Nieuws- en Advertentieblad op Maandag 18 Mei 1931 I voor de Gemeenten Workum, Hem. öldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. te Workum COLLECTE. Zitting van het Hoofdstembureau. ZATERDAG 16 MEI 1931. 57ste Jaargang No. 20. Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws. MIJMERING. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. le m l) ter ui- Los. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten van traf- >5 17 12 ie m u. d. ril te im te ilt- in- iat en en, an ide ten or, ■an on- >le, ije: en, net ae is- *r it- m n, li te at ar es n- 55 54 29 r- m lit id m le er at n- 1, B- >r d 10 91 - De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Het verleden wreekt zich. Zaterdag heeft men te New York een zekeren Vincent Gaffney, een bekeerd misdadiger, wiens ontsnap ping uit de gevangenis, dertien jaar geleden, een der vermetelste uit de geschiedenis van hetgevangenis wezen werd geacht, dood gevonden. Men had hem 39 messteken toegebracht en vervolgens het lijk op straat gewor pen, waar een voorbij rijdende auto het hoofd had verpletterd. Ongeluk. Maandagmiddag kwam op den Straelschenweg te Venlo een 11-jarige jongen bij het spelen onder de pas seerde tram van den Maas-Buurt- spoorweg Venlo—Nijmegen. Een been werd totaal verbrijzeld en een hand gedeeltelijk afgerukt. Na verbonden te zijn werd de jongen naar hetR.K. Ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig. De eerste Hollandsche nieuwe. Maandag werd de eerste Hollandsche nieuwe haring te Vlaardingen aange voerd. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter openbare ken nis, dat door hen vergunning is ver leend aan het Drankweer comité „Workum” tot het houden van een bloempjes-collecte ten bate van dat comité op Donderdag 21 Mei 1931. Workum, den 11 Mei 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. De Voorzitter van het Hoofdstem bureau der gemeente WORKUM voor de verkiezing van de leden van den Raad dier gemeente maakt bekend, dat genoemd Hootdstembureau op Maandag, den 18 Mei a.s. des namid dags 7 uur in het Stadhuis in eene openbare zitting zal beslissen over de geldigheid der op 12 Mei j. 1. inge leverde lasten van candidaten voor de stemming ter verkiezing van de leden van den Raad voornoemd, be nevens over de handhaving van de daarop voorkomende candidaten. Workum, 13 Mei 1931. De Voorzitter voornoemd, C. E. van KOETSVELD. Weigeren om belasting te betalen. De heer J. Don te Vlaardingen en veertig anderen schrijven in een adres aan den minister van financiën dat zij ernstige bezwaren hebben, zoo van godsdienstigen als van zede- Ijjken aard, mede te werken aan een gewapenderhand verdedigen van ons vaderland. Zij meenen, dat zij eiken steun in welken vorm ook, aan een dergelijke verdediging moeten ont houden. Hieronder is alzoo begrepen flnancieele steun. Dezen verleenen zijn, wanneer zij bijdragen in de uit 's lands kas te betalen kosten voor leger en vloot. Hun geweten staat hun niet toe, langer belastingen te betalen, waaraan de opbrengst onder meer tot dat, huns inziens onzedelijke doel wordt gebruikt. Zij verzoeken den minister daarom eerbiedig, het daarheen te willen leiden, dat zij van alle deze belas tingen worden vrijgesteld. Z<j verklaren zich b(j voorbaat bereid, een gelijk bedrag als waarvan zij worden vrijgesteld, bij te dragen in de wegenbelasting van welke belasting ztf overtuigd zijn, dat zij niet tot oorlogsdoeleinden strekt, tot iedere andere eventueel in te voeren belasting of tot een of ander fonds ten behoeve van ’s Rijks schatkist, van welke zij dezelfde overtuiging kunnen hebben. Zij wijzen op een soortgelijke rege ling, welke getroffen is voor personen, die gemoedsbezwaren hebben om bij te dragen in de kosten ter uitvoering van de Invaliditeitwet, de Ongevallen wet e. d. Spaarzaamheid van parlementsleden. De Engelsche parlementsleden gaan zuinig worden. Ze zijn al begonnen met van Staatswege geen lucifers meer beschikbaar te stellen ten dien ste van de leden van het parlement. Het parlementair huishoudelijk comi té motiveert dezen maatregel met een wijzen op den plicht, overal en ook in het kleinste te sparen. Dat het hier overigens niet over een kleinigheid gaat, bewijst het feit, dat alleen in de restauratiezalen van het Lagerhuis tijdens één zitting 12000 doosjes lucifers gebruikt worden. De gemeentefondsbelasting. Met ingang van 1 Mei j.l. is de „gemeentefondsbelasting” in werking getreden. Met ingang van genoemden datum is dus voor de belastingjaren aangevangen op óp of na 1 Mei 1931, de z.g.n. gemeentelijke inkomsten belasting vervallen, ook in de gem. Workum. Van het zuiver inkomen werd, b.v. in de gem. Workum, tot en met 30 April voor iedere belas tingplichtige als onbelastbare som, een som van f700 voor z. g. noodza kelijk levensonderhoud afgetrokken terwijl onder bepaalde omstandig heden dit bedrag verhoogd werd. Dit is thans vervallen. De gemeente fondsbelasting bedoelt n.l. te zijn, in het geheele land, een unificatie der vroegere plaatselijke heffing. Voor vele plaatsen, met een hooge gemeen telijke inkomstenbelasting, zal het een aanmerkelijke verlaging kunnen be- teekenen! Grondslag voor de heffing der gemeentefondsbelasting is het zuiver inkomen der Rijksinkomsten- belasting welke belasting, uit den aard der zaak, naast de gemeente fondsbelasting zal blijven bestaan. In den regel zal het inkomen waarnaar men betaalt anders zijn dan het vast gestelde inkomen voor de rijksinkom- stenbelasting. Allereerst wordt n.l. het zuiver inkomen geldende voor iemands aanslag in de rijksinkomstenbel. ver hoogd al naar de gem. in de eerste, tweede of derde klasse is gerang schikt; de wet kent n.l. drie klassen met resp. f100, f200 en f300 inde le, 2e en 3e klasse. Voor gehuwden bedragen deze cijfers resp. nihil, f 100 en f200. Bovendien bepaalt artikel 14 der wet, dat indien van in gezins verband samenwonende personen twéé of meer belastingschuldigen zijn, de belastbare som nog verhoogd wordt met zooveel maal f50 als hel aantal samenwonende belastingschul digen bedraagt met dien verstande dat een echtpaar voor één persoon gerekend wordt. Het tarief der gemeentefondsbelas ting is progressief. De gemeenten kunnen op de hoofdsom ten hoogste 80 opcenten heffen. Zoo wordt b.v. door de gemeente Workum 80 en door de gemeente Hindeloopen 60 opcenten op de hoofdsom geheven. Het tarief begint met een belastbare som van f 800. Ongehuwden zijn dus reeds belastingplichtig indien hun zuiver inkomen in de gemeenten der eerste-, tweede- en derde klasse res pectievelijk bedraagt f 700.—, f 600. (Workum, 2e klasse), f500.— (Hinde loopen, 3e klasse). Voor gehuwden (zonder kinderen) worden deze bedragen resp. f800.— (le klas), f700.— (2e klasse, Workum), f600.(3e klasse, Hindeloopen). Een weduwe of weduwnaar zonder kin deren wordt steeds als ongehuwd beschouwd. In gezinsverband samen wonende personen worden dus zwaar der belast dan afzonderlijk wonende personen. In een gemeente der 2e klasse, waarin een ouder met een inkomen van f 3400.—, bij zich heeft inwonen' een ongehuwd kind met f600 inkomen wordt dus het gezinshoofd aangeslagen naar f 3400 -j- f 100 klasseverhooging -|- 2 X f 50.samenwoningsverhoo- ging, terwijl het kind wordt aange slagen naar f600.-H f200.— (klasse verhooging) 2 X f50.f900.— gronde geruchten luisteren en ze zelfs verspreiden, slaat hij die geleerd heeft te overpeinzen kalm den loop der gebeurtenissen gade, want hij onderkent deze strijdige symptomen als te zijn niet meer dan de schim men van den menschelijken droom. Welnu, ditzelfde geldt niet alleen van dagbladcorrespondenten, waar voor deze wijze woorden bedoeld waren, maar voor ons allen. Omdat er al weer het groote belang door naar voren gebracht wordt van helder en klaar, constructief overpeinzen en mijmeren, waardoor we onze gedach telijke houding ten opzichte van de verschillende problemen van het da- gelijksch leven nauwkeurig afbake nen, zoodat als straks de strijd komt, we niet zinneloos en verward heen en weer loopen, een speelbal der gebeurtenissen, doch rustig de roerige gebeurtenissen kunnen gadeslaan. Omdat we weten, in welke richting we willen en kunnen gaan. Ja zeke,r in welke richting we willen en kunnen gaan... Want de richting van onze gedachten, onze gewoonte van denken, bepaalt immers de rich ting van onze daden en daarmee de richting van onze ervaringen van ons leven. In zeker opzicht maken we onze toekomst door onze manier van denken er over. Onze reactie op onze omgeving wordt zoo gevormd door onze gedachten er over, dat we wel mogen keggen dat onze werkelijke hemel binnen in ons is en niet er buiten.zooals iemand in Zion’s Herald opmerkte, en vervolgdeZoo is het ook met de ontmoedigde hou ding jegens verlies of mislukking. Het gebrek aan een positief antwoord, het toegeven aan teleurstelling, het ver lies van de gewoonte van den moed, is onherstelbaar. Te piekeren over leelijkheid en ongemak, over de mis lukking van gisteren, over de donkere wolken van heden is gevaarlijk voor ons geestelijk welzijn. „Zooals een mensch denkt... zoo is hij”... Want de gewoonte van mijmeren, peinzen over het schoone en het reine is evenzoo machtig in zyn uitwerking ten goede, als het tegenovergestelde ten kwade. Mogelijkheden en hulp bronnen ontvouwen zich voor den moedige. Liefde doet liefde ontwaken. Hoop, overdacht en steeds hernieuwd, leidt tot vervulling. Het toeven in reinheid is gelijk het verblijven in de zonneschijn, welke elke booze schaduw verdrijft. Leelijkheid vliedt voor de glorie van lieflijkheid. De gewoonte van het mijmeren en peinzen over goedheid en de herinnering aan al dat schoon is, is gelijk het bouwen van een weg voor onze gedachten, die steeds helderder zich voor ons zal ontvouwen, tot het einde. FLORIS C. H(j die zichzelf hervormt heeft meer gedaan voor de hervor ming van de massa, dan een menigte lawaaiige, machtelooze patriotten. LAVATER. Er ligt over het woord „mijme ring” een min of meer vage fantasti sche glans, iets onbestemds, en over het algemeen duidt men er mee aan een vrij nutteloos, doelloos en zinloos dwalen der gedachten. Maaris dit inderdaad zoo? Is het stille peinzen, het mijmeren in een rustig oogenblik, het „gedachtelijk beschouwen” zoo iets vaags en nutteloos, als sommigen schijnen te meenen? Vooral diegenen, die meer ijverig dan wijs zijn, en zich slechts nuttig achten, wanneer zij in een jachtig bewegen het een en ander verrichten? Denkers van alle tijden hebben steeds gewezen op het groote belang en de uitnemende beteekenis van stil overpeinzen. En dat is heel begrijpe lijk. Immers bij al onze daden en handelingen, vormen onze overwe gingen en gedachten een bepaalde richtsnoer. Al onze daden worden bestuurd door onze gedachten. Maar is het dan niet van groote beteekenis, dat wij eerst in onze gedachten nauw keurig de verschillende dingen en problemen hebben overdacht en uit gewerkt, en onze houding bepaald, opdat als straks handeling van ons gevraagd wordt, door de omstandig heden, wij niet onvoorbereid staan en wellicht overijld en verward te werk gaan, omdat de goede onder grond der overpeinzing, der mijme ring zoo men wil, ontbreekt? Een van de fijnste, eenvoudigste menschen die ik ken, zei onlangs in een rede tot een verzameling van dagbladcorrespondenten uit alle hoe ken van Europa: Geen mensch kan zijn beste werk verrichten, totdat hij geleerd heeft te mediteeren, te over peinzen. Mediteeren is volgens de dictionnalre „zich begeven in gedach telijke beschouwing Overpeinzing kan dikwjjls niet begonnen worden in de hitte van den strijd, of te mid den van belangrijke gebeurtenissen, maar het is juist dan dat de vruchten van overpeinzing aan het licht treden. Als anderen opgewonden worden en heen en weer vliegen, en naar onge* De centrale recherche te Amster dam heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een 26-jarigen magazijnbediende, die zich bQ de verkiezingen voor de Provinciale Staten heeft uitgegeven voor een ander, waardoor h|j zich schuldig maakte aan overtreding art. 128 van het Wetboek van Si recht. De man was namelijk in den ochtend van den 22sten April op het stembureau gekomen om aan z|jn stemplicht te voldoen, ’s middags kwam hij weer en toen een van de leden van het stembureau daarop wees, bleek h|j ’s morgens voor z|jn broer te hebben gestemd, waarna hij ’8 middags voor zich zelf kwam stem men. Men heeft den man waar schijnlijk niet geheel in overeenstem ming met de wet verboden voor de tweede maal te stemmen. Overtreding van art. 128 kan ge straft worden met een gevangenisstraf van ten hoogste één jaar. Te scherpe bevissching der Noordzee Het Tweede Kamerlid, de heer Duymaer van Twist, heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw eenige vragen gesteld met betrekking tot de moeilijkheden, waarin de Noordzeevisscherij meer en meer gaat verkeeren ten gevolge van den achteruitgang van den visch- stand. O.a. vraagt hij of de minister niet van meening is, dat de achteruitgang van den vischstand te wijten is aan de scherpe bevissching der Noordzee en aan de opzettelijke visscherjj op ondermaatsche visch en welke maat regelen de minister denkt te treffen ter verbetering van den vischstand op de Noordzee en ter tegemoetko ming in den nood der werklooze visschers. Ernstig vliegongeval. De Fransche militaire vliegdienst werd Maandag j.l. opnieuw door een ernstig vliegongeval getroffen. Toen luitenant-kolonel De Malherbo, een der bekendste Fransche oorlogsvliegers met een jachtvliegtuig eenige ma noeuvres uitvoerde boven het vlieg terrein van Villacoublay, botste eens klaps een ander vliegtuig, bestuurd door een adjudant in razende vaart tegen het landingsgestel van de eerste machine aan. Beide toestellen stortten ter aarde. Beide vliegers waren op slag dood. Nog mijnen in de Noordzee. De schipper van den te IJmuiden binnengekomen stoomtrawler „Glo ria” rapporteerde, dat terwijl de traw ler zich op o.g. 59 gr. N.B. bevond, tot zevenmaal een mijn in het net kwam. Telkens slaagde men er in het gevaarlijke oorlogstuig zonder onge vallen overboord te krijgen. Chr.-Hist. zomerconferentie. Op 2, 3 en 4 Juli a.s. houdt de Ver- eeniging van Christelyk-Historische leden van gemeentebesturen en ook voor alle leden van de Chr.-Hist. Unie toegankelijke zomerconferentie te Lunteren in ’t Conferentieoord, Op den eersten dag 2 Juli zalmej. C. F. Katz spreken over: „De ge meente en de werkloosheid," den tweeden dag ir. P. Wolffensperger over„Het vraagstuk van de tertiaire wegen” en den laatsten dag mr. W. M. Wijt over„Het wetteljjk-geregeld toezicht op de gemeentebesturen.” Wederom aardschokken in Italië. Maandagmiddag is in de Italiaansche provincie Bacilicata een vr|j hevige aardschok waargenomen. Te Malfi werden nagenoeg alle huizen bescha digd. Ook het aldaar gelegen Noor- mannschlosz van kaiser Friedrich II werd beschadigd. Ernstig mijnongeluk. Te River Hebery in Nieuw Scotland vond in een m|jn een ernstige kolen stofontploffing plaats. Vijfmijnwerkers werden op slag gedood en tien gewond, waarvan eenige ernstig. Het vijf jarig zoontje van den heer Chr., wonende in de Hengelosche- straat te Oldenzaal, dat op de tree plank was gaan zitten van den auto- 1 bus, welke Maandagavond om half zeven in de richting Enschedé ver trok, viel eraf toen de bus zich in be weging zette. Het knaapje kwam onder i het achterwiel terecht en werd dood opgenomen. Den chauffeur treft geen schuld. Overval te Eindhoven. Toen de weduwe v. S. in de Ven- straat te Eindhoven in haar tuin bezig was de wasch op te hangen, bemerkte zij, dat iemand haar huis was binnengedrongen. Zij ging de huiskamer binnen en zag daar tot haar groote ontsteltenis een man. De in dringer viel op haar aan, en gaf de vrouw een slag, waardoor zij met haar hoofd op den tafelrand viel en het bewustzijn verloor. De man ver dween daarop ijlingsburen von den de vrouw, die ter verbinding naar de Philips-klinieken werd ge bracht, doch later naar huis kon terugkeeren. Er bleek niets gestolen te zijn. Nieuwe smeltoven. In het artilleriemuseum te Stock holm bevindt zich een uit vroegere tijden stammend brandglas van bui tengewone afmetingen, dat vroeger als verdedigingsmiddel werd gebruikt tegen v|jandelijke schepen die de Zweedsche kust nadeiden. Door de zonnestralen in het brandpunt te vereenigen gelukte het schepen op zee in brand te steken. Dit brandglas heeft thans twee Zweedsche natuurkundigen op het denkbeeld gebracht om ’n smeltoven voor wetenschappelijke doeleinden met behulp van een brandglas te vervaardigen, waarbij een sterke electrische booglamp de plaats van de zon vervult. Het gelukte met dezen smeltoven een metaal te smelten, welks smeltpunt bij ongeveer 2100 graad Celsius ligt. Een stuk platina werd met behulp van dezen oven binnen den tijd van 4 minuten ge smolten. Een uur gratis koopen. Het „Warenhuis,” vroeger Grand Bazar de la Paix te ’s Gravenhage, viert dezer dagen zijn zilveren jubileum. Tot viering van het zilveren jubi leum is de directie op de origineele gedachte gekomen deze week het publiek in de gelegenheid te stellen in het Warenhuis elke dag één uur gratis te koopen. De directie heeft vjjf verschillende uren bepaald en vervolgens de 5 biljetten, waarop deze uren vermeld staan in handen gesteld van een notaris, die deze biljetten heeft ver deeld over 5 enveloppen. Zelfs de directie weet dus niet, op welk uur er gratis gekocht kan worden. Voor hoeveel blazen wij de lucht in. In de vierde aflevering van het „Maandschrift” van het Centraal Bureau voor de Statistiek, komen eenige cjjfers voor betreffende de hoeveelheden, sigaren, sigaretten en tabak, die in 1930 volgens de door het dep. van financiën verstrekte opgaven zijn gebanderolleeerd. In de jaren 1923 en 1930 zijn deze hoeveelheden in duizendtallen in 1923: sigaren 1.043.126, sigaretten I. 957.945, tabak 12.683 duizend kg. in 1930 resp. 1.369.650, 3.589.552 en II. 577 duizend kg. De totale verkoop waarde nam toe van ruim f142 millioen in 1923 tot even f 183 millioen in 1930. Behalve een specificatie (in absolute cyfers) van de hoeveelheid gebanderol- leerde sigaren, sigaretten en tabak naar de verschillende kleinhandels prijzen zijn over de jaren 1923 toten met 1930 ook enkele verhoudingscy- fers opgenomen. Uit deze cijfers blijkt, dat in 1930 van de totale ge- banderolleerde hoeveelheid sigaren 74 o/o een waarde had van 5 tot 10 cent, sigaretten 95 °/o een waarde van 1 tot 3 cent en van de tabak 79 een waarde van f 1.60—f3. i i i ■a r. >0 op 1 9 Paardenmarktj g®- ge !8- ar :ö- an >r- k- en im jr- m- de :te lik ök 't id. »- >- it 9- r- it r- 9- 1. O. Voor zijn broer gestemd. Droevig ongeluk.

Friso nl | 1931 | | pagina 1