OPENING voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noords., Hlndeloopen, Stavoren, enz. ei Nieuws- en Advertentieblad CADEAU:§ BRANDSMA 20 ets. ^ASPIRIN r, eenig op de wereld bij eiken aankoop ter waaide van 1.00 a contant Gymnastiek-uitvoering „Stanfries.” 58ste Jaargang No. 10 Officieel Gedeelte. TER GELEGENHEID VAN DE DIENSTPLICHT. DAGEN AANBESTEDING. WAT VREDE? Plaatselijk Nieuws. GEDURENDE DRIE Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 INGEZONDEN. ZATERDAG 5JMAART 1932. blijkt. 1 3 1 WORKUM Tel. 34 Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Alleen waar meenseba^ 15 15 12 13 13 13 10 10 9 13 12 13 1 1 1 1 1 1 1 1 INEEK Tel. 573 11 10 7 7 6 5 5 4 3 1 van ons gemoderniseerde en aanmerkelijk vergroote pand GROOTZAIND 20 SMCEK geven wy 10 9 9 7 6 4 4 3 o 2 2 1 1 1 2 3 1 2 1 2 1 19 18 16 13 9 9 7 5 9 9 7 6 5 5 5 2 1 19 18 16 13 12 11 |6 2 11 11 9 7 2 dertig dagen na heden. Het adres van beroep wordt aan de Koningin gericht, maar ingediend by den Com- van ontvang afgeett. Workum, den 2 Maart 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. ge- troonsafstand doet voor alleen A. de Graaf S. Wiersma Jr. S. de Jong D. Dykstra D. Mulder S. Sj. Wiersma U. Hempel S. Wiersma Sr. Th. Post W. Blom 4 8 9 4 22 4 21 4 15 8 13 7 7 9 2 9 vl. p. 4 4 4 2 r- 5 9 9 Buiten verantwoordelijkheid der Redactie D. Koopen F. v. d. Meer D. Kramer J. v. d. Lageweg 14 J. Dijkstra 13 D. Kouwenhoven 11 T. v. d. Meer D. v. d. Meer H. Bleeker T. Folkerts De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Maandag 7 Maart a.s. aanbesteden onder ingezetenen: Het maken van waterleiding in gemeente-gebouwen. Voor waarden verkrijgbaar ter secre tarie. Aanwijzing Maandag a.s. ’s morgens 11 uur. Workum, den 4 Maart 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Uitspraak omtrent vrijstelling. De Burgemeester der gemeente WORKUM brengt ter algemeene ken nis, dat door den Commissaris der Koningin in deze provincie uitspraak is gedaan omtrent de aanvragen om vrijstelling van den dienstplicht we gens broederdienst van deingeschre- deze ge meente, welke uitspraak op heden ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Tegen elke omtrent vrijstelling ge dane uitspraak kunnen ui ter lijk den tienden dag na den dag, waarop de uitspraak ter algemeene kennis is gebracht in beroep komen de ingeschrevene wien de uitspraak geldt, elk der overige voor de gemeen te ingeschreven personen of de wet tige vertegenwoordiger. Indien de ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, in het buitenland woonplaats heeft, kan, voor zoover het door dezen in te stellen beroep betreft, met over schrijding van den termijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zoolang omtrent zoodanige overschrij ding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van den termijn van tien dagen als onherroepelijk beschouwd. Het verzoekschrift, dat met redenen omkleed moet zijn, wordt ingediend b{j den Burgemeester der gemeente waar de persoon, wien de uitspraak geldt, voor den dienstplicht inge schreven is. De Burgemeester zendt het verzoek schrift door aan de Koningin. Workum, den 29 Februari 1932. De Burgemeester voornoemd, C. E. van KOETSVELD. mijn rede: „Nooit meer Oorlo, plaats zien gegund aan het Werkt.” Ik meen dit laatste ook niet ver zwegen te hebben en heb aangedron- :en op krachtige vredesactie door e Kerken. „Wat men in dezen kan doen wordt door de „Vereeniging van Godsdien stige voorgangers en gemeenteleden tegen oorlog en oorlogs-toerusting” in haar bekende Maandblad „Kerk en Vrede” vermeld,” schrijft de ge achte inzender. Daarover loopt nu het verschil m.i. tusschen den heer B. en mjj. Het gaat niet over wat een kerk doen kan, maar doen mag en moet. Over het begrip „Kerk”, en haar plaats en taak in het volksleven zal w.s. nog al verschil bestaan tusschen schrijver en mij. Insgelijks over den vrede, dien de Kerk(en) te prediken Kerk is^het huisgezin des Hee- de etymologie van het oor spronkelijke woord „Kuriake”.) heeft, is de vrede” met God, heeft De ren, (naar i De vrede, die, zij te verkondigen heeft, is de vrede met God, door onzen Heere Jezus Christus. (Rom. 5 vers 1.) Daar nu de medewerkers aan „Kerk en Vrede” hieromtrent afwij kende gevoelens koesteren, en dus ook practisch afwijken van wat o.i. de roeping der Kerk in dezen is binnen haar eigen grenzen, vond ik geen vrijmoedigheid tot daad-werkelijken steun in de actie van „Kerk en Vrede” op te wekken. Ik twijfel niet of men bedoelt het goede voor de Kerk en de menschheid. Maar de Kerk overschrijdt haar eigen terrein, als zij tot dienstweige ring etc. aanspoort, althans in de huidige situatie In Nederland onder een vredelievende regeering. Nergens in het N. Testament is ook maar iets te ontdekken van zulk een houding tegenover de overheid als sommigen in bovengenoemde kringen aannemen. Mijnheer de Redacteur, Het zij mij vergu antwoorden op de J. Koopen B. Smid R. Wijngaarden H. Groen P. Vlas S. Visser J. Hofman E. de Boer J. Kramer Het zij mij vergund in uw blad te j de stukken, in de Friso’s van 13* en 20 Febr. 1.1. inge zonden door de beeren S. T. Boelsma en J. v. d. Meulen. Beleefd dank ik u voor uw bereid willigheid in dezen. De heer Boelsma had gaarne in 'og” een „Bid èn De spanning blijft tot in het laatst er in, zooals uit de stand wel Da stand is thans gs. gw. gl. 14 13 13 9 14 11 10 10 26 2-’32. Onder leiding van den heer J. A. ten Napel, gymnastiek- leeraar Stavoren, hield „Stanfries voor het eerst in haar pl.m. 5 jarig bestaan een openbare uitvoering. In z’n openingswoord, memoreert de heer Y. Wielinga hoe de vereeni- ging is tot stand gekomen en welke successen ze reeds heeft geboekt. Dit is echter niet het hoofddoel d^r vereeniging. Dit doel moet zfln de gezondheidstoestand der leden te verbeteren en daarmee hun algemeene karaktervorming te dienen. In een gezond lichaam zal een gezor o geest huizen. Hij hoopt dat dezen avond velen op zal wekken om als lid toe te treden of als donateur de vereeniging te steunen. Hij heet leeraar en publiek van harte welkom, waarna met de oefeningen wordt begonnen. Allereerst de kleintjesde leeraar vertelde hierbij, dat alleen de wijze waarop men de oefening uitvoerde was aangegeven. Verder liet men de jeugdige leerling vrij, hoe ze die dacht uit te voeren. Dit is het meest nieuwe systeem en volgens hem ook de meest gunstige. De vrije-, spring- en stok oefeningen WORKUM. Het plaatselijk comité i Levenskracht”, R.-K. Vereeniging tot bestrijding der tuber culose, deelt ons mede dat op de 25 Febr. gehouden trekking der loterij, orijzen alhier zijn gevallen op de volgende nummers33607, 33731, 33752, 33805, 33821, 33846. De prijzen kunnen door tusschen- komst van den heer H. deVries,café niet gemoedelijke gedachten, nde Leeuw” worden verkregen. De ledenvergadering op Dinsdag 1 Maart j.l., bij mej. wed. Oosterhoff, was zeer slecht bezocht. Voorzitter de heer J. E. Muller. De rekening van den penningmees ter sloot met inkomsten van f37.50 en uitgaven f37 32. De voorzitter, welke periodiek moest aftreden, werd by acclamatie herkozen. Het verslag van den verzamelaar der eieren kon niet worden uitge bracht wegens afwezigheid van dezen functionaris. Na eene belangrijke bespreking werd besloten tot aankoop van een foktoom Witte Leghorns, (15 kippen en 1 haan) welke geplaatst zullen worden bij den penningmeester J. Ploegstra Daarvan worden broed- eieren verkrijgbaar gesteld, voor de leden a 8 cent en voor niet-leden 12 cent per stuk (kippen boven de 200 eieren.) DAMMEN. De winterwedstrijd van „O.G.” loopt ten einde. Nog enkele partijen moe ten worden gespeeld, behalve eenige die achterop geraakt zijn. In het volgend no. van andere stuk. (van Zaterdag 5 Maart a.s. tot Woensdag 9 Maart) onze bekende Grijze Blokdoek van 70 X 70 (B.v. bij een bedrag van 4. 4 mooie blokdoeken gratis!) venen der lichting 1933, uit een ieder Geslotenverklaring van wegen in beide richtingen in belang van de vrijheid en veiligheid van verkeer. Burgemeester en Wethouders van WORKUM; maken bekend, dat de Raad dier gemeente in zijn vergadering van 29 Februari 1932 het onderstaand besluit heeft genomen: De gemeenteraad van WORKUM; Overwegende, dat het in het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer noodzakelijk moet wor den geacht de na te noemen weg in gevolge art. 8 van het Motor- en rjj- wielreglement gesloten te verklaren voor het berijden in beide richtingen met alle motorrijtuigen op meer dan twee wielen; dat immers na te noemen weg op sommige plaatsen slechts eene totale rij breedte heeft van 2.30 M., zoodat er geen ruimte voor den voetganger of wielrijder overblijft om een motor rijtuig op meer dan twee wielen te passeeren dat er tusschen een passeerende auto en de uitgang van de langs dien weg staande woningen weinig of geen ruimte is; dat door deze geslotenverklaring het doorgaand verkeer geen belem mering zal ondervinden BESLUIT: de weg rondom de algemeene be graafplaats, in den volksmond aan geduid met „het Schil”, gesloten te verklaren voor het berijden in belde richtingen met alle motorrijtui gen op meer dan twee wielen. Van dit besluit staat voor ieder be langhebbende beroep open binnen eroep wordt aan de Koningin missaris der Koningin, die een bewijs kerk is ethisch-religieus. Dies onthoude zij zich van politieke agitatie zoo lang mogelyk. Ik hoop hiermede eeniger mate mijn Lp het de lezers duidelijk worde, dat het verschil tusschen de actie van „Kerk en Vrede” en ons een verschil is van beginsel en methode. Ik vertrouw, dat men ook by alle verschil van meening onbe vangen en eerlijk oordeelen zal in dezen, en niet voor militairist stelle, die niet meezingt in het koor van „Kerk en Vrede”. Hetzij my tenslotte vergund den heer Boelsma te danken voor zijn waardeerend woord aan 't begin van zyn ingezonden stuk. CHR. EERHARD. Friso” het Red. Tegen imperialisme etc. moet de Kerk zich krachtig verzetten, maar zij mag in dezen gevaarlijken tyd de roeping der overheid niet ver zwaren, maar moet biddend steu nen al wat door haar wordt verricht in ’t belang van recht, orde en vrede. Er moesten geen dieven zijn, maar laten wij hen nu maar vrijen toegang Er moest geen gerechtshof noodig zijn, maar zullen wy nu maar ter stond alle rechtspraak (hoe gebrekkig dan ook) afschaffen? Er moest geen oorlog zyn, maar zullen wy nu maar dadelijk doen als of er geen gevaar meer dreigt voor een volk? Zullen wij imperialisme vrij toegang geven Dat men privatim, individueel onrecht wil lijden, is m.l. des Christens roeping. Maar dat men een dergelyke gees telijke houding (die o, zoo veel Chris tenen nog zoo zwaar valt) zoo maar, op een volk als volk, van buiten af zou opleggen mogen, is m.i. onschriftuur- lyk en ook onmogelijk. De mentaliteit, de publieke opinie, het hart der menschen moet veranderen, dan zal men ook collectief als volk tegen over volk zich gedragen, gelijk indi vidueel de Christen zich te gedragen heeft tegenover zyn medemensch standpunt te(h*ebbentoegeïicht,zoodat Ik heb eerbied voor een dienst- weigeraar uit principe, en ben blij dat de wet ook mogelijkheden opent gewetens voor verkrachting te behoe- den. Ik heb echter ook eerbied voor hen, die ook „offers” brengen willen en in ’t verleden gebracht hebben voor recht en gerechtigheid, voor „vrede in onze veste”. De godsdienstige voorgangers van bovengenoemde vereeniging roepen de Kerken op om in dezen strijd mee te strijden, opdat de namen van Jezus Christus en Zyn hemelschen Vader niet meer op gruwelijke wijze door de volkeren geschonden worden als in de jaren, die achter liggen. Wi) wenschen van harte met hen, dat dit nooit meer geschiede. Maar wil len die „godsdienstige voorgangers” dan ook niet vergeten, dat er nog een andere niet mindere schending van Jezus’ eer, ook door hen bedreven wordt? Waar Jezus als de Weg, de Waar- „Herwonnen heid en het Leven, als „God geopen baard in het vleesch,” waar het Mys terie der verzoening geloochend wordt, daar is ook sprake van schending van Christus’ eer, naar Zijn eigen woord. (Zie b.v. Johannes 8 vers 12— 59.) „Christelijke beginselen” zijn voor mij i edele idealen e.d., maar de dynamische, hart- en wereld-vernieuwende prin- cipia van het Evangelie van Christus een kracht (dynamis) Gods tot zalig heid Van de volledige doorwerking dier beginselen is alleen heil te verwach ten. enkeling en meenschap troonsafstand doe. God en Zijn gezalfden Zoon, d&tr wordt vrede geboren. De Kerk predike vrede door den vrede Gods. De Kerk predike „oorlog aan den oorlog,” door den duivel en zijn gansche rijk telkens opnieuw oorlog te verklarendoor aansporing tot bekeering des harten, door den bijl te leggen aan de wortels van den oorlogsboom. Dan wordt het in geestelyk-religieuzen tin „altjjd oorlog” (strijd tegen de zonde in welken vorm ook); en zóó „nooit meer oorlog.” Want dan is de ware vredelievend heid geschapen. De liefde denkt geen kwaad en doet geen kwaad. Wi) wenschen het oorlogskwaad in zijn wortel aan te vattende taak der 61 A Bij Ruwe Handen Purol ■M' 15 14 6 14 15 3 20 4 6 5 6 6 5 5 15 FBISO. Bijna dagelijks duiken producten dikwijls van fwijfelachtige en duistere herkomst op, welke somtijds onder fraaiklinkende na men op de markt gebracht worden. Daarom oogen open en schenk Uw vertrouwen aan het product, dat reeds meer dan 30 jaar een op den voorgrond tredende plaats in de geneesmiddelenschat inneemt en door bijna alle doktoren tegen verkoudheden, rheumatiek en griep enz. aanbevolen wordt. Lef op den oranje band. Prils 11 cfs. 14

Friso nl | 1932 | | pagina 1