Nieuws- en Advertentieblad o voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz UAspirin de wereld Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. WHK verkoudheden 58ste Jaargang ZATERDAG 12 MAART 1932. No. 11 Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. WORKUM Tel 34 SNEER Tel. 573 74 c. 14 c. 1.36 1.98 2.18 1.86 128 2.48 Bekendmaking. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 De groote beslissing. FLORIS C. (Nadruk verboden.) De behoefte van het oogen- Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Zijden Dameskousen pracht kwaliteit Katoen Fantasie- sokken modern vanaf Zijden Dameskousen zeer modern 98 c. Zijden Fantasie- sokken reeds vanaf 36 c. Zijden Dameskousen 10 moderne kleuren Fantasie Overhemden zeer modern Piqué Overhemden prima kwaliteit Zijden Dameskousen ’t allerfijnste Percal Overhemden dessins 1932 Witte Fantasie Overhemden laten leiden door het gulden beginsel van alle ware geestelijke ideaal 0-2 0-2 1-1 1-1 1—1 Meer 2—0 Pot 90 ct., Tube 50 ct. Zeep 6CFct. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager LIJST van uit Workum vertrok ken en aldaar gevestigde per sonen over Februari 1932. Ingekomen Jan de Jong, van Twisk naar G 333. Cornelis van den Akker met gezin, van Makkum aan boord. IJbeltje Maria Kuipers, van Leeuwarderadeel, Hui- zum naar G 51. Geesje Buitendorp, van Enschedé naar C 57. Trijntje rit Chaudron met gezin, van Wage- ningen naar A 99. Vertrokken Douwtzen Fiersma van D 101 naar Valburg, Zetten. Trijntje Piersma van D 101 naar Valburg, Zetten. Aagje Geertje Wagenaar van G 297 naar Minnertsga, Barradeel. Pieter Fekkes van G 34^naar Koudum (H.O.N.) Pie ter Visser van D 92 naar Leeuwarden, Nieuwburen 121. Janke Kampman van G 30 naar Leeuwarden, Joh. Semstr. 23. Pieter Schoen van G 162 naar Ber gen, (N.-H.) Bergerweg 179. Roelof de Swart van A 138 naar Medemblik, Westerhaven 27. Tjaltje Siemensma van A 32 naar Ex mor ra, Wonseradeel. WORKUM. Het bestuur van „Het Groene Kruis” alhier maakt er de leden opmerkzaam op dat het maga zijn alleen op bepaalde uren geopend is. In spoedgevallen kunnen twee be stuursleden ook de artikelen uitgeven. Zie de advertentie in dit blad. Men wordt dringend verzocht hier mede rekening te houden en geen ón mogelijke eischen te stellen. Maandag j.l. gaf de vereeniging „De Vriendenkring” weer eens een openbare uitvoering. Zeer zeker tot genoegen van velen. De zaal was tenminste geheel bezet. Benzine-ontploff ing. Dinsdagmorgen is brand onstaanin de behuizing van de familie De Vries te Rottevalle, gemeente Surhuister- veen. De vrouw des huizes wilde de kachel aanmaken en gebruikte daar bij benzine inplaats van petroleum. Toen zjj een lucifer aanstak, ontplofte plotseling de benzinebus en in een ommezien stond het huis in brand. De vrouw, die met brandwonden overdekt was wist nog haar beide En wat is deze toewijding jegens de hoogere en fijner dingen des levens, dit hoogere idealisme, dit grootere geloof, deze vernieuwing van geestelijke waarden feitelijk an ders dan het kiezen tusschen het hoogere en het lagere, dat wij allen elk uur van den dag te doen hebben, of om het nog eenvoudiger te zeg gen goed denken Goed denken, dat wil zeggen, dat we ons bij onze overwegingen, in onze gedachten Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis, van belanghebbenden, dat is opgemaakt, vastgesteld en aan den ontvanger ter invordering toegezonden de primitie ve lyst van verschuldigde retributie wegens het wegvoeren van faecale stoffen, over het jaar 1932. Zij, die bezwaren tegen hunne aan slagen hebben kunnen deze binnen een maand na de uitreiking der aan- o slagbiljetten schriftelijk bij hun Col-^ naastenliefde, belichaamd in de stel lage indienen. Workum, den 8 Maart 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD De Secretaris, v. d. GOOT. de vijanden In zjjn openingswoord gewaagde de voorzitter van de ups and downs van „de Vriendenkring” en dat een min der gunstige periode was doorge maakt, bleek wel uit het feit, dat de laatste jaren geen openbare uitvoe ring was gegeven. Misschien, zoo zei de voorzitter, lag dit wel aan de moeilijkheid om altijd de goede lei ding te vinden. Of met deze uitvoering aan het oor spronkelijke doel werd beantwoord willen we in het midden laten, maar wel weten we, dat de voorbereiding van dezen avond onder goede leiding heeft gestaan, want, wat er gegeven is, was in orde. Voor de pauze vergastten de jon gere leden de aanwezigen op een aantal vroolyke en geestige voor drachten, waaronder ook eenige zang nummertjes. De gulle lach en het har telijk applaus bewezen dat een en ander zeer in de smaak viel. Na de pauze werd „De houten ham” opgediend. En het eigenaardige was wel, dat dit gerecht buitengewoon malsch en hartig smaakte, wat niet het minst aan de wijze van serveeren lag. Daartoe hebben allen, die hier mede belast waren het hunne bijge dragen. De aanwezigen hebben er volop van genoten wat hun niet in het minst bezwaarde. Het was een geestig stuk met een moraal, dat ieder met genoegen be luisterde. Met een zeer geanimeerd bal werd de uitvoering van „De Vrien denkring” besloten. DAÜMEN. Woensdagavond j.l. speelde „O.G” haar^laatste wedstrijd van dit seizoen en wel in Hemelum tegen de club van dien naam. De hoop op een overwinning was zeer gedaald, daar op het laatste oogenblik bleek, dat met invallers moest worden gespeeld; doch hier kwam tegenover te staan, dat de gast- heeren ook niet op hun sterkst waren uitgekomen. Oogenschijnlijk kwamen dus twee gelykwaardige ploegen tegenover el kaar te staan. Na een inleidend woord door den voorzitter van „Hemelum”, de heer W. de Jager, werd met de strijd be gonnen en al spoedig bleek, dat de gasten overwegend sterker waren. Reeds om 9 uur was de eerste par tij beslist en wel no. 15. Invaller de Graaf opende de „score” en van toen af, regende het punten allemaal ten voordeele van „O.G.” Slechts éénmaal mocht het de gast- heeren gelukken een partij te hi half tien was de stand al 4—16 voor „Ónmogelijk” is een woord, dat alleen in het woordenboek van dwazen voorkomt. NAPOLEON. Er'is niets zoo fataal voor het karakter als half-afgemaakt werk. D. LLOYD GEORGE. Het is zoowel de veiligste als de wijste manier, om weinig te spreken en meer te denken. JOSEPH HALL. „Uur na uur, dag na dag, komen we allen van aangezicht tot aange zicht met situaties, waarbij gekozen moet worden tusschen het hoogere en het lagere. Het vraagt slechts weinig gezond verstand en de wil om het hoogere pad te kiezen om den heelen gang van een leven, een school, een natie, of een eeuw te wij zigen. Een beetje meer geloof, een beetje meer idealisme, en de verwar ring van heden kan plaats maken voor de schoonste dageraad, die de wereld nog nooit aanschouwd heeft.” Aldus verklaart iemand in een voor aanstaand buitenlandsch tijdschrift op opvoedkundig gebied. En deze uitla ting duidt op een klaar besef van den nood van onzen tijd en van een helder inzicht in de richting, waarin een uitweg is te zoeken. Want het is heel juist, wat iemand in dit ver band opmerkteHet gevaar is, dat juist in tijden als deze,' in tijden van verwarring en ontmoediging en tegen spoed, we maar al te geneigd zijn om het lagere te kiezen Sommigen v meenen, dat het bijna kettersch is, yerbeek van Hoorn naar G297. Ger- om van idealisme te spreken m een - - tijd van moeite en nood. Sommigen zeggen wellicht dat dit een tjjd is voor praktisch denken en praktische methoden, meer dan van droomen over verheven levensbeginselen. Maar het is inderdaad precies zooals gezegd wordt: we werden in onze huidige moeilijkheden gebracht door geen andere oorzaak dan gebrek aan de hoogs idealen van broeder schap en goede wil in de wereld. We zullen uit onze tegenwoordige ver warring en duisternis alleen komen, als ons vertrouwen is vernieuwd en geestelijke waarden weer in eer zijn hersteld. De behoefte van het oogen blik voor al diegenen die zich de verantwoordelijkheid bewust zijn, is hun toewijding jegens de hoogere en fijnere dingen des levens te vermeer deren ling: anderen zóó te behandelen, zooals wijzelf door hen bejegend zouden wenschen te worden. Men heeft het al meer opgemerkt: de crisis die uitbrak was geen crisis door overproductie of ondercon- sumptie, zooals economen trachten aan te toonen, oordeelend naar de uiterlijke verschijnselen. Maar het was een crisis veroorzaakt door egoïsme en wantrouwen, door slecht denken, door gebrek aan broederschap en goede wil in de wereld. We heb- heb gemeend, dat we uit zelfzuchtige overwegingen van grof eigenbelang en eigenbaat, maar raak konden produceeren alle mogelijke producten en grondstoffen, en toen de prijzen daalden door het toenemende aanbod, produceerden we stuk voor stuk nog meer, om toch vooral maar, ieder voor zich, zooveel mogelijk winst te behouden. Ieder voor zich totdat men eindelijk door den nood gedron gen, tot samenwerking gedwongen werd, en tot meer rekening houden met andere belangen. Daaruit werd samenwerking geboren op het gebied van de suiker, de rubber, koper, tin en nog een aantal andere wereld- producten. Men had gemeend idealis tische overwegingen en naastenliefde uit het zakenleven te kunnen uit schakelen, en men kwam vreese- lijk bedrogen uit: het ging niet. En zoo komen we allen weer voor het groote probleem, de groote beslissing te staan, van uur tot uur, van dag tot dag, of we het hoogere zullen kiezen of het lagere. Of we nu groote zakenleiders zyn, dan wel kleine winkeliers of eenvoudige ar beiders met hoofd of hand. We ont komen er niet aan. En het hangt van deze beslissing af, of we ten slotte een wereld zonder crisis en depres sies zullen hebben of niet. Een groote beslissing dus. De nos. 1, 5, 6, 7 en 10 waren to n nog aan het spelen, en even daarna was het 4—20 voor „O.G.“ ook de gasten van de nos. 1 en 5 hadden hun party gewonnen. Even over tienen volgden no. 6 en 7, beide remise, dus 6—22 Het wachten was nu nog op no. 10. Hier leek het eerst, dat de party voor „O.G.” verloren ging, maar door een minder goede voortzetting keer den de kansen. Ook hier was remise het resultaat. 7—23! Een uitslag, een sprekende overwinning voor „O.G.” die niemand had durven voorspellen. „Hemelum” op overtuigende wijze geslagen De volledige uitslag is als volgt 1. R. Tennissen—B. Smid 0—2 2. S. Sijtsma—H. Groen 0—2 3. D. Visser—R. Wijngaarden 0—2 4. J. Terpstra—P. Vlas 5. Joh. Terpstra—S. Visser 6. W. de Jager—E. de Boer 7. J. v. Rijs—J. Kramer 8. D. de Vries—D. Koopen 9. D. Boomsma—F. v. d. 10. L. Schaap—D. Kouwenhoven 1—1 11. S. Koster—J. v. d. Lageweg 0—2 12. D. de Jong—D. v. d. Meer 0—2 13. A. Mandemaker—D. Kramer 1—1 14. R. Boukema—T. v. d. Meer 0—2 15. O. v. d. Kamp—A. de Graaf 0—2 7-23 „O.G.” heeft dus wel op waardige wijze het seizoen besloten. Na afloop der kamp werd nog een kort woord gesproken door den heer de Jager, waarna de heer Vlas, voor zitter van „O.G.” hierop nog het slot woord sprak, en met een tot weer ziens eindigde. HINDELOOPEN, 8 Maart. Heden avond gaf de Gymn.-Ver. „W. G.” var. Workum, in hotel Walda alhier, een openbare uitvoering, om ook in onze plaats te komen tot oprichting eener gymnastiekclub. Omstreeks 8 uur werden de velen die opgekomen waren, met een woord van hulde, welkom geheeten. Dat het gepresteerde zeer in den smaak vi getuigden wel de spontane ovatie die na ieder nummer en bij prachtige standen werden gebrac’ Het was een succesvolle avond me kinderen, een jongen van 14 en een meisje van 7 jaar uit de bedsteden te halen en hiermede de straat op te vluchten. Alle drie zijn met zware brandwonden naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overge bracht. De toestand van de drie patiënten was Woensdag redelijk. Opzienbarende moord in Zweden. Een der bekendste personen in Zweden, Hjalmar von Sydow, onlangs afgetreden als leider der werkgevers- vereeniging, werd Maandagmiddag in zijn woning vermoord gevonden. Twee dienstmeisjes waren eveneens vermoord. Een ongehuwde dochter, die bij haar vader inwoont, ontdekte, toen zij thuis kwam, wat er was geschied. Laat in den avond werd uit Upsala gemeld, dat de zoon van den ver moorde, de student in de rechten Frederik von Sydow, in zijn hotel zjjn vrouw en daarna zichzelf had doodgeschoten. Hij pleegde dezen nieuwen moord, toen hij had verno men, dat een rechercheur in de hall van het hotel op hem wachtte. De politie verklaart, dat alles er op wijst, dat de zoon van Von Sydow de daad heeft gepleegd, waarschijnlijk in een aanval van waanzin. Het staat vast, dat hy Maandag middag zijn vader te Stockholm heeft bezocht. Een vreemd geval. Eenige dagen geleden is bij Montpellier (Fr.) een auto, waarin een lading dynamiet werd vervoerd, in de lucht gevlogen. Van den be stuurder kon men geen spoor terug vinden. Aangenomen werd dat hy verongelukt was. Wie schetst echter de verbazing van zyn familie en de autoriteiten, toen er bericht kwam, dat de man gezond en wel rondliep in Algiers. Hij had zich daar bij de politie gemeld en daar er geen bevel tot aanhouding tegen hem was uitge vaardigd, liet men hem ongemoeid doch men waarschuwde toch de politie te Marseille en Montpellier, toen de man den volgenden dag weer naar Frankrijk wilde terugkeeren. Hy was echter heelemaal niet ge heimzinnig met zyn plannen, want hy stuurde ook zyn vrouw een tele gram. Toen hy te Marseille aan land stapte, waren behalve zijn vrouw ook een paar politie-ambtenaren aanwezig. Was de vrouw vooral blij, dat zij haar man terug had, de politie stelde meer belang in de verklaring hoe hij in Algiers terecht gekomen was. De man verklaarde, dat hij wonder boven wonder zonder lichamelijk letsel van beteekeuis van de ont ploffing was afgekomen. Zijn hersenen schenen door den schok echter tyde- Hjk in de war te zyn geweest, want zonder eigenlijk te weten wat hij deed had hij te Montpellier een kaartje naar Marseille genomen en was van daar den volgenden dag overgestoken naar Algiers. Eerst toen hij daar was, kwam hy weer tot bezinning, waarna hy zoo gauw mogelijk naar huis terug reisde. If un- nen gunste te beslissen. Ongeveer „O.G.” O 1 Mode-Artikelen BR1NDSHA I BAYEI k E FR Ik heb ondervonden dat het goed is om een of twee maal per week des avonds het ge' at een paar minuten met Purol te masseeren, waar na ik de gewoonte heb de niet in de huid ge. drongen Purol met een zacht doekje af te veg n. Deze eenvoudige behandeling geeft op den duur aan de huid een bijzonder zachte en mooie teini. onzer gezondheid, in hef bijzonder en zoovele daardoor ontsfane pijnen. Uw beste wapen is Aspirin-Tableften. 3TiTrnS>niljl Let op den oranjeband. Prijs 75 ets.

Friso nl | 1932 | | pagina 1