Nieuws- en Advertentieblad MIJNBARDTS KIXhEHZALl PUROL Bij Examens J. van Douwen Kuipers voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. I’ Zonnebrand Schatten van Schoonheid i I HORLOGES KLOKKEN WEKKERS worden door ons vakkundig uitgevoerd met 1 janr grimiatie Uitvoering Crisis-Zuivelwet 1932. ZATERDAG 18 JUNI 1932. 58ste Jaargang No. 25 Officieel Gedeelte. Verantwoordelijkheid. Plaatselijk Nieuws. Bekendmaking. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 I FLORIS C. ji Ji u een bedraagt Alle in deze gemeente wonende bovenbedoelde uitkeeringen, wor- deze opgeroepen^ omop Vrijdag ter secretarie in de gewone bureau- uren (9—12i/s! 2—5i/2 5 Zaterdags 9—121/2 uur) opgave te doen van: -- - op 15 Juni 1932, die “de betrokken gen heeft; 1 rundvee in de week aanvangende Zondag 12 en Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten MIJNHARDT’S Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten J men zand, dat op som- tot duinvorming den achtergrond Zomersproeten verdwij nen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. dergelijke omstandigheden het goed wanneer meer individueele personen bereid z|jn tot offer voor de zaak van den vrede, wanneer deze geest als het ware door het contact met anderen overgaat van den een op den ander, zal ai keeringen kunnen worden verstrekt, 221ig van f 0.75 per week per melkgevende koe (dus droogstaande dieren niet mede te De prys der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager ANON. Wanneer wy zoo de talrijke dele- vredesmeetings en dergelijke bezig ons tevreden gelegde toewQ- ideaal. Of wel, Ware broederschap heeft haar oorsprong in het hart. Zij is gegrond;op liefde, niet op haat en geweld. Zij erkent geen klassen haar doel is de men schen in alle omstandigheden des levens waardig te maken tot het vrijwillige lidmaatschap van den hoogsten adeldom op aarde de ware broederschap der menschen. sluimeren in Uw huid. Gelaatsmassage met Purol wekt ze tot nieuw leven. Een handleiding voor gelaatsmassage ontvangt U gratis b|j koop van Purol (doos 30 ct., tube 80 ct.) Alleen bij Apoth. en Drogisten. blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt’s Zenuwtabletten gebruikt. Koker 76 ct, Bfl Apoth. en Drogisten. gaties op ontwapeningsconferenties, zien, z’jn veten van over de aan den dag ding voor het groote ideaaï we zijn deksels ontevreden over de geringe tastbare resultaten, die soms- tyds vete weken van overleggen heb ben opgeleverd en we geven lucht aan onze ontevredenheid in cynische, kritikasterige en hoonende beschou wingen. Dat is natuurlijk begrijpelijk en kan soms wel indrukwekkend lijken, vooral als we wel van den tongriem gesneden zijn. Maar wij als mirakel scherpzinnige venten, ver geten toch soms een enkel, doch heel belangrijk ding daarbij in aanmerking te nemenonze eigen verantwoorde lijkheid. Kijk eens hier, wij willen alten in principe het goede wel, en het is natuurlijk niet zoo’n heksen toer, om eens flink en kernachtig te smalen. Maar te deksel, laten we toch onze eigen, groote verantwoor delijkheid niet vergeten. Tja, die verantwoordelijkheid.Wil u wel gelooven, dat sommigen van ons het niemendal prettig vinden, daar aan herinnerd te worden, vooral als je net zoo’n fenomenaal scherpe, veroordeelende speech hebt afgesto ken op die prullen, die maar niet opschieten met hun conferenties. En toch kunnen we er niet aan ontsnap pen. Het naakte, onverbiddelijke feit staart ons, dat de eenige weg naar den vrede gelegen is in een veran derde houding in ons eigen teven ten opzichte van oorlog en vrede, of, zooals iemand het onlangs eens uit drukte een hartstocht voor den vrede en niet voor den oorlog, die zich zal meester maken van ons als individu. Strikt gesproken hebben we niet te wachten op wereldconferenties en vredesbonden, want de heele zaak wordt ten slotte teruggebracht tot de verantwoordelijkheid van het individu. Wanneer meer individuen overtuigd raken dat eens en voor al een eind behoort te zijn gekomen aan oorlog, WORKUM. De Directeur van het P.T.T.-kantoor alhier maakt bekend dat met ingang van Maandag 20 Juni de openstelling van het kantoor voor den post- en telegraafdienst op werk dagen nader wordt bepaald op 8i/a-12i/s; 14-151/218—19i/2 uur. De bestaande openstelling voor den tele foondienst van 8—20 uur blijft onge wijzigd. den 16 Juni 1932. Onze plaats genoot de heer B. Faber slaagde te Groningen voor het onderwijzers examen. Strandgenoegens te Workum. den 16 Juni 1932. Workum is een attractie rijker geworden. Nu de afsluitdijk gereed is gekomen en dientengevolge op de afgesloten Zuiderzee een constant peil wordt gehandhaafd, is nabij Workum prachtig strand ontstaan, waarvan door ingezetenen al een druk gebruik wordt gemaakt zooals kampeeren, baden enz. Zoo ver het oog reikt ziet niets dan prachtig mige plaatsen al overgaat, met op het IJsselmeer. Wanneer de toegangs weg nog verbeterd wordt en daartoe bestaat alle kans, de vereeniging Plaatselijk Belang is druk doende dit te bevorderen, is er een pracht gele genheid ontstaan voor het plaatsen van een badgelegenheid, paviljoen enz., waardoor Workum in de toe komst voor strandgenoegens een terrein zal bezitten zooals op het vasteland van Friesland niet valt aan te wijzen en waarvan, daaraan twij felen wij niet, een druk gebruik zal worden gemaakt. Laat de ingezetenen het Bestuur van Plaatselijk Belang in hun streven om meer welvaart in de plaats te brengen, steunen. Met ons actiefgemeentebestuur aan het hoofd gaat Workum zeer zeker een betere toekomst tegemoet. De .Commissie Hooiers en Maai ers” denkt Zondag a.s. op eenlgszins feestelijke wijze het feit te herden ken, dat hier ter stede voor 25 jaar, het lokaal Rehoböth voor de „flogetiders” werd opengesteld, om hun alzoo in de gelegenheid te stel ten op aangename wijze de Zondag middagen door te brengen. Dat dit idee b|j veten instemming vond en vindt is begrijpelijkevenzeer ook een feestelijke herinnering op Uurwerkmaker Markt geneest het huidje van Uw kindje. Doos 25, Tube 40 ct. Bij Uw Drogist. beslechten uitgeroeid. Dit zijn mis daden voor het individu. Maar het zijn ook misdaden voor groepen van individuenmaatschappijen, trusts, federaties, bonden. Welnu, ge zult nooit slagen, als ge niet het onder scheid uitroeit in het gemoed der menschen, dat er gemaakt wordt tus- schen de principes die het individu leiden en die, welke de naties be hoorden te leiden. Laat ons daarom elke stap nemen, om het gemoed der menschen in die richting op te voe den en te beïnvloeden. En daar komt dus onze eigen, groote verantwoordelijkheid weer naar voren. Het kan niet, het kan nooit het werk van enkele geest driftig bezielden zijn. De massa moet ervan doordrongen worden, als met een zuurdezem. Dan kan het niet an ders of men zal slagen. Doch niemand mag zich onttrekken aan de verant woordelijkheid. (Nadruk verboden.) 16 Juni 1932. Zaterdagmiddag j.l. nam „Oranje Nassau” I van Sneek, flink revanche door „Stormvogels” II op eigen terrein met 6—1 te kloppen. De wedstrijd „Stormvogels” I—„Oran je Nassau” II was een slappe vertoo- ning, waaraan het warme weer mis schien ook wel wat schuld had. Met een gemakkelijke 8—0 overwinning voor Workum kwam het einde. 'e vrede op die manier komen en langs geen anderen weg. Steeds sterker wordt hierop den nadruk gelegd door de groote figuren op het wereldtooneel. Nog onlangs gaf de Amerikaansche staatssecretaris Henry L. Stimson te kennen: Er worden onder de naties thans rege lingen en methoden ontwikkeld voor de handhaving van goeden wil en het oplossen van geschillen en twisten, die de naties verdeelen, en voor het aldus bewaren van den vrede. De doeltreffendheid van die maatregelen hangt in laatste instantie af van de eerlijkheid van gemoed en den geest van goeden wil die bestaat bfl den individueelen man en de individueele vrouw, die de burgerschap van de verschillende naties vormen. En wat zei Lloyd George? Ge zult nimmer ontwapenen tenzij ge van den oorlog afziet, niet alleen op papier, maar in de harten der menschen. De bescha ving heeft brandstichting, verminking, moord, als middelen om een twist te In verband met de afsluiting van de Zuiderzee en het handhaven van een lagere waterstand was het nood- zakelyk de havens aan het thans ontstane IJsselmeer een grootere diepte te geven. Wat de haven te Workum betreft was het verschil tusschen laag en hoog water gemid deld 65 tï 70 c.M. De bodemdiepte bedroeg op de bank in de mond van de haven 1.30 ben. N.A.P. en was er dus by laag water slechts 1 M. en by hoog water 1.65 a 1.70 M. vaardiepte beschikbaar. Deze diepte varieerde steeds tusschen de uitersten; alleen de windrichting had hierop nog een goede of slechte invloed, in verband met het op- en afwaaien van het water. Het, behoeft geen betoog, dat onder l.i zoo als omnogeltfk was met een geladen schip via de Workumer haven zee te kiezen, iets wat dan ook hoogst zelden door schippers werd gewaagd, die met de toestand op de hoogte waren. Thans is daarin een belangrijke verbetering gekomen. De haven is over de geheele lengte (2800 M.) uit gebaggerd op een diepte van 2.10 ben. N.A.P. en de vaargeul gebracht op een bodembreedte van 16 M. met taluds van 1 4. De weggebaggerde specie bedroeg in totaal rond 60.000 M.3, welke hoeveelheid door middel van z.g. onderlossers werd vervoerd en op een behoorlijke afstand van de haven op een diepe plaats in zee gelost. De bodemverlai Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van het publiek, dat aan Th. Weitenberg, H. van der Gaast en L. Tj. Folkertsma en hunne rechtverkrijgenden vergun ning is verleend tot plaatsing van een ruwe-olie-motor voor aandrijving van een ijzeren schroef voor water- bemaling respectievelijk van 5, 5, en 10 P.K. In de perceelen gelegen bin nen deze gemeente in wyk G, ka dastraal bekend gemeente Workum, sectie A, no. 2834, sectie D, no. 724 en sectie C, no. 139. Burgemeester en Wethouders van Workum, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. Goot. Workum, 14 Juni 1932. Deze week Dinsdagavond werd op het „Stormvogels”-terrein een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tusschen het 3e elftal en 'G.V.V. van Gaast. De meesten sedert kort be oefenaars van de edele voetbalsport, deden het publiek somtyds verbaasd staan over hun vorderingen, waarmee weer eens werd aangetoond wat een ernstige oefening en toewijding ver mag. Natuurlijk waren er ook wel eens hiaten in het spel, maar over ’t algemeen viel het reuze mee. Op de middenvoor-, linksbuiten- en back- plaatsen van „Stormvogels” werd knap werk geleverd, maar toch was er niet van een beslist overwicht sprake. Enkele voorhoede-spelers van G.V.V. gaven best, weloverlegd spel te zien, waaraan de Gaasters dan ook voor een goed deel hun 5—4 over winning te danken hadden. Zondagmiddag, van al het werk dat in het afgeloopen tijdperk is geschied. Belangstellenden in de arbeid van bovengenoemde commissie z|jn har- telyk welkom De Workumer haven. Uit de rede van den heer Van Koetsveld, Burgemeester, ter gelegen heid van de feestelijke heropening uitgesproken, bleek hoe reeds van 1871 af de havenverbetering voortdu rend een ernstig punt van bespreking in de raadsvergaderingen uitmaakte. Verschillende plannen zyn gemaakt en ook wel uitgevoerd met subsidie van Prov. Staten, maar steeds bleek de verbetering weer niet afdoende te zijn geweest. Achter de voortvarend heid van de vroede vaderen stond ook toentertijd een bevolking, die ten volte het groote belang van ver betering besefte. Een 25 jaren geleden met de her denking van het 1000-jarig bestaan van ons stadje (10 Juli 1907) heeft de ver. „Plaatselijk Belang” een poging gewaagd om demonstratief aan te toonen hoe noodzakelijk het was dat er een aanvang werd gemaakt met onze havenverbetering. Autoriteiten uit de provincie, Kamerleden, bestuur „Schuttevaer” enz., werden uitgenoo- digd een boottocht mede te maken door het Zool naar de beruchte bank, en ter bekrachtiging van de geuite klachten over de haventoestand, liep daar de feestboot, met al z’n officieele passagiers, glorieus aan den grond. Dit feit werd by de heropening van de verbeterde haven nog eens in geuren en kleuren opgehaald en het groote verschil tusschen deze boot tochten, de eerste 25 jaar geleden om de slechte toestand op te nemen, en de tweede om zich van de verbete ring op de hoogte te stelten, zette de jongste tocht nog meer luister bij. De gevoelens van de passagiers van nu en toen zulten wel belangrijk uiteen- geloopen zyn. De ver. „Plaatselijk Belang” heeft gedurende haar bestaan steeds op havenverbetering aangedrongen. Ver schillende artikelen van bestuursle den, ook meermalen in „Friso” opge nomen, getuigden van den ijver en bezieling, waarmee men verbetering voorstond. In Juli 1931 kwam het ver- blydeade bericht dat de haven uitge diept zou worden, niet het minst ver heugend voor de voorstanders, waar onder wijlen de heer Th. Tjeerde geen onbelangrijke plaats innam. Ein delijk zou nu de lang gekoesterde wensch in vervulling gaan en boven dien nog zonder bezwaar voor Wor- kums schatkist. waaruit blijkt, welk een belangrijke verbetering is ontstaan en waardoor geladen schepen tot 150 ton weer gemakkelijk kunnen passeeren. In verband met de uitdieping was het tevens noodzakelijk een bestaande beschoeiing ter lengte van 112 Meter te vernieuwen, terwyl langs het z.g. groene strand een öevervoorziening moest worden aangebracht ter lengte van ruim 300 Meter. De beschoeiin gen van gecreosoteerd hout zyn samen gesteld uit een sloof of rib, rustende op en tegen schoorpalen, waartegen een beheiïng van geploegd hout is aangebracht. De kosten van de verbetering heb ben bedragen rond f25000. Wat de uitvoering betreft daarbij heeft men te kampen gehad met al lerlei tegenspoeden; de voornaamste echter was, dat begonnen werd met veel te licht materiaal. Het werk ver- eischte een zware baggermachine. Wekenlang scheen het werk stopge zet, maar na hervatting werd met volte kracht gewerkt onder dage- Hjksch toezicht van den heer C. Vij verberg. De vorige maand is het werk voltooid, welk feit „PI. Belang” verleden week Donderdag, feestelijk meende te moeten vieren. (Hierover is in het vorig no. van „Friso” al een en ander medegedeeld.) Wanneer nu de vaarwegen vanaf de haven nog een flinke beurt krijgen zal er ook voor tamelijk groote sche pen doorvaart zijn naar het groot scheepsvaarwater, en vete schippers zulten dan de weg kiezen over Wor kum, daar hier de haven- en sluis- gelden belangrijk lager zyn dan el ders. Dat een en ander meer bedrij vigheid in ons stadje mag brengen, de burgerij hiervan eenig voordeel mag trekken, en de scheepvaart met deze nieuwe toegang zeer gediend zal zijn, is de wensch en verwach ting van veten. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzen ders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Mei 1932 aan het postkantoor alhier. Hulppostkantoor Koudum. Brieven Buitenland. H. F. Heitkamp, Oberhausen (Rhld.) Nota. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbe- stelbaarheid kunnen worden terugge geven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. I! h] Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen het volgende ter kennis van de in hunne gemeente wonende melkveehouders. Ingevolge art. 22 der Crisis-Zuivelwet 1932 zulten aan melkveehouders ge durende ten hoogste drie weken uit berekend naar een bedrag per week pei droogstaande rekenen). In verband met de nooddruft, welke alom in het melkveehoudersbedryf heerscht, is het de bedoeling van den Minister van Economische Zaken en Arbeid, dat thans zoo snel mogelflk tot deze uitkeeringen wordt overge gaan. Alle in deze gemeente wonende melkveehouders, die aanspraak maken b6 24, Zaterdag 25 en Maandag 27 Juni (9—12i/s2—51/2 5 Zaterdags I Jt --J le. het aantaTmelkgevende koeien op 15 Juni 1932, die de betrokken veehouder op dien datum te verzor gen heeft; 2e. de totale melkproductie van het rundvee in de week aanvangende Zondag 12 en eindigende Zaterdag 18 Juni 1932, op te geven óf in kilogram men óf in liters 3e. de totale jaarproductie aan melk van het rundvee in het jaar 1931, op te geven óf in kilogrammen óf in liters. De aandacht wordt er op gevestigd, dat onware opgaaf strafbaar is vol gens art. 225 Wetboek van Strafrecht. De onder 2e en 3e bedoelde cijfers dient de veehouder op grond van zijn eigen bedrjjfsuitkomsten op te geven. Levert de veehouder alle ge wonnen melk aan een zuivelfabriek, dan zal h’j van de directie de noodige gegevens kunnen verkrijgen om de vereischte opgaaf te kunnen doen. Voor zoover omtrent de melkproductie geen nauwkeurige gegevens ten dienste staan, moet een schatting worden gemaakt, die eveneens op de toestand van het eigen bedrijf gegrond moet ztyn. Veehouders, die consumptie-melk uitventen, moeten opgaaf doen hoe veel aan particulieren is verkocht in de week van 12 t/m 18 Juni 1932. Onder melkgevende koeien worden alleen de dieren verstaan, die tot de melkwinning op 15 Juni 1932 hebben bijgedragen, dus geen droge, drach tige of kalikoeien. Onmiddellijk nadat deze opgaven z|jn gedaan en deugdelijk bevonden, zal de uitbetaling, die per koe f2.25 (3 X f0.75) zal bedragen, plaats vinden, althans wanneer de koe ge durende de drie weken na 15 Juni 1932 gehouden wordt. Workum, 16 Juni 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Stukloopen van Huid en Voeten en Doorzitten bij Wielrijden verzacht en geneest Doos 30, Tube 80 ct. Bij Apoth. Drogisten «fc

Friso nl | 1932 | | pagina 1