ft EXTRA BERICHT. N.B. w Verkoop begint Zaterdagmorgen BRAWDSMAS Nieuws- en Advertentieblad PUROL in huis! Uw Zenuwen komen tot rust; slaap, kalmte, zelf- beheersching, arbeidslust en levens vreugde keeren weer door het ge bruik van voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Een toiletgeheim J. w. DB JONG Opticien Workum 57ste Jaargang ZATERDAG 14 NOVEMBER 1931. No. 46. Officieel Gedeelte. WORKUM Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Adverteert in dit blad Grootzand 16, SNEEK INGEZONDEN. L Gedurende SLECHTS 8 DAGEN Bekendmaking. Ziekenhuisverpleging. WACHT NIET -i te lang met het aan schaffen van een goede BRIL Een voordeelig en goed adres is: .1Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Ode te een- - - Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterljjk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten er postkwitantie ;t, wat een VER- 1178.— -160.- -144.50 -143.— -137.— -132 50 - 96. 5q Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Wij hebben beslag gelegd op een groote partij WOLLEN DEKENS iets beschadigd of vuil - in diverse kwali teiten en maten bieden wij deze aan voor abnormale prijzen zoolang de voorraad strekt!.... Wie eerst komt, heeft de beste keusl. MANUFACTUKENHANDEL WORKUM. Blykens in dit blad voorkomende advertentie komt de heer H. T. Huizinga van Veendam a.s. Maandag en Dinsdag in het ge bouw van den Protestantenbond met zijn Miniatuur Wereldstad. De „Leeuw. Ct.” van 15 Oct. j.l. geeft van een tentoonstelling te Leeu warden de volgende beschrijving: Hiniatuur Wereldstad. In den foyer van de „Harmonie” is van 15 tot en met 25 October een Miniatuur-Wereldstad tentoongesteld, een product van huisvlijt, dat door den heer E. T. Huizinga te Veendam in 22 jaar, in zyn vrije uien, is ver vaardigd. Gisteren hebben wij een kijkje ge nomen en geconstateerd, dat deze expositie het alleszins waard is haar te gaan zien. Het was inderdaad een wereldstad in optima forma. Een groote attractie is wel, dat niet alleen de bouw aan een groote stad doet denken, maar ook heerscht er een leven en drukte van belang, zooals De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager B(j Brand- en Snjjwonden, Pijnlijke Kloven, Ruwe handen en schrale huid, men zich dat in wereldsteden denkt. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis aan eigenaars van graven, dat er in de maand NOVEMBER gelegenheid be staat, de contributie over 1931, ter Secretarie te betalen. Daarna zal er p< over worden beschikt. HOGGING VAN f0.15 medebrengt. Workum, den 29 October 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Men behoeft niet te zien, dat U crème gebruikt. Want, in tegenstelling met alle andere crèmes, die min of meer op de huid blijven liggen, wordt „Zij”- crême er geheel in opgenomen. Men ziet dus niet, dat U het gebruikt, ter wijl de huid er toch zacht en soepel van wordt en fraai van teint. noemd en namen deze herbenoeming aan. Ingekomen was een schrijven van de Dambond „Friesland” meldende dat „O. G.” voor de a.s. competitie is ingedeeld bij het district Sneek, waarin 4 clubs uitkomen. Tot slot las de secretaris de indee- ling der klassen voor, waarin dit winterhalfjaar zal worden gespeeld, en welke er als volgt uitziet le klasse: J. Hofman, P. Vlas, H. Groen, J. Koopen, E. de Boer, S. Vis ser, R. Wijngaarden, J. Kramer, en B. Smid. 2de klasseH. Bleeker, J. Dijkstra, D. v. d. Meer, J. v. d. Lageweg, D. Kouwenhoven, D. Kramer, D. Koopen, F. v. d. Meer en T. Folkerts. 3de klasseS. de Jong, D. Mulder, S. Sj. Wiersma, W. Blom, U. Hempel, D. Dijkstra, A. de Graaf, S. Wiersma Sr., S. Wiersma Jr., (H. E. de Jong.) Een tram, die passagiers van het station naar een lunchroom vervoert, ontbreekt zelfs niet. Het paleis is een mee van de meest opvallende gebou wen. Het is vervaardigd uit 5000 stukjes hout. Vóór het paleis verschijnen koningin Wilhelmina, de koning van Engeland, Wilhelm II enz. by welke verschij ningen de verschillende volksliederen door een poppetjes-orkest worden ge speeld. In de stad zijn schoenenwinkels, sigarenwinkels enz. Verder is er een smederij, een horlogerie, een meubel fabriek, een scheepstimmerwerf, een meelfabriek, een postkantoor met brievenbesteller. In het raadhuis bevindt zich een mooi gemeubileerde trouwzaal. Kin deren gaan met hun boeken onder den arm naar school, een schoenma ker en een smid zyn ijverig aan ’t werk. By een met beeldhouwwerk ver sierde kathedraal bevindt zich een kapel, waarheen zich de priesters begeven; een brug wordt openge draaid om er een schip door te laten een Zeppelin zweeft in de lucht, ja, wat er allemaal te zien is, het is te veel om op te noemen. Alles wordt door electriciteit voortbewogen en indien geen stroom kan worden ge kregen door zand. De heer Huizinga kreeg het eerste gedeelte in 1915 klaartoen hij meer tijd aan zijn liefhebberij kon besteden, heeft hij de rest vervaardigd. DAMMEN. Donderdagavond 5 dezer hield de Damclub „O. G.” hare 4de jaar vergadering. Deze bijeenkomst werd door den voorzitter P. Vlas met een kort woord geopend en heette allen welkom, waarna hij den secretaris gelegenheid gaf het jaarverslag voor te lezen, waaruit bleek, dat de club, ook financieel, er goed voor staat. De aftredende bestuursleden P. Vlas en B. Smid werden bij acclamatie herbe- Landarbeidersgezinnen in den Wieringcrmeerpolder. Met de voorbereiding tot plaatsing van bovenbedoelde gezinnen kan thans een aanvang worden gemaakt. Indien geen (vertraging in de aan bouw der arbeiderswoningen ontstaat kunnen op 1 Febr., 1 April, 1 Mei, 1 Juni en 1 Sept. 1932 tezamen pl.m. 170 gezinnen geplaatst worden. In aanmerking komen alleen gezon de en phsysiek sterke menschen, die op de hoogte zijn van alle in het gemengde landbouwbedrijf voorko mende werkzaamheden van een leef tijd tusschen omstreeks 30 en 45 jaar. Gegadigden kunnen zich reeds thans aanmelden bij den correspon dent der arbeidsbemiddeling hunner gemeente, door wien ook verdere in lichtingen worden verstrekt. Een schip in nood. Van boord van het Grieksche s.s. „Georgios M.“ werden Maandag des middags om 12 uur, noodseinen opge vangen. Het schip bevond zich op 120 mijl ten Noorden van de Spaansche kust en het dreef in Oostelijke richting, met ’n snelheid van twee mijl per uur. Er bevinden zich nog achttien personen aan boord. De radio-installaite van het in nood verkeerend schip schynt nader hand defect te zijn geraakt, daar op draadlooze seinen niet wordt ge reageerd. De „Georgios M.“ meet 5254 ton. Britsche mljnenzotker gestrand. Uit Honkong wordt gemeld dat de Britsche dubbelschroef mijnenzoeker „Petersfield” by de Toengtoeng eilanden aan den grond is geloopen. Het in de nabijheid liggende Duitsche s.s. „Derfflinger” heeft zich naar de plaats van de ramp begeven. Ook de Engelsche kruisers „Suffolk” en „Cornwall” zijn vertrokken om de mijnenzoeker assistentie te verleenen. De radioverbinding met het ge strande vaartuig is verbroken, aan gezien de „Petersfield" niet meer seint. Nader wordt gemeld, dat het schip geheel is vernield en verloren ge gaan. De bemanning kon worden gered. L.S. „Draagt elkanders lasten” zouden wij boven deze regels kunnen schrij ven. De beteekenis van die woorden zal ongetwijfeld door al onze lezers wel verstaan worden. Vooral in deze dagen van malaise en crisis komt het nog meer uit wat men onder dit opschrift heeft te verstaan. Juist nu is het een tijd dat we elkaar tot steun moeten zijn. Op *t gebied van ziekenhuisverpleging komt het „draagt elkanders lasten” wel zeer sterk aan 't licht. Door Onderlinge Hulp toch, is men in staat onze medemenschen voor groote geldelijke offers te vrij waren wanneer iemand of een der gezindsleden naar een ziekenin richting vervoerd moet worden. Voor de kleine luiden beteekent dit vaak een ramp, omdat de som die men betalen moet in de meeste gevallen wel niet aanwezig is. En wie van de minder gegoeden heeft in normale, laat staan abnormale tijden, zooveel geld dat h(j het betalen kan? Niet alleen de min of onvermogenden zijn door Onderlinge Hulp geholpen ook de burgerij uit den gegoeden stand weet bjj ervaring datde Vereen, voor Ziekenhuisverpleging ook voor hen een uitkomst is geworden. Maar bui ten dit alles er is nog veel meer dat men er mede steunt. Allereerst be vordert men er de volksgezondheid door, wat door niemand minder ge tuigd werd dan wijlen Dr. Mantsholt te Groningen. In de tweede plaats steunt ge uw buurman wanneer die door zulke ziekte gevallen getroffen wordt en opname in een ziekenhuis noodzake lijk is. Nu ziet men in vele gevallen dat men lid is van 't Groene Kruis (niet minder noodzakelijk) om wel de ziekenverpleging in huis te bevorde ren, maar voor de verpleging bui tenshuis, dat met groote flnancieele offers gepaard gaat, voelt men wei nig of niets. En toch kan men voor die feiten geplaatst worden. We zul len u dit illustreeren met een voudig voorbeeld. Op zekeren dag wandelt ge de stad rond. Bjj 't oversteken van het marktplein komt ge uit te glijden en je wordt met een ernstige beenbreuk opgenomen en op advies van den dokter die het been weer gezet heeft moet ge naar ’t ziekenhuis om een foto te laten nemen wat u voor een auto, de foto's en de dokter in 't zie kenhuis op minstens f50 komt te Mijnhardt’s Zenuwtabletten. staan, dat alles nu wordt door Onder linge Hulp vergoed. Een meer duur der geval kunnen we u uit ervaring ook nog verhalen. Uw huisarts constateert dat ge naar 't ziekenhuis vervoerd moet worden voor 't ondergaan van een ernstige operatie, 't Begint al aan stonds dat ge met een auto vervoerd moet worden. U blijft in 't ziekenhuis 28 dagen, wordt geopereerd, maar 't blijkt dat er ook nog een röntgen foto moet plaats hebben. Maak nu eens uw rekening. De auto kost f 11, de verpleegdagen 28 X 2.50 f70, de röntgen-foto f25, gebruik operatie kamer met verband- stoffen f16, terwyl ge later een nota van uw specialist van f50 ontvangt, zoodat u dit te samen kost f 172 en nog een rekening van de apotheker a f3 dus f 175 en die geheele som wordt door Onderlinge Hulp betaald. Dat mag niet opgevat worden ala een gunst, neen u heeft daar recht op. We willen het jaarverslag niet voor uit loopen door te zeggen, er zyn zooveel patiënten geweest en 1 heeft zooveel gekost, neen, maar we mogen wel iets uit de school klappen door mede te deelen dat er door velen van deze nuttige Vereeniging een dankbaar gebruik is gemaakt. Meer willen we niet zeggen. Alleen nog dit, dat de „1000” nog niet vol is. Het kan best als velen nu nog maar lid willen worden. Zie nu eens over uw bezwaren heen, die toch moeilijk te handhaven zijn als ge nu eens na gaat of u of een van uw gezin door deze omstandigheden eens getroffen waart geweest. Wilt gy niet om uw zelf, doe het dan om een ander. Draag mee de lasten van anderen. Wilt gy om andere reden niet, doe het dan uit burgerzin. Laat dit ge schrevene niet een Ijdele poging wezen, maar laat het ons eens druk krjjgen met het inschrijven van nieuwe leden. Zeer gaarne, hoor 1 Uw dw. dn. P. PRUIKSMA Lzn., Secr. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. alhier ds. A. W. M. Koudekerk aan den Rijn. Uitslag der door voogden van het Stads-Weeshuis gehouden aanbe steding, tot het leggen der waterlei ding in hunne woningen. D. Westerhuis Wed. Graafsma D. de Haan J. Koopen H. P. Nauta J. Kingma C. Romkema Gegund aan de laagste inschrijver. De heer G. C. Blom, adjunct-in- specteur der belastingen, thans te Breda, vroeger alhier waarnemend ryksontvanger, is benoemd tot in specteur der directe belastingen, in voerrechten en accynzen. STAVOREN 9-ll-’31. Een mooi ge zicht, die haven van Stavoren, met z’n uit zee komende en naar zee gaande schepen, die daar geschut moeten worden. Uren kan men naar dit bedrijvige leven zien, zonder dat het ooit verveelt. En het is een wonder hoe de gul hartige sluismeester, de heer M. Groenhof, met de schippers omspringt en er de vrede weet te bewaren, ook al moeten ze wel eens een tijdje wachten. Want de sluis is niet groot en er kan maar steeds een schip tegelijk door, terwijl de scheepvaart gestadig toeneemt de laatste jaren voor het verkeer niet alleen voor Friesland maar ook voor Groningen. Met een oolflke snuit vertelde de sluismeester, dat er dit jaar reeds 10.000 schepen waren geschut met een totale tonnenmaat van 1.072.458. Op 28 October was het 10.000e schip gepasseerd. Een gelukwensch voor het nijvere plaatsje Stavoren, dat hiervan vele voordeelen trekt, is hier zeer zeker op z’n plaats, evenals voor den sluismeester die dag en nacht op z’n post is voor het schutten. Koffie als stookmiddel. Naar uit Rio de Janeiro gemeld wordt, zou de Braziliaansche regee- ring voornemens koesteren op de spoorwegen als stookmiddel tot bri ketten geperste koffieboonen te ge bruiken, teneinde aldus de overtollige koffie, die tot dusverre in zee gestort werd, te gebruiken. Tevens heeft zy opdracht gegeven pogingen te doen om uit de koffieboonen alcohol, olie en cellulose te winnen. Familietwist. De 29 jarige R. van der Z. te Groningen, heeft tijdens een familie twist z'n schoonvader met een mes gestoken. De man wist de steek ge deeltelijk te ontwijken, zoodat hy slechts aan de arm werd verwond. Z. is gearresteerd en daar hjj in zeer overspannen toestand verkeerde en zoowel voor zich zelf als voor zijn omgeving gevaarlijk moet worden geacht, naar het krankzinnigen ge sticht te Zuidlaren overgebracht. Inlandsch gerst voor bierbrouwerijen. Het Eerste Kamerlid, de heer Van der Lande, heeft den minster van binnenlandsche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: Is het den minster bekend, dat de inlandsche gerst geschikt Is om in de bierbrouwerijen te worden ver werkt Bestaat er geen aanleiding voor de regearing om, in verband met den noodtoestand van den landbouw, het gebruik van Nederlandsche gerst voor de bierbrouwerijen in ons land verplichtend te stellen? Zoo ja, is de minster dan bereid, ten spoedigste de daartoe strekkende voorstellen te doen? HEIDENSCHAP, 11 Nov. 1931. Be noemd tot onderwijzeres aan de Chr. School te Minnertsga, Mej. A. Wa- genaar, alhier. Herziening classificatie. Het is de bedoeling der Regeering eerlang tot een herziening van de klasse-indeeling der gemeenten voor het Ryksbezoldigingsbesluit over te gaan, aangezien één der normen, n.l. de ongelijke belastingdruk, hare be teekenis heeft verloren. Het is te hopen dat men in den laag by de a.s. herziening meer dan bij de tegenwoordige regeling met de plattelands standplaatsen rekening zal houden. Een „weggebrachte” lading. Tien dagen geleden is te ’s-Graven- hage het schip „Goed Vertrouwen", geladen met bloembollen, welke lading verzekerd werd voor f54000. Dit vaartuig is later te Wemeldinge op een krib geloopen, waarna de la ding overboord werd gegooid. Het schip is na de roode vlag te hebben geheschen, vlot gemaakt door Smit’s Bergingsbedrijf aldaar. Aangezien de schipper reeds meer malen in aanraking kwam met de justitie, wekte een en ander het ver moeden aan een „weggebrachte" la ding. Als gevolg van het onderzoek is een bloembollenhandelaar te ’s-Gra- vendeel van zijn bed gelicht en in het Huis van Bewaring te Dordrecht opgesloten. Het schip „Goed Ver trouwen" is te Middelburg aan den ketting gelegd. Een vlet gekanteld. In den Wieringermeerpolder, nabij de landbouwschuren achter Hypolitus- hoef is Donderdagmorgen de 30-jarige ongehuwde grondwerker P. Jeronimus afkomstig uit Wissekerke in Zeeland bij het kantelen van een vlet, dat een 7-tal personen over het kanaal moest zetten, verdronken. De vlet was slechts bestemd voor 2 3 personen. Alle zeven personen geraakten te water, doch zes van hen konden worden gered. Waarschijnlijk is P. J. in de modder gestikt. X IX’

Friso nl | 1931 | | pagina 1