Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Hierop letten I fi Examen gedaan en niet geslaagd Kennis voldoende, maar te nerveus geweest. Waarom niet tijdig Mijn- hardt’s Zenuwtabletten gebruikt Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten in kokers van 75 cent. Schatten van Schoonheid 58ste Jaargang ZATERDAG 2 JULI 1932. No. 27 Officieel Gedeelte. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Bekendmaking. Ld des na- Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm, In te zenden. Ad- vertentiön tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten i en over 193*1 van Tief gas- electriciteitsbedrijf. het cor- der Arbeidsbemid- ig; de Centrale Ammoniakfabriek te igte is, aanwezig is. het leven van den misschien beslissende en, gaan hierdoor verloren. S PR OF’x'sL Pot 90ct.TubsS0ct.ZetpS9d.MaUs droflfsttn, Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mjjnhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit 'alleen garandeert U de echtheid. te gi Nadat de heeren Westendorp en Dykstra voor een schikkelijke hou ding van de gemeente pleiten, wor den twee stemmingen gehouden beide met dezelfde voor- en tegenstemmers, omdat er een misvatting bij verschil lende leden is. Het eindresultaat is voor de betrokkene Bouma niet on gunstig, daar met 7 tegen 4 stem men aangenomen wordt, dat de ge meente de verbetering zonder meer voor haar rekening neemt. Voor stem men de heeren van der Gaast, Faber, Haytema, Westendorp, Leeuw, Dijk stra en Brandsma. Tegen de heeren de Roest, de Vries, Gaastra en Fer- werda. Pnnt 11. Voorstel van B. en W. tot vervanging van het houten brugje naar de Hoerenkunst door eenbeton- brugje. Het bestaande brugje is in zeer slechten toestand en reeds meermalen is gepoogd hierin verbetering te bren gen. Men stuitte echter telkens weer op moeilijkheden, doordat niet alleen de onderhoudsplichtigen niet bereid waren aan verbetering mede te werken, maar ook omdat niet allen bekend waren en verder groote on billijkheden in die onderhoudsplicht verscholen lagen. Op verschillende perceelen, die groot belang bij een goede brug hebben, rust geen onder houdsplicht, waartegenover staat dat wel onderhoudsplichtige perceelen geen belang bjj het instandhouden van den brug hebben. Zoo bijv, heeft de gemeente, die toch den geheelen Hoerenkunst in erfpacht heeft uitge geven en daarvan rechten int, te dezer zake wettelijk geen onder houdsplicht. Om tot een oplossing van de kwestie te komen en in de toekomst niet wederom voor dezelfde moeilijkheden te worden geplaatst, komt het B. en W. 't beste voor, dat de gemeente het eigendom en onder houd van den brug overneemt. De kosten van vervanging door een be- tonbrugje ter breedte van 4.25 M. zijn geraamd op flOOO.— Verschillende leden verwonderen er zich over dat de onderhouds plichtigen er zoo gemakkelijk af komen en vinden dat die in ieder geval wel voor de helft in de kosten kunnen bijdragen; wanneer de gemeente de andere helft betaalt en in 't vervolg het onderhoud op zich neemt, houdt deze zich al bijzonder goed. De heeren Gaastra en de Vries wijzen nog eens op de moeiten die vroeger zijn gedaan met’ resultaat nihil, terwijl de voorz. verklaart dat hij er natuurlijk niet voor is, dat de gemeente lasten overneemt, die door een ander gedragen moeten worden; maar dit geval is ingewikkelder, waarom B. en W. dan ook bij uitzon dering met dit voorstel komen. Nog staan enkele leden op het standpunt dat de onderhoudsplichti gen behooren bij te dragen in de kosten, hetgeen de heer de Roest doet voorstellen dit punt tot de vol gende vergadering aan te houden. De heer Faber ztu het brugje door een nieuwe houten brug willen ver vangen en dit werk onder ingezetenen aanbesteden. De heer Dijkstra is tegen een hou ten brug, omdat hieraan veel meer onderhoud is, alsschilderen en jaar lijks teerenmet beton is men er in eens af. De plannen van een houten en een betonnen brugje geven nagenoeg Seen verschil in prys, maar natuur lijk wel in onderhoud, te zien. Het voorstel—de Roest om de be slissing tot de volgende vergadering uit te stellen, wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren de Roest, Haijtema, Dijk stra, Ferwerda en Brandsma. Rekening gas- en electriciteits- bedrijf. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter openbare kennis der ingezetenen, dat de REKENINGEN der INKOMSTEN en UITGAVEN van het gemeentelijk gas- en electriciteitsbedrijf voor den dienst van 1931 aan den Raad zijn aangeboden. Deze rekeningen zijn vanaf heden, gedurende veertien dagen in de ge wone bureau-uren op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar gesteld. Workum, 28 Juni 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. sluimeren in Uw huid. Gelaatsmassage met Purol wekt ze tot nieuw leven. Een handleiding voor gelaatsmassage ontvangt U gratis bij koop van Purol (doos 30 ct., tube 80 ct.). Alleen by Apoth. en Drogisten. langs de wanden asbest-cementplaten moeten worden aangebracht, waarvan de kosten op f 100 zijn begroot. Bouma, die aansprakelijk is voor de goede inrichting van het gebouw, kan deze kosten niet ineens betalen, waarom voorgesteld is de vereischte verbete ring door en op kosten van de ge meente uit te voeren. Gedurende de eerstvolgende jaren zullen deze kosten op de uitkeering, die Bouma jaarlijks uit de gemeentekas ontvangt wegens rente van de kosten van inrichting als noodslachtplaats en dit thans bedraagt f 104, worden inge houden tot een maximum van f20 per jaar. De aan Bouma toekomende vergoeding wordt verhoogd met de rente der thans te maken kosten en gebracht op f 110 per jaar. Bouma verklaarde met deze regeling accoord te gaan. Nadat de heeren Westendorp 1 ding van de gemeente Redding van drenkelingen. In de laatste jaren zijn in onze gemeente nog al eens verdrinkings- gevallen met doodelijken afloop voor gekomen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat een drenkeling in leven zou zijn gebleven, wanneer, oogenblikkelrjk nadat hij uit het water werd gehaald, op DOELMATIGE WIJZE die maatregelen waren ge nomen, welke in dergelijke gevallen gebiedende eisch zijn: Wij denken hierbij b.v. aanverwijderen van water uit maag en longen, verwijde ren van vuil en slijm uit keel, mond en neus, kunstmatige ademhaling. In den regel moet met het toepassen van de allereerst noodige maatrege len worden gewacht, totdat een dok ter, of iemand die wel met een en ander op de hoogte is, aanwezig is. Kostbare, voor het leven van den drenkeling oogenblikki Hier geldt met rechtwie spoedig en doelmatig helpt, helpt dubbel. Om dit spoedig helpen te bevorde ren en de kennis van de te nemen maatregelen binnen ieders bereik te brengen, heeft het gemeentebestuur besloten, een geschriftje huis aan huis te doen bezorgen, waarin op eenvoudige populaire wijze wordt uiteengezet, wat in de allereerste plaats moet worden gedaan tot red ding van drenkelingen en voor eerste hulp bij schijndood door andere oor zaken. Aandachtige lezing van dit ge schriftje wordt een ieder aanbevolen. Bewaar het, om het later nog eens te herlezen, opdat gij meer en meer be kend raakt met de maatregelen die in geval van nood genomen moeten worden. Workum, 29 Juni 1932. Het voorstelFaber om een nieuwe houten brug te plaatsen, wordt even eens verworpen met 7 tegen 4 stem men. Voor de heeren Faber, Haijtema, Leeuw en Ferwerda. Met algemeene stemmen wordt thans toch nog B. en W.’s voorstel aangenomen, waaraan duidelykshalve wordt toegevoegd dat de brug dan een publieke brug is, die niet door een hek wordt afgesloten, terwijl op de aangrenzende berm enz. geen vee mag weiden. Punt 12. Voorstel van B. en W. in zake het gebruik van het strand. B. en W. brengen in hun prae-ad- vies naar voren dat tengevolge van de Zuiderzee-afsluitiug een aanzien lijke oppervlakte strand voor de kust van onze gemeente is drooggevallen, waarvan door de jeugd en by zonnig zomerweer ook door ouderen een vry druk gebruik wordt gemaakt, maar of deze belangstelling van bly- venden aard is, is nog niet te zeggen. Welke invloed het door westelijke stormen opgejaagde water hier nog uitoefent, is ook niet te voorzien, zoo- dat het doen van vrij beteekenende uitgaven in dit stadium niet geoor loofd is. Het plan: toegangsweg langs het Zool met brug over het Spui, is met de Ver. „Plaatselijk Belang” overwogen, maar hierover zal men het volgend jaar beter kunnen oor- deelen. Om evenwel een betere en veiliger toegang tot het Groene Strand te krijgen, kunnen we de „barte” van den pachter om niet in eigendom overnemen en vernieuwen kosten geraamd op f700.—. Het voet pad moet worden gevolgd om het Gele Strand te bereiken, waarbij te vens kenbaar zal worden gemaakt dat het terrein slechts ter bede voor een ieder toegankelijk is. Om verder na te kunnen gaan in hoeverre er gevaar bestaat voor verzanding van onze haven, achten wij het gewenschteen proef te nemen, door op een afstand van pl.m. 50 M. van het Zool een eenvoudige schutting te plaatsen ter lengte van pl.m. 100 M. en een hoogte van 1 M. De kosten hiervan zullen ongeveer f100 bedra gen. De heer Faber schildert in welge kozen woorden een betere toekomst voor Workum af, wanneer er een eenvoudige brug wordt gelegd op de punt van de Kadyk, over het Spui, naar het Groene Strand en dit laatste dan geëgaliseerd wordt. By gebleken levensvatbaarheid zou er een weg langs het Zool kunnen worden aan gelegd, wat van groote beteekenis zou zijn zoo vlak naast het groot scheepsvaarwater. Spr. zou het op hoogen prijs stellen wanneer getracht werd een strook van 8 4 10 M. van het Groene Srand langs het Zool vrij te krijgen voor een evt. aan te leg gen weg. Het strandbezoek is niet gebaat met een vernieuwing van de „barte.” Vreemdelingen zullen dan tenminste elders beter terecht kunnen en niet naar Workum komen. Wil men het bezoek aanmoedigen bevorderen, dan is een brug het Spul een eerste vereischte. Ook de heer Leeuw is voor een brug by de Kadijk, hoewel spr. niet direct een groote toevloed van vreemdelingen verwa>cht. Maar voor de kinderen is het strand mooi en een flinke brug zal men voor 1000 1100 gld. in orde hebben, hetgeen maar weinig meer is dan de voorge stelde vernieuwing van de „barte.” De heer de Roest is het ten deele eens met de mooie plannen van voorgaande sprekers, maar aan de andere kant ook met B. en W., omdat men niet weet hoe de westelijke stormen zullen werken. Een eenvou dige verbetering van de „barte,” tot georganiseerde werkloozen, te verschaffen door bagge het 2e gedeelte van de vaart. B. en W. deelen in hun prae-advies mede dat de Minister op een desbe treffende vraag, bereid is gebleken voer het baggeren van vaarten en zoo noodig voor het verbreeden van wegen subsidie te verleenen in de arbeidsloonen. De gem.-architect is opgedragen plannen te ontwerpen voor de uitbaggering van het 2e ge deelte van de Brandeburevaart en van den Laars. Op 14 Juni j.l. werd met baggering van den Brandebure vaart begonnen, waarbij een 6-tal werkloozen werkzaam zijn, die een loon verdienen van plm. f 15 per week. De kosten worden begroot op f500. De uitbaggering van 520 M. van den Brandeburevaart zal f1530 en van den Laars f7500 moeten kosten. Voor het eerstgenoemde werk is alleen Rijks sub sidie aangevraagd omdat het andere bedrag te hoog is voor extra-werk- verschaffing en gedeeltelijke uitbag gering van den Laars niet wensche- Hjk is, daar er geen zekerheid bestaat dat dit werk de eerstvolgende jaren geheel ten einde zal worden gebracht. Adressanten Bjjlsma e.a. zullen met vorenstaande in kennis worden ge steld, als beschikking op hun adres. De heer Westendorp meent ook dat de baggering van den Laars voor f7500.— nu niet uitgevoerd kan wor den, maar wanneer er weer eens naar objecten voor werkverschaffing wordt gezocht, dan kan dit zeer goed in aanmerking komen. Op voorstel van den heer Faber zal punt 3 na punt 12 behandeld worden. Punt 4. Aanbieding van de reke ningen over 1931 van het Burgerlijk Armbestuur en het Stadsburgerwees- huis. Deze rekeningen worden voor on derzoek in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren -—II De prijs der Advertentiön is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Uitruimen brugje bij de Heerenkunst. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de gemeente raad in zijne vergadering van 27 Juni j.l. heeft besloten, het houten brugje, leidende naar de Heerenkunst, uit te ruimen. Daarna zal ter plaatse door en voor rekening van de ge meente een vaste betonbrug worden gemaakt en onderhouden ten behoeve van een vrij en veilig verkeer van en naar de Heerenkunst. Op deze brug, welke het eigendom van de ge meente is, mogen in geen geval verkeersbelemmeringen worden ge plaatst. Eigenaren en onderhoudsplichtigen van de uit te ruimen brug, die tegen het bovenstaande raadsbesluit be zwaren mochten hebben, dienen hiervan aan Burgemeester en Wet houders kennis te geven vóór 8 Juli 1932. Workum, 28 Juni 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Maandag 27 Juni 1932, middags 7 uur. Voorzitter de heer C. E. van Koets veld, Burgemeester. Secretaris de heer D. van der Goot. Tegenwoordig alle leden. Na opening met voorlezing van het formuliergebed, meent de voorz. uit aller geest te spreken wanneer hij den heer Gaastra na diens lange ge dwongen afwezigheid, eerst hartelijk welkom heet in ’s Raads midden. De behandeling van de agenda wordt nu ingezet met het bekende Punt 1. Notulen der vergadering van 17 Mei 1932. Ook thans weer met het bijna even bekende resultaat onveranderde vaststelling. Punt 2. Ingekomen stukken en me- dedeelingen. a. Resoluties van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van de raadsbe sluiten tot: yziging van de begroetingen an het gas- electriciteitsbedrijf. 2. wijziging van de stroomleverings- verordening. b. Resolutie van Gedep. Staten hou dende vaststelling van de rekeningen over 1930 van het gas- en electrici teitsbedrijf en van de gemeentereke- ning. c. Exploitatierekening van het gasbedrijf over het le kwartaal 1932. d. Schrijven van G. Feenstra hou dende mededeeling, dat hij de benoe ming tot dag-klokluider aanneemt. e. Verslagen over 1931 van: 1. N. V. Intercommunale Waterlei ding, gebied Leeuwarden; 2. den Provincialen Keuringsdienst 3. de Vereeniglng van Nederl. Ge meenten 4. de afdeeling Friesland der Ver een. van Ned. gemeenten; 5. de verrichtingen van de Com missie van toezicht op respondentschap deling 6. L- Weesper kar spel. Op voorstel van B. en W. worden de stukken a t/m e voor kennisgeving aangenomen. f. Verzoek van A. BiJlsma, A. Sierkstra en H. Boersma namens de om werk baggering van de Brandebure- Dijkstra, Haijtema en Leeuw. Punt 5. Aanbieding van de reke ningen over 1931 van het Gas- en Electriciteitsbedrijf. Als leden van de commissie voor onderzoek worden aangewezen de heeren van der Gaast, Ferwerda en Westendorp. Punt 6. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van afschrijvingsper centages op de bezittingen van het Gas- en het Electriciteitsbedrijf. Overeenkomstig het advies van de commissie voor de lichtbedryven worden de verschillende percentages, gelijk aan de thans geldende, onge wijzigd vastgesteld. Punt 7. Voorstel van B. en W. tot verlaging van het bedrag der door den kassier-boekhouder der lichtbe- driiven te stellen zekerheid. Omdat de kassier-boekhouder het meerdere dat hij boven f2000 in kas heeft, moet storten in de kas van den gem.-ontvanger en er vanwege de Vereeniging van tot Zekerheidsstel- ling verplichte gem.-ambtenaren, be zwaren worden gemaakt tegen de thans geldende zekerheid van f4000, kan deze verlaagd worden tot f2000. Hierdoor is een wijziging in art. 7 van de verordening op het beheer der lichtbedryven noodzakelijk, en bovendien moeten nog eenige kleine veranderingen van redactioneelen aard in die verordening worden aan gebracht, waaraan de Raad thans z'n goedkeuring hecht Punt 8. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het aan.de bijzondere schoolbesturen over het jaar 1930 toe komende bedrag der vergoeding bedoeld in art. 101, le lid der L. O.-wet 1920. Deze vergoeding wordt eerst vast gesteld na sluiting der gem.-rekening over het betreffende dienstjaar en wordt per leerling berekend, naarde kosten van instandhouding der over eenkomstige openbare school, is per leerling f 14.29. Voor de bijzondere school voor uitgebreid lager onder wijs moet de vergoeding per leerling worden bepaald op het gemiddeld bedrag per leerling van de kosten over het zelfde dienstjaar der over eenkomstige openbare scholen in een gelijksoortige gemeente, is per leer ling f25.07. De vergoedingsbedragen worden hierop aan de hand van bovengenoemde kosten per leerling, vastgesteld; voor de Herv. School L. O. f2699,80, U.L.O. f 1165.75. Geref. School f1686.—, R.-K. Jongensschool f 1103.90, R.-K. Meisjesschool f628.34, BiJz. School Heidenschap f 1389.81. Punt 9. Advies van B. en W. op het verzoek van de bijzondere school besturen om toekenning van een voorschot op de voor 1932 vast te stellen vergoeding ex. art. 101, le lid der L.O.-wet 1920. Dit voorschot bedraagt ten hoogste 80 pCt. van hetgeen aan de overeen komstige openbare school in deze gemeente of in de gelijksoortige gemeenten is uitgegeven over het laatste dienstjaar, waarover de reke ning is gesloten. De laatst gesloten rekening is die van het jaar 1930, in welk jaar de kosten van het gewoon lager onderwijs f 14.29 en van het U.L.O. f25.07 per leerling hebben bedragen. B. en W. geven in overweging de voorschotten te bepalen op 80 pCt. van bovengenoemde bedragen ver menigvuldigd met het gemiddeld aan tal leerlingen over het vorige jaar. Aldus besloten. De schoolbesturen kunnen dan ontvangen Herv. school L.O. f2212.09, U.L.O. f912.55, Geref. school f 1477.58, R.-K. Jongensschool f845.97, R.-K. Meisjesschool f663.06, Bijzondere school Heidenschap f 1268.95. Punt 10. Voorstel van B. en W. tot het aanbrengen van eenige ver beteringen in de noodslachtplaats van IJ. Bouma. B. en W. lichten in hun prae-advies toe, dat zal de noodslachtplaats aan de wettelijke voorschriften voldoen, tl FRISO O' verdwijnen spoedig door ik SPRUTOL Tegen zonnebrand Purol

Friso nl | 1932 | | pagina 1