Nieuws- en Advertentieblad enz 6 n Gemeente-Gasbedrijf Workum van het „GROENE KRUIS te WORKUM Ik E Workum’s Haven wordt uitgediept! COKESPRIJZEN afgehaald 70 80 90 voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz een Inzameling zal worden gehouden K I in Uw Kindje. Gratis I BRILLEN Hoopvoller toekomst voor Workum. 4 I I Examen gedaan en niet geslaagd VERBETERING WORKUMER HAVEN. Kranig succes voor B. en ZATERDAG 20 JUNI 1931. 57ste Jaargang No. 25. Officieel Gedeelte. r H.L. B fabriek. Purol en Purolpoeder Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. HET DAMES COMITÉ bericht aan de Ingezetenen van Workum en Omstreken dat door een aantal Jonge dames in de komende week om gelden en óf toezeggingen voor cadeaux in ontvangst te nemen. Het hoopt, dat het goede doel de sympathie van allen heeft en dat door algemeene medewerking een flink re sultaat zal worden verkregen. I. Muziekcorps „Crescendo Aanbesteding. Geklopt Parel Fijne Parel 65 kl. É- 4e. S. Vlessing ör, at. el 5 ;n es aa ien be- ks- 1. 2. 3. 4. ets. Het Dames-Comité, J. GAASTRA—van der Wal A. BOGTSTRA—Terhenne S. BOKMA—Kooistra R. DE JONG—de Jong A. LEEUW—Lemstra J. PRU1KSMA—van Dijk M. M. RIDDER—Schmidt C. VAN DER WERF—IJpma W. WIELINGA—Hijlkema eb- in- hn de en an le an en rie per Moeder, Uw kindje zal U niet half zooveel zorg geven als U het huidje maar droog houdt met Purolpoeder en de branderige of stukgaande plek jes behandelt met Purol. Dit verzacht dadelijk en geneest spoedig. zijn verkrygbaar by Apoth. en Dro gisten. plaatselh Bestelli bovengenoemde prijzen riet meer geleverd. 5. 6. 7. 8. i Auber van Perck A. F. Kareis 11 I T verplicht zyn te zorgen voor een diepte in de haven en hare toegang van 2.10 M. beneden N. A. P., een verschil dus ten opzichte van de meening van de Directie der Zuider zeewerken van 0.30 M. Onze Raad deelde volkomen de meening van Burgemeester en Wet houders en machtigde hen, al datgene te doen wat noodig was, om het Rijk dit standpunt te doen innemen. Thans wordt ons uit zeer betrouw bare bron medegedeeld, dat door Burgemeester en Wethouders, in ant woord op hun uitvoerig schrijven om trent deze aangelegenheid, van de Directie der Zuiderzeewerken bericht is ontvangen, dat de uitdieping van onze haven zal plaats hebben op de door het gemeentebestuur gewenschte wijze, m. a. w. de uitdieping zal voor rekening van het Ryk geschieden tot een diepte van 2.10 M. beneden N. A. P., terwijl de bodembreedte 16 M. zal bedragen met een beloop van 14. In dit schrijven worden nog andere verbeteringen van onze haven, op ’s Rijks kosten in uitzicht gesteld, waar omtrent den Raad in zijn volgende Programma van de Uitvoering op Dinsdag 23 Juni a.s. avonds 81/2 uur. Koraal. Marsch. Feest-Ouverture Neron au Cirque (Fantasie) G. Guillement Le Cheval de Bronze Confidence Herinneringen Koraal. vergadering mededeelingen zullen worden gedaan. In ons verslag, dat wij van die vergadering hopen te geven, kunnen wy onze lezers dan ook volkomen inlichten. ’t Is voorwaar een prachtig succes, dat ons gemeentebestuur hier mocht boeken, en waarmede de gemeente van harte kan worden geluk ge- wenscht. Een woord van hulde voor de be toonde activiteit mag hier zeker niet worden onthouden. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlyk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Kennis voldoende, maar te nerveus geweest. Waarom niet tijdig Mijn- hardt’s Zenuwtabletten gebruikt Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten in Kokers van 75 cent. Burgemeesters en Wethouders van WORKUM zullen op Maandag 29 Juni a.s. aanbesteden Het maken van een beton- walbeschoeiïng bij de Lange Stal te Workum (lengte 22.70 m.) Bestek en teekening verkrijgbaar ter secretarie a f2 per stel. Workum, 17 Juni 1931. By zonnebrand, doorzitten, stukloopen enz. is Purol zeer verzachtend en ge nezend. Allen die dezer dagen in Apotheek of Drogisterij een doos of tube Purol koopen, ontvangen daarbij zoolang de voorraad strekt, gratis een boekje over huidverzorging en huid- genezing. EEN SUCCES VOOR ONS GEMEENTEBESTUUR. Zooals onze lezers zich ongetwijfeld zullen herinneren uit het in ons blad opgenomen verslag der raadsver gadering van 16 April 1931, bestond bij de Directie der Zuiderzeewerken het plan, tot uitdieping van de Wor- kumer haven, na en in verband met de afsluiting en verlaging van het peil der Zuiderzee. Volgens de in die raadsvergadering door Burgemeester en Wethouders verstrekte mededeelingen, ligt het in de bedoeling op de Zuiderzee, nadat die zal zijn afgesloten, voorloopig een peil te handhaven, dat niet lager mag zijn dan 0.13 M. beneden N. A. P. Nu werd door de Directie der Zuider zeewerken als volgt geredeneerd Het peil tijdens hoog water is in de Workumer haven 0.35 M. boven N. A. P., de kleinste diepte bedraagt 1.30 M. beneden N. A. P., zoodat voor een tijdens hoog water passeerend schip een diepte beschikbaar is van 1.65 M. Het Rijk zou dus aan zijne verplich tingen voldoen, wanneer het er voor zorgde dat ook na de verlaging van het peil gelijke diepte aanwezig was, n.l. f.65 M. plus 0.13 M. of rond 1.80 M. beneden N. A. P. 1 Burgemeester en Wethouders stel den zich echter op het standpunt, dat het Rijk de verplichting moest aan vaarden om zóóveel grond uit de haven en hare toegang te baggeren, als er, door de verlaging van het peil, water aan werd onttrokken. Volgens dit standpunt zou het Rijk Grof Opgave vóór 15 Juli 1931 aan de "jke brandstoffenhandelaren. 'ingen na 15 Juli worden voor van onze Haven schuine kanten nog twee flinke tjalken elkaar kunnen passeeren en dat dit geheele Bij ons Gemeentebestuur is van de Directie der Zuiderzeewerken de mededeeling ontvangen, dat na ernstige overweging aan den Directeur-Generaal zal worden voorgesteld de uitdieping onzer Haven uit te voeren volgens de wenschen van ons Gemeentebestuur en over eenkomstig de berekening van onzen Gemeente-architect. Wij citeeren uit deze mededeeling het meest belangrijke „Eerst zal worden gebaggerd tot een diepte van 2.10 m. N. A P. bij een bodembreedte van 16 m. Wanneer de afgesloten Zuiderzee op een peil van 0.40 m. N. A. P. wordt gebracht, zal de haven wederom worden verdiept en wel tot rond 2.40 m. N. A. P. Bovendien zal de beschoeiing langs het Groene Strand door een nieuwe worden vervangen die dieper reikt. Verder zal buitenwaarts de Slenk over 300 m. lengte een nieuwe oevervoorziening gemaakt moeten worden, welke werken zullen worden samengesteld uit gecreoseteerd vurenhout. Een en ander zal zoodra doenlijk uitgevoerd.” Wanneer wy nu bedenken dat de capiciteit zoo ferm wordt, dat iu weerwil van de opgezette groote werk zal worden uitgevoerd zonder bezwaar voor Workum’s schatkist, dan meenen wy onze stad met dit zeer groote succes van harte te mogen geluk wenschen. Want een succes in den volsten zin des woords is deze toezeg ging van de Directie der Zuiderzeewerken. Wie zich realiseert welk ’n som van moeite, haast een geslacht lang’, is verricht door ons Gemeentebestuur, door vele particulieren, door „Plaatselyk Belang” al van hare oprichting af, om bovengeschetst resultaat te bereiken, die kan zich ook voorstellen met welk een groote voldoening deze uitslag door ieder rechtgeaard Workumer wordt begroet. In dit verband een warm woord van hulde aan „Friso,” die altyd dapper in deze zaak de belangen van Workum voorstond. Immers: Workum is voor hernieuwden bloei allereerst op hare ligging aan zee aangewezen. Een bloeiende Haven geeft vertier en werk aan vele handen. Wie den vinnigen strijd gadeslaat die gestre den wordt tusschen Lemmer, Stavoren en Harlingen om de supprematie te verkrijgen over het kanaalplan GroningenZuiderzee (voor Wor kum van secondair belang) die kan daaruit het groote belang leeren kennen, voor genoemde plaatsen aan een druk scheepvaart verkeer gelegen. Zeer terecht. Het kan wel niet anders: goede verkeerswegen te water en te land zijn onmisbare voorwaarden voor handel en nijverheid om zich te ontplooien. Ontneem deze voorwaarden aan een bepaalde streek en de industrie gaat kwijnen en verdwijnen. Hier is isolement de dood Wij worden nu van Workum’s ergsten vijand, de „bank” voor de haven, verlostAls kind reeds snakten wy daarnaar. Wanneer we toch iets onbereikbaars vroegen werden we stil gehouden met de belofte, dat „as it skip mei jild binnenkomt” daaraan zou worden voldaan. En op de vraag: „wher is det skip mei jild den?” luidde for de bank.” ’t Is nooit gearriveerd Wel worden we ge teisterd door een ongekende malaise, die elk streven naar vooruit gang by voorbaat met vruchteloosheid slaat. Scheepvaart, landbouw, handel en nijverheid maken moeilyker tijden door dan in de laatste halve eeuw ooit ’t geval was. Somber zijn de vooruitzichten voor ieder die niet in vaste dienstbetrekking is, want „nog is ’t einde niet.” Doch laat ons niet in pessimisme vervallen. Laten wij paraat blyven en doen wat voor de stad onzer inwoning noodig is, om bij het kenteren der tijden gereed te zyn. En dan ligt o. i. voor onzen nieuw samengestelden raad het plan aldus uitgestippeld, dat van de Zeesluis af tot aan het Vliet voor een flink vaarwater moet worden gezorgd. Bolsward, Sneek en Leeuwarden zullen uit welbegrepen eigenbelang van deze vaar-route veelvuldig gebruik maken, want zy is de kortste en verreweg goed koopste. Daar eendrachtig en onverpoosd de schouders onder te zetten is onafwijsbare plicht. Hoe ook verdeeld in de grootere politiek, hier behoort men alle verschil te vergeten. Jammer dat Workum’s raad ook deze verkeerswegen, evenals zulks met onze Haven dikwyls het geval was, vaak van te benepen standpunt heeft beschouwd. Men verloor zich liever in futiliteiten dan met een forsch gebaar belangrijke kwestie’s op te ruimen. En toch: „de cost gaet voor de baet üyt!” Maar die tyd ia voorby. Onze raadsleden beseffen nu stellig dat de verbetering van de vaarwaters even dringende eisch is als van die der wegen, en van verkeers obstakels zooals tollen enz. Ons Gemeentebestuur gaat loffelijk voor. De uitbreiding van Workum door middel der inpoldering van ’t Groene Strand heeft hare volle aandacht en zal ongetwyfeld nog heel veel werk aan den winkel brengen. De dreigende staking van den Veerdienst Stavoren— Enkhuizen (voor Workum in de allereerste plaats niets minder dan een ramp,) tracht men op energieke wijze te voorkomen. De groote verkeersweg Workum—Bolsward zal nog heel wat moeite eischen, doch komt in orde. W(j stippen al deze onderwerpen slechts vluchtig aan, maar hopen daarop t. z. t. nog wel eens terugkomen. Alles samengeaomen mag onze goede stad de toekomst toch met vertrouwen tegemoet gaan. Moge de verbetering onzer Haven op den weg daarheen de eerste stap beteekepen TH. TJEERDE. J. W. DE JONG, optiek De prys der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager goede verkeerswegen te water om zich te ontplooien. Ontneem deze voorwaarden aan een bepaalde Hier is isolement'de dood”! Wy worden nu van Workum’s ergsten vijand, de „L«,uk" de haven, verlostAls kind reeds snakten wy daarnaar. Wanneer as it skip mei jild binnenkomt” daaraan onveranderlijk het antwoord helaas Maar thans worden de bakens verzet. Workum, 18 Juni 1931. ;g|£ 4 I- worden BAZAR I n - WM UtVÉR E<N OAktt frOOAte* RECEPTEN H>H. ÖOCXOREN ES reparaiiën worden op eïgen WERKBANK a ER E-E O GEMAAKT. ■It

Friso nl | 1931 | | pagina 1