Nieuws- en Advertentieblad enz. enz. voor de Gemeenten Worknm, Hem. Oldeph. en Noord®., Hindeloopen, Stavoren, Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 - Zonnebrand Stukloopen van Huid en Voeteh en Doorzitten bij Wielrljden PU ROL verzacht en geneest Goud-, Zilverwerken en Brillen worden door onze firma hier in eigen werkplaats reeds sedert méér dan 150 jaar tot genoe gen onzer klanten uitgevoerd. Speciaal adres voor het opbrui- neeren en deukvrij maken van Oorijzers. j f. Tarieven hulshoudelijkstroomverbruik ZATERDAG111 JUNI 1932. No. 24 58ste Jaargang Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws. INGEZONDEN. EEN OPEN VRAAG Plaatselijk Nieuws. zyn de Workumers een l Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiön tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten bij niet daar het Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager I Haanstra, van D 96 naar Jelsum 161, Leeuwarderadeel. Pieter Haanstra, van G 249 naar Idsegahuizen 31, Wonseradeel. Syke Haitsma, van G 289 naar Koudum, Hem. Oldeph. c.a. Uiltje Sjaarda, van G 238 naar Molk- werum, H.O.N. Harmen Adema, van D 58 naar Koudum, H.O.N. Andreas Hendrik Brandsma, met gezin, naar r Amsterdam, Overtoom 3291. Age Bak- terrein langs tweeërlei wegen is te naar Parrega, Wol-kumermeerpolder. Afke Bakker, van G 207 naar Sneek, Ooster- dyk 2. Gabriëlle Bakker, van G 207 naar Koudumerwiske, p/a P. Hoekstra. WORKUM. De Directeur van het P.T.T.-kantoor alhier maakt bekend dat met ingang van Maandag 20 Juni de openstelling van het kantoor voor den post- en telegraafdienst op werk dagen nader wordt bepaald op 8i/j—121/^; 14—151/s; 18—191/2 uur. De foondienst van 8—20 uur blijft onge wijzigd. Vrijdag j.l. speelde de korfbal club „Jong Frisia” alhier, haar eerste competitie-wedstrijd en wel te Koudum tegen „Quick”. Er ontwikkelde zich direct na den aanvang reeds een mooi op en neer gaand spel met „Quick” dat het voor deel van den wind had, iets in de meerderheid. Toch duurt het nog ge- ruimen t(jd voordat er gedoelpunt wordt. Maar als na pl.m. 30 min. één der Koudumer heeren even vrij ge- laten wordt, geeft deze met een goede worp zjjn club de leiding. Met deze ■tand gaat de rust in. Alle mogelijke reparatie’s aan ’s Morgens brengen, ’s avonds klaar. FIRMA J. VAN DOUWEN KUIPERS Maikt Workum kundige beoordeeling wensch over te laten, ter eveatueele beantwoording. Doch afgezien daarvan meende ik toch, dat de thans droogliggende zandplaat voor verschillende doelein den gebruikt zou kunnen worden. In de eerste plaats biedt het n.l. een prachtgelegenheid voor het aanleggen van een zoozeer gewenscht (gemeen telijk) sportterrein. Wat we nu heb ben aan diverse sportterreinen, laat veel te wenschen over, althans wat hun ligging en (of) oppervlakte be- Het aanleggen van een flinken ringdijk zou tevens door de gemeen te kunnen worden toegepast als een werkverschaffings-object voor onze werkelooze arbeiders. Wat verder over dit ontwerp gezegd zou kunnen worden, wil ik gaarne aan anderen overlaten doch wensch alleen de aandacht te vesti gen, op de ideale ligging voor een dergelijk sportterrein. Anna Er zjjn misschien die meenen dat de plaats als sportterrein te veel buiten de stad zou komen te liggen, doch dit bezwaar vindt men in de grootere steden ook wel, waar men vaak een half uur moet loopen, voor het bereiken daarvan. Daarbij dient men niet te vergeten, dat het strand op zichzelf iets aan trekkelijks heeft, wat de meeste plaatsen moeten missen, en wat dan ook de aanleiding mag worden ge naar Stavoren (Dwinger). Jan Kooi, noemd, dat de meeste stadgenooten gaarne hun wandeltocht richten naar [e oude zeedijk, en het voor vreem delingen de opmerking naar voren brengt: och, hadden wij maar zoo'n heerlijk stuk strand. Ik houd mij dan ook ten stelligste overtuigd, dat bij een goeden aanleg, Hoofd-en Kiesp/y^^ MIJNHARDT’5 POEDERS k. Doos 45ct. Per stuk 8 ct T LUST van uit Workum vertrok ken en aldaar gevestigde per sonen over Mei 1932. Ingekomen Br eg tie Haagsma, van Oudega naar G 6. Johannes Hamer met gezin, van Sneek naar D 33. Klaas Bakker met gezin, van Schellinkhout naar F 13. Catharina Beekema, van Tilburg naar G 325. Wopke Bekema met gezin, van Leeuwarden naar A 34. Egbert Bouma met gezin, van Sneek naar D 37. Jan Cornells de Jong, van Haar- lemmerliede c/a naar G 17a. Hirony- mus Muller met gezin, van Parrega naar A 135. Johannes Osinga met ge zin, van Sneek naar D 115. Hendrik de Vries, van Molkwerum naar G 302. Simon Wiersma met gezin, van Vel- sen naar F 90. Sjoerd IJntema, van Burgwerd naar G 213. Eeltje Boersma, van Tjerkwerd naar G54. Ferdinand Frederik Vlieger, van Vreeswijk naar Workum a. boord. Frederik Vlieger, van Vreeswijk naar Workum a. boord. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter algemeene kennis, dat met ingang van 1 Juli a.s. ter bevordering van het gebruik van electrischen stroom voor huishoude- lijke doeleinden een bijzonder tarief ker” *met gezin, van E 51 zal worden ingevoerd. Inlichtingen omtrent dit tarief worden ten kantore van de lichtbe- drfiyen verstrekt. Workum, 7 Juni 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. Goot. Weigert namaak! Toen ik de vorige week op een middag aan de oude zeedijk zat om een oogenblik te genieten van de schoone natuur en het prachtige ver gezicht, dat daar geboden wordt, trok het m’n aandacht, hoe daar een ge weldige oppervlakte strand droog lag, wat ik in verband bracht, met den thans op peil gebrachten water stand, van wat we nu de IJsel-meer mogen noemen. Onwillekeurig kwamen er verschil lende vragen by me op, welke voort ligt nu zoo’n kolossaal terrein daar geheel nutteloos, of zou het mogelijk Pietertje Poppes, van Sloten (Fr.) naar eenige cultureele waarde bezitten B 88. Trijntje de Vries, van Warns Wat het laatste betreft werd echter - - door mij ten zeerste in twyfel getrok ken, hoewel ik, wat dat betreft, gaar ne m’n onkunde wil bekennen, en Intercommunale waterleiding. Aan het verslag der N. V. Inter communale Waterleiding Gebied Leeu warden over 1931 is het volgende ontleend De gemeente Workum trad in den loop van het jaar 1931 als aandeel houder toe. Het hoofdpompstation te Noord- Bergum leverde in 1931 at 3.236.486 M.3 water (vorig jaar 2.735.564 M.3). De door het hoofdpompstation afge leverde hoeveelheid is dus in verge lijking met het vorige jaar met 18 pet. gestegen. Door het pompstation te Leeuwarden werden opgevoerd 1.272.870 M.3 water (v.j. 1.038.000 M.3) de door het pompstation te Leeuwar den opgevoerde hoeveelheid water was in het afgeloopen jaar dus ruim 23 pCt. grooter dan in het vorige jaar. Door het automatisch opjaag- station te Goutum werd opgevoerd 253.630 M.3 water (v. j. 212.790 M.3 Het aantal aangesloten perceelen bedroeg op 31 December 24922 (22858). Na betaling van alle exploitatie kosten en de rente der leeningen alsmede de gewone afschrijvingen blijft een winstsaldo over van f 12 594. Dat het ex ploitatie-o verschot, dat over 1930 f20.287 bedroeg, over 1931 gedaald is tot f12.594, is toe te schrijven aan de belangrijke uitbrei dingswerken welke in 1931 zijn uit gevoerd, terwijl het aantal aanslui tingen in 1931 tengevolge van de ongunstige tijdsomstandigheden niet 1 1 vorige jaren 't gevarwas? Nieuw snelheidsrecord van Engelschen trein. Een der snelste treinen ter wereld, de Engelsche „Cheltenham Fleyer,” heeft een nieuw record gevestigd door het 124 K.M. lange traject tus- schen Swindon en Londen af te leg gen met een gemiddelde snelheid van 131 K.M. per uur. Het normale gemiddelde van dezen trein is lil K.M. per uur. Doodelijke aanrijding. Te Zaandam had Dinsdag de wiel- rydster, de 21-jarige A. S. uit Koog aan de Zaan, die op weg was naar haar woning, het ongeluk te vallen op het oogenblik, dat van de tegen overgestelde richting een autobus naderde. De chauffeur, die geen schuld had, w.o. gem.-bestuur van Workum deed moeite om het ongeluk te voor- komen, doch kon niet verhinderen, dat de zware wagen over het lichaam reed, tengevolge waarvan de dame enkele oogenblikken daarna overleed. Ben uitgebreid arsenaal. Tusschen twee families in de Krahnenstrasse te Trier bestond reeds geruimen tyd en veete, welke thans tot uitbarsting is gekomen. Mannen en vrouwen, jongens en meisjes gin gen elkaar te lyf met bylen en stok ken, vijlen en scheermessen, terwijl ook tijdens de vechtpartij eenige schoten vielen. De meeste deelnemers aan het gevecht liepen verwondingen op en zeven waren er zoo ernstig aan toe, dat zij in een ziekenhuis ter verpleging moesten worden opgeno men. Een der strijders werd gear resteerd. De plaats van het gevecht toonde na afloop een beeld van ver woesting. Al het huisraad was ver nield en zelfs geen venster was van de woning heel gebleven. Na de rust zyn de Workumers voortdurend in den aanval. De verde diging van „Quick” is echter in schitterende vorm. Hoe de „Jong 7risianen” ook zwoegen, de gelijk maker komt echter niet, zoodat het einde komt met een 1—0 overwinning voor „Quick”. De volgende week beter aangepakt „Jong Frisia”, en dan winnen hoor „Stormvogels’-nieuws. Zaterdag j.l. moest „Stormvo gels” II, die met eenige invallers was opgekomen, in H.V.V. I de meer dere erkennen. Was de stand met half-time nog 1—0 voor Hindeloopen, na de rust werd deze opgevoerd tot 6—0. Scheidsrechter Smit van Hinde loopen leidde eminent. Woensdagavond werd op het terrein aan den Trekweg alhier een wedstrijd gespeeld tusschen „Storm vogels” I en H.V.V. II, welke in een 6—2 overwinning voor de thuisclub eindigde. Zatermiddag a.s. spelen beide elftallen van „Stormvogels” tegen de dito van „Oranje Nassau,” Sneek, en wel het le elftal van „Oranje Nassau” tegen „Stormvogels” II en het 2e tegen „Stormvogels” I. In dezelfde combinatie wisten de Workumers in Sneek, over deze club te zegevieren, zoodat we „Stormvogels” niet tot verbetering behoevon aan te sporen, hoewel we er van overtuigd zijn dat de Sneekers het er deze keer wel beter zullen afbrengen. (Zie adver tentie in dit blad). 8 Juni. De jaarlyksche collecte voor den gewapenden dienst heeft in deze gemeente opgebracht de netto- som van f 17.60. Officieele opening van de verbe terde haven te Workum. 10 6 ’32. Gistermiddag om half drie voer vanaf het Zuid, de stoomboot „Stad Workum” met genoodigden 1 en eenige raadsleden, Bestuur ver. PI. Belang en verschillende afgevaardig den van Schippersvereen. enz. zeewaarts teneinde de uitgediepte haven op een min of meer plechtige wijze in te wijden. Aan de laat ons maar zeggen meerkant van de sluis was een rood-wit-blauw lint gespannen, dat slechts op een teeken wachtte om dan vrije doorvaart te verschaffen naar het IJssel-meer. De heer Hobma sprak thans als voorz. van PI. Belang alle aanwezigen een hartelijk welkom toe. De ver. PI. Belang meende het feit van de verbetering van onze haven niet ongemerkt te mogen laten voorbijgaan en wenschte derhalve de opening van deze waterweg officieel te doen plaats hebben, om mede hierdoor eenige ruchtbaarheid te geven aan de verbeterde toestand, opdat onder de schipperij bekendheid kome, dat onze haven thans evenals vroegere jaren weer niet alleen bruikbaar is, maar ook bij slecht weer, een prach- - tige en rustige gelegenheid geeft om binnen te komen. Nadat spr. wyst op de perspectieven, die nog in het verschiet liggen, niet alleen wat de haven maar ook wat het „Groene Strand” betreft, verzoekt hy den Burgemeester te willen bevorderen, dat de haven in gebruik kan worden genomen. De EdelAchtb. Heer C. E. van Koetsveld memoreerde hierna dat tientallen jaren gestreden was ter verbetering van de haven, waarop spr. straks ten stadhuize nader wenscht terug te komen. Zooals het lint hier nu hangt en ons de weg verspert, zoo vormde eertfjds de bank voor onze haven, de slagboom tusschen de bevolking en de scheepvaart, die maakte dat Workum niet toegankelijk was voor schepen van eenige betee- kenis. Nu is die slagboom verbroken, waarmee we wenschen dat een steeds groeiende stroom van schepen onze plaats mag binnen komen, ter verkrijging van meerdere welvaart en ter verbetering van de economische toestand. En laat thans de schaar zjjn plicht doen. De loting voor den dienstplicht bestaande openstelling voor den tele- op 17 Juni a.s. De loting ter bepaling van den ingeschrevene, die in elke gemeente of in elke groep van gemeenten het eerst in aanmerking komt om tot g woon dienstplichtige te worden b stemd, geschiedt in het openbaar voor de lichting 1934 op Vrydag 17 Juni om 14 uur, te Den Haag, inde „Wees kamer”, Binnenhof 8. De loting geschiedt uit een getal genummerde biljetten, overeenko mende met het getal der personen, vermeld in het alphabetisch register der gemeente Amsterdam, van de lichting 1931. en grondige inrichting, van een b.g. terrein, waarbjj rekening zou kunnen worden gehouden, om het in te richten voor verschillende doeleinden en eventueele festiviteiten, het belang voor vreemdelingenbezoek ten zeer ste zou zyn gebaat. Tevens dient opgemerkt, wat ik als een voordeel beschouw, dat het bereiken. Het zoo hoog ’geprezen voetpad door de Tillefennesteeg geeft alle aanleiding tot een wandeltocht, die op zichzelf reeds iets fantastisch jiedt, temidden der landerijen, met z’n planken en brugjes. De zeedijk biedt gelegenheid voor alle vervoermiddelen, waarbij m’8- schien met weinig moeite getracht zou kunnen worden de toegang voor auto’s en dergelyke vervoermiddelen mogelyk te maken tot het oprijden van de zandplaat. Een tweede vraag kwam me op, of de mogelijkheid zou bestaan, om het eens te probeeren met op eenvoudige wijze in gereedheid brengen van een bad- en zwemin richting, waaraan onze stad zoo’n groote behoefte heeft en waarnaar reeds meer dan eens is gestreefd, doch, dat ook alweer moest afstuiten op het niet beschikken over een doel treffende gelegenheid. Waar het juist daar voor de Workumer zwemsport- óeoefenaars steeds een welkome ge legenheid bood, daar raag dit als een reden worden aangenomen, dat de inrichting tot veel bezoek zou uitnoo- digen. Misschien dat hier echter be zwaren zijn van technischen aard, wat ik gaarne aan deskundige beant woording overlaat. Een derde vraag, die ik in verband met dit schrijven zou willen stellen, of met het oog op de erandering van zout water in zoet water het strand niet een zeer aantrekkelijke gelegen heid biedt voor een ijsbaan van flinken omvang, die met een d’jk zou kunnen worden afgezet. Mocht de watervoorziening een bezwaar zyn, dan zou men dit het beste, dicht in kwamen ^0^ é^ne'^oote" vrM<: de buurt van de dijk kunnen aanleg- - - gen, om alzoo het water met een motorpomp te betrekken uit de dijk- vaart. Misschien dat de gemeentelijke brandspuit hierbij haar diensten ook wel zou kunnen verrichten? Wat bovengenoemde vraagpunten betreft, zou men misschien by eerste instantie geneigd zijn te denken aan de groote financieele kostenbereke ningen die hieraan gepaard gaan. Naar mijn bescheiden meening zouden deze echter in hoofdzaak bestaan uit arbeidsloon, wat, en de gemeente en de werkelooze arbeiders ten goede zou kunnen komen. Tenslotte nog een vraag en opmer king tot sportbeoefenaars. Zou het strand met zijn uitgestrekte vlakte niet een aanlokkelijk terrein zyn voor het construeeren van een zeilboot op wielen? We hebben reeds sportbe oefenaars op verschillend gebied. Dit zou echter een nieuwe sport zijn, die nog weinig wordt toegepast, maar ook al, omdat haast overal elders een dergelijk ideaal terrein voor deze sport ontbreekt. Misschien dat het niet lukken zou? In elk geval zou men het eens kunnen probeeren bij een behoorlijke windsterkte. Hopende dat een en ander aanlei ding moge zijn, om b.g. vraagpunten eens nader te bespreken en te beant woorden door belanghebbenden zoo wel als door hen, die hierin deskun dige voorlichting kunnen geven, dank ik U Mijnheer de Redacteur voor de plaatsruimte, die U hiervoor afstond en verblijf afwachting. I. de B. naar F 8. Jitske Gaastra, van Amster dam naar D 36. Age Dijkstra, van Koudum naar G 21. Liekele Cnossen - met gezin, van Sneek naar B 117. dezej vraag daarom gaarne aa^^des- Anna Speer stra, van Velsennaar A143. J‘ 1 Maria Waltersdorf, van Gladbeck (D.) naar G 215. Wjjbren Jongsma, van Sneek naar Workum a. boord. Beene Vaartjes, van Sneek naar Workum a. boord. Margaretha Eiling, van St. Nicolaasga naar E 5. Gerrit Hoekstra met gezin, van Eindhoven naar G 118. Vertrokken: Petrus Simonsma, van A 27 naar Leeuwarderadeel Huizum, Toren straat 47. Greta König, van E 7 naar Leeuwarden, Alma Tademastr. treft. 26. Fokke Kooi, met gezin, van F 69 naar Sneek, Leeuwarderpüp- steeg 4. Hendrik Martinus van der Pal, van G 55 naar Ugoklooster, Wonseradeel. Jantje Bakker, van G 207 naar Sneek, Stationsweg 9 p/a notaris Mulder. Wieger van der Meer, met gezin, van G 12 naar Huizum Leeuwarderadeel, Ruysdaelstraat 122. Grietje IJntema, van G 37, naar Groningen, Nassaulaan 42a. x. Lageweg, van A 78 naar Leeuwarden, Westersingel 64. Jouke Siemensma, van G 21 naar Nijland, Wijmbr. 184. IJda Siemensma, van F 103 naar Am sterdam, Koninginnestr. 84. Gerrit Dijkstra, van F 60 naar Oosterend p/a E. Reitsma, Hennaarderadeel. Jakob Dijkstra, met gezin, van G 137 naar Akkerwoude, Dantumadeel. Foe- ke Wink, van G 293 naar Oudega, Wijmbr. Sibbetje^ Bakker, van C 45 met gezin, van G 25Ö naar Sneek, g' Harinxmakade 3. Reinskje Siemensma, d< van G 56 naar Baarn, Koningsweg 7. Maria Boersma, van G 16 naar Eng- wier bfi Makkum, Wonseradeel. Uilke >ert Dijkstra, met gezin, van G 178 na-RHs, Gaasterl. Willem Althuis, naar Hem. Oldeph. c.a. B u» vtf- Johannes de Vlugt. de Jong. -Ruigahuizen ^ndam. \eldB°88 naar Leid- anï Sn»»*’ lt i, Hendrik tl LU tlngen in 1931 tengevolge istandighe in dezelfde mate is gestegen als in J 1 I Dooi 30. Tubt 80 ct. Bl| Apotb. 6 Dfojiita Bij Uw drogi Vraagt de echte Poeders en Tabletten! Echt zijn ze alleen, wanneer op de verpakking de naam Van den fabrikant in nevenstaande handteekening voorkomt

Friso nl | 1932 | | pagina 1