Nieuws- en Advertentieblad enz. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, Schoonmaak is WORKUM - Tel. 34 SNEEK Tel. 573 Als een rozeblaadje Dit Nummer bestiat uit 2 bladen. ÏS sokken- Ouderavond 0. L. School. Donderdag 24 Maart 1932 ZATERDAG 19 MAART 1932. 58ste Jaargang No. 12 Olficieel Gedeelte. 74 12 98 158 136 198 186 88 248 ZELFBINDERS - enorme sorteering in prijs en kwaliteit - vanaf 12 ct. 38 29 69 32 78 98 35 89 Plaatselijk Nieuws. Adverteert in w Friso”. 28 48 -KOUSEN- - TRICOTAGES - 48 - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 - SLOOPEN - WAARSCHUWING. - LINGERIE - —OVERHEMDEN— slechts heer Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten is in zijde, moderne kleuren slechts ZIJDE, pracht kwaliteit slechts ZIJDE, zeer zware kous speciale prys ZIJDE, de fijnste soort 10 kleuren zoo frisch en zacht wordt Uw teint door het dagelqksch gebruik van „Zij”-Crême. vooral als overheidszorg. Waar de de plicht der D1RECTOIRS, dms. maat punic macco DIRECTOIRS, dms. maat zqden kwaliteit ONDERJURKEN CAMISOLES HEEREN-HEMDROKKEN HEEREN-PANTALONS volkomen recht op had. Hierna verkreeg Posthuma het woordspr. begon met ztfn betoog door het stellen van een vraag: Van waaruit is de C.D.U. ontstaan 't Antwoord wasde Bijbel, het Woord Gods, dat ons leidt in alle waarheid. God de Schepper van hemel en aarde, met als kroon der schepping: de mensch. Deze heeft daarom te leven ter Zijner eere. En de liefde Gods voor het schepsel was zoo groot, dat Hij daarvoor Zijn eenig geboren Zoon gegeven heeft. Dit geloof brengt consequenties met zich mede, die in een beginselverkla ring zijn vastgelegd. extra prijs LAKENS in diverse kwaliteiten en prijzen MET OVERSLAG speciale aanbieding GEFESTONNEERD zeer voordeelig MET KANT De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager KATOEN, enorme sorteering vanaf ZIJDE, pracht keuze reeds vanaf FLOR, groote sorteering zeer modern vanaf FLOR, zeer chique aparte dessins Maar onvergeeflijk is de vergissing en hef on verstand, wanneer U „ersatz"-producten en namaak inplaafs van het eenige, niet te vervangen, echte Aspirin aanneemt. Zij het om eenige centen te willen besparen, zij het door een opdringende, veelbelo vende reclame verleidt, steeds echter be gaat U de dwaasheid, te licht Uw gezond heid op het spel te zetten. eenig op de wereld Openbare vergadering Christelijk Democratische Unie. In het gebouw van den Protestan tenbond kwam Woensdagavond een kleine groep menschen bjjeen, welke gehoor hadden gegeven aan den oproep van den C.D.U. De heer S. T. Boelsma heette de aanwezigen welkom en deed dit met te meer plezier, omdat hq meende dat de C.D.U. daar de heer H. Waarschuwing tegen het Arbeidsleger der Heilsbrigade. Het Centraal Archief en Inlichtin genbureau inzake Maatschappelijk Hulpbetoon voor Nederland te Amster dam waarschuwt opnieuw tegen het Arbeidsleger der Heilsbrigade, waar van de commandant, genaamd G. Eichhorn, wederom circulaires rond zendt om geldeljjken steun aan zijn inrichting, die thans gevestigd is Zorgvlietstraat 286 (voorheen de Rie- merstraat 274) en welke inrichting niet den minsten steun verdient. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen onder de aan dacht van de aan de waterleiding aangesloten ingezetenen dat het, in gevolge de algemeene voorwaarden voor de waterlevering door de N.V. Intercommunale Waterleiding, gebied Leeuwarden, verboden is leidingwater te verkoopen of om niet af te staan. Op de naleving van deze bepaling zal streng worden toegezien. Zjj, van wie blqkt te hebben ge handeld in strijd met bovenbedoelde bepaling zullen worden beboet met een bedrag van ten hoogste flOO.— Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD De Secretaris, v. d. GOOT. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. van den heer H. de Vries. Ruim 8 uur opende de voorzitter de heer C. de Jong, met al de aan wezigen een hartelqk welkom toe te roepen. Spr. gaf een korte uiteenzet ting over den toestand der club. Daar na werden de notulen voorgelezen en zonder eenige op- of aanmerkin gen goedgekeurd. Vervolgens werd door den voor zitter verslag uitgebracht van de vergadering der voetbalbond te Sneek. Besloten werd om te trachten een on derlinge voetbalbond in de Zuid-West hoek op te richten, welke Zaterdag- middags de competitie-wedstrijden zal houden en waarbq niet op Zondag zal mogen gespeeld worden. Hierna werd het Reglement voor gelezen en vastgesteld. Ieder speler zal voortaan verplicht zijn om bij elke wedstrijd in het voorgeschreven costuum op te komen. Op Dinsdag, Vrydag en Zaterdag zal er geoefend worden, terwql de adspiranten Woens dags zullen spelen. Daarna werd overgegaan tot het kiezen van een elftal-commissie, be staande uit 3 leden der club. Geko zen werden B. Gaastra, M. Hunia en de aanvoerder van het eerste elftal, nl. voorz. C. de Jong. Bij de rondvraag werden nog eenige belangrijke punten naar voren ge bracht, waarmede het bestuur bq de komende oefeningen, enz. rekening zal moeten houden. Bovendien zal getracht worden om voor elk elftal zoo spoedig mogelijk een wedstrqd uit te schrijven. Ook het organiseeren van serie- wedstrqden werd opgedragen aan het bestuur, dat zich zeker veel moeite zal getroosten om ook dit te doen slagen. Dat velen deze jonge vereeniging in haar pogingen mogen steunen Daar er verder niets meer te be handelen was, sloot de voorz. deze gezellige en goedgeslaagde vergade ring, de wensch uitsprekend dat „Stormvogels” met haar leden en donateurs een voorspoedig voetbal seizoen mag hebben. 14-3-’32. Hedenavond kwamen de leden van „Volksonderwijs” en de ouders van leerlingen der o. 1. school in ouderavond bqeen om te protes- teeren tegen het wetsontwerp—Terp- Zuidema, de vergadering te ruim 8 uur opende, was de „Harmonie” tot in alle hoeken bezet. Met recht mocht hij dan ook constateeren, dat deze ouderavond alweer de liefde bewees, die de ouders voor de school gevoel den. Er hing ook weer die oude sfeer van gezelligheid die deze soort ver gaderingen kenmerken. De oudste leerlingen voerden hierna een tooneelstukjeop: Dat er goed gestudeerd was bleek uit alles en dat er met liefde door de meisjes en jongens werd gespeeld bewees het hartelqk lachen van het publiek. Was 't niet aardig dat tooneeltjebq de wieg van Gepkeof het „studeeren” van de broer, waarbij het zusje alle pogingen in het werk stelde om hem te doen verdwijnen; hoe heerlijk de jongens de taartjes lieten verdwijnen.... in hun mond, 't Was mooi en het dankwoord was dan ook ten volle verdiend. Hierna kreeg de heer T. Thijssen van Amsterdam het woord om de „wet—Terpstra” te behandelen. Hij ging na de eeuwige schoolstrijd DAMESHEMDEN met borduursel Idem, met fijne borduursel NACHTHEMDEN met borduursel ONDERJURKEN met borduursel Burgemeester en Wethouders der gemeente WORKUM brengen ter ken nis van belanghebbenden dat de week markt, samenvallende met den Goeden Vrijdag, in deze gemeente zal worden gehouden op Workum, 21 Maart 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. WORKUM, 17 Mrt. ’32. Voor Zater dagmiddag a.s. heeft de Voetbalclub „Stormvogels” het doel, twee clubs uit te noodigen nl. IJ.V.C. van IJlst en H.V.C. van Heeg, die resp. zullen spelen tegen „Stormvogels” I en II. Of beide gasten-clubs deze uitnoodiging zullen aannemen is nog niet zeker, maar toch kunnen we wel veronder stellen dat tenminste 1 wedstrijd op het terrein van den heer D. D. van der Werf, aan de trekweg alhier, zal doorgaan. We wenschen onze man netjes een klein succes. De in dit en in de volgende nos. van „Friso” verschijnende verkeers- lessen van de A.N.W.B. willen we nogmaals in de aandacht van onze lezers vooral ook van de jongeren aanbevelen, hopende dat de nut tige wenken in de praktijk behoorlijk mogen worden aangewend. Maandagavond j.l. hield de voet balclub „Stormvogels” haar eerste ledenvergadering op de bovenzaal en hoe die op een loyale manier door de voormannen van verschillende partijen was opgelost. De wet toen tot stand gekomen bevredigt wel niet, maar wanneer men de wet toen goed had uitgevoerd, was nooit de misère gekomen die we er nu mee hebben. In den breede ging spreker na, dat men daar bedoelde: scnolen- bouw met al den aankleve van dien, voor menschen die het ernstig wilden en de behoefte er aan gevoelden. Nu met deze uitleg bouwde men wel eens scholen omdat twee dominé’s soms ruzie kregen. Daaraan en aan meer fouten had de commissie-Rutgers haar aandacht moeten wijden. En wat heeft ze gedaan Heeft ze de vitale belan gen van het onderwijs niet aange- r raakt? Ons blad heeft uitvoerige stra. Toen de voorzitter, de heer T. mededeelingeu opgenomen van het comité tegen het wetsontwerp—Terp- 8tra, en ’t is dus niet meer noodig daarop uitvoerig in te gaan. Alleen willen we nog memoreeren wat spr. zei, over de opleiding bq leger en vloot waarbij °P 8 man één instructeur is aangestelddit kon niet anders volgens den minister om be schadiging van het mooie en dure materieel te voorkomen. Z{jn kanon- GeokefierdeP" nen en machine-geweren dan teer- .„uepkejieraeimaterieel kinderharten en kinderzieltjes De rede werd met een daverend applaus beloond en de bekende motie, na voorlezing van den voorzitter, met algemeene stemmen aangenomen. ’t Was een prettige en leerzame vergadering. Beginselverklaring van de C.D.U. De C D.U. wil zqn de organisatie van die, belijdend, dat God de Schepper van hemel en aarde, én Jezus Christus, èn door den Heiligen Geest de Verlosser van de door Hem geschapen maar van Hem afgevallen wereld dat de Bijbel den weg wqst niet alleen in het persoonlijke- maar ook in het wereldleven dat God de menschen niet als op zich zelf staande individuen, maar in gemeenschap met en mede-verant- woordelijk voor elkander in deze wereld geplaatst heeft, hen bindend door Zijn Woord: „Gq zult liefhebben den Heere, uwen God, met geheel uw hart, en met geheel uw ziel, en met geheel uw verstand. Dit is het eerste en groote gebod. En het tweede, aan dit gelijk, is: gq zult uwen naaste liefhebben als uzelven. Aan deze twee geboden hangt de gansche Wet en de Profeten." (Matth. 22 37-40) zich echter bevindend in eene wereld, waarin het individualistisch beginsel „ieder voor zich" in onnoeme- Iqken strqd is met dit woord van God, dat „allen voor allen" stelt zich verbinden, in deze wereld te getuigen met woord en daad van wat zq in de concrete situatie van dezen tqd zien als de eischen van God ten opzichte van de maatschappelijke, internationale en koloniale vraagstuk ken en streven naar een radicale hervorming van het wereldleven in de richting van de verwezenlijking dezer eischen. De C.D.U. vindt dus haar arbeids veld op maatschappelijk en staat kundig terrein. Deze twee dingen zijn in de huidige maatschappij niet te scheiden, want alles wijst er op, dat het nooit de bedoeling Gods geweest kan zijn, dat alle stoffen zich in een hand zouden vergaren, maar dat dit alles het geheele volk ten goede moest komen. Want werd niet in het leven van het Israëlitische volk zelfs de persoonlijke eigendom aangetast? En hoe zien wij de overheid Ze is dienaresse Gods en het volk ten goede. Des overhelde bevel moet in die kwaliteit gegeven zjjn, want ze blijft altijd dienaresse en heeft geen goddelijke macht. W(j vragen voor de schepselen Gods wat de Schepper aan de schepselen heeft gegeven. Daarom vragen wq Leniging van de socialen nood en invoering van staatspensioen; Verbetering van den woningtoe stand Bestriding van de werkeloosheid, particulier faalt, hët overheid hier in te grijpen. Geld is er in overvloed en sprei r bewijst dit. De crisis van heden is een gevolg van de overvloed die G u aan het volk beeft gegeven. Maar het woordje „winst” speelt hier de groote rol en niet het woordje „na tenliefde." De oogst wordt beperkt of vernietigdzuivel, katoen, wol, Hee ding, van alles is er te veel en is on verkoopbaar. ’t Lqkt wel dat een het groot gedeelte der menschheid gebo ren is om hun leven in ledigheid door te brengen. De breede massa verkom mert. We hooren nu dat dit is Gods oordeel. Zeker spreekt God Zqn woord mee in het wereld-gebeuren, maar wq aanvaarden niet als Zijn wil, daar Hq eerst in ruime mate geeft aan Zqne schepselen en het hun dan zal onthouden, omdat ze niet doen naar Zqne wil. En 't is de schuld mede der kerken en hunne dienaren, die nog de reactie prediken en daarmede velen van het geloof afwenden. Deze afwending te keeren is de groote taak welke de C.D.U. zich heeft ge steld. Wq willen bevordering der Zondagsrust en Zondagsheiligingbe strijding van het drankmisbruik en invoering van Plaatselijke keuzewij willen nationale en/of internationale ontwapening. Wq aanvaarden de leuze„Nooit meer oorlog” als eisch van het christelijk geweten. Want de oorlog heeft ons in ruime mate de oorlogs- zonde laten zien. Want in den oorlog moet hetgeen door God gegeven is vernietigd; wat door God geschapen is moet worden vernieldhet schepsel Gods moet worden mishandeld, ver minkt en gedood. De onzedelijkheid moet worden bevorderd. Door al deze misdaden, die ingaan tegen Gods bevel, is de oorlog ons een gruwel en een triomf des duivels. God zegt „Ge zult niet” en de overheid zegt: „Ge zult wel”. Wq geven aan het Gods bevel de voorkeur. Zij is er van overtuigd, dat als de overheid geloo- vig weigert aan deze zonde mede te doen, God middelen tot uitredding zal geven. Tenslotte behandeld spreker nog het bestaan-recht der C.D.U. Zij heeft een taak, welke door spr. worat be wezen. Het gevaar is er dat vehn, zooals reeds is gezegd door de con servatieve houding der kerken pu hare dienaren, zich van Godsdienst zullen vervreemden. Wordt dit een stroom dan moet in die stroom e n dam worden geplaatst. Een dam ris een rots; een rots met het Kruis. En bfi dit Kruis betrekt de C.D.U. de wacht. PERCAL, frissche 1 streepen en ruiten 1 PERCAL, moderne dessins slechts PIQUÉ HEMDEN prima kwaliteit WITTE OVERHEMDEN fantasie dessins f Paaschaanbieding BRANBSMA Vertrouw daarom alleen de reeds meer dan 30 jaar beproefde en over de geheele wereld verbreide Aspirin-Tabletten. Let Op den oranje band. Prijs 75 cto.

Friso nl | 1932 | | pagina 1