Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. J. VAN DOUWEN KUIPERS Schoonheidsontwaken. REPARATIE’s Collecte Gewapenden Dienst. ZATERDAG 4 JUNI 1932. 58ste’Jaargang No. 23 Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. Predikbeurten. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 1 ONS WERK. aan Uurwerken die spoed vereischen in FLORIS C. (Nadruk verboden.) Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Zooals de milde stralen der voorjaars zon een bloesem van schoonheid aan boom en struik tooveren, wekt het dagelflksch gebruik van „Zij”-Ciême een nieuwe lente in Uw huid. In prjjzen van 20—30—45 en 75 cent. Gevonden voorwerpen. Dameshandschoen bij J. Deinum, Noord. Kinderhoedjebij B. Wiegerink, Stationsweg. Portemonnaie met inhoud bij F. van ’t Veer, Dwarsnoord. Dop van benzinereservoir bij A. Sierkstra, Noord. Kinderkousen bij S. Mein, ZQlspad. Duimstok bij L. de Haan, Noord. Kindermuts bij J. Koornstra, Noord. Doublé Broche bij J. Douma, Stationsweg. Jongensjasje, koperen gewicht, kousen, nikkelen horloge ketting en huissleutel aan 't politie bureau. Workum, 3 Juni 1932. De Hoofdagent van politie, J. v. d. SCHAAF. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Blijkens een advertentie in dit nummer is de hoofd-vertegenwoordi- ging van het nieuwe poetsmiddel „Rogmo” opgedragen aan den Heer Gielstra alhier. Het maandblad voor de vereeniging van Nederlandsche huisvrouwen beval aan haar negen en twintig duizend lezeressen dit nieuwe poetsmiddel ten zéérste aan. Wij twijfelen niet of dit artikel, in den handel gebracht door onzen oud- stadgenoot Haijtema, zal ook in onze plaats z’n waardeering wel vinden. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis, dat de collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden (Fonds voor oud-militai- ren) in deze gemeente zal worden gehouden in de week van 6—10 Juni e.k. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. dingen de eerste: de eerste bijvoor beeld, die de traditioneele 13 Meter manege varen liet en een reuzenarena schiep en de eerste, die echte Indianen naar Europa bracht, steeds weer is hij de eerste. 28 Mei 1932, ’s middags te 1 uur 2. De afsluitdijk gedicht. De Zuiderzee is een meer. WORKUM, 2 Juni 1932. Zaterdag j.l. had te Hindeloopen de wedstrijd plaats tusschen H.V.V. I en „Storm vogels” I, alhier. Met belangstelling zagen we deze match tegemoet, om dat reeds jaren lang de clubs van Hindeloopen en Workum op ongeveer gelijke sterkte staan. Onder leiding van den heer Harsta van Koudum, wordt om goed 5 uur begonnen. Niettegenstaande de Hin- deloopers eerst tegen wind en zon in spelen, zijn ze in de meerderheid en zoo komen er al spoedig eenige goals. Het derde doelpunt wordt uit een corner prlma-prima ingeschoten. De Workumers nemen het te kalm op en maken het de H.V.V.-keeper voor de rust niet lastig. Wanneer er gedraaid wordt, staat het 4—0 voor H.V.V., wat ze te danken heeft aan haar vastberaden doorzetten en.aan de achterhoede van „Stormvogels”, doordat de Wor kumers meermalen naar 't scheen met 5 man in de halfllnie speelden, wat hierop neerkomt, datjuist het sterkste Wie is de populairste man van Europa Zoo in aller haast bedacht wie zou dat kunnen zijn Een dichter Een componist? Misschien een politicus? Namen komen voor onzen geest en verdwijnen weerMaar laten we eens onder onze Circusdirecteuren rond kijkenWat denkt u van Hans Stosch—Sarrasani Sarrasani, die ongeëvenaarde Showman, die sedert 31 jaren de wereld gespannen houdt, die zich populariteit „gewrocht heeft,” doordat hij zijn circus tot het grootste van Europa maakte, tot de „mooiste show van twee werelddee- len.” Doordat hij millioenen en mil- lioenen menschen geluk schonk. Doordat hij in den waarsten zin van het woord het „Volkstheater” schiep. Een phantastische bontgekleurde legertros vergezelt Sarrasani, als hij door de werelddeelen reist, des nachts zijn circus der tienduizend opbouwt, in de grootste manege der wereld de wonderen uit alle wereld deelen voor de oogen van een ver baasde menschenmenigte laat afspelen, als hij is, ademberoovende sensaties, grappige clownerieën, verbluffende staaltjes der artisten en zeldzame dierendressuur in bonte tafereelen doorelkaar mengt, als hjj dan alles weer zorgvuldig inpakt, als kinderen een speelgoeddoos, om den volgenden dag, 100 Kilometer verder in een andere stad het spel opnieuw te be ginnen. Tooverij Neen, echte tech niek en organisatie, die aan Sarrasani eigen zijn. En zoo als Hans Stosch— Sarrasani toen hjj als eerste circus ondernemer zijn wagenpark motori seerde, is hij ook in alle andere gedeelte van „Stormvogels”, het back- stel, weg was. Na de rust zetten de Workumers beter in en wanneer ze nu twee tegenpuntjes onberispelijk bemachtigd hebben, is er zelfs van een flink overwicht van „Stormvogels” sprake. Maar H.V.V. herstelt zich spoedig en nu krijgen we het spel, zooals we dat gehoopt hadden gedurende de geheele wedstrijd te mogen zien. De stand bljjft echter onveranderd, zoodat het einde komt met een 4—2 overwinning voor H.V.V. De scheidsrechter floot niet voor alle kleinigheden, wat zeer prijzens- waardig is, omdat het spel dan niet, vaak onnoodig, onderbroken wordt. Er werd in deheele wedstrijd dan ook onder de beste verstandhouding ge speeld. Bravo, die voetballers Terrein, goals en daarachter de netten, waren best in orde. Dit kon men niet geheel en al van de ballen zeggen, want deze raakten al eenigs- zins in staat van verval. Waarom niet een collecte gehouden voor een nieuwe bal bij het talrijke publiek, waarvan vooral het zwakke geslacht toonde bijzonder met haar voetbalclub H.V.V. te symphatiseeren—maar ook de andere bezoekers hadden onge twijfeld wel iets willen offeren. voor een bal tenminste. Een aardige recette had o. i. zeer zeker het resul taat geweest en dat zal H.V.V. toch ook wel kunnen gebruiken, al zijn de kosten voor het terrein daar ook laag. Zaterdag a s. heeft „Stormvogels” II een uit-wedstrijd eveneens naar H.V.V. I. Zou het 2e nog eens lust gevoelen om 't het le elftal te ver beteren Het vorige jaar vierde Sarrasani het feest van zijn dertigjarig bestaan. Hij zou het recht hebben, zich terug te trekken en met trotschen blik op zijn werk neer te zien. Maar dat komt niet met zijn bruisende energie overeen. H(j wil nog verder voor uit, slechts niet stilstaan. Juist dit jubileum is voor hem een voorwend sel te bewijzen dat men het beste nog beter maken kan. Sarrasani over troeft Sarrasani, dat is het hoogtepunt van circuskunst. En Hans Stosch— Sarrasani stjjgt tot de laatste phase zijner populariteit. Zooals uit de advertentie vandaag blijkt, zal directeur Stosch—Sarrasani zijn voorstellingen in Leeuwarden, Sportterrein aan de hoek Vondel- en Fonteinstraat openen met een schit terende parade, waarbij de vertegen woordigers van de bij Sarrasani aanwezige 37 volkerenzullen ver schijnen. Wie dus echte oude en goede circuskunst graag ziet, die zal niet nalaten een avond bij Sarrasani door te brengen. De popu laire prijzen maken het een ieder mogelijk de „mooiste show van twee werelddeelen” te bezoeken. Kin deren betalen voor de matinees halve prijzen op alle zitplaatsen. Sar rasani maakt hier nogmaals daarop attent, dat hjj met het oog op den goe den naam van zijn huis op de zoo laag mogelijk gehouden prijzen geen verdere reductie kan toestaan, die er slechts toe kunnen voeren, een groot deel der bezoekers, die niet in het bezit van zoogenaamde reductie-kaar- ten kwamen, teleur te stellen. Sarrasani wil echter al zijn bezoekers, met de zelfde voorkomendheid behandelen, uit welken grond hij het door zekere an dere ondernemingen ingevoerd reduc- tiesysteem in zijn huis niet heeft in gevoerd. Onware geruchten zjjn in omloop, dat Sarrasani uitverkocht zou zijn Er zijn evenwel nog plaatsen voor al le voorstellingen verkrijgbaar. Alle andersluidende geruchten zjjn onwaar. Men kan zich bij de voorverkoopen overtuigen. De circuscassa’s zijn door- loopend van 9 uur af geopend. Tele foon 3048/3049 verder Sigarenmaga zijn D. Ebbens, Leeuwarden, Wirdu- merdijk 3, Tel. Interloc. 5577. Zeker, we behoeven niet te wan hopen en evenmin noodeloos te klei- neeren, Er wordt, zooals iemand het dezer dagen uitdrukte, meer van den Gulden Regel (het bejegenen van an deren, zooals we zelf bejegend zou den willen worden) in praktijk ge bracht heden ten dage, dan twintig eeuwen geleden. Er is veel zelfzucht in de wereld, zeker, veel te veel. Maar aan den anderen kant is er ook veel vriendelijkheid, en liefdadigheid en mildheid en hulpvaardigheid van gemoed. Er is meer algemeene samen werking in alle takken van mensche- lijke werkzaamheid dan ooit te voren. Èn daaruit blijkt hetgeen verblij dend en bemoedigend is dat steeds meerderen bewust gaan beseffen, wat inderdaad uw en mijn werk, ons werk hier is. De manier waarop de dingen gedaan worden is dikwijls be- langrijker dan de dingen zelf„ WELLDON. Geluk, dat is een groote liefde en veel dienen. OLIVE SCHREINER. Dienen is de huur die we betalen voor ónze plaats op aarde. DOROTHY BEALE. Meer dan eens heb ik u doen op merken, dat wjj toch dikwijls rare kaerels zijn. We weten alles zoo goed, we begrijpen alles zoo goed, we weten alles omtrent het leven maar we doen het zoo jammerlijk dikwijls verkeerd. Daar heeft men nu bijvoorbeeld de elementaire kwestie van ons bestaan: wat is het doel, wat is ons werk, ons levenswerk, en waarvoor? Er zullen er tenslotte maar weinigen zyn, die niet bewust of onbewust erkennen, dat wij allen in dit ondermaansche een doel een bedoeling, een werk hebben, ons werk, een bepaalde, individueele taak, die nkmand anders kan en mag doen, dan wjj. Er is geen blind nood lot, waarvan een gril ons toevallig het aanwezen schonk, neen, wij heb ben allen een taak te verrichten, een deel van het groote werk te doen, om de aarde weer wat beter en prettiger plaats te maken om in te wonen, voor hen die na ons zullen komen. En bij al ons werken en stre ven, bij al ons pogen om de men- schenmaatschappij beter te maken, voelen we de inspiratie van „geloof, hoop en liefde, deze drie.Maar de grootste daarvan is de liefde.Zeker, de liefde. Maar soms vergeten we wel eens, dat dit inhoudt, dat we niet alleen in theorie of in extatische momenten van menschenmin of op bepaalde tijden in bepaalde plaatsen die liefde tot den naaste hebben te belijden en te toonen, maar dat we voortdurend op den uitkijk hebben te staan, om te zien, waar onze liefde noodig is. De roerende geschiedenis van den Samaritaan kan ons in dit opzicht nog veel leeren. In die tref fende eenvoudige geschiedenis wordt verhaald, hoe de Samaritaan, de man van wien niemand broederliefde ver wachtte, hoe deze prachtige Sama ritaan mededoogen had met den door roovers overvallen en verwonden reiziger en tot hem ging.Terecht merkte Philip D. Davis onlangs in een rede op, dat we maar al te dik wijls vergeten, „tot iemand” te gaan, om hem onze liefde te brengen. We wachten nog te dikwijls tot ze tot ons komen, of totdat de behoeftige onge veer reddeloos verloren is. En dan zeggen we: had ik dat maar gewe ten Heuseb, er zjjn er nog te veel onder ons, die den „gewonden reizi ger” wel zien, maar die liever geen soesa hebben en aan den anderen kant van den weg passeeren en een anderen kant uitzien. Zonderlinge kerels zijn we soms! Dat komt, omdat we geneigd zjjn te vergeten, dat het onze taak, ons werk Is, om met geestdrift en nimmer versagend, de wereld te verbeteren. Er is soms zoo weinig noodig maar, om onzen buurman te redden van als een Wekker die z’n dienst weigert of een Horloge met een defecte veer, zjjn wanneer ze ’s morgens gebracht worden 's avonds weer grondig hersteld. WF Met 1 jaar garantie Horlogemaker Markt vertwijfeling of bangen nood. het kan een opgewekt woord zijn, een hand op zijn schouder, een groet, die ons vertrouwen in hem toont. Lief de kan duizenderlei vormen aanne men immers. Ja, en natuurlijk kan ons dat wat kosten. Zichzelf opofferen voor anderen kost altijd. Maar dat deed de Samaritaan ook. Die gaf zjjn paard en zette er den gewonde op. En hij gaf geld aan den man van de herberg waar de gewonde verpleegd zou worden en hij beloofde nog meer te zullen betalen. Hij zorgde ook voor de toekomst. Daar zit een groote les in. Namelijk deze, dat we niet in afzondering, ver van de wereld en alle moeilijkheden hebben te leven, maar in het volle leven onze krach ten hebben te beproeven, te toonen hebben wat er waar is van onze fraai-klinkende betuigingen van naas tenliefde en hulpvaardigheid, wat we ervan meenen en bovenal, wat we ervan in praktijk brengen. Onze plaats is „langs den weg” in het le ven, waar „menschenwonden om hee ling roepen. voorkomt. Bjj de in de vorige week door rijksbelastingambtenaren en de riks gehouden controle op de na der rijwiel- en wegenbelasting- politie gehouden controle leving wet zjjn wederom een aantal over tredingen geconstateerd. Zondag 5 Juni. (Uren officieele Zomertijd). WORKUM (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds F. J. van Blnsbergen van Kou dum. Nam. 5 uur ds Chr. Eerhard. WORKUM (Doopsgez.) Voorm. 93/2 uur ds I. Hulshoff. Collecte. WORKUM (Ger.) Voorm. 9^2 uur en Nam. 2i/2 uur ds E. C. van der Laan. WORKUM (Bapt. Gem.) Voorm. 91/2 uur en Nam. 5 uur Lezen. HEIDENSCHAP (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds Chr. Eerhard. HEIDENSCHAP (Ger.) Niet ontvangen De afsluiting der Zuiderzee. Zaterdag j.l. is de afsluiting der Zuiderzee een feit geworden. Zij, die zich aan allerlei pessimis tische voorspellingen hadden gewaagd omtrent de welhaast onoverkomelijke moeilijkheden, die de sluiting van het laatste gat zouden belemmeren, hebben ongelijk gekregen. Er was in het feit der dichting van het gat op zichzelf, geen enkele dramatische spanning. Het ging eenvoudig nog maar om de lediging van twaalf grij pers met keileem en deze verliep even regelmatig als het geheele werk. Doch al heeft ir. dr. de Blocq van Kuffeler dan ook gezegd: „De afslui ting van de Zuiderzee zal een nuch ter oogenblik zijn,” aan ontroering ontbrak het op dat moment toch niet. Want het oogenblik, waarop de laat ste brokken keileem het gat bij de Vlieter vulden, waarop de Zuiderzee ophield te bestaan en het IJsselmeer is geboren, was een gebeurtenis, die ontroering gewekt heeft bjj allen die het voorrecht hadden er getuige van te zijn. Voordat de laatste klonten keileem in het gat werden neergeworpen, werden redevoeringen gehouden door dr. H. Colijn, ir. de Blocq van Kuffe ler en minister Reymer, in welke ge wezen werd op het groote belang van het tot stand gekomen werk, ter wijl woorden van dank werden ge richt tot hen, die er aan gearbeid hebben. Eenige historische data uit de ge schiedenis der Zuiderzee-afsluiting volgen hieronder: 1887. Ir. Lely ontwerpt een plan tot drooglegging der Zuiderzee. 1918. Het ontwerp van minister Lely tot wet verheven. 1919. Instelling van den Dienst der Zuiderzeewerken. 1920. Aanvang der werkzaamheden aan den djjk tusschen Noord-Holland en Wieringen. 31 Juli 1924, 8 uur. De verbindings- djjk Holland—Wieringen gesloten. Voorjaar 1927. Aanvang der werk zaamheden aan den d{jk tusschen Wieringen en Friesland. 22 Nov. 1931. De Middelgronden gedicht. 1 April 1932. Aanvang van de sluiting van den Vlieter. De meeste menschen echter hebben meer belang bij de toekomst, dan bjj het verleden en zü vragen zich af: Wat nu Daar is de visschersbevolking der voormalige Zuiderzee, die zich thans voorgoed alle hoop ziet ontnomen, dat door het openhouden van den afsluitdijk het Zuiderzeewater zout zou blijven en de Zuiderzeevisscherij zou kunnen worden voortgezet. Voor deze bevolking, die van geslacht op geslacht haar hoofdmiddel van be staan op de Zuiderzee heeft gevon den, heeft de afsluiting wel een tragische beteekenis. Aan welke zij dan ook uiting gaf, door op alle visschersschuiten de vlag halfstok te hyschen. Toch moet men niet al te pessimis tisch zijn en dient men zich aan de feiten aan te passen. Bovendien komt groote hulde toe aan de kunde en het doorzettingsvermogen van hen, die dit groote werk tot stand brach ten, met het algemeen belang voor oogen. Intusschen is thans het oogenblik aangebroken, waarop de regeering in vollen omvang de maatregelen in werking dient te doen treden die reeds voorlang getroffen zjjn om de gedupeerde Zuiderzeebewoners zoo goed mogelijk schadeloos te stellen en de helpende hand te bieden voor het vinden van een ander loonend bestaansmiddel. Van groot belang ten opzichte hier van is ook de vraag of de Zuiderzee werken zullen worden voortgezet. Verdere inpoldering toch zal aan dui zenden arbeid verschaffen, terwijl, wanneer het werk thans blijft liggen, de afsluiting slechts zeer weinig of in 't geheel geen practisch nut zal afwerpen, behalve een kortere ver binding tusschen Friesland en Noord- Holland. Door de afsluiting der Zuiderzee is de waterstand aanmerkelijk gedaald, zoodat verschillende havens uitge diept moesten worden. De verbeterde haven 'van^de gemeente Workum zal, naar we vernemen, Donderdag 9 Juni a.s. officieel in gebruik worden genomen. Door deze verbetering is een lang gekoesterde wensch van vele schip pers vervuld en heeft onze vereeni ging „Plaatselijk Belang”, na taaie volharding, dank zij de krachtige medewerking van het gemeentebe stuur hun werk bekroond gezien. 't Lag dan ook voor de hand, dat deze vereeniging dit heugelijk feit niet ongemerkt zou laten voorbij gaan. In samenwerking met het Gemeen tebestuur zijn daarom tal van autori teiten uitgenoodigd om de officieele plechtigheid met hunne tegenwoordig heid te yereeren. We willen hopen, dat het weer mag medewerken om deze voor heel Workum grootsche dag, overeenkom stig het vastgestelde plan, hetwelk heel wat beloofd, ten uitvoer te kun nen brengen. Ook des avonds geeft het muziek corps „Crescendo” nog een concert, waarvan het programma in dit blad

Friso nl | 1932 | | pagina 1