandacht op de advertentie in dit nummer betreffende de aangifte van leerlingen voor de U.L.O.-school. Het Bestuur der School heeft besloten b|j voldoende deelname een 3-jarige cursus tot opleiding voor onderwyzer of onderwijzeres aan de school te verbinden. Waar in vroeger jaren heel wat onderwijzers en onderwijzeressen hun opleiding in Workum hebben genoten, daar verheugt het ons, dat in onze plaats weer een soortgelijke inrich ting tot stand komt. Wjj twijfelen niet, of vele ouders zullen voor hun kinderen van deze toerekenbaar moet worden verklaard, gelegenheid gebruik maken. De grootste mensch is niet hij, die buitengewone dingen maar de mensch, die gewone dingen buitengewoon goed doet. FRANCIS DE SALIS. Wanneer we om ons heen zien en dan nog alleen maar oog hebben voor al wat verkeerd, gemeen, slecht en teleurstellend en vol bedrog is, dan lykt het op het eerste gezient, alsof het leven weinig aanlokkelijks heeft en het een hopeloos geval is om te trachten zelf te midden van al dat leelflke en sombere op het rechte pad te blijven en te handelen, zooals ons geweten ons in ons diepst innerlijk als goed en juist voorschrijft. Maar als we zoo’n sombere kijk op de we reld hebben en meenen, dat het een onbegonnen werk is, om daarin te probeeren door eigen voorbeeld ver betering te brengen, dan doen we toch eigenlijk de menschen om ons heen groot onrecht aan. Want we hebben niet als waar en absoluut vaststaand en onwrikbaar vastgeroest al dat leelijke en verkeerde en liefde- looze te aanvaarden, we hebben niet te gelooven, dat al die andere men schen nu eens en voor goed zóó zijn, als ze op het oogenblik schijnen, want dan miskennen we de buitenge wone en ongedachte mogelijkheden, die er in ieder van hen schuilen, dan vergeten we, dat ze alle groote moge lijkheden voor verandering en verbe tering in zich hebben. Mogelijkheden van groei en vooruitgang. Laten we elkaar goed begrijpen het is niet de bedoeling in al het kwaad dat we zien te berusten, in dien zin, dat we het maar aanvaarden in een soort van geestelijke apathie. Doch we mogen wel geduld toonen ten aanzien van diegenen, die zich dienaren van dit kwaad in welken vorm ook maken, en bedenken, dat ook de meest verworden mensch, de mogelijkheid voor ongedachte verbe tering in zich draagt, wanneer maar ééns door ervaring of verhelderd in zicht, de waan van hem wijkt, dat het bedrijven van kwaad-wat-het-dan- ook-is, hem voordeel, genot, geluk of winst van blij venden aard kan brengen. Maar... laten we ook ons zelf niet te zeer op een voetstukje stellen en van het standpunt uitgaan, dat alle fouten bij de anderen schuilen en wij zelf feilloos zijn. Want dit zou van ons hopelooze hypocrieten maken. Inderdaad, het is niet gemakkelijk om stevig wortel te schieten in de liefde voor en het geloof in het ware en goede met ons geheele hart, en ernaar te streven zonder verder op of om te zien en zonder tegenstrib belen, met volmaakt eerlijke bedoe ling, om dan nog beetgenomen te worden door allerlei huichelarij, ge veinsdheid en bedrog. Nee zeker niet, het is niet gemakkelijkmaar, zooals iemand terecht in de New Outlook in dit verband opmerkte, de gezondheid van iemands gemoed hangt af van zijn streven om dit te doen, tot de allerlaatste worsteling en kracht die in hem zijn. En wanneer een mensch zegt, dat hij die worsteling en dit streven zal opgeven, is hij een weg opgegaan die leidt naar moreele rampspoed... „Er behoort een enorme moreele moed toe om zoover te komen, dat we werkelijk van harte wenschen op te leven naar het hooge peil van waarheid. Eerlijkheid, zooals hier be doeld, ziet er zoo streng en simpel uit, dat we haar, vooral in sommige van onze gemoedsstemmingen, al heel gemakkelyk zien als bar onaantrek kelijk en afschrikwekkend. Ten minste, we zouden ons gemakkelijk voor kunnen stellen, dat we het heel wat prettiger zouden vinden, als ze daar niet zoo helder en klaar en po sitief voor ons stond, en zoo weinig geneigd om concessies te doen aan onze zwakheid of onze grillen. Maar het is pas als we die hoogte bereiken, waar we kunnen zeggen dat we met alle kracht en goedheid die in ons is, eerlijk willen z|jn wat het ook moge kosten, eerlijk jegens het leven, met ons zelf, met de heele wereld om ons heen, dat we de waardigheid van het mensch-zijn en de kracht bereiken, zooals die door de Almacht begrepen is. En nu kunnen we uitvluchten ge bruiken en ons achter huichelarij en geveinsdheid verbergen, en probee ren daaruit alle hulp t- lit maar denken, doch l goed... zal ooit van die zijde komen...1' De concurrentie der werkloozen. Te Deventer hebben aannemers van grondwerken geweigerd in te schrijven bij de openbare aanbesteding van grondwerk voor de bedijking van Hoven en Steenenkamer bij Deventer, omdat ook werd ingeschreven door een groen werkloozen. De aannemers zeggen, dat zy niet kunnen concur- reeren tegen de lage prijzen, waar voor de werkloozen inschrijven, die nu eenmaal niet zitten voor de kosten, door de aannemers te voldoen jegens de bjj de vakvereenigingen geldende loonen en de sociale wetgeving. De gedistilleerdverlaging en drankmisbruik. In het jaarverslag over het jaar 1930 van de vereeniging tegen drank misbruik wordt opgemerkt dat de op 1 Maart 1929 in werking getreden verlaging van den gedistilleerdaccijns in zooverre doel getroffen heeft, dat te voren bestaande en steeds in om vang toenemende clandestiene invoer en aanmaak van gedistilleerd nage noeg geheel is opgehouden, getuige de thans zelden meer aan het licht komende gevallen van fraude, waar van te voren schier dagelijks in de pers melding gemaakt werd. Radio-uitzending uit een kolenmijn. Dinsdagavond heeft voor de eerste maal in de geschiedenis van den Nederl. Omroep een radio-uitzending plaats gehad van uit de Ondergrona- Brand te Hengelo. Woensdagnacht omstreeks 2 uur ontstond brand in de woning van D. Stokvis, aan den Langelermaatweg te Hengelo (O.) De brand werd het eerst door den bewoner zelf ontdekt. Het bleek dat het vuur in de keuken zoodanig woedde, dat aan blusschen niet te denken viel. Het huis, waarin de brand uitbrak, brandde geheel uit; de belendende perceelen bekwamen waterschade. De familie Stokvis was tegen brand verzekerd. Omtrent de oorzaak van van den brand tast men in het duister. De drievoudige moord te Bilthoven. Dinsdagmiddag diende voor Utrechtsche rechtbank de zaak tegen den 20-jarigen Indischen bediende Sono, die 30 Jan. j.l. een drievoudige moord te Bilthoven pleegde, waarvan mevrouw Soeparwi en haar beide kinderen het slachtoffer werden. Er bestond voor de behandeling van deze zaak enorme belangstelling. Ver dachte, die tusschen twee veldwach ters werd binnen geleid, zag er uiterljjk zeer kalm uit. Als tolk trad op een lector in het Javaansch aan de Leidsche universiteit. By het voor lezen van de dagvaarding brak de heer Soeparwi herhaalde malen in snikken uit. Als eerste deskundige werd ge hoord prof. dr. Baart de la Faille, die de lijken der slachtoffers aan een gerechtelijke sectie heeft onderwor pen. Sono beweerde zich niets meer van het gebeurde te herinneren. Dr. Schouten van het Psychopathen asyl te Leiden werd eveneens als deskundige gehoord. Deze getuige heeft verdachte herhaalde malen in de cel bezocht en was tot de con clusie gekomen, dat beklaagde wel t maar in verminderde mate door den geprikkelder! toestand, waarin hij verkeerde, als gevolg waarvan bij niet meer precies wist, wat hfl deed. Geöischt werd 20 jaar gevangenis straf. Het versche kadetje en de „koude bakker." Voor den kantonrechter te Amster dam stond onlangs terecht de 38 jarige winkelier en broodbezorger L. L., een zgn. „koude bakker,” tenzake dat Mi op 2 Februari j.l. des voormiddags te 9 uur 25 als hoofd of bestuurder van een onderneming tot het rond brengen van brood, in die onderne mingen heeft afgeleverd twee witte brooden, die na 8 uur des namiddags van den vorigen dag waren gebak ken of opgewarmd. De kantonrechter wees dezer dagen vonnis en ontsloeg verdachte van rechtsvervolging, daar het ten laste gelegde z. i. niet strafbaar is. Hij overwoog, dat art. 35 sub 6 der arbeidswet verbiedt het vervoeren, verkoopen en af leveren van verseb en opgewarmd brood uit een brood bakkerij, niet uit een winkeldat paragraaf 4 van het hoofdstuk IV der Arbeidswet den arbeid in broodbak kerijen regelt, doch dat een brood winkel niet valt onder de omschrij ving van art. 33a der Arbeidswet. Het huwelijk van den graaf van Parijs. 335 Leden van den Franschen adel zyn met een speciaal stoomschip van Marseille naar Palermo op Sicilië ge reisd, om Woensdag j.l. aanwezig te zijn bij het huwelijk van Comte de Paris, den eenigen zoon van den Her tog de Guise en den pretendent naar den Franschen troon, met Prinses Isabella van Orleans—Braganza. Gedurende hun verblijf te Palermo zullen de gasten aan boord van het schip leven, dat geheel als een mo dern hotel is ingericht. Onder de bruiloftsgasten bevinden zich ook leden van koninklijken bloede, o.m. Prinsen van Griekenland, Denemarken, Roemenië en Portugal. Stelling omlaag gestort. Woensdagmorgen te ongeveer 10 uur is een stelling, welke werd ge bruikt by rioleeringswarkzaamheden aan Klein-Vrjjendam te Delft, door het breken van een plank omlaag gestort. De 40-jarige werkman L. werd hierbij door vallende palen ge troffen en op slag gedood. Inbraak in fabriekskantoor. Dinsdag deed het Gerechtshof te ’s Hertogenbosch uitspraak in de zaak tegen A. N., timmerman te Rotterdam, als verdacht van diefstal gepleegd in de nacht van 23 op 24 October 1930 te Tilburg in het kantoor der firma Van Hoeckel, waarbij een bedrag van f300 werd ontvreemd. Verdachte werd overeenkomstig het vonnis der rechtbank te Breda ver oordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf. Verlenging ultkeeringsduur aan den Transportarbeidersbond afgewezen. Naar in „De Transportarbeider”, het orgaan van den Centralen Bond van Transportarbeiders wordt mee gedeeld, is een nieuwe verlenging van den uitkeeringsduur der werk- loozenkas van dien bond door den minister afgewezen. Tewerkgestelden ontslagen. Toen Woensdagmorgen het’ werk aan de Schipbeek by Bathmen zou worden hervat, is een 30-tal arbeiders, allen tewerkgestelden uit de gemeente Deventer, ontslagen, omdat zij den vorigen avond het werk te vroeg hadden verlaten. Naar wordt gemeld hebben de arbeiders zich deswege in verbinding gesteld met den wethouder voor sociale aangelegenheden te Deventer. Een aanvaring van de Pluto". Het s.s. „Pluto” van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. te Amsterdam heeft in de haven van Kopenhagen door aan varing eenige schade beloopen. Deze is niet van ernstigen aard. Donderdag heeft het schip de reis voortgezet. De „Pluto” wordt op den vastgestelden datum te Amsterdam verwacht, waar de reparatie zal geschieden. Meisje in brand geraakt. Dinsdagmorgen is in de Eerste van Swindenstraat te Amsterdam een 21-jarig meisje, toeu zij in de keuken van haar woning het gasfornuis aan stak, in brand geraakt. Zij rende de straat op, waar een voorbijganger de vlammen doofde. Met zware brandwonden is het slacht offer naar het O. L. Vrouwengasthuis vervoerd. Da Beetwortelsuikerfabriek te Zevenbergen. Daar het nu vast staat, dat de Coöp. Beetwortelsuikerfabriek te Zevenber gen in het a.s. seizoen niet zal deel nemen aan de campagne, is per 1 Juni a.s. het grootste deel van hek perso neel ontslag aangezegd. Dit ontslag omvat het geheele kantoorpersoneel en het vaste personeel op de gorren, totaal ongeveer 90 man. Het Weensche Stadion voor zijne voltooiïog. De gemeente Weenen bouwt zooals bekend in het Prater een stadion, dat naar alle waarschijnlijkheid het mo dernste groot-strijdperk voor lichaams oefeningen van Europa zal worden. Het reuzengebouw, waarvan de tribu nes ruimte bieden voor 65.000 toe schouwers, nadert reeds zijne vol tooiing en wordt in den vroegen zomer van dit jaar in gebruik geno men. Het in beton opgetrokken ge bouw verheft zich te midden van een heerlijk park met vijvers, gedenk- teekenen en zwembassins. In het ge heel werd drie jaren aan het gebouw gewerkt. De tol te Jutfaas nogmaals bestormd. Maandagavond heeft nogmaals een tolbestorming te Jutfaas plaats gehad. Daar het publiek zich geheel op de hand der demonstreerende automobi listen toonde en een aantal personen er een relletje van trachtte te maken, moest wederom de hulp van de Utrechtsche politie worden Ingeroe pen. Deze maakte van den gummi stok gebruik om de orde te herstellen. i De burgemeester had inmiddels op dracht gegeven de tolboomen even als Zaterdag open te stellen. U spoedig helpenMijnhardt's Hoofd- pÜnpoeders. Grieppo koudheidspoeders. Ki Rheumatiekpoeders. Op poeders en - - «va» -r s loeder gbaar loeders. Ver- Jespijnpoeders. Hoestpoeders. Maagpoeders. doos staat de naam Mynhardt. Let by het koopen hierop! Prijs per pi 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrui bij Uw drogist. l Bij Apötb ca Drogatta

Friso nl | 1931 | | pagina 1