Nieuws- en Advertentieblad Rouwbrieven worden spoedig geleverd Drukkerij „FRISO” - Workum 3 n, m ie ia voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz Vacantie! In Uw koffer of fietstasch PUROL II ZATERDAG 25 JULI 1931. No. 30. Officieel Gedeelte. AANBESTEDING. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. 57ste Jaargang Bouwers van den vrede. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 - Bekendmaking. a re vuurwapens zoo veel moeilijker maakt dan alleen e- m an zijn et ar- Zomersproeten verdwij nen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten Pot 90 ct., Tube 50 et. Zeep 60 et. an an de en en en an, en >ar Se en en ak es id ie al ie an De et id er k- n, ie ts jn ra w ie ie ?e au ie is, aar ie ie Is ts re an an in te lB- at el er it- ls; ot in ie id re an af e- re m in at- oe an de >o- a- er zö ar- on 18, al 'g- >r- ig Pt il. al :h ie It, ie re et el an an an n. ht te Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten et on re ie g- ’’ij la- 3g an an te in e- De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager van den Kaalheidersteenweg en de Schaesbergerstraat te Spekholzerhei- de een vreeselijk drama afgespeeld, aldus de „Tel.” De echtgenoote van P., een vrouw van 25 jaar, sprong brandend uit het venster van de bo venwoning. De man, die beneden was, wierp zich onmiddellijk op zijn vrouw om het vuur te blusschen en Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Maandag 27 Juli a.s. aanbesteden Het Opruimen van een Houten Brugje in het Heidenschap en het aldaar MAKEN van een Gewapend-Beton DUIKER. Bestek en teekening verkrijgbaar ter Secretarie a fl.— per stel. Inlichtingen verstrekt de gemeente- architect. Workum, den 17 Juli 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. |maar het droomenvan droomen, want De Secretaris, v. d. GOOT. aan derden verkochte vuurwapens konden na de aanhouding der daders worden opgespoord. De uitvosrmoeiiijkhedrn voor onze kolenmijnen. Uit welingelichten kring verneemt de „Limb. Koer.”, dat Frankrijk de vorige week Donderdag met België een defini tieve regeling omtrent den invoer van kolen heeft afgesloten. Deze re geling zou veel gunstiger zijn dan die, welke tot dusver, bij ongewijzigde toepassing der regeling, voor Neder land zou gelden. Op grond daarvan gelooft het blad dat de Limburgsche mijndirecties te Parijs nog wel iets kunnen bereiken. Bij het baden in zee verdronken. Aan het strand te Kijkduin bij hoofd 20 is Dinsdag bij het baden in zee verdronken de 18-jarige J. M. v. d. H., wonende in Den Haag, die zich te ver in zee had begeven en met den stroom is meegevoerd. Het lijk is nog niet aangespoeld. Rogge-overeenkomst tusschen Rusland en Polen. Naar verluidt, zou de Poolsche regeering pogingen in het werk stel len om met Sovjet Rusland een rogge- overeenkomst tot stand te brengen, ten einde het gevaar van dumping met Russisch graan in Polen uit te schakelen. Onderwijzer die spaargelden verduisterde. Woensdag stond voor de Arnhem- sche rechtbank terecht een Arnhem- sche onderwijzer, die werd verdacht van verduistering van spaargeld der kinderen eener volksschool. In totaal had verdachte f 185 verduisterd. Het O.M. eichte 2 jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. De optocht der Roode front-strijders. Naar wij vernemen zijn 2 van de 6 roode front strijders, die in verband met de vechtpartij van Zondag j.l. op den boulevard te Scheveningen door de politie zijn gearresteerd, in het huis van bewaring ingesloten. ukte hem echter het vuur te dooven. Vreeselijk gewond werd de arme vrouw haar woning binnen gedragen. Dr. Michels, die men inmiddels ge waarschuwd had, was spoedig ter alaatse en verbond de vrouw en den man, waarna zij in zorgwekkende toestand naar het hospitaal te ierkrade wérd vervoerd. De vrouw rad in een zwaarmoedige bui haar kleeren met petroleum begoten en daarna in brand gestoken. De toe stand van het slachtoffer is zeer ernstig. Men vreest voor het behoud van haar leven. Hulpmachinist gedood. Dinsdagmiddag om half vier is bij de Zuiderzeewerken op Texel een doodelijk ongeval geschied. De 18-ja- rige hulpmachinist J. de Jong uit ïarlingen stond op een achteruitrij dende locomotief van een zandtrein en gleed uit met het gevolg, dat hij onder de locomotief terecht kwam en werd vermorzeld. Het ongeluk had plaats bij de Waaldersluizen. Het lijk van het slachtoffer zal naar Harlingen worden overgebracht. Een Nederlandsche auto in Duitschiand verongelukt. Maandagavond is in het Rheinland tusschen Düren en Langerwehe een Nederlandsche auto, waarin vier per sonen zaten en die door een dame bestuurd werd, door onbekende oor zaak tegen een boom gereden. De boom knapte af en de auto sloeg over den kop in de sloot naast den weg, waar zü in brand vloog. Met j - moeite konden eenige landarbeiders, zocht, doch Dinsdagavond had men die in den buurt werkten, de vier inzit- tenden uit den brandenden wagen redden. Zwaar gewond werden de Nederlanders naar het gasthuis te Düren overgebracht. Een badplaats verkocht. Bijna het geheele stadje Hampton, een badplaats aan de Zuidkust van Engeland, dat zoo goed als geheel eigendom was van den hertog van Norfolk, is door hem verkocht aan een Londensche firma. Het bedrag van deze transactie is onbekend, doch het staat vast, dat dit de grootste grondtransactie is, die men ooit in Engeland heeft gekend. WORKUM. Geslaagd voor het R.-K. M.U.L.O.-examen te Zwolle, diploma B, onze stadgenoot Douwe Zwaga, leerling der Chr. M.U.L.O. alhier. T. Bakker, kommies der be lastingen te Witmarsum, voorheen alhier ter plaatse alszoodanig werk zaam, en J. van Ossenbruggen, kom mies der belastingen alhier, zijn door den Minister van Financiën benoemd tot assistent der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. Naar wij vernemen zal de bazar van het Groene Kruis in de tweede helft van de maand September ge houden worden. Indien het mogelijk is zal een van de bazar-dagen samen vallen met de Veekeuring van de Afd. Workum der Fr. M. v. L. Degenen die toezegging van voor werpen voor de bazar gedaan hebben, worden verzocht zoo mogelijk in de laatste helft van Aug. deze gereed te hebben. Plaats, tijd en dag van in ontvangstname door het Dames comité zal nader per advertentie bekend worden gemaakt. Aan de bazar is een verloting ver bonden, waarvan de hoofdprijs een 48 deelig Eetservies is. Binnenkort zullen de loten door jonge dames verkocht worden, en hoopt de dames commissie dat deze druk gekocht zullen worden. De Rijksontvanger alhier brengt voor zooveel noodig in herinnering, dat het eerste gedeelte van de ver schuldigde Personeele Belasting 1931, voor 1 Augustus a.s. behoort te worden aangezuiverd. Voor het huis dat w(j doen rijzen Geeft de tijd ons 't materiaal. En ons heden, ons verleden Zün de steenen voor den bouw. LONGFELLOW. In een tijd, dat er door velen met zoo groote energie en zoo groot ver trouwen aan de enorme taak van den vrede gearbeid wordt, nu alom in den lande de aandacht gevestigd wordt op de groote beteekenis van moreele steun van iedereen aan het vredes- en ontwapeningsstreven, is het goed zich rekenschap te geven van de substantieele beteekenis van ieder’s individueele steun. Het is inderdaad niet genoeg, dat we een „machinerie van het Recht voor den wereldvrede” hebben gebouwd, dat we een Wereldgerechtshof in het leven hebben geroepen voor de be slechting van internationale rechts geschillen en het spreken van recht dus tusschen en over de naties, de menschheid moet ook worden opge voed en geleerd wat de redenen, de motieven er voor zijn, en er moet een internationale gemoedstoestand geschapen worden, die ontvankelijk is voor den wereldvrede. En daartoe hebben wij ieder individueel een taak te verrichten, die niet afwijkt van of uitgaat boven hetgeen men als alge meen erkende goede moraal be schouwt. Maar niettemin, deze taak moet verricht worden, we moeten, ieder individueel, onze eigen moraal opvoeren, ons karakter verbeteren en zoo, door ons collectieve goede denken, onze collectieve houding van goeden wil en gevoelen voor recht en saamhoorigheid, den vruchtbaren voedingsbodem verschaffen, waarop de vredesplant kan gedijen. Al onze daden en gedachten, van ons ieder afzonderlijk, kunnen daarom tot bouwsteenen worden voor het groote vredesgebouw. Indien wij wenschen, dat in het leven der naties, recht en billijkheid, eerlijkheid, op rechtheid en naastenliefde tot uiting komen, dan moeten wij ook beginnen, dergelijke motieven en gedachten in ons particuliere leven inderdaad te „leven”, anders zullen wij in onze politieke uitingen, die ten slotte uit monden in de regeeringsorganen van een land, niet die gedragingen en motieven doen doordringen, welke den wereldvrede tot een werkelijk heid moeten maken. Norman Goodall, een Engelsch parlementslid zei het onlangs heel terecht, dat de oneenig- hèden welke uitloopen op oorlog, nooit uit den weg geruimd zullen worden, indien er geen oprechte handelwijze tusschen de menschen bestaat, indien het Recht het elk geven wat hem toekomt niet deel uitmaakt van het weefsel der men weinig maatschappelijke vraagstukken zijn ingewikkelder dan juist dat van het bereiken van Recht. Toch moeten we er voor oppassen het recht niet op zoodanige wijze te vertolken, dat onze pogingen juist die krachten zouden wakker roepen, die den kiem van onrecht en wrijving in zich slui- we het nog steeds moeilijk vinden de gedachten van recht en vergelding van elkaar los te maken. Onze ge dachten zijn nog te zeer geneigd de bewering te aanvaarden, dat het noodig mocht zijn, kwaad met kwaad te vergelden. Hierin wortelt die “i de menschheid tot nu toe nog niet heeft weten te ontsnappen. De bekende satyrieke Engelsche schrijver Bernard Shaw laat dit probleem heel duidelijk naar voren komen in een passage in „Caesar en Cleopatra”, waarin Cleo patra tracht den gerechtelijken moord op Plotinus te rechtvaardigen op jrond van het feit, dat het voor de randhaving van het recht noodig dat een moordenaar sterft. M; Caesar antwoordt dan, dat de wrekers van Plotinus al gehoord kunnen worden, en dat de vicieuse cirkel van moord en vergelding in werking is gezet.Ten slotte moeten we dus tot het inzicht komen, dat het probleem van het menschelijk recht niet opge lost kan worden zonder genade, zonder vergevensgezindheid, en dat om het vraagstuk van den vrede op te lossen, we moeten leeren te vergeven, indivi dueel zoowel als collectief. En is dat ten slotte niet een grondstelling van goede moraal, die wij allen kenden Nu komt het er op aan, dit ook wer kelijk in praktijk te brengen. FLORIS C. 7 uur op het Zuideinde. Workum, 23 Juli 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD, vreeseljjke cirkelloop, waaruit De Secretaris, v. d. GOOT. den vluggen arrestant nog niet ge knipt. Haar man in bed verbrand. Dinsdagnacht hoorden bewoners van een huis te Koningsbergen hulpge roep. Toen zy de deur openden van de woning, waaruit het geschreeuw kwam, vonden zij een echtpaar in een in brand staand bed. De man was reeds overledende vrouw was nog slechts licht gewond. Uit het onderzoek der politie is gebleken, dat de vrouw haar slapenden man met spiritus heeft begoten en daarop in brand gestoken. Daarop trachtte zij op dezelfde wijze zichzelf van het leven te berooven. De productie der Limburgsche mijnen. De netto productie der gezamen lijke steenkolenmijnen in Limburg, gedurende de maand Juni 1931, be droeg 1.105.588.491 ton. Het totaal aantal arbeiders op de gezamenlijke steenkolenmijnen bedroeg op 1 juli 27.396 ondergrondsch en 11.266 boven- grondsch, totaal 38 662. Het aantal dagen, waarop het be drijf gedurende Juni 1931 geregeld werd uitgeoefend, bedroeg op de Do- miniale mijn en de mijn „Willem Sophie” 25, op de overige mijnen 26. Auto in brand. In de nabijheid van BesacQon (Fr.), kwam een auto, die wilde uitwijken voor een motorrijder in botsing met een zware vrachtauto. Tengevolge van de botsing werd het benzine reservoir van de luxe auto vernield en stroomde de benzine over den heeten motor, waardoor in een oog wenk de geheele auto in lichte laaie stond. De 3 inzittenden verbrandden levend. Tengevolge van de ontwik kelde hitte kon niemand den wagen naderen om de ongelukkigen te be vrijden. Inbrekers gepakt. Het gelukte de politie te Zeist een 4-tal jonge menschen, inwoners van Zeist, aan te houden, die zich reeds vanaf Paschen bij herhaling hadden schuldig gemaakt aan inbraak in een groot winkelmagazjjn in de Montisban- straat, dat alleen overdag wordt be woond. Gebleken was, dat behalve een 7-tal revolvers, buksen, flesschen Hond- en klauwzeer. Van 28 Juni tot 4 Juli kwamen voor in Groningen 45 gevallen in 13, in Friesland 68 gevallen in 19, in Drente 8 gevallen in 2, in Overijsel 40 ge vallen in 6, in Gelderland 6 gevallen in 5, in Utrecht 4 gevallen in 4, in Noord-Holland 2 gevallen in 2, in Zuid-Holland 4 gevallen in 4, in Noord- Brabant 1, in Zeeland en Limburg 0, totaal 178 gevallen in 56 gemeenten. Rijksbeurzen landbouwhoogeschool. Voor het studiejaar 1931/1932 één of meer Rjjksbeurzen ter tege moetkoming in de kosten van de studie aan die onderwijsinstelling, waaraan tevens vrijstelling van het betalen van collegegeld zal zijn ver bonden, beschikbaar. Daarvoor kun nen slechts in aanmerking komen jongelieden van buitengewonen aan leg. Sollicitanten moeten zich vóór 10 Augustus bij gezegeld adres tot curatoren dezer hoogeschool (adres jhr. S. van Citters, president curator te Brummen) richten, onder mede- deeling, welke studierichting aan de landbouwhoogeschool z(j wenschen te volgen, met overlegging van een afschrift van de cijferlijst van het l, eindexamen H.B.S. of gymnasium, gewaarmerkt door het hoofd der in stelling, en een verklaring van den inspecteur der directe-belastingen, vermeldende voor welk zuiver inko men de vader, moeder of verzorger in de Rijksinkomstenbelasting is aan geslagen volgens het laatst uitgereikte aanslagbiljet. Een heerlijke tijd van ontspanning en dit vooral wanneer gij weet gewapend te zijn tegen doorzitten, zonnebrand, smetten en stukloopen, omdat aanwezig is een doos of tube van de leerlijk verzachtende en genezende m doozen van 30 60-90 ct. Tube 80 ct. Verkrijgbaar bij Apothekers en Dro gisten. De kazerne-brandstichting in de Residentie. Dinsdag heeft voor den Krijgsraad te ’s-Bosch terecht gestaan de wacht meester J. O. van de treinafdeeling der eerste artillerie-brigade, die drie maal op 16, 17 en 28 April brand heeft gesticht in de Alexanderkazerne te Den Haag, waar hij in de stallen hooi en stroo in brand stak en op een kamer een stroozak. Hij bekende volledig. Voorts bekende hij diefstal van chocolade en sigaren. Kapitein A. Drijfhout verklaarde, dat de gevolgen zeer ernstig hadden kunnen zijn als de brand niet tijdig ontdekt was. Om jhr. van Suchtelen te hooren werd de behandeling der zaak verder uitgesteld tot 4 Augustus. De houtdiefstal te Deo Haag. In de residentie is onlangs een belangrijke bontdiefstal gepleegd. De daders waren niet te vinden totdat i, dezer dagen de recherche bericht kreeg, dat een Rotterdamsche juffrouw in Den Haag voor een prijsje moo bont aanbood. Een van de oudste rechercheurs op het hoofdbureau te Rotterdam, die heel wat menschen uit de misdadigers- wereld kent, vroeg of men hem het signalement van de juffrouw kon op geven. Burgemeester en Wethouders van WORKUM maken bij dezen bekend, -- dat op Woensdag den 29 Juli 1931 ten. Onze heele moeilijkheid is, dat een exercitie met de brandspuit zal 1“i j j- worden gehouden, des namiddags te zijn. Hij haalde een portret van haar en overhandigde dit de Haagsche politie. Deze trok er mee naar de menschen bij wie bont te koop was aangeboden. Daar herkende men dadelijk van de foto de juffrouw, die eenige dagen te voren bont had probeeren te verkoopen. Nu wist de Rotterdamsche recherche althans, dat verbrandde zijn beide armen. Het fee-1 de gezochte mejuffrouw M. v. d. B. uit de Oppert was. Een huiszoeking eidde niet tot eenig resultaat, maar de rechersche is niet voor één gaatje te vangen. Ook de woning van de ouders van mejuffrouw v. d. B. aan de Zaagmo- endrift had men in het oog gehouden. De rechercheur, die daar de wacht aield, had méér succes, want nauwe lijks stond hij op den uitkijk, of hij zag een ouden man met een grooten zak op den rug naar buiten komen. De politieman hield hem aan en tot zijn verwondering vond hij in den zak een groot deel van het gestolen bont uit Den Haag. Voor goed f8000 viel de politie in handen. Zoowel mejuffrouw v. d. B., als de man op wien het gestolene was aangetroffen, werden gearresteerd. Op klaarlichten dag uit een arrestantenlokaal ontsnapt. Maandagmiddag is te 's-Graven- zande een Maasdyker, die voor dief stal in het arrestantenlokaal daar ter plaatse was ingesloten, ontsnapt. De arrestant was omstreeks half twee opgesloten en was het eerste uur zeer rustig. Het arrestantenlokaal is ingedeeld in een oud politiepost]e, waarvan alle wanden van hout zijn opgetrokken. Voor den Maasdyker was het dan ook slechts een klein kunstje om via het houten dak, dat gemakke lijk te vernielen was, naar buiten te klauteren. Toen een dienstdoende agent tegen vier uur naar den arrestant kwam kijken, constateerde hij tot zijn schrik, dat de vogel gevlogen was. Onmid dellijk heeft men de omgeving afge- werden meegenomen. Ook de reeds Maandag heeft zich op een hoek schenmaatschappij. Dit feit is het juist, dat de taak van de vrede-makers 8 SO.

Friso nl | 1931 | | pagina 1