enz. enz. Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Hierop letten! Moeders! Bij Examens blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt’s Zenuwtabletten ZATERDAG 27 JUNI 1931. No. 26. 57ste Jaargang 1 Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws VÜÜRWAPENWET. Het jongetje, het water.... en brave zielen. Pot 90 ct, Tube 50 ct. Zeep 60 ct. FLORIS C. Zomersproeten verdwij nen in korten tijd geheel door Dit blad verschQnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorin, in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bjj het koopen daar speciaal op, want dit alleen ga randeert U de echtheid. willen geven, dan is het nu, op dit oogenblik en juist op deze plek waar we ons nu in dit oogenblik bevinden, de eenige juiste tijd en plaats om er een aanvang mee te maken. En het is merkwaardig, als we eenmaal die eerste schroom of weerzin overwon nen hebben, tot wat voor excellente dingen, we, ieder op zijn plaats, in staat zijn. W. R. Maltby merkte eens op, dat onze moeilijkheid hedenten- Nnrutol. Bij alle Drogisten, dage niet is, dat een paar bar slechte j o kerels allerlei rampspoed te weeg brengen, doch dat er zoovele brave zielen zijn, die als het ware ver lamd worden door gebrek aan moed en sterkte, en dat als we maar moed konden scheppen (denk aan het bibberende moederszeuntje) en ge bruik wilden maken van de mogelijk heden die we bezitten, we heel spoe dig de wereld zouden kunnen hervormen. Professor William James vertelt ons in een van zijn boeken, dat ieder mensch een tienmaal grooter mensch is, dan hijzelf denkt dat hij is. Dat wil zeggen, als de om standigheden het vereischen, en een mensch zamelt al zijn hulpbronnen en moed bijeen hoewel in het be gin misschien hortend en aarzelend dan staat hij ten slotte verbaasd over de kracht en de rijkdom van zijn be zittingen en gaat voorwaarts, on versaagd en overwinnendInder daad, al schijnt soms het tegendeel waar te zijn, onze kracht is steeds toereikend, voor elk menschelijk probleem is een oplossing, en nooit wordt ons iets opgelegd of voorge legd, dat we niet zeker kunnen vol brengen. Er schuilt zeker een kiem van waarheid in het pupulaire gezegde van „kracht naar kruis.” Maar weet u wat het is? We zijn soms net als dat verwende kereltje: we willen het graag makkelijk hebben, en moeilijk heden omzeilen, in plaats van ze moedig tegemoet te treden. En dat gaat niet. Raadsleden weigeren te vergaderen. Dezer dagen zou de raad der ge meente Diepenveen vergaderen. Te gen het uur van aanvang stond een der wethouders vóór het gemeente huis in druk gesprek met een aantal raadsleden. Zfi gingen echter niet naar binnen. In de raadszaal zaten de burgemeester, de secretaris en een tweetal raadsleden, waarbij zich later nog een wethouder voegde. De bode kwam fiamens de „buiten staanders” den burgemeester zeggen, dat zij niet binnenkwamen, althans waarschijnlijk niet. De burgemeester was over deze houding verontwaardigd en trok aan de „brandbel”, die op het gemeente- waarnaar hij hunkert, staat slechts igst voor die eerste afkoeling, hij toch eerst doorheen moet, 1— lijke plonzen en plassen. Te deksel, u en ik, wij zijn soms precies van die arme, tierige, kleu merige moederszeuntjesWant ja, w|j zouden wel flink en kranig in den levensstroom rondplassen en al lerhande grootsche dingen doen en zoo phenomenaal gelukkig zfin, als we maar in andere omstandigheden waren, als we maar hoogergeplaatst waren, als we maar beter en mooier werk hadden, als Ja, weet u wat het is, we zouden wel gelukkig zijn en groote dingen doen, als weiets konden overslaan, als we ineens ons konden verplaatsen uit onze huidige moeilijke omstandigheden, naar die andere, veel gunstiger voorwaarden en omstandigheden, waarin we alle maal zulke uitnemende dingen zouden kunnen doen. We zijn net als dat bibberende moederszeuntje, dat wel graag met de kameraads wilde rond plassen, maar kippenvel van angst kreeg voor die enkele eerste oogen- blikken van het eerste contact met het andere element. Met andere woor den we kunnen niet iets overslaan, we moeten beginnen, precies op het punt waar we zijn, en daarvandaan moeten we ons omhoog werken, om dat hoogere zoozeer begeerde punt te bereiken, vanwaaruit we zulke groote dingen zouden gaan doen. En of we al blijven staan kleumen op den kant, het helpt ons niets. Het geeft ons geen sier, of we al zwaar wichtig gaan redeneeren, hoe het toch wel kemt, dat u en ik In zulke geheel andere omstandigheden ver- keeren, dat ik bijvoorbeeld melkboer ben of koperslager of steenenblkker, en u bijvoorbeeld minister of dames- kapper of omnibuschauffeur. Als we vooruit willen, ale we beter willen, als we mooiere, hoogere, fijnere din gen willen doen, als we meer liefde voor den naaste, meer voorkomend heid, meer nut voor het algemeen Inlevering vuurwapens. Het hoofd der plaatselijke politie te WORKUM beveelt, dat de personen in deze gemeente, die, zonder daartoe bevoegd te zijn, vuurwapens of munitie voorhanden hebben deze vóór 1 Juli a.s. in bewaring moeten geven bij den hoofdagent van politie J. van der SCHAAF, Bagynestraat alhier. Workum, den 25 Juni 1931. Het Hoofd der Politie voornoemd, C. E. van KOETSVELD. Zuivelproductie 1930. Gedurende het kalenderjaar 1930, waren in de provincie Friesland in totaal, 88 coöperatieve zuivelfabrie ken, fabrieken van melkproducten en melkinrichtingen. Hiervan bereidden alleen boter 10alleen kaas 1boter en kaas 82; boter, kaas en melkpro ducten 2; uitsluitend melkproducten 1, terwijl 1 melkinrichting in werking was. Niet Coöperatieve^fabrieken waren i Hiervan bereidden boter 1kaas geene boter en kaas 24boter, kaas en melk producten 4, terwijl één melkinrich ting in werking was. Gezondheidsdienst voor het vee in Friesland. Op een dezer dagen, vanwege den gezondheidsdienst voor het vee in Friesland, gepubliceerde lijst, kwamen 911 tuberculose-vrije bedrijven met 24.401 stuks vee. Tevens werden in deze i van t.i vee, waarvan de namen niet ge publiceerd zijn omdat de opgaveniet door een verklaring van een veearts gedekt is. Op Ameland zjjn ten slotte nog 127 vrije bedrfiyen gevonden met 1400 stuks vee. Zfinde dus in deze provincie 1193 bedrijven met 29.514 stuks vee vrjj van tuberculose. Hond- en klauwzeer. Van 31 Mei —7 Juni kwamen voor in Groningen 23 gevallen in 10, in Friesland 30 gevallen in 15, in Drente 3 gevallen in 1, in O verdeel 11 geval len in 3, in Gelderland 10 gevallen in 7, in Utrecht 4 gevallen in 4, in Noord- Holland 22 gevallen in 14, in Zuid- Holland 13 gevallen in 11, in Zeeland en Noord-Brabant ieder 1, in Limburg 0, totaal 118 gevallen in 67 gemeenten. Een onafhankelijk vorst die toch zegeltjes moest plakken. Maandag heeft de rechtbank te Maastricht behandeld de zaak tegen mr. F. J. Leufkens, zich noemende vorst van Geleen, die terecht had gestaan terzake van het niet plakken van zegels voor zijn dienstbode. Hij had voor zjjn verweer zich er op be roepen te zijn vorst van een onaf- hankelijken staat. De rechtbank ver klaarde verdachte niet ontvankelijk in zijn verweer en de officier vroeg bevestiging van het vonnis zijnde een geldboete. Jeugdig raadslid. Bij de gemeenteraadsverkiezingen te Zwammerdam heeft zich het zeld zame geval voorgedaan, dat het eenige nieuw-gekozen Raadslid, de heer J. J. Koning (c.-h.) nog te jong is om zelf te mogen stemmen. Het zal zeker niet vaak voorkomen dat iemand op zulk een jeugdigen leeftijd reeds tot Raadslid wordt gekozen. Het amok-drarna te Tombolo op Celebes. De Gouverneur-Generaal van Ned.- Indië heeft blijkens een mededeeling van het departement van Koloniën van den gouverneur van Makassar telegrafisch bericht ontvangen omtrent een drama in het Tombolosche (Celebes). Maandagochtend tijdens een tournée van den fungeerend-controleur van Sindjai, den heer H. F. van Driel, te Tombolo, heeft een oppasser bij de algemeene politie amok gemaakt. Hij doodde den mantri-politie Roeroek en een kampongman en bracht voorts den houtvester C. R. Helgeson Hanser zulke ernstige verwondingen toe, dat deze denzelfden dag te zes uur 's morgens na een operatie in het Militair Hospitaal te Makassar over leed. Ook verwondde hij zeer ernstig den fungeerend-controleur Van Driel, die thans in het Militair Hospitaal verpleegd wordt en het redelijk wel maakt. Een Aneta-telegram uit Makassar meldt nog, dat de houtvester Helgeson Hanser een steek in den rug kreeg, waardoor een long werd geraakt. Den controleur Van Driel werden vijf steken toegebracht. Zijn toestand is redelijk. De amokmaker werd neer gelegd. Bjj allerlei huideuvels van kinderen en ook van volwassenen is Purol een onmisbaar geneesmiddel. Allen die dezer dagen in Apotheek of Drogisterij een doos of tube Purol koopen, ont vangen daarbjj zoolang de voorraad strekt, gratis een nuttig boekje over huidverzorging. Tusschen ons werk goed doen en er achteloos in zijn, bestaat een even groote klove, als tus schen hard werken en ledig loopen. ISEHOMACHUS. Roem niet op hetgeen gjj wel zoudt gedaan hebbenmaar doe MILTON. Ja, U moet niet denken, dat ik U een kinderverhaaltje ga vertellen. Maar heeft U zoo’n jongetje, zoo’n verwend en verpieterd moederszeun- ---tn De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Uitvoer van runderen. Van 31 Mei 6 Juni werden goed gekeurd voor uitvoer naar België 285 en Duitschland 1, totaal 286. De Cbampagne-oogst 1931 in Frankrijk. Uit Rheims wordt gemeld, dat de vooruitzichten voor den champagne- oogst 1931 zeer gunstig zijn. Zoowel de hoeveelheid, die zeer groot belooft te worden, als de kwaliteit van de nieuwe wijn, doet het beste voor den nieuwen oogst verwachten en wanneer hagelbuien geen schade aanrichten in de komende 2 maanden, verwacht men een zeer gunstig jaar voor de wijnbouwers in Champagne. De Fransche communist Marty uitgewezen. De Fransche communistische afge vaardigde Marty is uit Spanje --j -- gewezen, daar vrienden van hem, aanwezig waren, den bur- hem op een volksvergadering te Barcelona met revolvers trachtten te beschermen, hetgeen als een inbreuk op de rechten van de politie wordt beschouwd. Het wereld-congres geopend. Dinsdagmorgen is te Weenen het wereld-congres van Rotarians (een internationale vereeniging van zaken- menschen tot verheffing der handels moraal) plechtig geopend. De ope- ningszitting werd o. m. bijgewoond door den Oostenrijkschen bondspresi dent en den bondskanselier, zoomede de meeste ministers en leden van het Corps Diplomatique. Zoowel de bondspresident als de bondskanselier hielden toespraken waarin zy in het bijzonder wezen op de noodzakelijk heid Oostenrijk hulp te bieden. Onge veer 5000 rotarians, uit 54 verschil lende landen, woonden de openings plechtigheid bij. Bennett’s nalatenschap. De nalatenschap van den Engelschen tooneelschrijver Arnold Bennett is thans vastgesteld op een bedrag van ruim 40.000 pond sterling. Het testa ment bepaalt dat 't geheele vermogen na aftrek van de som, die de schrijver by zijn echtscheiding aan zijn vrouw heeft toegekend, wordt vermaakt aan de actrice Dorothy Cheston, zich noemende Dorothy Cheston—Bennett. Een gift van 21/, millioen gulden. De Amerikaansche millionnair East man heeft aan de stad Brussel 1.000.000 dollar aangeboden voor de oprichting van 'n groote tandheelkundige kliniek yoor kinderen. Anna Pawlowa’s nalatenschap geveild. Maandag is de veiling van Anna Pawlowa’s nalatenschap begonnen in een der kamers van Ivy House, haar tehuis te Londen. De kamer waarin de verkoop ge houden werd zij duurde tot Don derdag wekt, meer dan een der andere vertrekken, herinneringen op aan de groote danseres. Hier toch, tusschen vele, nu bedekte spiegels, waarmede de wanden behangen zijn, er In totaal 30 In'dese provincie, g^atrlowa voor eigen genoegen De prijzen welke besteed werden, waren niet hoog. Een tiental meter Russische kant bijv, ging voor twee pond. Een van de hoogste sommen op den eersten veilingsdag werd betaald voor een Russisch altaarkleed, het bracht veertien pond op. B» en Drogisten. De >Edam naar Zuid-Amerika. Het bericht omtrent de reis van de „Edam” van de Holland-Amerika Lijn naar Zuid-Amerika voor het af halen van verbannen Spaansche burgers, berust volgens de „N.R.Crt.” op een mystificatie. De „Edam” is door de maatschappij ingelegd in den geregelden dienst van Cuba op Spanje. Er is van eene speciale expeditie geen sprake en van bewapening van de bemanning evenmin. Nederlandsche gouvernante in België gearresteerd. De Nederlandsche gouvernante Wilhelmina B. was verleden jaar Augustus met medeneming van een groot aantal juweelen uit de woning van haar werkgever te Brussel ver dwenen. Toen deze verleden Zondag een uitstapje naar de Ardennen maak te, ontdekte hij de kinderjuffrouw aldaar op een terras. Het meisje dat in de buurt onder een valschen naam als gouvernante in betrekking was, nam terstond de vlucht met het aan haar toevertrouwde kind van haar nieuwen werkgever. De achtervolging leverde niets op. Later slaagde de politie er in haar te arresteeren te Tervuren. Zfl had het kind nog bij zich, doch de juweelen waren ver dwenen. De moord in de Wagenstraat te Den Haag. De derde Kamer der Haagsche rechtbank heeft Dinsdag de gevan genhouding bevolen van den 28-jarigen chauffeur, die is gearresteerd en in gesloten in het Huis van Bewaring als verdacht een 34-jarigen collega de vorige week Maandagavond in de Wagenstraat met een mes te hebben doodgestoken. Door ondeugdelijke karnemelk vergiftigd Vermoedeljjk tengevolge van het gebruik van ondeugdelijke karnemelk, hebben zich te Spjjkenisse bij een 50-tal personen vergiftigingsverschijn selen voorgedaan. Op last van den burgemeester zijn restanten van de melk in verschillende gezinnen in beslag genomen. Deze zullen door den keuringsdienst van waren te Rotterdam worden onderzocht. Ontploffing in kruitdepot der Marine. In de nytro-glycerine afdeeling van de kruitfabriek voor de Britsche Marine te Holton Heath bij Poole (70 K.M. ten Z. van Portsmouth) heeft Dinsdag een ernstige ontploffing plaats gehad. De admiraliteit deelt mede, dat in totaal 10 personen zijn gedood en 19 gewond. Door de ontploffing van zeer explosief reukeloos kruit werden de bewoners uit de plaatjes in ’n om trek van plm. 36 K.M. opgeschrikt. De leider der fabriek heeft verklaard dat de ontploffing plaats heeft gehad in het nytro-laboratorium. De aan grenzende gebouwen zijn verwoest. Na de eerste explosie is een tank in de lucht gevlogen. De brand in het niinchener Glaspaleis. Op grond van de verklaring van de directie van het Glaspaleis, heeft het Openbaar ministerie een ver volging ingesteld tegen den schilder en diens helper, die even voor het uitbreken van den brand in het paleis bezig waren schilderijen schoon te maken. Men vermoedt n.l. dat zij door on voorzichtigheid het uitbreken van de brand hebben veroorzaakt. De brand te New Brunswick. De brand die heeft gewoed te New Brunswick,’ in de haven van St. John, s de grootste brand, die men in Canada heeft gehad sinds in 1917 ’t westelijk deel van de stad Halifax door het vuur werd vernield. De schade wordt geschat op ongeveer 10 millioen dollar. Slechts aan het feit, dat de wind draaide is het te danken dat niet de ge heele stad, die 60.000 inwoners telt, door het vuur is vernield. „Van het Westelijk front geen nieuws.” De klacht van de Universal-film- maatschappij tegen de Oostenryksche bondskanselarQ, wegens het verbod van de film van het Westelijk front geen nieuws, is door het betrokken gerechtshof te Weenen van de hand gewezen. jongetje, zoo’n d moede: tje, wel eens aan den waterkant zien staan, op een lekkeren zomerdag? Het kereltje staat te rillen en te kleumen op den kant, terwijl hjj het daarstraks in zjjn overkleeren toch nog zoo heet had. Hjj staat nu in zjjn mooie badpakje en kjjkt heftig ver langend naar zjjn kameraads, die plassen en plonzen in het koele nat. Hjj zou dat ook zoo graag doen, net zoo willen plonzen en genieten als zjj, als hjj maar eerst in het water dorst. Maar hjj is doodsbenauwd voor die eerste oogenblikken, voor die eerste aanraking met het water, voor die eerste onderdompeling, al weet hjj ook wel, dat het een kwestie van even doorzetten is. Tusschen hem en dat groote plezier van het plassen waarnaar hjj hunkert, staat slechts zfin angst voor die eerste afkoeling. Waar hjj toch eerst doorheen moet, anders komt er niets van het heer- huis staat. Het hielp niet. Al spoedig bleek, dat de meeste raadsleden het er niet mee eens waren, dat een raadsvergadering werd gehouden zóó kort voor de ver kiezingen. De burgemeester antwoordde, dat de leden in den raad konden zeggen, welke punten bijv, van de agenda zij niet wilden behandelen. Maar spr. had de vergadering uit te schrijven en de raad niet.... De secretaris deelde mede, dat deze vergadering noodzakelijk was, omdat een wjjziging der begrooting aan de orde was, die vóór 1 Juli haar beslag moest krjjgen wegens het afsluiten der rekening. Er ontstond hierna nog een langdu rige bespreking over de vraag of men naar binnen zou gaan of niet. Het resultaat was dat tenslotte de twee raadsleden, die aanvankelijk in de gemeester en secretaris trouw bleven. De overigen verschenen niet De burgemeester opende tenslotte de vergadering en zeide, dat men wegens onvoltalligheid geen besluit zou kunnen nemen. Alleen het houden van een rondvraag zou nog mogeljjk zjjn. Na de noodzakelijkheid van de te houden vergadering te hebben aan getoond, sloot spr. de vergadering. Naar gemeld wordt, zou de eigen lijke reden voor dit conflict gelegen zijn in het feit, dat in de agenda kort voor de verkiezingen het wegonplan van den wethouder Van Doorninck (V. B.) was opgenomen. Men zag daarin politieke propaganda en wenschte het plan niette behandelen. De heer Van Doorninck ontkende echter desgevraagd nadrukkelijk, dat hy met dit plan in eenigerlei vorm eenigen politieken achtergrond had. I r I RISO

Friso nl | 1931 | | pagina 1