Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. J. VAN DOUWEN KUIPERS Goudsmid-Horloger Markt Huiduitslag. REPARATIES aan Goud-, Zilver en Uurwerken worden door ons in eigen werkplaats steeds solide, net en billijk uitgevoerd. SLAPELOOS Mijnhardt’s Zenuwtabletten ZATERDAG 28 MEI 1932. 58ste Jaargang No. 22 Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Bekendmaking. Algemeen weekoverzicht. Het kleine woord. Bekendmaking. en FLORIS C. (Nadruk verboden.) ■aat met andere, jebouwd volgens 't Maier- •it laatste staat in verband Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterltyk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten W Een vertrouwd adres ;ecompli- nr De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager Hoofd-en Kiespij?^ MIJNHARDT’5 POEDERS Tusschen minister Verschuur en den oud-minister Dr. Posthuma, voorzitter van het Comité voor Economisch Ver weer uit de landbouworganisaties, is een scherp persoonlijk conflict gere zen. Dr. Posthuma had in een tele gram aan de regeering en speciaal aan minister Verschuur, op scherpe wijze gebrek aan voortvarendheid terzake de hulpverleening aan het platteland verweten. Minister Ver schuur voelde zich door den toon van het telegram gegriefd en hij j een toon,door welke déze 'zich gegriefd voelde. De heeren moesten het geschil nu maar bijleggen, want voor zulke spiegelgevechten is nu geen tijd. De Melkwet is deze week in de Kamer geweest en als alles daar goed gaat, wat we aannemen, dan ziet het er voor de boeren inder daad wat beter uit. De consumenten zullen wat méér voor hun melk, boter en kaas moeten gaan betalen, maar toch niet meer dan billijk is om den boer-producent te vergoeden voor zijn arbeid. Oók nam de regeering een belangrijk besluit inzake het koe len van boter; de kosten daarvan, ook voor wat de reeds opgeslagen voorraden betreft, zal ze voor haar rekening nemen. Overigens zijn de economische pers pectieven nog weinig hoopvol. De Mijn-industrie is opnieuw getroffen door verzwaarde contingenteerings- maatregelen in Frankrijk. Uitvoering dus van het plan van het Comité voor Economisch Verweer, om aan Duitschland boter tegen steenkolen te ruilen, zou weinig geschikt wezen om deze Limburgsche nijverheid te schra gen. Ons volk zal juist moeten leeren om de binnenlandsche kolen boven die uit den vreemde te prefereeren. Lapmiddeltjes helpen niet. Onze re geering, al antwoordt ze niet onmid dellijk op alle driftige of zenuwachtige epistels, is wel degelijk actief. Ze heeft de Duitsche regeering aan het verstand trachten te brengen, dat we hier méér respect verwachten voor een klant, welke van Duitschland drie maal meer kóópt dan het aan dat land levert. En toen de Duitsche Burgemeester en Wethouders van WORKUM maken bij dezen bekend, dat op Zaterdag den 28 Mei 1932 een exercitie, met den brandspuit zal worden gehouden, des namiddag te 4 uur op het Marktplein. Workum, den 24 Mei 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. Goot. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep, droog daarna voorzichtig af, doe er dan wat Purol op en strooi daaroverheen nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. De landkaart van Nederland herzien. Economisch nieuws. Klein goed. Als alles goed is gegaan, dan heb ben we deze week de Zuiderzee verloren en is het Flevomeer gescha pen. Door het gereed komen van den Afsluitdijk is da Zuiderzee definitief „Er z(jn dalen in onze harten, veroorzaakt door gebrek aan liefde jegens elkaar; er zijn dalen van achteloosheid en ver- waarloozing van werk, die ver hoogd moeten worden. De ber gen van trots en eigen wil moe ten verlaagd wordende krom mingen van leugen en mislei ding moeten recht gemaakt worden, en de hobbelige paden van boosheid en ongeduld moe ten glad gemaakt worden.” G. POTTER. De grond van levenswijsheid die in sommige spreekwoorden besloten ligt, zooals bijvoorbeeld: „spreken is zil ver, zwjjgen is goud”, herinnert ons er aan, dat het belangrijk is, om niet als een hol vat bij de minste, ge ringste aanraking overmatig veel ge luid te geven, doch ervoor te waken, dat hetgeen onze mond verlaat, goed en weloverdacht is. Het gi woorden, als met zooveel goede dingen; het komt niet aan op kwantiteit, maar op kwaliteit, op de kwaliteit van gedachten, die er achter onze woorden staat. Of om een nog ander beeld te gebruiken: het komt aan op de dekking, zooals bij bank biljetten. Staat er gouddekking ach ter de biljetten, dan neemt ieder de biljetten gaarne in betaling en heb ben ze waarde. Zoo met onze woor den staat er een dekking van gou den gedachten achter, dan zullen onze woorden ook van waarde ge acht worden en gaarne door de an deren aanvaard worden. Laten we dus zorgen dat er achter onze woor den het goud van karakter staat, het pure goud van eerlijkheid, oprecht heid, van ware broederliefde, van vergevensgezindheid, van vertrouwen in de leidende en beschermende in vloed van een oprecht verlangen om goed te denken en te handelen, vol gens onze beste begrippen. Wanneer we dus waken voor een „inflatie van onze woorden en onze mond maar niet steeds rusteloos laten ratelen, zooals de bankbiljettenpersen in den inflatietijd bij de pogingen om steeds meer van een steeds waarde- loozer wordend bankbiljet te produ- ceeren, dan leeren we het gebruik van het kleinste woord waardeeren. WORKUM. De Directeur van het P.T.T.-kantoor alhier vestigt er de aandacht van belanghebbenden op dat in verband met de invoering van de zomerdienstregeling de postbus aan het station des morgens niet meer vóór het vertrek van den trein om 11.05 uur wordt gelicht. Belanghebbenden worden er op attent gemaakt, dat thans het eerste gedeelte van de verschuldigde Grond belasting 1932 behoort te worden aan gezuiverd. Met de vervolging zal spoedig een aanvang worden gemaakt. 26 Mei. De heer B. IJ. Wielinga, oud-Dir. der voormalige Bflz. Normaal lessen alhier, is benoemd tot RJjks- gecommitteerde voor de eind-examens aan de Gemeentelijke en BQz. Kweek scholen te Groningen. den 26 Mei 1932. Naar wfl ver nemen, zal by de oefening van de brandspuit op a.s. Zaterdagmiddag tevens onderzocht worden in hoever re de waterleiding thans voor brand- Door de autoriteiten wordt n.l. ver- (ex Gaasterdyk) en „Grootekerk” (ex Grootendyk), meldt de „Scheepvaart.” Deze schepen zullen o.a. worden ver lengd en zullen een nieuwen steven krijgen, g, patent. Di met de gunstige resultaten, welke men heeft gekregen met het s.s. „Slamat” van den Rotterdamschen Lloyd, dat kort geleden op gelijke wyze is verbouwd. Hevig onweer boven Polen. Geheel Polen is Dinsdagnacht door een hevig onweer geteisterd. Op ver- te hagels de te velde staande gewas sen vernield. Te Warschau werd een in een kinderspeeltuin staande boom door den bliksem getroffen. Zes kinderen, die onder den boom stonden te schui len voor de regen, werden gewond. Uit een hinderlaag neergeschoten. Op den weg van Rohr naar het landgoed Hofteich (Dtl.) is Dinsdag nacht de eigenaar van het landgoed, de voormalige bankdirecteur Richter uit een hinderlaag neergeschoten. Waarschijnlijk was hy niet direct dood en hebben de moordenaars hem door slagen op het hoofd afgemaakt. De justitie stelt een onderzoek in. Ontploffing in een filmfabriek. In een chemische fabriek te Lyon die in hoofdzaak films en ander licht gevoelig materiaal vervaardigt, ont stond Dinsdagmiddag een hevige ont ploffing waardoor het gebouw geheel werd vernield. Twee arbeiders wer den gedood en vijf zwaar gewond. De „Kieldrecht” verkocht. Het te Rotterdam opgelegde s.s. ,jKieldrecht” van de Stoomv. My. „Maas” te Rotterdam, bruto 6247 ton en netto 3839, gebouwd in 1924 is behoudens inspectie verkocht aan Unter-Weser Reederei te Bremen. Nederlander in België aangehouden. Te Brasschaet in België werd een inwoner van Brecht, zekere Lode Daems, door een auto, welke bestuurd werd door den Nederlander L. uit Sliedrecht, overreden en gedood. De chauffeur werd door het parket, dat ter plaatse, ’n onderzoek instelde, on der aanhoudingsmandaat gesteld en in de gevangenis opgesloten. Inbraak in een Boerenleenbank. Woensdagnacht omstreeks 4 uur hebben dieven zich toegang verschaft in het kantoor van de Boerenleenbank te Ouderkerk a. d. Amstel. Na eerst achter het gebouw te hebben gepro beerd een raam te openen, welk raam echter met luiken en ijzeren balken vastzat hebben zy de aan de straat staande ramen stuk gesneden. Door dit gat zyn ze op het kantoor gekomen. Daar er geen los geld aanwezig was, hebben de dieven getracht de brand kast te forceeren. Toen dit niet gelukte zyn zy naar boven gegaan naar de slaapkamer van den heer M. Op het gerucht was de heer M. wakker ge worden en heeft hy met een stok op de ramen van zijn buren geklopt, tot deze wakker werden. De dieven zijn daarop overhaast gevlucht. Niets wordt vermist. Van de dieven ont breekt elk spoor. Ten slotte is een woord maar een nietig ding, een kleinigheid. Maar ons heele leven, onze heele omgang met de andere menschen, is toch feitelyk een aaneenschakeling van zulke klei nigheden. En al die kleinigheden sa men vormen. ons leven. De wyze waarop anderen weer op onze woor den reageeren en door ons denken en doen beïnvloed worden, en hoe zy daarop op hun beurt handelen, deze heele samengesteldheid van acties en tegenacties geeft ten slotte een be paalde richting aan ons leven. Van hoe uitnemend belang is het dan, er voor te waken en te zorgen, dat de daden en gedachten die van ons uit gaan, goed, liefhebbend, vriéndelijk z(jn, omdat we door het bovenstaande kunnen zien, dat we daarmee zaad uitstrooien, dat wij straks in de daden van anderen hebben te oogsten. En wie meent zich op de beste wijze door het leven te kunnen slaan, door een niets ontziend egoïsme, door uit sluitend aan eigen voordeel en gewin en gemak te denken, door een in toe passing brengen van het dogma der uiterste domheid: „de brutalen heb ben de halve wereld”, die mocht wel eens even stilstaan by het oude woord Wie wind zaait, zal storm oogsten. Een klein woord, dat we maar al te dikwijls vergeten, en dat toch in staat is blijheid en een overvloed van goeden wil wakker te roepen, is: dank u. Iemand die de Zuidzee-eilan- den bestudeerde, vertelde onlangs dat de inboorlingen daar geen „dank u” kunnen zeggen, omdat ze daarvoor de overeenkomstige woorden niet kennen. Als een Zuidzee-eilander dank wil betuigen, kan hij hoogstens zooiets zeggen als„dat is 't wat ik noodig had Maar wij, als beschaaf de menschen in een veel gecompli ceerder maatschappij willen dat kleine woord, dat dankbaarheid, liefde, vrien delijkheid en vertrouwen in denoo_o mensch uitdrukt, niet missen. En la- telegrafeerde Dr. Posthuma terug op ten we de wenk ter harte nemen: vergeet vooral niet hen te danken, die u misschien het liefst en het naast zijn, wier diensten zoo dikwijls als vanzelfsprekend worden aanvaard, terwijl ze dank noch goedkeuring van u ondervinden. We leven in een r(jke wereld, waarin het betrekkelyk licht is om te krijgen wat we hebben willen. Maar dit verkrijgen van iets beteekent opoffering en diensten van anderen, die gewoonlijk veel meer terug geven, dan waarvoor ze betaald worden en die naar belooning uitzien, die niet altijd in loonzakjes wordt aangetroffen. Een woord van lof is een klein ding om naar uit te zien, maar het is zoo’n machtig mooi ding, als we het vinden. een binnenwater geworden. Daarmee is tevens aan duizenden een bron van bestaan ontnomen, maar misschien zullen nóg meerderen op het aan de baren ontwoekerd gebied zich eens een nieuwe toekomst kunnen schep pen. Laten we het hopen. De eerste plannen tot drooglegging van de Zuiderzee dateeren van 1849 (ontwerp Van Diggelen), waarin ook de Wad den- en Lauwerzee waren begrepen. In 1866 publiceerde Ir. Beyerink een tweede plan (afsluitdijk via Urk). In 1877 werd het eerste wetsontwerp tot drooglegging door het ministerie- Heemskerk ingediendlater werd het door, het ministerie Kappeyne van de Copello ingetrokken. Een initiatief- ontwerp van het Friesche kamerlid Buma werd in 1882 ingediend en een jaar later verworpen. In 1887—1891 werd het plan—Lely geschapen, dat thans in uitvoering is. Voorstellen tot gedeeltelijke uitvoering van het plan—Lely werden in 1901 en 1907 verworpen; in 1918, toen Ir. Lely voor de derde maal minister was, werd zyn plan aanvaard. De werk zaamheden der drooglegging begon nen in 1920; in 1925 kwam de dijk N.-H.-kust naar Wieringen tot stand in 1929 de dyk Wieringen—Medem- blikin 1930 werd de Wieringermeer droog gemalenthans kwam de alge- meene afsluitdijk N.-Holland—Fries land tot stand. Het staat op het oogenblik nog niet vast, in welk tempo de werkzaamhe den der inpoldering zullen worden voortgezet. Ware het werk een halve eeuw vroeger uitgevoerd, dan zouden de kosten zeer zeker reeds lang door de baten zijn gedekt, maar op het oogenblik is er geenszins een drin gende behoefte aan den grond, welken men met zooveel moeite en kosten aan de zee ontwoekert, «-naar we mogen aannemen, dat de tijden wel weer een gunstiger aspect zullen gaan vertoonen. Op het oogenblik hebben onze ingenieurs in de Zuiderzee nog slechts technische wonderen verricht moge de dure onderneming ook nog eens economische baten gaan af wer pen. Op een deel der Zuiderzeegron- den verrijzen reeds huizen, kerken en scholenprinses Juliana onthulde van de week een gedenkplaat in de eerste N. H. kerk in den Wie- ringerpolder. Prijzen der paarden. Op verschillende plaatsen in hetN. en O. van het land werden paarden markten {gehouden. De handel was overal matig of traag. In Deventer was voor Duitschland nog al vraag, naar goede, zware werkpaarden, waarvoor f300—f350, voor 2-j. Belgen f 180—f225, id. veulens f 120—f 150 be taald werd;look goede werkpaarden waren te verkoopen voor f210—f240, 3-j. voor f240—f265. Landbouwtuig- paarden werden te Diever verkocht voor f270—f310, 3-j. voor f240-f265, 2-j. voor f 150—f200, werkpaarden voor f 170—f220. De remonte-commis- sie kocht in de prov. Utrecht 9 stuks. Op Pinkstermarkt in Utrecht was de handel slecht. De aanwezige Zwitsers kochten niet. Belgen en tuigpaarden brachten pl.m. f350 op, een enkel best paard f400; 2-j. tuigpaarden f 150—f275, Belgen f250, jaarlingen tuigp. f95-f 150, Belgen f 175. De slachtpaarden golden hier tot 40 ct. per Kg., in Hengelo (G.) werd voor Russische hitten f 100—f 175 betaald. Mond- en klauwzeer. Van 17—24 April kwamen voor in Gelderland 6 gevallen in 6, in Noord- Holland 3 gevallen in 3, in Zeeland 2 gevallen in 2, in Noord-Brabant 7 gevallen in 6, in Limburg 4 gevallen in 4 gemeenten, in Overysel en Utrecht 1, in Groningen, Friesland, Drente en Zuld-Holland 0, totaal 24 gev. in 23 gem. Van 24 April—1 Mei kwamen voor in Friesland en Zeeland ieder 2 ge vallen in 1, in Overysel 2 gevallen in 2, in Gelderland 10 gevallen in 7, in Noord-Brabant 5 gevallen in 5, in Limburg 3 gevallen in 3 gemeenten, in Noord- en Zuid-Holland ieder 1, in Groningen, Drente, Utrecht 0, totaal 26 gev. in 21 gem. Van 1—8 Mei kwamen voor in Gelderland 9 gevallen in 6 en in Noord-Brabant 5 gevallen in 5 ge meenten, in Groningen, Friesland, Overijsel en Zuid-Holland 1, in Drente, Utrecht, Zeeland en Limburg 0, totaal 18 gevallen in 15 gemeenten. Uitvoer van runderen. Van 17—24 April werden goedge keurd voor uitvoer naar België 28, Italië 90 en Frankrijk 242, totaal 360 runderen. Van 24—30 April werden goedge keurd voor uit voer naar België 236 en Frankrijk 149, totaal 385 runderen. Van 1—7 Mei werden goedgekeurd voor uitvoer naar Frankrijk 120 run deren. Opdrachten aan den scheepsbouw. Aan de werf Wilton—Feyenoord te Rotterdam is opgedragen het verbou wen van twee schepen voor de Ver- eenigde Nederlandsche Scheepvaart- blussching dienstbaar is. maatschappij, n.l. de „Gaasterkerk” Door do ootorftoftoo Onrustig en Overspannen. Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 ct. By Apoth. Drogisten. Burgemeester en Wethouders der gemeente WORKUM Gelet op artikel 16 der Drankwet 1931, St.bl. 476 brengen ter openbare kennis, dat b(j hen is ingekomen een verzoek schrift overeenkomstig artikel 3 dier wet van HENDRIK DE VRIES, koffiehuishouder, domicilie kiezende te Workum, w(|k E no. 40, om een tapvergunning. Een ieder, die tegen het verleenen van deze vergunning bezwaren heeft, kan deze, binnen twee weken na de dagteekening van deze bekendmaking, by Burgemeester en Wethouders schriftelijk indienen. Workum, den 25 Mei 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. regeering weigerachtig bleef om eenige tegemoetkomendheid te be trachten, heeft onze regeering in Ber- lyn laten mededeelen, dat als geen resultaten bereikt worden, Nederland tot een eenzijdige deviezenregeling, d. w. z. tegen Duitschland gericht, zal overgaan. Minister Verschuur zei het op Woensdag in de Kamer, dat thans een verdrag van „lamme goedzak” niet in overeenstemming met den nood in ons land is, een verklaring, welke luide werd toegejuicht. Het zal heel ons volk goed doen, dat de regeering met zooveel energie, ja met eigenlijk on-Hollandsch temperament hier voor schillende plaatsen werden door groo- onze belangen, voor onze rechten 1 opkomt. De Amsterdamsche raad nam nu toch met meerderheid van stemmen de kortingsvoorstellen van B. en W. aan. De drie neutrale middenstanders dreven hun désperado-politiek door, maar drie sociaal-democraten nivel leerden hun invloed, door thans met het voorstel van B. en W. mee te gaan. O n 1 - r t&r. Doos 45ct Per stuk 8 ct I” Bij Uw drogist

Friso nl | 1932 | | pagina 1