voor de Gemeenten Worknm, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Nieuws- en Advertentieblad Onze Opruiming met 15 7o korting op alle Doorzitten J 1 Goud- en Zilverwerken en 20 °/o korting duurt onverminderd voort! J. VAN DOUWEN KUIPERS i ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1931. No. 32. 57ste Jaargang Officieel Gedeelte. - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 AANBESTEDING. -• Hierna en I Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorna, in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten om o te wl Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Maandag 17 Augustus a.s. onder ingezetenen aan besteden Het MAKEN van een BIJ GEBOUW achter het Huis voor Ouden van dagen. Bestek en teekening zijn ter secre tarie in de gewone bureau-uren ver krijgbaar vanaf Dinsdag 11 Augustus a.s. a f 1.— per stel. Workum, 5 Augustus 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Loco-Secretaris, G. G. GROENENDAL. ■che verhuring grond aan H. E. op alle voorradige Klokken, Pendules, Wekkers, Horloges enz. Profiteert van deze pracht- gelegenheid om VOOR WEINIG GELD IETS GOEDS te koopen. Onze naam waarborgt U kwaliteit MT* Ziet de Etalages Goudsmid - Horlogemaker MARKT - WORKUM Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Vrijdag 31 Juli 1931, des namid dags 7 uur. Voorzitter de heer C. E. van Koets veld, Burgemeester. voorgestelde van die N. V. aan te nemenalzoo een geldelijke steun van f140 per jaar, met ingang van 1 Jan. 1931, toe te kennen. Nu de gemeenten subsidie geven, gelijk zou wezen dat de cadavers niet meer 2 of 3 dagen langs den weg liggen, maar zoo spoedig moge lijk worden weggehaald. De voorz. heeft indertijd in de om geving van Koudum wel zoo’n cada ver aan den weg zien liggen, echter niet in onze gemeente. Spr. vraagt of men in ons grondgebied eveneens dergelijke gevallen heeft geconsta teerd. De heer Brandsma kan niet een geval in onze gemeente opgeven, maar in Wonseradeel komt het toch meerdere malen voor en wanneer nu door de gem. subsidie wordt gegeven, heeft men toch ook ’t recht tegen zulke toestanden te ageeren. De heer Hobma deelt mede dat deze toestand in Wonseradeel onder de aandacht is gebracht van den inspec teur van Volksgezondheid, wat tot gevolg zal hebben dat waarschijnlijk >p verschillende plaatsen bergings- hokjes zullen worden gebouwd. De heer Sikkes heeft den laatsten tijd in onze gemeente geen gevallen waargenomen, maar in Wonseradeel komt het veelvuldig voor, zoodat spr. do gedachte van den heer Brandsma jp die toestand in algemeene zin ijzen, heel goed vindt. het voorstel van Lit verzoek, in ver- toestand der gemeente afgewezen. Volgt nu nog mededeeling van een hedenmorgen binnengekomen schrij ven van de A.-R. Kiesvereeniging al hier. inhoudende een verzoek om de cafe's en verloven in leder gevel van - De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager f400 beschikbaar stelt, onder voor waarde dat de tol voor 1 Jan. a.s. zal worden opgeheven. Bij de besprekin gen van de Lange Laan is de moge lijkheid uitgesproken dat het gedeelte weg vanaf Zeesluis tot waar de weg in Z.O.-richting ombuigt, welk gedeel te in onderhoud is bij onze gemeente, mede in het plan van verbetering zal worden opgenomen. B. en W. stellen voor dat de gem. Workum zich bereid zal verklaren genoemde Lange Laan in eigendom, onderhoud en beheer over te nemen en hierbij sterk wordt aangedrongen op uitbreiding van de verbetering tot de Zeesluis. De voorz. merkt nog op dat de gem. Workum zich alleen met het onderhoud wil belasten en geen cent voor het in orde maken van den weg zal worden betaald. Dus niet zooals dezer dagen in een verslag was te lezen, dat Workum bovendien nog f2400 voor de verbetering zou moeten bijdragen. De voorwaarde van de gem. Hindeloopen, dat de tol vóór 1 Jan. moet zijn opgeheven, om recht te hebben op haar bijdrage, be vreemdt spr. te meer, daar het be drag zoo laag is. De heer de Vries antwoordt de heer Brandsma op de vraag of Wor kum ook eigendomsrecht over den weg krijgt, dat dit in Leeuwarden uit de gehouden besprekingen wel is gebleken en tevens overeengekomen is (Jat onze gemeente voor het in orde brengen van den weg niet be hoefde bij te dragen, hoewel de uit voering van het werk wel onder ons toezicht zou geschieden, daar dit voor het latere onderhoud aan dien weg voor ons van belang kan zijn. De heer de Roest ging ook uit van de gedachte dat bij overname van den weg, deze geheel zonder kosten voor onze gemeente, in orde is. Uit het raadsverslag van Hemelumer Oldephaert en Noordwolde is dit spr. niet gebleken, en de daargegeven berekening was hem niet geheel duidelijk. 20 van het totaalbedrag voor verbetering, geschat op f72000, dus f14400 zou door een afkoopsom van het Waterschap „Het Workumer Nieuwland” van f 10.000 en een be drag van f2000 van H.O.N. worden betaald, terwijl het resteerende be drag voor de gem. Workum zou ko men. De voorwaarde die Hindeloopen stelt omtrent opheffing van de tol voor 1 Jan. a.s., meent spr. niet ern stig te kunnen nemenmen zal hier mee eigenlijk meer een drang om be spoediging van het plan bedoelen. De heer van der Gaast noemt de bijdrage van Hindeloopen zeer karig en daar deze toezegging hedenmor gen pas is ontvangen, meent spr. dat dit ook wel als het laatste woord van die gem. beschouwd kan worden. De voorz. geeft toe dat het antwoord van Hindeloopen zeer teleurstellend is. De heer Haijtema merkt op dat men thans het stukje weg van de Zeesluis tot de Nieuwlandermolen nog verbeterdspr. vindt dit nu on- noodig werk en zou ’t direct stop willen zetten. De heer Gaastra meent dat zoolang er geen beslissing is genomen, het gewone onderhoud zijn gang moet gaan. De heer Brandsma is van oordeel dat deze zaak niet zoo dringtspr. zag gaarne zekerheid of de kosten van het eindbedrag ook voor Workum komen. Tot nog toe heeft men bij deze wegverbetering maar weinig medewerking ondervonden. Voor Hindeloopen toch moet deze verbete ring wel f 150 en meer per jaar waard zijnin ieder geval waren ze dan nog beter uit dan nu. Spr. zou nu nog geen officieele beslissing wil len nemen, maar eerst een meer nauwkeurig onderzoek en berekening willen hooren. De voorz. geeft echter te kennen dat men tegenover de meda-betrok- tenen in deze zaak, hedenavond wel een besluit dient te nemen. De beide wethouders zijn daaren tegen van oordeel dat dit nietnoodig is, omdat de N. V. hierin geheel vrij uit gaat; wanneer het afhalen hier of daar stagnatie ondervindt is dit te wijten aan de belanghebbenden. De heer Haijtema denkt dat de zaken van de N. V. met deze gem.- subsidies, niet onvoordeelig zullen wordenspr. is van meening dat bi; subsidie-verleening, de gemeente inzage van inkomsten en uitgaven van de boeken moet worden toege staan. Met dit laatste is de voorz. het vol komen eens. Omtrent de uitgesproken wensch van de heeren Brandsma en Sikkes om op een spoedige af haling van de cadavers aan te dringen, merkt spr. op dat in een zoodanig schrijven geen verwijt kan worden ge daan van den tegenwoordigen toestanc daar onze gemeente geen klachten heeftmen zal zich dan alleen moe ten bepalen tot een verzoek om ver betering van den toestand in ’t alge meen. De heer van der Gaast meent ook dat het voor de N. V. nu nog wel eens een voordeelig zaakje kan worden. Verder vraagt spr. of het ook moge lijk is dat er medewerking wordt verzocht van den veearts, die het advies kon geven om de huiden om het cadaver te laten zitten. Meesten- jjds toch wordt de veearts bij die gevallen ontboden en men zou dan toch nog een dragelijker toestand scheppen. De heer Brandsma merkt op dat zijn verzoek om de cadavers zoo spoedig mogelijk af te halen geen voorwaarde inhoudt bij de toekenning van subsidie; spr. wil alleen zijn af keuring uitspreken over die onge- wenschte toestand en op verbetering aandringen. De heer de Vries verzekert nog maals dat de schuld absoluut niet ligt bij de N. V., maar by de belang hebbenden en de betreffende gem.- besturen, zoodat deze heele discussie en een eventueel verzoek aan de N. V. geen effect sorteert. De voorz. meent dat zulk een ver zoek dan zoo dient te worden inge kleed, dat de wensch wordt uitge sproken, dat de N. V. die wegen zal trachten te vinden, die een spoedige afhaling zullen bevorderen. Hierna wordt het voorstel van B. en W. om de gevraagde subsidie toe te kennen, zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Punt 5. Voorloopige vaststelling van de rekeningen van het gas- en elec- triciteitsbedrijf over het dienstjaar 1930. Overeenkomstig B. en W.’s voorstel worden de rekeningen voorloopig on gewijzigd vastgesteld. Punt 6. Aanbieding van de reke ningen van het Burgerlijk Armbestuur en het Stads-Burgerwêeshuis, dienst 1930. Voor het nazien van bovengenoemde rekeningen en de gem.-rekening worden in den regel 3 commissies aangesteld, elk bestaande uit 3 leden. De voorz. stelt voor thans 1 commissie voor onderzoek van alle 3 rekeningen aan te wijzen daar er 4 raadsleden aftreden en de beide wethouders ook al niet voor benoeming in een com missie in aanmerking kunnen komen. Daar hiertegen door geen der leden bezwaar wordt gemaakt, worden als eden van die commissie voor onder zoek aangewezen de heeren Brandsma, van der Gaast en Dijkstra. Punt 7. Vaststelling van de staat van oninbare en nog te verhalen posten. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt deze staat ongewij zigd vastgesteld. Punt 8. Aanbieding van de gemeen- te-rekening 1930. Deze rekening wordt in handen gesteld van de commissie voor onder zoek. Punt 9. Voorstel van B. en W. tot aanwijzing van een boekhoudkundige voor de contröle van de bedrijfs administraties. Uit het prae-advies van B. en W. blijkt dat het accountantskantoor M. Kramer te Leeuwarden, de voor- deeligstevoorwaarden biedt en boven dien tot dusver ook tot volle tevreden- leid de boekhouding heeft gecontro- eerd. Overeenkomstig het advies van 3. en W. wordt derhalve de heer M. Kramer tot boekhoudkundige voor de contröle, benoemd. Punt 10. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van een verordening regelende het hooren van Vereeni- Secretaris de heer D. v. d. Goot. Op het vastgestelde uur opende de voorzitter de voltallige vergade ring en verzocht de leden hem te volgen in het voorlezen van hjet ge bruikelijke formuliergebed, werd de agenda, bestaande uit 16 punten, aan de orde gesteld. Punt 1. Notulen der vergadering van 25 Juni 1931. Na voorlezing, die dit maal minder tijdroovend blijkt te zijn dangewoon- lijk, worden deze onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Punt 2. Ingekomen stukken mededeelingen. a. Resoluties van Getl. Staten hou dende goedkeuring van 1. de gemeente- en bedryfsreke- ningen over 1929; 2. wijziging van de gemeente-be- grooting 1930 3. idem van de gemeente-begrooting 1931, (baggeren Horzea en uitbreiding Armhuis) 4. bet raadsbesluit d.d. 28 Mei 1931, no. 43 tot het garandeeren van rente en aflossing der door de N.V. Inter communale Waterleiding te Leeu warden aan te gane geldleeningen tot ten hoogste f 1.000.000; 5. het raadsbesluit tot onderhand- van een perceeltje I. de Jong. b. Verslagen over 1930 van 1. het Provinciaal Electriciteitsbe- drijf; 2. den Provincialen Keuringsdienst 3. R. K. Bewaarschool te Workum, met begrooting voor 1932. c. Schrijven van den Directeur- Generaal der Zuiderzeewerken be treffende voorzieningen aan de haven te Workum in verband met de af sluiting van de Zuiderzee. Uit dit schrijven blijkt, dat ook de geheele havenkom tot een diepte van 2.10 M. B. en W. wenschelijk voorkomt het N.A.P. zal worden uitgediept. d. Uitslag van de aanbesteding voor het maken van een beton-walbe- schoeiïng bij de z.g. Lange Stal en van de vervanging van een houten brugje door een duiker in het Heb vraagt de heer Brandsma of het mo- denschap. e. Toezending door den voorzitter van het Hoofd-stembureau van af schriften van de processen-verbaal van de stembureaux, van het hoofd en van het centraal stembureau, be treffende de op 17 Juni 1931 gehou den stemming ter verkiezing van leden van den gemeenteraad. f. Schrijven van den voorzitter van het Centraal Stembureau dat de be noemd verklaarde leden van den gemeenteraad hunne benoeming heb ben aangenomen. Op voorstel van B. en W. worden de stukken a t/m f voor kennisgeving aangenomen. g. Verzoek van de Prov. Friesche Vereeniging „Het Groene Kruis” om de gemeente mede-garant te willen doen z(jn voor mogelijke tekorten op den dienst van de nazorg-kolonie Vio letta te Terband. Overeenkomstig B. en W. wordt dl.- band met den ongunstigen flnancieelen Volgt nu nog mededeeïing gingen van Ambtenaren. De door B. en W. opgemaakte con- cept-verordening wordt zonder dis cussie goedgekeurd. Punt 11. Voorstel van B. en W. tot aanvulling van de Algemeene Politie verordening. Naar aanleiding van een verzoek van den hoofdagent van politie, ko men B. en W. met de volgende aan vulling „Het is verboden zonder noodzaak op het voor het rijverkeer bestemde gedeelte van de straat stil te staan.” De heer van der Gaast juicht deze bepaling toe, want hier op de Markt bij de driesprong wordt het verkeer dikwijls belemmerd door een opeen- hooping van fietsers enz.men treft het maar zelden dat daar niet een clubje staat. De voorz. licht nog even toe dat men bij een gewoon gesprek op de straat nog niet direct strafbaar is, alleen kan deze bepaling, wanneer het noodig mocht blijken wegens het hinderlijk verkeeren op dat gedeelte van de straat, van toepassing zijn. Bij meerdere verordeningen zal een letterlijke opvatting een verkeerd beeld geven. Eigenlijk komt het hier op neer dat aan de agenten meer vrij heid van handelen wordt gegeven, om die bepalingen, waar noodig, te laten gelden. De voorgestelde aanvulling wordt hierop zonder hoofdelijke stemming in de politie-verordening opgenomen. Punt 12. Voorstel van B. en W. tot conversie van geldleeningen. Door daling van den rentestandaard, die al meerdere gemeenten tot con versie deed besluiten, worden ver schillende geldleeningen, zooals door B. en W. voorgesteld, geconverteerd. Punt 13. Voorstel van B. en W. tot het aanleggen van waterleiding in het Armhuis en het maken van wa terclosets. Op advies van den gem.-architect kan dit werk publiek onder ingeze tenen worden aanbesteed onder toe zicht van een deskundige, wanneer de kosten niet veel verschillen met de begrooting. De kosten zijn geraamd op ongeveer f 480. De heer Brandsma vraagt hoe hoog de kosten van aanleg dan per jaar zullen zijn. De heer Gaastra deelt hierop mede dat dit voor zijn woning ongeveer f45 per jaar is. Dit wordt berekend naar de oppervlakte en zal dus bij het Armhuis niet zooveel hooger worden, terwijl het geen verschil maak of er al of niet W. C.’s worden aangelegd. Spr. weet echter niet of de genoemde kosten alleen voor de waterclosets gelden of dat hierin ook aanleg van de waterleiding is begrepen. De heer Hobma vindt aanleg van waterleiding uit een oogpunt van hygiëne en het genot dat men er van heeft, de kosten wel waard. De heer Brandsma zou dit punt tot een volgende vegadering willen aan houden voor het verkrijgen van nadere inlichtingen. De heer de Roest meent dat ook aanleg van de waterleiding duidelijk blijkt uit de teekening van dengem.- arch., omdat de regenbak als beerput dienst zou doen en dus voor drink water waterleiding aanwezig moet zijn. Zonder hoofdelijke stemming wordt hierna het voorstel van B. en W. aan genomen. Punt 14. Voorstel van B. en W. inza ke het door de gemeente Workum n eigendom, onderhoud en beheer overnemen van de Lange- ofMidden- aan, na opheffing van den tol en verbetering volgens do eischen van het provinciaal wegenplan. De kosten voor de geheele verbe tering zijn geraamd op ruim f70.000, waarvan 80 °/o door het wegenplan wordt bijgedragen. De gemeente Workum heeft bij de besprekingen met Ged. Staten te Leeuwarden zich genegen getoond de weg in eigendom, onderhoud en beheer over te nemen; dit onderhoud zal jaarlijks f675 vorde ren, maar hier staat tegenover dat men ontlasting van verkeer langs de Heidenschapster weg zal krijgen, wat geschat wordt op f500, zoodat de meerdere kosten van onderhoud per aar f 175 zullen bedragen. Daar ook lindeloopen een groot belang bij dit alan heeft, werd gerekend op een aarRjksche subsidie of een som in eens voor dit onderhoudeen bedrag van f3000 ineens werd door onze ge meente billijk geacht. Heden is echter bericht van Hindeloopen ontvangen dat de gem. f225 en de vereeniging voor vreemdelingenverkeer aldaar bij Wiel rijden^j? Zondagsmorgens 12 uur tot den volgen den morgen 6 uur te sluiten, en elke aflevering van sterke drank geduren de dien tijd te verbieden. Op voorstel van B. en W. wordt dit stuk aan hen gerenvoyeerd om advies. Punt 3. Onderzoek van de geloofs brieven van de bij besluit van het Centraal-stembureau dd. 19 Juni 1931 benoemd verklaarde leden van den gemeenteraad. De secretaris leest nu eerst de verschillende voorwaarden voor, die gesteld worden om tot benoeming te kunnen overgaan, terwijl tevens mede deeling wordt gedaan dat volgens het Centraal-stembureau, door alle nieuw verkozen leden die bepalingen, vereischt voor toelating, in acht zijn genomen. De geloofsbrieven van de leden, die den nieuwen Raad zullen vormen, worden nu onderzocht door een com missie bestaande uit de heeren Sikkes, Roelofs en Posthumus, waarna de heer Sikkes met genoegen geconstateerd heeft, dat alles in orde was, zoodat de commissie voorstelt tot benoeming van die leden over te gaan. Aldus besloten. Punt 4. Voorstel van de Nederland- sche Thermo-chemische fabrieken te Amsterdam om wijziging te brengen in de met haar gesloten overeen komst betreffende het onbruikbaar maken van voedsel voor mensch en dier en het vernietigen van afgekeurd vleesch. Uit het prae-advies van B. en W. blijkt dat genoemde N. V. de gemeen te Workum verzoekt haar financieel te steunen, en wel een jaarlijksche subsidie van f 140, omdat haar bedrijf thans niet rendabel is. In geen enkel opzicht heeft de overeenkomst tot dusver klachten gegeven, zoodat het i FRISO F 5 I Zonnebrand, Smetten en Stukloopen van Huid en Voeten, verzacht en geneest men met 11 J Dao. 30-60 90 ct. Tub. 80 et. Bij Apoth. en Drogisten

Friso nl | 1931 | | pagina 1