Nieuws- en Advertentieblad enz. ef BASPIRIN eenig op de wereld voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz del#*- ZATERDAGJ2 APRIL 1932. 58ste Jaargang No. 14 Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws. Vernieuwing van gedachten. Bekendmaking. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 -- Algemeen weekoverzicht. I „Mijn sterkte is de sterkte van Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten een partij van 15000 boekjes sigaret ten-] well BUITENLAND. Ook in het buitenland vele groot verteer hoch vertier veroorlooft. Je ongunst der tijden wordt op h t oogenblik in Frankrijk nog het minst gevoeld. Ghandi en alcohol. Een Protestantsch zendeling meldt uit Indië aldus „Die Freiheit” het volgende: „Aan eenen kant heeft de Ghandi-beweging zeer beslist op het denken en leven der Christenen verhelderend en genezend gewerkt, - De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager slachtoffers der Paaschdrukto. De kansen van het Donau- bloc. Het Britsch-Iersche con flict. De toestand in het O .tf> Van overal. Uit Frankrijk werd bericht, i V h verkeer er tijdens de Paaschdage slachtoffers eischte; 120 perso: werden gewond. In verhouding, l iet in andere landen wel juisl ztfn geweest. We zeggen „in ■.'.•be ding”, waarmee we ook de welstands- verhouding bedoelen. In vele landen wordt de verkeersdrukte getempe door den slechten economischer U ■- zien waren van het vereischte stom pe Imerk van den waarborg. Mede tengevolge van het constateeren dezer overtreding is door den controleur te Hengelo (O) bij een handelaar te Hengelo een belangrijke hoeveelheid ongestempeld materieel in beslag genomen. De Nederlandsch—Belgische onder- liandelingen omtrent een herziening van het Verdrag van 1839, z{jn plots geschorst, terwijl ieder meende, dat we vlak voor een oplossing der moeilijkheden stonden. Het bljjkt, dat het Moerdijk-Rijn-kanaal weer de grootste moeilijkheid voor overeen stemming opleverde. Intusschen schijnt men van weerszijden overtuigd, dat deze nieuwe teleurstelling niet tot een economische verwijdering mag eiden, want de onderhandelingen over een herziening van het boven vermelde Verdrag schorsende be sloten de gedelegeerden tegelijkertijd om beraadslagingen ter zake een economische overeenkomst aan te vangen en zoo mogelijk binnen een jaar weken reeds tot een goed einde te brengen. De Graf Zeppelin is behouden van haar reis naar Zuid-Amerika terug gekeerd. We beginnen ons al aardig aan het moderne luchtverkeer te wennen. Nog maar kort geleden en de rest zijn we niet meer tevre den dan de opgewekte menschen van vijftig jaar terug met hun veel kalmer levenstempo en hun eenvou dige genoegens. Wat we dan noodig hebben, brood- noodig? Een vernieuwing van onze gedachten, een nieuw gezichtspunt. Iemand in een kernachtig, typisch Texas-blaadje, de Burnet Bulletin, geeft er een heel treffend en wijs recept voor, terwijl hij zegt: Twee gedachten kunnen tegelijkertijd niet in hetzelfde gemoed wonen. Wanneer je gedachten druk bezig zijn met Ige dingen, is er geen plaats de onprettige. Als je druk bezig je ge dachten bezig blijven met goede din- i je weigert om de verkeerde gedach ten de goede te laten verdringen... Velen van ons zijn geneigd om alles af te meten naar de flnancieele re sultaten, en te voelen dat iets de moeite waard is alleen naarmate het geld in het laadje brengt. Dat is de reden waarom we zoo „gedeprimeerd” worden in tijden als deze, als we zoo weinig geld zien als resultaat van ons streven. Onze gedachten zijn zoo ge concentreerd op geld dat we niets kunnen zien of denken, dan in ver band met geld Maar ten slotte is de ware maatstaf voor succes van ieder leven gelegen in het goede dat dit leven beteekent voor de wereld en niet in de opstapeling van rijkdom. FLORIS C. Nu is in Rotterdam weer een werkplaats ontdekt, waar valsche rijksdaalders werden gemaakt, waar van er vele reeds in omloop zijn ge bracht. Nog niet zoo lang geleden was er in de Maasstad óók nog zoo’n fabriekje gevonden en de vorige week arresteerde de politie er een viertal personen, die aan valsche duizend-gulden-biljetten bezig waren. De een handelt nu eenmaal en detail, de ander en gros. Rotterdam krijgt intusschen een reputatie als haven voor valsch geld en valsche munters Er bestaat slechts één Aspirin! GelQk Engeland dat deed, toen het den Dominion-status aan Ierland vei- eende. Van de bijna volkomen vrij- leid, die het lersche volk kreexf, heeft de republikeinsche leider De Valera gebruik gemaakt om de zeer volkomen zelfstandigheid van het and te forceeren. Hij accepteert, wat Engeland aan Ierland bood, waarop Ierland trouwens historischj rechten had, maar weigert ten oj - zichte van Engeland na te komc;>, waartoe de lersche regeering zien by overeenkomst verplichtte: do nandhaving van den eed van tro aan den Britschen koning door d eden van het parlement en do jetaling van de bedwongen schade- oosstelling voor afstand van Engel- schen grondeigendom in Ierland aan lersche pachters. De Valera heeft het deze week aan de regeering te Londen officieel bericht, dat het nieuwe kabinet de nakoming van de beide aangeduide Verdragsbepalingen niet verplicht acht. In Engeland is men er zeer veront waardigd over, maar men schijnt er toch niet te denken aan een nieuwe bezetting van het land. Eerder wil men economische sancties toepassen. De lersche export is voor 90 op Engeland aangewezen. Doorverneren lerschen invoer te verbieden of door dezen zwaar te belasten uit de opbrengst denkt men de som der jaarljjksche schadeloosstelling, waar toe Ierland zich verplichtte, te kun nen garen zou het economische leven in het Groene Erin danig worden ontwricht. Van Frankrijk moet dan ook de hulp komen voor de ergst-geslagenen, o.a. voor de volkeren in het Oosten van Europa. Frankrijk wil ze wel ielpen, maar slechts tegen een be- angrijke politieke contra-prestat’>, de vorming n.l. van een bloc van Donau-Staten. Dat bloc, hetwelk de Jonau-Staten in politieken zin van Juitschland zou verwijderen, wil 7rankrjjk wel met zilveren koorden aan zich binden. Het is te begrepen, dat andere groote mogendheden er niet zoo heel enthousiast voor zijn o n deze niet geheel belangelooze diensten van Frankrijk toe te juichen. De re geering te Parijs wil dan ook eerst met de kabinetten te Londen, Rome en Berlijn tot overeenstemming zien te geraken, alvorens haar hulp in definitieven vorm aan de Donau- Staten aan te bieden. De Fransche regeering voert een voorzichtige jolitiek. Ze koopt zich geen kat in den zak. TENNYSON. Wanneer we zoo om ons heen zien en de tallooze gemakken en nieuwe vindingen van vernuft en techniek gadeslaan die ons bij eiken stap hulp en verlichting van werk en moeiten bieden, en die zulk een hemelsbreed verschil opleveren met de toestanden van amper vijftig jaar geleden, dan vraagt men zich onwillekeurig af, of we over het algemeen ons gelukkiger gevoelen, dan de menschen van een halve eeuw terug. We laten even buiten beschouwing de positie van de minst bedeelden, die ongetwijfeld door betere maatschappelijke toestan den in welvaart zijn vooruitgegaan en daardoor een betere grondslag voor een toestand van matige bevre diging hebben verworven. Doch we hebben eerder het oog op de maat schappij in haar geheel: gevoelt in doorsnee de mensch met al zijn moderne hulpmiddelen voor gemak en vermaak en nut zich gelukkiger dan een halve eeuw terug? Hebben we een grootere mate van innerlijke vrede en rust verworven, voelen we ons bljjder, opgeruimder, minder bezorgd, met meer, hooggestemd ver trouwen, hebben we een grooter en dieper gevoelen van bevredigdheid, namelijk door den boycot der drank- van voldaanheid, van waarlijk... ge- huizen, en het omhouwen der voor luk? I 1-J’-- Burgemeester en Wethouders der gemeente WORKUM brengen ter openbare kennis, dat de herijk der maten en gewichten in 1932 voor deze gemeente zal plaats hebben op plaats, dag en uur als in onderstaan- den staat vermeld Workum, Gymnastieklokaal der O. L. school wijk D no. 9, de bewo ners van wijk A, 19 April, v.m. 10—12 uur, n.m. 13—14i/2 uur. De bewoners van wijk B en C, 20 April, v.m. 91/2—12 uur, n.m. 13—15 uur. De bewoners van wijk D, 21 April, v.m. 91/2—12 uur, n.m. 13—15 uur. De bewoners van wijk E en F, 22 April, v.m. 9i/2—12 uur, n.m. 13—15 uur. De bewoners van wQk G, 25 April, v.m. 91/2—12 uur, n.m. 13—14i/2 uur. Workum, 29 Maart 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. nieuwe overeenkomst bijna geen be- i hoorlfike grondslagen vinden en ter overbrugging van de moeilijkheid werd dan vaak voor één jaar gehuurd. Voor de taxateurs was het eveneens een haast onmogelijke taak voor een betrekkelijk lange periode de huur waarde te schatten. Daarom werd vanaf 24 Oct. slechts voor één huur jaar de pachtsom getaxeerd. Wensch- te men een meerjarig gebruiksrecht, dan dienden beide partijen het recht te hebben vóór den aanvang van ieder huurjaar de pachtsom te laten herzien door het Pachtbureau, wan neer onderling niet tot overeenstem ming kon worden gekomen. Een an der uitvloeisel van de landbouwcrisis en de daarmee gepaard gaande on zekerheid was het sluiten van huur overeenkomsten op mobielen grond slag, teneinde het risico voor den huurder te beperken en een behoor lijke schatting mogelijk te maken. In den regel was de grondslag van de veranderlijke pacht de gemiddelde melkprijs. Het Pachtbureau gaf ver schillende inlichtingen en adviezen omtrent de toepassing en werd de pacht van 5 boerderijen door het Pachtbureau op dezen grondslag ge taxeerd. In totaal werden 64 schattin gen verricht, nl. 55 van boerderijen en 9 van perceelen landook werd in 6 gevallen de gewenschte huurver- mindering bepaald. De afsluitdijk ia de Zuiderzee. Het secretariaat van het Nation. Crisiscomité deelt mee: In aansluiting op het bericht omtrent de openstel ling van den afsluitdijk in de Zuider zee (zijde Noord-Holland) tot de geul De Vlieter, waarvan de dichting ter stond na Paschen zou aanvangen, kunnen wij thans meedeelen, dat de toegang ook voor auto’s en autobus sen opengesteld zal worden, van 1 April af, van ’s morgens 9 uur tot ’s avonds 6 uurtarief voor auto’s fl, voor autobussen f2.50 plus f0.10 voor eiken passagier, behalve den be stuurder. De opbrengst komt geheel ten goede aan het Nationaal Crisis comité. De weg voert langs de uit wateringssluizen en is uitstekend be rijdbaar, en aan het eindpunt is ruim schoots gelegenheid om te keeren. Brand bij Philips. Dinsdagnacht brak door onbekende oorzaak brand uit in de 75 M. lange reclameloods der N.V. Philips fabrie ken, gelegen aan de Glasstraat, nabij de glasfabrieken van het Philipsdorp te Eindhoven. Hoewel de Philips brandweer onmiddelljjk ter plaatse was en water kon geven, brandde de reclameloods met den gehealen inhoud drukwerken, spuit-installatie en ma chines uit. De brandweer kon de omliggende gebouwen, o.a. de timmer werkplaats, die reeds vlam vatte, behouden, evenals de nabij gelegen benzinetank en de kolenbergplaats. Woensdagmorgen half 10 woedde de brand nog voort en werd het terrein bewaakt. Ook de Eindhovensche brand weer was aanwezig. Verzekering dekt de schade. Het reclamebedrijf van Philips is door dezen brand eenigen tijd gehan dicapt. Frauduleuze invoer van gouden voorwerpen. Tengevolge van de slechte econo mische omstandigheden verkoopen vele Duitschers hun gouden sieraden aan opkoopers welke deze voorwer pen op frauduleuze wijze in ons land invoeren. Door de ambtenaren der directe belastingen te Neede, is tegen een reizend koopman proces-verbaal op gemaakt wegens het verkoopen van gouden voorwerpen welke niet voor- als de smokkelwaar werden door de ambtenaren in beslag genomen, ter wijl tegen S. proces-verbaal is opge maakt. Pachtbureau der Fr. Mij. v. L. Moest in het vorig jaarverslag worden vermeld, dat de onzekere economische omstandigheden vrfl algemeen de huurperiode tot 3 jaar of minder deden verkorten, thans kan worden geschreven, dat deze verkor ting nog verder bij de taxaties heeft doorgewerkt. De uitbreiding van de landbouwcrisis tot de veehouderij maakte voor het eenzijdige greide- bedrjjf het risico van den huurder buitengewoon groot. Beide partijen konden voor het aangaan van een De oogenblikkelijke toestand in het Oosten is moeilijk te beoordeelen. Do vredesonderhandelingen heetoa den eenen dag geslaagd, des anderen daags geschorst en den derden dag afgebroken. De Japanners zoo heet het zullen geleidelijk uit het gebied van Sjanghai terugtrekken en later komen weer berichten, dat Canton en Hankau ook door de Japansche troepen zullen wor den bezet. Eén ding staat vast er wordt op het moment niet meer gestreden en dat is al veel gewon nen. Wat Mandsjoerije betreft, wil Japan van geen vreemde bemoeiing weten en het dreigt uit den Volkenbond te zullen treden, als het nog één kik over Mandsjoerjje hoort. Hoe die geschiedenis zich zal ontwikkelen, is nog geenszins te voorzien. Weer woedden deze week verschil lende branden. In Hierden o.a., bij Harderwijk, werden drie boerderijen prooi der vlammen. Een der jongens, die bij den de vorige week vermelden brand te Echt werden gewond, is overleden. Jammer, dat daar niet een redlijn heeft gehangen bij het venster der bovenkamer, waar de jongens sliepen. Dan ware de afloop niet zoo tragisch geweest. De provincie Limburg rouwt om het verlies van haar geestelijken herder: Mgr. Schrijnen, die in zijn diocees zeer geliefd was en vee voor de provincie en haar bevolking heeft gewrocht. het vervaardigen van alcohol gekweek te palmboomen. In alle gemeenten werd in meerder of minder mate palmwijn gedronken, en meer dan een had daaraan lichamelijk of geeste lijk nadeel te wijten. Nu zijn onder de bijlen van Ghandi’s aanhangers zooveel wijnboomen gevallen, en door hunne energieke pogingen zooveel drankwinkels gesloten, dat er geen wjjn meer verkrijgbaar is. Daarmee is den drinkers de gelegenheid tot drinken ontnomen.” Frauduleuze invoer van sigaretten-papier. Door de grensambtenaren te Nis pen werd een luxe auto aangehouden bestuurd door zekeren R. S. te Sittard, welke auto uit België kwam. Bij nauwkeurig onderzoek, bleek ipiér in de auto geborgen të zijn, frauduleus over de grens ge- BINNENLAND. Lief en leed van Paschen. De Nederlandsch-Belgische on- derhandelingen geschorst, stand, welke aan veel menschen geen Rotterdam, de haven voor valsche munters. Allerlei. Al moge Paschen dan niet zoo stralend z{jn geweest, als we in ver band met de voorgaande zonnige weken hadden verwacht, nu deze feestdag dit jaar zoo vroeg viel, mo gen we ons toch niet misdeeld achten met het beleefde weer. Velen hebben een prettige kleine vacantie gesmaakt en laten we hopen, dat er hier en daar ook wat verdiend is. Jammer, dat zulke dagen tegenwoordig ook steeds zooveel ongevallen met zich brengen; het aantal verkeersslacht offers was zeer groot. Dat is trouwens geenszins te verwonderen, als men ziet, hoe de wegen bij zulke gelegen heden onveilig worden gemaakt door meestal zeer jeugdige, onbezonnen en overmoedige auto- en motorbe stuurders, die met hun meisje of vrouw „op stap” zijn en behoefte schijnen te gevoelen om de bewonde ring van het vrouwelijk gevolg te wekken voor hun lef en vermeende rijvaardigheid. Het ware te wenschen, dat tegen zulke onbewuste autoban dieten doelmatiger kon worden opge treden. Misschien is het nog wel gelukkig geweest, dat Paschen óók regen heeft gebracht. De regen-dreiging temperde de verkeersdrukte wat en enkele losgebroken buitjes bluschten de smeulende resten van Paaschvuren, die hier en daar toch nog verwoes tingen in bosch en heide hebben aan gericht, minder als gevolg van grove onvoorzichtigheid, dan wel van de ongekende droogte van vóór Paschen. Laten we werkelijk eens om ons heen kijken. Dan zullen we, zonder een pessimist of zwartkijker te zijn, ons afvragen wat we nu inderdaad gewonnen hebben door al de wonde ren der techniek, die door het ver nuft van den mensch in het leven zijn geroepen.Zeker, het is zooals iemand onlangs opmerkte in Journal- News, we zijn erin geslaagd ons door onverpoosd pogen te omringen met gemak, schoonheid, opwinding en verstrooiing. En toch zou men bijna kunnen zeggen, dat er nog nooit zooveel droefheid en ongeluk kigheid in de wereld schijnt te zijn geweest als nu. Vrees, achterdocht, oorlogen, strijd, honger en armoede en ellende drukken de levensdrift terneer en werpen een zware last op de heele menschheid. We hebben ge leerd, dat rijkdom geen geluk geeft, ---- o-j— «»- want sommige van de ellendigste voerd zou ^worden. Zoowel de auto menschen z(jn zij, die het meeste J x‘1“’ J“ bezitten. Voorbeelden? De lucifers- koning, die millioenen commandeerde, schiet zich van armzaligheid om zijn wankelende wereldmillioenenorgani- satie een kogel door het hoofd, op een eenzame hotelkamer in Parijs. En dl is slechts een enkel voorbeeld, dat misschien nog niet eens het treffend ste is, doch dat ons net te binnen schiet. We hebben ook geleerd, dan wetenschap geen geluk brengt, want dikwijls dwalen de geleerdsten het verst en raken hopeloos verdwaald. We hebben geleerd, dat enkel en alleen lichamelijk gemak, hoewel opgevoerd tot eens ongedachte hoog ten, geen waar geluk is, want met al onze automobielen, radio’s, telefoons prettige dingen, is er geen plaats I, voor l-^-----o- '4- 2._ïï_r*.~ bent met goed te doen, zullen je ge- tien, omdat mijn hart rein is.” gen, doch alleen maar zoo lang als ten de goede te laten verdringen... Velen van ons zijn geneigd om alles af te meten naar de flnancieele re- ■H Wel is er veel namaak. Dat bewijst, hoe goed Aspirin is. Het bewijst echter nog lang niet, dat namaak even goed is. Integendeel, alleen de origineele Aspirin-Tabletten met het ingestempel de Bayer-kruis kunnen U de onaantast bare kwaliteit, zuiverheid en on schadelijkheid garandeeren. Let op den oranje band. Priji 75 cfi. „uxyu 01.0 IO O.Vlfi.O veil - o—

Friso nl | 1932 | | pagina 1