Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Rouwbrieven worden spoedig geleverd Drukkerij „FRISO” - Workum BRILLEN I Hierop letten! I I I I J. w. DE JONG Vakkundig en vertrouwd laat ge uwe Veerdienst Stavoren—Enkhuizen. ZATERDAG 31 OCTOBER 1931. No. 44. 57ste Jaargan Officieel Gedeelte. - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Bekendmaking. De ware oorzaak. -’“X Bij Ruwe Gesprongen 11 Handen Waarschuwing. Plaatselijk Nieuws. Opticien 28 October 1931. 1 repareeren bij Workum feitelijk het gevolg is van veroorzaakt wordt door een depr In de moraal. En hoewel de geestelijke oorzaak. oogen daarvoor ge opend zjjnde, begonnen de knappe Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlyk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis aan eigenaars van graven, dat er in de maand NOVEMBER gelegenheid be staat, de contributie over 1931, ter Secretarie te betalen. Daarna zal er per postkwitantie over worden beschikt, wat een VER- HOOGING VAN f 0.15 medebrengt. Workum, den 29 October 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Succes is niet alleen het goede, wat ge doet, maar ook het kwade, dat ge ver hindert. Opnieuw zjj het publiek ernstig gewaarschuwd tegen de zich noe mende Werkverschaffing aan blinden en andere invaliden in Nederland” van A. G. J. Brouwer, Govert Flinck- straat 265, Amsterdam, die bons voor blindenwerk tracht te verkoopen, postkwitanties laat aanbieden of giften vraagt, terwijl de z.g. werkverschaf fing niet den minsten steun verdient. Workum, den 29 October 1931. De Burgemeester van Workum, C. E. van KOETSVELD. Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen ga randeert U de echtheid. bestuursleden werden gekozen de heeren: S. T. Haagsma, B. v. d. La- geweg, G. v. d. Berg, en de dames: T. Haagsma en H. de Jong. De bestuursfuncties werden onder ling verdeeld. Aanvankelijk traden 45 leden tot de nieuwe gymnastiek-ver- eeniging toe. Waar een goede oefen gelegenheid nog ontbreekt, zullen bij het gemeentebestuur de noodige stap pen worden gedaan. De lessen zijn voorloopig bepaald op Vrydagavonds en Zaterdagmiddags in het lokaal van den heer H. de Jong. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij den heer B. v. d. Lageweg of aan het voorloopige oefenlokaal bij den heer H. de Jong Emmakade, op de vastgestelde oefen-uren. Hedenmiddag (Vrijdagmiddag 2 uur) werd door de burgemeesters van Workum en Enkhuizen, in hunne kwaliteit van voorzitter van het comité van actie tot behoud van den veerdienst Stavoren—Enkhuizen, respectievelijk in de provincie Fries land en Noord-Holland, aan den Minister van Waterstaat een adres overhandigd, waarin zijne Excellentie zeer dringend wordt verzocht het daarheen te willen leiden, dat, na de indienststelling van den spoorweg van Harlingen over Zurich en den afsluitdijk naar Anna-Paulowna, onge wijzigd behouden blijven zoowel de veerdienst Enkhuizen—Stavoren als de bestaande sneltrein-verbindingen Amsterdam—Enkhuizen en Leeuwar den. De inhoud van dit adres geven wy hieronder weer. ENKHUIZEN, WORKUM, Aan Zijne Excellentie den Minster van Waterstaat te ’s-Gravenhage. Excellentie, Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden C. E. van Koetsveld en D. Baron Mackay, onderscheidenlijk burgemeester van Workum en burgemeester van Enk huizen, en als zoodanig voorzitter van het comité van actie in de provincie Friesland, respectievelijk voorzitter van het overeenkomstig comité in de provincie Noord-Holland, tot behoud van den veerdienst Enk huizen—Stavoren, ten deze handelende voor en namens de Comité’s voor noemd krachtens besluit van de vereenigde vergadering dier comité’s gehouden te Enkhuizen op 30 Septem ber 1931 dat zij met groot leedwezen en bijzondere teleurstelling hebben ken nis genomen van het voornemen zooals Uwe Excellentie geschreven heeft om de veerdienst Enkhuizen— Stavoren op te heffen na de indienst stelling van den spoorweg van Har lingen over Zurich en den afsluitdijk naar Anna Paulowna dat zij willen trachten genoemden veerdienst en daarmede de snel- treinverbingen tusschen Amsterdam en Leeuwarden via Enkhuizen en Stavoren te behouden, in welke poging zij gesteund worden door de Gedeputeerde Staten van Friesland en van Noord-Holland, die aan de comité’s voornoemd hebben doen weten, dat zij prijs stellen op het behoud van den veerdienst Enkhui zen—Stavoren. Het behoeft naar de meening van ondergeteekenden geen betoog, dat de voorgenomen opheffing in het bij zonder voor geheel West-Friesland (provincie Noord-Holland) en het Zuid- Westelijk gedeelte van de provincie Friesland een ramp zou beteekenen, waarvan de omvang niet is te over zien. Deze beide streken zullen bij verwezenlijking der plannen geheel worden geïsoleerd tot onberekenbare schade van landbouw, tuinbouw, vee teelt, handel, nijverheid en industrie, benevens visscherij, voorzoover Urk betreft, waardoor de verschillende bevolkingsgroepen in haar strijd om het bestaan in hooge mate zullen Algemeen in de sociëteit „Harmonie” voor een overvolle zaal haar eerste winter-bijeenkomst voor dit seizoen en wel naar aanleiding van een bood schap van het Hoofdbestuur der Mij. tot Nut van ’t Algemeen aan de 312 departementen dier Mij., om op 26 October door het geheele land gelijk tijdig getuigenis af te leggen van den wil tot den vrede en van het ver trouwen in het werk van den Volken bond, om een ontwapeningsconferentie- avond te houden, nadat vooraf door dat Hoofdbestuur een radiolezing was uitgezonden. Alhoewel door het Hoofd bestuur een algemeen programma was vastgesteld, was elk departement vrij in haar keuze om deze avond te vullen, mits de vredesgedachte er voldoende in tot uiting kwam. Zoo werd in het openingswoord door den voorzitter Ds. I. Hulshoff medege deeld dat het bestuur van ons depar tement, daartoe in staat gesteld door de medewerking van eenige dames en heeren, voor deze avond haar keuze had laten vallen op „Er staat geschreven,” een tooneelspel in 4 be drijven door Jaap van der Poll. Moei lijk had het bestuur beter keuze kunnen doen, dan dit stuk, waarin de oorlogsellende op zoo’n treffende wijze werd beschreven. Moest dit stuk op zich zelf reeds indruk maken op de aanwezigen, door het meester lijk spel, van elk der medespelenden zonder onderscheid, werd ieder diep aangegrepen door de groote tragiek, die uit elk bedrijf sprak. Men kon dit niet alleen merken aan het muis stille in de zaal, doch ook aan de stilte, die na elk bedrijf voortduurde, al was elk voor zich overtuigd, dat een daverend applaus voor het spel hier op haar plaats was geweest en hetwelk eerst tot uiting kwam toen het laatste bedrijf was atgeloopen. Kon het anders dan dat met alge- meene stemmen en onder luid applaus de op 26 Mei j.l. door het Hoofdbe stuur aangenomen motie, ook door de afd. „Workum” werd aangenomen en welke aan het Hoofdbestuur voor verdere doorzending zal worden toe gezonden, luidende als volgt: „De Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen, met groote ingenomenheid con- stateerdende, dat eindelijk in 1932 de wereld-conferentie zal worden houden, zooal nog niet ter ont wapening, dan toch tot een vermin dering, althans beperking van be wapening diep er van doorgedrongen, dat een belangrijke vermindering van bewa pening de onmisbare voorwaarde is om een herhaling van de ontzettende wereldramp, die oorlog heet, te voor komen overtuigd, dat slechts langs den weg van gemeenschappelijk overleg het groote doel kan worden bereikt; overwegende, dat in stijgende mate in de volkeren zelven het verlangen tot uiting komt, dat er nooit meer een oorlog zal uitbreken en dat zy steeds duidelijker tot inzicht komen, dat een mislukking van bedoelde conferentie een volslagen miskenning zou beteekenen van wat er in de volken leeft en tot onberekenbare, heillooze gevolgen zou leiden van oordeel, dat de volken zelve moeten getuigen; spreekt den vurigen wensch en tevens de besliste verwachting uit, dat door de conferentie niets zal worden verzuimd om een bevredigend resultaat te verkrijgen.” Toen dan ook te ruim 12 uur de voorzitter deze zoo goed geslaagde bijeenkomst sloot, zal ieder zeker gaarne aan het verzoek van dezen gehoor hebben gegeven, om elk naar zijn vermogen mede te werken, dat er nooit meer oorlog zal kunnen komen. Dat de dames en heeren van de tooneelclub dit reeds hebben bewezen is uit hun subliem spel dui delijk gebleken. Mogen zij in hun verdere pogingen hiertoe, en naar wij vernemen zal dit ter plaatse in de maand November en ook elders als Balk, Makkum enz. plaatsvinden, slagen. Wij wekken dan ook een ieder op deze gelegenheid niet voorbij te laten gaande tooneelclub is een volle zaal dubbel waard. 27 October. Hedenavond vond in hotel „De Wijnberg” alhier, een ver gadering plaats om te komen tot de oprichting van een gymnastiek-ver- eeniging. De gymnastiek-vereeniging werd opgericht, en gedoopt W. G. „Wor- kumer Gymnastiek-vereeniging." Tot worden bemoeilijkt. De ondergeteekenden doen derhalve een beroep op Uwe Excellentie, op dat het dreigende gevaar mag worden afgewend. Zij vinden tot een en ander gereeder aanleiding, waar hun bij de behandeling der waterstaatsbegroóting voor het jaar 1931 is gebleken, dat het standpunt van Uwe Excellentie ten aanzien dezer kwestie nog niet is bepaald. Immers op bladzijde 1349 der Handelingen van de Tweede Kamer (vergadering van 17 December 1930) trekt de volgende passage uit de rede van Uwe Excellentie de aandacht „De heer Smeenk heeft gisteren „medegedeeld, dat de provincie „Noord-Holland en verschillende „gemeenten zich zeer interessee- „ren voo? instandhouding van den „veerdienst Enkhuizen—Stavoren; „ik volg met belangstelling dat „streven en zal daarna kalm „mijn standpunt bepalen.” Onder verwijzing naar de bijge voegde Memorie van toelichting, be velen de ondergeteekenden het be houd van den veerdienst Enkhuizen Stavoren en daarmede het behoud van de sneltreinverbindingen tusschen Amsterdam en Leeuwarden via Enk huizen en Stavoren in Uwe warme be langstelling aan, en verzoeken zij Uwe Excellentie zeer dringend het daar heen te willen leiden, dat, na de indienststelling van den'spoorweg van Harlingen over Zurich en den afsluitdijk naar Anna-Paulowna, onge wijzigd behouden blijven zoowel de veerdienst Enkhuizen—Stavoren als de bestaande sneltreinverbindingen Amsterdam—Enkhuizen en Stavo ren—Leeuwarden. ’t Welk doende, enz. De voorzitter van het comité van actie in de provincie Friesland, (get.) C. E. van KOETSVELD. De voorzitter van het comité van actie in de provincie Noord-Holland, (get.) D. MACKAY. Zaterdag 24 Oct. speelde de voetbalvereeniging W. I. K. I van Workum een vriendschappelijke wed strijd te Hindeloopen tegen Hinde loopen II. Na ongeveer 5 minuten spelen neemt W. I. K. reeds de leiding. Hindeloopen komt nu geweldig opzetten, en telkens komt het doel van Workum in gevaar, maar de verdediging laat zich niet passeeren. Ook Workum krijgt nog een paar mooie kansen, maar deze worden niet benut. Zoodat de rust komt met 1—0. Na de rust heeft Workum de wind mee, en is dan ook overwegend sterker, zoodat de stand nogal spoe dig op 3—0 wordt gebracht. Dan is de beurt aan Hindeloopen en met een hard schot wordt de eer gered. Nog eenmaal wordt er dan nog door W. I. K. gescoord, doch de scheidsrechter kende deze goal niet toe wegens buitenspel. Zoodat het einde komt met een welverdiende 3—1 overwin ning voor W.I.K. Naar ons wordt medegedeeld zal 11 November a.s. een Openbare propaganda-avond worden gehouden, uitgaande van de Chr. Besturen-bond „Workum”. Als sprekers zullen optreden de heer H. J. Vermeulen, van Amster dam met het onderwerp: „Vakbewe ging in Crisistijd,” en de heer J. Wind van Njjverdal, onderwerp: „Voor waarts juist nu.” Medewerking is toegezegd van de Chr. Muziekvereeniging „Crescendo,” terwijl het slotwoord door den WelEerw. Heer Ds. Chr. Eerhard zal worden uitgesproken. 27 October 1931. Onder het vee van een tweetal veehouders werd alhier wederom mond- en klauwzeer geconstateerd. Ds. G. Gerbrandy te Nieuw- Vennep heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier bedankt. staand man, in vertrouwen de in lichting krijgt, dat er ergens een nieuw spoorwegstation gebouwd zal worden, dat de waarde van een be paald stuk land sterk zal verhoogen. Hij koopt dat land en door middel van een absoluut wettelyk contract betaalt hij voor dat land i/5 van de verhoogde waarde. Is dat eerlijk Zeker niet; omdat de twee bij de over eenkomst betrokken partijen niet op gelijken voet stonden, daar de politicus inlichtingen had, welke de verkooper van het land niet had. Maar houden we wel altijd reke ning met dit element van gelijkheid in een transactie? Neem eens aan, dat ik een kunstkenner ben en nu vraagt een klein koopmannetje in Florence my 2000 lire voor een schil derij. Nu weet ik, als kunstkenner, zonder een schyn van twyfel, dat het een Velasquez is, die minstens een millioen lire waard is. Ik zeg niets, en koop het schilderij voor 2000 lire. Is dat eerlijk? Het wil mij voorko men, dat er iemand schade lydt by deze transactie. Maar het is niet de verkooper, het is de maatschappij. Want door dien Velasquez goedkoop te koopen, verkrijgt iemand een for tuin, dat hem in staat stelt arbeid van andere menschen te eischen (koopen.) Kunstenaars zullen voor hem allerlei luxe dingen vervaardi gen zeelieden zullen ze voor hem vervoerenmetselaars zullen een huis voor hem bouwen en dit alles in ruil voor... wat? Voor niets, want hy verkreeg zyn koopkracht door geen productieven arbeid. De maat schappij heeft steeds getracht door be palingen en overeenkomsten gelijkheid tot stand te brengen tusschen de con- tracteerende partijen. Nu gedurende de laatste eeuw heeft de ontwikkeling van maatschappijen op aandeelen en de verspreiding van haar aandeelen onder niet ingelichte menschen nieu we soorten van oneerlijkheid mogelyk gemaakt. Een klein voorbeeld: Een taxi-chauffeur hoort van een z.g. pro motor, dat als hij aandeelen koopt in een bank te Peru tegen den koers van 40, dat hij ze binnen het jaar voor 60 kan verkoopen. De man koopt voor al zijn spaarcenten aandeelen. Een half jaar later noteeren de aan deelen 4, en hy is geruïneerd. Het wordt duidelijk, dat indien men het kapitalistische stelsel wil hand haven, de niet ingelichte buitenstaan ders in staat moeten zijn te vertrou wen op beleggingen welke voorge- steld worden door een stuk papier, dat een handteekeniug draagt van een groot kapitalist, op dezelfde wijze als men kan vertrouwen op een bankbil- let uitgegeven door de Centrale Bank. Indien er dus gelijkheid zal zijn, moeten de maatschappijen beschik bare inlichtingen, gunstig of niet, in een begrjjpeljjken vorm ter beschik king van het publiek stellen. Dit wordt reeds door verschillende maat schappijen gedaan. Natuurlijk kunnen ze fouten maken, doch dat valt niet onder de veroordeeling, zooals Mr. Ford die uitsprak. Zeker, dit komt hier op neer, dat het groote publiek de gedachte moet opgeven snel for tuin te kunnen maken door „gokken.” Maar de groote les van de crisis 1929—1931 is geweest, dat millioenen Amerikanen en Europeanen getoond werd, dat snel vergaarde rijkdom zeer kortstondig is en dat de echte juiste manier om geld te verdienen is werken. En indien dit dan de les van deze crisis is, dan is er zeker reden daarvoor diepe waardeering te hebben. Want dan Is er tevens een belangrijke stap af gelegd op den weg naar grooter rechtvaardigheid. FLORIS C. (Nadruk verboden.) WORKUM, 27 October 1931. Maan dagavond hield de afd. „Workum” van het Departement tot Nut van 't ANON. Het is reeds geruimen tijd tot velen van ons doorgedrongen, dat de wereld crisis 1929—1931 niet volgens de oude economische begrippen te verklaren en dus te verhelpen viel. Geleerden hebben allerlei theorieën daarom trent opgesteld, welke op zich zelf wellicht een klein stukje waarheid behelsden, doch welke het groote probleem onaangetast lieten. Een enkele visionaire economist van we reldnaam, zooals de Amerikaan Babson, heeft de kern van het vraag stuk beroerd, door te verklaren, dat elke depressie in het zakenleven feitelijk het gevolg is van en dus -■’’nressie ge wiekste zakenlieden, die met al hun gewiekstheid toch niet in staat bleken de crisis te overwinnen vol gens hun methode, deze verklaringen met een geringschattend lachje aan hoorden, heeft de tijd voor de zieners en denkers gewerkt en is inderdaad in steeds breeder wordende kringen het besef doorgedrongen, dat men niet te doen had met een zuiver materieele economische crisis, doch zuiver met een l En eenmaal de oogen koppen onder ons de duidelijke be wijzen voor deze slechts schoorvoe tend aanvaarde stelling te verzame len. Wat zei b.v. Henry Ford, een van de meest succesvolle zakenlei ders, welke voor zijn duizenden arbei ders een vrijwel ideaal bestaan heeft geschapen met goeden arbeid ge durende een korte week met een goed loon? Oneerlijkheid, zei Ford, ver oorzaakte de z.g. depressie. Er waren menschen, die de koersen der aan deelen naar beneden joegen, (baissiers.) Dat is oneerlijk. Andere menschen koopen laag ge noteerde aandeelen in de hoop rijk te worden ten koste van iemand andersdat is ook oneerlijk. En inderdaad, deze opmerkingen van Ford raken het zeer belangrijke vraagstuk der zaken-moraal in de moderne wereld. Zooals André Maurois in de New-York Times Magazine opmerkte, het is oneerlijk, naar wjj meenen, om een contract of een belofte niet te vervullen. Maar, bestaat de eerlijkheid alleen maar in het naleven van contracten? Zijn sommige contracten niet immoreel op zich zelf? Stelt u eens voor, dat een politicus of een ander vooraan- FRISO.

Friso nl | 1931 | | pagina 1