Nieuws- en Advertentieblad Mooie, djemide Huid enz. Ziek voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Scheepvaartbeweging over 1931. JAARVERGADERING Vereeniging voor Ziekenhuisverple- ging „Onderlinge Hulp" Workum. Stillen de hoest Maken los o Verwarring bij Steunverlening. ZATERDAG 30 JANUARI 1932. 58ste Jaargang No. 5 Plaatselijk Nieuw*. Officieel Gedeelte. I Bekendmaking. De trap naar boven gl- 1 (Nadruk verboden.) WORKUM. Aan de z.g. Kettingbrug 14 29 28 34 20 10 12 11 11 10 9 13 13 6 9 10 8 9 9 11 8 7 6 9 8 7 5 5 4 2 3 7 7 7 6 5 4 4 4 3 1 6 6 5 5 5 3 3 3 2 1 1 2 1 1 3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 11 9 7 6 6 10 9 8 6 5 3 15 14 13 9 9 9 7 2 o ;e utem- 3 2 - Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlyk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten De prijs der Advertentie»! is van 1—5 regels 60 crti.s, elke regel meer Grootere letters n ruimte. Buiten uitgezonderd F t.' ten, 10 cents Bij abonnement lager De Burgemeester-Strandvonder te WORKUM brengt ter kennis van be langhebbenden, dat op Vrijdag 5 Februari a.s. des middags te 12 uur op het gemeenteterrein ingang Bagy- nestraat als strandgoed zal worden verkocht 3Jvaten zuurkool en 2 rollen matten. De Burgemeester-Strandvonder voornoemd, C. E. van KOETSVELD. Ujke treden te bekijken Wel, dat is, F. v. d. Meer D. Koopen J. Dijkstra J. v. d. Lageweg 11 D. Kramer H. Bleeker D. v. d. Meer D. Kouwenhoven T. v. d. Meer T. Folkerts S. de Jong S. Wiersma Jr. A. de Graaf D. Dijkstra U. Hempel S. Sj. Wiersma D. Mulder S. Wiersma Sr. Th. Post W. Blom vl. p. 3 16 3 15 5 12 4 2 6 4 4 6 2 15 4 4 4 4 11 4 8 8 2 8 3 13 2 12 3 11 5 11 4 5 3 4 3 7 B. Smid J. Koopen P. Vlas R Wijngaarden H. Groen E. de Boer S. Visser J. Hofman J. Kramer Een’waarschuwing tegen vele instellingen, die bij het pu bliek om steun komen aan kloppen. Het Centraal Archief en Inlichtin genbureau inzake Maatschappelijk Hulpbetoon voor Nederland te Am sterdam (Vondelstraat 19) zendt ons een uitvoerig schrijven, waarin wij o.a. lezen: Het schijnt ons van belang in dezen tijd, waarin zoovele instellingen een beroep doen op de milddadigheid van het publiek, de aandacht te vestigen op verschillende personen en instel lingen, die naar het voorbeeld van het „Leger des Heils” zich hebben georganiseerd als organen van „evan gelisatie” en daarbij maatschappelijk werk verrichten. Velen denken, wan neer zij deze personen of lichamen steunen, hun giften goed besteed, aan gezien de organisaties steeds met na druk betoogen, dat zij volstrekt voor alle richtingen openstaan en niemand afwijzen. Het optreden van deze in stellingen blijkt bij uitstek geëigend voor het maken van verwarring, zoo- dat giften, bestemd voor de een, de ander in handen komen en in het al gemeen is het maatschappelijk werk, dat deze personen of kleine vereeni- gingen verrichten, van zoo geringen omvang en ook van zoodanige kwali teit, dat niet kan worden aangeraden en in sommige gevallen beslist moet worden ontraden, deze instellingen of personen door bijdragen te steunen Het Centraal Archief acht dan niet gemotiveerd het geven van ondersteu ning aan het Nederlandsche Leger des Heils (dat een zeer kleine groep bestrijkt), waarschuwt tegen het steu nen van het Nationaal Reddingsleger (dat geen bona-fi ie instelling van wel dadigheid is), ontraadt ernstig steun aan de Stichting „De Heilsbrigade” te Den Haag (omdat haar tehuis in het geheel niet bestaat), aan „Mara- natha, stichting voor zendingsarbeid en maatschappelijk werk” te Den Haag (maatschappelijk werk van mi nimalen omvang en officieren verdie nen geen vertrouwen), aan de Haag- sche Stadszending „Emanuel” (leider ongunstig beoordeeld), aan de Neder landsche Vrije Evangelische Vereeni ging (waarschijnlijk slechts een gefin geerde vereeniging), en aan De Vrije Evangelisatie „Filadelfia” te Amers foort (giften worden gebruikt voor levensonderhoud van een der evan gelisten) en waarschuwt tegen „Re- malia”, Herv.-Katholiek Leger des Heils, te Utrecht. loor gevatte koude, zwaar gevoel in hoofd en ledematen, luflaenza, Griep, Rheumatische pijnen, alsook vastzit tende Hoestin al deze gevallen zullen •’Vlijnlin.rdt’jg I’oeclers U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. De lessen van tegenspoed zijn dikwijls het zegenrjjkst, wan neer ze het strengst schijnen te zfln. CHEVENIX. Er zal geen onrust meer zijn, als er volledig vertrouwen is. ANON. Op het eerste gehoor lijkt het vreemd, maar het is een feit, dat er nu eenmaal twee manieren zijn, om de dingen te bekijken. Van den bui tenkant. En van binnen. Of om duide lijker te zijnhet uiterlijk van de dingen, en de innerlijke beteekenis. En het is juist dit inzicht dat ons van groote hulp kan zijn bij het op lossen van onze dagelijksche kleine zorgen en problemen, zoowel als de groote. Want, kijk nu eens hier, laten we een zeer alledaagsch onderwerp nemende trap naar boven. Stel u voor, u woont op een bovenhuis, met een lange trap. Die trap kunnen we optwee manieren bekijken. Wanneer we die van den buitenkant bekijken, dag, vandaag en morgen, te handelen aannemende dat er een goed en een kwaad zijn, moeten wij onze beslissin gen nemen zoo goed we kunnen op grondslag van ons verstand en geweten, zooals we die hebben. FLORIS C. zien we een massa hooge treden, moeilijke, lastige treden, en elke tre de kost ons inspanning en adem, en hoeveel menschen zijn er niet, die meer dan eens verzuchtenO, die ellendige trappen, ik word er dood moe vanEn de andere manier om die trap met zijn zware, hooge, moei- om hem te zien als" het middel om hooger op te komen, om „boven” te komen, de weg, waarlangs we ons huis bereiken, ons eigen huis, met al zijn lieve dingen, met alle rust en gemak en geluk, waarvan ons huis de zetel moet zijn. Op dezelfde manier kan men de wederwaardigheden in het leven gaan zien, op tweeërlei wijzemen kan ze naar het uiterlyk nemen, of wel, men kan ze als ’t ware doorzien, de inner lijke beteekenis ervan opzoeken, en er de leering uit trekken, die erin besloten ligt. Met andere woorden, wo kunnen de moeilijkheden, de beproe vingen, de tegenspoeden beschouwen, niet als allerlei bar onaangename en lamme dingen van het noodlot waar aan we zoo gauw mogelijk moeten zien te ontsnappen, doch als gelege- heden om „hooger” te komen, we moeten ze gebruiken als treden van de trap naar boven, naar het huis van harmonie en vrede ons eigen huis. Het zijn zoo dikwijls, zoo schijn bare moeilijkheden en tegenspoeden, slechts goede gelegenheden, om te toonen hoeveel wijsheid, hoeveel ver stand, hoeveel geduld, hoeveel liefde voor den medemensch, hoeveel waarheid, hoeveel lankmoedigheid, hoeveel vertrouwen we hebben. En als we ze inderdaad zoo zien, en ze inderdaad zoo gebruiken, dan zal elke moeilijkheid voor ons slechts een trede zijn, die ons weer een stuk hooger brengt, telkens hooger. Totdat we eindelijk ons Huis bereikt zullen hebben... Het is daarom treffend juist, wat iemand in States (New Orleans) op merkte, namelijk dat de meeste van onze moeilijkheden noodig schijnen te zijn om ons te noodzaken de zui ver aardsche dingen op te geven en ons omhoog te voeren naar hoogere atmosfeer: het zijn de toenemende moeiten der menschheid, waardoor zy van een valsche basis overgaat in het ware van de zinnen naar ziel. En voor dit overgaan van het lagere naar het hoogere, werken alle dingen samen: zoowel droge aarde, als het licht van de zon, zijn noodig om het zaad te doen ontkiemen en ten slotte vrucht te doen voortbrengen. Zoowel de teleurstellingen van wereldsch le ven en de hinderpalen van betrouwen in het stoffelijke, als de koesterende invloed van menschelyke hulpvaar digheid, schijnen noodig te zijn om de ziel te be?rijden in de reddende wetenschap dat het de dingen van den Geest zijn, die hy het meeste be hoeft. Want dat zjjn de kostelijkste dingen niettemin de eenige dingen, die verkregen worden „zonder goud en zonder prijs” en, indien die eenmaal verworven zijn, worden alle andere goede dingen onvermijdelijk „toegeworpen.” Daarom, in een tijd als deze, als vele moeilijkheden zich schenen op elk voor zich, zich af te vragen, wat feitelijk onze hoogste idealen, onze meest verheven hoop is, en op welke basis we ze opbouwen. Wijsgeeren en filosofen, wijs en dwaas mogen, delibereeren over den oorsprong van het geweten, aldus zegt William Lawrence, en over de bekrachtiging van goed en kwaad; zij kunnen ons wellicht in den mist brengen en ons daar in den steek laten. Maar w{), slag valt nog niet te zeggen. De stand is thans gs. gw. 11 11 12 10 7 7\l 3 6 DAMMEN De wedstrijden van „O. G.” zijn thans in vollen gang, over het alge meen wordt er vinnig gespeeld om de overwinning te behalen en als no. 1 te eindigen. Het geheel heeft een spannend ver loop en van een vermoedelijke uit een tijd van 42 dagen niet is dan 28 dagen voor een v Om practische redene Bestuur niet op dit gaan en de vergad< wille dezer meenin meene stemmen he werpen. Het tweed? zende de mededeelir tie van art. 16, reserv heel juist was, werd door een juister redactie vóorge- de vergadering met algem men overnam. Een discussie o tipon zich over de voorstellen op de jaar vergadering, we geven alleen weer dat in 't vervolg gelezen zal worden dat 25 leden die voorstellen, welke men op de Algemeene Verg, wenscht te behandelen moeten steunen, tenzij die voorstellen door het Bestuur wor den overgenomen. Hierna volgde een punt, ’t welk niet op de agenda voorkwam en wel de mededeeling van den voorzitter dat het Bestuur een kleine verrassing had voor dezen avond n.l. om het 1000ste lid dat op 21 Jan. j.l. was ingeschreven een eenvoudig aanden ken aan deze gebeurtenis te schenken, ’t Verblijdde ons ten zeerste dat het Bestuur de mededeeling gewerd dat het 1000ste lid was ingeschreven n.l. op 21 Jan. werd als alleenstaand lid geboekt, Sybren F. Zeilstra. Het Be stuur was van meening dat we dit feit niet onopgemerkt moesten laten voorbijgaan, maar om dat 1000ste lid een kleine verrassing te bereiden. We kouden omdat dit lid een jeugdig student is, niet beter vinden dat hem als herinnering dezer gebeurtenis een hem passend studieboek aan te bieden. Met een woord van warme hulde bood de voorz. dit boek, Handleiding Bijbel- sche Geschiedenis, aan; de heer Zeil stra nam dit geschenk onder hartelyke dankbetuiging in ontvangst met de wensch dat deze zoo bloeiende Ver eeniging ook nog eens het 2000ste lid mocht inschrjjven. Overgaande tot afwerking der agen da werd het bestuursvoorstel om de reiskosten naar en van 't Ziekenhuis te betalen na ampele bespreking door de vergadering aangenomen. Ook het G. Bouma, D. J. de Boer, M. Haijtema, terwijl op voorstel van het bestuur de Commissie van Advies bestaande uit de H.H. Grol en F. Gaastra by accla matie herbenoemd werd. De voorz. meende dan ook in dit verband een woord van dank tot de adviseurs te moeten richten voor de goede adviezen welke zy het bestuur hadden verstrekt. Mededeeling volgde voor de verkie zing van een lid van het Bestuur in de vacature Hornstra. Met meerder heid van stemmen werd gekozen ver klaard Tj. Abbring Hingst. In de vacature IJntema kon bij eerste stem ming geen meerderheid verkregen worden, zoodat een tweede vrije stem ming moest plaats hebben. Onder- tusschen werd de vergadering geleid door J. v. d. Meulen, omdat een zaak betreffende de voorzitter aan de orde gebracht werd waarom hij zich liever verwijderde. Ingekomen was nl. een voorstel, en gezien de vele werkzaam heden welke door den persoon van den voorzitter werden verricht hem hiervoor ingaande 1 Jan. ’32 een gra tificatie a f50, ter hand te doen stel len. Na een korte toelichting van den heer v. d. Meulen werd met meer derheid van stemmen besloten hiertoe niet te moeten overgaan, wat echter niet beteekende dat het werk van den voorz. niet werd gewaardeerd. Intusschen was het stembureau met haar werkzaamheden gereed ge komen en kon worden medegedeeld, dat W. R. Visser met een groote meerderheid was gekozen. De voorz. wenschte de beide nieuwe bestuurs leden geluk met hunne benoeming en gaf als zjjn meening te kennen dat de vergadering gaarne haar vertrou wen schonk aan twee oude bestuurs leden. De beide gekozenen namen staande de vergadering hunne benoe ming aan. Nog werden aan de orde gesteld twee ingekomen stukken en nl. handelende over het voorstel om voor kinderen de verpleegtijden te verlengen van 28 op 42 dagen, omdat de verpleegkosten voor kinderen voor een tiid van 42 dagen nic-- .’.i.ur< er HEIDENSCHAP, 22 Jan. 1932. Gis teravond gaf het Chr. Fanfare-corps over^Januari 16 schepen Februari 19 Maart April Mei Juni Juli Augustus 24 September 24 October 27 November 27 December 18 Totaal 280 Houtvlotten werden niet geregis treerd. Stremming van scheepvaart 25 Maart 1931. 28 Jan. Gisteravond kwam onder de bekwame leiding van haar Voor zitter den Heer B. J. Molenaar de Vereeniging voor Ziekenhuisverple- ging „Onderlinge? Hulp”3?alhier in jaarvergadering bijeen. Met een kort welkomswoord, waarin gewezen werd op de gestadige bloei van „Onder linge Hulp”, opende de voorz. deze vergadering. Door^spr. we d medege deeld dat na voortdurende propagan da eindelyk het 1000ste lid was in geschreven. Een beroep werd gedaan op de medewerking der leden tot het welslagen dezer vergadering. Door den Secr. Pen. den heer P. Pcuiksma Lz. werden de notulen van de op 21 Jan. ’31 gehouden vergade ring voorgelezen, welke zonder eenige op- of aanmerkingen werden goedge keurd. Daarna bracht de Secr. Pen. verslag uit van de werkzaamheden welke in 't vorig jaar door de Ver eeniging waren verricht. Uit dit jaar verslag, dat met aandacht door de aanwezigen werd gevolgd, stippen we ’t volgende aan. Allereerst werd gewezen op het feit dat het duizendste lid was inge schreven. Zoodat 21 Jan. 1932 voor Onderlinge Hulp een historische dag is geworden. Voorts werd melding gemaakt van wat door de Vereeni ging is verricht n.l. dat 52 patiënten met een totaal van 574 verpleegdagen was verpleegd en behandeld voor rekening der Vereeniging. Zoo wer den in~het St. Antonius ziekenhuis te Sneek verpleegd 22 patiënten met 250 verpleegdagen, in het Diaconesse- huis«,te Leeuwarden 9 patiënten met 171 verpleegdagen, in het St. Boni- facius Hospitaal 3 patiënten met 55 verpleegdagen en in de Oogkliniek 2 patiënten met 28 verpleegdagen terwijl in het Binnen Gasthuis te Amsterdam nog 2 patiënten werden verpleegd met 56 verpleegdagen. Wat de financiën betreft ’t volgende De ontvangsten bedroegen over 1931 f4906.86 de uitgaven vorderden een bedrag van f4495.89, zoodat er een voordeelig"saldo'is"van’ï 410.97. Betreffende het reservefonds werd medegedeeld dat dit op 24 Jan. 1931 bedroeg f2990.07 als gekweekte rente over 1931 kon worden bijgeschreven f 116.50, terwijl de winst over 1931 hier aan toegevoegd het reservefonds thans aanwyst' een bedrag van f 3516 57 De heer B. R. de Jong bracht daar na namens de Contróle Commissie rapport uit over hare bevindingen. In welgekozen woorden wees spreker allereerst op het ’saamhoorigheids- gevoel dat wel in ’t byzonder in deze Vereeniging tot uiting komt, ’t Mag dan ook getuigd worden dat hier in allen medewerken. Mogen er op godsdienstig terrein en in de politiek dikwyls vergaande meeningsverschil- len tot openbaring komen, hier ech ter werkt elke groep mee onver schillig welke rang of stand, aan het eene doelHulp aan de lijdende menschheid. Daarna laat spr. nog maals de cijfers zooals die door den secr.-pen. ten gehoore waren gebracht de revue passeeren waarna bij wijst op de groote uitgaafpost, daarmee aantoonende het goed recht dezer Vereeniging. Met een woord van warmen dank aan het adres van den secr.-pen. eindigt spr. z’n betoog. Wegens periodiek aftreden der bestuursleden Hornstra en P. U. IJntema welke niet herkiesbaar waren werd punt 5 bestuursverkiezing aan de orde gesteld. Het stembureau werd gevormd door de heeren J. Wilshaus, O. Genee en L. Y. de Jong. Terwijl deze commissie bezig was met het opnemen der stemmen werd ondertusschen met de afwer king van de agenda door gegaan. Tot Controle Commissie over het jaar 1932 werden aangewezen de heeren „Studio”, Direc. Koopmans, in het Gym.-lokaal der Chr. School alhier, dé gewone jaarlyksche uitvoering. Na het laten zingen van Ps. 84 1, opende de feestleider, de Weled. Heer L. Albada op gebruikelijke wijze de bijeenkomst. De verschillende muzieknummers werden afgewisseld door voordrach ten van het Echtpaar Zylstra van Heeg. De voordrachten, zoowel luim als ernst waren alleszins gepast en voor dezen avond als geknipt. Het was een zeer goed geslaagde uitvoering, ook wat de orde betreft. Het aantal betalende bezoekers be droeg 80. KOUDUM, 26-1’32. Hedenavond hield de afd. H.O.N. van de bond -- voor staatspensioeneering een open te stapelen, is het goed en wys om, bare bijeenkomst, waarbU de tooneel- -ii «„i. dub „Ons Genoegen” uit Workum hare medewerking verleende. Opge voerd werd het bekende en in ons blad meerdere malen besproken tooneelwerk „Er staat geschreven,” van den auteur J. van der Poll. Een overzicht te geven van dit werk is dan ook onnoodig, maar aan de spe lers niets dan hulde. Het woord van lof was dan ook ten zeerste verdiend. - Hoewel men hier over het algemeen alle-dags menschen, wy hebben eiken iets ziet, dat de lachspieren in dag, vandaag en morgen, te handelenbeweging brengt, het feit dat menig zakdoek voor den dag werd gehaald bewees, dat men ook in het drama tische mee wil en kan leven. Dat de spelers dit is gelukt, zal voor hun zeker de beste belooning zijn. Een gezellig bal besloot deze mooie avond Tot weerziens 11 werden geregistreerd tonneninhoud. 1558 M3. 1781 1519 3230 2932 3277 1994 2422 2250 2804 2677 1750 •28194 M3. niet geregis- had plaats vanaf 1 Jan. tot en met f Ui n n ff ff ff MIJN HARDT’S SA LM 1AK-TA B LETTEN Doozen 20 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten f I Alle ruwheid en roodheid, pukkeltjes en uitslag, worden weggenomen door Doos 30-60. T.,b» 80, t K) B g Bi) Apoth. en Drogisten JSi ff ff ff ff

Friso nl | 1932 | | pagina 1