te Workum op Maandag 7 September'31 Bij Pijnen Nieuws- en Advertentieblad Hierop letten! Wol-Aanbieding voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. BRAN DSM A’s ^Tillen /I J.W.DEJONG- MARKT ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1931. No. 35. 57ste Jaargang Officieel Gedeelte. 70 30 75 35 80 48 95 55 55 WORKUM Plaatselijk Nieuws. Mijnhardt’s Poeders HET VOORBEELD. SNEER Groote keuze BREIBOEKEN Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 g een en ilei de en en h<j 1 Doos 45 et. Bij Uw Drogist. •s? 36F n Je- i?‘« tar rie rer Geef wat ge hebt. Het kan wellicht voor iemand van meer beteekenis zjjn, dan ge durft te denken. en m. sld ras en >P et et us ld >n, iet n i: ui et et in ik 18 »g MAN UFACTUKEN HAN DEL Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Poeders en tabletten zyn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mynhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen ga randeert U de echtheid. Koordwol - extra fijne kwal, in effen en Jaspé-kl. -100 gr. 2 dr. Wol - schit. nieuwe kleuren - p. knot v. 100 gr. Parelwol - de allerfijnste camisole-wol - p. kn. 100 gr. Tweedwol - pracht, noppé- wol - p. knot van 100 gr. LONGFELLOW. Geen woorden, maar daden Deze „preek” van 4 woorden, welke we feitelijk allen kennen, geeft dui delijk aan, dat het een langzamerhand door iedereen erkende waarheid is, dat het er niet zoozeer op aan komt in het leven, of we met fraaie woor den kunnen zeggen hoe dit of dat moet gebeuren of hoe deze of gene zich feitelyk behoorde te gedragen, indien de zaken zouden gaan, zooals ze feitelyk moesten gaan, doch dat het er in de eerste plaats op aan komt hoe we zelf doen. Onze daden spreken de allerduidelijkste taal en geven beter dan welke woorden ook aan, welke onze drijfveeren en be weegredenen zijn, welke gedachten we in onze diepste innerlijk koesteren. En dat is dan ook de reden, waarom we allemaal eigenlijk zoo’n af keer hebben van den mooien prater, die ons voortdurend overstelpt met zijn preeken, maar die als het er op aan komt, zoo bitter weinig van zijn fraaie beweringen door daden boekstaaft. We hebben een hekel aan die eeuwige preekers.en toch „pree ken” wezelf eiken dag en elk uur. hetzij ten goede, hetzij ten kwade. door ons voorbeeld. De eenigste menschen ter wereld die niet preeken zijn zooals de publicist H. L. Gee onlangs terecht opmerkte menschen die alleen op een onbewoond eiland wonenIedere man, iedere vrouw, ieder kind dat de straat op gaat, die zijn of haar mond opent, die dit of dat doet, die op deze of gene wijze leeft, iedereen preekt een preek, welke door andere menschen opge merkt wordt De eenigste manier dus om vrede en goeden wil te prediken iets wat in dezen tyd zeer noodig schijnt en dan ook veelvuldig gedaan wordt is zelf vreedzaam en met gevoelens van goeden wil jegens de menschen om u heen, te leven. Om de eenvou dige reden dat uw leven uw preek is Wanneer men naar een man toegaat en hem vertelt wat hij feitelijk hoorde te doen of na te laten, dan zal hij het misschien toch niet doen mis schien omdat hij niet weet hoe of om dat hij er de kracht niet toe heeft of omdat hij misschien bang is. Maar wanneer men datgene wat men zegt zelf doet, zal hjj tot zichzelf zeggen: „Kijk, hij kan het. Hij heeft de kracht het te doen. Hy is niet bang het te doen. Ik zal het ook WORKUM, 26 Aug. Ze zijn handig de melkwagens, om een eindje mee op te rijden. In onze omgeving wordt daarvan nog al eens gebruik gemaakt. Is men dan zoo ver meegereden als men wenscht, dan wordt in den regel in ’t geheel niet of slechts weinig, vaart verminderd en de passagiers springen dan zoo goed als dat gaat van de wagen af. Zoo ging het Zaterdagmiddag ook op ons Markt plein. Bij het afspringen kwam de meerijdende R. IJpma alhier, zoodanig te vallen, dat hij met een flinke wonde boven ’toog werd opgenomen en per brancard naar huis moest worden gebracht. Wat meer voorzichtigheid van ver schillende zijden is wel gewenscht, want ook Maandagmorgen had hier ’s middags de wedstrijden voor kin deren op de harde straat. Dit is ten zeerste af te keuren. Het feest is over ’t geheel niet dat wat het voor de kinderen zou kunnen zijn. Op een terrein zou ’t veel geschikter zijn, wanneer daar dan tevens nog eenige attracties aanwezig waren als bijv, poppekast, draaimolen of iets anders wat de kinderen zou bezig houden en hun de gedachte zou gevendit is nu ons feest. Door uitreiking van bonnetjes die bij een paar tentjes voor lekkernijen konden worden ingewis seld, zou men de kinderen een ge deelte van hun tractatie kunnen doen toekomen. Wanneer zoo’n feest meerdere kosten zou vragen, dan was het misschien beter eens om de twee jaar een leuk feest te organiseeren. De voorz. zegt de verschillende wenken in overweging te zullen nemen en voor zoover de financiën het toelaten, verbeteringen en aan vullingen in het programma te willen opnemen. Wanneer een sportvereeni- ging of iets dergelijks, dien dag wat op touw wil zetten, dan zegt de Oranje-Ver. gaarne haar medewerking toe. Over het een en ander wordt nog wel eenigen tijd gedelibereerd, maar nieuwe gezichtspunten doen zich niet voor, terwijl verder geen positieve besluiten kunnen worden genomen. De voorz. sluit de vergadering met dank voor de opkomst. Dit in ’t kort over de gehouden vergadering, waaraan we nog kunnen toevoegen, dat reeds dien zelfden avond een terrein beschikbaar werd gesteld voor het houden van wed strijden enz. (Men zie voor bijzonder heden de advertentie in dit blad.) Dinsdagavond hadden we weer eens concert van „Crescendo” op de Markt. Hoewel het weer voor dezen tyd van het jaar wel wat frisch was en de muziekver. niet voltallig kon opkomen, was er een flink publiek op de been, waaruit mag blijken dat de concerten van „Crescendo” wel op prijs worden gesteld. Bij de fa. M. S. Westra, banket bakkerij alhier, heeft de etalage waarin de houtzaagmolen van chocola en suikerwerk is nagemaakt, veel bekijks, ’t Is dan ook een heel aardige reclame en de thans getoonde belangstelling van het publiek heeft nu, naar we vernemen, de ontwerpers doen be sluiten binnenkort wederom zoo’n soort werk te vervaardigen. FLORALIA. In overleg met den bloemist is de tentoonstelling van de uitgereikte bloemen door de afd. „Floralia” van het departement Workum der Mij. tot Nut van ’t Algemeen, nu bepaald op Woensdag 23 Sept. a.s. Op dien dag hebben hier ook de feestelijkheden van de Friesche. My. van Landbouw; terwijl dan tevens de groote Bazar wordt gehouden ten bate van onze „Groene Kruis”-afdeeling. Maandagavond vergaderde de Oranje-Vereeniging alhier, op de bovenzaal van hotel „De Wynberg.” De voorz., de heer B. IJ. Wielinga, heette een dertigtal belangstellenden van harte welkom. De Oranje-Ver. heeft, volgens spr., vergeleken by andere vereenigingen wel een eigen aardigheid, nl. deze vereeniging be staat uit een bestuur en de leden kent men niet. Er is eens opgemerkt dat eigenlijk heel Workum lid is van onze vereeniging en degenen die nu op deze vergadering van hun belang stelling blyk geven, oefenen dus op de hier te houden besprekingen invloed uit. Spr. deelt verder mede, dat in een bestuursvergadering een sober programma is opgesteld, nl. Kinder feest en muziek van „Crescendo” die hiervoor zal worden aangezocht gedurende de optocht en ’s avonds op de Markt. Laten de financiën het toe dan zal er voor de ouderen wat ingelascht kunnen worden, maar spr. is niet erg optimistisch over het resultaat van de collecte, met het oog op de minder gunstige financieele toestand die overal, dus ook in Wor kum, heerscht. In dezen tijd mag men by de gemeente ook niet een subsidie zooals t vorig jaar, aanvragen. (Schrijver dezes zou die mededee- ling dat alle Workumers eigenlijk lid zjjn, tenminste zy die er voor in aan merking wenschen te komen, even willen uitwerken. Men is lid allen zonder eenige contributie, óf zal een ander zeggen wèl contributie in den vorm van een collecte, maar dan is ’t toch in ieder geval een contri butie naar eigen goeddunkenNu vraagt „schrijver” zich af, hoevelen zouden er onder die Workumers wel niet zijn die genegen waren elk jaar een flinke contributie te betalen. Men vraagt dit echter niet. PrachtigMaar is dan een goede collecte, waarvan een goed feest gehouden kan worden, een onmogelijkheid?) Als bestuurslid wordt met meerder heid van stemmen gekozen de heer A. Jukema, die de benoeming gaarne aanneemt. Verschillende aanwezigen doen eenige vragen en opmerkingen hooren. De een had eerst een collecte willen houden en dan vergaderen over de feestelijkheden, een ander wil de ge meente juist omdat de tijden slecht zijn, een hoogere subsidie byv. f300, vragen. Een derde is van meening dat, wil men feestvieren, er ook voor de ouderen iets georganiseerd moet worden (genoemd worden voetbal- en/of korfbalwedstrijd en sportwed strijden) terwijl no. 4 de tydtusschen deze vergadering en het feest, voor organisatie van verschillende feeste lijkheden veel te kort noemt en verder het programma afkeurt. Dit is niet de eenigste critiek ook vindt een afkeuring (bedoeld als opbouwende critiek) van de leiding en het verloop van de feesten, zooals die tot dusver werden gehouden, bij meerdere leden instemming. In 't kort komt’t hier op neer dat de optocht door geheel Workum voor de kinderen te ver is (deze route zou gehalveerd kunnen 't eene jaar dit, ’t ander jaar dat ge deelte). De tractatie in de school is ruimschoots voldoende maar wordt Burgemeester en Wethouders van WORKUM doen te weten dat door den Raad dier gemeente in zyne ver gadering van 31 Juli 1931 is vastge steld de volgende wijziging derAlge- meene Politieverordening luidende als volgt: „aan artikel 11 der Algemeene Po- „litieverordening de volgende bepa ling toe te voegen „k. zonder noodzaak stil te „staan op het voor rij ver deer bestemde gedeelte „der straten.” Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Friesland volgens hun bericht van den 12 Augustus 1931, nr. 10, 2e afdeeling in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 24 Augustus 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. D. GOOT. door ons gewone dagelyksche werk, 1 preeken door woorden die we vooruit I plaatsen van een stellage niet eerst zorgvuldig overdacht heb ben, door ons voorbeeld, door onzen moed.En wat gy zyt.bepaalt ten deele wat anderen zijn zullen! Er zijn een heeleboel menschen, die armzalige predikers, slechte spre kers zijn, maar die door hun dagelijksch leven betere preeken leveren dan ze op een spreekgestoelte zouden doen. Er zyn er een heeleboel onder ons, die nog geen preek van tien woor den zouden kunnen houden, zelfs al hing hun leven ervan af, en die toch eiken dag als het ware levende preeken zyn en op die manier het leven voor anderen tot iets mooiers maken. De -juiste manier om een goede preek te leveren is dus niet om prachtige, hoogdravende woorden te uiten.maar goed te leven. En deze overdenking kan ons hel pen een gevoelen van minderwaar digheid te overwinnen, dat velen soms onbewust koesteren als het er om gaat, mede te werken aan de een of andere groote zaak van moreel gewichtbijvoorbeeld den vrede. Het zit niet in de prachtige redevoeringen die we misschien zouden kunnen hou den en we hoeven ons niet klein en onbeteekenend te gevoelen bij het be denken, dat we zoo arm aan woorden zyn en in dat opzicht wellicht veel ten achter staan by de enkele wel- bespraakten. Het zit hem in het voor beeld dat we door ons leven geven, in onze verstandige, vredelievende houding in den dagelykschen omgang, en welke toont in hoeverre we ryp zjjn voor de hooge mate van respect voor anderer meening en bereidheid om onze eigen vrijheid van handelen te beperken ten bate van het alge meen welzijn, welke voor een duren den vrede tusschen de volken ver- eischt wordt. Ons simpele voorbeeld, door ons zelf misschien geheel onbe langrijk geacht, kan anderen tot aan sporing en inspiratie zyn. Daarom, met Longfellow kunnen we zeggen: Geef wat ge hebt. Het kan wellicht voor iemand van meer beteekenis zijn, dan ge durft te denken. FLORIS C. Jumperwol - 12 moderne kleuren - per knot Wol met zijde - prachtige nieuwe tinten - per knot 2 dr. Camisole-wol - mooie kleuren - p. knotv. 100 gr. Koordwol - prachtige brei- wol - p. knot v. 100 gram Jaspé-wol - fijne tinten voor sokken en truien - p. 100 gr. dagelyksche werk, I plaats. Men was daar bezig met het rden die we vooruit I plaatsen van een stellage voor een duiker van de waterleiding. Een staaldraad was hierbij over den rijweg gespannen, die niet gemakkelijk door de voorbijgangers werd opgémerkt. Ook de heer W. Slot, die aan kwam fietsen, zag hiervan niets en hoorde ook niet de waarschuwingen, die hem werden toegeroepen door de bij ’t werk zynde arbeiders, zoodat hij met z’n hoofd tegen de draad vloog en van z’n fiets werd geworpen. Ook deze slag is nogal aangekomen, zoodat het slachtoffer door eenige mannen naar huis werd gebrachthij klaagde toen over pijn in z’n hoofd. Laten we hopen dat beide getroffe nen zoo goed en spoedig mogelijk mogen herstellen en dat deze voor vallen een waarschuwing mogen zyn om in ’t algemeen wat meer voorzich tigheid te betrachten en minder nonchalant te handelen op plaatsen waar men meer of minder groote ongevallen kan verwachten. Langzamerhand nadert de dag, 22 September, waarop het bestuur de bazar van het Groene Kruis hoopt te openen. Zooals u misschien allen be kend is, is het doel dezer bazar een betere bergruimte te verkrijgen voor de verplegings-artikelen, die' daardoor langer gebruikt kunnen worden. Onze wykzuster, die er boven woont, zal de artikelen uitgeven en weer in ont vangst nemen, daardoor komt er een betere controle, terwijl bij gebrek aan sommige artikelen, de aanschaffing van nieuwe bespoedigd wordt. In zeer vele plaatsen bestaat een dergelyk gebouw en het blijkt daar, de leden van het Gr. Kruis ten goede te komen. Het bestuur is zoo gelukkig geweest voor het houden der bazar de be schikking te verkrijgen over de ga rage van den heer IJntema en wekt nogmaals de ruim 800 leden op deze bazar te doen slagen door het beschik baar stellen van cadeaux en te zorgen voor een druk bezoek. Het Groene Kruis is een der wei nige vereenigingen, die de zinspreuk kunnen dragen VAN ALLEN VOOR ALLEN. Werkt dus allen samen om goed resultaat te verkrijgen. 28 Aug. Naar ons wordt mede gedeeld, is onze vroegere stadgenoot, de heer E. Zwolsman, in Frankrijk benoemd tot Directeur van de Fransche Scheepsbouwwerf „Van Wamel” te Misy-sur-Yonne (bij Montereau). By deze onderneming is nog besloten tot het oprichten van een scheepswerf, welke dan ook onder zijn leiding komt. 28 Aug. Van de korfbal-competi- tiewedstrijden in de Zuidwesthoek is sinds eenige weken niets gehoord. Onze korfbalclub „Jong Frisia” heeft wegens het slechte weer een onvrij willige rust moeten nemen, maar nu zal het heden-, Vrijdagavond weer wezen. De reis gaat naar Oudega (H.O.N.), waar de op een na laatste wedstrijd van onze club zal worden gespeeld. Door de andere aan de competitie deelnemende vereenigin gen zyn intusschen al weer eenige wedstrijden gespeeld, waarvan we in het volgend nummer van „Friso” de uitslagen hopen te vermelden, terwyl daarbij de dan geldende competitie- stand bekend zal worden gemaakt. Let op de guldens Men wordt er aan herinnerd, dat tot en met 31 Augustus a.s. de ge legenheid openstaat tot inwisseling van de buiten omloop gestelde gul dens, dat zijn guldens, die een vroe ger jaartal dragen dan 1920. De inwisseling kan geschieden by alle postkantoren, bijpostkantoren, Do prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten, Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager GEDIPL. OPTICIËN doen!” Op die manier houden wij, M PÜROL rijk aan geneeskracht Paardenmarkt I I I I- 18 jn in 5 r 1 3 S e it 0 1 1. T FRISO. »■- - -- «ISiig.iSRCTK' W---

Friso nl | 1931 | | pagina 1