Nieuws- en Advertentieblad enz voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noords., Hindeloopen, Stavoren, enz UITVOERING ZUIDERZEESTEUNWET. ZATERDAG 23 JANUARI 1932. 58ste Jaargang No. 4 Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Algemeen weekoverzicht. Bekendmaking. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 De brandende lamp. a op (Nadruk verboden). sies is dat reduceerd. - 1 Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager De regeering schilt op het moment een appeltje met de Belgische regee ring, die op vrij beleedigende wijze een hoogleeraar uit Nijmegen, Prof, pater Kors, aan de grens deed tegen houden, hem aldus belettende om in Leuven te spreken op een vergadering van katholieke studenten ten behoeve van en propaganda voorden wereldvrede. Er zijn erger misdaden te beletten, maar de Belgische regee ring laat zich nog al eens de wet voorschrijven door een groepje luid ruchtige en heethoofdige Brusselsche nationalisten, die graag met sabels rammelen, liefst Fransche sabels. De Vlamingen zijn natuurlijk zeer verontwaardigd over het gebeurde. Hier boezemen sterren en strepen minder ontzag in. De soci’s moeten er heelemaal niets van hebben. Ze hebben van de week nog een wets ontwerp bij de Kamer ingediend om ook den Vrijw. Landstorm onder contröle van het parlement te brengen, i. c. wat de mobilisatie van dat corps betreft. De regeering zal wel niet veel met dat ontwerp op hebben en vermoedeljjk de meerderheid van het parlement ook niet. Parlementsleden vinden elkaar allemaal even verdienstelijk en eerbiedwaardig, maar sommigen hunner willen by gelegenheid wel eens een buiten-parlementaire wandeling organiseeren, en voor zulke gevallen schijnt de regeering graag over wat menschen te willen beschik ken, die achter het avontuur aange stuurd kunnen worden. En dan is het moeilijk om aan de ondernemende parlementsleden eerst te gaan vragen, of ze het goed vinden. Van beide kanten bekeken, hebben beide zijden groot gel(jk. Voor de toeschouwers is het dus een kwestie van eigen plaatsbepaling. Want hoewel we misschien oogen- sch(jnlijk niets slechter zullen zijn door het zien of lezen van sommige dingen, kan er toch, zonder dat we het beseffen, de een of andere min derwaardige gedachte binnengeslopen zijn, die op een critiek oogenblik zich een verrader betoont. Het is een goed ding om eiken dag te beginnen en te besluiten met de een of andere goede gedachte, een motto, een versregel, een gezang, iets, dat behoort tot de wereld van het schoone. Evenzeer is het ver standig toe te zien, dat de eerste dag van de week als het ware den toon aangeeft voor de andere dagen, als het ware gewijd aan het streven naar die zelfde ware en goede en schoone dingen. Er zit een merkwaar dige wijsheid, in dit verband be schouwd, in die woorden uit het oude Sanskriet hierboven aangehaaldGis teren is reeds een droom. Morgen is slechts een visioenhet heden, goed geleefd, maakt elk gisteren een droom van geluk, elk morgen een visioen van hooplet daarom goed op het heden... Dreigende stakingen. Onze boterexportnaar Duitschland. Rotterdam onder regeerings- toezicht? Leve de pret in Sittard! Een inval bij „De Tribune.” Uit de politieke arena. De staking aan de werkverschaffing in Groningen is deze week verloopen, maar reeds vragen nieuwe dreigende arbeidsconflicten onze aandacht. Aan de particuliere mijnen in Limburg willen de katholiek-georganiseerde mijnwerkers in staking gaan, als de zoo lang hangende kwesties der pensioenregeling niet spoedigst wor den opgelostzeker zullen zij in deze actie op de medewerking der overige bonden kunnen rekenen. De rijksbemiddelaar is bezig om de par tijen tot elkaar te brengen en daarmee het dreigende gevaar te bezweren. Ook in het Noorden dreigt een groot conflict, in de havens n.l van Rotterdam en Amsterdam. De werk gevers wilden er de loonen met 15% verlagen, maar na meerdere conces- percentage tot 7% ge- Ook van die verlaging echter willen de arbeiders niets weten, zoodat een strijd van hard tegen hard te verwachten is. De Burgemeester van WORKUM brengt ter kennis, dat de Rijksdienst voor de uitvoering van deZuiderzee- steunwet 1925 gevestigd is te Amster dam in het gebouw, Rokin 149 en dat de Directeur van den dienst belang hebbenden, bedoeld in artikel 1 dier wet in de gelegenheid zal stellen, hen voortaan in dit gebouw te spreken, des Maandags van 10% uur v-m- tot 12% uur n.m. en des Donderdags van 2 uur tot 4 uur n.m. Workum, den 18 Januari 1932. De Burgemeester voornoemd, C. E. van KOETSVELD. Burgemeester en Wethouders der gemeente WORKUM noodigen de belanghebbenden uit hunne vorde ringen ten laste der gemeente over het dienstjaar 1931 vóór den 15 Fe bruari 1932 aan hun College in te zenden. Workum, den 14 Januari 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. „Bouwt dan heden sterk en stevig Op een ruime, vaste voet Dan vindt morgen, zooals eeuwig, Weer een hoog’re, veil’ge plaats Voor het bouwwerk dat we maken wordt de stof door tjjd bereid Onze hedens en de gistrens Zijn de steenen van den tijd...” Zoo zou men, een beetje vrij, een beetje onbeholpen wellicht, de veel- aangahaalde woorden van Longfellow kunnen weergeven. Woorden van den dichter, die voor wie ooren heeft om te hooren, een klank van diepe waarheid en kostelijke raad bevatten. FLORIS C. WORKUM. Tengevolge van het plotseling naar links uitwyken op den rjjweg te Ferwoude en zonder daartoe het noodige teeken te hebben gege ven, werd Vrijdagmiddag j.l. de vee houder H. S. te Ferwoude, die op een rijwiel gezeten was, door een hem tegemoetkomenden auto aangereden. Den bestuurder, die krachtig remde en het motorrijtuig zoodanig deed zwenken, dat dit in den berm vast liep, treft geen schuld. De veehouder bekwam drie vrij groote wonden aan het hoofd. Dokter J. Leeuw te Workum verleende ge neeskundige hulp. De auto werd met den kraanwagen van den heer H. IJntema alhier weer op den weg gebracht. De politie was spoedig ter plaatse en stelde een onderzoek in. Bij latere informatie blijkt, dat het ongeval, dat zich in het eerst nogal ernstig liet aanzien, niet zoo ernstig was, dat voor het leven van het ver keersslachtoffer behoeft te worden gevreesd. 20 l-’32. Hedenavond kwam de afd. „Workum” der S.D.A.P. in huis houdelijke vergadering bijeen. De houding aan te nemen tegen over het plaatselijk crisis-comité werd vastgesteld en besloten ieder lid te dien opzichte vrij te laten. In dit verband werd echter wel besloten zich met een adres tot den Raad te wenden. Het verzoek van de christelijke en moderne transport arbeiders zou worden gesteund en worden aangevuld met een korte proeve hoe de arbeiders zich die steunregeling denken. Gevraagd zal worden een weke- lijksche uitkeering voor uitgetrokken en dubbel uitgetrokken arbeiders van f10 en 50 cent voor ieder kind; met dien verstande dat de betrekkelijke minister dan een toeslag op de uit betaalde bedragen verleend van 50 tot 60 Dit zal ten gevolge hebben, dat ook het crisis-comité dan 10 cent per inwoner steun van het nationaal crisis-comité kan ontvangen. Nadat nog enkele bijzonderheden over deze zaak waren medegedeeld Rusland en Siberië samen 2.722.608 K.G., uit Australië en Nieuw-Zeeland samen 1.357.165 K.G. Dat zijn dus de hoofdleveranciers, die samen meer dan 4 millioen K.G. leverden en waar bij vooral de invoeren uit Australië den laatsten tijd domineeren (in de periode van 28—31 Dec. bedroegen ze 206.670 van de totaal ingevoerde 271.908 K.G.) Verder werden nog ingevoerd in 1931uit Argentinië 110.156, Oekraine 59.967, Zuid-Afrika 32.730, Lithauen 22.587, Polen 18.104, Denemarken 13.429, Letland 11.980, Finland 7965, Zweden 7930, Engeland 6480, Frankrijk 2106 en Ierland 1590 K.G. Naar een evenwichtstoestand voor de aardappelcultuur Men betaalde in de Veenkoloniën voor Engeland voor witvleezige con sumptieaardappelen voor eenigen tijd f 1.45—1.55, thaus f2.10—2.15. BQ leve ring over de wijde rooster blijft echter wel over, welke kleine knollen dus tot meel vermalen moeten worden. De aardappelen zullen 4 f2 voor Engeland opbrengen f350, de ver malen aardappelen met inbegrip van den regeeringstoelag f120, totaal dus pl.m. f470 per H.A. Vóór de crisis achtte men een opbrengst van f600 per H.A. noodig om de kosten te dekken, thans door de verlaagde pachten en onkosten acht men f500 daarvoor noodig. De Veenkoloniale landbouwer, die thans zijn aardappe len naar Engeland verkoopt, heeft bijna het evenwicht tusschen inkom sten en uitgaven in zijn aardappel cultuur bereikt, maar verdienen doet hij nog niets. Begrip „jaarlijksche inkomsten” bij ambtswoningen. Door den Hoogen Raad is beslist, dat ter bepaling van het netto bedrag der in artikel 11 der Wet op de Per- soneele belasting bedoelde „jaarlijk sche inkomsten” noodig voor de bepaling van de huurwaarde van een ambtswoning aan een ambt ver bonden, aftrek voor verplichte bij dragen voor pensioen en fondsen niet geoorloofd is. Contröle op rijwielen van kerk gangers in den Kerstnacht. Wü lezen in de „Residentiebode” van 7 Jan. 1932 met betrekking tot bovengenoemd onderwerp het vol gende In „Ons Noorden” van gisteravond schrijft een lezer uit Friesland, een zekere Hoeke Wierema uitBolsward, een scherp protest tegen een politio neel optreden in den Kerstnacht tegen katholieke kerkgangers. Aan dezen fel-verontwaardigden brief ontleenen wij o. m. het volgende: „Toen de parochianen van Roodhuis die hoofdzakelijk de landelijke bevol king van deze kleine plattelands parochie uitmaken, zich vóór de nacht mis naar de kerk spoedden per fiets, per auto of wagen, werden zij opgehouden door de controle. Daar op den weg loerden met argusoogen de marechaussee’s om na te gaan of ieder fietser wel een fietsplaatje had En vóór de Hoogmis verscheen ook nog een commies en politie op ’t tooneel. Schrille tegenstelling. Prikkelend optreden. Hier mag wel eens de vraag worden gesteldwie is de acteur van dit be drijf. Wie heeft deze min kiesche actie en scène gezet? Eischte het algemeen belang en de algemeene veiligheid op dien dag, op die uren een leiding van het publieke verkeer Geen sterveling die zulks zal durven beweren. Werd het niet geeischt, was het niet noodig, dan is het tact loos optreden onder protest veroor deeld.” Tot zoover deze gerechtvaardigde klacht. Er wordt wel eens geklaagd dat de politie en vooral de marechaussee by de plattelandsbevolking impopulair is. Maar een politioneel optreden als hier nu in den Kerstnacht geschiedde tegenover een katholieke bevolking die zich in godvruchtige stemming ter kerke spoedt, zou deze stemming doen begrijpen. Men zou haast meenen dat hier een communistische godsdiensthater de hand in ’t spel heeft gehad om de Kerstmisstemming der menschen zoo ergerlijk tejstoren. Daarom is zeker de vraag ad rem „van wie is deze ergerlijke order uitgegaan om dit uur en in dien nacht deze controle uit te oefenen?” Welke autoriteit is verantwoordelijk voor dit provoceerende en on tactisch optreden Het wil ons voorkomen dat er wel eens vragen aan den Minister gesteld zijn, die van minder algemeen belang waren. Er is dus wel ecomonische roering op het oogenblik. Ook de boeren zitten daar midden in en ze zijn zelve in een zwakke positie. De arbeiders kunnen nog vechten voor hun zaak, maar de boeren moeten genoegen nemen met wat de omstandigheden bieden ofontrooven. Nu is de boter-export op Duitsch land weer bedreigd. Deze export be droeg in 1930 nog 28.400 ton en in 1931, toen de koopkracht onzer Oos terburen sterk was gedaald, 16.300 ton. Maar nu heeft de Duitsche regeering een nieuwe regeling van invoerrechten verordend voor boter, waardoor uit ons land nog slechts 5000 ton per jaar tegen het oude tarief van 50 Mark per ton mag worden ingevoerd, terwjjl alles daar boven met 100 Mark zal worden belast. Toch moet men toegeven, dat de Duitschers onze* belangen in dit geval zooveel mogelijk hebben ont zien, want voor de landen, die haar muntwaarde deprecieerden om beter op de buitenlandsche markt te kun nen concurreeren, en daar hadden we heel wat van te lijden I is een In dit jaar sluiten 53 suikerfabrieken. Naar door Aneta^uit’Batavia wordt gemeld, is het thans practisch zeker, dat 53 suikerfabrieken in 1932 sluiten, waardoor waarschijnlijk^ toeneming van de werkloosheid zal worden ver oorzaakt, terwijl Nederlandsche tech nische zaken vertegenwoordigers naar Britsch-Indië zullen sturen om de mogelijkheden, welke zich daar voor hen voordoen, te bestudearen. De mijnramp te Beuthen. Uit de Karsten-Centrum-mijn is Woensdagmorgen het Iflk van den ongehuwden mijnwerker Karch ge borgen. Geraamte van Nederlandsch militair in België gevonden. Enkele dagen geleden werd teHeyst (België) bij ’t uitvoeren van grond werken een menschelijk geraamte bloot gelegd. Alles wees er op, dat het geraamte ongeveer honderd jaren in den grond moest hebben gestoken. Er werd een onderzoek Ingesteld vanwege de familieleden van den huldigen burgemeester van Middel- kerke, den heer Degroote, waaruit blijken zou, dat men staat voor het overschot van een Nederlandschen soldaat. Deze werd in 1830 te Heyst zwaar gewond, bezweek aldaar aan zijn won den en werd begraven ter plaatse waar het geraamte is teruggevonden. De plaats was vroeger een akker. Invoer van boter. In 1931 werd in Nederland inge voerd 4 374.797 K.G. boter en wel uit extra zwaar recht bepaald. Onze concurrent Denemarken b.v. moet van 5000 ton al 86 Mark per ton be talen en van de rest 136 Mark. We zullen de concurrentie met de Scandinavische landen op de Duitsche markt dus met meer succes kunnen weerstaan. Het grootste gevaar, dat nu dreigt, is dat Denemarken en Zweden de boter eerst naar Holland zullen uit voeren en vandaar naar Duitschland. Dat de regeering daartegen nu eens tijdig optrede door het scheppen van contingenteeringsbepalingen In Rotterdam is een bestuurscrisis uitgebroken, omdat de socialistische wethouders De Zeeuw en Brautigam, beducht geworden door de vele protesten uit eigen kring, niet directelyk meer wilden meewerken aan een 3 procents korting der ambtenaarssalarissen. Dan willen wij ook de nieuwe belastingsvoorstellen niet aanvaarden, zei de raadsmeer- derheid. Of het een èn het ander, óf geen van beide. Na dit votum hebben de bovengenoemde heeren hun ont slag genomen uit B. en W. Financieel zit Rotterdam min of meer in den put en nu de belastingsvoorstellen zfln verworpen, zegt de burge meester, dat h(j Rotterdam niet be sturen kan. Men mompelt reeds, dat de benoeming van een regeerings- commissaris is te wachten, die de bestuurstaak van den raad zal over nemen. Zou de oud-burgemeester en saneeringsspecialist Zimmerman hier een kans krjjgen. Alle moeilijkheden, waaronder de maatschappjj gebukt gaat, kunnen een zeker deel des volks niet bewegen om van haar gewone pretjes af te zien. In Sittard besloot' de raad, op aandrang daartoe van de katholieke en protestantsche geestelijkheid, om de maskerade tijdens het Carnavals feest te verbieden. De voorstemmers in het plaatsje, worden er nu op alle mogelijke wijzen lastig gevallen en de onbezonnen menigte gooide bij al dezen prompt de ruiten in. De justitie schijnt eindelijk krach tiger te willen gaan optreden tegen „De Tribune”, die dag op dag een groot deel des volks in haar heiligste gevoelens blijft beleedigen. Lafhartig onttrekken de bedrijvers zich aan de consekwenties, bewerende, dat er geen redacteur is aan het blad en geen directeur, in geen enkel opzicht dus een verantwoordelijke persoonlijk heid. De schrijvers zijn onbekend of zoek. Door een inval in het gebouw heeft men nu materiaal trachten te verzamelen. „Gisteren is reeds een droom, Morgen is nog slechts een visioen. Het heden goed geleefd, maakt elk gisteren een droom van geluk, elk morgen een visioen van hoop. Let daarom goed op het heden.” UIT HET SANSKRIET. Wij, in onzen tijd van gas en electra, die slechts een knopje heb ben om te draaien, om een zee van licht te ontvangen, wjj weten er dikwijls niet meer van mee te praten, hoe vroeger de petroleumlamp of patentolielamp geregeld „bijgehou den” moest worden, hoe de pit schoongehouden en bijgeknipt moest worden, opdat het licht helder zou branden en niet walmen, waardoor stank en slecht licht konden ontstaan. En daarom spreekt het niet zoo direct tot ons gemoed, als er wordt gewezen op de noodzakelijkheid om de lamp van ons denken helder brandende te houden, meteen goede pit en zuivere olie. Waarmee dan bedoeld wordt, dat we onzen voor raad van geestelijke goederen op peil moeten houden, ten einde aan eiken druk weerstand te kunnen bieden en niet in duisternis te hoe ven rondtasten, wanneer de nacht der moeilijkheden komt. Het wordt meermalen gezegd: wat de wereld noodig heeft is minder pessimisme en meer optimisme, minder vrees en meer vertrouwen. Zeker, maar niet het ongemotiveerde optimisme van den dwaas en de luchthartigheid, die zoo snel in diepe wanhoop kan over gaan. Doch het stevig gegrondveste optimisme, afspiegeling van innerlijke rust en harmonie, geboren uit een begrijpen van de groote levenswaar heden, welke het gansche heelal ten grondslag dienende alom beschik baarheid en almacht van Waarheid en Wijsheid en Liefde. We kunnen ons een zekere mate van begrijpen van deze dingen des geestes hebben eigen gemaakt, maar waar geen vooruitgang is, daar is achteruitgang, en we hebben te zor gen, dat we onze lamp brandende houden, en onzen voorraad olie met nieuwe ideeën van waarheid en wijsheid en liefde en vreugde aan vullen. Lezen, zegt bijvoorbeeld F. C. Hoggarth in Great Thoughts (Londen), moet een voortdurende bron zijn van al die dingen die lieflijk en rein zijn een positieve hulp voor ons om ze in onze gedachten te houden. Het moest een alge meen streven der jongeren zijn om een kleine, persoonlijke boekerij bijeen te brengen, die kan dienen om op die manier het idealisme te verstevigen, en te inspireeren met nobele en stralende gedachten. Alles wat lage of laag-bij-de-grondsche gedachten omtrent het leven wekt, kan men beter mijden. O

Friso nl | 1932 | | pagina 1