J IPUROE en houdt het droog met PUROLPOEDER Nieuws- en Advertentieblad F ïoof de Gemeenten Worknm, Hem. Oldeph. en Noord®, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz f. ZATERDAG 25 APRIL 1931. 57ste Jaargang No. 17. Officieel Gedeelte. Uw kamer gezellig! J. H. de Groot - Noord Toelating O. L. School. Bekendmaking. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Stemdistrict Totaal 13 18 10 Totaal Totaal Totaal Totaal 114 koetsveld 69 4 3 131 79 Totaal 110 21 81 Totaal 111 21 Totaal 28 35 1 1 Totaal 14 75 27 39 Totaal 27 39 I Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Lijst 6. (Comm.) G. Roorda Lijst 8. (St. Gerei'. P.) C. B. v. Woerden 190 1 II. 18 III. 10 I. 13 80 1 Lijst 10. (A. R.) 1. S. A. Zandstra 2. D. v. d. Meulen 7. A. Borkent 8. F. Boeijenga 9. J. Wind 47 1 208 11 65 9 4 1 2 108 2 1 2 2 10 50 2 Genees hei huidje van de kleine met 3 3 6 6 2 2 2 114 114 31 31 4 4 1 1 1 1 - 269 3 4 276 1 1 11 11 1 1 1 76 1 1 1 1 1 1 112 3 6 38’ 1 1 23 23 Y 122 6 1 1 8 1? 150 319 3 1 1 _1 325 577 19 2 2 130 1 1 8 _JL 741 2 5 59 2 2 2 1 3 2 3 410 3 5 418 1 2 1 39 58 58 Een mooi schilderstuk in olieverf Een aardig schilderijtje. Thans héél goedkoop. We ruimen ze op Komt U eens^kijken1;? Lijst 13. (R. K.) 1. M. Visser 4. Tj. A. Hettinga 10. Joh. Jongma IV. Totaal 5 46 _1_ 1 6 47 MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Kiespijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Lijst 11. (Plattel. B.) G. Keulen T. Bokma Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Donderdag 16 April 1931, des namiddags 7 uur. Voorzitter de heer O. E. van Koets veld, Burgemeester. Secretaris de heer D. v. d. Goot. Tegenwoordig alle leden. Punt 1. Notulen der vorige verga dering. Deze worden onveranderd goedge keurd en vastgesteld, waarbij de voorz. nog even terloops opmerkt dat de voorlezing weer ongeveer een half uur in beslag heeft genomen. Punt 2. Ingekomen stukken en me- dedeelingen. a. Balans per 31 December 1930 met verlies- en winstrekening over 1930 van het gemeentelijk electriciteits- bedrijf. b. Proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den gemeente- ip 30 Maart 1931. c. Resolutie van Ged. Staten hou dende begroeting en de bedrijfsbegrootingen, dienst 1931. d. Jaarverslagen over 1930 van 1. den Raad van Arbeid te Sneek. 2. N.V. Bank van Ned. gemeenten. Op voorstel van B. en W. worden Lijst 4. (H.-G. St.p.) F. de Jong Lijst 2. (Chr. Dem.) K. Tamminga Lijst 3. (S.D.A.P.) H. de Boer Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van ouders en voogden, dat op Vrijdag 1 Mei a.s., nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten tot de Vereenigde Burgerschool alhier. Kinderen, die vóór 1 November 1931 den leeftijd van zes jaar bereiken, komen voor toelating in aanmerking. Aangifte bij het Hoofd der School den Heer IJ. Oosten. Workum, den 13 April 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Burgemeester en Wethouders der gemeente WORKUM; Gelet op artikel 37 der Drankwet; brengen ter openbare kennis, dat bjj hen is ingekomen een verzoekschrift overeenkomstig artikel 34 dier wet van HENDRIK DE VRIES, chauffeur, domicilie kiezende te Workum, wijk E, no. 40, om verlof voor den verkoop van alkoholhoudenden drank anderen dan sterken drank in het perceel staande wijk E, no. 40. Een ieder, die tegen het verleenen van dit verlof bezwaren heeft, kan deze, binnen twee weken na de dag- teekening van deze bekendmaking, b<j Burgemeester en Wethouders schriftelijk indienen. Workum, 23 April 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD, ontvanger o] De Secretaris, v. d. GOOT. Lijst 7. (Chr. Hist.) 1. B. W. Okma 2. A. A. Bajema Sr. 3. J. H. Fricke 9. J. H. Slump 10. C. E. van Koetsveld 11. E. IJ. Dikkerboom 12. R. v. Vliet 19. II. N. II. K. de Jong 20. J. de Ruiter werken. J Zonder hoofdelijke stemming wordt jaren gepacht zijn, dit voorstel van B. en W. aangenomen. n Nog zijn binnengekomen eenige stukken van de voogden van het Stads-Burgerweeshuis, waarvan het eene kennis geeft van het overlijden van de huisbewaarder van het wees huis, en hierbij mededeeling wordt gedaan dat den Raad binnenkort een voordracht ter voorziening in deze vacature, zal worden aangeboden. Het andere stuk is een verzoek aan den Raad om goedkeuring te hechten aan het besluit van de voog den van het Stadsweeshuis om de weduwe M. de Boer een jaarlijksch pensioen van f200 toe te kennen. Dit verzoek is te laat binnengeko men om in de vergadering van B. en W. te kunnen worden behandeld; wanneer echter uit den Raad een voorstel komt thans tot behandeling over te gaan, kan direct een beslissing op het verzoek vallen. De heer Haijtema komt met een dergeljjk voorstel en dit wordt met algemeene stemmen aangenomen. De voogden van het Weeshuis lich ten in hun verzoek toe, dat vanaf 1914 op een salaris van f 150 plus vrije woning en tuin, de betrekking van huisbewaarder tot volle tevredenheid werd waargenomen. Natuurlijk blijkt wel uit dit salaris, dat de weduwe thans in een kommervolle toestand achterblijft, en om haar nu een zorg volle oude dag te besparen, stellen zij voor een jaarlijksch pensioen van f200 toe te kennen. De voorz. is ter oore gekomen dat er gezegd werd, wanneer de weduwe de Boer niet op de een of andere manier gesteund wordt, zij wel eens van de eene kant van de straat naar de andere kant, het armhuis, zou moeten verhuizen. Dit zou spr. toch vast willen voorkomen. De heer de Roest heeft als wees voogd nog een weinig aan het verzoek toe te voegen. Indertijd werd de Boer benoemd als weesvader op een salaris van f 250. In 1914, toen er geen weezen meer waren, is er een artikel aan bet reglement toegevoegd, waarbij UITSLAG van de Stemming ter verkiezing van leden van de Pro vinciale Staten, op 22 April 1931. Gemeente Workum. Lijst 1. (Vrijheidsbond) N. Ottema H. de Boer -- ------V Een passende lijst om uw fam.-foto'sde stukken a t/m d voor kennisge- e.“ Resolutie van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van de bijzondere stroomleverings-voorwaarden voor de Gebrs. Haagsma en H. J. ten Ham. Naar aanleiding van de opmerking van Ged. Staten in hunne resolutie, dat het gewenscht is de bevoegdheid van B. en W., om zonder goedkeu ring van den Raad, rendabele uit breidingen tot stand te brengen, bij raadsbesluit vast te leggen, geven B. en W. den Raad in overweging bij dezen daartoe te besluiten. Als maatstaf voor de beoordeeling van de rentabiliteit van een uitbrei ding zouden zjj willen aanleggen, het verzekerd wezen gedurende 10 jaren van een jaarlijksche inkomst van 20 Bij Apoth. en Drogisten pCt. der kosten ven de betreffende ontslag als weesvader en weder be noeming tot huisbewaarder op een salaris van f 150, maar nu zonder vuur, licht en kost, mogelijk werd gemaakt. Wel heeft de Boer er toen wat boerenbedrijf bij uitgeoefend, maar hiermee was hij niet erg gelukkig en kon daardoor niet ovérsparen voor de oude dag, zoodat wil men niet, zooals de voorz. reeds opmerkte, dat de weduwe van de eene naar de andere kant van de straat verhuist, wat tot elke prijs voorkomen dient te worden, dit besluit moet worden goedgekeurd. De heer Sikkes meent dat jaarlijks f200 nog maar weinig helpt en dan even goed van de eene naar de andere kant van de straat het gevolg zal worden. Spr. zou dan een hooger bedrag willen toekennen. De heer Haijtema zou dit voorstel, dat immers door de weesvoogden is opgemaakt, zoo willen aannemen. w u De heer de Roest legt hierop uit, rekenen, wat "ten zeerste afbreuk dat de weesvoogden wel meer kunnen doen zooals de toestand thans is, maar hierin kan verandering komen, waar mee rekening is gehouden. Zij komen nu met een som van f 200, die met nog een klein overgespaard sommetje enz., in bescheiden vorm in 't onder houd van dewed. deBoer zal kunnen voorzien, maar een hooger bedrag zal door de weesvoogden zeer zeker ook toegejuicht worden. De heer Gaastra meent, dat het hier niet gaat om vaststelling of verhoo- ging van het pensioen, maar er alleen op dit verzoek dient te worden be slist, waarna met algemeene stemmen goedkeuring wordt verleend aan het besluit van de weesvoogden om een jaarlijksch pensioen van f200 toe te kennen. Punt 3. Verzoeken van D. Visser en Tj. L. Bekema om pachtverminde- ring. B. en W. stellen voor beide adres santen 20 pCt. vermindering toe te staan n.l. D. Visser, pachter van het Nijhuizumer tolhuis enz. voor de som van f2545, waarvan f945 voor op brengst tol en f350 voor opbrengst van de brug wordt gerekend, is f2545 f1295 of f1250 voor de boer derij, van dit laatste bedrag 20 pCt. vermindering van pacht toe te ken nen, en Tj. Bekema 20 pCt. reductie van 171.50 huur voor gepacht gras gewas in het Heidenschap. De heer van der Gaast kan dit laatste met volle instemming toeken nen het andere geval lijkt spr. echter niet noodzakelijk, daar hier meerdere De heer Sikkes is wel eenigszips van dezelfde gevoelens als de heer van der Gaast, terwijl ook de heer Brandsma te kennen geeft dat het hier een ander geval is een gemengd bedrijf met meerdere pachtjaren, waardoor bij inschrijving op minder goede jaren is gerekend en hij niet op dit verzoek zou willen ingaan. De heer Haijtema kan wel met het gesprokene van voorgaande heeren instemmen maar om dat verzoek nu heelemaal af te wijzen, wil spr. ook niet, en zou hier dan lOpCt. vermin dering willen toestaan. De heer de Roest kan in dit geval het voorstel van den heer Haijtema wel ondersteunen. Reeds 4 jaar is het tolhuis door Visser bewoond, niet alle waren slechte jaren, wat voor den heer van der Gaast een reden is thans geen reductie te geven, terwijl de heer Gaastra van oordeel is, dat waar het voor alle pachters een slecht jaar ge weest is, men allen over één kam moet scheren en een gelijk percen tage pachtvermindering moet toeken nen. Het voorstel van B. en W. wordt nu gesplitst in twee afzonderlijke voorstellen, waarbij aan Bekema, zon der hoofdelijke stemming 20 pCt. ver mindering wordt toegekend. Het andere voorstel om eveneens 20 pCt. aan D. Visser toe te staan, wordt verworpen met 9 tegen 2 stem men, die van de wethouders de heeren de Vries en Gaastra. Hierop wordt het voorstel Haijtema de Roest om de pachtvermindering vast te stellen op 10 pCt., aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Voor de heeren de Vries, Hobma, Posthumus, Dijkstra, de Roest, Haijtema en Roe- lofs. Tegen de heeren Gaastra, Sikkes, Brandsma en van der Gaast. Punt 4. Verzoek van W. Rijpma, pachter van den reinigingsdienst, om eene tegemoetkoming uit de gemeente- is de aan de Zuiderzee liggende havens kas, in de schade welke hij leidt door en hare toegangen uit te diepen om de pacht van bovengenoemden dienst, dezelfde vaargelegenheid te behouden B. en W. zeggen o. m. in hun prae- als voor de verlaging aanwezig is, De Burgemeester van WORKUM, gezien een schrijven van den Com missaris van Politie centrale recherche te Rotterdam, voorkomende in het Algemeen Politieblad van 16 April 1931, WAARSCHUWT het publiek tegen de praktijken van M. van Weerden, wonende Schiedamscheweg te Rotterdam, die zaken doet onder de namen „Algemeene Spaar- en Credietbank” (postbox 50,) „Parti culiere Spaar- en Voorschotbank” (postbox 841) en „Van Weerden’s Nieuwe Rotterdamsche Spaarbank” (postbox 1196.) Tevens wordt gewaarschuwd tegen W. J. de Haas, wonende aan de Op pert te Rotterdam, die zaken doet onder de namen„N. V. Maatschappij Nationaal Belang” (postbox 801) en „Administratie en Trusteekantoor,” beide gevestigd aan de Leuveha- ven 43a, te Rotterdam. Gegadigden moeten evenwel vooruit een zeker bedrag storten voor iedere aange vraagde f100 en krijgen dit bedrag eerst na eenige jaren terug, terwijl het verlangde krediet meestal niet wordt verleend. Nadere inlichtingen verstrekt des- verlangd, de hoofdagent van politie alhier. Workum, den 22 April 1931. De Burgemeester voornoemd, C. E. van KOETSVELD. Lijst 12. (V. D.) 1. J. J. G. S. Falkena 2. J. Wuite 6. de Jong geb. Schuurmans 10. R. Buisman 12. IJ. Oosten 17. E. de Roest R------ De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager advies dat gezien de pachtsom (f4388 met normale prijzen van compost f238 winst, thans f1137 verlies) niet van een serieuze inschrijving sprake kan zijn. Door een lage pachtsom zagen andere inschrijvers zich de exploitatie van bovengenoemde dienst ontgaan, terwijl bij toekenning van een vergoeding adressant toch die hoogere pacht zou ontvangen. Men zou dan een volgende keer op een tegemoetkoming van de gemeente gaan zou doen aan de waarde van de inschrijvingen en niet de bedoeling is van een aanbesteding. Eenzelfde standpunt heeft de Raad trouwens indertijd ingenomen bij de vorige pachter H. Boersma. Op vorenstaande gronden adviseeren B. en W. niet op dit verzoek in te gaan. De voorz. zegt dat Rijpma hem persoonlijk de zaak nader' heeft toe gelicht. Spr. wil de hem opgegeven oorzaak van de schade wel even aan den Raad mede deelen. Door de zeer lage compostprijzen, een gevolg van goedkoope levering door de grootere steden, ontvangt Rijpma na aftrek van vervoer, thans 50 ct. per last terwijl bij de pacht werd gerekend op f3. Verder zei Rijpma dat hij, wanneer niet tot een tegemoetkoming kon worden besloten, het contract binnenkort liever zag ontbonden. De heer Brandsma vraagt of de compost nu die zoo goedkoop is, voor ons ook waarde zou kunnen hebben op het Groene Strand. Dit zou dan als een vergoeding voor Rijpma kun nen gelden, daar deze dan geen hooge vervoerkosten heeft. De heer Haijtema meent dat dit niets aan dit punt af doet; dat kan later in bespreking worden genomen. Spr. is het volkomen met het prae- advies van B. en W. eens en zou RÜpma geen vergoeding willen geven. Zonder hoofdelijke stemming wordt daarop bovengenoemd verzoek afge wezen. Punt 5. Beslissing over de vraag of beroep zal worden ingesteld tegen het besluit van Ged. Staten dezer provincie d.d. 18 Maart 1931 inzake de rooilijn langs de Noord-Oostzjjde van den Nieuwen weg naar Ferwou’de. De meerderheid van B. en W. stelt voor de rooilijn afstand te handhaven op 15 M., terwijl de minderheid hier tegen in beroep zou willen gaan. De heer Sikkes meent dat de kracht als Raad blijft bestaan en voelt er nog wel voor tegen die bepaling van Ged. Staten op te komen. De heer Hobma kan, nu er weer gebouwd wordt, wel met de meerder heid van B. en W. meegaan. De voorz. acht deze kwestie niet alleen voor de belanghebbenden, maar ook in de eerste plaats voor de ge meente van groot belang; spr. zou beroep niet uit de hand willen geven. Het voorstel van B. en W. om niet n beroep te gaan wordt hierop met 10 tegen 1 stem, die van den heer Sikkes aangenomen. Punt 6. Voorstel van B. en W. tot het aanbrengen van een installatie voor bliksem-beveiliging op het stad huis. Naar aanleiding van een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken om maatregelen te willen tref fen tegen brand en brandgevaar voor oude historische gebouwen, hebben B. en W. prijsopgaaf gevraagd van een bliksemafleiders-installatie. De firma Hommema te Leeuwarden bere kende in tweeërlei uitvoering f 145 en f 175 met koperdraad, terwijl de fa. Volkers en Zn. te Sneek als kosten opgaf f 187 in koper uitgevoerd. B. en W. stellen voor de installatie aan de fa. Hommema voor een bedrag van f 175 op te dragen, waartoe zon der hoofdelijke stemming wordt be sloten. Punt 7. Mededeelingen inzake uit dieping van de haven. De voorz. deelt mede dat door de a.s. verlaging van het peil van de af gesloten Zuiderzee het Rijk verplicht 3 _1 Totaal 239 292 goedkeuring van degemeente- iting en de bedrijfsbegrootingen, dienst 1931. K FRISO n

Friso nl | 1931 | | pagina 1