Nieuws- en Advertentieblad enz. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz I prima COKES Gemeentelijk sportterrein* Handleiding gratis. Vreest geen Examen De juichende zomer Gemeente Gasbedrijf te Workum Verkeerslessen van den A.N.W.B. ZATERDAG 25 JUNI 1932. No. 26 58ste Jaargang Officieel Gedeelte. a.s. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Toegang strand. I Groote prijsverlaging van Vrijwilligers voor De afname moet geschieden vóór 1 October WORKUM, 21 Juni 1932. afkomstig van Gaskolen Cokes thans HL. cent per FRANCO AAN HUIS BEZORGD LEVERING UITSLUITEND AAN INGEZETENEN De Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlyk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten 16e Les. Zorg voor een goeden reflector op de fiets. De Directeur v. h. P.T.T.-kantoor alhier brengt ter algemeene kennis dat met ingang van 1 Juli e.k. de tweede kom-bestelling zal worden opgeheven. z a z co f W W 1 I Grove Geklopte Gebroken Parel Gezeefde Parel De pry’s der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Burgemeester en Wethouders bren gen ter algemeene kennis, dat de verordening op het gemeentelijk sportterrein in werking is getreden op 20 Juni 1932. Besturen van scholen of van sport- vereenigingen of anderen, die van het terrein wenschen gebruik te maken, moeten een schriftelijk verzoek bij Burgemeester en Wethouders indie nen. Workum, den 20 Juni 1932 Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. Goot. 21 Juni ’32. Heden avond konden we dan eindelijk ons plaatselijk mu ziekcorps weer eens op het oude Marktplein beluisteren. Verschillende malen moest het concert wegens on gunstige weersgesteldheid afgelascht worden. Alleen ter gelegenheid van de haven-heropening en ter oefening voor een concours heeft „Crescendo” deze zomer van haar laten hooren. Thans werden we op een mooi, goed uitgevoerd programma vergast, dat jammer genoeg door een niet talrijk publiek werd aangehoord. Het is te hopen dat „Crescendo” bij een vol gende muziekavond, zich in een groote welverdiende belangstelling mag ver heugen. KOUDUM. De heer D. B. Piers, rflksont vanger alhier is ingaande 1 Augs. a.s. verplaatst naar de inspectie der directe belastingen te Harlingen. In de tweede helft geven de Wor- kumers ook goed partij en zoowaar tegen de wind in zijn er voor het H.V.V.-doel nog wel de gevaarlijkste momenten. De linksbinnen had z’n plaats verwisseld voor linkshalf en vormde met de overige achterhoede van „Stormvogels” een hechte verde diging, die vaak handen vol werk had. Wanneer de scheidsrechter, die harmonisch leidde, het eindsignaal fluit, is de stand onveranderd 1—1. Schatten van schoonheid sluimeren in Uw huid. Gelaatsmassage met Parol wekt ze tot nieuw leven. Een hand leiding voor gelaatsmassage ontvangt U gratis bfl I 30 ct., tube 80 ct.) door bedachtzaamheid jegens anderen in kleine dingen, kun nen we harde kanten van het leven glad maken. R. W. DALE. We kunnen geen toeschouwer in het leven blijvenDeze merkwaardi ge woorden, den Prins van Wales on langs in den mond gelegd, houden een wisheid in, een juist besef waar van de oplossing in kan houden de vele tribulaties, waardoor de we reld van t{jd tot tijd heengaat. Het is tegelijk een oproep en een beschul diging, een „call to order”, een op- i gelijk aan de kern-roep „Vrij- igers voor!”, die zoo menigmaal turen voorkomt, als vrijwilligers wer den opgeroepi-2—. vaarlijke opdracht uit te voeren. leven in moeilijke tijden roept „Vrij willigers voor I”, menschen die dienst willen nemen in den grooten levens strijd, voor „zoolang de strijd zal duren,” want het leven heeft „solda- i '7 willen verrichten. Want inderdaad is er in steeds toenemende mate behoef te aan persoonlijk dienen, aan deel nemen van allen aan de vele gemeen schappelijke taken waarvoor de we reld zich geplaatst ziet, aan een per soonlijk medewerken tot het uitroeien van wantrouwen en haat, van oneer lijkheid en onoprechtheid, door oen want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt’s Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn ver krijgbaar in kokers van 75 ct. by Apoth. en Drogisten. wogen rots, die blanker gewasschen wordt, doch niet trilt onder het beuken der golvenwiens hart geen duistere plannen vormtdie zonder vrees met vlammen speelt en het ijs betreedt. FLORIS C. (Nadruk verboden.) heeft zijn intrede gedaan; al wat adem heeft verzadigt zich aan licht en lucht. Stelt U zelf in staat zonder gevaar van deze feestgaven der natuur te genieten door, ter voorko ming van zonnebrand, Uw huid met „Zy”-Crême in te wrijven. In prijzen van 20-30-45 en 75 cent. WORKUM. De Directeur v. h. P.T.T.-kantoor alhier vestigt de aan dacht van belanghebbenden op de invoering van het 10-gramtarief in het verkeer met Nederlandsch-Indië, waarvoor een luchtrecht vastgesteld is van 50 ct. Het luchtrecht naar Nederl.-Indië zal dus voortaan als volgt zyn geregeld voor stukken t/m 5 g. 30 ct. boven 5 t/m 10 g. 50 ct. „10 t/m 20 g. 75 ct. Voor zendingen zwaarder dan 20 gram blijft het thans geldende lucht recht verschuldigd. 22 Juni 1932. Zaterdagmiddag j.l. ongeveer een uur of drie werden de inwoners van ons stadje door motor geronk uit hun middagslaapje gewekt, voor zoover dan diegenen die zich op een vrije Zaterdagmiddag een klein dutje kunnen veroorloven. Allen keken Noordwaarts omhoog, naar dat eene groote verschijnselDe Zeppelin. Hoewel ’t by helder zonneweer zeer zeker een briljanter schouwspel was geweest, teekende thans tegen de grauwe bewolkte lucht die groote grijze sigaar zich ook duidelijk af. Door de geweldige grootte (n.l. 230 X 30 M.) leek het alsof dat ge vaarte betrekkelijk langzaam vorder de en soms zelfs tusschen hemel en aarde hing door z'n schijnbare onbe weeglijkheid. Was ’t luchtschip eerst in de geheele lengte zichtbaar, waarbij men de letters goed kon onderscheiden, naarmate het zich naar zee begaf zwenkte het meer en meer naar het Noorden, totdat tenslotte bet achter aanzicht zich in de damp verloor. Voor vele thuisblijvers was de zoo duidelijke verschijning van de Zep pelin, een groote verrassing. Het is te hopen dat ook degenen, die een tocht naar andere plaatsen hadden ondernomen waar de Zeppelin duidelijker zichtbaar zou zijn niet teleurgesteld thuisgekomen zijn, maar voor de gemaakte reis beloond werden met een niet minder mooi schouwspel dan hier geboden werd. Mooi om de bewonderenswaardige prestatie der techniek en mooi om de zeldzame verschijning van deze formidabele luchtvogel boven de Friesche greiden. In Hindeloopen kwam Zaterdag middag „Stormvogels” I met eenige invallers uit, tegen ’n sterk H.V.V. ÏI. „Stormvogels” koos eerst het wind- voordeel, maar verschillende aanval len mislukten doordat de bal vaak te snel voor de wind afging. Na herhaalde pogingen was het de linksbuiten, die Workum met een zuiver schot de leiding gaf, maar voor de rust nog wist de H.V.V.-linksbinnen de gelijk maker feilloos in te schieten. Subsidie aan de melkveehouders. In verband met de nood in het veehoudersbedrijf wil de Regeering gedurende drieweken f 0.75 per melk gevende koe dus de droogstaande dieren niet mede te rekenen ver strekken. De Regeering heeft de Burgemees ters verzocht een snelle afwikkeling dezer uitkeering wel te willen be vorderen, door ze zelf ter hand te nemen, en de noodige middelen uit de gemeentekas beschikbaar te wil len stellen. Voor lederen veehouder zal een formulier beschikbaar gesteld worden voor invulling. Na onderteekening van het formulier zal de uitbetaling ad f2.25 per koe, terstond kunnen plaats hebben. Den burgemeesters is verzocht om alvorens de ingevulde kaarten naar den Haag op te zenden over de juistheid der verstrekte ge gevens het oordeel te vragen van de commissie van bystand voor de land- bouwstatistiek in de gemeente. Wijziging aanmaakzegels rooktabak. De Minister van Financiën heeft bepaald dat in afwachting van een wijziging van artikel 1 van het K. B. van 16 Maart 1922 (Stbld. no. 126), zegels voor den tabaksaccijns voor rooktabak verkrijgbaar zullen worden gesteld in den kleinhandelprijs van f0.60 per K.G. voor verpakkingen van 250 en 500 gram. Er dient reke ning mede gehouden te worden dat met den aanmaak van de zegels eenige tijd gemoeid is. De Etna voor iedereen toegankelijk. Er heeft zich een Consortium ge vormd voor den aanleg van een auto weg over de Etna, waarover men van Catania over Nicolosi in een half uur op 1000 M. zal kunnen komen tot aan den z.g. Casa Contoniera. Vandaar uit gaat een voetweg tot aan den rand van den krater. Vrouw verbrand. Dinsdagmiddag is te Oudenrijn bij zuivering van de individueele gevoe lens, waardoor wereldschandalen zoo- als de Kreuger affaire e.d. tot de zeldzaamheden zullen gaan behooren, om tenslotte geheel te verdwijnen. Want, om maar even bij dit onsma kelijke voorbeeld te blijven, als de lucifersman geen handlangers had ge vonden, had hij z(jn sinistere plan netjes nooit kunnen uitvoeren. We kunnen geen toeschouwer blij ven, zei de Prins van Wales. En voeg de er aan toe: Het was niet uw schuld dat er oorlog is geweest. Het is niet uw schuld dat er een wereld crisis is. Maar feliciteer jezelf nu niet, alleen omdat ge onschuldig zyt. Het is beter goed te beseffen, dat gy het zjjt en gij alleen, die de fouten hebt te herstellen en die dingen te doen, die ongedaan zijn gebleven. En dat zal niet gemakkel^k zijn. We hebben heden ten dage een wereld voor ons, die ziek is van vrees en twijfel, moe van de herhaalde teleurstellingen, een wereld van kommervolle naties, wier levensbehoefte is: moedig ver trouwen in elkander. Vrijwilligers voor Maar beseft het wel, wat dit zeggen wilhet beteekent dat als ge aan den oproep gehoor geeft, dat ge persoon lijke offers zult moeten brengen, dat men u zal smaden en hoonen, mis verstaan en miskennen. Want het leven is vol moeilijkheden, die alleen de moedige overwinnen kan en zal. Maar bedenkt ook, dat het inderdaad een groote deugd is, bereid te zijn uw al te offeren, opdat de levens van hen om u heen veiliger en blader mogen zijn, zooals een overzeesch scribent het onlangs omschreef. Maar het is ook een nobele deugd, zoo te leven, dat de wereld beter zal zijn, omdat gij erin geweest zflt, dat het karakter van de natie sterker zal zijn door de sterkte van uw karakter, en dat de komende generatie grooter zal zfin door uw verheven idealen en uitstekend voorbeeld. Karakter is er noodig om al de problemen van heden onder het oog te zien, om recht en rechtvaardigheid en eerlijke doelstelling ondanks unfaire critiek in de zaken van het land te handhaven, om de goede wetten van het land na te leven, ondanks het gejouw van het gepeupel, om de eer lijkheid, onbezoedeld en onaangetast, trouw te blijven in al uw handel en wandel, ondanks teleurstelling en mis kenning. Dat is de groote strijd voor waarheid en recht en daarvoor zijn juiste „willi ger s strijden hun grootsche strijd niet onder het roffelen der trommen en het gejuich der menigten en met wapperende vaandels, doch in de verborgenheid van kantoren en win kels en zaken, groot en klein. En geheel alleen. Maar de woorden van Davenport kunnen een bemoediging zjjnt Een eerlijk man is alsesnonbe- Hoofd-en Kiesp//7^ MIJNHARDT’S POEDERS Doos A-5ct. Per stuk 8 ct. V pachter van het Groene Strand heeft het recht den overgang over het door hem gepacht terrein te weigeren. Het Gemeentebestuur heeft het recht den toegang tot het Geele Strand te verbieden. Ter aanduiding van dit recht zal een bord worden geplaatst met het opschrift „Verboden Toegang.” Evenwel is voornoemde pachter genegen den overgang over het door hem gepacht terrein toe te laten, mits daarvoor UITSLUITEND gebruik wordt gemaakt van het bestaande voetpad en hfi door het gedrag der gebruikers geen schade of hinder lijdt Het Gemeentebestuur zal den toe gang tot het Geele Strand niet ver bieden, zoolang het daartoe geen ernstige redenen krijgt. Workum, den 22 Juni 1932. De Burgemeester van Workum, C. E. van KOETSVELD. 1ste soort Engelsche De wet schrijft niet alleen voor, dat een fiets voorzien moet zyn van een helder brandende lantaarn, maar ook van een rooden reflector op het achterspatbord. Dat is een veiligheids maatregel. Wanneer immers een auto ’s avonds op een donkeren weg een fietser inhaalt, zou hij dezen niet tij dig genoeg opmerken, als hy niet ge waarschuwd werd door dat roode schijfje vóór hem op den weg, dat ineens begint te gloeien, wanneer het licht van de auto-lampen op den reflector valt. Deze geeft zelf geen licht, maar kan wel het licht van de auto-lantaarns terugkaatsen. Dat kan echter alleen goed gebeuren, wanneer de reflector in den juisten stand ge plaatst is. Staat deze te laag, dan gaan de teruggekaatste stralen naar den grond en staat de reflector te hoog, dan gaan ze de lucht in naar de toppen van de boomen, maar in geen van beide gevallen zal de auto mobilist het waarschuwende roode schijfje zien. Op de linker teekening is aange geven hoe de stralen worden terug gekaatst, als de reflector te hoog en niet recht naar achter is gesteld en op het rechter plaatje is te zien, hoe de goede stand is, zóó, dat het rood- teruggekaatste licht door den chauf feur wordt gezien. Een goede reflector is dus voor den fletser een beste vriend, want die beschermt hem tegen aanrijding door een achteropkomende auto. In plaats van een reflector, kan een voorzichtige fietser ook een rood lantaarntje achter aan zyn fiets aan brengen. Dat is in donker zeker ook een heel goede bescherming tegen aanrijdingen. Het beteekent niets voor een man om zijn hoofd op te hou den in een tijd van stiltemaar op zijn post te blyven, als alle anderen hun grond hebben ver laten en daar dan fier omhoog te staan, terwijl alle anderen neergeslagen zyn dat is ver heven en prijzenswaardig. Naar SENECA. Wellevendheid is op zichzelf een vorm van dienen. Door zachtheid van manieren, door een onopdringerige sympathie, c anderen in kleine dingen, 55 60 65 50 (voor zoover voorradig) Utrecht door tot nu toe onbekende oorzaak de 24-jarige ongehuwde vrouw Mej. van Dijk in brand ge raakt. Zy sprong daarop in den Leidschen Rijn, waaruit zy door voor bijgangers is gehaald. Na voorloopig verbonden te zyn door dr. Westendorp uit Vleuten werd de vrouw in deer- niswekkenden toestand per zieken auto overgebracht naar de Academi sche klinieken te Utrecht, waar zy aan de bekomen verwondingen is overleden. Gevaarlijk speelgoed. Te Swinemünde vond een jongen van vijftien jaar in een schuur een oud geweer, dat aan een 23 jarigen landarbeider toebehoorde. In de mee- ning, dat het ongeladen was, legde hy op zyn 12-jarig broertje en den arbeider aan en voor laatstgenoemde het verhinderen kon, ging het schot af. De lading hagel drong den jongen in de borst en verwondde hem zoo ernstig, dat hy eenige minuten later stierf. Ook de landarbeider werd ernstig gewond en is in bedenkely- ken toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Bestellingen moeten vóór 15 Juli a.s. worden opgegeven bij één der onderstaande plaatselijke Brandstoffen-handelaren SINE J. DIJKSTRA L. Y. DE JONG WED. SJ. WIERSMA F. POSTMA en R. v. d. MEULEN JAN J. DIJKSTRA Y. FLAPPER P. A. DE JONG I koop van Parol (doos Alleen bij Apoth. en Drogisten. tl LH gepeupel ideld en trouw te blijven in al uw ham ing. Dat is de groote strijd no'heid en recht en daarvooi want"het leven heeft '„solda- „vrijwilligers” noodig van het j noodig, die persoonlijke diensten hout gesneden. Want deze vrij' onder het roffelen der trommen en tegelijk een oproep en een beschul- fUflrfvtfV AAn noil fft AAn ATV roep willig in het verhaal van grootsche avon- opgeroepen om een of andere ge lijke opdracht uit te voeren.Het willigere voor I”, menschen die dienst zoolang de strijd zal strijd, voor ten” ANWB TOERISTENBOND VOOR NEDERLAND 1 F 4 1 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 II M M O Q H !2d B U U w d ro g i st. Vfc., fcUUO W V».)

Friso nl | 1932 | | pagina 1