PUROL Transpireerende Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Hoofd pijn en Kiespijn zullen spoedig bedaren door IVIijiiliar’öt’ssi Poeders Vraag daarom Mijnhardt’s Hoofdpyn- poeders en Mijnhardt’s Kiespijnpoe ders. Alleen echt als op doos en poe ders de naam Mynhardt staat. Let bij het koopen hierop. Per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar by Uw Drogist. „Witte Wolkjes” Dit Nummer bestaat uit 2 bladen Vreest geen Examen Stemming Gemeenteraad. Uitoefening kiesrecht door personen, die in dienstbetrekking zijn. SIGARENHANDEL J. H. DE GROOT ZATERDAG 6 JUNI 1931. No. 23. 57ste Jaargang Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws. oksels en voeten Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Een steen valt in het water Aanbesteding. Doos 30-60,Tube 80 et.Bij Apothen Drogisten. - Adverteer! in dit blad Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiön tot ui ter lijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daar voor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. 55 bedoeld, vermeldende, voor elk af zonderlek of groe. allen gezamenlijk;* j maar het is toch zoo Wy u en ik maken toch eiken dag opnieuw weer samen de wereld? Als wy den dag beginnen met een somber gezicht en een knorrige bui, dan snauwen we den melkboer en den tramconducteur en de meid of den knecht af, en die weer op hun beurt de anderen, en zoo wordt het een wyde kring van snauwen en narrigheid en een bedor ven dag voor velen. En omgekeerd? Door een blyde lach, een vriéndelijk woord, een opgewekt gelaat, breken we opeens de starheid van twijfel, moedeloosheid en somberheid, en een zonnige kring spreidt zich om ons heen, al wyder en wijder.Wonder lijk, zoo’n klein ding als een zonnige lach, die de heele wereld in beroe ring brengt. Een steen valt in het water Nu ja, en u heeft toch immers ook wel eens gehoord van dat simpele vertelseltje van dat kleine klontje zuurdezem, dat die groote klomp deeg deed rjjzen Zoo is het ook met onze omgeving, met de wereld om ons heen. Er kan zoo oneindig veel goeds en moois en nobels tot stand gebracht worden, er kan zooveel veranderd en verbeterd en verhoogd en verheven worden. Als er maar één is, die den zuurde zem vormt. Wonderlijk, wonderlik, waar zoo’n steen, die in het water valt, al niet toe leiden kan. FLORIS C. zeventig gulden. Workum, den 4 Juni 1931. De Burgemeester voornoemd, C. E. van KOETSVELD. geborgen. Óp hij een m want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt’s Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn ver krijgbaar in kokers van 75 ct. bij Apoth. en Drogisten. Auto verbrand. Maandagmiddag werd een vracht auto, een zeswieler Opel, geladen met stroo en toebehoorende aan den heer Trip te Stadskanaal door het breken van een achteras naby Odoorn defect. By ’t afladen van ’t stroo geraakte de auto door kortsluiting in brand, zoo- dat de wagen en het stroo verbrand den. De schade wordt door verzeke ring gedekt. De rest van de auto werd door den heer Schöneborn te Scheemda met zijn Stewart-motor- truck weggesleept, zoodat de weg weer vrij werd. Qoede dagen voor de douane. Een der laatste nachten kregen de beambten contact met een uit vier personen bestaande smokkelbende, in de omgeving van Aken. De smokke laars poogden te vluchten. Tusschen beide partyen ontstond een vuurge vecht. De smokkelaars konden over de grens ontkomen met i evenwel van 60.000 sigaretten kleedingstukken, waarin zich papie ren, passen en geld bevonden. Tolbeambten uit Bildchen arresteer den smokkelaars uit Keulen en namen 15.000 sigaretten in beslagbeambten uit Vaelserquartier ontnamen smokke laars uit Bochum 10.000 sigaretten. In het Achener Wald werd jacht ge maakt op een smokkelbende, acht man sterk, zes hunner werden gear resteerd. Uit 22.000 sigaretten bestond de buit. Beambten uit Aken Forst arresteerden smokkelaars op wie 10.000 sigaretten, 18 pond koffie eti 10 pond tabak werden bevonden. Nabij Merkstein sloegen smokkelaars op de vlucht met achterlating van 62 pond koffie en thee. In Aken werden talryke huiszoekingen verricht, 55 0®0 sigaretten werden naar het hoofd- kantoor overgebracht. Een beambte nit Herzogenrath hield acht smokke laars aan en ontnam hun 71 pond koffie en 6450 sigaretten. Met behulp van politiehonden werden nabij de grens te Kerkrade twee smokkelaars gearresteerd, die 9000 sigaretten, tabak cacao en koffie vervoerden. By Hor- bach werden smokkelaars ontlast van 15.000 sigaretten en 80 pond koffie. Bij Lichtenbusch gingen smokkelaars aan de haal, nadat zij 15.000 sigaret ten en 40 pond koffie hadden wegge worpen. Nabij Kuhscheiderhof werd een smokkelaar uit Essen aangehou den. Hij droeg pakken met 5500 siga retten. (Msb.) Burgemeester en Wethouders der gemeente Workum brengen ter open bare kennis, dat op Woensdag, 17 Juni 1931 van des morgens acht tot des namiddags vyf uur zal geschieden de stemming ter verkiezing van de leden van den Raad dezer Gemeente. Zij herinneren aan de verplichting, opgelegd bjj artikel 72, tweede lid, der Kieswet. Ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, is verplicht zich binnen den voor de stemming bepaal den tyd ter uitoefening van zjjn kiesrecht aan te melden by het stembureau van het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict, behalve in het geval, voorzien bij artikel 61 der Kieswet, of by het bestaan van een geldige reden van verhindering. Artikel 150a der Kieswet luidtHij, die bij eene verkiezing als gemach tigde stemt voor een persoon, wetende dat deze overleden is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt: Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar. Workum, den 4 Juni 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GÓOT. winkel binnen om een fleschje, dat hy by zich in zijn taschAad, met melk te Laten vullen. Terwijl hij daarop wachtte is een drietal Duitsch spreken de mannen, waarschijnlijk vreemde lingen, binnengekomen, waarvan twee met hem een gesprek begonnen over de kortste route naar het Maasstation, terwijl de derde achter hem bleef staan. Een vierde man was buiten geble ven, doch kwam later binnen, waarop een der drie anderen naar buiten ging. Waarschijnlijk heeft de man, die achter hem is blijven staan, kans ge zien een hand in de tasch te steken en het geld er uit te halen. Even na dat de kaslooper den winkel verlaten had merkte hy dat het geld verdwe nen was. Hij kwam onmiddellijk terug, doch de vier mannen waren reeds verdwenen. De politie werd gewaar schuwd, doch het onderzoek heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd. Een drama. Sedert eenige dagen zit te Avereest een ingezetene, aan wiens toereken baarheid ten sterkste wordt ge twijfeld, op de straat. Des daags heeft hij de zonnehitte en des nachts de koude te verduren. Eenige dagen ge leden is de man uit de woning gezet. Toen de deurwaarder kwam vond hij ’t huis gesloten, zoodat de burgemees ter nog ter plaatse moest verschijnen. Zyn schamele huisraad werd toen op straat gezet. Een diep medelijden jegens den ongelukkige vervult me nig ingezetene. Reeds vernamen we, dat er pogingen zouden worden aan gewend om voor hem van overheids- wege een onderkomen te vinden. De geschiedenis van genoemden man was de laatste jaren één groot treur spel. Men zal zich kunnen herinneren hoe er eenige jaren geleden sprake was van iemand uit de Krim, die z’n deuren had vastgespijkerd voor den deurwaarder, die kwam, omdat Doornbos zoo heet de man niet aan zyn belastingplicht had voldaan. Nadat vele histories zich vervolgens op zijn bedrijfje, waarvan hij eigenaar was, hadden afgespeeld, werd ook zyn huis verkocht. Als verstandeloos zwierf hij geruimen tijd om die wo ning, waaruit hy, natuurlijk ook met geweld, was gezet. Men was te de Krim maar wat blij van den lastigen buur man bevrijd te zyn. Nu woonde hy te Sluis 7. Ook hier mocht hij niet lan ger blijven wonen. Zyn huisraad staat buiten, evenals eenige jaren geleden, toen hy in de Krim, uit zijn huis was gezet. Zyn eertijds nette inboedel was er door al die ongewenschte omstan digheden niet beter op geworden. De man was vroeger niet onbemiddeld, maar door al deze buitensporigheden zal zijn vermogen ongetwijfeld sterk verminderd zyn. Ingezetenen te Sluis 7 waren van oordeel, dat de toestand zoo niet mocht blijven. Sedert eenige dagen en nachten zit D. te midden van de schamele resten zijner inboedel op straat. Blootgesteld aan alle weersin vloeden alsmede aan 't verkeersge vaar, want hij zit eenvoudig op ’t fietspad. van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en en de en majesteit van de werkelijke wereld in onze zielen binnen schijnen. JOHN MASEFIELD. Hé, wacht eens even, een oogen- blikje maareen moment-opname. Een stille, koele vijver, in een scha duwrijk bosch. Rustig is het hier. Er is slechts een zacht zoemen in de lucht, van vele insecten, kleine, nij vere diertjes. Een vogel fluit. En dan opeenseen steen valt in het water. Een steen Het water plonst hoog op. En zie, wat wonderlijkmet de steenplons als middelpunt, is er een zuiver ronde waterrimpelin het gladde oppervlak gekomen, een kringde kring wordt een cirkelvormig golfje, dat al verder en verder uiteenrolt, de kring wordt steeds wijder, zuiver ge lijkmatig, naar alle kanten breidt de kring zich uit... Wonderlijk, zoo’n kleine steen, en zoo’n groote kring, die het heele watervlak beweegt. WachtEen andere moment-opname. Een groote, volle zaal, een schouw burgzaal in een groote stad. Het is doodstil. Slechts een groot acteur speelt zyn rol op het tooneel. Het pu bliek slaat hem gade. En de acteur, die voor het eerst in die groote rol, in die groote schouwburg, in die groote stad optreedt, is vol angst en beven. Zal zyn spel inslaan Zal zyn carrière gemaakt zyn? Wat zal het publiek doen? Het einde van zyn groote scène is nabij. De laatste woorden zijn gesproken. Wat zal het publiek doen Zal het een ijzige stilte bewaren, onbewogen zich toonen als een spiegelgladde vijver? En dan opeens een steen valt in het water. Een nietig, klein mensch heeft zich van zijn zetel verheven en klapt hartstochtelyk. Twee, drie, vijf, tien, dertig, honderd anderen volgen opeens, een storm van geestdrift laait op in de zaal, de spanning is verbro ken, men juicht en klapt en roept naar alle kanten, de schouwburg dreunt... Wonderlijk, zoo’n klein mensch, en zoo’n groote menigte, die erdoor in beweging komt. Haltweer een andere moment-op- name. Een groote, wyde wereld in het groote heelal. En in die groote wijde wereld, duizenden, nee, mil- lioenen menschen. Het groote spel des levens is aan den gang. De massa schijnt soms zoo somber, zoo star. En dan opeens.een steen valt in het water. Een klein, nietig mensch ging voorbij. Maar een mensch met een stralende glimlach van diep-inner- lyke vreugde en liefde. Zoo’n mensch, waarvan deEngelsche dichter schreef: „The men who met him, rounded on their heels. And wondered after him, because his face shone,so glad was he”... „De menschen die hem tegenkwamen, draaiden zich op de hielen om, en keken hem verwonderd na, omdat zjjn gelaat straalde zoo blij was hij.’’ Het is net, alsof de zon plotseling door een donkere wolk heenbreekt en een blijde zonnestraal in stralende glorie ons beschijnt. En dat alles door dien eenen, nietigen mensch, die de starre somberheid brak. En of we willen of niet, zijn blijdschap en vreugde deelt zich aan ons mede. We scheppen allen weer moed, we zien alles zonniger in, tillen m», *.^,u «m»mm moeilijkheden minder zwaar. Ja... weg naar kantoor ging hij een melk- Runderen-export. Gedurende het tijdvak van 10—16 Mei j.l. werden voor uitvoer goedge keurd in totaal 563 runderen, welke allen naar België gingen. Opcenten sigarettenacijns. Met ingang van 1 Juni j.l. worden dertig opcenten geheven op den tabaksaccijns op sigaretten. Deze hef fing geschiedt, behoudens uitzonde ringsgevallen, door middel van aan- vullingszegels, waarvan moeten zijn voorzien alle met het gewone accijns zegel gezegelde verpakkingen, welke van genoemden datum af in het vrije verkeer worden gebracht. Deze opcenten worden nagevorderd van hen, die elders dan in entrepot of in een pand, waarin het bedrijf van fabrikant wordt uitgeoefend, voor zichzelf of voor een ander op 1 Juli a.s. nog sigaretten ten verkoop in voorraad hebben, waarvan de verschuldigde opcenten op den accijns nog niet zijn geheven. Voor het navorderen wordt ook gebruik gemaakt van de in het eerste lid van deze paragraaf be doelde aanvullingszegels. Het aanvullingszegel heeft een beeldgrootte van 18.5 X 59 millimeter. Een duur fleschje melk. Dinsdagmiddag is in een melkwin- kel op den Zuidijk te Rotterdam aan een 20-jarigen kaslooper van een ef fectenkantoor daar ter stede op han dige wijze een bedrag van f4000 ontfutseld. De kaslooper had dit geld dat be stond uit 40 briefjes van f100, van een bank gehaald en had het in een enveloppe, die weer in een boek ge legd was, in zyn tasch „Ik geloof dat deze wereld slechts een schaduw is van de werkelijke wereld, en ik denk dat door slechts aandacht te wijden aan het schoonste edelste in deze wereld, schoonheid en mildheid De Burgemeester der gemeente WORKUM herinnert in verband met de op 17 Juni as. plaatshebben de stemming ter verkiezing van de leden van den Raad dezer gemeente personen, bij wie en bestuurders van bijzondere ondernemingen en in stellingen, waarbij personen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren heb ben bereikt, in dienstbetrekking zijn, er aan dat zij, volgens art. 55 der Kieswet, verplicht zijn, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, te zorgen, dat ieder van die personen, die bevoegd is tot de keuze mede te werken, ge durende ten minste twee achtereen volgende uren, tusschen acht uren des voormiddags en vyf uren des na middags, daartoe gelegenheid vinde; dat zij, volgens art. 56 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt ver richt in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat in het arbeidslokaal en, zoo er meer arbeids- lokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedu rende twee werkdagen vóór en op den tot stemming bepaalden tijd op eene zichtbare wjjze is opgehangen eene door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de uren, inart. zonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk; dat volgens art. 151 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voor schriften wordt gestraft met hechtenis De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Iets heel bijzonders f 1.50 per 50 stuks Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Maandag 8 Juni a.s. onder ingezetenen aanbesteden Met opschoonen van geulen en greppels op het strand, in 6 perceelen. Beschrijvingen verkrijgbaar ter se cretarie a fO.10 per exemplaar. Inlichtingen verstrekt de gemeente- architect. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Zakkenrollerij De heer W. de V. B., wonende aan de Obrechtstraat te 's Gravenhage, is Dinsdag de dupe geworden van een paar zakkenrollers. Hy had aan het hoofdpostkantoor een bedrag van f975 aan bankpapier ontvangen en dit in zijn portefeuille geborgen, welke by daarop in zyn binnenzak stak. By zyn thuiskomst miste hij zijn portefeuille met inhoud. Met eeu luxe-auto te water gereden. De heer K. uit Heerenveen, ver tegenwoordiger van de N.V. Oenen en Hanssens, sigarenfabriek te Hilver sum, is Dinsdag tusschen Bedum en Middelstum met een twee persoons Fordauto in een diepe tochtsloot ge reden. De auto stak met de vier wielen naar boven uit het water. De heer K., die tevergeefs trachtte uit de auto te komen, doch tusschen de deur bekneld raakte, werd na veel moeite door twee jongelui, die zich onmiddellijk te water begaven, van een anders wisse dood gered. Zeer brutaal optreden van een ge maskerd persoon. Werden de bewoners van tal van landhuizen te Bosch en Duin en op andere plaatsen in Zeist eenige maan den geleden opgeschrikt door het bru taal optreden van een gemaskerd schijn baar gewapend individu, thans heeft zich na geruimen tijd rust, mogelyk als gevolg van scherpe contröle door de politie, wederom een overeenkomstig geval voorgedaan, dat de rust der bewoners van afgelegen huizen op nieuw verstoort. Maandagavond drong een gemaskerd man door een kelder raam van een villa naar binnen, doch vond de kelderdeur gesloten. De man heeft toen brutaalweg aangebeld en voorgegeven van de politie te zyn. De geschrokken be woonsters konden, na de deur reeds eenigszins te hebben geopend, deze nog weer dichtslaan, toen zy ontdek ten met een gemaskerden man te, doen te hebben, waarop de man door het raampje in de deur heeft geschoten. Er werd geen kogel gevonden, zoo dat het wapen wel alleen zal zijn ge bruikt om schrik aan te jagen. 1 FRISO. I II-B LÜiiueu uver achterlating ïaretten en1

Friso nl | 1931 | | pagina 1