Hooibroei. Bij Hoofdpijn en bij Kiespijn Mijnhardt’s Poeders Nieuws- en Advertentieblad Transpireerende Doorzitten ïoor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordi., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Bij Examens en Openbaar Optreden blijft men kalm en helder door het gebruik van Mijnhardt’s Zenuwtabletten. Glazen buisje 75 ct. ZATERDAG 11 JULI 1931. 57ste Jaargang No. 28. Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws. oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Purolpoeder VACANTIE. z Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 ONS WEEKPRAATJE. u worden. In alle welgeordende te FLORIS C. en verantwoording over het t i i Doos 45 et. Bij Uw Drogist. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten l angstwekkendheid. Maar we hadden het dan over va cantie. Onmiddellijk rijzen visioenen op van de schoonheid der natuur, de plechtige rust aan het eind van een schoonen zomerdag, de stille, stralen de lichten aan den stillen nachthemel, de pracht van zacht omhoog rijzende heuvels, als een levend getuigenis van de mogelijkheid in ieder van ons tot een hooger plan van bestaan, dan de menschen gewoonlijk bereiken. Het herinnert ons alles eraan dat achter al deze dingen die aan onze stoffelijke zintuigen in een of anderen vorm verschijnen, geestelijke waar den en werkelijkheden staan, die dit alles beheerschen en ons nooden al datgene te genieten, dat de natuur ons te bieden heeft. En dit telkens hernieuwde contact met de schoon heid der natuur die nimmer verveelt, helpt ons telkens weer onze denk beelden te verwijden, en nieuwe energie en levenslust te vergaren, en het leven nieuwe glans te verleenen. Inderdaad is het, zooals een collega in de New Outlouk (Toronto) op merkte: een van de grootste proble- Intusschen hopen we van harte, dat degenen, die nog wat te missen hebben, inderdaad de gevraagde gelden bijeen zullen brengen. Het doel is in ieder geval mooi en goed. Want al klaagt heel de menschheid, toch schijnt er nog wel geld te wezen, als het er op aan komt. In Amerika b.v. kwamen voor een boksvertooning tusêchen kampioen Schmeling en candidaat Stribling nog 40.000 men schen op, die tezamen 300.000 dollars entree dokten, d. i. gemiddeld bijna 19 gulden per persoon. Maar ze kregen waar voor hun geldUit ’t verslag van den wedstrijd kwamen we b.v. te weten: „Stribling scoorde met verschillende „goede linksche stooten op Schmeling’s „gezicht, waardoor het eerste bloed „begon te vloeien en wel uit Schme- „ling’s neusHet linker oog van „den Duitscher was bijna dichtgesla- „gen, doch thans was het de beurt „Een bloedneus van Stribling was er „het gevolg vaneen stoot, die „Stribling’s neus verwondde Strib ling bloedde thans uit oog, mond en „neusStribling vocht in de achtste „ronde dapper verder, hoewel hij „hevig uit de wonde boven het oog „bloeddeOok in de negende ronde „had de Amerikaan nog veel last van „het bloed, dat hem over het gezicht „stroomde, zoodathij zich telkens het „gelaat moest afvegen Laten we den lezers de rest sparen. Het is een droef beeld onzer schijn- beschaving. Voor de boven weerge geven vertooning brengen 40.000 men schen 300.000 dollars bijeen, terwjjl ze millioenen medemenschen, door den nood der tyden vervolgd, laten ver gaan van ellende. Als men ziet, hoe weinig innerlijke beschaving er vaak nog is, hoe de strijd tegen verwildering en ruwheid dikwijls nog maar leuze is en weinig bezieling, dan vraagt men zich wel eens af, of we inderdaad zoo dicht het vredesideaal zijn genaderd, als de demonstratieve uitingen van den vredeswil der volkeren zouden doen vermoeden. Ook wfl, Nederlanders, gaan nu weer tegen den oorlog betoogen, door middel van een petitionnement, door de Dagbladpers georganiseerd. Wel nu, doet allen mee I Geen middel mag worden ontzien om het oorlogsmon- ster het bestaan onmogelijk te maken. Maar strjjd ondertusschen ook tegen ruwheid en verwildering, de knech ten van Mars. Ernstige overstrooming bij Antwerpen. Dinsdagmiddag omstreeks 1 uur heeft een doorbraak plaats gehad aan de werken, die de fa. Dumont en van der Vin uitvoert voor het nieuwe graandok te Antwerpen. Tengevolge van de stortregens is de dijk bezweken, en het dorp Austru- weel, dat bestaat uit eenige boerde rijen en uit hout opgetrokken arbei derswoningen overstroomd. Met kracht baande het water zich een weg door het dorp en door den polder, die spoedig geheel blank stond. Ook de Steenweg kwam geheel onder water te staan. Over een breedte van 1500 meter en een lengte van 3 K.M. stond het water 60 c.M. hoog in de huizen. De bewoners hebben met medene- ig van hunne kostbaarheden een ia Amok in Atjch. Uit Bandoeng (N.O.I.) wordt gemeld Het legerbestuur ontving een tele gram uit Atjeh, meldende, dat een amokmakende schildwacht in het Bireuenscho den Europeaanschen sergeant Desera, een Javaanschen korporaal en een fuselier neerschoot. De dader is met de karabijn gevlucht. De Burgemeester der gemeente WORKUM Gelet op eene aanschrijving van den Commissaris der Koningin in deze provincie van 29 Juni 1931, le Af- deeling A, no. 718; Wijst bij dezen de ingezetenen op het groote belang, dat er in de eerste plaats voor hen zelf in is gelegen, om het uitbreken van brand tengevolge van het broeien van het hooi te voor komen Brengt voorts onder de aandacht de inhoud van artikel 158 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij ver schillende straffen zijn gesteld tegen hen aan wier schuld, waaronder is te verstaan nalatigheid, achteloosheid, gebrek aan voorzorg enz. brand is te Workum, den 9 Juli 1931. De Burgemeester voornoemd, C. E. VAN KOETSVELD. kost 45 en 60 ct. per bus en is even als Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. „Iedereen wenscht een prettige vacantie te hebben, maar het slagen daarvan wordt bepaald door de mate waarin vacantie dient om hem te sterken voor de plichten van het leven ANON. B(j mijn baard dat klinkt al heel erg droogstokkerig en taai en onaan trekkelijk, dat „sterken voor de plichten," enz. en dat nog wel speci aal in de vacantie, sapperloot, in va cantie waarin men wil luieren en zich te goed doen en liefst heelemaal niet aan plichten en werk denken. Maarkom, kom, zoo erg is het niet, en het proces van die sterking voor plichten (brrr wat een streng woord) is geheel pijnloos en u merkt er waaratje niet eens iets van, en terwijl ge u kostelijk amuseert en al lerlei ongedachte en ongewone, bui- tennissige dingen uithaalt in uw va cantie gebeurt hetWant dat is het groote geheim en tevens de groote beteekenis van vacantieverandering, afwisseling, opening van geheel nieu we gezichtspunten, nieuwe horizonten, nieuwe belangstelling voor het leven en het werken, nieuwe animo, nieuwe geestdrift, nieuwe levenslustziedaar het doel van vacantie. En dat is toch heelemaal niet droogstokkerig, niet waar? Terwijl het ons niettemin „sterkt voor de plichten van het leven” aldus. Het is maar de zaak, de dingen in het juiste licht te zien. Dan ver liezen ze heel dikwijls veel, zoo niet De klaagmuur te Jeruzalem. Over de bekende klaagmuur te Jeruzalem bestonden, gelijk bekend is, allerlei felle geschillen. Thans is een regeling gemaakt, die waarschijn lijk de kwestie beëindigt. Vastgesteld is, dat de muur alsmede de tegenover liggende gebouwen eigendom zijn en blijven van de Mohammedanen; deze hebben nu ook uitdrukkelijk daarvoor de verplichting gekregen de straat voor de klaagmuur schoon te houden. De Joden krijgen het vaste recht op hun gezette tijden bij de muur te mogen biddenzjj mogen daartoe dan twee tafels by de muur zetten, maar geen stoelen of banken plaatsen of gordijnen en tapijten aanbrengen. Ten slotte neemt het stadsbestuur het onderhoud van de klaagmuur op zich. Sprinkhanenplaag. In Perugia en verscheidene andere gemeenten van de provincie Florence, Italië, heerscht een sprinkhanenplaag, die groote schade aan akkers en vel den aanricht. Niettegenstaande de strijd tegen het ongedierte op ener gieke wijze gevoerd wordt, heeft men tot nu toe weinig succes gehad. De straten zijn met een dikke laag sprinkhanen bedekt, zoodat het ver keer groote moeilijkheden onder vindt. Ook uit verschillende deelen van Oost-Afrika komen berichten over de schade, die daar aangericht wordt door ongekend groote zwermen sprink hanen. In Afrika overweegt men thans de mogelijkheid om de sprinkhanen te bestrijden door bestraling met hoog frequente radiogolven. Kleuter door een auto overreden en gedood. Op de Massenweg te Rheden liep Woensdagavond omstreeks 7 uur de zevenjarige J. Bosveld met een hondje, toen een auto aankwam. Het kind wilde ’t hondje voor de auto weghalen. Hij kwam te vallen, met gevolg, dat hij werd overreden. Deerlijk gewond werd hij opgenomen. Tijdens het vervoer naar ’t Velper ziekenhuis is het kind overleden. vaste groeven vast te roesten. Dat is geen argument tegen welgeordende levens, want wil het leven werkelijk succesvol zijn, dan moet het welge ordend wezen. Maar het is een waar schuwing, dat we op onze hoede moeten zijn voor een onvermijdelijke neiging. Een zekere frischheid van geest en waakzaamheid van gemoed te bewa ren, te midden van het verrichten van dezelfde dingen, dag na dag, jaar in jaar uit en soms bovendien nog heelemaal geen zeer belangwekkende dingen is heelemaal niet gemakke lijk. Er zijn niet weinig levens geweest, die heel vroeg een buiten gewone belofte van groote dingen vertoonden, en die tenslotte afzakten tot een heel onbeduidende vertooning, omdat de neiging om oud-bakken en taai te worden, te veel gelegenheid gelaten werd om zich te doen gelden. De mannen die het best in het leven geslaagd zijn, zijn de mannen geweest, oogenblik een slechten tyd meemaakt die in staat waren eiken dag een nieuwe visie op het leven te gewin- werkloozen in ons land rondloopen. nen. En dat is niet gemakkelyk. Er zijn wel op zijn minst duizend ge zichtspunten en zijden aan het leven, dat wie dan ook van ons leeft, en de kwestie of we in staat zijn een geest van frischheid ten aanzien ervan te bewaren bepaalt de mate van ons succes. De verandering van bezigheid en in den stroom onzer gedachten en gevoelens, welke een vacantie teweeg brengt, draagt ertoe by het leven frisch en tintelend te houden, en dat feit is juist de groote rechtvaardiging en het groote argument voor vacantie. Vacantie is niet uitsluitend en alleen bedoeld voor rust en luieren, integen deel. De besten onder ons werken dan soms nog veel harder, maar aan andere, heel andere dingen, dan bij hun gewone werk. Maar het is de verandering, de nieuwe gedachten en gevoelens en prikkels die door de verandering van bezigheid wakker geroepen zQn, die vacantie zoo hoogst nuttig en heilzaam maakt. Dus.laten we met vacantie gaan. En genieten. --- De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager instorten der huizen wordt gevreesd. De hulp van de brandweer uit Ant werpen die met een motorpomp ter plaatse verscheen, werd ingeroepen. Deze liet het water wegloopen langs de vesting, die toegang geeft tot de Schelde. Hierna zakte het peil van het water aanmerkelijk. Er zijn maat regelen genomen om de bevolking elders een voorloopig onderdak te verschaffen. Het geheele verkeer over de doorweekte dijken is in wijden omtrek stopgezet. De schade kan voorloopig nog niet worden begroot, doch is in ieder ge val zeer aanzienlijk. Belangrijke legaten voor Geref. doeleinden. Naar het „Hbld." meldt hebben 2 personen, van wie de een behoorde tot de Geref. kerk te Kralingen en de ander tot die van Rotterdam C voor f95000 aan legaten voor onder scheiden Gereformeerde doeleinden vermaakt. Het eene legaat, groot f 45000, moest worden verdeeld tusschen Diaconie, rust- en weeshuis van de Geref. kerk te Rotterdam en de bestemming van het andere legaat ad f50.900 zal nader worden gepubliceerd. Indringer in een meisjeskamp. In een meisjeskamp te Maartensdijk drong een ongenoode gast des nachts een van de paviljoens binnen. Hij bedreigde een tweetal daar slapende leidsters en liet zich tenslotte f 170 betalen om weer te verdwynen. De leidsters hebben den indringer die som ter hand gesteld, waarop deze rechtsomkeert maakte. Natuurlijk is de politie met het geval in kennis gesteld. Stand der landbouwgewassen. De gemiddelde stand over ’t ge heele land werd half Juni als volgt weergegeven (waarbij 90 is zeer goed, 70 goed, 60 vrij goed, terwjjl de tus schen haakjes geplaatste cijfers aan geven hoe gedurende de laatste tien jaren de stand gemiddeld in de maand Juni was): wintertarwe 69(71), rogge 65 (70), wintergerst 72 (71), zomertarwe 73 (69), zomergerst 72 (70), haver 71 (67), veldboonen 71 (67), erwten 68 (68), mini bruine boonen 66 (59), vlas 69 (60), goea heenkomen gezocht, daar voor er na, verscheen een oproep in de bladen waarin het Nederlandsche volk wordt opgewekt om.drie ton bijeen te scharrelen voor den her bouw van ons Parysche paviljoen. We begrijpen wel, dat er met spoed moet worden gehandeld en er voor explicaties niet veel tjjd is, maar in de toekomst mogen we die misschien toch nog wel eens verwachten. Men moet tenslotte niet te roekeloos gaan vertrouwen op de publieke zin voor offervaardigheid. Het N. O. C. vraagt het volk om 2 ton voor het uitzenden van Nederlandsche athleten naar de Olympische Spelen in Amerika, en een week er na komt een comité bedelen om 3 ton voor don herbouw van ons blijkbaar onvoldoende ver zekerd tentoonstellingspaviljoen, ’t is allemaal goed en wel, maar men vergete niet, dat ieder mensch op het by Wielryden en een door de Zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten, verzacht en ge neest men met Doos 30, 60, Dl TOOI Tube 80 ct. 1 U 11L L en dat er „Uit de duisternissen van Parys” zou men de geschiedenis kunnnen heeten van den brand in ons tentoon stellingspaviljoen. De oorzaak is on bekend en verantwoording over het geval schijnt al evenmin te worden gedaan. Ook in Indië wordt over de zwijgzaamheid onzer mannen in Parjjs geklaagd. Het schijnt, dat de zinzendingen in het verbrande pavil- alles, van hun onaantrekkelijkheid of joen zoo goed als volkomen verloren zyn gegaan, maar... had het tentoon- stellingscomité de voorwaarden ver vuld, gesteld door degenen, die de voorwerpen afstonden Hoe stond het met de verzekering? Wanneer een staat officieel deel neemt aan een internationale tentoon stelling, mag men toch verwachten, dat de boel behoorlijk georganiseerd zal zjjn: de verzekering van het op getrokken gebouw en de geëxposeerde voorwerpen behoort het allereerst te zijn geregeld. Maar, als dat ook hier inderdaad het geval was, waarom moet dan thans een beroep op de publieke milddadigheid worden ge daan Dat men andere curiosa vraagt om ze te exposeeren, natuurlijk Maar men behoeft ook nog 3 ton voor der herbouw In vereenvoudigde editie van het paviljoen, en diit begrijpen we niet. Er is meer onbegrijpelijks. Toen bleek, dat 300.000 gulden noo- dig was voor herbouw, bood de Fransche regeering de benoodlgde som, t. w. 3 millioen francs, met een gracieus gebaar aan. Op 5 Juli liet onze gezant te Parijs aan de Fransche regeering weten, dat de Nederland- sche regeering het aanbod bijzonder ook nog tienduizenden men in het leven is hoe men het op pry’s stelde, maar dat ze het geld kanariezaad 79 (66), koolzaad 67 (67), leven kan beletten om taai en eentonig niet behoefde, omdat „de kosten door blauwmaanzaad 63 (63), karwy 80 (65), verzekering en aanbiedingen van mosterdzaad 77 (68), consumptieaard- levens heeft alles de neiging om in verscheidene Nederlanders reeds wor- appelen 70 (65,) fabrieksaardappelen den gedekt.” En op 6 Juli, dus daags70 (68), suikerbieten 63 (63), uien 62 (64) , chichorei 68 (66), roode klaver 67 (65), witte klaver 80 (6), weiland 81 (65) , hooiland 82 (64). De meeste ge wassen staan dus over het algemeen boven het gemiddelde der laatste jaren. Besmettelijke veeziekten. In Mei kwam voor mond- en klauw zeer bij 741 eigenaren, 65 gevallen van schurft by 4, 141 gevallen van rotkreupel by 7 en 47 gevallen van schurft by 37 eigenaren. Uitvoer van runderen. Van 14—20 Juni werden goedge keurd voor uitvoer naar België 283 runderen. Een ontrouw postambtenaar. De Arnhemsche Rechtbank veroor deelde Dinsdag den 32-jarigen post ambtenaar A. S. uit Wychen die ver schillende gelden, tot een gezamenlijk bedrag van f1300 in zijn functie van ambtenaar aan het postkantoor te Wijchen had verduisterd, tot één jaar gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis, overeenkom stig den eisch. Door een koe gedood. De 65-jarige veehouder Jan A. Postma te Nes op Ameland, kreeg de vorige week tijdens het melken een trap van één zijner koeien tegen de onderbuik. Hoewel de toestand zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien, moest de getroffene toch den volgen den dag naar een ziekenhuis te Leeuwarden worden vervoerd. Dins dag is hy daar aan de gevolgen over leden. Door de tram overreden en gedood. Dinsdagmiddag omstreeks 4 uur is een meisje van vier jaar, dat plotse ling den rijweg in de Soerabajastraat te Amsterdam overstak door de tram gegrepen. Toen men het kind onder den wagen vandaan haalde was het reeds overleden. De overstroomingen in China. De „Times” meldt uitHonkong.dat het water in het overstroomde gebied in de provincie Kwantoeng, dat zich tot Kanton uitstrekt, langzamerhand begint te vallen. Men schat het aantal personen, dat by de overstroomingen om het leven is gekomen, op 4000. Vliegtuigen verongelukt. Dinsdagmiddag zijn op het vlieg terrein van Bristol twee tankvlieg tuigen tegen elkaar gebotst. Van de twee inzittende reserve-officieren werd een gedood, de ander niet levensge vaarlijk gewond. Een Vickers-toestel in Dinsdag ko mende van Heliopolis in het groote Bittermeer tusschen Suez en Ismalla gestort. Een inzittende verdronk, ter wijl een tweede ernstig werd gewond. v- i i. 1 l'RISO Jl;

Friso nl | 1931 | | pagina 1