Nieuws- en Advertentieblad kei Rouwbrieven worden spoedig geleverd Drnkkerij FRISO” - Workum I Gasbedrijf - Workum ld voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. q PUROL 1 I «.1 i—Onze electrische werkbank— alle rfeparatiën I 1 J LI i ZATERDAG 3 OCTOBER 1931. 57ste Jaargang No. 40. 50 Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. ies Bekendmaking. AANBESTEDING. Levende menschen: geen sleurmenschen ZOMERTIJD r J. W. DE JONGI - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 - - - aad Maatschappij meen werdh r’ van het 125-jarig FLORIS C. (Nadruk verboden.) Igd.) et jen den aan 18 aan kom- P b? ge- ihter nog Op snnii iders :htig- won- loofd ien I aan- tdek- .kaar icht» een trouwe, bij jong en oud geziene huisvriend. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlyk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten De Commissie voor bovengenoemd bedrijf vraagt inschrijvingen voor het lossen der aan te voeren kolen over het tjjdvak 1 November 1931—31 Oc tober 1932. De voorwaarden liggen ter inzage ten kantore der Glasfabriek. Formulieren voor inschrijving ver krijgbaar ten kantore der Glasfabriek. Aanbiedingen veor 9 October ten kantore der Gasfabriek. En daarom zeggen wy tot allen die zoo redeneeren, wanneer dat dan niet altijd zoo geweest is, strijd dan met ons mee, om te komen tot een ander productie- en distributie-systeem. Voor die productie moet door ieder arbeid worden geleverdmaar wanneer het product er is dan moet ieder daar van een behoorlijk deel hebben. De behoefte bevrediging moet per slot van rekening het doel der productie zijn en niet moet er maar raak ge produceerd worden uit winstbejag. Waar de zaak dus zoo staat, dat de ondernemersklasse in het bezit zijn NpFVPIIQ en oversPannen> onrustig llulVuUu en slapeloos. Men gebruike hiertegen de zenuwstillende en zenuw sterkende ITijahardt’s Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. By Apoth. en Drogisten. betaald van de verschuldigde Inkom stenbelasting enz. over 1931/’32. De aanmaningen zullen spoedig ver zonden worden. 30 Sept. 1931. Door bemiddeling van het gemeentebestuur werd op Maandagavond j.l. door de N.V. Inter communale Waterleiding Gebied Leeu warden aan genoodigden en introdu- cee’s waaronder Heeren Burgemeester en Wethouders en leden van den Burgemeester en Wethouders der gemeente WORÉUM; Gelet op art. 37 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis, dat bfl hen is ingekomen een verzoek schrift overeenkomstig artikel 34 dier wet van hetROOMSCH KATHOLIEK PAROCHIAAL KERKBESTUUR, do- Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen onder de plaatseljjke installateurs aanbesteden Het aanleggen van de Water leiding in het Armhuis. Voorwaarden verkrijgbaar ter Secre tarie in de gewone bureau-uren. Aanwijzing op Zaterdag 3 October a.s., middags 3 uur ter plaatse. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Liefhebben en arbeiden is de som des levensen toch, hoe- velen denken dat zjj leven, terwijl zij arbeiden noch lief hebben. voor worden gemaakt, weshalve de heer A. de Vries, voorzitter der V. A. R. A., was overgekomen, om het eerste woord over deze groote zaak der socialisten te zeggen. De heer de Vries het woord ver krijgende begint met te zeggen, dat de voorz. heeft gesproken over voorlichting; spr. meent goed te doen, voorop te stellen het principieel ver schil, dat ligt tusschen het beginsel van onze partij en dat van andere partyen te zamen. Hij weet wel dat er verschil van inzicht in de Kath. Staatsparty en de Vrijheidsbond en dat er bijv, groot onderscheid is in de geestelijke gesteldheid van Anti- Rev. en de Vrijz. Dem. Maai alle partyen denken in een opzicht gelijk en dat is, dat de fundamenten onzer p zijn nand, tuigd w(ji een ft kker, bben, zulke haar leren n het f lamei jspiti n er s uit opg» g M hen de guide den eem t Buret J allen i man der productie-middelen en niet de arbeiders, want die leven er ge scheiden van daar meenen wy dat het tijd wordt dat die scheiding zoo klein mogelyk wordt gemaakt om per slot van rekening geheel in het be lang der gemeenschap te worden aangewend. In den breede gaat spreker dan na waarom het nonsens is te beweren dat de socialisten het kapitaal dat zijn dus de voortbrengingsmiddelen willen vernietigenzij zouden zich zelve vernietigen. Hy bewijst dat het niet tegen de menschen, maar tegen het stelsel gaatoverproductie en onder-consumptie worden tegen over- elkaar gesteldeconomische crisis en zyn oorzaken militairisme en oor zaken. Spreker bewijst dat alles precies klopt in het hedendaagsche stelsel. Maar is dat nu goed Handelt Raad de nieuwe film van het bedrijf samenleving moeten blijven zooals - ze zyn. Wy socialisten willen dat niet om dat wy ontkennen, dat het productie systeem in deze maatschappij het juiste is. Daarom ook zijn wy een revolutionaire party, omdat wij dat verkeerde systeem om willen bouwen o tot een ander meer juist systeem, de godsdienst en hare leiders zooals Daar moet komen een maatschappij waarin de productie-verhoudingen grondig worden herzien en wij willen er een andere grondslag aan geven. Hier stellen alle partyen zich tegen over. En waar gaat het nu om vraagt spr. De proletariërs staan aan eenen kant en de kapitalisten den anderen kanten. Wat kapitalisme? In den breede zet spr. uiteen, dat dit niet beteekent geld, menschen met geld, ’t Beteekent alleen de productie en de productie middelen in bezit hebben en de menschheid van daaruit doen voor zien van alles wat zy noodig heeft. En de menschen, die fabrieken, ko lenmijnen, petroleumvelden enz. in bezit hebben zyn een kleine groep die wij omvatten met het woord kapitalisme. Dit kapitalisme, dat dus alle voortbrengings middelen in de hand heeft (want de arbeiders hebben het niet) heeft dus tot groote taak de menschheid te bieden wat ze noodig heeft: dus zoowel materieel als geestelijk voedsel. Nu stellen de socialisten deze vraagvoldoet deze sa menleving de kapitalistische samen leving dus aan dezen eisch? Heeft ieder mensch voldoende voeding, voldoende kleeding, een goed huis enz. en krijgt ieder het geestelijk voedsel waarop hy naar billijkheid recht kan laten gelden? En daarop antwoorden wyneenTientallen menschen sterven omdat ze uit wanhoop de hand aan zich zelf slaan. Duizenden moeders weten ’s avonds niet wat ze hunne kinderen zullen geven om hun honger te stil len. In verschillende groote steden van Europa is de helft der bewoners werkeloos. In Weenen slijten daardoor meer dan een millioen menschen hun leven doelloos en gaan bun materieele en moreele ondergang tegemoet. Met deze en meer voorbeelden bewijst spr. wat er aan deze samenleving mankeert. En daarom meenen wij als socialisten, dat er een andere wereld orde moet komen. Wy meenen dat deze kapitalistische maatschappij niet voldoet aan den allereersten eisch die men aan een samenleving mag stellen een menschwaardig bestaan voor ieder. En nu mogen dominee’s enz. zeggen, 't is altijd zoo geweest en ’t moet maar zoo blyven; ’t is wel beroerd, maar probeer je er boven uit te werken; maar dit alles is larie. Want vroeger was de toestand zoo niet. Lezen we niet in de algemeene geschiedenis dat de Friezen en Batavieren zich hier vestigden? Wanneer dan zoo’n Batavier een primitieve hut bouwde dan was die van hem; wanneer hij een everzwijn velde, dan was die van hemwanneer de vrouw de akker bewerkte, dan was de opbrengst voor haar gezin. Het bezit is een gegroeid begrip en de menschen weten niet Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter algemeene kennis, dat de zal eindigen den 4 October a.s. te drie uur v.m. Workum, den 30 September 1931. Burgemeester en Wethouders ▼oornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. THOMAS MOORE. Ziet gij niet de kleine plan ten, de kleine vogels, de mie ren, de spin, de b|jen tezamen werken, om hun verschillende deelen van het heelal in orde te brengen en zij t gij onwillig het werk van een menschelijk wezen te doen? MARCUS AURELIUS. O, lieve Hemel, er loopen toch zoo’n massa zonderlinge snaken onder ons rond. En als we niot alle-deksels WORKUM. Benoemd als onderwty zer, vierde leerkracht aan de Chr. Schippersschool te Sneek, onze stad genoot de heer K. Feenstra. Voor zooveel noodig wordt er de aandacht van belanghebbenden op gevestigd, dat voor 1 Oct. j.l. het oorste gedeelte had moeten worden stelt ons in staat spoedig en net uit te voeren Opticien Workum I nen er hartroerend over spreken en het haarfijn verklaren, speciaal op dagen, die gereserveerd zyn voor rust en inkeer en bespiegeling. Maar dikwijls wordt een kleinigheid ver geten. namelijk al deze fraaie moraal in het practische leven toe te passen, hier en nu, zonder hetwelk het niets anders zijn dan holle klanken. En juist in het drukke leven, in het ge drang en onder den druk, bij oogen- schynljjke tegenslag, miskenning en moeilijkheid, daar is het juist dat we hebben te toonen, wat we van al onze fraaie moraal in toepassing 2't onze wijsheid en onze goedheid op de proef gesteld, daar wordt „ons goud gelouterd.” We kunnen nu eenmaal onze vroom heid, onze godsdienst, onze goedheid noem het btf welken naam ge maar wilt niet in een glazen kastje op sluiten als een kostbaar kleinood, we kunnen ons niet met onze mooie denk beelden en mooie gedachten in de kluis van onze bekrompenheid op sluiten. We moeten ermee het leven in, want ze zijn juist voor de prak tijk, voor de toepassing in het leven, juist onder de moeilykste omstandig heden, bedoeld. De plek waar we onze „goedheid” en onze „hooge be grippen” moeten gebruiken, is in ons werk, onze zaken, zoowel als in ge- noegen, in de eenzaamheid, zoowel als in het leven van allen dag. En als onze „goedheid” er in dat dood gewone, alledaagsche leven niet zoo fraai uitziet, dan moeten we er eens terdege op letten, want dan hebben we hard kans, dat er iets niet mee in den haak is. Het is heel juist, wat een anonymus in New Outlook op merkte, namelijk dat er niets zoo goed is voor iemands gemoed, dan eerlijk en ernstig te pogen zijn „goed heid” werkelijk te „leven,” dus in toepassing te brengen, te midden van al die gewone dingen, die hij dag in dag uit doet, en er is geen fijner toets voor de soort van „goedheid” die hjj bezit dan te trachten dit ermee te doen. Dan treedt de ware gemoedsadel aan het licht. De ware adel, waarvan Amiel getuigt, dat hij bestaat uit ka rakter, in persoonlijke verdienste, in moreele distinctie, in verhevenheid van gevoelen en van taal, in waar digheid van leven en zelfrespect Het slotbewijs van iemand’s moreele „adel” ligt in z|jn gedrag jegens de armen en de „niemand”-en, de af wezigheid van neerbuigendheid, de instinctieve hoffelijkheid van zóó - fijnen aard, welke ons noopt „alle menschen te eeren” en ridderlijk en innemend bij alle gelegenheden en in elk gezelschap van medemenschen te z^n Kortomwe moeten waarlijk leven de menschen willen zijn, geen sleur menschen I in het gebouw „Rehoboth” vertoond. Te ruim 8 uur werd de bijeenkomst door den Burgemeester, den heer C. E. van Koetsveld, geopend, waarbij iet doel der vergadering nader werd uiteengezet, waarna aan den heer Hanegraaff, Directeur van de Water leiding het woord werd verleend, die een korte uiteenzetting gaf van de te vertoonen film. Deze film, welke uit 5 deelen bestond gaf op duidelijke en interessante wijze het voordeel en gemak van het gebruik van leiding water weer en bovendien werd na afloop van elk gedeelte deze door den heer Hanegraaff toegelicht. Van de gelegenheid om na afloop inlichtingen te vragen werd door een drie tal personen gebruik gemaakt. De inlichtingen betroffen den druk en temperatuur van het water, de vrees voor een tekort aan toevoer en de berekening van de kosten voor het gebruik van het water naar de grootte van het perceel. De weerlegging van den heer Hane graaff was duidelijk. Er kon direct op voldoende druk en in de toekomst op zeer ruimen druk worden gerekend terwijl vrees voor te weinig toevoer door een deskundig onderzoek is be wezen ongegrond te zijn. Ook de belasting naar de grootte van het perceel is het meest billijk gebleken. Deze propaganda-avond is dan ook uitstekend geslaagd en zal, zoo de animo groot genoeg is een tweede avond volgen. Ter Secretarie kan aangifte worden gedaan door belangstellenden voor deze film. 30 September 1931. In een gisteravond gehouden vergadering van het departement Workum der Maatschappij tot Nut van het Alge meen werd het huishoudelijke gedeel te eerst afgewerkt en werden de heeren P. Gaastra en B. N. Crol als Commissarissen van de Spaarbank herbenoemd. Tot leden van de controle-commissie van de Spaarbank werden benoemd de heeren A. Jukema en J. E. Muller, terwyl als bestuurslid van de volks bibliotheek de heer J. Boonstra werd benoemd. De rekening van de penningmees ter werd in ontvangst tot een bedrag van f867.86 en in uitgaaf tot een be drag van f810.89 goedgekeurd. Het voordeelig saldo bedroeg f56.97. De begroeting voor het nieuwe dienstjaar werd vastgesteld tot een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f769.47. Daarna werd het winterprogramma vastgesteld. Door het Hoofdbestuur der Maat schappij is als datum voor de a.s. vredesbeweging 26 October aange wezen. Besloten werd hieraan deel te nemen door op dien avond te laten opvoeren het tooneelstuk „Er staat geschreven.” De herdenking bestaan van het departement zal met een intieme feestavond in de eerste helft van December plaats vinden, terwijl aan het bestuur werd overge laten voor vulling der beide andere winteravonden te zorgen, welke zeer zeker meer van wetenschappelijken aard zullen zQn. 29 Sept. Hedenavond hield de afdeeling Workum der Soc. Dem. Arb. Party eene openbare vergade ring onder leiding van den heer J. van der Meulen. Nadat deze de aan- I. wezigen (pl.m. 60) en den spreker welkom had geheeten, deelde hij mede, dat er voor de aid. eene bij zondere reden was, om zoo vroeg in het najaar hare propaganda te begin nen. De partij za^ zeven groote dag bladen uitgeven, waarvan één speciaal voor Friesland. Daar moet deze maand propaganda oppassen, loopen we nog de kans, om net zulke vreemde kaerels te zijn, als z|jDat is als we ons maar laten gaan, en maar voortleven als sleur menschen, van den eenen dag in den anderen, het eene jaar in het andere, zonder dat er noemenswaard in onze gedachten iets verandert. Zonder dat we leven, echt leven. Ja, kyk eens hier, we hebben allen wel, hetzij bewust, hetzij onbewust diep in ons binnenste, een min of meer duidelijke overtuiging, dat het micilie kiezende te Workum, wijk A, doel van dit leven op de een of an dere manier moet zyn, de opbouw en veredeling van het karakter, dat we moeten pogen en eerlijk streven naar beter en hooger, naar meer waarheid, meer liefde, meer goedheid. Jazeker, we voelen dit allen wel, de een vager dan de ander, en we be seffen, dat we te eeniger tyd toch tot verbetering en verheffing moeten geraken, dat er iets in ons is, dat ons als het ware zegt, dat we uiteindelijk al we verkeerd, slecht, oneerlijk, iefdeloos en onwaar in ons is, moe ten overwinnen. O, jawel, we weten no. 47, om verlof voor den verkoop van alkoholhoudenden drank anderen dan sterken drank in het perceel staande wijk A., no. 47. Een ieder, die tegen het verleenen van dit verlof bezwaren heeft, kan deze, binnen twee weken na de dag- teekening van deze bekendmaking, b(j Burgemeester en Wethouders schriftelijk indienen. Workum, den 28 September 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD, bet wel, en sommigen van ons kun- De Secretaris, v. d. GOOT. ra- De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grooiere letters naar plaats ruimte. Builen Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager en geschreven woord. Vandaar hun de V.A.R.A., die per rekening iedereen kan vandaar ook de lief- hun blad dat reeds ze zouden moeten handelen? En hoe is de voorlichting van de menschen. Christendom en Kapitalisme is niet vereenigbaar Kun je denken. De socialisten en Christendom staan ver van elkaar zeggen de heeren en de dominee’s terwijl ze weten dat ze daarmee bewust liegen. Maar het past in het stelsel dezer samenleving en dus is het goed. Vooral dom hou den de massa. En vooral geen socialistische bladen. Want ze weten wel de heeren dat wanneer de arbeider eenmaal die smaak te pak ken heeft, hy voor hun stelsel niets meer voelt en overloopt tot hen die strijden voor een andere betere samenleving. Maar ook de arbeiders kennen de macht van het gesproken liefde voor slot van bereiken de voor 110.000 abonnementen telt. Maar van daar ook de heftige tegenstand van A. V. R. O. etc. die voelen dat ze als kapitalistische voorvechters terrein verliezen aan de opstuwende arbei- ders-beweging, vandaar dat de soci alisten zich vol moed en energie werpen in den strijd om hun pers op te voeren tot een abonnementen aan tal van 200.000. Daarvoor is gebouwd het grootste gebouw in het drukkers- bedrijf in Nederland, gelden, samen gebracht door leden van N.V.V en S.D.A.P., hebben dit groote feit moge lyk gemaakt. En alle arbeiders, die nu nog meenen dat ze de provinciale bladen niet kunnen missen, zullen zien dat nu het arbeidersblad ook in staat is, hun dat alles te geven, en daarnaast te geven alle voorlichting, noodig voor den strijd voor een mensch waardig bestaan, den strijd voor een andere en betere wereldorde. De voorz. zegt in zijn slotwoord spreker en aanwezigen dank en hoopt dat ook de actie in Workum zal mogen slagen. Hij wyst er tevens op, dat wij ten alle tyde bereid zijn, om te debatteeren over het socialistische standpunt inzake verschillende onder- deelen der huidige maatschappijvorm. Veerdienst EnkhuizenStavoren. Woensdag is te Enkhuizen onder leiding van den heer D. Baron Mackay, burgemeester van Enkhuizen, een zeer geanimeerde vergadering ge houden van gemeentebesturen in Noord-Holland en Friesland, over het behoud van de sneltreinverbinding Amsterdam—Enkhuizen, Stavoren— Leeuwarden en handhaving van den veerdienst Enkhuizen—Stavoren. Na dat de heer Mackay in een uitvoerig betoog den stand van zaken had uit eengezet, hechtte de vergadering, be houdens eenige wijzigingen en aan vullingen, haar goedkeuring aan het door het werkcomité ontworpen beter. Maar tis niet altyd zoo geweest, adres met memorie van toelichting in_ j-- dat zeer 8poedig aan Ziine ExceUentie den Minister van Waterstaat zal worden overhandigd. FRXSO 5 9 .O- ■-* <1

Friso nl | 1931 | | pagina 1