op Pinksler-Maandag te Workum Rouwbrieven worden spoedig geleverd Drukkerij „FRISO” - WJrkum Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, em enz Dit Nummer bestaat uit 2 bladen der Turnkring „SNEEK" van het Koninklijk Nederlandse!) Gymnastiek-Veibond Zonnebrand Terrein Lageweg - Entree 25 cent - Zitplaatsen 10 ct. - 9 deeln. Vereenigingen - 400 Turners MT* TWEE UUR optocht met vaandels naar het Dwarsnoord vandaar naar het terrein. Opstelling MARKTPLEIN ZATERDAG 23 MEI 1931. 57ste Jaargang No. 21. Plaatselijk Nieuws. ONS WEEKPRAATJE. Gemengd Nieuws- Adverteert in dit blad Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. een derwerp duidelijk Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorin, in te zenden. Ad- vertentiën tot uiteriyk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten 1 i f, r- n i- s it r i a i- n k t, n il a Zij, die nog geen betaling deden op hun aanslag in de Grondbelasting 1931, worden er op attent gemaakt, dat na 1 Juni a.s. stellig tot ver volging wordt overgegaan. teekenis van deze instelling van de Friesche Coöperatieve Exportslagerij te Akkrum werd duidelijk naar voren gebracht. De werkwijze, waardoor contact wordt verkregen tusschen Frieschen verkooper en gegadigden boer uit Holland of ander gewest werd den hoorder mede door voor beelden opgehelderd. Aangetoond werd, dat reëele koopers van buiten hunne bijzondere eischen hebben, maar dat zij ook weten, dat zij daar voor moeten betalen. Dit is de reden, waarom in den regel ook zaken w or den gedaan als deze afdeeling er in slaagt beide partijen bij elkaar te brengen. Nog is deze afdeeling in hare kinderjaren, doch meer en meer blijkt haar bestaansrecht, want de bemiddeling van deze afdeeling van de Friesche Coöperatie te Akkrum wordt reeds vaak door den vreemden boer ingeroepen. Dit werk moet nog groeien, maar spreker is er van over tuigd, dat er toekomst in zit. Afzet van levend vee van boer tot boer beveelt hy aan in het belang van onze veehouders. Door verschillende leden werden vragen gesteld over het lidmaatschap, kosten van vee-afzet, verhouding tus- schen Coöperatieve Exportslagerij en deze instelling, verplichting om alles te leveren, over afwikkeling van mo gelijke actie tusschen kooper en ver kooper, enz. Deze vragen werden flink en zon der voorbehoud beantwoord. Ze gaven daardoor nog beter kyk op de zaak, die hier voor het eerst bepleit werd. In zijn sluitingswoord bedankte de heer v. d. Gaast den spreker, hopende, dat ook hier een goed resultaat niet zal uitblijven. (L. Ct.) Brand in een pensiongebouw. Dinsdagmorgen is een familiepen- siongebouw te Huil door brand ver woest. Zes personen, waaronder va der, moeder en 3 kinderen zijn in de vlammen omgekomen. Vjer andere personen moesten met ernstige brand wonden naar het ziekenhuis worden vervoerd. Doodelijke val van een dak. Maandagavond is de 16-jarige dienst bode A. E. van der W. van een 14 M. hoog dak gevallen van een pand in klant te de Westen wagenstraat te Rotterdam, gegil in waar zy bezig was gordynen te haar dri kloppen. Zij kwam terecht op een balcon en viel daarna door een glazen lantaarn, waardoor zy een ernstige schedel- fractuur opliep. In hoogst gevaarleken toestand is zy overgebracht naar het ziekenhuis, waar zy Dinsdagmorgen is overleden. De kiodervergiftiging te ’s-Gravenzande. De derde Kamer van de Haagsche rechtbank heeft de gevangenhouding bevolen van het 14-jarige dienstmeisje M. F. te 's-Gravenzande, dat verdacht wordt twee kinderen van haar mees teres te hebben vergiftigd. In afwach ting van nadere maatregelen vertoeft het meisje in het Doorgangshuis te Den Haag. De nieuwe Spaansche vlag in Nederlandsche haven. In de Zaandamsche zeehaven is Woensdag binnengeloopen het Spaan sche s.s. „Marl Lucy” uit Bilbao met gezaagd hout komende van Pernau en voerende de nieuwe Spaansche vlag. Aardbevingen in Duitschland geregisteerd. De seismografische stations te Stutt gart, op den Kleinen Feldberg en den Taunus en in Hohenheim hebben Woensdagmorgen om ongeveer half vier een hevige aardbeving gere gisteerd. De seismografen z(jn nog steeds niet tot rust gekomen, zoodat de aardschokken blikbaar nogvoort- in den Volkenbuid zelf. Regeeringen en derzelver afgezanten en diplomaten plegen het best in vrede te leven, als ze ver van elkaar blijven en hun activiteit bepalen tot het, ter gelege ner tijd, wisselen van vriendelijke gelukwenschen of betuigingen van deelneming. Zoo gauw ze bijeen zyn en aan het praten raken, komen de verschillen aan den dag en juist het constateeren dier verschillen ver scherpt de verhoudingen. Soms waant men, dat de vredesge- dachte de volkeren volkomen heeft bezielddan wordt een vredesconfe rentie bijeen geroepen en daar blijkt dat de machthebbers, als het er op aan komt, nog steeds met groot wan trouwen tegenover elkander staan. Met een vredes-depressie als gevolg. Neen, laten we eerst den vrede maar brengen in de harten der men- schen en volkeren. Als het ideaal diep genoeg is geworteld, zullen de volke ren haar regeeringen wel stuwen op den weg, dien zy willen gaan. Politiek verknoeit de vredesgedach- te maar. Dat hebben we dezer dagen nog in Frankrijk zien gebeuren, waar Briand tengevolge van binnenlandsch- politieke verhoudingen een échec leed by de verkiezing voor de hoogste waardigheid des lands, het president schap. Briand heeft zjjn machtige reputatie verworven als drager van het vredesideaal en hij zag zyn échec o, malle consequenties der politiek als een veroordeeling van zijn vredestactiek. Het vermoedelijke heengaan van Briand beteekent zeer zeker schade voor de vredesgedachte. Op den 18en Mei was het 32 jaar geleden, dat op initiatief van den Czaar aller Russen in Den Haag de eerste Vredesconferentie by een kwam. De Czaar en zyn familieleden zyn in- tusschen reeds lang gevallen als slachtoffers van den on-vrede der menschen en zelfs hun stoffelijke res ten schynen geen rust te kunnen vinden, spoorloos als deze zijn. Maar de 18e Mei is intusschen tot officieelen Vredesdag of Volkenbondsdag ver heven. Dien dag zal jaariyks aan alle volkeren de Vrede worden gepredikt en wel in het by zonder aan de jeug dige scholieren, die de dragers zyn van de ideeën der toekomst. Voorbands hebben we meer ver trouwen in den Volkenbond»dag, dan duren. Vermoedelijk ligt de haard in Klein-Azië. Ernstige botsingen te Stockholm. Dinsdag hebben te Stockholm ern stige botsingen plaats gehad tusschen de politie en de communisten. Hierbij werden 30 demonstranten en 12 po litiebeambten gewond. Over het alge meen zyn de wonden echter onge- vaarlyk. Uit de verhooren van ver schillende gearresteerde personen bleek, dat de relletjes systematisch van het buitenland uit waren voorbe reid. Onder de gearresteerden bevindt zich de leider van de Intern. Propa ganda-centrale te Berlijn. De textielstaking in Noord- Frankrijk. In het Noord-Fransche textielgebied hebben Dinsdag in verband met de staking de eerste incidenten plaats gehad, welke evenwel snel konden worden bygelegd. Men verwachtte, dat de algemeene staking Woensdag overal zou worden doorgevoerd. Bovendien wordt het mogeiyk geacht, dat de staking zich nog verder zal uitbreiden. Brand in een houtzagerij te Leiden. Dinsdagavond te ongeveer half zeven brak een hevige brand uit in de houtzager^ en houthandel van de Gebroeders van Hoeken, aan den Rijndijk te Leiden. Het vuur vond spoedig gretig voedsel in de hout krullen en de aanwezige houtvoor- raden, zoodat deze, mede door den feilen wind, spoedig in lichte laaie stonden. Binnen enkele oogenblikken waren de zagery, machinekamer en drie geheel gevulde houtloodsen een vlammenzee. Het vuur werd ontdekt, eenige oogenblikken, nadat het werkvolk het terrein had verlaten, zonder dat men iets byzonders had bemerkt. De oorzaak moet waarschynlyk worden gezocht in broeiing van het zaagsel. Door kokende soep verbrand. In den winkel van den melkboer K. aan den Geuzenweg te Hilversum was de vrouw des huizes bezig een klant te helpen, toen zy een hevig i de keuken hoorde. Hier had taar drie-jarig dochtertje eens willen kyken in een pan met soep, die op het comfoor stond te koken en by ongeluk de pan omgetrokken, zoodat de kokende soep over het kind stortte. De moeder wikkelde haar meisje, dat ernstige brandwonden kreeg, in een deken en spoedde er zich mee naar dr. P. Na behandeling werd de kleine patiënt naar het ziekenhuis aan den Neuweg vervoerd, waar ze in den loop van den nacht tengevolge van de verwondingen is overleden. Jeugdige verstekeling op de „Volendam.” Dinsdagnacht kwam te Rotterdam de „Volendam” van de Holland-Ame- rika Ljjn binnen met aan boord een verstekeling van elf jaar, zekere E. Perez uit Herriera in Spanje. Toen de „Volendam” in Santander lag zag de knaap kans om door een patrys- poort naar binnen te sluipen. De politie had dit gezien, doch hoewel zij anderhalf uur lang in de „Volen dam” heeft gezocht, kon zy den knaap niet ontdekken. Op zee kwam hy te voorschijn. De jongen is aan de rivierpolitie overgeleverd. De knaap, die barvoets en blootshoofds was en niets by zich had, verklaarde naar Rotterdam gekomen te zyn om een schip te zoeken. Dit is de vierde keer, dat hy als verstekeling een reis had meegemaakt. De prys der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager WORKUM. De Turnbetooging met de daaraanverbonden Athletiek wed strijden welke door het K. N. G. V. turnkring „Sneek” te Workum zul len worden gehouden op Pinkster maandag, zijn flink van deelname voorzien. De volgende vereenigingen schre ven in Thusnelda, Sneeker Gymnastiek Vereeniging, Vlug en Lenig, Frisia allen te Sneek, Lycurgus-Wilhelmina te Bolsward, Stanfries te IJlst, Ont wikkeling Langweer, Hygiöa Joure, Stanfries te Workum. Ongeveer 30 ploegen van 4 gaven zich op voor de Athletiek driekamp, terwyl aan de Estafette’s door onge veer 20 ploegen zal worden deelge nomen. Verschillende mooie demonstratie- nummers prijken op het program ma, o. a. een paar van de keurploeg Turners van de kring Sneek. De optocht zal worden gehouden, en voorafgaan aan het middagpro gramma, het een met het ander be looft het voor Workum een mooie dag te worden. Friesche Maatschappij van Landbouw. Maandag vergaderde de afdeeling Workum en omstreken van deze maatschappy onder leiding van den heer H. van der Gaast. Mededeeling werd gedaan yan een schry ven uit Bolsward over pogingen om aldaar te komen tot de oprichting van een landbouwhuishoudschool. In de vergadering werd weinig gevoeld voor medewerking, omdat voor een groot deel van deze afdeeling de verbinding met Sneek veelgemakke- lyker is. Namens een daarvoor benoemde commissie van 3 leden werd een rapport uitgebracht over vraagpunt 2 van het hoofdbestuur inzake systeem van standweide en van wisselweide. Op al de vragen werd antwoord gegeven. Aangezien in deze omgeving alleen het eerste systeem in toepas sing wordt gebracht, stond men wel wat vreemd tegenover het nieuwe. De vergadering keurde daarby vol strekt af, dat het jongvee daarby moet achterstaan bij de melkkoeien. Jongvee moet voor zyn opgroei een goede weide hebben. Achterstelling by voorduring zou zich later wreken. Na goedkeuring van dit rapport werd besloten tot het uitschry ven van een afdeelings-veekeuring op Woens dag 23 September a.s. De regeling der rubrieken enz. bljjft zooals die was vastgesteld voor verleden jaar, toen deze keuring werd afgelast we gens heerschende veeziekte. Keuring van tuigpaarden, ringrydery of andere feesteiykheden zullen bepaald worden door het afdeelingsbestuur. Volgde de behandeling van de agenda van de algemeene vergade ring op 27 Mei te Leeuwarden. Vooral de aanstaande benoeming van een opvolger voor den heer Wuite als voorzitter werd ernstig besproken. De voorzitter deed eerst mededee ling van een mislukte poging van ons afdeelingsbestuur om uit onzen Z.W. hoek een candidaat voor dezen belang- ryken post aan te bevelen. Daarna werden de heeren Oosterbaan en Veldhuis, officieel candidaat gesteld, besproken en het resultaat was, dat geen stemming werd gehouden, doch dat den afgevaardigde vry mandaat werd gegeven. Tot afgevaardigde en tot plaatsvervanger werden by acclamatie aangewezen de heeren v. d. Gaast en N. W. Schotanus. S?Aan de orde kwam eene inleiding van den heer W. Th. Zwart, van Huizum, die iets meedeelde over de werkwyze van de afdeeling„Levend vee-afzet van boer tot boer." Dit on- werd beknopt maar toch behandeld. De groote be- 21 Mei 1931. Bij den Voorzitter van het Hoofdstembureau zyn op 12 Mei j.l. voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad de volgende candidatenlijsten ingediend R. -K. StaatspartyA. Brandsma, S. R. Dykstra, S. Westendorp, E. IJdema, B. Jongstra en W. Rypma. S. D.A.P.J. van der Meulen, P. Dykstra en J. Vos. Vrijheidsbond en Vryz. Dem.: P. Gaastra, E. de Roest, A. Zeylstra, W. R. de Jong, N. W. Schotanus en H A Visner Chr. Hist.: H. de Vries Wzn., D. Faber, H. van der Gaast, J. Leeuw, H. Boersma, R. Jonkman, G. van der Plaats, D. Notten, J. van Dijk Fz. en R. Wiersma. Anti-Rev.H. Haytema, A. Ferwerda, G. Stellingwerf, K. Schippers en J. Kroyenga Jr. Het Hoofdstembureau heeft in zyne zitting van 18 Mei j.l. deze lysten geldig verklaard en alle daarop voor komende candidaten gehandhaafd. Het Centraal-stembureau heeft, na loting, de lijsten als volgt genummerd 1. Vryheidsbond en Vry. Democraten. 2. Chr. Hist. 3. R.-K. Staatsparty. 4. Anti-Rev. 5. S.D.A.P. Moordenaars en moordenaressen vormen in het algemeen een categorie minder populaire medeburgers. Ze mogen dan al niet heelemaal wezen of van nature een misdadigen aanleg hebben meegekregen, ze hebben toch ook, al is ’t nog zoo’n klein beetje, hersenen en een soort geweten, die hen, in combinatie met de hun toebe deelde portie vryen wil, tot het vol voeren van edeler handwerk hadden kunnen bewegen. En toch voelden we deze week by het vernemen van den moordaanslag op twee jonge kindertjes een er van overleed reeds in een Westlandsch dorp, haast evenveel deernis met de moordenares als met haar arme slacht offertjes en dezer zwaar beproefde ouders. Een moordenares van 14 jaar Ook dat jonge leven is vernietigd. Haar daad vervult ons natuurlijk slechts met afgryzen, maar voor dit kind zal toch velerlei verzachtende omstandigheid kunnen gelden. Het meisje was een voogdykind en dat zegt ons dus reeds, hoe misdeeld ze is geweest, vermoedeiyk al bij haar geboorte, en voorts opgroeiende in een onmaatschappeiyk milieu, zóó onmaatschappeiyk, dat de ouders uit hun natuuriyke taak van opvoeding moesten worden ontzet. Zóó had het booze haar reeds te pakken, alvorens ze volwassen werd en de wil kon volgroeien, die haar later misschien tegen het slechte zou kunnen bescher men. Nu zit het meisje van 14 jaar in de gevangenis, als moordenares, ter be schikking gesteld van den Officier van Justitie. Het vraagstuk der opvoeding van voogdykinderen is zéér moeilyk en zwaar is de zorg, zoowel als de ver- antwoordeiykheid van degenen, die de leiding dezer kinderen op zich nemen. Men prakkezeert ze nog al eens gauw „naar buiten,” op het land, waar het gezond is, de verlei ding der stad niet lokt, waar het werken heet, zoolang het dag is, en rusten, als het duistert; buiten, waar nog begrippen van tucht en orde heerschen, patriarchale verhoudingen bestaan. Ook dit kind werd „buiten” geplaatst, in een tuindersgezin met kinderen, waar zoo’n meisje „niet te onpas” zou zyn. De theorie klinkt schoon, maar. let men óók wel voldoende op de zielkundige blangen? De opvoeding van een geesteiyk misdeeld kind met een door een ongunstige omgeving moeilyk geworden karakter, is uiterst delicaat. En nu mogen boeren en tuinders over het algemeen een gou den hart hebben en heden ten dage ook de ontwikkeling bezitten, die het moderne leven en de bedryfspracty- ken eischen. het is zeer de vraag, of de practische en hard werkende bui tenman ook de psychische kennis heeft en de fijne intuïtie om de ziel kundige raadselen van zyn pupil te ontwarren en een zieken geest te genezen. i t i i t i Stukloopen van Huid en Voeten en Doorzitten bij Wielrijden PU ROL verzacht en geneest Doos 3C Tube 80 ct. Bij Apoth. Drogisten FRISO Sport-Demonstratie’s SS—-

Friso nl | 1931 | | pagina 1