Nieuws- en Advertentieblad enz. enz. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noords, Hindeloopen, Stavoren, Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 PUROL Nienwjaars-Adïertentiën a 35 cents. Bij gevatte Koude ZATERDAG 12 DECEMBER 1931. No. 50. 57ste Jaargang Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Algemeen Weekoverzicht Luchtspiegeling. Het geweten. 4 in FLORIS C. (Nadruk verboden.) Wie eenmaal gestolen heeft, blijft'jongste slachtoffers daar van moorde-gevallen in 8, inOverjjsel 44 gevallen Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorin, in te zenden. Ad vertentiën tot utterly k Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Doos 30 cent. By Apoth. en Drogist. Evenals vorige jaren kunnen genoemde Advertentiën weder geplaatst worden in FRISO van 1 Januari e.k., welk No. Donderdagmiddag 31 December verschijnt en in Workum huis aan huis zal worden bezorgd. Vroegtijdige opgaaf wordt beleefd verzocht. DE UITGEVER. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Een K.L.M.-ramp. De mis daad in de bosschen by Echt. Een onwillige Schmidt. Naar het einde van een moei lijk jaar. „Aan boord is alles wel, morgen wordt de reis voortgezet I” Zóó lazen we het in de krant, of hoorden we het door de radio, eiken dag hetzelfde. Het ging alles zoo goed en regelma tig als een uurwerk. En nü. Tot in het Siameesche Bangkok was aan boord van „De Ooievaar” alles nog wel; daarna heeft de koene be manning de reis voortgezet.naar de eeuwigheideen reis die we gewoon- lijk zoo ver wanen, maar welker doel we op een onverwacht moment in het leven plots vóór ons zien opdagen, een onderdeel van een seconde en we zijn er al. En de achtergeblevenen, die ’s avonds van den omroeper beluisteren „Hier een K.L.M.-bericht omtrent de postvluchten", ze lachen al, als ze die woorden hooren en ze vullen den omroeper aan: „Aan boord is alles welmorgen wordt de reis voortge- Maar hun lach besterft ze om de lippen, als ze den omroeper dezen keer zijn monotone klanken niet hooren uiten, maar eenige ontroering bemer ken in zijn stem, die dan de tijding brengt, dat de bemanning van „De Ooievaar” en de passagiers daar in het verre Siam gekraakt zijn onder de brokken van het vliegtuig.en dat ze nimmer zullen weerkeeren van den^reis, waarop ze zoo onver wacht van koers veranderden. We deelen in den rouw der fami lies, die haar dappere zonen verloren. Wat vreugde hebben de gevallenen gebracht in de harten van duizenden, die dank zij het vermelde post vervoer zich dichter meenden by hun verre kinderen in Indië. De groote diensten der piloten, die dat bewerkstelligden, hebben we ten deele betaald met het verhoogde portohet offer van hun leven echter zullen we ze nooit kunnen vergoeden, maar door een stille, innerlijke, posthume herdenking zullen we den cijns onzer achting en waardeering nog kunnen nabrengen aan hun graf. Hoe verhevener is hun einde ten slotte dan dat van die andere onge lukkige landszonen, die daar in de bosschen van Echt even onverwacht hun einde vonden. In ons vorig over zicht herdachten we reeds de drie wegens periodieke aftreding van vijf ”.jg Groot- en vijf Kleinbedrijf maakt aandag 7 December 1931 b|j de gehouden stemming tot Grootbedrijf. Hepkema, S., Leeuwarden (aftr.) Raima, P. K., Britsum (aftr.) Peletier, H. J., Leeuwarden (aftr.) Veen, van der R. O., Harlingen. We hebben allen, als kinderen en als volwassenen, meermalen in span nende verhalen meegeleefd met de reizigers in den woestijn, die zeer dorstig waren en telkens verblijd werden door de verschijning van een oase aan den gezichtseinder, om vervolgens de bittere ontgoocheling te ondergaan, van het in ijle lucht opgaan van het verlokkende beeld, dat slechts een luchtspiegeling was. En opnieuw trok dan de karavaan verder, moe en dorstig, opnieuw op zoek naar het zoo vurig verlangde water. Maar feitelijk behoeven we" niet eens zoo ver te gaan en ons in onze fantasie door een schrijver laten mee- sleepen, om zulk een tooneel te aan schouwen. Het leven, in'het^midden waarvan wij ons bevinden, geeft ons herhaaldelijk zulke tooneelen^te^zien, al beseffen de medespelers hun rol niet. Want hoevelen zijn er niet om ons heen in het dagelflksch leven, die maar steeds voortjagen naar een ver geluk, naar een doel, waarvan de bereiking voor hen het geluk betee- kent, o, vast en zeker.En als dan de horizon bereikt is, en het doel, dan lost de luchtspiegeling van het geluk zich op in ijle lucht. O, maar dan wordt bet geluk vast en zeker bereikt, als ze nog weer een ander doel be reikt zullen hebben, o, vast en zeker. En de karavaan trekt verder, moe en dorstend naar geluk, geluk, dat zij meenen te vinden in het verkrijgen van een of ander vurig begeerd be zit.En ze vinden het niet. juist wat Grove Patterson dikwijls, hooren we niet een ken om bijvoorbeeld een klein huisje in de provincie te hebben of om in een villa’tje bij de zee te wonen, of in een chalet in de bergen of in een rustig dorpje... in Ieder"'geval, op een plek, waar hij nu niet woont. H|j denkt natuurlijk, dat als h{j onder omstandigheden leefde, die op een afstand bekeken aantrekkelijker schijnen te zijn, hij dan meer tevreden, gelukkiger zou kunnen zijn. Wanneer uw vriend u dit vertelt, bewijst hij meteen, dat hij de menschelijke natuur niet erg goed kent; hij kent zichzelf niet goed. Wanneer iemand niet ge lukkig kan zijn in elke redelijke omstandigheid, of dat men nu op een bovenhuis in de stad, op een boerderij of in een paleis of een hutje is, zal hij naar alle waarschijnlijkheid waar dan ook elders evenmin tevreden zijn. De kwestie is, dat we de mogelijk heden voor tevredenheid, voor ge- moedsvrede, in ons zelf meedragen. Het is onze levensrichting, de rich ting waarin we ons voortbewegen, onze houding jegens de menschen en de omstandigheden en het leven, die onzen gemoedstoestand bepaalt.Als Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Maandag 14 December a.s. des nam. 8 uur aan besteden het ROOIEN van 12 stuks boomen in de stad. Workum, den 9 December 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. D. GOOT. WORKUM. Vrijdagavond 4 dezer had ten overstaan van Notaris A. Jukema de veiling plaats van: 1. De huizinge, laatst bewoond door wijlen S. Gielstra. Kooper M. Visser voor f1752. 2. De smederij met inventaris, eigen gebruik by D. O. de Jong. Kooper J. Bouma voor f 1746. 3. De dubbele gemeente woning, in huur by A. Bylsma en H. Boersma. Kooper C. IJntema voor f1152. Dec. 1931. Aan degenen, die deel hebben genomen aan de Teken wedstrijd als Sint Nicolaas-attractie bij den heer L. de Haan, deelen we mede, dat het juiste aantal bedroeg 359. De le prijs met 360 is toegekend aan Tj. Bouwsma, de 2e prijs met 358 aan B. de Boer, Bagynestraat, de 3e prijs met 357 aan S. Piersma. 8 Dec. 1931. Hedenavond had de Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken hare feest- vergadering, met de bedoeling hare oud-leden te huldigen. De heer T. Zuidema wnd. voorzitter heette de aanwezigen en het hoofdbestuurslid de heer M. Braaksma van Leeuwar den hartelijk welkom. Het verheugde spr. zeer, dat de zaal bijna bezet was, omdat dezen avond een tweeledig doel had, ten opzichte van de propagande. Ten eerste diende men er de strijd tegen den alcohol mede en ten tweede de vredesgedachte. Hy hoopte dat het mocht gelukken de aanwezigen voor beide ideeën warm te maken. Hierna kreeg de heer Braaksma het woord, die begon met te herinne ren dat in Juli 1906 deze afdeeling was opgericht. Eenige van die op richters zyn hier in de zaal aanwe zig en zullen door de vereeniging straks worden gehuldigd. In een kort, kernachtig woord zette spr. daarna uiteen, waarom de drank- stryd nog steeds urgent is, ook in dezen tijd van crisis en malaise. Te meer waar het ook in economisch opzicht noodzakelyk wordt, daar er per jaar voor 300.000.000 gulden wordt verdronken. En ’t is niet alleen meer het kwaad van den sterken drank, maar ook het kwaad van het bier en den wjjn hetwelk hand over hand toeneemt. Spr. geeft er voorbeelden van, en ook van de manier waarop het drinken er van door vooraan staande menschen in de hand wordt gewerkt. En deze bedrijven werken met groote kapitalen, terwijl het product zelf maar werk geeft aan weinig handen. ’t Is dan ook in vele opzichten onze taak zegt spr. om zelfs op feest avonden als deze, toch onze stem te laten hooren. Moge het ook in de toe komst de afdeeling goed gaan. Hierna sprak hij zeer waardeerend tot de oudste strijders: Tj. Banning; M. Simonides en echtgenoote A. Bylsma en echtgenoote; en reikte hun een zilveren insigne over als blijk Een moordanaar stellen we ons gewoonlijk voor als een boosaardig, maar tevens ook min of meer bekla- genswaardig wezen. Eerst als hy zijn daad heeft volbracht, beseft h(j ten volle, wat hy misdreef en heel zjjn verdere leven wordt hij gemarteld door de wroeging, de knaging van het geweten. Op den dag waant hy zich voortdurend achtervolgd en in de stilte en donkerte van den nacht doemt telkens de schim van z(jn slachtoffer voor hem op, hem beang stigend en verontrustend. Is dat inderdaad zoo? In sommige gevallen misschien wel, nl. als de dader door een bijzondere genade nog over een functioneerend geweten is bljjven beschikken. Sommige ge wetens echter knagen maar heel slapjes en de boosdoener weet daar wel raad op: hij geeft dat geweten dan nog maar wat zwaarder kost te verknauwen. Daar in de buurt van Echt leefde zoo’n moordenaar, een man, die met een doodeljjken haat bezield was tegen al degenen, die het wagen durf den om hem op „zijn” weg voor de voeten te treden. Een argelooze, die zich daaraan schuldig maakte, schoot hij neer en zijn lijk stopte hij ergens in den grond, als gold het het cadaver van een gestorven schurftig dier. En het geweten? Dat geweten verhinderde hem niet om drie maanden later weer op de loer te gaan liggen, uren achtereen, wachtend op zyn slachtoffers met het kruit in het geweer. Om ze te dooden, de argeloozen, te vermoorden. Het geweten is een bruikbaar ap paraat voor de braven, een signaal, dat overgaat om te waarschuwen, als we richting nemen naar het verkeer de pad, maar het geweten is als een stukkende wekker, wanneer de slechte daad het mechanisme eenmaal heeft ontzet. naarshand, intusschen echter is ook nog het graf van een vierde slacht offer ontdekt. Hoe groot ons mede lijden ook is met de ongelukkigen en derzelver families, hier spreekt nog meer ons gevoel van afschuw, dat de daders treft. De gevallenen waren goede jongens, behebt met de fouten van hun streek. Ze behoorden tot onze gemeenschap zonder derzelve op een bijzondere wyze te dienen, als de gevallen vliegeniers. Ons medelijden met ze is zeer groot, maar ons gevoel is het meest geschokt door de daad van moordenaarshand. Wij begrijpen niet, hoe zoo iets moge- IQk is, hoe zielen van goddelijke makelij zóó door boosheid ontaard kunnen raken, dat ze vervuld worden van de gedachte om medemenschen te slachten, teneinde.konijnen te sparen Het valt moeiljjk om na de herinne ring aan zulke in-droeve gebeurte nissen zijn aandacht nog te concen- treeren op andere feiten van den dag, op onze politieke en economische narigheden. Een politiek feit van eenige beteekenis was het uittreden van den links georiënteerden socialist P. J. Schmidt uit het partijbestuur der S.D.A.P. Het jongste congres had had hem in dat partijbestuur ge- heschen om daarmee het linksche oppositie-gevaar te bezweren. Maar Schmidt heeft zich niet willen laten muilkorven. Omdat hy voor de V.A.R.A.-microfoon het communisme niet mocht vleien en in het partijbe stuur niet de vrijheid tot toomelooze agitatie voor zijn linksche geestver wanten kon bedingen, daarom ging hy heen, aldus de vrijheid van agitatie nemende, die hij niet krijgen kon. Meer en meer, organiseert zich in de S.D.A.P. een linksche oppositie, meer en meer spreekt in haar gelederen het revolutionnair sentiment, senti ment der jongeren, meer en meer schuift daar een deel af naar het communisme, tot ergernis van de anderen, die hun idealen jaren lang toetsten aan de harde consequenties der practijk en hun inzichten daar naar herzagen, maar nu moeitevol de geesten moeten bezweren, die ze eens opriepen. Economisch werkt op het oogenblik alleen het.weer mee. De zachte dagen bewaren velen in deze dagen voor erger. Het weer lokt bovendien naar buiten, de straat op, en de win keliers hebben dan ook over het al gemeen geen klagen gehad met Sin terklaas. Moge het bun ook met de Kerstdagen goed gaan. Verteer leidt tot ander verteer en tot arbeid. De boeren hebben wél reden tot klagen; ook deze week zyn in het buitenland weer nieuwe versperrin gen opgetrokken aan de grenzen om invoer uit den vreemde te belemme ren. De boter is gedaald tot marga- rineprysde eendeneieren zijn al byna waardeloos en de kippeneieren zullen het tegen Paschen vermoedelyk ook zijn. De werkloosheid neemt nog toe en intusschenduurt ook de staking in Twente voort in 21, in Gelderland 8 gevallen in 5, in Utrecht 5 gevallen in 5, in Noord- Holland 4 gevallen in 3, in Zuid-Hol- land 5 gevallen in 5, in Noord-Bra- bant 4 gevallen in 4, in Limburg 4 gevallen in 4, in Zeeland 0, totaal 121 gevallen in 80 gemeenten. Géén recht tot navordering bij ambtelijk verzuim. Door den Hoogen Raad is met be trekking tot het navorderingsrecht inzake de inkomstenbelasting beslist dat de belastinginspecteur zich schul dig maakt aan een ambtelijk verzuim dat navordering uitsluit indien hij een aanslag in de inkomstenbe lasting vaststelt zonder zich te doen inlichten omtrent de beteekenis van een onduidelijke post voorkomende op een door den belastingplichtige hy zijn aangifte overgelegde kapitaal rekening. Uitvoer van runderen. Van 15—21 Nov. werden goedge keurd voor uitvoer naar België 689 en Frankryk 100, totaal 789. Besmettelijke veeziekten. In October kwam voor: mond- en klauwzeer by 2328 eigenaren, 273 gevallen van rotkreupel by schapen by 16 eigenaren en 41 gevallen van miltvuur by 33 eigenaren. ge u door het leven wilt laten ver slaan, zal het u verslaan, waar ge ook woont. De overwinning moet diep binnen in ons bevochten worden. De waarde van het leven kan nu eenmaal niet in guldens en centen worden uitgedrukt en de basis voor iemands waarde voor de maatschap pij is de dienst welke h|j bewyst. Het is niet langer een kwestie van hoeveel geld ge bezit, zooals W. L. Killiam het heel simpeltjes uitdrukt, maar hoe goed ge gebruikt, datgene wat ge hebtwant de vooruitgang van het menschelijk geslacht wordt slechts gemeten door dienstvaardigheid, door opoffering en door toewflding. De waarde van het dienen wordt afge meten naar de kwaliteit; dat wil zeggen, dienen, om waarde te hebben, moet een menscheljjke behoefte, een menschel|jke nood bevredigen. Hé, het lijkt wel, of we van ons chapiter zyn atgedwaald. We hadden het over het bereiken van geluk, van ons geluk.en nu z(jn we ver zeild geraakt by.het geluk van anderen, b(j het dienen.van ande ren, het voorzien in menschelijke nooden. ..van anderen...? Tja, de kwestie is, dat we werkelijk geluk en werkelijke voldoening en volle dige gemoedsrust en tevredenheid nooit zullen bereiken, in een zelf zuchtig nastreven van uitsluitend ons eigenbelang, doch dat het slechts ge vonden wordt in een streven, om anderen geluk en vriendschap enz. te bereiden. Een oude, oude waar heid overigens. Dus, den volgenden keer, als de luchtspiegeling u te pakken heeft gehad en ge u onge lukkig of ontmoedigd voelt, volg dan deze raad, die iemand eens gaf, op ga er eens op uit en doe iets om iemand anders wat blijder te maken. Dan zult u er verbaasd over zijn, hoezeer dat u helpen zal om geluk te vinden. Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Friesland. Het Hoofdstembureau voor de ver kiezing van leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland, gevestigd te Leeuwarden, leden der Afdeelin leden der Afdeeling 1 bekenddat op Ma leden der Kamer zjjn gekozen Grootbedrijf. Hepkema, S., Leeuwarden (aftr.) Raima, P. K., Britsum (aftr.) Peletier, H. J., Leeuwarden (aftr.) Veen, van der R. OHarlingen. Visser, K. J., Luinjeberd (aftr.) Kleinbedrijf. Beintema, E. J., Engwierum (aftr.) Boer Gzn., de J., Leeuwarden (aftr.) Hettema, T., Leeuwarden. Postma, A., Sneek (aftr.) Witteveen, F., Heerenveen. Mond- en klauwzeer. Van 15—22 Nov. kwamen voor in Groningen 9 gevallen in 9, in Fries land 24 gevallen in 16, in Drente 14 in hoofd en ledematen, Rheumatische Pijnen, Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kiespjjn, Aan ge zie hts pijn en vastzit tende Hoest zullen IVIjj nhardt’s Poeders U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. een dief, zegt een hard spreekwoord. Het is niet volkomen waar, maar wel is het juist, dat de slechte daad, eens gepleegd, ons inzicht in wat goed is en kwaad, zóó verdoezelt, dat we ge makkelijk in het booze hervallen en heel moeilijk het goede pad kunnen weervinden. Het geweten is een kostelijk bezit des menschen maar een broos bezit, waar we o, zoo voorzichtig mee moe ten omgaan. Het is als het signaal op den onbewaakten overwegzoo lang het goed functioneert, beschermt het ons, maar is het stuk gemaakt, dan wordt het tot een dubbel gevaar, omdat we er ten onrechte op ver trouwen. Wie door verkeerde daden de stem van zyn geweten trotseerde zal later dubbel bedrogen uitkomen, omdat hy die stem niet meer hoort en dan blijft voorthollen op den weg, die naar den ondergang leidt, den ver keerden weg. Als we in den slaap worden ver rast door brand in de woning, dan zal een van ver tot ons komend zacht knetteren der vlammen ons misschien wekken. Als we dan met een ijdel vertrouwen van „het zal wel niets z|jn” ons omdraaien en weer inslui meren, dan zal het herhaalde geluid, ook al wordt het geleidelijk sterker, ons niet meer wekken, omdat we het dan niet meer verstaan. Zóó vergaat het ook degenen, die niet reageeren, als het geweten haar eerste waarschuwing laat hooren. >g over een functioneerend geweten bljjven beschikken. Sommige ge- echter knagen maar heel ,pjes en de boosdoener weet daar >1 raad ophjj geeft dat geweten H Het is juist wat Grove Patterson zegt: hoe dikwijls hooren we niet een vriend of kennis den wensch uitspre- irovincie te hebben of om in „’tje b|j de zee te wonen, of air 1 I JbZUl. I AAVUk UOi U«VUIQU W V A U11VI1MUU AU lUj 1U A/lVUbU A"*

Friso nl | 1931 | | pagina 1