Nieuws- en Advertentieblad Boaz-Bank Workum Laatste zitting in dit jaar op Dinsdag 22 Deo. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Nieuwjaars-Advertentiën Huiduitslag. Donderdag, den 24 December 1931. - Jk volgende no. van „FRISO” DONDERDAG 24 DECEMBER 57ste Jaargang ZATERDAG 19 DECEMBER 1931. No. 51. Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Friso”. WEEKMARKT BEKENDMAKING. - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 35 cents De bereiding van den grond. H H. Lezers en Adverteerders I 1 1 Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlyk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten De Landbouwboekhoudbureaux. De regeering heeft medegedeeld, FLORIS C. (Nadruk verboden) Voor dringende zaken kan men zich vervoegen bij F. FABER Jr, J. KOORNSTRA. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter algemeene kennis dat de in deze gemeente,(samenvallende met den laten Kerstdag zal worden ge houden op Workum, den 17 December 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep, droog daar na voorzichtig af, doe er dan watPurol op en strooi daar overheen nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter algemeene kennis, dat vanaf 1 Januari 1932 het IJKKANTOOR te LEEUWARDEN, eiken DINSDAG en VRIJDAG van 9—12 en van 14—16 uur voor het publiek geopend zal zijn. (Uitgezon derd Goede Vrijdag). Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. MARDEN. Sommigen van ons gaan als het ware als een blindeman door het leven, onzeker tastend en bewegend, zich meer mee latende voeren op den stroom der omstandigheden, dan dat zi) met wijsheid en verstand zich een weg banen door die omstandig heden heen, en zich rekenschap geven van het hoe en waarom. Z(j vergeten, of weten niet, of geven er zich maar liever geen rekenschap van, dat de eenige macht, die wij in de wereld over alle omstandigheden kunnen verwerven, zoodat w(j ze onbevreesd tegemoet kunnen treden, slechts door goedheid verworven wordt. En zij vergeten ook maar liever, dat er toch feitelijk niets zonder reden of oorzaak gebeurt, met andere woorden, dat wij oogsten wat wij zaaien. Zij vinden het voor hun (zij het ook verkeerd begrepen) eigenwaarde minder kwet- Met het oog op de Kerstdagen, die dit jaar vallen op Vrijdag en Zater dag zal het verschenen. Advertentiën voor dit no. worden gaarne spoedig ingewacht. DE UITGEVER. ANON. De ladder des levens zit vo met splinters, maar die prikken altijd het ergste, als we naar beneden glijden. BROWNELL. Vlei U niet met de gedachte, dat ge werkelijk gelukkig kunt z(jn, tenzij ge nuttig zift. Geluk en nuttigheid zijn geboren tweelingen. MIJNHARDTs Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Kiespij n-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bi) Apoth. en Drogisten Door deze beslissing van Workums belastingen is beslist dat iemand die gemeentebestuur staat het vast, dat een geheel onbruikbaar motorrijwiel de tol, welke op de Middenlaan zoopt met de bedoeling het na her-1 wordt geheven met ingang van 1 Met de wegverbetering zal zoo mogelijk voor of omstreeks Maart 1932 worden begonnen. den 16 Dec. 1931. Door den burge meester dezer gemeente zal een crisis-comité worden opgericht. De directeur van het P.T.T.- kantoor alhier maakt bekend dat de diensten van zijn kantoor op Vrijdag 25 December zullen worden uitge voerd als op Zondagen. Op Zaterdag 126 December zal de openstelling van het kantoor zijn geregeld als op Zon dagen. Voorts zullen op dezen dag één brief- en één pakketpostbestelling worden uitgevoerd, terwijl slechts de eerste buslichting der bybrievenbus- sen zal plaats vinden. Laodbouw-huishoudcursus der afd. Workum en omstreken van de I Friesche Mij. van Landbouw. Woensdag had op de met bloemen versierde zaal van hotel Ketelaar een flink bezochte feestelijke bijeenkomst plaats. Ter gelegenheid van de laatste les van mej. Veenbaas, leid ster van bovengenoemden cursus, waren door het afdeelingsbestuur de ouders der leerlingen, het Dames comité, het Dagelijksch bestuurder ge- A in meente en andere autoriteiten uitge- lil send, alle tegenspoed en teleurstel- ling op rekening van een onbereken baar noodlot te schrijven, dan de fout in eigen boezem te moeten zoeken. Dit begrip van zaaien en oogsten j leidt ons vanzelf tot een ander zin nebeeld, dat van de bereiding van den grond, van den bodem onzer ge- i dachten, opdat er de oogst van het geluk uit voort zal kunnen spruiten. j Want ten slotte is geluk niets anders dan een gedachtelijke toestand van tevredenheid en voldoening, iets, dat niet verkregen wordt door hetgeen men bezit, doch door wat men is. De bereiding van den bodem, het kiezen van goed zaad en de bewer king van onze velden tijdens het groeiseizoen, zijn eenige van de din gen, die zorgvuldige aandacht vragen, voordat we een overvloedige oogst kunnen verwachten te plukken, zegt Arnold Hodgkinson (in National Mo torist) zeer juist. We oogsten grooten- deels wat we zaaien; en we kunnen niet overvloediglyk maaien, als we niet eerst er overvloedig tijd, arbeid en zorg in gestoken hebben. Geen factor is half zoo krachtig als hard werk. Vlijtige, voortdurende aanwen- ding van energie, op verstandige wijze geleide wil, jaar in, jaar uit, brengen resultaten in en geven ons goede oogsten. En onze oogsten aan graan en groenten en fruit binnengehaald heb bend, maken we ze in, conserveeren ze, slaan ze op op een veilige plaats, om in onze behoeften te voorzien tot aan den volgenden oogst, terwijl we van het teveel afstand doen om ons de middelen te verschaffen voor an dere levensbenoodigdheden en ge makken en luxe, die we zelf niet voortbrengen. Deze ruil van goede ren, de een tegen de andere, schept en ontwikkelt wat we het „zaken leven" noemen Maar, geheel ons individueele leven is een kwestie van „geven en nemen”, van ruilen met elkander, van leven met elkander en groeien met elkan der, totdat we rijp zijn voor den oogst. Of we ons welzijn beschouwen van het physieke, het gedachtelijke, het moreele ot het geestelijke stand punt, het blijft toch een kwestie van zaaitijd en oogst; inderdaad, al deze verschillende en afwijkende attributen van onze menschelyke natuur moeten harmonisch en in samenwerking met elkaar samengevoegd worden tot één harmonisch geheel, voordat we kunnen hopen van eenige bijzondere en blijvende waarde voor onze mede- menschen of ons zelf te zijn. De jeugd is de tijd van de grond- bereiding, de periode van vorming, wanneer het gemoed nog kneedbaar is; dan is het de tijd om den grond vruchtbaar te maken met hooge am bitie en een nobel doel, de denkende en redeneerings-krachten beoefend en vergrootenddan is het de tijd om een sterke mentaliteit te ontwik kelen, een eerbiedwaardige moraal, een snel onderscheidingsvermogen van goed en kwaad, en een goed ontwikkeld, stevig lichaam, voor den dag waarop de jeugd zal ontbloeien J tot volledigen wasdom en de verant woordelijkheden die daarmede ge paard gaanwe kunnen niets an ders dan kaf oogsten, tenzij we goed zaad zaaien. Er zijn zoovele goede mogelijkhe den, maar we zien ze pas, als we ervoor op den uitkijk staan. Als we er aldus naar zoeken en er gebruik van maken, zullen ze ons veelvuldig terug betalen in genoegen en vol doening en tevredenheid die eruit voortvloeien. Het is juist wat Marden zegt: vlei U niet met de gedachte, dat ge wer kelijk gelukkig kunt zijn, tenzij ge nuttig zijt noodigd. Opgemerkt werden mevr. Wier sma—Risselada, presidente v. d. Bond voor Landb.-huishoudonderwys van Leeuwarden, mevr, de Jong Schuurmans en mevr, de Boer Haven als vertegenwoordigster van den Bond van oud-leerlingen, alle 5 eden van het dames comité, de heer P. Gaastra namens B. en W. en mej. Veenbaas, mej. Pasma en dr. Leeuw als onderwijzend personeel. Op de zaal was een uitgebreide collectie we kstukken der leerlingen tentoon gesteld. Na de opening van den heer H. v. d. Gaast begon terstond de laatste les, waarin de meisjes vragen werden gesteld over allerlei huishou delijke onderwerpen. Met gepaste vrijmoedigheid werden die vragen beantwoord. Toch waren de leerlin gen blijkbaar in spanning en hoor bare ontspanning trad in, toen de les geëindigd was. Daarna werd aan mevr. Heeringa, voorzitster van het dames comité, tevens oud-leerares van dit L.H.O. gelegenheid gegeven om de 24 fraaie diploma’s aan de leer lingen uit te reiken. Met een pittige toespraak, waaruit hare belangstelling voor dit onderwijs ten zeerste bleek, werden achtereenvolgens de diploma’s overhandigd aan Feikje Kuipers, Heidenschap. Neeltje van der Meer, Workum. Alida Muller, Workum. Jeitje C. Faber, Workum. Waltrudes v. d. Werf, Workum. Reinskje Haijtema, Workum. Tetje Engelsma, Workum. Annigje Zeilstra, Workum. Catharina v. d. Gaast, Heidenschap. Ruurdtje Vlas, Workum. Boukje van der Baan, Workum. Sibbeltje van der Meer, Workum. Antje Ruiter, Work"—, fiiarra aïjisiia, r erwoude. Margaretha D. Flapper, Nijhuizum. Jarigina Kuipers, Heidenschap. Hiske Blom, Workum. Anna Haagsma, Workum. Hinke Terpstra, Ferwoude. Tietje Kampen, Heidenschap. Antonia Galema, Nijhuizum. Pietertje de Jong, Ferwoude. Margaretha Bouwer, Nijhuizum. Gooikje J. Bouwer, Nijhuizum. Na verschillende hartelijke felici taties van de vertegenwoordigde dames van elders, kwam de cursiste mej. C. v. d. Gaast aan de beurt om namens alle leerlingen een woord van dank te spreken tot mej. Veen baas, mej. Pasma en den heer Leeuw voor het genoten onderwijs. Alledrie ontvingen ter herinnering aan dezen cursus een aardig huishoudelijk cadeau, dat als zoodanig gaarne aan vaard werd. De heer Gaastra sprak nog namens B. en W. Het slotwoord werd gesproken door de heeren v. d. Gaast en Schotanus, voorzitter en secretaris derafdeeling. Geëindigd werd met een bloemen hulde aan de 5 leden van de dames commissie, die gedurende den cursus zooveel belangstelling hebben ge toond en aan mej. Veenbaas leidster van het onderwijs. De bijeenkomst werd verder voort gezet met muziek en zangvoor- drachten. Van verschillende zijden werd instemming betoond met het inge zonden stukje in de vorige „Friso” over de spelling van het woord „Tillefennesteeg.” Uit eenige manu scripten bleek dat het oorspronke lijke en juiste niet „Telle-,” maar „Tille”fennesteeg is. HEIDENSCHAP, 14 Dec. 1931. He denavond hield de IJsvereeniging „De Hofmeer” jaarvergadering ten huize van den heer M. v. d. Wal alhier. De voorzitter de heer Brandsma opende de bijeenkomst en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Uit het verslag van den secretaris den heer Dijkstra bleek, dat de fls- vereeniging 76 leden telt, terwijl de penningmeester de heer Gerritsen o.m. meedeelde dat er f 199 in kas is. Pachters der consumptie-tent waren Tjerkstra en Finnema. Als keurmees ters werden benoemd Buma en Wes terman. De aftredende bestuursleden Gerritsen en Dijkstra werden met algemeene stemmen herkozen. De eerste ryderij zal zfln van leden. De te verloten schaatsen vielen ten deel aan A. Wink, die ook verleden jaar de gelukkige winnaar was. Evenals vorige jaren kunnen genoemde Advertentiën weder geplaatst worden in FRISO van 1 Januari e.k., welk No. Donderdagmiddag 31 December verschijnt en in Workum huis aan huis zal worden bezorgd. Vroegtijdige opgaaf wordt beleefd verzocht. DE UITGEVER. - De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager De weg naar het geluk loopt langs de nooden van onze medemenschen. hand op haar mond te houden, terwijl een ander haar met een revolver bedreigde en haar gebood de plaats te wijzen, waar zij haar geld had geborgen. Toen men haar had be loofd, dat haar geen leed zou geschie den, heeft zij medegedeeld, dat het geld onder het hoofdkussen in het bed lag, een sommetje van 5 a 600 gulden, dat zij voor haar handel noo dig heeft. Toen de dieven het huisje hadden verlaten, is zjj naar buren gegaan, die de politie waarschuwden. Door een tijger aangevallen. Een thuiskomende opname-brigade van den dienst der Sumatra-cateering onder dr. Keil bericht dat zij in dat het niet mogelijk is de voorge- midden Palembang door een tijger nomen ryksbydragen aan de Land- zijn overvallen. Een mantri zag één bouwboekhoudbureaux te verhoogen. der vooruitloopende koelies te water Het ligt niet in de bedoeling met I vallen. Nader bleek, dat hij was aan- deze bijdrage een algemeene tariefs- gevallen door een tyger, welke hem verlaging van de boekhoudbureaux een been had opengescheurd. Het te bevorderen; beoogd wordt echter lijk van een andere koelie werd ge- een vermindering te verkrijgen der I vonden. Slechts de benedenhelft en tarieven voor de kleine bedrijven j de schedel zijn aangetroffen. Volgens welke zich in 1932 bij de landbouw-1 mededeelingen zijn ter plaatse on- boekhoudbureaux zullen aansluiten, langs 5 koelies van de Nederlandsche Ook met het bescheiden bedrag dat Koloniale Petroleum Maatschappij ge- thans aangevraagd wordt, kan dien-1 dood, tengevolge aan de uitgesproken wensch, dat ook de minder kapitaal krachtige boeren van de diensten der boekhoudbureaux gebruik zouden kunnen maken, in belangrijke mate. tegemoet gekomen wor-avu. I I alhier door de belastingambtenaren De crisis en de grondbelasting, en de rijkspolitie gehouden controle j u PP de naleving der rijwiel-en wegen- Blj de beraadslaging over debe-|t,eia8tingWet j8 een overtreding der grooting van Financiën heeft minister wegenbelastingwet geconstateerd, de Geer medegedeeld dat de grond-1 belasting thans niet kan worden. Opheffing van den tol op de gewijzigd. Vrijstelling van die be- (jroote of Middenlaan bij Workum lasting bij crisisrampen zal nader Verbetering van den weg door den minister worden overwogen.! veroere g va eg. I den 16 Dec. 1931. Door het ge- uewetensgeld. meentebestuur van Workum is be- Bij de administratie der directe slo^®P’ het Sed®e^e van de Gro°te' belastingen enz. ressorteerende onder of Middenlaan, dat toebehoort aan het de inspectie 2e afd. te Sneek is waterschap „HetWorkumerNieuw- f 192.60 aan ge etensgeld ontvangen pa°d 111 eigendom, onderhoud en ter voldoening aan te weinig betaalde beheer over te nemen en daarna belasting naar inkomen en vermogen. d®n w®£ Workum (sluis) tot den I Nieuwen Aanleg volgens een door -- Gedeputeerde Staten goedgekeurc Een kostbaar bezit dan een breedte van 5 Meten rrr De kosten van deze verbetering s een doos of tube „Zy -Creme. Zy worden in totaal geraamd op f97.000. beschermt Uw gelaat even afdoende I Hiervan betaalt de provincie uit het tegen guur herfstweer of felle winter- wegenfond8 8Oo/o of f77.600, zoodat cou als een warme bontmantel of ten ia8te van de gemeente komt behagelyke pels het Uw lichaam doet, fjg 4Q0 Hiervan betaalt het water- ---- I schapsbestuur f 11.536 en de gemeen- Toepassing Personeele belasting I te Hemelumer Oldephaert en Noord- x wolde f2000. Van het benoodigde t. o. v. motorrijtuigen. I losse werkvolk zal 40% uit laatstge- Door de administratieve rechter noemde gemeente worden genomen, voor de rechtspraak inzake de directe geheel onbruikbaar motorrijwiel de tol, welke op stelling en vernieuwing van de de- Januari 1932 vervalt, fecte onderdeelen overeenkomstig zijn bestemming te gebruiken, daardoor nog niet in den zin der wet op de Personeele belasting houden van een motorrijtuig wordt en dat zijn be lastingplicht eerst aanvangt op het tjjdstip waarop het motorrijwiel weder bruikbaar wordt. Inbraak bij den Radio-Raad. Het bureau van den Radio-Raad te Den Haag heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag bezoek gehad van ongenoode gasten. Laden zijn geforceerd en de inhoud daarvan is overhoop gehaalder kon echter niet meer dan f0.95 gestolen worden. Vermoedelijk teleurgesteld over een zoo luttelen buit hebben de inbrekers een kistje met sigaren, behoorende tot den inventaris van het bureau, stuk getrapt. Roofoverval te Zaandam. Te Zaandam is Dinsdagavond een roofoverval gepleegd op de 68-jarige alleenwonende juffrouw Chrisje Zwart. Toen zy Dinsdagavond met haar wagentje met thee, koffie en beschuit van haar dagelykschen rondgang bij de klanten, thuis kwam, werd zy door een man vastgegrepen, die l, haar belette te schreeuwen door de 1 j I 1 i

Friso nl | 1931 | | pagina 1