Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz PUR0L verzacht de pijn geneest de wond Hoofd pijn en Kiespijn zullen spoedig bedaren door JVXijnHmxlt’s Poeders Vraag daarom Mijnhardt’s Hoofdpijn- Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Stemming Provinciale Staten. Uitoefening Kiesrecht door personen, w»rd“ 1MI BAKKERSNAGHTARBEID. die in dienstbetrekking zijn. Verkiezing Gemeenteraad. 57ste Jaargang ZATERDAG 18 APRIL 1931. No. 16. Officieel Gedeelte. HET ONTASTBARE. Gemengd Nieuws. Plaateelijk Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Toelating O. L. School. COLLECTE. FLORIS C. i i r c enheid vinde; 3 van genoem- Dit blad verschynt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorna, in te zenden. Ad- vertentiën tot uiteriyk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Pot 90 ct., Tube 50 ct. Zeep 60 ct. n Fraude door tramconducteurs. De Arnhemsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen twee chaffeurs van de stoomtram uit Zutphen-Emmerik, die zich gelden hadden toegeëigend, welke zij uit de opbrengst van passagiersbiljetten ach terhielden. Z(j vervalschten de in komstenstaten en wisten zoo eenjaar lang de fraude voort te zetten. De rechtbank veroordeelde ieder der verdachten tot een voorwaarde- lyke gevangenisstraf van 6 maanden met een proeftijd van 3 jaar. gen als vriendelijkheid en zoo, de wereld om ons heen beter en pret tiger kunnen maken, waarom het dan niet gedaan Wantlaten we eens, zooals Charles Haven Myers voor stelde, laten we eens aannemen, dat we zouden beginnen met te zeggen, „Doe goed ter wille van het goede alleen, wat het ook moge kosten,” en 1-1—i we eens aannemen dat dit de... gewoonten van denken en daden zou beheerschenkan men zich dan niet indenken, dat we een gelukkiger maatschappij zouden krijgen, en dat we voor de naties der wereld een meer inspireerend voorbeeld zouden kunnen opleveren? Er zijn dingen, die boven fabrieksrook en kolossale gebouwen uitgaan. De cultureele waarden hebben geen prijskaartje op zich hangen. Maar die waarden zijn het waard ervoor te vechten... Niet met anderen, maar met ons zelf, met datgene in onze gedachten, dat altijd poogt neer te halen, belachelijk te maken, af te breken. We hebben te vechten met den stoffelijken zin in ons, die de waarden van den geest niet kan tasten of proeven of zien of voelen, of hooren. Om zoo den geeste lijken zin te gewinnen, dat ontastbare en onzichtbare, dat niet vergaat en eeuwig is. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van ouders en voogden, dat op Vrijdag 1 Mei a.s., nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten tot de Vereenigde Burgerschool alhier. Kinderen, die vóór 1 November 1931 den leeftijd van zes jaar bereiken, komen voor toelating in aanmerking. Aangifte bij het Hoofd der School den Heer IJ. Oosten. Workum, den 13 April 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Burgemeester en Wethouders der gemeente WORKUM brengen ter openbare kennis, dat op Woensdag 22 April 1931 van des morgens acht tot des namiddags vijf uur zal ge schieden de stemming ter verkiezing van de leden der Provinciale Staten. ZQ herinneren aan de verplichting, opgelegd bij artikel 72, tweede lid, der Kieswet. Ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot dc keuze mede te werken, is verplicht zich binnen den voor de stemming bepaal den tijd ter uitoefening van zyn kies recht aan te melden bij het stembureau van het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. Artikel 150a der Kieswet luidt: Hy, die bij eene verkiezing als gemachtigde stemt voor een persoon, wetende dat deze overleden is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt: Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar. Workum, den 15 April 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter algemeene kennis, dat door hen aan het „Groene Kruis” afdeeling Workum, vergunning is verleend tot het houden van de jaarlnksche Emmabloem-collecte op Woensdag 22 April 1931. Workum, 16 April 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Het spoorwegongeluk te Blerik. In het R. K. ziekenhuis St. Jozef te Venlo worden momenteel nog 3 slacht offers verpleegd van het spoorweg ongeluk bij wachtpost 66 te Blerik op 20 Februari j.l. Het zijn wethouder Joosten uit Grubbenvorst, L. elevens uit Horst en Geleuken uit Venraai. Alle 3 liepen zeer ernstige beenfactu- ren op. Thans is het zoo ver, dat men de beenen uit het verband heeft kun nen bevrijden. Over eenige weken zullen de patiënten, geheel hersteld, het ziekenhuis kunnen verlaten. In- tusschen hebben de volgende ver pleegden reeds het gasthuis kunnen verlaten: de chauffeur Klaus uit Venraai, Vollenberg uit Horst, mej. Swinkels uit Venraaien Wijferink uit Venraai. In het ziekenhuis stierven: Peters uit Horst en mej. Kraus uit Venraai. Eenige uren later raakte de 9-jarige H. de B. spelende in de Waal. De schipper, die het gevaar zag, sprong opnieuw te water en mocht het ge noegen smaken den knaap op het droge te brengen. Jongedame aangevallen en gewond. In Zaandam is Dinsdag de 21-jarige juffrouw W. K. leerling klerk bjj de spoorwegen, toen zy te 12.15 uur des nachts van het station naar huis reed, door een onbekend persoon gevolgd en in de Golofskinstraat aangevallen. Zy ontving met een scherp voorwerp een slag op het hoofd, waardoor zy bloedend werd verwond. De dader nam daarop snel de vlucht. Zij is niet in staat een signalement van den dader op te geven. In eenige uren tijds drie menschen gered. De schipper Arie de Koek, te Nijmegen, redde dezer dagen drie menschen het leven. Twee jongelui, die op de Waal aan het zeilen waren, geraakten in den golfslag van een sleep. Hun boot sloeg om. Een van de twee die een beetje kon zwemmen, wist zyn vriend boven water te hou- den, tot schipper A. de K. hen redde, steun graag geven. NarUQIIQ en overspannen, onrustig HulVuUo en slapeloos. Men gebruike hiertegen de zenuwstillende en zenuw sterkende Hijnhardt’s Zenuwtabletten Glazen buisje 75 ct. By Apoth. en Drogisten De Burgemeester van WORKUM maakt bekend, dat ter gemeente secretarie ter inzage ligt een aan vraag van AUKE VELLINGA, om vergunning tot het verrichten van bakkersarbeid tusschen 8 uur des na middags en 6 uur des voormiddags in het perceel wyk D no. 66. Óp Maandag 11 Mei a.s., des voor middags 11 uur, zal in het raadhuis gelegenheid bestaan om ten overstaan van den Burgemeester bezwaren tegen de aanvraag in te brengen. Daarby worden zoowel de aanvra ger als zy, die bezwaren inbrengen, in de gelegenheid gesteld zich naar aanleiding van de bezwaren monde ling en schriftelflk te verklaren. Zoowel de aanvrager als zy, die bezwaren inbrengen, kunnen gedu rende acht dagen vóór het bovenge noemde tijdstip, ter secretarie der gemeente, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Workum, 10 April 1931. De Burgemeester voornoemd, C. E. Van KOETSVELD. Te water geraakt. Schipper J. Woning van Groningen, op reis van Groningen naar Sassen- heim met een lading mest, met zijn ijzeren tjalkschip „Roelfina Koning”, lag Woensdagmorgen in de zeesluis te Lemmer te schutten, in welken tyd de schipper een zware houten rolspil bij den mastmaker aldaar had gehaald in een sloep. Toen men die spil op het schip wilde hijschen, kan telde de sloep en geraakte de schip per in de diepe sluis. Met behulp van de sluiskncchten kon hy worden ge red, echter niet dan met groote moeite, daar zijn been bekneld geraakte tus schen de sloep en de spil. Het auto-ongcluk onder Smilde. Het stoffelijk overschot van drie van de slachtoffers van het droevig auto ongeluk, dat Zondagmiddag tus schen Hoogersmilde en Hykersmilde plaatsvond, zal heden (Vrijdagmiddag) te twee uur te Gieten ter aarde wor den besteld. De begrafenis van den heer Steenbergen zal dien zdfden middag om één uur te Koekange plaats vinden. Noodlanding. Woensdagmorgen heeft het militaire vliegtuig „107” komende vanSoestei- berg, een noodlanding gemaakt in een weiland naby den Spyk’scht u dyk te Gorinchem. Het toestel kwam op het landingsgestel terecht, waar door dit werd beschadigd. In de ma chine waren gezeten de bestuurder korporaal-vlieger de Graaf en de me canicien Van der Linden. De bestuur der voerde de noodlanding goed uit. De vliegmachine zal worden gede monteerd ennaarSoesterberg worden overgebracht. Als oorzaak wordt op gegeven een storing in de benzine leiding. WORKUM. Burgemeester en Wet houders hebben de stemming voor de verkiezing van den gemeenteraad bepaald op Woensdag 17 Juni 1931. De Rijksontvanger alhier brengt in herinnering, dat voor 1 Mei a.s. het laatste gedeelte van de verschul digde Ryksinkomsten-belasting enz. over 1930/’31, behoort te worden vol daan. Het bestuur van het Groene Kruis alhier maakt de ingezetenen attent op de a.s. Woensdag te houden jaarlyksche Emmabloem-collecte, wel ke opbrengst onze kas ten goede komt bij de bestrijding der tuberculose, de volksziekte die oud noch jong, arm noch rijk spaart, en die ook in onze plaats zijn slachtoffers eischt. Koopt dus allen van de jonge dames, die zoo bereidwillig tyd en moeite voor ’t schoone doel geven, een of meer bloempjes en betaalt die royaal. Den 19 April a.s. herdenkt W. Visser, timmerman, den dag dat het 30 jaar is geleden dat hy bij den heer S. R. Dijkstra in dienst trad. Naar wy vernemen heeft ’t Groene Kruis bestuur alhier het voornemen om eind Aug. begin Sept, a.s. een bazaar te houden, ten einde de rest van de som noodig voor aan koop en inrichting van het eigen ge bouw te verkrijgen. Gaarne zal op steun in den vorm van bijdragen in goederen of anders zins van de burgerij gerekend worden, en wie met ’t nuttige werken van ’t Groene Kruis heeft kennis gemaakt (en dat is te zyner tyd ieder,) zal die De Burgemeester der gemeente WORKUM herinnert in verband met de op 22 April a.s. plaats hebbende stemming ter verkiezing van de leden van de Provinciale Staten personen, bij wie en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waar- bij personen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zyn, er aan dat zy, volgens art. 55 der Kieswet, verplicht zijn, voor zoover niet by algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, te zorgen, dat ieder van die personen, die bevoegd is tot de keuze mede te werken, ge durende ten minste twee achtereen volgende uren, tusschen acht uren des voormiddags en vyf uren des na middags, daartoe gelege dat zij, volgens art. 56 de wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat in het arbeidslokaal en, zoo er meer arbeids- lokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stemming bepaalden tijd op eene zichtbare wijze is opgehangen eene door hen of van hunnentwege onder- teekende lijst, de uren, in art. 55 be doeld, vermeldende, voor elk afzonder lijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk dat volgens art. 151 der Kieswet, .u overtreding van bovenstaande voor- aanleiding van de schriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en ze ventig gulden. Lijsten, om op te hangen in fabrie ken of werkplaatsen, zijn verkrijg baar ter gemeente secretarie. Workum, den 14 April 1931. De Burgemeester voornoemd, C. E. Van KOETSVELD. „De mate waarin een individu geestelijke waarheid verwerft, wordt de maatstaf van zijn vrij heid, want zij geeft inzicht en leiding naar alle waarheid. Het ontwaken en cultiveeren van deze geestelijke bekwaam heid is het, wat de menschen vrijmaakt. E. SPENCER GILLEY. Soms, wanneer men met sommige menschen over geestelijke waarden spreekt, zooals bijvoorbeeld moed, vriendelijkheid, eerlijkheid, waarheids liefde en zoo, dan ontmoet men een meelijdend lachje, of botte onverschil ligheid en min of meer verveeld en geërgerd wordt er dan somtijds gezegdNou ja, wat koop ik voor al dat moois, voor al die "onzichtbare, ontastbare dingen, daar kan ik toch immers geen brood voor koopen En het is erg goedkoop om al die mooie dingen te colporteeren, maar geef mij maar liever geld, daar heb ik meer aan Het geld, symbool van het materialisme, het tastbare is het eenige, waaraan deze menschen waarde hechten. De rest vinden zy „gezwam in de ruimte” en hoogdra vende praatjes. Zy houden niet van die ontastbare, onzichtbare dingen. En achten ze van weinig of geen belang. Maar.Is dit inderdaad zoo Of zijn het niet juist de onzichtbare, ontastbare, de geestelijke waarden, die blyvend zyn en ook het allerbe langrijkste zijn in het leven van den mensch en de heele wereld? Stel u eens voor, dat niemand ooit zich had bezig gehouden met de ontastbare, on zichtbare dingen, zouden we dan ooit de stoommachine hebben gekregen, of de electriciteit met al haar oneindige toepassingen en mogelijkheden, die ons zooveel genoegen en gemak geven Blykt uit dit eenvoudige voorbeeld niet, dat het juist die dingen zyn, die ons zoo ontastbaar lyken, die het belangrijkste zijn En wat geldt voor het stoffelijk heelal, geldt evenzeer voor het geestelijk leven van den mensch. Zooals onlangs iemand op merkte: Als we het ethische en geestelijke deel van onze levens ontwikkelen, zullen we voor ons zulk een wetenschap en begrijpen en macht geopend hebben, dat hetgeen de mensch tot nu toe bereikte in het niet zal zinken vergeleken by wat hy in staat zal zijn te weten en te doen door deze verwijding van zyn hooger leven. En wat nu te zeggen van den man, die liever geld had, dan de fraaie dingen van den geest! Bewijzen we inderdaad de grootste dienst aan onze medemenschen, door hen onder goud of materieele waarden te begraven, indien we daartoe het vermogen had den? Zeker, het is „goedkoop” oogenschjjnlyk ten minste om de menschen om ons heen met geeste lijke dingen te begiftigen, zooals bijvoorbeeld sympathie, vriende lijkheid, liefde, vergevensgezind heid, eerlijkheid, waarheid, bemoedi ging, oprechtheid en zoo. Maar welnu, als het dan zoo goedkoop is en U zoo makkelijk schijnt dit te doen, waarom het dan niet geprobeerd? Waarom dan deze „goedkoope” dingen niet met kwistige hand om U heen ge strooid U vond het immers zoo mak kelijk En zoo goedkoop En het kostte immers niets? Als we nu met deze „ontastbare”, „goedkoope”, din- De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager De Burgemeester der gemeente WORKUM brengt ter openbare kennis dat 1. op Dinsdag 12 Mei a.s. de candi- daatstelling voor de verkiezing van de Leden van den Raad dezer ge meente zal plaats hebben 2. op genoemden dag van des voor-; middags 9 tot des namiddags 4 uur by den Voorzitter van het hoofdstem bureau ter secretarie dezer gemeente ysten van candidaten kunnen worden ingeleverd 3. iedere lijst moet worden onder- teekend door ten minste 25 personen, die volgens de kiezerslijst voor 1931/1932 kiezers zyn voor den Ge meenteraad 4. dezelfde kiezer niet meer dan één lyst mag onderteekenen 5. de candidaten met vermelding van hunne voorletters en woonplaats op de lysten moeten worden geplaatst in de volgorde, waarin door de onder- teekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven en, indien de candidaat is een gehuwde vrouw of weduwe, met den naam van haar echtgenoot of overleden echtgenoot onder toevoe ging van haar eigen naam, voorafge gaan door het woord „geboren” of eene afkorting van dit woord, terwyl bij de vermelding van een candidaat de voorletters geheel of ten deele door de voornamen mogen worden vervangen 6. op dezelfde lyst ten hoogste 16 candidaten mogen worden geplaatst; 7. dezelfde candidaat niet mag voor komen op meer dan één van de lijsten 8. by de lyst moet worden overge legd de schrifielijke verklaring (model II) van iederen daarop voorkomenden candidaat, dat hy bewilligt in zyn can- didaatstelling op deze lijst; 9. indien een candidaat zich buiten het Ryk in Europa bevindt, de onder 8 bedoelde verklaring telegraphisch kan worden gedaan en in dat geval niet aan het formulier model II, hier onder genoemd, gebonden is; 10. de inlevering der lysten ge schiedt persoonlijk door één der onderteekenaars, bevoegd tot deel neming aan de verkiezing, en dat de candidaten daarby kunnen tegenwoor dig zyn, en 11. van 21 April a.s. af de tot invul ling bestemde formulieren voor de lysten van candidaten en voor de hierboven onder 8 bedoelde verkla ringen, model II, ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar r Workum, den 15 April 1931. De Burgemeester voornoemd, C. E. van KOETSVELD. Doe goed ter wille van het goede poeders en Mynhardt’s Kiespijnpoe- iaten ders de naam Mynhard"t staat. Le"t by het koopen hierop. Per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar by Uw Drogist. ders. Alleen echt als op doos en poe- L i i l II- i 1 t i r i r t 1 P a 0 e r n i- b it e n >f l- I* k 1; 9

Friso nl | 1931 | | pagina 1