er ■BH V Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz Nienwjaars-AdYerteiitiën 35 cents Winterhanden Dit Nummer besti.it uit 2 bilden i Kou-verd rijvers Pijnstillers Donderdag, den 31 December 1931 DONDERDAG 24 DECEMBER 1931. No. 52. 57 ste “Jaargang Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws. Enkhuizer Almanakken Friesche Almanakken Boons’ Scheurkalenders Jacobs’ Scheurkalenders voorhanden in den Boekwinkel van T. GAASTRA Bz. Bekendmaking. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 --- t Bekendmaking. WEEKMARKT KERSTKLOKKEN. J I wordt i in FLORIS C. S.s. „Meliskerk.” TVIijiilurrtlt’s Laxeer tablet ten regelen zonder Kramp of Pijn. Doos 60 ct. By Apoth. en Drogisten. onverwacht tot staan ge- >p den Rijn was Maandag Vroegtijdige opgaaf beleefd verzocht. DE UITGEVER. De Secretaris, v. d. GOOT. II De Burgemeester der gemeente WORKUM herinnert aan de verplich ting tot het doen van aangifte ter in schrijving voor den dienstplicht lich ting 1933. Voor de inschrijving zal in het bijzonder zitting worden gehouden op 12 Januari a.s. in het lokaal A. Z. van het Gemeentehuis. Workum, den 21 December 1931. De Burgemeester voornoemd, C. E. van KOETSVELD. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten 1 I De prys der Advertentiön is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager van Amsterdam naar Z. en O. Afrika bestemd, heeft Maandag te Las Pal mas aangebracht een nieuwe motor- lichter van 200 ton deadweight, welke op 180 mijlen ten Noorden van Las Palmas zonder bemanning ronddreef. Inbreker neergeschoten. In de jachtopzienerswoningby Mut- scheid (Duitschl.) drong een gemas kerde man binnen toen slechts twee kinderen, een 13 jarig meisje en een 11-jarige jongen thuis waren. De man eischte van de kinderen, dat zij hem geld zouden geven. Het meisje bood aan het geld te halen en begaf zich naar de bovenverdieping van het huis, waarheen de indringer het meisje volgde. Toen de man de trap af kwam stond beneden het jongetje met een geweer in de hand. Hij schoot, zonder een woord te zeggen, den man neer. Kolenvergiftiging in een kerk. Na den dienst in de Prinsessekerk, tusschen de van Hallstraat en de Schaepmanstraat te Amsterdam, zijn Maandagochtend drie kerkgangers Burgemeester en Wethouders bren gen ter openbare kennis, dat zij aan de Hervormde Meisjes vereeniging „Onze verwachting is biddende en werkende van den Heer” vergunning hebben verleend tot het houden eener collecte langs de huizen der ingeze tenen, in de week van 4 tot 9 Januari 1932. Workum, den 21 December 1931. Burgemeester en Wethouders van Workum, Moordaanslag te Grootegast. De dader pleegt zelfmoord. Wederom binnen enkele jaren is Grootegast opgeschrikt door een moordaanslag, waarbij ook nu weer een menschenleven valt te betreuren. Maandagavond te omstreeks 6 uur leeft de 26 jarige E. Posthumus te Grootegast een moordaanslag gepleegd op een te Opende wonend 17-jarig meisje. De dader vluchtte. Uit nadere berichten blykt, dat, toen het slachtoffer, de 17-jarige mej. Van Dekkens, de ouderlijke woning verliet, de 26-jarige P. uit het donker te voorschijn kwam en twee schoten op het meisje loste, dat getroffen werd en neerviel. De man maakte zich daarop ijlings uit de voeten. Spoedig kwam hulp opdagen. Het meisje bleek ernstig gewond te zijn aan den linkerschouder, den hals en den mond. Beide kogels, die waar schijnlijk van klein kaliber waren, hadden het lichaam verlaten. Het meisje is geen oogenblik buiten ken nis geweest en hield zich zeer flink. Dr. Verster heeft haar verbonden en naar het academisch ziekenhuis te Groningen overgebracht, waar zij ter verpleging is opgenomen. Haar] toe stand is bevredigend. Omtrent de aanleiding kan worden gemeld, dat het hier een liefdesge schiedenis betreft. De jongeman en het meisje waren geruimen tijd ver loofd geweest. Zondag had het meis je het echter uitgemaakt, waarna P. tot zijn daad heeft besloten en later zelfmoord pleegde. Zyn lijk is Dinsdagmorgen dicht by de woning van het meisje, waar op hy de moordaanslag pleegde, ge vonden. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter algemeene kennis dat de in deze gemeente, samenvallende met Nieuwjaarsdag zal worden gehouden op Workum, den 23 December 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. De „Meliskerk” zette den zelfden dag de reis voort. Misdrijf vermoed. Maandagnamiddag is te Terneuzen op last van de justitie te Middelburg tot het verrichten van een sectie op gegraven het lijk van een eenige weken geleden overleden huishoud ster. Hierbij was tegenwoordig dr. luist uit Leiden. Misdrijf schynt in iet spel te zyn. De arts schijnt bij het overlijden geen algeheele zekerheid omtrent de doodsoorzaak te hebben gehad. In verband hiermee heeft de rijkspolitie Maandag in voorloopig arrest gesteld een gehuwde vrouw uit Terneuzen, die naar het huis van bewaring te Middelburg is overge- toen 92 gevangenen trachtten uit te breken. Er ontstond een heftig ge vecht. De gestraften sloegen alle vensters stuk en wierpen met meubel stukken en andere voorwerpen naar de bewakers en de ter assistentie ver schenen politie en soldaten. Deze gingen tenslotte over tot werpen van gasbommen en van met giftgas gevulde patronen, terwijl op eenige lunten van machinegeweren gebruik werd gemaakt. Op deze wyze slaagde men er tenslotte in de gevangenen te overweldigen en in afzonderlijke cel len op te sluiten. onwel geworden. De genees!'u.ui dienst, die gewaarschuwd werd, he ft hen geholpen. Gebleken is, dat scha delijke dampen, welke zich in de kerk verspreid hadden, de eo! - - waren. Het euvel bleek veroorzaakt tj zijn door het niet goed furct ren van de centrale r,« ;i Het personeel kon dit nietverh- zoodat ongeveer kwart voor één de hulp van de brandweer werd ing - roepen, die met eenige van gasmas kers voorziene manschappen na?" het kerkgebouw uitrukte. De brand weer heeft toen op de stookplaats het vuur uitgehaald, waardoor c a verdere ontwikkeling van schadelijks gassen werd tegengegaan. Ten aanzien van den avonddie? t werd beslist, dat deze zonder vc- - warming van de kerk geschieden moest, aangezien eerst de oorzaak van het euvel opgespoord en ver holpen moest zijn. Inwisseling buiten omloop gesteld a guldens. De minister van Financiën brengt ter algemeene kennis, dat het na 31 December niet meer mogelijk zal zijn de buiten omloop gestelde guldens, welke een vroeger jaartal dragen dan 1920, bij de postkantoren, bypost- kautoren en poststations in te wissele.» Het wrak van een oude tjalk gevonden. By het uitvoeren van graafwerken in de Wieringermeerpoldcr is het wrak gevonden van een schip, waar schijnlijk een tjalk. In het vaartuig vond men eenige potjes, waarop hst jaartal 1589 staat. Brand in een machinefabriek. Maandagavond omstreeks zeven uur is brand ontstaan in de machine fabriek van de firma Boon, Molema en Co. te Hoogezand. De plaatselijke brandweer was spoedig aanwezig, maar kon niet voorkomen dat do fabriek gedeeltelijk af brandde. De oorzaak is niet bekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Autobus op rails. De Fransche spoorwegdirectie beeft by wijze van proef, op de spoorlijn Parys—Duinkerken een op gummi banden loopende spoorweg autobus in bedrijf genomen. Ramp op het Michiganmeer. Bij pogingen om een kind te red den, dat bij het ski-loopen door het ys van het Michiganmeer was ge zakt, zijn zeven personen verdron ken. Hevige koude in Zwitserland. Naar uit Bern wordt gemeld, heersch t in heel Zwitserland een buitengewo koude bij helder, zonneschijnend weer. Ontslag aan grondwerkers bij de Zuiderzeewerken. Vyf ploegen grondwerkers, werk zaam by de uitwateringssluizen te Den Oever, in dienst bij de M.U.Z. en in totaal omvattende honderd man, is in verband met vermindering der werkzaamheden ontslag aangezegd. Vreeselijk ongeluk bij een Kerstfeestviering. By een Kerstfeestviering in Lohne, in Duitschland, is een vreeselijk on geluk gebeurd. In een herberg werd voor die gelegenheid een soort too- neeluitvoering gegeven, waarby zes jongens als sueeuwmannetjes fungeer den. Zij waren daarvoor geheel in watten gehuld. Eén der jongens kwam te dicht by een verlichten Kerstboom en ge raakte in brand. In een oogwenk stonden ook de overige vyf jongens in lichte laaie. Allen kregen ernstige brandwonden. Eén der kinderen zelfs zoo erg, dat hy na eenige uren overleed. Het is net, alsof er in die late Decemberdagen, wanneer overal om ons heen, het groen en rood van de in die dagen populaire hulstplant preken, en in de steden vele winkel- uitstallingen In een warm roode gloed zjjn gehuld, zich over de gezichten der menschen een zachter, vriende- Wf gKan\8preidt Als ware ,hetJ (Nadruk verboden.) dat in hun harten een warmer gloed v straalt, die zich naar bulten uiten moet. Dickens brengt dit zelfde ge voelen tot uiting, als hy Scrooge’s neef in zyn Christmas Carol ongeveer het volgende laat zeggen„Ik heb altyd aan Kersttijd gedacht... als een goede tydde eenige tyd die ik ken, in de lange kalender van het jaar, dat mannen en vrouwen ééns gezind hun gesloten harten schenen wijd open te zetten, en aan de men schen beneden hen te denken, alsof z(j werkelijk mede-reizigers naar bracht. )oor den mist tegen een steiger gevaren. Tengevolge van den dichten mist is op de Eems het Duitsche stoomschip „Prinz Heinrich”, dat het verkeer onderhoudt tusschen Borkum en Em den dicht bjj de haven van Emden tegen een steiger gevaren. De voorste mast en de commandobrug werden ernstig beschadigd. Bij een poging om weer vrij te komen voer het achteruit op een steenen dam, waar het bleef liggen tot het by opkomend gety weer vlot geraakte. De passagiers werden aan boord van een Neder- andsch schip naar Emden vervoerd. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Scheepvaart door vorst gestaakt. Maandag is de scheepvaart op de Main vry komen. O. nog geen'ys te bespeuren, ook niet in het gebied van den Midden Ryn, waar de temperaturen in deu regel het laagst zyn. By voortduur van de vorst en by aan voer van drjjfys door de zijrivieren kan het met de scheep vaart spoedig gedaan zyn. De brand op het s.s. „Enggano.” Over den brand op het s.s. „Eng- gano” wordt nader gemeld, dat door het onder water zetten van het be trokken gedeelte van het ruim, uit breiding van den brand kon worden vermeden. Met het oog op mogelijk opnieuw aanwakkeren van het vuur, werd het luik nog niet geopend. Volgens later bericht, is het vuur nog niet bedwongen; denoodigehulp voor blussching ligt langszij van schip. Muiterij in een gevangenis. In een strafgevangenis nabij Buenos gene zyde waren, en niet een ander ras van wezens, op reis naar een andere bestemming. En daarom, oom, ofschoon het me nooit een cent in myn zak heeft gebracht, geloof ik dat het (d.i. de Kersttijd) me goed heeft gedaan, en me goed zal doen Ongetwijfeld, de Kersttijd zal ons veel goed doen, wanneer we daardoor ertoe gebracht worden, om wat vrien delijker, minder hard over de men schen om ons heen te denken, wat meer liefde in onze houding te leg gen. En dat alles is ook heel begrij pelijk en heel Latuurlijk en volkomen in overeenstemming met de gedachte, welke aan Kerstmis ten grondslag aan huis zal worden bezorgd, ligt. Immers, wij allen gedenken in den Kersttijd hoe oppervlakkig soms ook de geboorte van een nieuwe, stralende gedachte, de komst n de wereld van het Licht der Wereld, letwelk den nacht van het materia- isme zou verjagen. En nu kunnen sommigen van ons sceptisch zyn zeker, ze zijn er en in arren moede zich afvragen, waarom er dan nog zooveel liefdeloosheid en disharmonie en onverdraagzaamheid in de wereld s, als dan toch 19 eeuwen geleden iet Licht in de wereld kwam, om al die dingen te verdrijven? Maar dan kunnen we naar den Kerstboom wij zen, met zyn stralende kleine lichtjes, die kleine, twinkelende kaarsenvlam metjes, en zeggenzie, het is maar een heel klein lichtje, zoo’n onnoozel kaarsje. En toch is dat ééne kleine kaarsje machtiger dan alle duisternis. Al brandt het ook nog zoo klein, het iet heeft de duisternis overwonnen! Zoo is het met het Licht der Waarheid, dat in de wereld kwam. Iet Licht is er. En we hebben ge- eerd, hoe door dit Licht alle duister nis overwonnen zal worden. We weten, hoe liefde steeds sterker zal blyken dan haat, en het goede dan het kwade. Maar, als we van deze waarheid geen gebruik willen maken, en voortgaan op de oude manier twaad met kwaad te vergelden, en iaat met haat te beloonen, kortom, iet „oog om oog, tand om tand” toe te passen, in plaats van de wetten van waarheid en liefde, wanneer we aldus handelend, voortgaan met de handen voor onze oogen te drukken, wel, dan moeten we toch niet gaan klagen, dat het zoo duister is? Kijk, als de Kerstklokken luiden, en die vredige, vriendelijke stem ming daalt in veler harten neer, dan zijn wel velen van ons van goede wille. Ze willen, intuïtief, wel den vrede in hun innerlijk wezen ervaren, nov die „alle verstand te boven gaat.” Aires ontstond een ernstige muiterij, Ze willen wel goed zyn, en verdraag zaam, en liefdevol en vergevensge zind en behulpzaam, wanneereerst van andere zyde ook die zelfde ge voelens jegens henzelf betoond wor den. Ja, eerst ontvangen, en dan willen ze wel geven, o, zeker 1 Maar, wanneer we op dit standpunt staan blyven, komen we niet vooruit. We moeten een stap verder gaan. En oeginnen met te geven, zonder op C. E. van KOETSVELD, belooning of erkenning te wachten. „Geven is een biyde wet...en ver- rykt den gever zelfs meer dan den- geen die de gift ontving, of deze nu stoffeiyk of geestelyk is. Het is door de geesteiyke winst die we maken, dat we groeien; en onze winsten komen meestal door geven... Om niet geven van de troost, de sympathie en de vriendschap die in' elk menschelyk hart liggen, is wat levens zich schoon doet ontplooien en de wereld tot een beter oord maakt.schreef iemand eens. De Kerstklokken luiden, de lichtjes gaan aan.Velen gaan nu in duiste re, kille harten een Kerstlichtje ont steken. En het is wonderiyk, wonder lijk, welk een stralende glans van dat kleine lichtje in hun eigen hart terugstraalt. Whipsnade. „Dit is geen olifant van ons,” zei de administrateur. „Hoe ben je er aan gekomen De chauffeur zeide, dathy hetvrachtje bij een van de dokken opgeladen had en begrepen had dat het naar Whipsnade moest. Men bel de daarop dadelyk de Londensche Zoo op en een aantal andere instel lingen, waar misschien een olifant verwacht werd. Intusschen liep in Olympia een temmer te ijsberen in afwachting van zijn olifant, die ’s ochtends al om tien uur aan het circus had moeten zyn afgeleverd. Je man, een Duitscher, liep maar steeds de arena rond en zei in zijn best Engelsch„Waar, o waar, is myn olifant gebleven? Hij zalTzoo’n longer hebben, dat hij een heele looischelf opeet als hy terecht komt.” De temmer had intusschen al een pak hooi en een zak aardappelen klaar staan voor den vermiste. Ein- delyk ’s middags kwam er een tele foontje uit Whipsnade met de vraag of men in Olympia soms een olifant kwyt was. Toen de administrateur van Whipsnade door de hem gegeven beschrijving overtuigd was dat het dier, dat by hem voor de deur stond, inderdaad Dorga, de vermiste olifant uit Olympia was, beloofde hy den dikhuid een maaltje hooi te zullen geven en hem daarna naar het goede adres te zenden. Evenals vorige jaren kunnen genoemde Advertentiën weder geplaatst worden in FRISO van 1 Januari e.k., welk No. Donderdagmiddag 31 December verschijnt en in Workum huis De olifant, die verkeerd bezorgd werd. Een olifant, die met de boot te Londen aankwam, is aan een ver keerd adres bezorgd. De portier van het dierenpark van Whipsnade was zeer verwonderd toen er ’s middags een auto by hem voorreed, waarop een geweldige krat geladen was, die een olifant bevatte. Het Nederlandsche s.s. „Meliskerk”, Al de tropische dieren van Whipsnade zyn by het begin van het koude jaar- getyde naar warmer kwartieren in Regent’s Park overgebracht. De portier begreep dus, dat er een ver gissing in het spel moest zyn en stuurde om den administrateur van FF WINTERVOETEN (PUROLV) I FRISO '3 I I i MIJN HARDT’S Sa na pi rin-ta bletien Kokers40sn75ct z/ji» Proefpakje lOct. Bij Apoth.en Drogisten. ooon Doos 30-60,Tube Bij Apoth.en Drogisten

Friso nl | 1931 | | pagina 1