enz. enz. Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Worknm, Hem. Oldepti. en Noord», Hindeloopen, Stavoren, Vervoer Wegenmateriaal. ZATERDAG 7 MEI 1932. No. 19 58ste Jaargang Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. DE GROOTE STILTE. Dag-Klokluider. - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 I (Nadruk verboden). -• Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. In te zenden. Ad- vertentiën tot ui ter lijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten zoo ook met het e Karton-industrie, dat De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager gesteenten als een symbool zijn onwankelbare standvastigheid, di toch millioenen kilometers van Tjderd is? Kunnen ze niet “id de zon op hun gemak be- neden~in de vlakte bekijken? >pwacht eens even. Galoppeer door, mjjn waarde. Zeker, de af- De waarde van een mensch is gelegen in zijn bekwaamheid tot individueel denken en col lectief handelen. Elbert Hubbard. Trotsch ligt aan alle groote fouten ten grondslag. Ruskin. Vertrouwen in het volmaakte bouwt den weg voor het vol maakte. de werkverschaffing stop te zetten, nadat men eerst ook nog verlenging had gevraagd en verkregen tot 27 April. Spreker herinnert tevens aan de houding van B. en W. die van een steunregeling niet willen weten, steun had i steunregeling," sma wordt er door de minister Dit rustig overdenken van onze da denen gedachten, ditrustigbeschouwen der gebeurtenissen aan het einde van den dag, dit telkens opnieuw, na rijp contempleeren, bepalen van onze hou ding en ons standpunt in overeen stemming metjonze hoogste begrippen van goed en van rechtvaardigheid, is inderdaad heel noodzakelijk. Het is, zooals de bekende journalist, die J. S. Braithwaite te Londen is, eens in een conferentie van Europeesche journa listen opmerkteGeen mensch kan z{jn beste werk geven, totdat h(j ge leerd heeft hoe te mediteeren. Medi teer en, dat is (volgens dictionaires) abstract denken, zich bezig houden met geestelijke bespiegelingen. Welnu, dit mediteeren, dit „a tête reposée" nadenken kan men meestal niet zoo gemakkelijk doen te midden van de drukte van het jachtende leven, als het ware in de hitte van het gevecht. Doch juist in die spannende oogen- vruchten plukken van ons mediteeren, van ons weloverwogen standpunt, zoodat we niet behoeven te weifelen, noch uit ons evenwicht geworpen hoeven te worden, doch rustig en zeker onzen koers houden. Terwijl anderen opge wonden worden en zich bij elke on verwachte gebeurtenis door schrik bevangen zien worden en aldus ver leid worden tot overhaaste, onberede neerde en meestal onjuiste stappen. Omdat ze door gebrek aan ervaring, omdat ze geen lust en geen neiging gevoelden om de hoogten te beklim men, niet weten welke prachtige, kracht en licht schenkende stralen de zon immer voortgaat ons te schenken, en omdat ze dus niet weten, dat deze stralen werkzaam zijn, zelfs wanneer we ze niet zijn, door de mist en de stof beneden. Of om het nog anders, met Brow ning, te zeggen: Het is het opgehe ven gelaat, dat het schijnen van de zon voelt. FLORIS C. on-eervolle behandeling, het is een verlaging tot paupers. Daarom keurt spr. de houding van den burgemees ter ten zeerste af nu hij een bespre king afwijst, enkel en alleen om een „ingezonden”, bedoeld wordt een ver slag in „Friso.” Zeer zeker zullen de kolommen van „Friso” ook wel open staan voor ’t gemeente bestuur, ten einde haar houding te verdedigen. Neen, onze arbeiders moeten niet het Burgerlijk Armbestuur, maar ze moe ten worden geholpen door her opening der werkverschaffing of waarom kan de steun niet langs den weg der organisatie? Zoo gaat immers het gemeentebestuur dwars tegen de regels in, wat zij had kunnen begrij pen. Met de wensch dat morgen een vruchtbare bespreking met de autori teiten mag plaats hebben, besloot spreker z’n uiteenzetting, waarna het woord werd gegeven aan den heer Runia, hoofdbestuurder van de Chr. Land-, Tuinbouw- en Zuivelbewerkers. Spreker zegt dat deze zaak in Workum al zeer goed is besproken, dat men zelfs op een dag als gisteren (Zondag) over deze kwestie sprak. Werkelijk is er van de zijde der burgers een mee leven met de arbeiders, dat is begrijpelijk, ’t Blijft niet binnen de enge grenzen van deze stad. Immers het Textiel-conflict werd niet enkel en alleen in Twente, maar in heel ons land besproken, conflict in de Kart beperkte zich niet alleen tot Gronin gen, maar ging over het geheele land. Niet ontkend kan worden dat de werkloozenzorg veel, zeer veel geld kost. Spreker kan in dit verband cijfers noemen die ons doen duizelen. Door den Minister van Arbeid werd kortgeleden in de Tweede Ka mer medegedeeld de workloozen- zorg reeds 300 mL^ysn gulden heeft gekost. Dat zijn cijfers waar ter dege rekening me, gehouden moet worden. De werkloosheid, als gevolg van de huidige economische crisis is niet nationaal maar internationaal. Zelfs uit Amerika komen berichten, die wijzen op de zorg voor de werkloozenzorg. Men moet weten, dat men daar geen verzekering heeft zooals in Nederland (waarmede w(j blij moeten zijn.) Zoo heeft de president van Amerika 75000 dollar van zijn inkomen ter beschikking der werk lozensteun gesteld. In de Amerikaan- sche stad Grand Rapids, bekend om dat daar zooveel Friezen woonachtig zijn, staat het er al even slecht voor, daar krijgen de arbeiders in de werk verschaffing geen loon maar bonnen voor levensmiddelen. Ook in Nederland is de werkloos heid groot. En vooral in deze streken waar men op het zinkende boeren bedrijf is aangewezen. Vandaar dat de houding van ’t gemeentebestuur zulk een vreemde indruk maakt, n.l. de arbeiders, nu de werkverschaffing is stopgezet, te verwijzen naar ’t armbestuur met de opmerkingarmoe de is geen schande. Spreker protesteert tegen deze redeneering. Onze arbeiders moeten niet die weg op. ’t Wil spr. voorkomen dat er wel overleg gepleegd kon worden. Men had dan veel erger voorkomen. Men had in verband met de stopzetting der werkverschaffing het afvloeiïngs- systeem kunnen laten werken een steunregeling die nooit groote be zwaren kon brengen tegen over de gemeente-financiën. Spr. hoopt morgen deze zaken eens rustig met het colllege te bespreken. Hij stelt daarom voor om thans een deputatie te zenden naar den burge meester ten einde toestemming te verkrijgen om een onderhoud met hem te hebben. Na een kleine pauze werd den heer A. Brandsma gelegen heid gegeven om zich te verdedigen tegenover het gesprokene over de stopzetting der werkverschaffing, allereerst wordt gevraagd wat wordt bedoeld met do aanduiding gemeente bestuur, de raad of B. en W. Opge merkt wordt dat doorgaans B. en W. handelend al of niet in opdracht van de raad optreden, dus in dit geval B. en W. De heer Brandsma merkt op als voorz. van de commissie voor werk verschaffing, dat de commissie alles heeft gedaan om de nood onzer arbei ders te lenigen en is er van overtuigd dat de commissie goed werk heeft ge daan. Over ’t algemeen is er aan de werkzaamheden voor de nieuwe be graafplaats goed verdiend. Maar waar dit de gem. reeds f 6000 heeft gekost, meende men dat nu binnenkort met de wegenbouw en ’t Workumer- Nieuwland kon worden aangevangen Zij, die in aanmerking wenschen te komen voor dag-klokluider kunnen zich daartoe schriftelijk aanmelden bij den Burgemeester voor 9 Mei 1932, nam. 5 uur. De klok moet eiken werkdag worden geluid, des morgens 8 uur ’s middags 12 uur en ’s avonds;6 of 9 uur. Indiensttreding 17 Mei(a.s. Belooning f100 per jaar. Workum, 4 Mei 1932. Burgemeester en Wethouders van Workum, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. Goot. Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Maandag, 9 Mei a.s. des namiddags 8 uur onder inge zetenen aanbesteden het vervoeren van teer en wegenmateriaal langs de wegen. Voorwaarden zijn verkrijgbaar ter secretarie in de gewone kantooruren. Workum, den 4 Mei 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. VAN KOETSVELD, blikken, kannen we de De Secretaris, v. d. GOOT. rumoer van de markten der wereld, de zelfzucht en de strijd der eerzucht, de cultus der zinnelijkheid, al deze dingen verduisteren, verwringen en verbergen de dingen van den geest zoo, dat men ze niet eerder helder kan zien, dan wanneer we de hoogten der stille meditatie en overpeinzing beklimmen, en daar trachten ons te verfrisschen aan de nimmer drogen de bron van alle Waarheid en Leven en Liefde. WORKUM, 2 Mei 1932. Heden avond had in het R.-K. Vergaderlokaal „St. Jozef” de aangekondigde openbare vergadering plaats van werklooze arbeiders en allen die belang stelden in deze kwestie. Van de leden van onzen gemeenteraad waren aanwezig de H.H.: A. Brandsma en D. Faber (tevens lid van de commissie voor werkverruiming) S. Westendorp en Dr. Leeuw. Toen de voorz. van de R.-K. Landbouw-arbeidersbond afd. Workum, de heer A. Sierkstra, de verg, opende met de christelijke groet waren alle plaatsen reeds bezet. Met een enkel woord werd gewezen op de aanleiding van het houden dezer vergadering. Allereerst werd daarna het woord gegeven aan den heer v. d. Wal, Hoofdbestuurder van de Chr. Trans port- en Fabrieksarbeidersbond. Spr. begint met op te merken dat het hem uit de gevoerde correspondentie ge bleken was dat de zaak in Workum niet in orde was en dat hfl daardoor voor een raadsel stond. Steeds was het in Workum zoo, dat wanneer er iets ten opzichte van onze arbeiders gedaan moest worden dit steeds in een rustige sfeer kon plaats hebben en dat het steeds ten voordeele van beide partijen was uitgevallen. Maar wat zich nu heeft afgespeeld kan spr. niet begrijpen. De werkverschaffing stop gezet en er anders niets voorin de plaats gebracht dan een verwijzing naar het Armbestuur, terwijl gezegd wordt dat de werkzaamheden in de werkverschaffing tot einde Mei kon den doorgaan. Het wil spr. voorko men, dat hier wel overleg gepleegd moest worden. Hjj hoopte morgen met den burgemeester te mogen con- fereeren en dan in een rustige sfeer de zaak op te lossen. De arbeiders moeten de gang naar het B. A. niet ondernemen. Dat is een dat zelfs tweemaal de raad zich voor uitgesproken. Een crisis- ng, aldus de heer Brand- - - en Gedeputeerde Staten niet goedge keurd. Voor de noodige steun aan enkele arbeiders was gezorgd door een afvloeiïngs-systeem. Spreker be grijpt van deze agitatie niets. Hierna repliceeren de beide hoofd bestuurders er op wijzende dat het ten eenenmale niet gaat om critiek op het werk van de commissie-Brand- sma te maken, maar op het beleid van den burgemeester n.l. stopzetting der werkverschaffing met verwijzing naar het B. A. Onderscheidene sprekers voeren hierna ’t woord. D. Yska vraagt wat wordt er gedaan voor de ongehuwden, wat door Vos Jr. eveneens wordt ge vraagd. De voorz. merkt op dat dit zeer moeilijk is. P. de Vries brengt eerst een woord van dank namens de arbeiders van zijn bond voor wat Workum heeft gedaan ten opzichte van de werkloozen, evenwel zijn spijt er over uitdrukkende dat de arbeiders thans naar het B. A. worden verwezen, wat krenkend is. B. Jongstra ziet echter moeilijkheden in verband met de benarde tijdsomstandigheden hij vreest dat de zomer wel slechter kan worden dan de winter. Ook zal het z. i. niet vlot gaan om alle werkloo zen bij de nieuwe d(jk geplaatst te krijgenten opzichte van de opmerking in „Friso” over een niet-sluitende be- grooting meent J. dat het nageslacht ook wel kan betalen voor wat nu voor de arbeiders wordt gedaan. Ds. Eerhard stelt als belangstellende toehoorder eenige vragen naar aan leiding van de steun aan arbeiders die door den Minister wordt afgewe zen. Zeer ten genoege van vrager wordt door den heer Brandsma van antwoord gediend. Tenslotte wordt nogmaals door Brandsma deze zaak verdedigd. Hij is blij dat de sprekers, wat steun be treft aan zijn zijde staan, wat het door Runia geopperde overleg betreft, kan spr. mededeelen dat er met de leden der Commissie, buiten de leden van de Raad (de organisatie-vertegen- woordigers dus) wel overleg gepleegd was, vooral op de laatste vergadering werden door deze leden geen bezwaren naar voren gebracht. Wat betreft het werk aan den nieuwen weg, weet spr. dat het een werk is dat een ton zal kosten, dat er voorts veel grond werk aan is, dat er veel grond moet worden aangevoerd, en hen hoop geeft dat velen hier werk zullen kun nen vinden. Op die gronden meende men tot stopzetten te kunnen over gaan. Spr. merkte nog op dat de uit drukking van den burgemeester niet een gelukkige is geweest. Nog werd het woord gevoerd door den afgevaardigde van de R.-K. Land en Tuinbouw-organisatie welke op merkte, dat de toon die gehoord werd in deze vergadering wel de indruk rechtvaardigde dat morgen in een rustige sfeer gehandeld kon worden. Door Runia werd nogmaals voorge steld om een deputatie aan te wijzen om met den burgemeester te spreken. Besloten werd om de voorz. A. Sierk stra met W. ten Dam en H. Boersma af te vaardigen. Onderwijl werd nog het woord ge voerd door F. Tiesma, welke erop wees hoe moeilijk het voor de Com missie van werkverruiming is ge weest iets te vinden voor de arbei ders, maar ook voor de ongehuwden. Spr. maakt zich soms beangst over deze jonge menschen, wanneer hij ze op straat ziet. Welke geest zal hier gekweekt worden? Ook kan spreker niet begrijpen dat de burgemeester deze uitdrukking gebezigd heeft. Hem is van nabij bekend dat de burgemeester liever heeft dat de werkverschaffing meer geld komt te kosten dan een steun regeling in 't leven te roepen, wat spr. toejuicht. Jammer dat enkele interruptie’s die wi) liever niet weergeven door jonge- menschen werden gebezigd, die de aangename sfeer bedierven. De heer Runia sloot hierna de verg, met gebed. Ons kwam nog ter oore dat de samenspreking met den burgemeester Dinsdagmorgen kan plaats hebben. Tagore. Ginds in het bergland van Zwitser land, op een van de hoogste toppen der Zwitsersche Alpen, die in de grootsche eenzaamheid der kale rots gesteenten als een symbool zijn van onwankelbare standvastigheid, heb ben een aantal sterrekundigen en as tronomen ingewikkelde instrumenten opgesteld, ter voorbereiding van een diepgaande observatie en studie der zonnestralen. En nu weet ik haast zeker, dat er iemand zal zijn, die zal zeggenTjonge, jonge, is dat nu niet een beetje erg overdreven? Moeten ze nu speciaal op gevaarlijke hooge rotsen klimmen, om die studies te maken en de zou te bekijken? Wat geeft dat nu, of ze nu een paar dui zend meter hooger gaan staan, om dichter bij de zon te zjjn, terwijl de zon toch millioenen kilometers van ons verwijderd is? Kunnen ze niet even goe Stop: wacht eens even. Galoppeer niet door, mjjn waarde. Zeker, de af stand tot de zon wordt er niet noe menswaard door verkort, als we op een hoogen bergtop gaan staan. Maar toch kunnen we de zon dikwijls beter daar zien, in de klare hoogten, in de zuivere lucht, die niet verduisterd is door mist en wolken en niet besmet door stof en rook Maar te deksel, wat heeft dit alles nu te beduiden? Wat bedoelt men met dit tamelijk kinderachtige ver haaltje? Och, niets sensationeels. We kunnen er alleen een werkelijk heel aardige parabel uit trekken. Hoevele van de fijnste, schoonste dingen des levens worden niet verduisterd of verwrongen of geheel en al ultge- wischt, achter wolken en nevels ver borgen op de lagere gebieden van onze menschelijke wereld! En zoo aan ons oog onttrokken, net zooals die fijnste zonnestralen, die we in het dal niet konden zien vanwege mist en stof en nevel, terwijl ze wel onge stoord te genieten waren, hoog in het gebergte, waar men slechts na een moeilijken tocht kon komen! Onze verkeerde motieven voor en opvat tingen van het zakendoen, mode en genoegens, de verblindheid van den waanzinnigen strijd om geld en rijk dom alleen, het stof en het lawaai en 2 Mei 1932. Hedenavond hield de afd. Workum der S.D.A.P. haar Mei feest in hotel „Ketelaar” alhier. Bij de opening heette de voorzitter de heer J. van der Meulen allen van harte welkom, in het bijzonder het trio Sfitsma van Huizum en Ds. Wier sma Ned. Herv. Predikant te Schier monnikoog, die als onderwerp voor z’n feestrede had gekozen „De zin van den 1 Mei dag.” Het deed hem genoegen, dat nog zoovelen aan den oproep van het bestuur hadden ge hoor gegeven. Hierna volgden eenige zangnummer- tjes van het trio. Laten we direct maar zeggen, dat deze heel goed werden weergegeven en dat naast de propaganda-nummertjes ook de levensliedjes zeer door het publiek op prijs werden gesteld. De voordra ger Sijtsma, een oude Friesche be kende, wist ook de menschen te boei en met z’n uit het Friesche leven ge grepen schetsen, en wist ze vol van humor dikwijls ten tooneele te voeren. Ook de begeleiding liet niets te wen schen over. Alles bijelkaar genomen een fijn clubje dat zeer zeker wel eens weer in Workum zal verschijnen. Ds. Wiersma begon z’n rede met een uiteenzetting, hoe in 1889, op voorstel van een Parysche typograaf op een internationaal congres, de Meifeesten werden ingesteld. Overal in de wereld, waar maar socialisten waren werd het feest gevierd onder de leuze van den 8 uren dag. En wel om de volgende redenen het gaf uitdrukking van het eerste groeiende verzet tegen een onmen- schelijk langen arbeidsdag van 12,14, 16 uur, waaronder de arbeiders van toen gebukt gingen. Daarnaast gaf het de uitdrukking weer, dat de arbeider naast z’n acht uren arbeid ook tijd wilde vinden om zich geestelijk te kunnen ontwikkelen. Dat was de diepere beteekenis van deze leus. En nadat deze leus voor het meerendeel van de arbeiders in vervulling was gegaan, stellen wij nu den eisch van den 40-uren week. Dit is een eisch aan de praktijk van het leven ge toetst en die het mogelijk zal maken, dat het geestelijk peil der arbeiders omhoog zal worden gevoerd. Nog altijd leven we in een kapita listische maatschappij, welks pro- ductie-systeem gericht is op winst. Spr. geeft voorbeelden uit tropisch Afrika, waar eenige maatschappijen kans zagen uit een gestort kapitaal van 40.000 pond een winst te maken in eenige jaren van 700.000 pond. Een andere maatschappij met een kapitaal van maar 9000 pond wist dit op te voeren tot 710.000 pond, 't Was zelfs zoo erg, dat de president der maatschappij in de hoofdstad van België moest zeggen tot de heeren: „Laat ons nu eerst de bewoners van de gebieden in tropisch Afrika eens adem laten scheppen.” En dit was zeer noodig. Want het bevolkings cijfer in deze gebieden was met 50% gedaald, door het uitbuitings-systeem van deze overheerschers. En al is dit wel een uiterst voor beeld van deze kapitalistische maat- landê maken systeem. Want niet hoog genoeg meer is, leggen" de arbeiders allereerst het loodje. Hiertegenover stellen wij onze eischen van socialisatie, medezegging- schap en een goede werkloozen- voorziening. En om hiervoor de gelden te vin den, wenschen wij ook het militairisme te zien verdwijnen. Voor alles is geen geld, alleen voor het militairisme wel. Hierna zet spr. uiteen de motie ven die de moderne arbeidersbewe ging er toe drijven om de actie zoo heftig te voeren voor ontwapening. Daarna zet spr. uiteen de groote profetische gedachte: „De aarde is des Heeren mitsgaders hare volheid.” Fel steekt bij dit mooie woord af, de groote ellende en ontbering waaron der zoovele millioenen arbeiders hun leven moeten slijten. Terwijl de techniek tot zoo’n groote hoogte is opgevoerd, terwijl de volheid onbe grensd is, lijden velen kommer en gebrek. Dat alles te veranderen is de diepste zin van onzen 1 Mei-dag. Steunen wij allen die schoone ge dachten en eischen wij gerechtigheid, dan zal het leven tot een zegen zijn. Kameraden, op dezen 1 Mei-dag wek ken wij u op dat streven te steunen. Hierbij sluit de voorzitter zich van harte aan en hij hoopt dat velen zich gedrongen zullen voelen hun laatste schappij, de arbeiders ook hier te dagelijks kennis met dit it zoodra het winst-cijfer arbeiders allereerst het loodje. Hiertegenover stellen wij

Friso nl | 1932 | | pagina 1