enz. enz. Gemeente Gasfabriek Nieuws- en Advertentieblad Cokesprpn afgeh. fabriek Fijne Parel 52ya ct. UAspirin de wereld ïoof de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, -- Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. I ZATERDAG 23 APRIL 1932. No. 17 58ste Jaargang Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws. Emmabloem-collecte. WORKUM Plaatselijk Nieuws. per H.L. Grove 57 ya ct. per H.L. Geklopte 67ya ct. per H.L, Parel 771/, ct. per H.L. KRACHTBRONNEN. Zuiderzeesteunwet. Bekendmaking. I 1 -■ I FLORIS C. (Nadruk verboden). I 4 I Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorin. In te zenden. Ad- vertentiën tot uiterljjk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten ;er en 4» 1 het Fokkertoestel -O 6 no. 620 op ongeveer 500 M. boven Amersfoort, wen de motor plotseling afsloeg. De bestuurder, sergeant-majoor J. J. Buwalda, wilde een noodlanding ma- motor evenwel weer te loopen. Hy een g' e stad het einde van het blad, Schaepmano. u doctor eertijds' tot groote bloei -1..i was „Als we de proef willen nemen, om één dag in termen van vriendelijkheid, vriendschap, zachtmoedigheid, hoffelijkheid, Slechts één oogenblik, om U te kunnen zeggen, dat tegen verkoudheid, rheumatiek en alle soorten pijn De pr^s der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager heele wezen op te eischen Liefde is een groote krachtbron. Alexander de Groote, Caesar, Karei de Groote, Napoleon hebben wanke lende rjjken gesticht op den grond slag van geweld. De Nazarener sticht te Zyn rijk op liefde... De toppunten der geschiedenis zyn vol van data omtrent mannen en vrouwen die zichzelf vergaten in het dienen van den medemensch. Ware liefde faalt nooit. Burgemeester en Wethouders van WORKUM maken bekend, dat zij aan de Afd. Workum van „het Groene Kruis” vergunning hebben verleend, tot het houden van de z.g. Emma- bloem-collecte op Donderdag 28 April a.s. Workum, 20 April 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. genen persoonlijken hoe talloozen 22 April ’32. Voor enkele weken is, nadat bleek dat hiervoor by ver schillende vereenigingen animo be stond, een Onderlinge Voetbalbond opgericht in de Zuidwesthoek. Zoowel door het aantal als door verschil in sterkte van de diverse clubs, heeft men besloten de competitie-wedstrij- den in twee klassen te spelen. Om nu uit te maken wie voor de le tn wie voor de 2e klas in aanmerking komen, wordt deze zomer een com petitie tusschen alle deelnemende clubs gespeeld; daarna volgt aan de hand van de resultaten, indeeling in 2 klassen en dan kan a.s. herfst de eigenlijke competitie beginnen, waar van de wedstrijden vnl. Zaterdagmid- dags gehouden zullen worden. Van de voor-competitie zijn ver leden week al eenige wedstrijden ge speeld. Onze plaatselyke club „Storm vogels” had voor het le een uit- en voor het 2e elftal een thuiswedstrijd. „Stormvogels” I ging nl. in Heeg op bezoek en had daar tegen H.V.C. geen moeilijke taakhet werd een verdiende 5-0 overwinning. „Storm vogels” II daarentegen had het op eigen terrein tegen H.V.V. II van Hindeloopen zwaarder te verantwoor den. Reeds binnen de eerste 5 minuten hadden de H.V.V.-ers door een klein misverstandje in Workumers achter hoede, de leiding. Alhoewel „Storm vogels” het meeste voordeel van den wind had, duurde het toch nog ruim 20 min. voordat de gelijkmaker kwam. Het combinatiespel der voorhoede was nog niet bepaald schitterend en toen de rust kwam, had Hindeloopen reeds een 2—1 voorsprong. Na de rust werd er door „Storm vogels” nog eens goed aangepakt en gingen er een paar kansen verloren, die zeer zeker beter lot verdiend hadden. Fortuna was deze middag de Workumers niet erg gunstig gezind. H.V.V. daarentegen wist de Workumer keeper nog tweemaal te passeeren, zoodat het einde kwam met een 4—1 overwinning voor H.V.V. De toeken ning van het laatste doelpunt is voor sommigen een raadsel, In leder geval hierover bestaat verschil van meenlng. Zaterdag in Stavoren beter aanpak ken mannnen, misschien kan er dan een gelijk spel behaald worden. Het le elftal van „Stormvogels” zal morgenmiddag 4 uur op het terrein aan de Trekweg, tegen het dito van Hindeloopen moeten spelen. Dat onze jongens hier niet zulk gemakkelijk werk krijgen als verleden week tegen Heeg, behoeven we niet te zeggen er kan zeer zeker op een spannende match gerekend worden. Verder kunnen we nog meedeelen, dat hier op 5 Mei (Hemelvaartsdag) serie-wedstrijden zullen worden ge houden, waaraan waarschijnlijk 6 clubs zullen deelnemen. De Burgemeester van WORKUM brengt ter kennis van belanghebben den, dat de Minister van Waterstaat heeft goedgevonden te bepalen, dat het tijdstip, waarop de termijnen van drie en vijf jaren, bedoeld in artikel 13, lid 2, der Zuiderzeesteunwot 1925, (Staatsblad no. 290), aanvangen, wordt vastgesteld op 1 Januari 1932. Artikel 13, lid 1 en 2 der Zuider- zeesteunwet 1925 (Stbl. no. 290)luidt: 1. Heeft afsluiting van de Zuiderzee tengevolge, dat voldoende middelen tot levensonderhoud aan belangheb benden, hunne gezinnen of andere personen ter beoordeeling van Onzen Minister met wier verzor ging zij zijn belast, gaan ontbreken en zijn zij niet in staat door aanwen ding van eigen arbeidskracht zich die middelen te verschaffen, dan wordt hun, naar door ons te stellen regelen, een geldelijke tegemoetko ming verleend. 2. Deze tegemoetkoming kan door belanghebbenden, die op 16 December 1927 jonger dan vyf en twintig jaar waren in den regel gedurende ten hoogste drie jaar, en voor zoover zy vyf en twintig of ouder doch jongi dan vjjf en dertig jaar zijn, in d< regel gedurende ten hoogste vijf jaar worden genoten. Workum, 16 April 1932. De Burgemeester voornoemd, C. E. van KOETSVELD. den 21 April 1932. Bij de giste ren alhier gehouden keuring voor den dienstplicht, lichting 1933, werden 18 geschikt, 1 tijdelijk ongeschikt en 5 voor goed ongeschikt verklaard. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van ouders en voogden, dat op Maandag 2 Mei a.s., nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten tot de Vereenigde Burgerschool alhier. Kinderen, die voor 1 November 1932 den leeftijd van zes jaar bereiken, komen voor toelating in aanmerking. Aangifte bij het Hoofd der school den Heer IJ. Oosten. Workum, den 20 April 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. van liefdeken dienstvaardig heid te denken over ieder men- schelijk wezen waarmee we in contact komen of die toevallig in onze gedachten komt, en als we willen weigeren te denken over de pijn, de onrechtvaar digheden, de hardheid, de wreed heid, het kwaad dat wie dan ook tracht ons aan te doen, dan zullen we dien dag tot over- vloeiens vol vinden met ver heuging.” W. D. JAMIESON. Wanneer we, telkens weer opnieuw, zien hoe een golf van dienende naas tenliefde door de gelederen van ons kleine menschen strykt, wanneer er een beroep op ons gedaan wordt om te helpen of te offeren, door comité’s tot verlichting van dezen of maatschappeljjken of nood, wanneer we zien tijd of geld offeren voor een of ander menschlievend doel, zonder hoop of verwachting van gewin of wederver gelding, dan worden toch wel de cy nische beweringen geloochenstraft, die men af en toe hoort en die ver klaren, dat er zoo weinig geestelijke kracht of invloed van deze generatie uitgaat. Het steeds verder in het zakenleven doordringend principe van dienstvaardigheid boven grof egoïsme, en de geneigdheid om elkaar meer te zien als medewerkers aan de gemeenschappelijke taak om demen- schenmaatschappij van het noodige te voorzien, dan als concurrenten op leven en dood, verraadt ongetwijfeld een sterke geestelijke invloed op de gedragingen der menschen. Men is meer waarde gaan hechten aan gees telijke waarden als zelfopoffering en waarheid en liefde, dan aan het angst vallig zich vastklemmen aan materi eel bezit, dat wel boe langer hoe meer schijnt te ontglippen, naar mate we het krampachtiger vastklemmen. Leer en voorbeeld van den grooten Leermeester der menschheid dringen steeds verder door in het leven van eiken dag. In de plaats van Ds. I. Hulshoff, die periodiek moest aftreden werd als bestuurslid gekozen de heer IJ. Oosten, welke tevens werd aangewezen als afgevaardigde naar de te Amsterdam te houden jaarvergadering. Besloten werd, dit jaar weder een floralia-tentoonstelling te houden. 18 April. Aan de Leidsche Uni- versiteit slaagde voor het candidaats- examen in de Rechten, onze vroegere stadgenoot de heer A. C. Gaastra. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. alhier Ds. B. C. Verhagen te Wate ringen (Z.-H.) Ernmabloem-Collecte. Door omstandigheden is de jaar- lijksche Emmabloem-collecte deze week niet kunnen gehouden worden. Deze is nu bepaald op Donderdag 28 April. Het Bestuur van het Groene Kruis verwacht, dat allen weer zullen mee werken tot het welslagen van deze collecte, waarvan de opbrengst ge heel ten goede komt aan onze plaat selijke afdeeling. De Ryksontvanger alhier vestigt er de aandacht op, dat voor 1 Mei a.s. het laatste gedeelte van de nog ver schuldigde Rflksinkomstenbelasting 1931/32 behoort te worden aangezui verd. Voor den materialist lijkt echter het zich vastklemmen aan geestelijke waarden iets bijzonder riskants en zoo bar vaag en onwezenlijk, zoo zonder houvast, zonder macht, zon der kracht. Maar dan moet hy ook eens kennis nemen, van wat Dr. Edward Archibald Thompson dezer dagen juist in dit opzicht kernachtig opmerkte, zeggende: Ware kracht zit ’m niet in lichamelijke sterkte, wonderdoener!), trucs, of in meer rijkdom.De religieuze denker staat op het standpunt, dat er groote bronnen van kracht beschikbaar zijn voor iedereen, en dat het grootste probleem van den mensch is, in staat te zijn die bronnen aan te boren. Hij gaat van het standpunt uit, dat ver moeidheid niet is opgebruikte energie, maar eerder dat de stroom van die oneindige bron van kracht is tegen gehouden. Het is geen uitputting, maar stagnatie. Deze theorie vindt haar bewijs in de tegenstelling die er bestaat tusschen den voortdurend vermoeiden neurasthenicus en den man die met een eindelooze bron van energie gevuld is bij het ver vullen van een grootsche taak. Laten we eens een paar van de groote krachtbronnen opnoemen, zegt Dr. Thompson. Kennis is kracht. Dit feit is vanzelfsprekend. De groei van het zakenleven is in de eerste plaats groei van het denken. Toch is er een Ineenstorting geweest van het juiste denken onder den druk van de overdreven beteekenis die er in den modernen tijd aan activiteit is gehecht. Intellect, om van waarde te zijn moet gedreven wor den door de kracht van eengrootsch motief of doel. De menschen falen niet zoozeer omdat ze niet weten wat goed is of verkeerd, maar omdat ze geen positief doel in het leven hebben, dat groot genoeg is om hun WORKUM, 18 April 1932. Op 15 April werd door het departement „Workum” van de Mi), tot Nut van ’t Algemeen de algemeene ledenver gadering gehouden. Verschillende rapporten werden uitgebracht betreffende de stand der Spaarbank. Uit het jaarverslag der volkslees- bibliotheek, bleek, dat er een 1257 boeken waren uitgeleend, terwijl de rekening sloot met een voordeelig saldo. Van de familie Sluyterman was een aantal gebruikte boeken ten geschenke ontvangen, daar deze familie was ver trokken. Mislukte noodlanding, j Woensdagmorgen te half 12 vloog ongeveer 500 M. boven Amersfoort, bestuurder, sergeant-majoor ken. Op ongeveer 300 M. begon de i 1 - - ging toen met het zoeken van landingsterrein door, doch de motor weigerde opnieuw. De noodlanding mislukte, met het gevolg, dat het toestel op een terrein nabij bet Borneoplein neerstortte. De beide vleugels werden totaal versplinterd, terwyl de motor geheel in de neus van het vliegtuig drong. De bestuur der kreeg slechts eenige lichte ver wondingen aan het hoofd. Het toestel, dat gedemonteerd zal worden, is onder bewaking gesteld van de militaire infanterie te Amersfoort. De smokkeloorlog langs de Oostgrens. Te Dusseldorf zyn Zondag j.l. dou anebeambten tezamen gekomen om de gebeurtenissen der laatste weken te bespreken en nieuwe middelen te beramen om den smokkelhandel tegen te gaan. De toestand is in het district Düsseldorf veel moeiljjker dan in de an dere districten, zoodat hier bijzondere maatregelen moeten getroffen worden om den smokkelaars de uitoefening van hun bedrijf te verhinderen. In de eerste plaats wordt hiervoor ver sterking van het douanecorps noodig geacht. Dit is inmiddels geschied. In bijna alle grensgemeenten is het aan tal beambten verdubbeld; de nieuwe beambten zyn uit afgelegen streken gerequireerd. Dat de komst van de nieuwe be ambten een succes is geworden, blijkt uit de resultaten van den eersten dag. B(j Straelen gelukte het hun, een bende te verrassen die hierop niet voorbereid geweest is, en die moeilijk kon gelooven, dat het bevel halt te houden hun gold. Toen de smokke laars merkten, dat het ernst was, kozen zij het hazenpad, wat voor de beambten aanleiding was om op hen te schieten. Eén smokkelaar stortte neer, levensgevaarlijk verwond. De buit bestond uit enkele honderden kilo’s tabak, koffie en cacao. Groote brand in het arsenaal voor de marine. Dinsdag is in het arsenaal van de marine te Buenos-Aires een groote brand uitgebroken, welke zich zeer snel uitbreidde en ontzaglijke schade aanrichtte. Eerst hadden eenige he vige ontploffingen plaats, welke in de geheele Korten tijd daarna stond een pakhuis in lichterlaaie. Hoewel onmiddellijk honderden brandweerlieden ter plaatse waren, breidde het vuur zich razend snel uit. Spoedig stonden zes pakhui zen in lichterlaaie. De gebouwen waren gevuld met hout, verfstoffen en levensmiddelen. In een pakhuis waren verscheidene zuurstofreservoirs opgeslagen, welke met luiden knal ontploften. Eerst na eenige uren ge lukte het den brand in te dammen. Hoofdklerk te Amsterdam gearresteerd. Te Amsterdam is gearresteerd een pl.m. 40 jarige hoofdklerk van den Gem. Woningdienst, die de gemeente voor 2 a 3 mille benadeeld heeft. Hij had n.l. kwitanties geïnd en de be dragen niet in de gemeentekas ge stort. De man zegt niet te weten waar het geld gebleven is, doch er zijn voldoende termen om hem verduis tering in dienstbetrekking ten laste te leggen. De klerk is ter beschik king van de justitie gesteld. Geval van voedselvergiftiging? In het gezin van de familie Groe nen te Mook by Nijmegen werden twee kinderen plotseling ernstig on gesteld. Een der kleinen is aan de gevolgen overleden. Het tweede is thans aan de beterende hand. Het vermoeden bestond, dat men met een geval van voedselvergiftiging te doen had. De inspecteur van de volksgezondheid te Nijmegen stelde een onderzoek in, waarna alle eet waren in beslag genomen en naar het centraal laboratorium gebracht werden. Het onderzoek heeft tot dus ver nog geen definitief resultaat op geleverd. In andere gezinnen, die hun eetwaren betrokken by denzelf- den leverancier als de familie Groe nen, hebben zich geen ziektever schijnselen voorgedaan. Het electrische rijwiel. Al eenige maanden zijn er geruch ten in omloop, dat men in het Philips Laboratorium doende is met het ont werpen van een electrisch voortbe wogen rijwiel. Naar wordt bericht hebben proefnemingen met dit nieuwe rijwiel in de praktyk zeer goede resultaten opgeleverd, zoodat op deze nieuwe vinding reeds eenigen tijd geleden octrooien zijn aangevraagd. Inmiddels heeft Philips aan een vijf tal Nederlandsche rijwielfabrieken het recht verleend om, gebruik makende van haar vindingen op dit gebied, electrische rijwielen te construeeren. Deze fabrieken zyn N.V. Burgers E.N.R. te Deventer; Gazelle Rywiel- tabriek te Dieren; Jüucker Rijwiel fabrieken te RotterdamN.V. Simplex Machine- en Rijwielfabrieken te Am sterdam; N.V. Handel My. R. S. Stok vis en Zn. te Rotterdam. Men is in deze fabrieken thans be zig de laatste hand aan de electrische rijwielen te leggen, zoodat deze spoedig op de markt zullen verschij nen. Het „Centrum” wordt opgeheven. Naar „Ons Noorden” verneemt, is het „Centrum” thans definitief in handen van de Spaarnestad te Haar lem overgegaan, en zal het blad als zelfstandig orgaan verdwijnen. Het wordt een kopblad van „De Nieuwe Dag” het nieuwe katholieke volks blad, dat te Amsterdam zal verschij nen. Dit ia dan, zoo verwacht „O. N.,” door Dr. Schaepman opgericht, en door den "ds tot groote bloei ge bracht. Het was ook de trots van wijlen Mgr. van de Wetering, die voor de handhaving van dit orgaan, het oudste en voornaamste in ons Aartsbisdom, zich persoonlijk groote financieels offers heeft getroost. te hooren waren. O .f j IBAYÈp] Aspirin-Tabletten het bekendste en be proefde middel is. Let op den oranjeband. Prijs ?5 c+s.

Friso nl | 1932 | | pagina 1