Nieuws- en Advertentieblad Een Meisjesgezicht verliest ook bij guur en schraal weer nimmer de frissche teint en soepele gaafheid, wanneer men zich tot ge woonte maakt het ’s avonds met een weinig „Zij”-Crême in te wrijven. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Hierop letten! Sm- Rede „Nooit meer Oorlog". Algemeene Vergadering „Groene Kruis" op Vrijdagavond 29 Jan. 1932. ZATERDAG 6 FEBRUARI 1932. No. 6 58ste Jaargang Plaatselijk Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 1 1 nood behoefte he Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorna, in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten eenigen vorm, kunnen hun aanvragen zenden aan een der bovengenoemde personen. Dit moet niet mondeling, maar schriftelijk gebeuren. In die brieven moeten de meest volledige inlichtingen worden gegeven, opdat het Comité daaruit zal kunnen zien hoe groot en hoe dringend de behoef ten zjjn. Alle aanvragers kunnen er vast op rekenen, dat hun brieven als strikt vertrouwelijk beschouwd zul len worden, en dat buiten de leden van het Crisis-Comité niemand daar iets van zal vernemen. Ieder spreke zich dus geiust uit. Het wordt ge heim gehouden. De aanvragen moe ten worden ingezonden vóór Vrijdag 12 Februari. Namens het Plaatselflk Crisis-Comité, H. de VRIES, Voorz. P. PRUIKSMA,*:Secr. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen ga randeert U de echtheid. leden wegens bedanken van den heer Leeuw en periodiek aftreden van den secretaris. Benoemd werden tel kens na eenige stemming en herstem ming, de heeren W. v. d. Meer en J. v. d. Meulen. De begrooting voor'1932 "wordt vastgesteld: t.b.c. dienst f1650 en ge wone dienst f2840, beide in ontvang en uitgaaf. Met algemeene stemmen wordt een voorstel tot aanvraag om vernieuwing'! der Koninklijke goed- keuring 'op de statuten aangenomen. Als controle commissie voor 't vol gend'jaar worden aangewezen de heerenB. Wielinga, O. Genee en Jelle Boonstra, die allen die benoeming aannemen. Bij de rondvraag verzoekt A. de Jong voor de algemeene vergadering convocaties te doen rondzenden, daar „Friso” niet algemeen genoeg wordt gelezen. Voorzitter raadt het rondzenden van convocaties af, dat zal gauw f25 kosten, hjj zegt echter meerdere be kendmaking toe door omroep en bil jetten voor diverse winkelramen te doen ophangen. Bollema vraagt iets over woning- ontsmetting; voorzitter zegt dat dit niet op den weg van 't Groene Kruis ligt, wij stellen alleen onze model- ontsmettingskisten disponibel, de kos ten van ontsmetting, alsmede de vracht heen en terug zijn voor reke ning der aanvragers. D. de Jager informeert naar de be- teekenis van buitenleden, dit is een zuiver administratief begrip, alle leden hebben dezelfde rechten met dien verstande dat de wijkzuster niet de verpleging van 10 of 15 patiënten in de kom der gemeente kan nalaten voor de verzorging van één patient die een uur of verder buiten woont. H. Gielstra wil de vereeniging het plaatsen en weghaien der tentjes doen betalenvoorzitter raadt Gielstra aan dit voorstel in te trekken, als hij ten minste de vereeniging niet in het moeras wil helpen, een streven dat de vergadering dezen avond wel wat bezielt, 't Schijnt dat een deel der leden eigen partijbelang stellen boven het vereenigingsbelang. Want de f100.die dit voorstel zou kosten, kan de t.b.c. rekening ten wier laste dit bedrag komt, niet dragen, te meer daar 't batig saldo van 1930 is ver keerd in een nadeelig van f119.— Wordt Gielstra’s voorstel aangeno men dan moeten we de uitgave van tentjes etc. beperken. De oplossing komt van IJ. Kramer, die zich dispo nibel stelt om voor minvermogenden de tentjes gratis te plaatsen en zijn voorbeeld doet eenige andere volgen maar zijn voorstel om de contributies te verhoogen, wijst de voorzitter af, met de opmerking dat Kramer de moeilijkheden daaraan verbonden niet beseft; dit punt heeft menig be stuurder grijze haren doen krijgen, zooveel voetangels en klemmen liggen op dat gebied. Tot slot bedankt de heer B. Wielinga het bestuur en in 't bijzon der den secretaris voor het vele werk in 't belang van 't Groene Kruis ge heel belangeloos verricht en hij wijst er als oud-bestuurslid op hoe de meeste leden er niet 't flauwste besef van hebben wat een werk aan 't dagelijks besturen van een ver eeniging als 't Groene Kruis vastzit. In zijn slotwoord sluit de voorzitter zich aan bij de woorden van den vorigen spreker, speciaal wat den secretaris betreft, die door zijn accuratesse in dit bestuur een goede kracht is geweest, want op stiptheid komt het vooral aan, zullen de ver schillende subsidie’s etc. op tijd bin nen komen en alles behoorlijk marcheeren. Secretaris dankt die heeren alsnog voor hun waardeerende woorden aan zijn adres. Uwe gerichten geeselen deze wereld. Ontferm U over deze wereld. Geest des Heeren kom van boven. 2-2-’32. Heden avond sprak inde Ned. Herv. Kerk alhier Ds. Chr. Eer- hard. Onderwerp„Nooit meer oorlog”. Spr. begon met mede te deelen, dat hij deze leuze van twee kanten wilde belichten: le. wanneer een ongeloo- vige deze leuze aanheft en 2e. wan neer een geloovige dat doet en hoe wij als christenen er dan tegenover moeten staan. Kort samengevat kwam spr. tot de conclusiewanneer een ongeloovige zegt „Nooit meer oorlog”, dan is deze king treden van de Winkelsluitings wet wordt een verordening vastge steld tot afwijking van de bepalingen r” van artikel 4 der wet, X. gemaakt ten aanzien van het bezor gen van melk op Zondag en gedu rende ten hoogste 4 Zondagen tijdens den hooioogst voor „maaiers en hooiers.” Het gewone sluitingsuur op 8 uur ’s avonds wordt gedurende den zomertijd met 1 uur verlaat. Een voorstel van B. en W. om het Tjerkwerder tolhuis wederom voor 1 jaar onderhands te verpachten aan den tegenwoordigen bewoner Jac. Kuipers, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De pachtsom bedraagt f650 bij bestendiging van den tol en f 225 bjj opheffing. ningmeester de Jong voor zijn beheer. Volgt de verkiezing van 2 bestuurs- KORT VERSLAG van de vergadering van den Raad der gemeente Workum, op Woensdag 3 Febru ari 1932. Wethouder Gaastra is afwezig. Na opening met gebed en vaststel ling van de notulen der vorige ver gadering houdt de burgemeester in deze eerste vergadering in 1932 een beschouwing over het afgeloopen jaar. Bü punt 2, ingekomen stukken, wordt mededeeling gedaan van de goedkeuring door Gedeputeerde Sta ten of de Kroon van diverse raads besluiten, o.a. van de classificatie der gemeente voor de gemeentefonds-be- lasting in de derde klasse, de heffing van 80 opcenten op deze belasting en van 140 opcenten op de personee- le belasting. Voorts, dat de vergoe ding aan de leden van de commissie voor de lichtbedrijven door Gedep. Staten is vastgesteld op f2.50 per vergadering. Het bekende schreven van Gedep. Staten omtrent verlaging van de jaarwedden van den burgemeester, secretaris en ontvanger wordt in han den van B. en W. gesteld om advies. Een breede discussie ontspint zich over een schrijven van den gemeen- te-architect, waarin deze adviseert van A. Hofstra te Tjerkwerd2000 M3. baggerspecie aan te koopen tegen den prijs van f500 om dit te gébrui ken voor ophooging van de nieuwe begraafplaats ingeval, tengevolge van hoogen waterstand geen zand uit zee kan worden aangevoerd en daardoor in een geregelden gang van de werk verschaffing zou ontstaan. De heer Brandsma verdedigt dit advies van den gemeente-architect, doch al de overige leden voe’en er weinig voor om het geheele kwantum te koopen tegen den prijs van f500. Zonder hoofdelyke stemming wordt besloten, alleen in geval van noodzaak, dus wanneer geen zand uit zee kan worden gehaald baggerspecie uit Tjerkwerd te halen tegen den prijs van 20 cent per ton. Een in de vorige vergadering voor nader onderzoek aangehouden adres van het bestuur der Geref. School om het voor die school gelegen gedeelte leuze a. HoogmoedigDe conferentie te Genève zal mislukken wanneer daar niet bij de afgevaardigden is het ge bed. Ieder tractaat zal niets beteeke- nen, wanneer God het niet zou kunnen teekenenwanneer het niet is gesloten in de Vreeze des Heeren. Door men- schenhand gemaakt en uitgevoerd beteekent het bij voorbaat niets: b. OppervlakkigSpr. gelooft niet in de natuurlijke' goedheid van den mensch. Men miskent hier de zonde val als ongeloovige c. Misleidend: In dit verband wijst spr. op den rustigen reiziger in den trein, welke door een misdadige hand tot ontsporing wordt gebracht. En die menschen propageeren„nooit meer oorlog”, 't Zijn de valsche profeten, wier handen druipen van bloed. <1. Gevaarlijk: Paulus ging om te binden en h\j werd gebonden. Eerst als God ons het zwaard uit de handen zal slaan, eerst dan zal men voor goed ontwapend zijn. Waar een onge loovige nooit de Bergrede zal erken nen als de basis van de kinderen van het Koninkrijk, daar zal de leuze een gevaarlijk karakter dragen. Eerst bij de bekeering zullen de wapens uit de handen der menschen vallen. In het tweede gedeelte der rede vraagt spr.: „Hoe moeten we op deze leuze reageeren, wanneer ze uit-ge dragen wordt door den christen.” Ja, eerst dan zullen we het kunnen aan vaarden. Nuchter en waar, zooals alleen een kind van God kan zijn. En bidden. Welk menschenkind zou dan niet alle krachten willen inspannen? In dit licht bezien wordt het een wonder heerljjk ideaal. Wie zou niet beven wanneer God rekenschap zal vragen aan de schuldigen12 duizend millioen dollar weg,®wat had^er niet kunnen - - gebeuren met al dat gold: sanatoria; openbare weg te willen bestraten t.b.c.-bestrijdingonderwijs enz. enz. Ji Duizenden, honderdduizenden dooden. Beeft gij volkeren, voor de rekenschap die gij zult hebben te geven. Spr. denkt aan dat groote woord van een Engelschman Gij kerken gij gemeenschap der geloovigen hebt een groote taak te vervullen. Spr. sluit zich hierbij van harte aan. 't Wordt dan niet alleen een schoon ideaal, maar zelfs een heilige taak opgedragen aan hen die leven in de Vreeze des Heeren. En ’t zal uitein delijk resultaten kunnen af werpen, wanneer de menschen elkaar gaan zien als de beelddragersIGods. Dan zal de juiste sfeer worden gevonden om tot God te kunnen bidden „Nooit meer oorlog”. Zoolang de wetten’van den God des Vredes echter met voetenjworden getreden, zal nooit of te nimmer de vrede onder de volkeren komen. Niet alleen de schoone leuze propa geeren, maar op de knieën liggen en vechten met den duivel in ons zelf en vragen naar den Vredesvorst. Dan eerst zal de leuze bezieling krijgen en zal de ware Vrede komen. „Hebt gÜ hoorders die Vrede reeds“met u zelf gesloten?" Het kerkgebouw was vol. Na het laatste gezang was het doodstil in de groote kerk: een korte bede van de geloovigen tot hun Vredesvorst. 5 Febr. ’32. Blijkens een'[in dit no. voorkomende advertentie zal de Zangvereeniging „T.A.V.E.N.U.” alhier, de volgende week Donderdag een uitvoering geven. Dit jaar zal de vereeniging, evenals we vroegere jaren van haar gewoon waren, weer met een door eigen krachten gespeeld tooneelstuk komen, hetgeen een ge zellige avond doet verwachten. 5 Febr. ’32. Aangenaam werden we verrast met het nieuws dat bin nenkort de beroemde film „Trader Horn” alhier zal worden vertoond. Deze schitterende natuurfilm heeft, waar ze ook gedraaid werd, onver deelde bewondering en belangstelling gewekt. Velen zullen dan ook van dit buitengewone meesterwerk willen genieten, nu zoo’n geschikte gelegen heid wordt geboden. Raadpleegt voor bijzonderheden het volgend no. van „Friso.” wordt zonder hoofdelijke stemmen ingewilligd. De heer Brandsma wijst nog op den slechten toestand van een gedeelte bestrating op het Noord en dringt op verbetering aan. Een verzoek van Andries Dijkstra e.a. om de gemeente-reiniging on dershands te mogen pachten wordt met algemeene stemmen afgewezen. In de volgende vergadering zal wor den overwogen of de reiniging in eigen beheer zal worden uitgevoerd dan wel publiek worden verpacht. Het afwijzend prae-advies van B. en W. op het verzoek van de Chr. en Centr. Transportarbeidersbond (met adhaesiebetuiging van het be stuur der S.D.A.P.) om voor de werkloozen een crisis steunregeling vast te stellen geeft eveneens veel stof tot praten. Tenslotte wordt met 6-4 stemmen het afwijzend voorstel van B. en W. verworpen. De Raad verzoekt B. en W. om in de volgende vergadering met een ontwerp-steunregeling te komen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt de middenstands- woning wijk G no. 128 wederom voor een jaar onderhands verhuurd aan den rijksontvanger. Een 7-tal verzoeken om toekenning van een tegemoetkoming ingevolge art. 13 der L.O.-wet 1920 over het jaar 1931 worden ingewilligd. De vergoe ding wordt berekend naar f10 per kind per jaar. In verband met het spoedig in wer king treden van de Winkelsluitings wet wordt een verordening vastge steld tot afwijking van de bepalingen dier wet. Zoo zullen in afwijking de winkels alle Zondagen gesloten moeten Een uitzondering wordt De voorzitter, de heer P. Gaastra, memoreert in zijn openingsspeech de belangrijkste gebeurtenissen in het leven dezer vereeniging n.l. de aan koop en inrichting van een eigen wjjkgebouw en de goede resultaten der gehouden bazaar. Hij bedankt allen die tot het slagen van die bazaar hebben meegewerkt nogmaals in ’t bijzonder den heer S. S. Hobma voor al de gemaakte plannen, teeke- ningen en begrootingen, alsmede het toezicht bij den inwendigen verbouw van ons wykgebouw, alles geheel belangeloos geoaarj^' Secretaris Bogtstra leest de notulen der gewone en buitengewone alge meene vergadering, daarna het jaar verslag over 1931. Daaruit blijkt dat dank zij de persoon lijke bezoeken van de heeren Ridder en P. Gaastra het leden aantal met een kleine 100 gestegen is en dat na aftrek van degenen, die vertrokken en eenige wanbetalers, het Groene Kruis in 869 gezinnen, zoo noodig, hare zegenrijke arbeid kan ver richten. Uit 't verslag van zuster Walstra blijkt, dat zij in 117 gezinnen 4138 bezoeken heeft afgelegd en aan drie transporten heeft deelgenomenwat de t.b.c. afdeeling betreft27 gezinnen met 26 patiënten staan onder toezicht, aan die personen werden 108 bezoe ken afgelegd. Een uitzending naar een sanatorium en een ontsmetting heeft plaats gehad terwijl de zuster 18 afgestorvenen heeft afgelegd. Tengevolge van de verminderde regeeringssubsidie kon slechts aan 3 personen tegemoetkoming in de kos ten van sanatorium verpleging ge geven worden. Bovendien verminderde de op brengst der Emmabloemcollecte uiterste zuinigheid is dus geboden, temeer daar nieuwe wettelijke maat regelen steeds nieuwe jaarlijks terugkeerende lasten op leggen; zoo werden wij in 1931 verplicht voor de zuster deel te nemen aan de ziekte verzekering, wat ook weer heel wat kost. De heer Brinksma maakt naar aanleiding van het jaarsverslag de opmerking of zuster Walstra het niet te druk krijgt met ’t afleggen. Voorzitter deelt mede, dat zuster zelf op ’t afleggen van haar patiënten heeft aangedrongen, maar als het gaat zooals deze week, dat ze drie achter eenvolgende malen voor afleggen uit haar bed is gehaald en’t gewone werk er zou onder lijden, dan zal het be stuur maatregelen nemen. Namens de financieele commissie doet de heer Keilman verslag over de rekening en verantwoording van den penningmeester; uit zijn opsom ming blijkt dat de uitgaven van de gewone Groene Kruis rekening heb ben bedragen f 1940 57, de ontvangsten f2104.09, batig saldo f 163.52. T.b.c.-rekening ontvansten f901.59. uitgaaf f 1020.98, nadeelig saldo f 119.39. Gebouw-rekening ontvangst f 5646.08, uitgaaf f5535 43, batig slot f 110.65. De voorzitter licht deze cijfers toede ontvangsten van de gebouw-reke- ningen bestaan uit f1500 van ’t reservefonds, opbrengst bazaar 12146.08 en f2000 van de op’t gebouw gevestigde hypotheek; de uitgaven zijn: koopsom gebouw, kosten van vertimmering en verven, kosten van hypotheek en aankoop, aanleg gas en waterleiding. Voorzitter bedankt commissie voor WORKUM, 2 Febr. 1932. Gister avond heeft het Departement Workum van de Mjj. tot Nut van 't Algemeen haar derde nutsavond voor dezen winter gehouden. Het bestuur had voor deze gelegen heid uitgenoodigd den heer Gerard Pilger van Amsterdam, die een Chineesche avond zou houden. Bij afwezigheid van den voorzitter werd te ruim 8 uur de bijeenkomst met een kort welkomswoord door den heer Boonstra geopend. Hierna werd met de afwerking van het programma een aanvang genomen en kregen w|j voor de pauze een korte geschiedkundige indeeling, introductie bjj een Chineesche familie, verlovings-, huwelijks- en begrafenis plechtigheden, opiumkit enz. Alles verduidelijkt met lichtbeelden. Op interessante en boeiende wijze werd ons iets van de zeden en ge bruiken van het volk van China ver teld. Wjj met onze Westersche be schaving kunnen ons daarvan bijna geen denkbeeld vormen. Na de pauze werden we vergast op Chineesche poëzie, Annelecten van Kon. Fut Tze. De tempel met 1000 gouden boeddha’s. Een en ander werd ten gehoore gebracht in authentiek Chineesch costuum. Het bleek, dat de heer Pilger een goed declamator was. Ook kon men bespeuren, dat de Chineezen niet vrij van humor zjjn. De poëzie beviel ons beter dan de muziek. Met deze muziek moet men werkelijk goed bekend ge raken wil men ze mooi vinden. Het was zooals de heer Boonstra reeds had opgemerkt, weer eens zoo’n echte ouderwetsche nutsavond, die te ruim elf uur was afgeloopen. 4 Febr. ’32. Het schip Jankin, 120 ton Groningen, schipper F. Bijlinga, geladen met maccadam op weg van Gent (België) naar Groningen, is Maandagmiddag aan den grond ge- loopen op de Makkumerwaard en is Dinsdagnacht met de kranige hulp van de visschers A. Zijlstra en N. Visser alhier, en een paar Gaaster visschers weer losgekomen en be houden te Stavoren binnengebracht. 2 Febr. 1932. Naar wij vernemen zal bij de uitvoering op 18 Febr. a.s. van de Gymnastiek-vereen. „Stanfries” de wel bekende voordrager Jac. de Vos te Oldeboorn zijn medewerking verleenen. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. alhier ds. J. van Kuiken te Exmorra. Plaatselijk Crisis-comité. In zijn vergadering van Zaterdag 30 Januari koos het Plaatselijk Crisis- comité tot Voorzitter den heer H. de Vries, tot Secretaris den heer P. Pruiksma, tot Penningmeester den heer P. Gaastra en tot Algemeen Adjunct den heer S. Dijkstra, terwijl de Burgemeester tot Eere-Voorzitter werd benoemd. De collectanten waren met hun werk bijna gereed. Tot nu toe heeft de collecte opgebracht f 950.—. Mo gelijk stijgt dit bedrag nog tot f 1000. Hoewel in vergelijking met verschil lende andere gemeenten zeer bevre digend, is toch de uitslag der collecte teleurstellend. Tegenover de nooden die roepen om hulp, is het bedrag onbeduidend. Allen die het nog willen helpen vergrooten, kunnen hun gaven zenden aan een der bovengenoemde personen. Verder hebben enkelen ook werk zaamheden genoemd, die zij in huis of tuin willen laten verrichten. Ge lukkig bijna allen voor een behoor lijk loon, namelijk 40 cent per uur. Vooral van die opgaven hadden wfl gaarne een veel grooter aantal ont vangen. Meerderen zullen gaarne aan de genoemde adressen ontvangen worden. Het zelfde geldt voor beschikbaar stelling van gebruikte kleeding enz., en van bonnetjes voor nieuwe klee- - ding, levensmiddelen en brandstoffen, ,’t nazien der rekeningen en denpen- Allen die ten gevolge van crisis nood behoefte hebben aan steun in RISO i <4 I-

Friso nl | 1932 | | pagina 1