Woensdag 23 Sept. a.s. i^^GROOTE RINGRIJDERIJ BAZAR „GROENE KRUIS" Nieuws- en Advertentieblad Afdeeling „Workum en Omstreken” Friesche Mij. van Landbouw met paard en rijtuig voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Opening Dinsdag 22 Sept, 's nam. 4.30 uur door den Edelachth. Heer C. E. v. Koetsveld. Entree 10 ct. Let op TA. Rust, kalmte en zelfbeheersching keeren weer terug na het gebruik van Mijnhardt’s Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De Bazar is Woensdag ge opend van 10 tot 10 uur, daarna verloting en boelgoed J. W. DE JONG - MARKT ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1931. No. 38. 57ste Jaargang Officieel Gedeelte. INGEZONDEN. Plaatselijk Nieuws. Adverteert in dit blad Propaganda-film PROPAGANDA-FILM WATERLEIDING Verkoop Rietgewas. van ’s morgens 10 tot ’s avonds 7 uur in het gebouw van den Nederl. Protestantenbond ie prijs f 25.2e prijs f 10.3e prijs f 5. Luxe Voorwerpen voor het Schoonst Geheel en de daaropvolgende, beschik baar tot een waarde van pl.m. f 25. Alles opgeluisterd door Muziek ’s Avonds van 8 10 uur. Concert op de Markt HET BESTUUR. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 door u in den laatsten tijd is besloten - 4357.37 7655.- de HET BESTUUR zijn wQ gemachtigd poging* wenden om krachtens uw b Dr. A. Steenbeek te Surhuizum heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier, bedankt. WORKUM, 12-9-’31. Voor zooveel noodig wordt er de aandacht op ge vestigd, dat het kantoor op Zaterdagen voor den postdienst om 16.30 uur sluit. In verband met de verminderde personeelsbezetting op de Zaterdag avonden wordt het publiek verzocht hiermede rekening te willen houden. De Directeur v. h. P. T .T.-kantoor, S. T. BOELSMA. 1 f Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterljjk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten «-- De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager - 2000 - 7000.- Entree vrij De toegezegde eetwaren worden gaarne Dinsdag morgen voor 12 uur ingewacht in de garage van den heer H. J. IJntema Verslag van de apoedeischende vergadering van den Raad der Ge meente WORKUM, op Vrijdag 11 September 1931, des namiddags 71/2 uur. Voorzitter de heer C. E. van Koets veld, Burgemeester. Secretaris de heer D. v. d. Goot. Tegenwoordig 10 leden. Met kennisgeving afwezig de heer S. R. Dijkstra. De agenda telt 2 punten. Notulen worden er niet gelezen. Men vangt na de gebruikelijke voorlezing van het formuliergebed terstond aan met punt 1: Voorstel van B. en W. tot het aangaan van eene geldleening, groot f62.000. De memorie van toelichting luidt ongeveer In uwe vergadering van 31 Julij.l. en aan te lesluit van 4 Juli 1925 ten behoeve van de gas fabriek aangegane geldleeningen met de Algem. Levensverz. bank te Rot terdam, oorspronkelijk groot f50.000 pro resto f32.000 rentende 5% te converteeren in eene leening van 40/0 bij een koers van 98°/0 of 4i/s°/o tegen een koers van 995/8%, ondanks de beperkende bepaling, dat, wanneer deze conversie vóór 1935 plaats vindt, over het restant der leening eene boete moet worden betaald van 1 °/o- Voorts moet dekking worden ge zocht voor eenige uitgaven, waartoe van het bedrijf <>P Maandag 28 Sep tember a.s. te 8 uur ’s avonds, in het lokaal „Rehoboth” te Workum. Toegangskaarten zijn, zoolang de voorraad strekt, gratis verkrijgbaar bij de Heeren J. H. de Groot Noord. W. H. van der Werf T. Gaastra Bz. F. J. Sikkes Bagjjnestraat. A. Zeijlstra Hz. Zuid. E. Postma den- naam Mijnhardt bij het koopen van poeders. Alléén voorzien van den naam Mijnhardt, wordt echtheid ge garandeerd. aan den bloemist D. v. d. Meulen. Die planten worden gehaald en terugbe zorgd. De tentoonstelling is geopend van ’s morgens 10 uur tot de sluiting en bekendmaking der prijswinnaars ’s avonds 7 uur. Hopende, dat ook deze tentoonstel ling druk bezocht mag worden. De Secretaris, J. BOONSTRA. De Directie van de N. V. Intercom munale Waterleiding gebied Leeu warden noodigt belangstellenden uit tot bijwoning van de vertooning van de wenschelijk eene hoofdelijke stemming te houden. Resultaataangenomen met alge- meene stemmen. Natuurlijk wordt re kening gehouden met de wenschen betreffende omschrijving en begroe ting van het werk en de massale aanbesteding. De rondvraag leverde nog bespre kingen op over de verbetering van den weg door het Workumer-Nieuw- land. Men vernam daarbij dat de weg weldra in orde gebracht kan worden. Nog werd gesproken over Wijmerts- verbetering, idem Stationsweg en het groote vraagstuk wegenplan Workum- Bolsward. Ofschoon sommige uitdruk kingen daarbij niet geschikt waren voor publiciteit, mag hier gereleveerd worden dat er ernstig wordt uitgezien naar het besluit van den raad van Bolsward tot medewerking op de gestelde condities. Op dit moment hangt daarvan alles af. De heer Westendorp zou gaarne zien, dat er aangedrongen werd op betere condities voor aansluiting bij de waterleiding voor veehouders in het Heidenschap. Spreker is is voor zich overtuigd van het groote nut van watervoorziening voor het vee, maar al was het zelfs geen crisistijd, zooals ze nu zijn, zijn die condities voor de meeste boeren on aannemelijk. De voorzitter antwoordt en spreekt over de slechte resultaten bij een op roeping tot deelname. Z.Ed. meent, dat de kansen verbeteren als ook Koudum wordt aangesloten. Niets meer te behandelen wordt de vergadering om 9 uur gesloten. - 4164.38 Totaal f29206.75 Deze som maakt met het bedrag der conversie en noodige kosten een som van f62.000 het bedrag der aan te gane leening. In onze pogingen om dat bedrag te verkrijgen zijn wij geslaagd door een overeenkomst met de spaarbank te Leeuwarden tot een geldleening, be staande uit 62 obligaties a f 1000, ren tende 4 0/0, koers 98.5, coupons 30 Juni en 31 Dec., aflossing in 24 jaar. B. en W. achten deze voorwaarden zeer aannemelijk en vragén daarom ’s Raads toestemming. Volgen enkele details van aflossing enz. Het voorstel in bespreking ge bracht, opent de heer Brandsma de discussie, vragende naar enkele der genoemde posten, die hem te hoog schijnen. De heer de Roest schijnt de voordeelen der conversie reeds be rekend te hebben en komt met ver schillende bedragen, waaruit blijkt, dat het verkregen voordeel tot 1935 al zeer miniem is. De secretaris geeft eenige toelichtingen over die boete en de heer Gaastra wijst op de on zekerheid der rentestand in de toe komst. Het groote voordeel is toch, dat we een leening krijgen van 4 o/o. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van B. en W. aangeno men. Terstond wordt gelezen punt 2 „Voorstel van B. en W. naar aanlei ding van een verzoek van H. S. Haij- tema, pachter van de zeesluis met veestalling, etc. om in zijne woning en veestalling waterleiding aan te brengen." Haijtema schrijft in zijn verzoek, dat het drinkwater voor zijn vee slecht is. B. en W. adviseeren tot in williging van zijn verzoek en waar dit nu de eerste aanvrage van een huurder van een gemeente-gebouw is, maken ze van deze gelegenheid ge bruik om machtiging te vragen tot het laten aanbrengen van waterlei ding in alle gemeentewoningen, die voor verhuring bestemd blijven.; De inrichting zal op de meest eenvoudi ge wijze plaats hebben. In huizen met verdieping 3 kranen, zonder ver dieping 2 en in de kleinere, b.v. op- zichterswoningen, 1 kraan. In bespreking gebracht is opnieuw de heer Brandsma de eerste woord voerder. Spreker verklaart zich voor stander van aansluiting van den heer Haijtema, maar is huiverig zijne stem te geven voor eene macntiging tot het doen van uitgaven, waarvan hij den ganschen omvang niet weet. Was het niet noodig geweest, hierbij een omschrijving en begroeting over te leggen van den gemeente-architect. Dan wist men, waarvoor men zijne stem gaf. Workums schuldenlast is waarlijk hoog genoeg; we moeten wikken en wegen bjj onze uitgaven. De beer Faber sluit zich aan bij het verzoek om een opgave der kos ten en beveelt als maatregel voor zuinigheid aan eene massale aanbe steding. De heer de Roest zegt: En hoe komt het nu, als we de waterleiding ongevraagd in een huls laten aan brengen en de bewoner wenscht er geen gebruik van te maken. De neer Brandsma, als bestuurslid van de Vereen, van Volkshuisvesting verzekert, dat dit geen bezwaar is. In zoo’n geval kunnen de kranen ver zegeld worden. De heer Westendorp is wel voor het verzoek van Haijtema, maar om ongevraagd al de andere huurders aan te sluiten vindt hij te kras. Ze kunnen eerst wel een aanvraag doen. Dr. Leeuw meent, dat men met het aanbrengen der kranen er nog niet is. Er moet ook gezorgd worden voor afvoer. Alle sprekers worden zoo goed mogelijk beantwoord. B. en W. houden vol, dat hun voorstel zoo sober moge lijk is. Luxe wordt voor rekening der gemeente niet aangebracht. Ofschoon geen der leden zich absoluut tegen de aansluiting heeft verklaard, acht de voorzitter het in dit geval toch n.l. voor aankoop aandeelen N. V. Intercommunale Waterleiding gebied Leeuwardenf 4000. Rolbasculebrug over de zee sluis Betonwallen Zuid en langs de Emmakade Uitruiming brugje Heiden- schapsterweg en vervanging door een duiker Uitbreiding Armhuis Inrichten terrein voor het onderwijs in lichamelijke oefeningen Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen verkoopen het op stam staande rietge was bij den Hindelooperdijk. Voorwaarden verkrijgbaar ter secre tarie. Inschrijvingsbiljetten moeten worden ingeleverd vóór of op Maandag 21 September 1931, des namiddags 5^2 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Entree 10 ct. HET BESTUUR. De Deelnemers worden verzocht door VERSIERING Ringrijderij zooveel mogelijk op te luisteren versieren, aarde. De plantjes fuchsia (beïtsje-blom) en gera- de goede zorgen SS 'A/ Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Stadgenooten, Bij gelegenheid van het 75 jarig be staan van het dept. Workum der Mij. tot Nut van 't Algemeen in 1881 werd eene Floralia-afdeeling opge richt, beheerd en gesubsidieerd door ons departement. Dit geschiedde met het doel kweek- lust op te wekken bij de kinderen nevens lust en kennis aan te brengen bij de arbeidersklasse om door F 1 o- ra’s kinderen de woning op min kostbare wijze te Het plan viel in goede nium werden druk gevraagd, en het bleek, dat ze aan van jong en oud waren toe vertrouwd geweest toen er later eene tentoon stelling werd gehouden. De eerste proef was geslaagd, en van 1881 tot 1901 werd om de 5 jaar Floralia feest gehouden. Men bedenke, dat zoo’n proef, alleen bekostigd door het depar tement, tamelijk veel subsidie vroeg. Langzamerhand nam de aanvraag af, maar bij het eeuwfeest v. h. dept., toen er 4 plantjes, (fuchsia, geranium, begonia en bladbegoniH) werden uit gereikt, waren er weer 170 liefheb bers. Toch kwam de gedachte naar voren, dat het doel van deze instel ling bereikt was. De arbeidende klasse had gevoel gekregen voor schoonheid in het algemeen en voor liefde tot het schoone in de natuur in het bij zonder. Telkens werd men verrast door een bloemenschat voor de ven sters der eenvoudige luidjes, een be wijs, dat de kweeklust voldoende was opgewekt. Floralia ging rusten en nu, bij het 125-jarig bestaan van ons „Nut” is zij weer ontwaakt. Aan 110 aanvragers, waarlijk met moeite verkregen zjjn 440 stekjes afgegeven. Woensdag 23 Sept. a.e. den feestdag van Workum, zullen de plantjes in het gebouw van den Protestantenbond worden tentoon gesteld. De lokaliteit zal dan door de goede zorgen van den bloemist in een bloementuin worden herschapen. Daarvoor zijn noodig behalve de inge zonden bloemen der deelnemers, ook de mooie sierplanten van onze vrien den. Het bestuur mag stellig rekenen op aller medewerking nietwaar Wie voor dezen dag iets ter opluis tering wil afataan, bloemplant, sier plant of hangplant, cactus bouquet of anderzins wordt beleefd verzocht dit te berichten vóór Maandagmiddag a.s. GEDIPL. OPTICIËN FOKVEEKEURING l I MS, V,. FRISO. A Floralia-Tentoonstelling op Woensdag 23 Sept a.s. gi V’.S i

Friso nl | 1931 | | pagina 1