Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noords., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Mej. H. v. d. WAL te Leeuwarden Een koninklijke kunst ZATERDAG 30 APRIL 1932. 58ste Jaargang No. 18 Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Bekendmaking. Verl. Schrans 9 HET GEZIN. W inkelsluitingswet (Nadruk verboden.) Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager oud als onze beschaving zelve en reeds beoefend door de vorstinnen van Egypte, is de gelaatsmassage. Z(] her geeft het gelaat de soepelheid en elasticiteit, die de charme van het gezicht van meisje en jonge vrouw uitmaken. Volg dezen koninklijken weg en masseer van tijd tot tijd Uw gelaat met Purol, dat alle vetten bevat, welke Uw huid voor haar gezondheid en schoonheid behoeft. ten wilden oefenen, zooals zij het hun lichamen doen, en even veel moeiten zich getroostten voor deugd als ze doen voor genoegen. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van ouders en voogden, dat op Maandag 2 Mei a.s., nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten tot de Vereenigde Burgerschool alhier. Kinderen, die voor 1 November 1932 den leeftijd van zes jaar bereiken, komen voor toelating in aanmerking. Aangifte bij het Hoofd der school den Heer IJ. Oosten. Workum, den 20 April 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. PIANO LEERARES Diploma K. N. T. V. komt 1 dag per week in Wor kum les geven, indien zich hiervoor nog eenige leerlingen aanmelden. Aanmelding bovenstaand adres of bureau van dit blad. Persoonlijk te spreken Woensdag 4 Mei van 61/2 tot 73/4 uur in Hotel „De Wijnberg". Daar het leven voor het groot ste deel niet bestaat uit groot- sche gebeurtenissen, maar uit kleine alledaagsche momenten, wordt het meeste tot het alge meen welzijn bijgedragen door aan die momenten zooveel mo- getfjk vrede, opgewektheid en oprechtheid te verleenen. LEIGH HUNT. Hoe goed zoude het zijn, als de menschen slechts hun gedach- Inwerkingtreding Winkelsluitings- wet. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter algemeene kennis dat de Winkelsluitingswet (Staatsblad 1930, no. 460) op 1 Mei 1932 in werking treedt, zoodat alsdan vervallen de in de Algemeene Politie verordening dezer gemeente inzake winkelsluiting opgenomen bepalingen. Van genoemden datum af zal het o.m. verboden zijn een winkel voor het publiek open te hebben a. gedurende den Zondag; b. tusschen 8 uur 's avonds en 5 uur 's ochtends. Onder „Winkel” verstaat de wet „alle open of gesloten ruimten, waar of van waaruit voorwerpen of stoffen aan het publiek in het klein plegen te worden verkocht of afgeleverd, of waar pleegt gewerkt te worden in een barbiers- of kappersonderneming." De wet is niet van toepassing o.a. op: a. apotheken, voor zoover betreft den verkoop en de aflevering van genees- en verbandmiddelen en op drogisterijen voor zoover den ver koop en aflevering van deze middelen betreft ten behoeve van zieken; b. koffiehuizen, restaurants en an dere inrichtingen, waar uitsluitend of in hoofdzaak spijzen of dranken voor verbruik ter plaatse worden bereid of verkocht, voor zoover be treft den verkoop van spijzen of dranken voor verbruik ter plaatse; c. den verkoop en de aflevering van brandstof en smeermiddelen voor en van onderdeelen voor spoed- eischende herstellingen aan voer- en vaartuigen en rijwielen: d. den verkoop en de aflevering van winkelwaren ten behoeve van binnenkomende, uitgaande en door gaande schepen; e. hotels, voor zoover betreft leve- ringen aan logeergasten, noch op openbare middelen van vervoer en restaurants in stations, voor zoover betreft leveringen aan reizigers. De winkels mogen tot 's avonds 10 uur geopend blijven: a. op Zaterdag b. op den dag, voorafgaande aan Goeden Vrijdag en Hemelvaartsdag, op 14 Augustus en 31 October, onder voorwaarde, dat onderscheidenlijk op Goeden Vrijdag, Hemelvaartsdag, 15 Augustus en 1 November voor den winkel de regeling wordt toegepast, welke voor den Zondag is vastgestold Wanneer we menschen willen hebben met goede, nobele karakters, dan moet daartoe in het gezin den grond slag gelegd worden. Inderdaad, de „wereld gaat vooruit op de voeten van kleine kinderen.” Aan technische vooruitgang, materieele verbeteringen enz. hebben we geen behoefte, aan wetenschap mangelt het niet. Om het evenwicht te herstellen is karakter noodig. En dit, gevormd in het kleine gezin, zal ten slotte culmineeren in een harmonisch gezin der volkeren. FLORIS C. SENECA. De laatste honderd jaar hebben op velerlei gebied een vooruitgang en ontwikkeling gebracht, als in geen enkel ander tijdperk te voren. Stoom, motor, electriciteit en in den nieuw- sten tijd de aviatiek, hebben tallooze verkeersmiddelen in het leven geroe pen, die een steeds dichter net van transportdiensten om de aarde heb ben geweven, en de volkeren elkaar zeer nabij hebben gebracht. In geen enkel ander tijdperk was het contact der volkeren zoo innig en veelvuldig mogelijk als thans. Indien er ooit van het groote gezin der naties gesproken kon worden, is dit thans wel het ge val. WORKUM, 28 April 1932. Zaterdag middag kwam hier H.V.V. I van Hindeloopen bij „Stormvogels” I op bezoek; het 2e Workumer elftal was naar Stavoren ten strijde getrokken. De wedstrijden, die ongeveer ter zelfder tijd werden gehouden, beloof den een warme kamp, maar ze wer den beide wel wat erg verkoeld door een aanhoudend regen(tje). Men hoopte dat het bij enkele druppels zou blij ven en zoo werd om goed 4 uur begonnen, omdat de gasten er nu ook eenmaal kant en klaar voor waren overgekomen, doch het bleef maar doorregenen. Dit laatste was oorzaak dat het voetbalspel vaak een bijzon hazardspel leek, doordat bal en veld in een zeer gladde toestand verkeer den en hierdoor veel onverwachte bewegingen veroorzaakt werden. De Hindeloopers wisten met een zuiver schot van hun midvoor reeds voor de rust de leiding te nemen, welke daarna nog vergroot werd en ondanks de pogingen van onze man netjes onveranderd bleef, zoodat de wedstrijd eindigde in een 2—0 over winning voor H.V.V. Te Stavoren was „Stormvogels” II fortuinlijker met doelpunten dan haar tegenstanders. Met 5—2 in het voor deel van Workum, kwam het einde. Zaterdagmiddag a.s. krijgt het le elftal van „Stormvogels” hier de Sneeker club „Oranje Nassau” en het 2e elftal, IJ.V.C. I van IJlst op bezoek. Er staat dus wel wat voor de voet balliefhebbers op het program, vooral als we hierbij nog de serie-wedstry- den op Hemelvaartsdag vermelden. ’s Morgens half twaalf wordt de eerste van de zes wedstrijden ge speeld. Deelnemende clubs zijnC.A.B. II, Bolsward-S.N.V.V. I, St. Nicolaas- ga; H.V.V. I, Hindeloopen—„Storm-' vogels” I, alhier; L.S.C. III, Sneek— M.V.C. I, Makkum. In de eerste ronde komen deze clubs in de hierboven genoemde volgorde tegen elkaar uit. Na een kleine pauze zullen dan de winnaars een halve competitie spelen, die tegen zevenen beslist kan zijn. Wanneer nu het weer op 5 Mei nog iets meewerken wil, belooft dit een mooie dag te worden. (Voor verdere bijzonderheden zie men de raambil jetten). 28 4 ’32. De Emmabloem-collecte van het Groene Kruis ten bate van de tuberculose-bestrijding heeft hier ter plaatse f151,16 opgebracht. Een woord van warmen dank voor de dames die deze taak zoo goed hebben volbracht is hier zeer zeker op z’n plaats. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter openbare kennis, dat de gemeenteraad in zijne vergadering van 3 Februari 1932 de volgende dagen heeft aangewezen, waarop de by de Winkelsluitingswet 1930 (Staatsblad 460) voorgeschreven bepalingen omtrent het sluitingsuur niet zullen gelden. a. de dag, waarop de verjaardag van de Koningin wordt gevierd b. de dag, waarop de z.g. Landbouw- en Keuringsdag wordt gehouden c. de dagen, waarop door een mu ziek- of zangvereeniging na het tijd stip, waarop de winkels gesloten moeten zijn, eene openbare straatuit- voering wordt gegeven, binnen de bebouwde kom der gemeente. Workum, den 28 April 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. c. in het tijdvak van 25 November tot en met 5 December en in het tijdvak van 18 tot en met 24 Decem ber d. ten aanzien van bloemenwinkels op 30 December en winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, op 31 December. Kappers- en barbierswinkels mogen op de hierboven onder a. en b. genoemde dagen, benevens op 24 December, zoo deze dagen werkdagen zijn, tot 11 uur 's avonds voor het publiek geopend zijn, doch na 10 uur ’s avonds uitsluitend voor het verrich ten van kappers- en barbierawerk- zaamheden. Gedurende den zomertijd in 1932 aanvangende op 22 Mei en eindigende 2 October mogen de winkels 's avonds één uur langer open blijven, op de eerste vijf werkdagen der week dus tot 9 uur en op Zaterdag tot 11 uur (kappers- en barbierswinkels tot 12 uur). De Zondagssluiting vindt geen toe passing ten aanzien van kappers- en barbierswinkels op ten hoogste 4 door ons aan te wijzen en ter openbare kennis te brengen Zondagen tijdens den hooioogst des namiddags van 2—4 uur, uitsluitend voor het ver richten van kappers- en barbiers- werkzaamheden ten behoeve van ar beiders, werkzaam in den hooioogst en buiten de gemeente woonplaats hebbende. Het bezorgen en afleveren van melk, room, taptemelk en karnemelk aan de woningen der verbruikers is op Zondagen alleen toegelaten tot des voormiddags 10 uur en, voor zoover betreft levering ter voorziening in een plotseling ontstaan, niet te voor zien geweest z(jnd tekort in café's of restaurants, gedurende den geheelen Zondag. Verder wordt er in het bijzonder nog de aandacht op gevestigd dat het krachtens art. 7 der Winkelslui tingswet verboden is, gedurende den t(jd dat een winkel voor het publiek gesloten moet zijn, in, vóór, in de onmiddellijke nabijheid van, of van dien winkel of het daarbij behoo- rende winkelhuis uit iemand te be dienen. Echter mogen degenen, die op het ingevolge deze wet geldende slui tingsuur reeds in den winkel aanwe zig zijn, nog bediend worden tot ten hoogste een half uur na het sluitings uur. Ook is het verboden gedurende den tijd, dat een winkel voor het publiek gesloten moet zjjn, van dien winkel ot van het daarbij behoorende winkel huis uit, voorwerpen of stoffen ter aflevering aan het publiek uit te zenden. Workum, 28 April 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. Goot. X ^^.3 bij verkoudheden en rheumatiek Zware eieren! NIJHUIZUM, 25 April 1932. Door den heer J. v. d. Veen alhier werden ons heden eieren getoond, die per stuk een ons wogen I Voor zulke eieren wordt per kilo verkocht ondanks de lage eierprijzen nog een Hinken prijs ont vangen. HEIDENSCHAP,, 22 April 1932. Hedenmorgen geraakte een met een 10-tal melkbussen beladen wagen bij de Heidenschapster buurt te water, doordat het paard schichtig van een passeerende auto wordende, b(j de steile bermhelling neersprong. Alle melk ging verloren. Persoonlijke on gelukken kwamen gelukkig niet voor. Maar welke zonderlinge tegenstel ling zien we nu? De landen die el kaar zoo nabij gekomen zijn, die zoo veel van elkander konden leeren en van elkanders ervaring profiteeren, zoodat een onbelemmerde ruil van diensten en goederen zou plaats vin den, geproduceerd door de landen, die daarvoor de meeste natuurlijke geschiktheid bezitten, deze landen sluiten voor elkaar de grenzen in een oplevend economisch en ook wel po litiek nationalisme en hebben een toestand geschapen, zoo verward en zoo in strijd met alle beleden princi pes van internationalisme dat het moeilijk lijkt, een uitweg te zien. Men kan hiervoor een groot aantal knap pe wetenschappelijke theorieën op bouwen, maar in quintessence komt de zaak hierop neer, dat de snelle ontwikkeling van de techniek, die prachtige verbindingen tot stand bracht, niet bijgehouden is geworden door de geestelijke opvoeding der volken. Terwijl onmiskenbaar en onafwendbaar de techniek pro duct van vérziende geesten zich in internationalen geest ontwikkelde, bleef de geestelijke ontwikkeling der volken nog voor een belangrijk deel op eng nationalistische leest geschoeid. Vandaar de onevenwichtige toestand van heden. Die onrust en wantrouwen schept, waar vertrouwen en vrede noodzakelijk zijn. De opvoeding is daarvan de directe oorzaak. Als we eens nagaan, hoe de geschiedenisboeken geschreven wa ren, van de generatie die thans leeft, van de menschen dus, die nu in alle landen de zaken beheerschen, van de menschen dus tusschen de 25 en 75 jaren, dan zien we dat die boekjes geschreven waren volgens een systeem en standpunt, waaraan we nu ontgroeid zijn. Maar dat neemt niet weg, dat de gedachten van de thans levende generatie erdoor beïnvloed en gevormd zijn, een invloed, waaraan het heel moeilijk is, zich geheel te onttrekken. Die ge schiedenisboeken werden geschreven voor een maatschappij, waarin elke natie zQn voornaamste glorie vond in de oorlogen die door die natie ge voerd werden. De helden van elk land waren de staatslieden die die oorlogen bekokstoofd hadden en de soldaten, die er glorieus voor gesneu veld waren. Zoo werd de jeugd opgevoed in een sfeer van zelfver heerlijking en patriottisme, welke in de eigen menschen uitsluitend nobele, verheven figuren zag, terwijl de lieden, waartegen gevochten werd, slecht, valsch, gemeen, laf en minder waardig waren. De resten nu van dit soort van blind nationalisme z(jn het, die den zonderlingen toestand van contradicties in het leven riepen. Er is dus een groote behoefte aan opvoeding. En strikt genomen moet die in het gezin reeds beginnen. FERWALDE. Freedtojoun kaem de krite „Ferwalde” yn gearkomste bij len. De foarsitter I. G. deBoer iepens mei sjonge to litten Psalm 89 vers 1 üt it frysk psalmboek. Hjirnei gong er üs foar yn gebet, foarlêzen waerd 2 Kon. 20 vers 1—11. Yn syn iepe- ningswird wêryn er üs wolkomhjitte liet er ütkomine de tastan fen de krite. Det troch forskillende omstan digheden de krite net mear it plak yn naem lyk as foarhinne. Foar in- kele jierren tobek dochs, hie de krite „Ferwalde” in namme, dy 't yn de neiste omkriten tige bikend wier. Fen heinde en fier kamen forskillende fen de Jongerein opsetten om dejierfees- ten by to wenjen. Hwet scille de resultaten fen dizze joun wêze? To oardieljen nei de op komst fen dizze joun is de bilangstel- ling foar it kritewirk en dêrmei foar de fryske biwtging noch like great as foarhinne. It ledenoantal is lyk- wols biklonken. Lit üs dêrom üs krêft net sykje yn it oantal, mar yn de per- soanlike meiwirking fen elts lid om de krite „Ferwalde” it plak hwer to jaen, det hja lange jierren ynnommen hat. Nei dit ynliedend wird fen de foarsitter kriget de skriuwer P. van Tuin gelegenheid ta it foarlêzen fen de oanteikens fen de lêsthalden gear komste. Nei oanlieding dêrfenkrigen we noch ienich bisprek. It forslag fen de ponghalder liet in oerskot hearre. Hjirnei folge it bilangrykste punt fen de wirklist nl. bisprek oan- geande de tastan fen de krite, wêrbij it bistjür foarstelde samüglik to kom men ta it yn st an balden en bister- king fen it kritelibben. Nei lange bisprekking waerd oerienkommen de gearkomsten net wikelyks to balden mar ienkear yn 'e inoanne. De kontribüsje waerd sa leech müglik steld, om ek oaren yn de gelegenheid to stellen, lid fen de krite to wirden n.l. f0.20 eltse gearkomste. Yn Oktober seoene we foar ’t earst byinoar komme. As ynlieders foar it bihanneljen fen in ünderwirpjoechen hjar 6 leden op. Sa ek foar it hülden fen in foardracht. De wirksumheden seoene as folgit gearsiald wirde. Nei de gewoane iepening it bihanneljen fen in ünderwirp, it halden fen in foardracht, ef 5 minuten praten oer in bipaeld ünderwirp (foar ’e füst wei). Nei it skoftinhealüre skriuwles en in healüre lês-les. Do ’t noch songen waerd Psalm 1501, gong de skriuwer P. van Tuin üs foar yn tankgebet. It wier in tige selliche gearkomste en de thé en koekjes lieten hjar goed smeitsje. Do ’t we den ek bijinoer wei gongen wier it al healwei oalven, en gongen we mei moed yn it hert op hüs ta. Wol seine we sa tsjinelkoar, ho lang scoe it noch dürje moatte det we yn Warkum ek hwer in krite krye ?Hwa witMisskien takommene winter wolI Vergadering werklooze arbeiders te Workum. 27-4’32. Hedenmiddag kwamen de werklooze arbeiders onder leiding van den heer H. Boersma in Rehoboth bijeen. Nadat de vergadering met gebed en het lezen van psalm 146 was geopend, verkreeg de heer A. Sierkstra het woord. Een bespreking te samen met den heer W. ten Dam was gevoerd met den burgemeester, over het stopzetten der werkverschaf fing. Het antwoord van den burge meester was het volgende: „B.enW. wilden het werk voorloopig eens 5 a 6 weken stopzettenmen kon dan eens zien hoe het ging in het particulier bedryf. Bleek het, dat daar niets te vinden was, dan zou men wederom by de regeering aan kloppen om steun voor de dan te heropenen werkverschaffing.” Aangevoerd was, hoe moet het met de uitgetrokken werkloozen, die geen werk kunnen vinden. Antwoord van den burgemeester Iemand die heelemaal niets kan vin den, kan zich vervoegen by het Burgerlijk Armbestuur. Dat was absoluut geen schande. De vertegenwoordigers der arbei ders waren het hiermede niet eens, te meer waar de burgemeester geen toestemming wilde geven om de eventueele uitkeeringen van het B. A. te laten loopen over de penning meesters der bonden. De vergadering was het echter volkomen eens met de afgevaardigden en begrepen niet dat deze burge meester een ander standpunt innam den bQv. wijlen de heer Wagenaar 1 l i FRISO. i i i i i l I I Aspip^ Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord “Bayer” staat. Prijs 75 ets.

Friso nl | 1932 | | pagina 1