voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Nieuws- en Advertentieblad Z" Onze electrlsche vertbut j stelt ons in staat alle reparation spoedig en net uit te voeren J. w. DE JONG 57ste Jaargang ZATERDAG 7 NOVEMBER 1931. No. 45. Officieel Gedeelte. ----Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Bekendmaking. van De heer van der Gaast Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Daarna zal er per postkwitantie over worden beschikt, wat een VER- i de commissie door den voorzitter; de overige 6 door den Raad. Opticien Workum De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Ferwerda, Haijtema en de Roest en de 3e uit de heeren Dijkstra, Brandsma en Westendorp. De voorz. deelt mede dat alleen die artikelen behandeld worden waar tegen bezwaren zijn ingebracht door de commissies, hoewel de leden na tuurlijk even goed nog het recht hebben over andere gedeelten vragen te stellen of hierin wijzigingen te brengen. Zonder hoofdelijke stemming worden verschillende wijzigingen aangebracht als: schrappen van een zin, toevoe ging aan enkele artikels van„op voorstel van B. en W. door den Raad’’ en meerdere kleine veranderingen. De 3e commissie stelt voor te schrap pen het 2e lid van art. 18, waarin de Raad de bevoegdheid wordt ver leend om het verbod van het beklee- den van nevenbetrekkingen op te heffen. Dit voorstel wordt verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Tegen de 3e commissie. Door de 2e commissie zijn opmer kingen gemaakt betreffende art. 21b „geen arbeid te verrichten op de verjaardag van de Koningin of op den dag waarop B. en W. baren gemeentegrond geen retributie verschuldigd is. De heer Dijkstra vindt dat de retributie voor brugjes of dammen aan den weg, wel kon vervallen, om dat die voor den weg geen hinder opleveren. Dit nu is evenwel iets anders, daar de rails over den open baren weg liggen. De heer de Roest heeft nooit ge hoord dat men last van die rails had, zoodat hij wel voor de voorgestelde aanvulling is. De heer Brandsma wil de retributie van f5.— voor de rails toch blijven heffen. Een brugje of dam is in ’t belang van de gemeente; deze rails alleen voor het gemak van de eige naren en dus moet hen dit iets waard zijn. De heer Haijtema is het met voor gaande spr. eens. De heer de Vries is van meening dat bevordering van de bedrijvigheid hier ter stede, of wel tegemoetko ming of steun aan de industrie, wel aandacht verdient. Met het oog daarop is het voorgestelde als gem.-belang op één lijn te .stellen met bruggen etc. De heer van der Gaast heeft geen bezwaren tegen het voorstel van B. en W., nadat hem gebleken is dat de Raad vergunning moet verleenen voor het aanleggen van rails in gem.-grond. Aanvankelijk was spr. bang dat men luk-raak rails zou kunnen leggen, wanneer geen retributie werd betaald. Evenals de heer Brandsma, is de Haijtema tegen het voorstel van B. en W.laatstgen. meent dat wanneer men deze retributie intrekt, men billijkheidshalve ook voor de radio- overspanningen geen retributie meer zal kunnen hellen. De heer Gaastra is het hiermee volstrekt niet eens omdat Vlas tevens het monopolie van een radio-centrale heeft verkregen. Het voorstel van B. en W. wordt hierop met 7 tegen 4 stemmen aange nomen. Tegen de heeren Brandsma, Haijtema, Westendorp en Dijkstra. Punt 8/Alsvoren tot het overnemen door de gemeente in eigendom, onder houd en beheer van het bestrate ge deelte van de Schoolstraten. B. en W. stellen voor van de ver- eeniging „Volkshuisvesting” het be strate gedeelte, waarbij tevens de grond langs het pad tot de wal, over te nemen tegen een vergoeding van f230, die noodig wordt geacht voor verbetering rioleering, en een afkoop som van f250. Zonder hoofdelijke stemming wordt dit voorstel aangenomen. Punt 9. Benoeming (aanwijzing) van een commissie voor werkverschaffing. Betreffende dit punt is een schrijven binnengekomen van de Chr. Besturen bond alhier, waarin wordt verzocht in de commissie voor werkverschaffing op te nemen een of meerdere afgevaardig den van die bond, n.l. P. Pruiksma, H. Boersma en W. ten Dam. Enkele leden voeren het woord, vooral de heer Brandsma zet duide lijk uiteen dat het volgens hem niet mogelijk is eenige vertegenwoordigers van verschillende bonden in de Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Maandag 2 November 1931, des namiddags 6 uur. Wanneer we bij het aanvangsuur nu ook eens direct het eide der ver gadering noemen n.l. bijna kwart voor elf, dan is dit niet om u voor te bereiden op een heel lang volledig verslag, maar op een noodgedwongen verkorte weergave van de ge houden beraadslagingen. De agenda bestaande uit 12 punten, waaronder we zouden verlaten, maar de zittingsduur over- Nadat de voorz. burgemeester C. E. •gadering op de had geopend, der vergadering vaststelling ambtenaren-reglement en de verschillende begroetingen, deed ons reeds vermoeden dat we de raadszaal niet zoo spoedig verlaten, maar de zittingsdu trof nog onze verwachtingen. van Koetsveld, de verj gebruikelijke wijze werd overgegaan tot Punt 1. Notulen van 8 Oct. 1931. Deze worden onder dankbetuiging aan den secretaris, onveranderdg oea- gekeurd en vastgesteld. Punt 2. Ingekomen stukken. a. Verslag over 1930 van 1. N.V. Centrale Ammoniakfabriek te Weesperkarspel, 2. Afdeeling Friesland van het Nederlandsch Genootschap tot zede- Ijjke verbetering der gevangenen. Op voorstel van B. en W. worden deze stukken voor kennisgeving aan genomen. Punt 3. Verzoek van verschillende pachters van grasgewas om pacht- vermindering. De pachters G. de Boer, Tj. Beke- ma en A. v. d. Weide vragen 30 pCt., Si. Éaitsma minstens 40 pCt. verla ging. B. en W. stellen voor 20 pCt. vermindering toe te staan. De heer van der Gaast vindt dit wel wat weinig omdat de toestand in het veehoudersbedrjjf niet beter is geworden, maar veeleer verslechterd, zoodat hij de reductie wil brengen op 30 pCt. Dit voorstel wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Voor de heeren Brandsma, van der Gaast, Haijtema, Westendorp en Dijkstra. Tegen de heeren de Roest, Faber, Leeuw, de Vries, Gaastra en Ferwerda. r - - - - vermindering, wordt hierop met alge meens stemmen aangenomen. Punt 4. Verzoek van het Bestuur der Afdeeling „Workum” van de Friesche Mij. van Landbouw om sub sidie voor een algemeene landbouw- cursus. Zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen de gevraagde subsidie van f75.— toe te staan. Punt 5. Verzoek van den Comman dant van het Landstorm-Verband Leeu warden om verlaging van den huur prijs voor een lokaal van de voor malige ziekenbarak aan de Emmakade. Verzocht wordt de in de vorige vergadering bepaalde vergoeding van pl.m. f300 per jaar te verlagen tot f75.—. daar de elders te betalen lokaalhuur in dan regel f75.— tot f100 (niet hooger) bedraagt. B. en W. hebben, daar thans dui delijk wordt dat het niet ia de eerste plaats een legerbelang, maar ook een gemeentebelang is, door den gem.- architect de huurprijs zoo laten be palen, dat onze gemeente er geen schade van heeft; de vergoeding be draagt dan ten minste f100 of ten hoogste f 125 per jaar. De heer Brandsma zegt dat hij in de vorige vergadering een verhooging van de vergoeding voorstelde, omdat eenig voordeel voor de gemeente hem niet onbillijk leek. Nu blijkt dat voor de gemeente een zeker belang is bij die gelegenheid van Vooroefeningen, zou spr. de vergoeding wel willen verlagen tot f2.— per avond of voor den geheelen duur der oefeningen, naar spr. meent ongeveer een half jear, een bedrag van f 125 vast te stellen. De heer Gaastra zou in geen geval beneden f2 per avond willen gaan. Ook de heer de Roest meent dat ten minste f2.— moet worden gehe ven men is bjj die instellingen anders ook al niet altijd even zuinig. De heer Haijtema zou het hoogst genoemde bedrag van den gem.-archi- tect, f 125 voor de geheele oefeningen, willen vaststellen. De heer de Vries vindt het voor de jongens die aan de Vooroefeningen deelnemen en er nu met 6 weken dienst af komen, anders misschien 6 of 12 maanden of nog langer, een groot voordeel dat die gelegenheid hier bestaatdus hebben we hier ook te doen met een gemeente-belang.l Spr. zou, daar er elders ook niet meer1 dan f 100 voor lokaalhuur wordt be taald, de vergoeding willen bepalen op een maximum van f100 per jaar. Het voorstel om f2.per avond te heffen wordt verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Voor de heeren van der Gaast, de Roest en Gaastra. Hierna wordt de te betalen vergoe ding vastgesteld op f2.— per avond tot een maximum van f 125 per jaar, met 9 tegen 2’ stemmen. Tegen de heeren de Vries en Leeuw. Punt 6. Verzoek van het Bestuur van „Volksonderwijs” om van ge meentewege gelden beschikbaar te stellen voor schoolvoeding. B. en W. zeggen in hun prae-advies dat het verstrekken van voedsel niet op den weg ligt van gemeente- of schoolbestuur, maar dat dergelijke zaken door het Burgerlijk Armbestuur worden’geregeld. De heer de Roest merkt op dat het natuurlijk de bedoeling is dat het verzoek voor alle scholen geldt. Spr. noemt een geval dat voor de wensche- lijkheid van schoolvoeding pleit. Eenige kinderen zijn meerdere malen zonder eten op school gekomen. Ten einde raad heeft de vader van die kinderen zich gewend tot het Burger lijk Armbestuur, maar hij kreeg hier tot antwoord dat men hem niets kon verstrekken, omdat hij een handeltje dreef. Ten slotte kreeg hfj voor deze keer nog f2.—, maar hij moest dan niet weer komen. Deze man heeft het werkelijk niet te ruim en doet zijn best er wat bij te verdienen; raadscommissie op te nemen. Wel hierdoor wordt hem thans steun ge- zal een commissie bestaande uit .3 weigerd, maar is het dan beter dat hij onder de Waag gaat staan. Voor dergelijke gevallen moet toch iets worden gedaan; dit kan door school voeding. De heer Ferwerda dacht dat de vrienden van „Volksonderwijs” hierin wel verbetering konden brengen; ’t ligt toch voor de hand dat men in de eerste plaats zich zelf helpt. De heer de Roest antwoordt dat dit reeds meedere malen noodzakelijk is geweest, maar omdat het nog maar juist November is en er zich metter- tijd zeker wel meer gevallen zullen B. en W.’s voorstel, 20 pCt. pacht- voordoen, dient hierin toch te worden voorzien. De heer Brandsma begrijpt, wanneer de heer de Roest naar waarheid is ingelicht, de houding van het Burger lijk Armbestuur niet en zag gaarne nadere inlichtingen. De voorz. zegt hieraan zeker te zullen voldoen, en vertrouwt dat de heer de Roest de inlichtingen uit goeden bron heeft verkregen, waarop deze antwoordt dat zijn gegevens door den persoon zelf zijn verstrekt. B. en W.’s voorstel om het ver zoek af te wijzen wordt aangenomen met 10 tegen 1 stem, die van den heer de Roest. Punt 7. Voorstel van B. en W. om het raadsbesluit d.d. 22 Januari 1931 in dien zin aan te vullen, dat ook voor het hebben van rails in open leden van den Raad, zich natuurlijk met die bonden verstaan en overleg plegen, maar de hieruit voortkomen de plannen worden door de raads commissie in de raadsvergadering ter tafel gebracht. De heeren Faber, Leeuw, de Vries, Gaastra en Ferwerda verklaren zich voor aanwijzing van leden voor stemming Uitgebracht op de heeren Brandsma en Faber elk 6 stemmen, de heeren van der Gaast, de Roest en Dijkstra 5 stemmen, de heer Ferwerda 3, de heer Haijtema 2 en de heer Leeuw 1 stem. Met meerderheid zQn dus gekozen: de heeren Brandsma en Faber, ter wijl de 3e plaats bij nieuwe vrije stemming aan den heer de Roest werd toegewezen met 7 stemmen. Punt 10. Wijziging van de gemeente- begrooting dienst 1931. De wijziging heeft ter visie gelegen en wordt thans zonder hoofdelijke stem ming vastgesteld. Punt 11. Vaststelling van het ambtenaren-reglement. In de vorige raadsvergadering heb ben B. en W. dit reglement en de begroetingen den Raad aangeboden. Deze heeft zich gesplitst in drie commissies. De le commissie bestond uit de heeren Faber, Leeuw en van der Gaastde 2e uit de heeren deze gevierd wordt.” meenen dit te moeten handhaven als een eerbetoog aan de Koningin. De heer Ferwerda is van meening dat wanneer deze dag niet door de burgerij wordt gevierd, dus gewoon door gewerkt wordt, ook door de ambtenaren hun werk kan worden verricht, zonder dat zij daardoor de eerbied aan het Koninklijk Huis te kort doen. Met 6 tegen 5 stemmen wordt dit artikel ongewijzigd gelaten. Voor de heeren Brandsma, van der Gaast, Faber, Westendorp, Leeuw en de Vries. Aan art. 19 wordt toegevoegd „of 15e” met 7 tegen 4 stemmen, zoodat dit art. thans luidt: Verhooging van wedde gaat in op den of eersten of vijftienden dag der maand, waarin de aanspraak daarop is verkregen. Tegen stemden de heeren de Roest, Faber, de Vries en Gaastra. In art. 44 wordt de vastgestelde bezoldiging bij ziekte na 2 jaar, ver vangen door: „wordt evt. verdere bezoldiging door den Raad vastge steld”, met 10 tegen 1 stem, die van den heer de Vries. De heer Leeuw verdedigt een nieuw voorgesteld artikel betreffende het toekennen van vergoeding van de onkosten bij ongevallen. De voorz. juicht dit art. toe, dat berust op rechtsgronden en niet, zoo- als art. 53 eenigszins op barmhartig- heidsgronden. De heer de Vries meent dat, waar het volle salaris bij ziekte wordt uit gekeerd geen behoefte bestaat aan dit nieuwe artikel, immers een werk man krijgt de verplegingskosten enz. vergoed, maar ontvangt ook 80 pCt. van het loon. Bovendien brengt dit reglement de ambtenaren al in een bijzonder voordeelige positie. De heer Leeuw merkt op dat in groot bedrijven het loon voluit wordt betaald en tevens alle onkosten. Hierna wordt het nieuwe artikel verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Voor de heeren van der Gaast, de Roest, Faber en Leeuw. Het geheele reglement wordt hier op met algemeene stemmen vastge steld. Punt 12. Behandeling en vaststel ling van de begroetingen voor 1932 van a. het Stads-Burgerweeshuis b. het Burgerlijk Armbestuur c. het Gasbedrijf d. het Electriciteitsbedrijf e. de Gemeente. De le commissie heeft een opmer king gerapporteerd bij de begrooting van het gasbedrijf. Zij wenscht geen zusje. De heer Brandsma vindt waar de commissie alle maanden vergadert en haar beste krachten aan het bedrijf wijdt, dat een tijdsvergoeding niet onbillijk genoemd kan worden, temeer waar de bedrijven dit wel toelaten. Na eenige discussie wordt het voorstel om geen presentiegeld toe te kennen, verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Voor de heeren van der Gaast, Westendorp en Leeuw. Bij de gemeente-begrooting is een voorstel van de 2e commissie om de personeele belasting progressief te heffen, waardoor deze met ongeveer f1000 verhoogd zou worden. B. en W. zijn van oordeel dat de personeele belasting zich hiervoor zeer slecht leent; er zullen zich groote onbillijkheden voordoen. De heer de Roest verdedigt pro gressieve heffing. Dat hier echter onbillijkheden in zullen voorkomen is geen wonder, die heeft men in elk belastingstelsel. Voor veehouders en winkeliers heeft het geen bezwaren, omdat de werkplaatsen en winkels niet meegerekend wordenalleen het bewoonde gedeelte huis. De heer Gaastra vindt de opklim mingen groot en is van meening dat een progressieve heffing anders ingericht moet worden. De heer Brandsma ziet in het voor gestelde een geringe verlaging van de laagsten, een gelijke heffing voor de groote middenmoot en een bedui dende verhooging van de hoogeren, die anders ook al veel moeten beta len. Dit lijkt spr. niet billijk In stemming gebracht wordt de progressieve heffing verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Voor stemde de 2e commissie. Met dezelfde 8 tegen 3 stemmen wordt do door B. en W. voorgestelde regeling, aangenomen. Tegen de postschrijfmachine voor de politie f 80.— is eveneens bezwaar gemaakt. B. en W. meenden dat aanschaffing van een schrijfmachine voor de politie, voordeeliger was dan, zooals thans per jaar f 10.— huur te betalen. Bovendien is er door de justitie op aangedrongen dat de stukken op een machine werden geschreven. Zoowel voor het achterhouden van een af schrift, als voor de duidelijkheid, van groot gemak. De heer Ferwerda denkt dat de politie niet zooveel te schrijven heeft, dat een machine noodig isjvoor die enkele kleine proces-verbalen van rijwiel- en autobus-overtreding, dron kenschap en dergelijke. Deze begroo ting draagt de eigenschap van be zuiniging, waarvoor aan B. en W. alle lof. De subsidie voor het Drank- weer-comité is niet weer toegestaan, maar zou men die nu niet beter kunnen verleenen in plaats van een schrijfmachine aan te schaffen? Na eenige discussie wordt het voorstel om de post kantoorbehoeften met f80.— voor een schrijfmachine, te verlagen, verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Vervolgens is er een voorstel om de post bestrating f2500, met f 1500 te verlagen en dit te besteden voor verbreeding van wegen. Hierover wordt geruimen tüd ge sproken, waarbij de toestand der wegen het onderwerp van het gesprek uitmaakt. De heer Brandsma gelooft dat de wegen-politiek van onze gemeente niet juist is. We moeten eerst een harde sterke onderlaag hebben en dan pas beginnen te teeren. De heer Faber merkt op dat de wegen van Workum berucht zijn. De verbetering die de heer Brandsma noemde, is zeer goed; spr. zou die f1500 willen besteden voor den weg in het Heidenschap. De heer Gaastra zegt dat voor be strating reeds veel minder is gerekend, dan door den gem.-arch. werd opge geven; die f2500 is men wel noodig. Eveneens de heer de Vries, die verder de wegen-politiek van Workum niet direct kan veroordeelen. Het is misschien niet de juiste geweest, maar presentiegeld aan de comm. v. licht- bedrijven toe te kennen. B. en W. achten in ’t algemeen billijk en gewenscht dat presentie geld voor het bewonen van vergade ringen wordt vergoed, maar het kan niet overal doorgevoerd worden. In dit geval worden de kosten door de bedrijven gedragen, zoodat z(j geen bedenkingen hebben wanneer het maximum van 12 vergaderingen niet wordt overschreden. Zy zullen Ged. Staten verzoeken het bedrag op f2.50 per vergadering vast te ste len. De heer van der Gaast licht toe dat de le comm. in de huidige tijds omstandigheden alleen noodzakelijke uitgaven gewettigd acht. Of die be drijven het nu moeten betalen, of de gemeente, komt vrijwel op hetzelfde neer; dat is een broertje met een ff h] Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis aan eigenaars van graven, dat er in de maand NOVEMBER gelegenheid be staat, de contributie over 1931, ter Secretarie te betalen. per postkwitantie Ikf HOGGING VAN f0.15 medebrengt. Workum, den 29 October 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. i FRISO. i deed Ik heb ondervonden dat het goed is om een of twee maal per week des avonds het gelaat een paar minuten met Purol te masseeren, waar na ik de gewoonte heb de niet in de huid ge drongen Purol met een zacht doekje af te vegen. Deze eenvoudige behandeling geeft op den duur aan de huid een bijzonder zachte en mooie teint.

Friso nl | 1931 | | pagina 1