te Workum op Maandag 18 Mei 1981 Rouwbrieven voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Nieuws- en Advertentieblad Huiduitslag. 57ste Jaargang ZATERDAG 9 MEI 1931. No. 19. L Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Ingang Zomertijd. V oorjaarsgedachten. zijn in de gevangenis te m lit id, FLORIS C. met de f 14.814.000 in 1) )O1 .kt iar er- ra- tar er iet all tan al *ar dat em Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten p; sn- sn, in ke iie al en nk worden spoedig geleverd i Drukkerij FRISO” - Workum or e" ei- ïj- zij Zfl en ten itte er op ën, 15 cht vai er hfl aa ien ig« ran den het te ten hö en Bete der too- Zfl as - De prys der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager klnruOHQ en overspannen, onrustig HulVUUw en slapeloos. Men gebruike hiertegen de zenuwstillendeen zenuw sterkende Mijnhardt’s Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Een eigenaardige man. De landbouwers de gebr. de K. van den Hoofdweg te Hilligersberg, stelden Maandag middag de politie in kennis, dat zij hun 20-jarigen knecht, G. V., wonende te Rotterdam in een schuur, geheel onder het bloed be vlekt, hadden aangetroffen. Onmiddellijk was de politie ter plaatse, en constateerde dat V. met een bijl vier slagen tegen het voor hoofd waren toegebracht. De met bloed bevlekte bjjl lag nog naast hem, Direct heeft de politie de wonden verbonden, waarna V. met een auto van den Geneeskundigen dienst naar het Ziekenhuis aan den Bergweg is Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep, droog daarna voorzichtig af, doe er Aan wat Purol op en strooi daar overheen nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. opbrengst dezer tol. Hieraan wordt thans gewerkt en de voorloopige toezeggingen zijn niet onbevredigend. De zaak moet echter op korten termijn in orde komen, zal de tol nog in dit jaar kunnen worden afgeschaft. De „Febe” met Kommandant Bouwe Vlas te Workum. Zooals reeds eerder gemeld is, hoopt de „Febe”-bemanning haar arbeid weer te beginnen, te Workum, en zullen de openingssamenkomsten ge leid worden door den Leider van het Leger des Heils, Kommandant Bouwe Vlas, Zaterdag en Zondag, 9 en 10 Mei, bijgestaan door Stafkapitein P. Cohen en Stafkapitein J. v. Loo. Des Zondagsmiddags hoopt de Kommandant een lezing te houden over het Leger des Heils. Kommandant Bouwe Vlas die bijna 40 jaar Officier van het Leger des Heils is, heeft in de verschillende aanstel lingen welke hij bekleedde, vele landen bereisd, en niet ten onrechte de naam gekregen van: „Wereld reiziger in dienst van het Evangelie.” In deze lezing hoopt hij te vertellen van zijn ervaringen in de verschil lende landen, van het Hooge Noorden met zijn barre koude, van de tropische hitte in Ned. Oost-Indië. Ih verband met de enorme belang stelling voor soortgelijke bijeenkom sten (de groote Herv. Kerk te Heeg bleek te klein) zullen voor deze samenkomst, hoewel geen entree, geen kinderen toegelaten worden. De „Febe” hoopt tot Donderdag te blijven, en er zullen evenals vorig jaar verschillende sprekers optreden. Vertrokken Ruurd de Vries, van A 41 naar Wljdewormer, Noorderweg p/a S. Pronk. Nanne Galama, met gezin, van G 75 naar Zwaagdijk (N.-H.) Pietje Huitema, van B 21 naar Boxtel, St. Anna Stichting. Durkje Visser, van D 31 naar Hillegom, Stationsweg no. 148. Fokje Kooi, van G 250 naar Winschoten, St. Vitusweg no. 42. Johannes Kuipers, met gezin, van G 300 naar Brandeburen (H.O.N.) lorstina Maria Dijkstra, van E. 26 naar Raalte, Heerenweg. Hedwig Gindel, van E 30 naar Alkmaar, Ver dronken Oord. Jelle Huisman, van G 125 naar Opmeer (N.-H.) Hendrik 3ijlsma, met gezin, van F 90 naar Oosterlittens, Baarderadeel. Grietje 3iemersma (wed. Joh. Bonnema) van A 11 naar Huizum, Leeuwarderadeel, Suizumerlaan no 142. Herre Ketelaar, van A 141 naar Onderdijk Wervers- loof (N.-H.) Elizabeth de Jong, van G 11 naar Vries p/a Tj. de Jong. WORKUM. Naar wij vernemen wordt 25 Mei a.s. (Pinkstermaandag) door het Koninklijk Nederlandsch Gymnastiek Verbond Turnkring „Sneek” alhier een groote turnbetoo- ging gehouden. Aan deze betooging zullen worden verbonden Athletiek wedstrijden. Daar de turnkring „Sneek” niet alleen over goede gymnasten, maar ook over goede athleten beschikt belooft dit voor de lichamelijke op voeding in het algemeen en voor de propaganda voor de Workumer gymnastiek vereeniging „Stanfries” in het bijzonder een goe'de dag te worden. Zondag 10 Mei zal het 40 jaar geleden zijn dat de heer J. F. de Vries n dienst trad van de tegenwoordige N.V. Kaas- en Roomboterfabriek Workum” voorh. Tjebbes Co. 6 Mei. Naar wij vernemen zijn de voorzitter van Plaatselijk Belang en een bestuurslid van Vreemdelingen- verkeer te Hindeloopen, de vorige week op audiëntie bij den Minister geweest, om opheffing van den tol in iet Workumer-Nieuwland te beplei ten. Het resultaat was niet onbevredi gend, doch zullen belanghebbenden moeten zorgen dat tegenover afschaf- zich schijnt te laten wachten, zij moet toch zeker komen. Zing dan, zooals het roodborstje zong. Zing, omdat de warmte en de vruchtbaarheid van den zomer onderweg zijn. Zing in de verwachting van wat zeker komen zal. Geloof reikt verder dan de oogen.... Ja zeker... En hoor nu eens hier als het eenmaal voorjaar is geworden en alles in de natuur uitspruit en de prikkelende voorjaarsgeuren U om ringen, dan veert ge immers op, dan wordt in U het geloof en het ver trouwen in het goede, in de overwin ning van Uw eerlijk pogen en wer ken weer wakker Dan leeft immers krachtiger dan ooit te voren in U het vertrouwen, neen het weten op, dat wij allen bestuurd worden door de groote Wijsheid, die het heelal be stuurt, en dat we slechts dan veilig en gerust kunnen zijn, wanneer we in ons denken en doen in overeen stemming met deze, groote al wijsheid zijii'Waarheid en Leven en L'iefde? Ons geweten is daarbij een veilig, nimmer falend kompas, al zijner wel soms onder ons, die dat kompas maar liefst zoo min mogeljjk aan het woord laten of het bedekken. Maar welke verstandige zeeman doet dat? Enwjj, als verstandige zeelieden op de levens zee kunnen het kompas zeker niet missen. Doch om dan op het voorjaar terug te komen, als ge het tastbaar voor U ziet, dan leeft het vertrouwen op. Maar waarom dan geen voorbeeld aan dat kleine vogeltje genomen, dat al zong, toen de ijzige wind nog woei en de boomen nog kaal waren Waar om niet blijmoedig voortgewerkt en „vooruit betaald” voor wat we diep in ons innerlijk weten, dat toch komen zal? Zeggen onze geijkte, door ieder gekende spreekwoorden het niet, zoo als „na regen komt zonneschijn” en zoovele andere De Duitsche dichter Ürade’te'eindigen„Het moet toch lente worden.” En als we de waar heid dan weer goed beseffen, dan wisselen de oogen weer het blijde nieuws, „van hand tot hand gaat de groet’nis heen, van hart tot hart gloeit lichtend hoop, de zoekers naar het Licht zijn een....” te fe- ou te er rd sr- m. rót en or ■er ia- ei- n” dit De onthoofding van Tetzner. Tot dusver was het steeds in Duitsch- land de gewoonte dat de president van het rechtscollege, dat een dood straf uitsprak, bij de executie tegen woordig was, als uiterlijk bewijs, dat hij zich zjjn groote verantwoordelijk heid ten volle bewust was. Bij de terechtstelling van Tetzner (den z.g. verzekeringsmoordenaar) was de president van de rechtbank niet aanwezig. Hij bevond zich wel in het gevangenisgebouw, voor het geval de terdoodveroordeelde nog iets te zeggen had, maar kwam niet bij de onthoofding. Dit feit heeft in Regensburg een zeer slechten indruk gemaakt. In de pers wordt herinnerd aan de bovenvermelde gewoonte en wordt geconstateerd dat het toch ook voor andere personen die ex officio aan wezig moesten zijn, een ontzettende gebeurtenis was. „Allen hebben hun plicht gedaan en daarom moest het wel des te meer opvallen dat de pre sident van de rechtbank zich er van onttrok”. Het „Berl. Tag.” constateert, dat in het jaar *28 de Pruisische minister van justitie dr. Schmidt, hoewel wet noch gebruik hem hiertoe dwongen, een executie heeft bygewoondsinds dien is hg een openlijk tegenstander van de doodstraf geworden. Hoe staat de president te Regensburg wel tegenover deze principieele kwestie? vraagt het blad ten slotte. Een brutale overval onder leiding van een oud-minister. Dinsdagavond werd op de socia listische drukker^ „Walka” te War schau een zeldzame gewapende over val gepleegd. Toen de nieuwe editie van het blad op de pers was, drongen eenige met revolvers gewapende mannen onder aanvoering van den vroegeren minister van Onderwijs Downarowicz de drukkerij binnen, terroriseerden de daar werkzame personen en begonnen op te ruimen. De indringers namen twee papier- sngmachines, de geheele oplage van het blad en het geheele voorraad- materiaal mede. De rest van de in richting werd gedeeltelijk vakkundig uit elkaar genomen, zooals de druk persen, of eenvoudig vernield. Een lid der redactie van de „Walka”, dat zich wilde verzetten, werd ernstig mishandeld. De politie stelt een onder zoek in. Liever dood dan naar Moskou. De leider der Russische Handels- delegatie te Hamburg Michaëll Mo- gielevski heeft zich op het station Indra op de Letland—Russische grens onder oen trein geworpen en is ge dood. Hy was op weg naar Moskou in begeleiding van twee Russische politiebeambten. Hij moest naar Mos kou, omdat hij van verschillende ver grijpen werd beschuldigd. De roofovervallen in Argentinië weer begonnen. Na een langdurige rustperiode heeft, naar de „Prensa” meldt, de anarchis- tenbende San Giovanni, die 3 maanden geleden door de terechtstelling van laar leider en eenige leden onschade- tjk was gemaakt, te Buenos Aires weer een overval gedaan. Op klaar lichten dag werd in het centrum der stad een kassier van een transport onderneming overvallen, neergescho- ten en van 20.000 pesos beroofd. Daarop vluchtten de daders in ver schillende richtingen. Bij de vervol ging, welke door verschillende wijken ging, werden voortdurend schoten gewisseld. Hierbij werd een politie agent gedood en 3 gewond. Een der bandieten werd neergeschoten. De moord te Dusseldorf. Naar de politie te Düsseldorf mede deelt, is de moord op het 21-jarige meisje Pickelmann, dat Dinsdag in een sloot te Düsseldorf Roth werd gevonden, opgehelderd. De politie heeft den slagersknecht Palm gear resteerd, die men nog Maandagavond gezien. Na een urenlang 'verhoor heeft Palm, die door een aantal ge tuigen ernstig werd bezwaard, den moord bekend Ernstige onregelmatigheden in Kentucky. Gemeld wordt, dat 10 personen werden gedood en 12 gewond in een bloedig gevecht tusschen de politie en mijnwerkers nabij Evarts (Kentucky) in het hart van het stakingsgebied. Vijf politiemannen werden gedood. Bij het gevecht werd van machine geweren en traangasbommen gebruik gemaakt. Men vreest, dat de gevechten zich zullen herhalen. Het gevecht duurde langer dan een uur en naar schatting hebben 125 mijnwerkers, van wie velen waren gewapend, aan het gevecht deelgenomen. Vier-en-twintig ter dood veroor deelden op den loop. Dinsdag zijn in de gevangenis te Beiroet (Syrië) 24 gedetineerden, die wegens moord ter dood waren ver oordeeld, in opstand gekomen. Zij overmeesterden de cipiers, bonden deze en ontnamen hun de wapens, waarna zij hen opsloten en zelf de vlucht namen. De gouverneur van Syrië heeft vliegtuigen uitgezonden en maatregelen getroffen om de moor denaars weer te arresteeren. De grens wordt scherp bewaakt. Uitvoer Landbouwproducten. Aan gegevens verzameld door de Nederlandsche landbouwhandelska- mer is met betrekking tot den uitvoer van landbouwproducten gedurende de maand Maart j.l. o. m. het volgen de te ontleenen Boter. De uitvoer was in Maart bijna 1000 ton grooter dan in Februari, n.l. 2839 ton t.w.v. f4.003.000 en in het kwartaal 6935 ton t.w.v. bgna f 10.065.000 tegen 8723 ton t.w.v. f 15.484.000 in 1930, doordat Duitsch- land ruim 2000 ton minder afnam. Kaas werd over het algemeen iets meer geëxporteerd dan in Februari, n.l. 6348 ton t.w.v. f4.375.000 en in het kwartaal 18.934 ton t.w.v. bijna 13 millioen gulden tegen in 1930 20.177 ton ter waarde van bgna 16i/2 millioen gulden. Melkproducten. Van gecondenseer de gesuikerde ondermelk werd 3000 ton meer uitgevoerd dan in Februari. Van de overige soorten geconden- seerde melk onderging het uitvoer- cgfer weinig verandering. In het kwartaal viel een vermindering in den uitvoer waar te nemen. Onge suikerde volle melk maakte hierop echter een uitsondering. Van melk poeder was de kwartaal-export ge ringer dan in 1930. Eieren. Zoowel in Maart als in het kwartaal was de uitvoer belangrijk grooter dan in 1930. Van Jan.—Maart bedroeg de uitvoer 20.113 ton t.w.v. fing een zeker bedrag wordt gesteld, f13 896.000 tegen 19.756 ton t.w.v. ongeveer overeenkomende f 14.814.000 in 1930. Hiervan nam Duitschland 13.094 ton, Groot-Britannië 6481 ton. De gemiddelde prijs is dus in 1931 vergeleken bij 1930, nog iets gezakt. lu het water gesprongen. Maandagmiddag is een 16-jarig meisje op de Nassaukade te Amster dam in het water gesprongen. Een verkeersagent en een voorbijganger, die het zagen gebeuren, en aanvan kelijk aan een ongeluk dachten, spron gen de drenkelinge na en konden laar met vereende krachten weer op iet droge brengen. Het meisje had nauwelijks een minuut in het water gelegen en was dan ook weer spoe dig in zooverre hersteld, dat zij door de politie kon worden gehoord. Toen bleek, dat zij in het water was ge sprongen, omdat was uitgelekt, dat zij zich ten nadeele van haar werk geefster had schuldig gemaakt aan een diefstal van f70. Op het politie bureau heeft men haar van droge kleeren voorzien en daarop naar huis gestuurd. V. des morgens had gezegd naar huis te willen gaan, daar hij zich niet wel gevoelde, waartoe zij hem on- )k de gelegenheid hebben ge- i waren dan ook in de ver onderstelling, dat V. thuis was, en troffen hem tot hun groote ontstelte nis geheel bebloed in de schuur aan. De politie heeft hem ’s avonds nog even gehoord, en toen verklaarde V. zich zelf deze slagen met de bjjl te hebben toe gebracht. Onaangename familieomstandighe den moeten hiervan de oorzaak zjjn geweest. De politie stelt evenwel een verder onderzoek in. De aardbeving in Trans Kaukasië. Naar via Moskau wordt gemeld is 1VO„, o het aantal slachtoffers der aardbeving [ftat me^ vermoorde meisje heeft In Transkaukasië thans tot 900 geste gen. Bij het uitgraven dergenen, die bedolven zjjn, worden steeds nieuwe slachtoffers gevonden. De regeeringscommissie, die een onderzoek instelt, schat de schade op 12 A 14 millioen roebel. In den nacht op 30 April werden nieuwe schokken waargenomen, die echter geen schade hebben aange- rlcht. LIJST van uit Workum vertrok ken en aldaar gevestigde per sonen over April 1931. Ingekomen Frederik Vlieger, van Franeker naar Workum, aan boord. Roelof de Swart, van Lemmer naar A 138. Maria Brouwer, van Gaast naar B 52. Vokeltje Venema, van Amsterdam naar G 104. De Burgemeester van WORKUM maakt bekend, dat de vervroeging met een uur van den wettelijken tijd zal aanvangen den 15 Mei 1931. De overgang geschiedt in dier voege, dat wanneer de middelbare zonnetijd Hwmin Illcl op den dag, waarop de vervroeging jjan(jeien waarvan de groote aspecten aanvangt, twee uur aanwjjst, in den voormiddag, het wordt geacht te zijn drie uur op dien voormiddag. Workum, 8 Mei 1931. De Burgemeester voornoemd, C. E. van KOETSVELD. „....de oogen wisselen ’t blijde [nieuws, Van hand tot hand gaat de [groet’nis heen, Van hart tot hart gloeit lichtend’ [hoop De zoekers naar het Licht zijn [één.” SAMUEL LONGFELLOW. Het was een dóódsimpele, maar toch wel aardige geschiedenis, die Berry, een redenaar aan gene zijde - - van den grootenharingvtJver, onlangs bezong het reeds, om met de bigde aan zijn gehoor vertelde. Een nogal1" naïef vertelseltje over een roodborstje. Het was dan zoode vogels kwamen dit voorjaar heel vroeg naar onze stad. Het is een zonnige plaats en er zijn veel boomen en struiken. Op een morgen dreef er een lied mijn kamer binnen van een kale boom daar buiten in de laan. Een roodborstje zong dat lied. U geeft geen snars om een roodborstjesliedje, zei u dat niet? Nou ja, het doet er ook niet toe. Ik zei dan, „meneer roodborstje, ik kan niet begrijpen wat jij nu in vredesnaam kunt vinden om over te zingen.” Want er was geen groen in de laan. De boomen waren kaal. De struiken vertoonden geen enkel tee- ken van leven. De wind woei koud. Het ijs lag nog in de rivieren. Maar roodborst bleef maar zingen. Ik kon niets zien en niets voelen dat zijn lied kon inspireeren. Hij evenmin. Maar het roodborstje wist waar hij aan toe was. HJj verwachtte de warme en geurige lentetijd en hij zong zijn hartelijke begroeting. Hij betaalde vooruit. HH wist dat in een dag of wat de Zuidenwind zou gaan waaien, de zon de aarde met haar warmte zou koesteren, de boomen met blade ren bedekt zouden zijn, de lanen be -o -o kleed met een groen grastapijt en dat overgebracht, alwaar hij is opgenomen, de geur der seringen en kamperfoelie De landbouwers verklaarden, dat en rozen de tuinen zou vervullen. De lente kwam. Het roodborstje wist dat zij zou komen.... Mijn beste vrienden, vind jelui het middelltJk op het oogenblik misschien een beetje „BTen zii kil? Blaast de wind guur? Ziet de onderstel!: lucht er stormachtig en donker uit troffen hei Schjjnt de lente-tjjd van zeken’voor- spoed, of van goede gezondheid, of van innerlijken vrede wat erg lang verlaat? Uw stemming is er eane van ongeduld en ontmoediging. Uw leven is zoo moeilijk geweest. De weg is zoo ruw geweest. Hooggespannen verwachtingen z[jn zoo dikwijls op de aarde te pletter gevallen. U hunkert naar de komst van den lente-tijd naar iets dat de troostelooze routine van uw leven zal veranderen. Maar, helaashet is nog winter. Daarom is er geen lied in uw hart Kom, kfjk nu eens hierLaten we nu eens aannemen dat de lente erg lang op 8 Paardenmarkt I FRISO.

Friso nl | 1931 | | pagina 1