MAANDAG 3 AUG. ZITTING Bij Pijnen Transpireerende BOAZ Nieuws- en Advertentieblad Doorzitten J PU RO L r ru«®Hr ïoof de Gemeenten Workum, Hem. Oldepti. en Noord®, Hindeloopen, Sta voren, enz. enz. in plaats van Dinsdag 4 Aug. I Hierop letten! No. 31. ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1931. 57ste Jaargang i Gemengd Nieuws. Mijnhardt’s Poeders oksels en voeten Levend optimisme. Plaatselijk Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 -2119.— te Workum -1651.— h geheime Doos 45 et. By Uw Drogist. behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest atdoende middel daar voor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Coöp. Spaar- en Voorschotbank voor Workum en Omstr. (W.A.) Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlyk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten bij Wielrijderr^y De landbouwcrisis en de sociale lasten. In verband met de crisis in de landbouw-bedryven en de daardoor ontstane benarde toestand voor som mige werkgevers in die bedreven is door de drie Centrale Landbouwor ganisaties aan de Minister van Arbeid verzocht, de mogelijkheid van een aanschrijving aan de Raden van Ar beid wel te willen overwegen, waar- b(j deze lichamen worden uitgenoo- digd by de invordering der premies, met name van de invaliditeitswet, een zooveel mogeiyk tegemoetkomen de houding te willen aannemen en van werkgevers, wier uiterst benarde omstandigheden niet veroorlooven, de premies op te brengen, niet het volle verschuldigde bedrag te eischen. Riihderen-export. Gedurende het tijdvak 5t/m 11 Juli j.l. werden voor uitvoer uit ons land goedgekeurd, in totaal 65 runderen waarvan 63 naar België gingen. Het export inzake runderen gaat dus niet Wonderbaarlyk is de kracht van blijmoedigheid. CARLYLE. Het is inderdaad opmerkelijk, hoe licht wij menschen ons laten beïn vloeden door stemmingen, gedachten, vermoedens, daden van anderen, kortom, hoe gauw we worden mee gesleept, zonder nadenken, zonder verzet bijkans, «alleen gedreven door een verbijsterend en demoraliseerend, ontredderend kudde-instinct. Let wel, instinct, niet verheven intuïtie welke uitvloeisel en bewys is van geestelijke rijkdom. Toen in 1929 de economische crisis uitbrak, maakte zich van de massa een paniek meester, een alge- heele terughoudendheid in het zaken leven deed het geheele productie apparaat stokken en allerlei stoor nissen waren daarvan het gevolg. Al z}jn er natuurlijk nog tal van oor zaken, die de economische crisis in het leven riepen, toch wordt vrij algemeen nu ingezien, dat de door vrees ingegeven terughoudendheid een van de bedenkelijkste factoren was. Menschen, wier zaken of inko men geen enkel verband hielden met de beurs en de daar woedende crises, werden aangestoken door de alge- meene angst en de bange verwach tingen voor de toekomst en vonden het daarom noodzakelijk, mondjes maat te koopen en op alles en nog wat te bezuinigen, waardoor ze hun medemenschen al een heel slechte dienst bewezen, want daardoor daalde de afzet van alle mogelyke producten, de voorraden bij de winkeliers stegen, deze op hun beurt durfden niet meer in. te koopen, de fabrieken zagen hun orders afnemen, gingen tot ontslag van personeel over.en ziedaar hoe de vicieuse cirkel ontstond en de malaise althans van deze zijde in de hand werd gewerkt, en men, door onberedeneerde vrees gedreven, juist datgene deed ontstaan malaise en werkloosheid wat men zoo heel erg vreesde, en waartegen men zich wilde wapenen althans zich grooter weerstandsvermogen verzekeren, door slechts het hoogstnoodige te koopen. Nog zijn er velen, die, hoewel er dik wijls niet eens directe nood voor hen dreigt, zeer bezorgd zyn voor wat misschien de dag van morgen voor kwaads zou kunnen brengen. De golf van pessimisme gaat nog hoog door de gemoederen. En door dit bepieke- ren van de dingen, die de dag van morgen misschien zou kunnen brengen, door hun angst voor de dingen, welke de toekomst misschien niet eens zal brengen, door deze angst, die hun heele denken ontred dert, vergeten ze het allerbelang rijkste, namelijk het werk van heden, het werk dat vlak voor de hand ligt en dat gedaan moet wordenen doen dat half, zonder animo, zonder dat hun gedachten er heelemaal by zijn, omdat die maar steeds verwijlen bij de schrikbeelden die hun angst om trent de toekomst heeft opgeroepen. Thans, meer dan ooit, is daarom een optimisme van de goede soort noodig, een levend optimisme. Levend, omdat het gebaseerd moet zijn op de onvergankelijke, eeuwige levenswaar heden, op het besef dat het goede in de wereld niet machteloos staat, doch juist alle ware macht vormt; dat er, geweten of ongeweten, in alle men- scholijke nooddruft voorzien wordt, als we het maar erkennen wilden en er op vertrouwen, zoodat onze oogen geopend zouden worden en we de nieuwe horizonten zouden ontdekken, de wegen die naar de plaats leiden, waar onze behoeften overvloedig vervuld zullen worden; en die wel licht vlak bij lagen, maar die we niet zagen, omdat onze oogen verduisterd waren door de wolk van vrees en wantrouwen en pessimisme. Het is heel juist, wat iemand onlangs opmerkte! De meeste van onze be de opleidingsschool voor de marine het zou overnemen. De woedende golven hebben het kleine vaartuig echter tot zinken gebracht. De landbouw-malaise in de Vereen. Staten. In een verklaring van de democra tische afgevaardigde voor de Staat Missouri deelde deze mede sprekende over de malaise in de landbouw, dat in de laatste tien jaar in de Ver. Staten 147.315 farmen door hun eige naars of pachters waren verlaten, omdat de menschen geen kans zagen er zich een behoorlijk bestaan te verschaffen. Ongelukken. De 82-jarige heer C. van Hemert te Boskoop is Maandagmorgen in de achter zyn woning gelegen sloot gevallen en verdronken. Te Uithuizen (Gron.) is Maandag middag de arbeider J. Mooibroek, in dienst by den landbouwer E. B., met een been in een stnomdorschmachine geraakt. Het been werd afgeknepen. Het slachtoffer is naar een ziekenhuis te Groningen overgebracht, Maandagmiddag is de 19-jarige P., uit de Minahassastraat te Amster dam, bij het sluiten van de luiken van de derde verdieping van een pakhuis aan het Prinseneiland aldaar, op straat gevallen. De jongeman werd naar ’t Wilhelmina-gasthuis vervoerd, waar hij na aankomst is overleden. Maandagavond is een 15-jarige jongen in het Westelijk marktkanaal tp Amsterdam bij het zwemmen ver dronken. De sneltrein BarcelonaParijs ontspoord. De sneltrein Barcelona—Parijs is Maandagavond tusschen de stations Cerbère en Bany uls-sur-Mer ontspoord. Alle wagens liepen uit de rails en kwamen dwars over den spoorweg te staan. Gelukkig geschiedde het ongeluk kort nadat de trein over de groote brug over de Ballaury was gereden, zoodat de snelheid nóg niet groot was, waardoor het ongeluk geen ernstiger omvang aannam. De machinist en de stoker werden levensgevaarlijk gewond, terwijl een groot aantal passagiers meer en minder ernstige verwondingen opliep. De materieele schade is zeergroot. De huurdersstaking in de Tuindersstraat te Rotterdam. De huurdersstaking in de Tuinders straat te Rotterdam duurt nog steeds voort. Uiteraard is men wat huiverig om tot nieuwe uitzettingen over te gaan nu de eerste executie zulke ern stige gevolgen heeft gehad. Aan de andere kant kan natuurlijk ook niet getolereerd worden, dat een groep huurders zonder te betalen de wo ningen in gebruik houdt. Naar de „N. Rt. Crt.” thans ver neemt, heeft de eigenaar van de panden den burgemeester verzocht een bemiddelaar te willen aanwyzen. Ook de rechtskundige raadsman van den heer Kopmels, de huisbaas, heeft een desbetreffend verzoek gedaan. Eerst als deze bemiddeling geen resultaat heeft, zou men tot nieuwe uitzettingen overgaan. WORKUM. Uitslag van de op 27 Juli door B. en W. van Workum ge houden aanbesteding, voor het maken van een beton-duiker in den weg naar het Heidenschap en ter plaatse uit ruimen van een houten brug. Ingeschreven werd door: W. van der Meer te Oudega f2350. H. de Boer en F. Bylsma te Bolsward -2219. Wed. H. D. de Jong te Koudum - 2215. B. en H. Voets te Workum A. de Jong en U. van Meekeren te Workum -188550 A. van Meekeren te Leeuwarden -1850. D. Balstra te Surhuisterveen -1785.— IJ. Huisman en J. Huisman te Workum -1695.— H. Pflle en C. Gielstra te Workum -1651.— J. F. Borneman te Hindeloopen - 1645.— C. Boersma Co. tè Workum -1530. Begrooting f1780.— Het werk is opgedragen aan den laagsten inschrijver C. Boersma voor f1630.—, nadat voor de gunning een kleine wijziging in het bestek is aan gebracht, waarvoor de som van f 100.— is bepaald. 28 Juli. Van de ingeschrevenen voor de lichting 1932 der gemeente Workum zijn 12 personen tot gewoon dienstplichtige bestemd en 14 tot buitengewoon dienstplichtige. Het aantal ingeschrevenen bedroef*’’ 31, waarvan 5 voor goed zijn onge schikt verklaard, zoodat geen enkele ingeschrevene buiten oproeping is gebleven. 28 Juli. Voor het M.U.L.O.-examen te Leeuwarden, diploma A zyn ge slaagd onze plaatsgenooten W. J. de Jong, J. van den Akker en G. van der Meer. Bij de j.l. gehouden controle op de naleving der rijwiel- en wegen belastingwetten door de ambtenaren der directe belastingen in samenwer king met de Ryksveld wachter zyn 2 bekeuringen ingesteld wegens over tredingen der rijwielbelastingwet en 1 wegens overtreding der wegenbe lastingwet. vooruit en is zelfs zeer slap. Een belangrijke opdracht aan een Nederlander voor een werk in Frankrijk. De Fransche regeering heeft de uitdieping van het kanaal Rouanne- aan de Loire, '.M. opgedragen aan den laagsten inschrijver G. W. Boltje te Heerenveen voor de som Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mynhardt. Let bij het koo pen daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid. Een groot aantal soldaten bij een aardverschuiving gedood. Naar uit Athene wordt gemeld, werden 47 soldaten bij een aardver schuiving tydens den bouw van ver dedigingswerken aan de Zuid-Sla- vische-Albaneesche grens gedood. De werkzaamheden werden onder leiding van eenltaliaansche firma uitgevoerd. Arbeider door den bliksem gedood. Zondagavond ontlastte zich boven Vlachtwedde een zwaar onweer, ge paard gaande met hevigen regen. De arbeider H. Frenkel, te Bourtange, werd door den bliksem getroffen en gedood. Ook korenhokken op het land stonden in brand. Te Wedder- heide brandde een boerderij af. Door een torpedoboot geramd. Het s.s. „Stadt Rügenwalde”, dat zich op weg bevond van Kolberg naar Stettin is Maandagnacht in de bocht van Swinemüade door een met ge blindeerde lichten varende torpedo boot geramd. Het stoomschip werd zoo ernstig beschadigd, dat het te Swinemünde moest worden binnen gebracht. Vrouw te Hcrkeubosch in brand geraakt. Te Herkenbosch is de 40 jarige echtgenoote van den parfumfabrikant J. Menten, levend verbrand. By het koken van de was vulde de vrouw de kachel op met dennenappels, waarbij haar kleeren in brand ge raakten. De heer Menten, die zich in den kelder bevond, kwam op het gegil der vrouw in de keuken en bracht haar onmiddellyk naar buiten. Op het hulpgeroep kwamen eenige buren met dekens toegesneld, waar mede het is gelukt de vlammen te dooven. De kleeren waren het slacht offer nagenoeg geheel van het lichaam gebrand. In deerniswekkenden toe stand werd de vrouw, moeder van acht kinderen, naar het ziekenhuis te Roermond overgebracht, waar zij aan de bekomen verwondingen is overle den. De echtgenoot moest zich onder ge neeskundige behandeling stellen, aan gezien hij vrij ernstige brandwonden aan de beide handen had opgeloopen. Veertig huizen afgebrand. Dinsdag brak een felle brand uit in de plaats Resznek, bij Boedapest, die door den krachtigen wind snel in omvang toenam. Ook wegens gebrek aan water breidde de brand zich steeds uit, zoodat spoedig 40 huizen afbrandden. Een brandweerman, een 82-jarige vrouw en een 7-jarige jongen kwamen in de vlammen om. Hittegolf in Californië. Op eenige plaatsen in Californië heerscht op het oogenblik een hitte golf zooals men zelfs in de V. S. niet gewend is. Alleen in Californië vielen Dinsdag 70 menschen als slachtoffers van de hitte. De gemiddelde tempera tuur in de Imperial Valley bedroeg Dinsdagmiddag 41.5 graden Celsius. Een mysterieuze moord. Een mooi en jong Amerikaansch meisje, mej. Henriette Schmerler, die studeerde aan de Columbia University te New-York, had zich naar Arizona begeven om daar onder de Apache- Indianen van de gewoonten en ge bruiken dier stammen studie te maken. Het meisje is thans onder mysterieuze omstandigheden vermoord gevonden. Het lijk lag in een diepe kloof en was met messteken verminkt. Tal van Indianen zyn in hechtenis geno men. Er bestaat een brief van het meisje, waarin zij aan een schoon broer meedeelt, dat zy achter eenige geheime godsdienstige zaken was gekomen, hetgeen haar indien de Indianen dat te weten kwamen den toorn van die Indianen op den hals zou halen. Het scheepje van Alain Gerbault. De „Firecrest”, het dappere kotter- tje, waar Alain Gerbault zijn een zame reizen over de wereldzeeën mee heeft gedaan, is Zondag voor de Bretonsche kust gezonken. Het scheepje werd tijdens een storm van Cherbourgjnaar Brest gesleept, waar zorgdheden hebben we zelf gemaakt, en blijken ten slotte inderdaad onge grond te zyn. De helft van alle moei- lykheden des levens.gebeuren nooit! Het is onmogelyk ook maar by benadering een schatting te geven van het verlies aan moreele kracht in het individu, en de toeneming van wantrouwen in de maatschappy, ver oorzaakt door zelf opgelegde bezorgd heid. Deze leidt tot.verstrooidheid en voortdurende vrees, die zijn slacht offers van de kracht berooft om zich met hun heele hart en gemoed te wyden aan de eenvoudige en vlak voor de hand liggende plicht, terwijl het huidig geluk vernietigd wordt en omgezet in vrees voor veronderstelde tegenslagen in de toekomst. De be zorgdheden van dit leven verstikken het goede zaad, en daarom brengt het geen volkomen gave vrucht voort. FLORIS C. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager heeft den laatste» tijd weer buitenge wone afmetingen aangenomen, waar bij de brutaliteit der smokkelaars steeds grooter wordt. Op een auto werden 35 schoten door een beambte gelost, en toch bleef de wagen door- ryden. Tegen de groot-smokkelaars met auto’s hebben de douane beambten het vaak zwaar te verantwoorden. Deze hebben steeds nieuwe trucs om de beambten te misleiden. Het komt voor, dat geheele gehuch ten in dienst der smokkelaars staan. Be ambten worden dikwijls in de val gelokt door kleine smokkelaars, on- dertusschen slaan de grooten hun slag. Ook gebeurt het vaak, dat de ouders hun kinderen voor den smokkelhandel gebruiken. Ze worden naar degrens- winkels gestuurd. Er werd onlangs een kereltje van acht jaar aangehou den, dat een gevuld smokkelvest droeg. De bevolking is dikwijls zoo verbeten tegen de beambten, dat het voorgekomen is, dat geen enkele boer één liter melk aan een beambte- familie wou verkoopen. Als middelen ter meer succesvolle bestryding van den smokkelhandel worden genoemd vluggere veroordeeling van de ge arresteerde smokkelaars; gevangenis straffen bjj grootere overtredingen; smokkelaarsauto’s verbeurd verkla ren bepaalde wegen barricadeeren uitrusting van de beambten met motorrijwielen. De smokkelaars gaan over de grens in de Limburgsche gemeenten hun waren koopen. Ze koopen de goedkoopste en slechtste koffie en vullen hiermede de zakjes van de meest bekende Hollandsche firma’s. Een paar dozyn beambten moeten dag en nacht den strijd aanbinden tegen een leger van smokkelaars, die door winkeliers en bevolking zooveel mogelijk gesteund worden. Smokkelaar aangeschoten. Duitsche beambten ontmoetten in het Rolducerbosch een smokkelaar, die met smokkelwaar uit Kerkrade per fiets kwam aangereden. Daar hij gewaarschuwd werd om af te stappen en hieraan niet voldeed, losten de be ambten enkele waarschuwingsschoten. De smokkelaar reed in sneller tempo den steilen weg af tusschen Rolduc en het bosch. Later vonden de be ambten hem bewusteloos langs den weg. Een ontboden geneesheer con stateerde een verwonding! aan den linker elleboog. De smokkelaar, die onder den invloed van drank ver keerde, droeg slechts twee pond koffie, wat sigaretten en chocolade bij zich. Montargis, evenwjj ter lengte van 400 Boltje te Heerenveen voor de van 6.000.000 francs. De uitvoer van Nederlandsche steenkool. Naar de nLimb. Koerier” uit be trouwbare bron verneemt, schijnt het gevaar, dat ook in België beperking van de koleninvoer zal plaats hebben, iets waarop in verband met de Fransche invoerbeperking herhaalde lijk is gewezen, zoo goed als ver dwenen te zjjn. De Limburgsche mijnen zijn intus- schen begonnen met het wegsturen van wagons kolen naar Frankrijk onder de nieuwe bepalingen, gescha pen door de Fransche invoerbeper- kingsmaatregelenaan de Limburg sche mjjnen zyn licenties voor den invoer verleend. Smokkelen langs de grens. Het smokkelen langs de Duitsche grens voornamelijk in Zuid-Limburg M' n Doos 30-60 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten FRISO. I Zonnebrand. Smetten en Stukloopen van Huid I en Voeten, verzacht en geneest men met 4c IE---

Friso nl | 1931 | | pagina 1