Nieuws- en Advertentieblad f| i f. Brillen voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. I KEURINGSDAG. FLORALIA TENTOONSTELLING. Bazar van het Groene Kruis afd. „Workum” VAKKUNDIG en VERTROUWD laat ge uwe 57ste Jaargang ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1931. No. 39. Officieel Gedeelte. AANBESTEDING. t J. W. DE JONG -■■■ Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 bazar. Moge ▼an de I t Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorin, in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten I' - No. der prijzen 1 33 28 36 20 12 30 29 19 24 8 40 17 3 27 41 47 13 32 48 14 38 4 31 43 23 18 26 45 22 11 49 50 44 6 9 16 39 35 37 10 2 46 15 7 34 25 42 5 21 Opticien eervol. Evenr. gebouwde stier, iets melkvorm. Rubriek 2. Kalverstieren, geboren na 30 Sept. ’30 en vóór 1 Febr. ’31. Aangeboden 14 stuks. Ie pr. Willy Derby van R. S. Haag sma 2e pr. Pietje’s Athleet van J. Haagsma2a pr. Titus van J. E. Dijk stra: eervol Jan van H. N. Kooistra, te Nijhuizumeervol Dora’s Athleet De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk - lager WORKUM, 23 Sept. Het is de groote feestdag van de afd. „Workum en omstreken” der Friesche Mjj. Land bouw. Een vriéndelijk herfstzonnetje Burgemeester en Wethouders van WORKUM vragen prijsopgaaf voor de levering van 8000 stuks baggelaar Turf. Voorwaarden zijn verkrijgbaar ter Secretarie in de gewone bureau-uren. Inlevering der briefjes op Maandag 28 September a.s. vóór des namiddags 5 uur. Workum, den 24 September 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Maandag 28 September 1931 aanbesteden onder ingezetenen der gemeente: Het verlagen van een brugje in den weg naar het Heidenschap. Voorwaarden verkrijgbaar ter se cretarie in de gewone bureau-uren. Inlichtingen verschaft de gemeente- architect. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD, bestuur der afd. wordt geluk^ge- De Secretaris, v. D. GOOT. niet geheel uniform. V.Z.M. aange boden door N.V. Koopmans meelfa briek te Leeuwarden. Rubriek 9. Hokkelingen bij twee tallen, geboren op of na 1 Febr. 1930. Aangeboden 7 tweetallen. Ie pr. Rooske 16 en Mina IV van S. IJ. Haagsma; 2e pr. Zwartje II en 23 Sept. Onze penningmeester van het Nuts-departement, de heer P. Gaastra deed bij de behandeling van een voorstel tot viering van het 125-jarig bestaan v. h. departement het idee aan de hand om de instelling Floralia, die nu zoo langen tijd gerust had, opnieuw te doen herleven. Wy bleven daarmee de traditie getrouw, want ook bij het 75-jarig bestaan en bij bet eeuwfeest waren de bloemetjes voorgegaan. Als de penningmeester zoo iets voorstelt, dan kan men rekenen, dat de centenkwestie in orde is en dat is het voornaamste. Met applaus werd het voorstel aange nomen. Floralia herleeft! 110 aan vragers ontvingen elk 4 stekjes. 1 uur werd Heidenschap. Rubriek 19. Ooilammeren bij twee tallen. (Texelsch ras) 5 inzendingen. Ie pr. Th. T. Popma, te Gaast; 2e pr. H. Haijtema; eerv. S. Tj. Westen dorp, Heidenschap. Beoordeeling van de rubrieken wolveeInzendingen nemen toe. Kwaliteit verbetert. Rubriek 20. Vee ter opluistering. 10 inzendingen. Ie pr. Een geïmporteerdeToverj. Line. Ram van H. N. Kooistra, te Nijhuizum2e pr. Een overj. ram (Line, ras) van F. D. de Boer te Heidenschapeerv. U/2 jarige ram (Tex. ras) van Th. T. Popma. te Gaast eerv. 4-tal enterschapen (Line, ras) van Kooistra, voornoemdeerv. 1 overj. ram (Line, ras) van J. E. Dijk stra eerv. 9 stuks vette varkens aan gekocht door U. v. d. Meer, slager te Workum van den eigenaar G. Postma, Ferwoude eerv. 1 vette koe (twenter- rier) van S. Tj. Westendorp, Heiden schap eerv. 1 overj. beer van G. Bootsma. RINGRIJDERIJ. Des namiddags ruim 2 uur zag men de 37 deelnemers aan de groote ringrijderij zich opstellen. Er waren er terstond, die de algemeene aan dacht trokken door de smaakvolle versiering. Langs de kanten van de Wijmerts een haag van menschen. Waarlijk, er waren veel menschen op de been. Hoe kon het ook anders Ons herfstzonnetje scheen zoo vrien delijk en bracht er een blijde stem ming in. Op het Marktplein was het een beweeg van belang. „Crescendo” deed weer zijn best, evenals des mor gens bij de keuring. Wat is een feest zonder vroolijke muziek Het was al vrij laat in den middag, toen de uitslag van de ringrijderij be kend werd. Ie prijs f25 viel ten deel aan no. 3 B. J. Bouma te Grouw, met mej. J. Bootsma te Nijland. 2e prijs f 10, no. 22 G. Buma, Heidenschap met mej. L. Sinnema. 3e prijs f5, S.jHoekstra van Hardegarijp met mej. R. Haijtema van Workum. De jury voor het schoonste geheel, bestaande uit de heeren T. Popma te' Bolsward, H. v. d. Gaast, Heiden schap, en A. Visser Az, te Workum deed volgens vele toeschouwers de goede keuze bij de toekenning der prijzen voor het schoonste geheel. Bekroond werden le pr. J. v. Dijk met mej. G. v. Dijk van Workum; 2e pr. M. Hielkema met mej. D. Hielkema, Heidenschap; 3e pr. S. R. Abma met mej. R. Abma—v. d. Meer te Nijland. Nog werden blauwe lintjes als be- stuursprijzen toegekend aan B. v. d. Lageweg van Workum met mej. G. Deinum en aan A. Bajema met mej. Wij wenschen de commissie voor de ringrijderij geluk met het succes van den namiddag. Zoo’n ringrijderij geeft drukte in de stad. Men ziet weer eens paarden, die waarlijk langzamerhand plaats maken voor de brommende motoren. Elegantie wordt vervangen door snelheid. worden. En als straks radio-muziek of de muziek van „Crescendo” zal klinken moge een druk bezoek komen. Op een ruime opening van uwe beurzen wordt gerekend. Ik verklaar deze bazar geopend. Dr. de Vries van Leeuwarden kreeg terstond het woord. Was het wonder, dat hij aller aandacht vroeg voor eene bijzondere afdeeling in de garage, waar eene stand was ingericht van iet Friesche Groene Kruis, die het eerst op de Leeuwarder tentoonstel- ing mocht bewonderd worden. Wie laar binnentreedt krijgt een idee van iet belangrijke werk van de Gr. Kruis- afdeelingen in Friesland. Ook de consultatiebureaux en Nazorg-kolonie, jaker-cursus enz. vindt ge daar. Het begunstigt dit feest. Workums burge rij deelt in de feestvreugde. Vlaggen overal. De markt is het tooneel van eenen vreedzamen wedstrijd, opge luisterd door de vroolijke muziek van ons „Crescendo”. Het plein is vol hoornvee en schapen, die aangeboden zijn door de leden van de afdeeling. De keurmeesters hebben druk werk om de bekroningen in 20 rubrieken toe te kennen. Bijzonder talrijk is het belangstellende publiek. Voordat ik de volledige lijst der bekroningen laat volgen, willen we even vertellen dat de jury-leden in het algemeen met lof spraken over de kwaliteit van het aangeboden vee. De jury bestond uit de heeren G. Heeringa, ryksveearts, Workumbreeder; 2b. Diepgebouwd tweetal, R. H. Schaap van DeersumT. Popma van BolswardL. D. Hijlkema, Heiden schap Dr. Leignes Bakhoven, Leeu warden B. D. Ókma, Dijken bij Woud- send; H. Th. Oostenbrug van Rijper- kerk, en H. Jonkman van Utens. Zy kenden de volgende bekroningen toe. Rubriek 1. Enterstieren. le pr. Grietje’s Athleet van F. D. Zwartje IV van A. Gaastraeervol Dinsdag en Woensdag j.l. werd de veelbesproken en door het Bestuur zeer begeerde bazar gehouden in de groote garage, daartoe afgestaan door den heer H. J. IJntema. Dit gebouw biedt toch zeker de grootste overdekte ruimte in ons stadje. En ruimte moest er zijn om zoo’n bazar te doen slagen, dat had men goed begrepen. Het begin was al goed. Dinsdagna middag, precies half vfjf, maakte de voorzitter, de heer P. Gaastra, na een welkom aan de aanwezigen, in het bijzonder aan burgemeester Van Koets veld en aan den secretaris van het Friesche Groene Kruis, den heer Dr. de Vries van Leeuwarden, bekend, dat het openingswoord zou worden gesproken door den burgervader. ZEd. voldeed terstond aan het ver zoek van het bestuur en sprak over het sympathieke doel dezer zoo nut tige vereeniging, die zoo’n mooie naam draagt. Is niet het Kruis het symbool van lijden en smart of van ziekte en pijn. Iedereen weet dat. Groen is de Eleur der hoop. Welnu, het Groene Kruis is de vereeniging, die met aller lei middelen den druk van het Kruis tracht te verminderen, het leed van den lijder wil verzachten. Men denke aan het schoone werk van onze ver pleegster aan de verstrekking van ▼erplegings-artikelea die voor onze zieken verkrijgbaar worden gesteld. Waar eens de zuster ter hulp is gekomen, waar eens gebruik gemaakt is van de artikelen uit het magazijn, daar zal men de groote waarde van die hulp erkennen. Menig lijder en huisgenoot heeft weer hoop gekregen, als hij dat werk der barmhartigheid mocht waarnemen. Deze vereeniging is waard gesteund te worden. Ze is een gemeentebelang. Ze verdient den steun van het gemeentebestuur. Dat haar werk ten zeerste gewaardeerd wordt, zal blijken uit een voorstel, dat spoedig den Raad zal bereiken bij de aanstaande begrooting. Dat voorstel luidt om de belangrijke gemeente- subsidie niet te verlagen. Dat zegt heel wat in den tegenwoordigen tijd, waarin op tal van posten bezuinigd moet worden. Door aankoop van een eigen gebouw heeft de afd. schulden gemaakt. Die schuld moet gedelgd worden. Welnu de bazar zal daartoe dienen. Hulde Mn het Bestuur, aan het dames-comité, Mn de jonge dames, aan allen, die gMrne en met ijver hebben medege werkt om deze zaak in orde te brengen. Dank aan allen di e voorwerpen hebben afgestaan, vaak met eigen hand ver vaardigd. Dank aan onze burgerij, die zooveel hebben geschonken, wat straks verkocht zal wor den. Medewerkers voor de versiering en de inrichting van deze garage m ogen niet vergeten repareeren bij Workum de Boer, Heidenschap; 2e pr. Pel Rooske’s Roland van D. S. Gerritsen, Heidenschapeervol. Jonge Pel Rooske van J. Haagsma. Aangeboden 4 stuks. Voor deze rubriek was een V.Z.M. aangeboden door N.V. U Twijnstra’s Oliefabrieken te Akkrum. On het publicatie bord werd be treffende deze collectie vermeld 1. Diepe stier, zeer goed type, boegen ik getracht den bazar te bezoeken; iets zwaar. 2. Goede stier, iets groot, Afke XVI en Leentje 41 van J. E. Dijkstra; eerv. Terpstra III en Wiet- ske VII van F. K. Vrolijk, Heiden schap. Beoordeeling 1. Mooi uniform. 2. Wel uniform, minder adel. V.Z.M. aangeboden door N.V. U Twynstra’s oliefabrieken te Akkrum. Rubriek 10. Koekalveren bij twee tallen, geb. na 30 Sept. ’30 en vóór 1 Febr. ’31. Aangeboden 10 tweetallen. la pr. Oeke II en Anna III van St. B. v. Dijk, Workumerveld1b pr. Sieperda IVa en Sieperda V van R. H. Jonkman2e pr. Pukje VII en Antje III van denzelfdeeerv. Zwartje XIX en Alida II van K. Vrolijk eerv. Tweeling I en Tweeling II van P. Sterkenburgh, Ferwoude. (Geen be oordeeling.) Rubriek 11. Koekalveren by twee tallen, geboren op of na 1 Febr. ’31. van A. P. Haijtema. Beoordeeling: Aangebodèn 16 tweetallen. le pr. Antje IV en Pukje VII van R. H. Jonkman2a pr. Jacoba IV en Anna van A. Gaastra; 2b pr. Truda V en Pierkje van D. S. Gerritsen, Heidenschap; eerv. Juliana VII en Jetsche X van K. Vrolykeerv. Eppie en Dina van D. S. Gerritsen, voor noemd. Beoordeeling: 1. Mooi uniform geheel. 2a. De gang van de eene kon beter. 2b. Mooi geheel, kon iets beter. Rubriek 12. Droogstaande kalve- koeien, voor 1 Dec. kalf. Aangeboden 10 stuks. le pr. Antje II van D. S. Gerritsen 2e pr. Baaie XVI van J. E. Dykstra; 2e Piet 42 van denzelfdeneervol Zwartje XVIII van K. Vrolyk! eer vol Lijsberth van J. E. Dykstra; eer vol Bloem VII van N. W. Schotanus. In deze groep was abusievelyk ge- plaats no. 117 Gelsche Roland II van K. Vrolyk. Als overlooper kwam zy hier niet voor een bekroning in aan merking al was het oordeel der jury gunstig. Rubriek 13. Collectieve inzending rundvee, in verhouding van de grootte van het bedryf. a. Collecties beslag van 34 en meer. 2 inzendingen. le pr. A. Gaastra; 2 F. K. Vrolyk. BeoordeelingUniforme collectie, uiers konden beter2. Minder uniform, nogal een enkele, die iets afwijkt. b. Collectie van beslagen van 25 en meer. 2 inzendingen. 1 pr.K. Vrolijk; 1 pr.D.S.Gerritsen. M. Bajema—Westra van Koudurm Beoordeeling K. VrolijkUniforme collectie met goede koeien, zeer goed jongveeGerritsenPrima koeien, jongvee iets minder. Voor deze col lecties a en b waren aangeboden: V.Z.M. {van C.A.F. afd. Workum en V.Z.M. „Plaatselyk Belang,” alhier. Rubriek 14. Melkschapen by twee tallen (Lincoln ras.) Aangeboden 6 tweetallen. le pr. T. Haagsma; 2e H. N. Kooi stra te Nyhuizum eervol T. Haagsma. Rubriek 15. Ramlammeren by twee tallen. (Lincoln ras.) Aangeboden 8 tweetallen1 le pr. A. Gaastra; 2e pr. H. N. Kooistra te Nyhuizur^; eervol A. Gaastra. Rubriek 16. Ramlammeren by twee- tallen. (Texelsch ras) Aangeboden 7 tweetallen. 2e pr. Th. T. Popma te Gaasteerv. H. Haytema. Rubriek 17. Ooilammeren by vier tallen. (Lincoln ras) 2 inzendingen. le pr. F. D. de Boer, Heidenschap 2e pr. H. N. Kooistra, Nyhuizum. Rubriek 18. Melkschapen by twee tallen. (Texelsch ras) 5 inzendingen, le pr. Th. T. Popma: te Gaast;2epr. dezelfde; eerv. S. Tj. Westendorp,* Hedenmorgen 10 1. Evenr. sterke stier, iets rond in de dyen. 2. Evenr. gebouwde stier, iets smalle neus. 2a. Evenr. gebouwde stier, iets vrouwelyk. V.Z.M. aange boden door den heer P. Bonnema te Workum. Rubriek 3. Kalverstieren geboren op of na 1 Febr. ’31. la pr. Excellent van D. S. Gerritsen, Heidenschap; lb pr. Alex van R. H. Jonkman; 2e pr. Tryntje’s Wodan Jan van D. D. Dykstra, Heidenschap eervol Hinke’s Wodan Jan b. van denzelfde; eervol Bravo van D. S. Gerritsen eervol Prins van P.Sterken- burgh, van Ferwoude. Aangeboden 24 stuks. Beoordeeling: la. Goed type stier, iets breed in kruis1b. Eveneens goede stier, iets vrouwelijk2. Iets open, minder adel. Rubriek 4. Productiekoeien. Mini mum opbrengst alsvolwassen koe 200 K.G. boter, twenterrier of over looper 170 K.G., enterrier 140 K.G. Allen in een voldoende lactatie periode of van 330 dagen. Voor elke 10 K.G. boter wordt 1 punt meer voor extererieur gegeven. Verder wordt er gekeurd op exterieur. Aangeboden 14 stuks. le pr. Jetske V van D. S. Gerritsen 2 pr. Sjoerdtje X van denzelfden 2 pr. Lucie 22 van J. E. Dykstra; 2 pr. Lysbeth V van denzelfden eer vol Antje II van D. S. Gerritsen eervol Antje III van denzelfden. V.Z.M. aangeboden door Bertels Oliefabrieken te Amsterdam. (Geen nadere beoordeeling.) Rubriek 5. Oudere melkkoeien (tweetallen.) Aangeboden 4 tweetallen. la pr. Antje III en Vlekje XII van D. S. Gerritsen te Heidezschap1b pr. Gelsche Roland en Dora VI van K. Vrolyk eervol Pasma VIII en Ploegje XXVI van A. Gaastra eer vol Jeltje VII en Jantje V van F. K. Vrolyk te Heidenschap. V.Z.M. aan geboden door de Zuivelfabriek v/h Tjebbes en Co. te Workum. Rubriek 6. Tweetallen melke twen- terrieren. Aangeboden 6 tweetallen. le pr. Lady I en Lady van J. Haagsma; 2e pr Jacoba VI enAukjevan D. S. Gerritsen te Heidenschap; eer vol Alida XI en Grietje van K. Vrolyk. Beoordeeling: 1. Iets groot; 2. Iets grof; 3. Wel adel, iets nauw in de zitbeenderen. V.Z.M. aangebo den door de Coöp. boerenleenbank te Workum. Rubriek 7. Tweetallen melke enter- rieren. Aangeboden 6 tweetallen. 2a. Terpstra II en Geertje V van F. K. Vrolyk te Heidenschap; 2b. pr. Jacoba III en Wikje VI van D. S. Gerritsen, Heidenschap; «srvol Betje Adema II en Willemke IV van D. D. v. d. Werf; eervol Zwartje en Prinseske van A. Gaastra. Beoordee ling: Kwaliteit matig. V.Z.M. aange boden door de Coöp. Zuivelfabriek „De Goede Verwachting” alhier. Rubriek 8. Hokkelingen bij twee tallen, geb. na 30 Sept. ’29 én vóór 1 Febr. ’30. Aangeboden 8 tweetallen. 1 pr. Grietje II en Gelsche Roland III van K. Vrolyk2a pr. Victoria en Mina XXII van J. Haagsma; 2b pr. Alida XII en Dirkje van K. Vrolijk; eervol Catrijn XIX en Pietje VIII van G. Stellingwerf; eervol Marie en Jeltje I van A. Gaastra. Beoordeeling1. Best evenr. gebouwd tweetal2a. Uniform tweetal, kan iets wenscht met dezen succes niet uitbiyven. De heer Gaastra bedankt met en- cele woorden. De bazar is geopend d.w.z. aan alle kant wordt gespecu- eerd op de financieele medewerking der bezoekers. En of ze zich lieten plukkenPardon, lezers ik zeg dit niet met een verkeerde bedoeling. Wy weten allen, dat de bezoekers gaarne medewerken om het doel van zoo’n bazar te bereiken en dat is mmers financieele steun. Tot 10 uur ’8 avonds was het be zoek druk en we vertrouwen, dat de ontvangst goed was. Wat 23 Sept, betreft, daarover kan ik weinig mededeelen. Driemaal heb slechts een keer is het my gelukt door de menigte te dringen om ge legenheid te vinden een kopje koffie te drinken, even te grabbelen, te raden naar het gewicht van een koek, naar den naam van een pop, naar het aantal bezoeken van een verpleegster, een drietal schoten te lossen en om rust te zoeken in de mooie stand van het Friesche Groene Kruis, waar men op zyn gemak ken nis kon nemen van het heerlijke werk dezer vereeniging. Dit zegt genoeg, nietwaar? Het was er overdruk. Hulde aan de dames en heeren, die onverpoosd hebben medegewerkt om den bazar te doen slagen. We laten hier de uitslag van de verloting volgen. No. der loten 35 43 62 71 93 146 159 183 211 270 277 289 304 313 329 332 395 431 437 455 530 556 621 641 654 655 685 699 759 824 855 863 937 938 954 985 986 988 1008 1036 1048 1057 1100 1113 1139 1197 1226 1256 1259 1261 r i i 1 1 FRISO 4 R-

Friso nl | 1931 | | pagina 1