op Maandag 23 Mei 1932. Voorjaars- paarden markt te WORKUM voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Nieuws- en Advertentieblad Verkeerslessen van den A.N.W.B. 11e Les. Haal links in I Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Een kind als een wolk Beiedsneerd verslag Volkshuisvesting ZATERDAG 21 MEI 1932. 58ste Jaargang No. 21 Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws. Adverteert in dit blad I Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Bekendmaking. Bekendmaking. Bekendmaking. heeft te van de vergadering van des na- op de flets leenen voor de aanschaftiug van drie ANWB TOERISTENBOND VOOR NEDERLAND Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorin, in te zenden. Ad- vertentlën tot uiterljjk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten f 450. f 200. mt. e Roest repliceerende f840. f300. f361. f200. f550. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager De steun aan de melkveehouderij. Maandag j.l. werd het navolgende telegram aan de Tweede Kamer ver zonden „In verband met de steeds voort schrijdende daling van de prijzen der zuivelproducten, verzoeken de Centr. Lanab. Organisaties, de F.N Z. en de Bond van kaasproducenten de 2e Kamer beleefd doch dringend de behandeling steun aan< kracht te stijgt met den dag. En iedere dag vraagt nieuwe slachtoffers." Vcehoudcrs-Hypotheekboeren. In oen dezer dagen gehouden ver gadering van het Dag.-bestuur van den Drentschen boerenbond werd o.m. besloten een adres te richten aan de Tweede Kamer waarin er op gewe zen wordt dat de toestand in het veehoudersbedrijf en in het gemengde bedrijf in een toestand gekomen is dat de menschen tot wanhoop ge bracht worden zoodat ze in sommige dorpen in haar radeloosheid reeds op een beginnen te loopen en het ver trouwen in Regeering en Volksver tegenwoordiging bij zeer velen reeds vrijwel geheel verdwenen is. wordt ook Uw baby, als hij zijn slaapje maar ongestoord kan genieten. En slapen doet het, wanneer U de roode, gesmette en stukke plekken van zijn huidje verzacht en geneest door ze in te wrijven met M(jnhardt’s Kinderzalf. Doos 25, Tube 40 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Qg van het wetsontwerp tot de melkveehouderij met alle bespoedigen. De nood dag. En iedere dag W.r. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van de ingezetenen, dat vervroeging van den wetteljjken tijd met één uur zal plaats hebben in den nacht van 21 op 22 Mei a.s., des voormiddags 2 uur. Workum, den 19 Mei 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. de desbetreffende post op de begroo- ting niet is uitgeput. Weth. de Vries maakt de opmer king dat ook is ingekomen een ver zoek van bewoners in het Heiden schap om een sloot te slatten. Dit verzoek is doorgezonden om advies en zal dus eerst in behandeling moeten komen. Wenscht de Raad dit niet, dan zou met het verzoek van de arbeiders rekening kunnen worden gehouden. De voorz. deelt hierop mede, dat thans de berekening over het plan Heidenschap in zijn bezit is. Een grondige verbetering zou kosten f6500; een verbreeding tot 80 cM. f1400. De vraag is nu wat van het moeste belang moet worden geacht en hij wenscht daarom geen directe behandeling. Alle raadsleden nemen verder nog aan de bespreking deel, waarbij tot uiting komt, dat men werk noodig acht. De heer Leeuw doet tenslotte het voorstel om heel gauw in een spoedeischende vergadering bijeen te komen zonder presentiegeld om beide verzoeken onder het oog te zien en dan te beslissen. Over het plan Hei denschap is nog wel een en ander te zeggen. Aldus besloten. Besloten werd medewerking te ver- Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het door hen den Raad in zijne vergadering van 17 Mei 1932 aangeboden beredeneerd verslag van hetgeen met betrekking tot verbetering der Volkshuisvesting in deze gemeente over het jaar 1931 is verricht, vanaf heden gedurende veertien dagen ter Secretarie ter Inzage is nedergelegd. Workum, den 18 Mei 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Amsterdam) tegen een boom op het -j Meppel. De auto, bela- ppelen, reed geheel heen, door het hek en struikgewas in den tuin van den heer M. C. Boom en bleef vervolgens mid den in den tuin in den grond ste ken. Van de auto werden de voor wielen afgerukt en deze kwamen er onder te liggen, terwijl verder zware averij werd aangericht. Het hek werd versplinterd en de struiken uit elkaar gerukt. Het was ’n groote chaos en men kan zich niet begrijpen, dat alles zoo goed (zonder persoonlijke ongevallen) afliep. De gemeente-politie was na enkele minuten aanwezig en stelde naar het gebeurde een onderzoek in. De zeer belangrijke schade wordt door verzekering gedekt. De 5 ton aardappelen werd overgeladen en zoo later naar Apeldoorn verder ver voerd. ig en verantwoording van jezondheidscommissie Bolsward goedgekeurd met een batig Afschrift van een door het comité van actie voor de verbetering van de verkeerswegen in den Z.W.-hoekvan Friesland tot Gedep. Staten gericht verzoek om een spoedige uitvoering van de plannen tot verbetering van den weg Workum—Parrega—Bols ward te willen bevorderen. Dit stuk wordt toegezonden, teneinde het ver zoek bij Ged. Staten te ondersteunen Advies van B. en W.: Onder dagteekening van 9 Decem ber 1931 is door de gemeentebesturen van Bolsward, Wonseradeel en Wor kum tot Ged. Staten een schrijven gericht, waarvan een exemplaar hierbij wordt overgelegd, met verzoek te willen mededeelen of bevorderen dat de verbetering van den weg Workum—Bolsward op het eerstvol gende 3-jaarlijksche werkplan wordt geplaatst. Tot heden is op dit schrijven geen antwoord ontvangen, waaruit wij afleiden, dat het onderzoek, dat van de zijde van Ged. Staten wordt ingesteld, nog niet is afgeloopen. Wij achten het in dit stadium niet wen- schelijk, aan het schrijven van het comité adhaesie te betuigen, maar zouden het liever willen zien be schouwd als een adhaesiebetuiging L, ig aan het hierboven genoemd schrijven van de 3 gemeentebesturen. De heer de Roest meent dit advies te moeten bestrijden. Het duurt te lang en het wordt tijd dat heeren Ged. Staten hun standpunt vaststellen. De kwestie van die verbetering is zeer urgent en is noodzakelijk. De heeren Faber en Leeuw onder schrijven dit standpunt van harte. De laatste brengt de wensch naar voren, dat B. en W. door persoonlijk bezoek de zaak zullen kunnen bespoedigen. Onze gemeente zal zelf zooveel mo- Chr. Besturenbond en de R.K. Work- gelijk op de voorgrond mooton treden liedenvereeniging om voor de werk- loozen een steunregeling in te voeren. d. Verzoek van B. en W. vanOost- stellingwerf om adhaesie te betuigen aan het door den raad dier gemeente tot den Minister van Blnnenlandsche Zaken en Landbouw gericht adres om de centrale werkverschaffings- objecten wederom iedere week voor alle tewerkgestelde arbeiders open te stellen en ook ongehuwde werkloozen tot de van rijkswege gesubsidieerde werkverschaffing toe te laten. e. Schrijven van den Minister van Economische Zaken en Arbeid, dat de verordening als bedoeld in art. 9, le lid der Winkelsluitingswet 1930, de Koninklijke goedkeuring heeft ver worven. f. Uitslag van de op 2 Mei 1932 gehouden aanbesteding van het verf- en behangwerk aan gemeente-gebou- wen en bruggen, over 1932. Gegund aan W. de Jong en C. L. de Vreeze voor f 448.50. Uitslag van de op 4 Mei 1932 door het gemeentebestuur gehouden aan besteding voor het verbeteren van den weg door het Workumer-Nieuw- land vanaf Workum—Nieuwe Aanleg. Hoogste inschrijver f91.980. Laagste f79.400. Gegund aan de N. V. Neder- derlandsche Basalt Mij te Zaandam. Uitslag van de op 9 Mei 1932 ge houden aanbesteding van het vervoer van wegenmateriaal langs de wegen. Ingeschreven werd voor vervoer van 350 M.3 split en 50 ton teer door: A. Zijlstra, IJ. Bouma, A. Seekles en H. Wouda, en Jan Feenstra reap, voor 214.50250.— 295.— en 400 gulden. Voor vervoer van 120 M.! teerporfier door dezelfden voor 54; 75; 100; en 75 cent per M.1 Gegund aan de laagste inschrijver de heer A. Zjjlstra. Punten a t/m f zonder hoofdelijke stemming voor kennisgeving aange nomen. g. Verzoek van P. T. Visser om de door hem bewoonde opzichterswoning wederom te mogen inhuren. Waar deze woning reeds aan den heer Tj. Hagen was verhuurd voor f50.— per jaar, moest er afwijzend worden be schikt. h. rekenini de g( werd saldo van f566.12. groene strand f1650. Neemt men deze verdeeling als juist aan, dan bedraagt de huur voor de sluiswachterswoning als boerderij f200 f1650 f1850. Bovendien moet de pachter nog f100 voor de hooibergplaats, f25 voor het onder houd van de hekken aan den Makku- merdijk en de helft van het onder houd der woning, geschat op f200 betalen. In hunne hierbij overgelegde ver zoekschriften vragen de pachters, in verband met de ongunstige tijdsom standigheden, vooral voor het vee- houdersbedrijf, eerstgenoemde om met Mei 1932 eenige vermindering van den pachtprijs of eene herziening van het contract en laatstgenoemde eene pachtprijsvermindering van 30 Wij leggen u deze adressen ter be slissing voor, zonder u daarover van advies te dienen, omdat wij niet zóó volledig met den toestand in het vee houdersbedrijf op de hoogte zijn om met kennis van zaken een juist oor deel over deze verzoekschriften te vellen. De aandacht wordt verder geves tigd op het wetsontwerp—Ebels, waar bij betrokkenen met een beroep op de wet deze vermindering voor een desbetreffende commissie kan verde digen. De meest gewenschte oplos sing is echter een minnelijke schik king. De heeren Dijkstra en Brandsma verwonderen zich er over dat pach ters reeds na afloop van het eerste (Zie vervolg Raadsverslag pagina 4.) Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen bil deze ter open bare kennis, dat de Raad dezer ge meente bij zijn besluit d.d. 17 Mei 1932, overeenkomstig artikel 72 der L.O.-wet 1920, aan het bestuur der Gereformeerde Schoolvereeniging te Workum, zijne medewerking heeft toegezegd voor de aanschaffing van 3 nieuwe schoolbanken. Tegen genoemde beslissing bestaat binnen 30 vrije dagen beroep open bij Gedeputeerde Staten dezer pro vincie. Workum, den 18 Mei 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. Goot. paard voor- aden van de weer Wat is de grondregel van het ver keer „Hou rechts en rij bij het inhalen links voorbij." Zouden alle vervoermiddelen, lang zame en snelle, op een breeden weg evenveel rechts moeten houden? Neen. We hebben in les 9 geleerd hoe minder spoed, hoe dichter bij het trottoir. Op het linker plaatje maken er twee een fout. De jongen op de flets, die den voerman rechts voorbij wil rijden, maar ook de voerman op den wagen maakt een fout, omdat hij niet genoeg rechts hield en daardoor den wielrijder als ’t ware uitnoodigde, hem aan den verkeerden kant, dus rechts, in te halen. Dat brengt ge vaar mee, want als nu die voerman naar rechts wil uithalen, omdat hij een signaal van een auto achter zich hoort, dan raakt de fletser beklemd tusschen het trottoir en de kar. Op de rechter teekening rijdt de voerman goed en zooals het behoort, dicht langs het trottoir en het meisje op de flets gaat hem, zooals het moet, links voorbij. De fletser aan den over kant van den straat doet het ook goed en laat de auto alle ruimte om hem voorbij te rijden. Zoodra het meisje het bij is moet ze het mii straat weer vrij laten en dus naar rechts gaan, maar niet vlak vóór het paard langs, want dan maakt ze dat paard aan het schrik ken. Dat plotseling voor een ander langs gaan heet „afsnijden," of met een uitheemsch woord „coupeeren” en ieder begrijpt wel, dat dit gevaar en ongelukken kan veroorzaken. Onthoud dus goedHaal links in en ga dan geleidelijk weer naar den rechterkant van den weg. nieuwe schoolbanken ten behoeve van de Ger. school, noodzakelijk ge worden door vermeerdering van het aantal leerlingen op 1 Mei 1932. Kosten f63. Verzoek van C. de Jong, pachter van het le tolhuis op den weg Wor kum—Bolsward en van H. S. Haijte- ma, pachter van de zeesluis etc., om vermindering van pachtprijs. Het advies van B. en W. luidt: Aan Catr. de Jong is met ingang van 5 Maart, 1 en 12 Mei 1931 voor den tijd van 3 jaren verpacht, de be woning van het le tolhuis op den trekweg Workum—Bolsward, de op brengst en bediening van den tol en de draaibrug, het bij dat tolhuis ge legen land met het grasgewas van de bermen der wegen voor de som van f2251 bij bestendiging of f1411 bij opheffing van den tol. De verdeeling van de pachtsom over de verschillende posten der be groeting is als volgt: Opbrengst tol brus Grasgewas bermen Huur woning land Neemt men deze verdeeling als juist aan, dan bedraagt de huur voor het le tolhuis als boerderij f361 f200 f550 f 1111. Bovendien moet de pachter nog f100 maalgeld per jaar betalen. Aan H. S. Haijtema is met ingang van 5 Maart en 12 Mei 1931 voor den tijd van 3 jaren verpacht de bewo ning van de sluiswachterswoning, het grasgewas van een perceel weiland in het Workumer Nieuwland, van de Hindelooper- en Makkumerdfjk bene vens den aanwas van het strand en de opbrengst van de sluis-, vuur-, haven- en bakengelden voor de som van f2300. De verdeeling van deze pachtsom over de verschillende hoofdstukken der begrooting is als volgt: Sluis-, vuur-, haven en bakengeld Sluiswachterswoning Grasgewas zeedijken en groene strand Verslag van de verga den Raad der Gemeente WORKUM, op Dinsdag 17 Mei 1932, middags 7 uur. Voorzitter de heer C. E. van Koets veld, Burgemeester. Secretaris de heer D. van der Goot. Afwezig mot kennisgeving, de heer P. Gaastra, wethouder. Ingekomen stukken. a. Resoluties van God. Staten, hou- tevens herinnering dondo goedkeuring van do volgende raadsbesluiten 1. wijziging begrooting 1931 on 1932. 2. onderhandsche verhuring van de le kamer dor z.g. opzlchterswonlngen aan Tj. Bouwman - 3. verlaging van den huurprijs voor oon gedeelte binnonborm van don trokwog Workum—Bolsward. b. Resolutie van Gedep. Staten waarbfl d* beslissing omtrent hot uitbreidingsplan voor 6 maanden wordt verdaagd; c. Vorzook van do besturen der tl Auto-ongeval te Meppel. Woensdagmorgen 5 uur reed, ver moedelijk door een malheur, een groote zeswielige vrachtauto van den sneldienst„Het Noorden"(Groningen— Zuideinde te den met aarda] over den boom B< en niet anderen laten voorgaan. De Voorz. meent te moeten opmerken dat van achteraan komen geen sprake is. Hij blijft aan het advies van B. en W. vasthouden en meent dat een schriftelijke behandeling beter is dan een mondelinge. Weth. de Vries is het met de heeren volmaakt eens, dat verbetering nood zakelijk moet worden geacht. Workum heeft getoond betere wegen te willen en wil zich dat met flnancieele offers getroosten. Hij wijst de beschuldiging van den heer Leeuw dan ook af. De gemeente is nooit in gebreke geble ven. Laten we een stemming voor komen door aan Ged. Staten mede- deeling te doen dat de Raad gaarne spoedig antwoord wenscht op haar schrijven. Men bereikt dan hetzelfde. Na repliek waarin partijen niet nader tot elkaar komen, wordt het voorstel—B. en W. aangenomen, maar zal de weg worden gevolgd door Weth. de Vries aangegeven. De heer Brandsma deed nog de mededeeling dat deze weg bij verbe tering zooveel zal kosten, dat de meeste wegen in Friesland dan niet aan de beurt kunnen komen. De heer Faber vreesde, dat wan neer men niet spoedig met deze weg begon, ook de weg over Parrega wegens slechte toestand zou moeten worden gesloten en dan is de Z.W.- hoek geïsoleerd. j. Verslagen over 1931 van 1. Inrichting voor ooglijders Groningen 2. hetgeen met betrekking tot ver betering der Volkshuisvesting in deze gemeente is verricht; 3. het Friesch Volkssanatorium te Appelscha 4. de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland. Z. h. s. voor kennisgeving aange nomen. k. Mededeeling van B. en W., dat besloten is de naam „Armhuis" te veranderen in „Tehuis voor ouden van dagen”. Z. h. s. voor kennisgeving aange nomen. Mededeeling werd gedaan van een adres van georganiseerde werklooze arbeiders, die verzoeken om werkge legenheid te scheppen, waar de uit- keeringen van het B. A. teslecht zijn en andere inkomsten grootendeels moeten worden ontbeerd. B. en W. stellen voor dit adres om prae- advies aan hun te zenden, omdat het te laat is binnengekomen. De heer de Roest wenscht de mo gelijkheid onder het oog te zien van airecte behandeling. Wanneer de be grooting het toelaat zou hij de wensch der arbeiders tot de zijne willen ma ken om de Brandeburevaart verder uit te baggeren. Hjj meent dat de gelden nog niet geheel zyn verbruikt en toont de noodzakelijkheid van het scheppen van werkgelegenheid aan. De voorzitter meent niet anders te kunnen voorstellen doordat het niet in het college van B. en W. is ge weest. Een feitelijke heropening van de debatten over de werkverschaffing wenscht hij niet. Spr. meent dat de post is uitgepi De heer de zegt, dat dit toch geen werkverschaf- flngs-object is en bewijst tevens dat va niet is uitgepüt. eth. de Vries maakt de opmer- van bewoners in het Heiden- J FRISO. MAAL LlNkö IN

Friso nl | 1932 | | pagina 1