enz. Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noord?., Hindeloopen, Stavoren, enz Transpireerende Voeten, ZATERDAG 16 JULI 1932. 58ste Jaargang No. 29 Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. LEVENSKUNST. HOOIBROEI. - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Algemeen weekoverzicht. Binnenland. (Nadruk verboden.) nog ▼oor klaring„Ik zal de oorïogsachulden eb schrappen, noch herzien, onver- Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorin, in te zenden. Ad- vertentiön tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten wanneer ge steeds zoo van uw iIJ. woord van den grooten leermeester wereld u zal haten.” Maar er- tri- Zomersproeten verdwij nen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. geheele wed- in de meer derheid het "doelvak gaf mooi spel De Burgemeester der gemeente WORKUM Gelet op eene aanschrijving van den Commissaris der Koningin in deze provincie van 4 Juli 1932, le Afdeeling A, no. 1020 W|jst bjj dezen de ingezetenen op het groote belang, dat er in de eerste plaats voor hen zelf in is gelegen om het uitbreken van brand tenge volge van het broeien van het hooi te voorkomen; Brengt voorts onder de aandacht de Inhoud van artikel 158 van het Wet boek van Strafrecht, waarbij ver schillende straffen zijn gesteld tegen hen aan wier schuld, waaronder is te gebrek aan vo'órzorg enz., brand is te wijten. Workum, 9 Juli 1932. De Burgemeester voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager De 8 kleine staten ter Ontwape ningsconferentie zijn er van de week op blijven aandringen, dat nog vóór het voorloopige uiteengaan een aantal besluiten worden vastgesteld, als een verbod van bombardementsvliegtui gen en van luchtbombardementen, zware tanks, verplaatsbare zware artillerie, van chemische en bacterio logische oorlogsvoering enz. In België heeft de regeering haar handen vol aan de mijnwerkerssta- king, welke een revolutionnair karak ter zou hebben aangenomen. Er zHn eenige dooden gevallen, maar de toestand verbeterd wat en de regee ring heeft werkgevers en -nemers aan de conferentietafel vereenigd. De beweging is opgezet ten behoeve van een rouleersysteem met terugname van de reeds ontslagenen en handha- eallieèrden. Men heeft aldus bereikt, van loonpeil tot 1 Aug. a.s. In Duitschland houden de politieke botsingen aan als gevolg van de rechtsche verkiezingsterreur en de opheffing van het uniform-verbod. Bijna dagelijks vallen er dooden. De sociaal democraten hebben bij Von Gayl tevergeefs geprotesteerd en om een nieuw uniform-verbod verzocht. Weigert namaak! Brazilië is weer eens in een bur geroorlog gewikkeld als gevolg van de tegenstelling van belangen tus- schen den koffle-staat San Paolo en de overige staten der republiek. De staat San Paolo wordt door de insurgenten beheerscht. In een andere Z.-Amer. republiek, Peru, is door op standelingen, welke intusschen ver slagen zijn, een ontzettend bloedbad aangericht onder politie-agenten en officieren van het leger. Behalve de Fransche marine, welke het verlies leed van de duikboot varenden, moest de Spaansche repu bliek het verlies boeken van een kruiser, welke op een rots verging; de 320 opvarenden werden gered. Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 ct. Alleen bij Apoth. en Drogisten. WORKUM, 12 Juli 1932. Zonnig warm weer strandweer! De laatste dagen is een drukker bezoek aan het strand waar te nemen. Steeds ver schijnen er meer tenten om te kam- peeren, wat niet te verwonderen valt, daar het voor ouders met kroost een pracht gelegenheid biedt de kin deren daar naar hartelust te laten spelen. Ook enkele personen van buiten hebben reeds het Workumer strand tot doel van hun uitstapje ge kozen, maar.zullen ze naderhand in veel grooter getale komen opzetten We lasschen hierbij in een klein tooneeltje op het ZJjlspad: Eenige dames, gewapend met badcostuum en handdoek, vragen naar de weg naar Hindeloopen. „Over de sluisbrug en dan rechts af, maar het Workumer strand is veel grooter en vrijer, en dan moet voor de brug al rechtsaf”, wordt er geantwoord. „Is daar dan een mooie gelegenheid om te baden vragen de schoonen. n’t Is er prachtig te baden maar badhokjes zjinerniet; u ziet er wel verschillende tentjes staan van particulieren en het strand is groot genoeg, maar ja verder is er niet veel voor vreemdelingen aanwe zig." Met een„dank u, dan gaan we maar naar Hindeloopen, daar weten we hoe ’t is” wordt de weg vervolgd. En helaas degeen, die inlichtingen gaf kon z’n voldoening over dit be sluit niet verbergen, omdat een niet ideale toegangsweg en daarbij geen behoorlijke ontvangst voor badende dames, eer schade dan reclame voor het Workumer strand zou brengen. Om het strandbezoek aan te moe digen en te bevorderen, behoort men toch eerlijk mede te deelen hoe de zaken momenteel staan n.l. dat men alles zelf moet meenemen. Dan zullen er toch nog wel gegadigden komen en zal men teleurstellingen (die nooit erg bevorderlijk werken) over het strand, zooals het tenminste op het oogenblik is, voorkomen bij degenen die er iets verwachten. Voorloopig zou alleen een zwem- vereeniging met het plaatsen van badhokjes al heel wat verbetering brengen, wanneer tenminste alge- meene medewerking voor een alge meen belang gegeven werd. Misschien zou dit tevens de stoot geven aan een goede exploitatie van het strand, hoewel de onbekende invloed van het water extra-moeilijkheden meebrengt. Intusschen wordt met de op komst zijnde vacanties nog meerdere drukte op het strand verwacht. 13 Juli '32. Vrijdagavond ging een 2e twaalftal van „Jong Frisia" naar Koudum om daar tegen .Quick” II de strijd aan te binden. Scheids rechter was de heer Harsta van Kou dum, die wel eens wat streng optrad tegen omdraaien of iets wat daarop geleek, maar overigens goed leidde. Met een fraaie worp gelukte hetA. Deinum na 8 minuten spelens, Wor kum de leiding te geven. Kort hierna verwachtten we dat L. de Vries de score zou vergrooten, maar de bal die eenige oogenblikken op de rand van de korf balanceerde, bedacht zich en gleed langs de buitenkant naar beneden. Gedurende de strijd was „Jong Frisla” ïn de meer- te zien maar telkens had men pe'ch met het doelen, totdat in de laatste 5 minuten het 2e puntje, dat als 't ware in de lucht hing, ook door de korf kwam vallen. Met deze stand 2—0 kwam het einde. Kostelooze, rijwielbelastingmcrken. Behalve in de gewone kantooruren bestaat tevens de gelegenheid om óp de data 18 en 25 Juli en 1 Aug. a.s. telkens des namiddags van 7—9 uur ten kantore van den Rijksontvanger alhier een kosteloos rflwielbelasting- merk aan te vragen. Verzocht wordt het laatst ontvangen aanslagbiljet in de Rijksinkomstenbelasting mee te brengen. Waarlijke blijmoedigheid, gegrond vest in een geloof aan de almacht van waarheid en liefde, aan de uit- elndelijke overwinning van het kwa de door het goede, niet alleen in theorie aanvaard, maar juist practisch geleefd en doorleefd in alle kleine gebeurlijkheden van het dageljjksch leven, deze houdt vanzelfsprekend in een voortdurende zachtheid van oor deel, die neerkomt op het wijze ver- maanwoord van Lavater die zegt: De Cechoslowaaksche schoenenmag naat Bat’a is bij een vliegtocht dood gevallen. Hij beheerschte een belang rijk deel der wereld-schoenenproduc- tle. Zal het leger gedesorganiseerd raken, nu de veldheer sneuvelde tegen annuleering, 149 leden waren afwezig. De leider der Republikeinen in den Senaat gaf de volgende ver klaring „Ik zal de oorïogsachulden noch schrappen, noch herzien, onver schillig welke beloften in Lausanne zijn gedaan, of welke overeenkomst is getroffen. Ik geloof niet, dat het Amerikaansche congres de geallieerde schulden ooit zal herzien of vermin deren.” Senator Reed verklaarde, dat hijeeuwig tegen schrapping of en blijven zal. Dat alles is wel zeer in strijd met de optimistische zienswijze van den Engelschen premier Mac Donald, die van de week in het Lagerhuis ver klaarde „Ik geloof, dat er in heel de wereld geen land bestaat, dat eerder bereid is om mee te helpen, de ver warring en moeilijkheden, waardoor wij ons thans zien omringd, uit den weg te ruimen, dan juist de Ver. Staten en het Amerikaansche volk.” Och lediggang "Deze eisch is ’b.v. ook ge- ïa> de Amerikanen zullen wel - moeten - - -bijdraalen. Duitschland moest en zou óók tot de laatste cent moeten dokken en wat is er van alle financleele eischen van Frankrijk vervuld? Herriot is den toestand meester ge bleven in de Fransche Kamer, maar daarbij heeft hij stelling moeten nemen tegen z(jn socialistische vrienden en zijn radicale medestanders. Bij een poging der socialisten bij de be handeling der saneeringsvoorstellen om den diensttijd van 1 jaar op 10 maanden terug te doen brengen en de herhalingsoefeningen af te schaffen, bleef de regeering, welke zich tegen de voorstellen verzette, met 360—179 stemmen dank zij de rechterzijde in de meerderheid, maar daarbij gingen 50 leden van de party van Herriot, de radicaal-soclalisten, met de socialisten mee, 50 leden schaar den zich om den premier en 50 ont hielden zich van stemming. Het llnk- sche kartel is door deze beslissing gebroken; Herriot kan nog slechts steunen op een z.g. wisselmeerder heid. Intusschen is de Kamer tot het najaar op recès gegaan. Zeg nooit iets kwaads van iemand, tenzij ge het absoluut zeker weet; en vraag u dan af: Waarom zou ik het vertellen? Nietwaar? Waarom zouden we het vertellen, waarom het kwaad nog meer relief verleenen, het missie economisch niet te verdedigen, grooter plaats inruimen, het omdat de prikkel om te arbeiden er den bedrijver ervan nog moei- door verslapt, en voor de gemeenschap lijker maken, op zijn schreden terug financieel niet langer te dragen, te keeren? Want stel u eens voor, - dat de bedrijver van dat kwaad, dat ge weet, intusschen reeds spijt van zijn daad beeft gekregen, dat hij reeds goedgemaakt heeft, wat te her stellen viel en dat zijn schuld intus schen reeds is uitgewischt door het zweet van zjjn diep-gevoeld berouw dat een herhaling ónmogelijk maakt, is het dan niet heel onrechtvaardig die blaam nog steeds op hem te bljj- ▼en leggen? Stel u zelf eens in zijn verstaan nalatigheid, achteloosheid, e^hersteld,6 en’ 'de~ agonie "van°"hët brandende berouw had gevoeld, en men ging nog maar steeds door u te ▼eroordeelen, onder het wreede motief van „wie eens steelt is altijd een dief.,r Hoe zoudt ge dat zelf vinden? Natuurlijk: ge behoeft niet te ver wachten, dat men u alom zal eeren of waardeeren of zelfs maar gelooven zal in uw eerlijkheid of oprechtheid, blijk geeft zachtheid van oordeel en blijmoedigheid. We hebben het der menschheid, "Hat ons waarschuwt, dat de „wereld u zal haten.” Maar hij, die de ware levenskunst verstaat, zal ook dit niet achten, wetend dat hij jaagt naar het hoogste doel en den hoogsten prijs. De zaak is niet, zooals iemand het eens kernachtig opmerkte, of een leer mooi is, maar of zij waar is. Als we naar een plaats willen gaan, vragen we er niet naar, of de weg door een mooie streek leidt, maar alleen, of het de juiste weg is De weg zal dus niet altijd even „mooi” zijn. Men zal misschien kwaad van u spreken, u haten, miskennen, belasteren. Denk dan aan de woorden van Ibsen: Laat nooit iemand zien, dat iets door uw vijanden gezegd, u geraakt heeft kortom, handel alsof ge er zelfs niet van droomde, dat ge eenigerlei vijand had. FLORIS C. Het zachtste ding ter wereld zal het sterkste overwinnen. Zacht te blijven beteekent on overwinnelijk te zijn. LAO-TSZE. Een gezegde van den Oosterschen wijsgeer als boven aangehaald, dat op hetzelfde neerkomt als het woord uit „Spreuken”Een zacht antwoord keert de grimmigheid af; maar een smartend woord doet den toorn op rijzen, is als een baken op den weg die naar de ware levenskunst wijst; dat wil zeggen, de kunst om goed te leven, zóó, dat ons aanzijn voor an deren een zege kan zijn en daardoor onszelf de hooge voldoening te schen ken van waarlijk geluk te smaken. Het is de kunst, zóódanig te leven, dat we, zooals Longfellow het uit drukt, voetstappen nalaten in het zand van den tijd. En het behoort zeker tot die waarachtige levenskunst, niet door het leven te gaan met een gramstorig gelaat en steeds gereed tot veroordeelen van hen die falen, en zoo bar overtuigd van onze eigen voortreffelijkheid, dat we ons voort durend stooten aan vermeend of waarlijk onrecht en kwaad, doch liever met een „zacht antwoord de grimmigheid te keeren”, zacht, dat wil zeggen, zachtmoedig te blijven. En zoo onoverwinnelijk te worden. Een zoodanige gedachtelfjke levens houding zal ons steeds vervuld vin den van een zachte, stralende vreug de en eon zachtheid van oordeel, die wonden heelt, die geslagen werden W het do te gevoelen en te koesteren, die stralende blijmoedigheid die, gelijk do dichter zegt, is als een zonnige dag; zij werpt een glans over alles, zjj verzacht den .arbeid en lenigt het onrustig gemoed. Zfl is ook, zooals Victor Hugo het uitdrukt, gelijk aan gold dat op juiste wijze in liefde wordt uitgegeven hoe meer we er van geven, hoe grooter worden onze bezittingen. Blijmoedigheid is doolie, die de stroeve wielen van het maat schappelijk leven gemakkelijker doet rollen. Zij geeft ons veerkracht en weerstandsvermogen. Wat is een man zonder blijmoedigheid, vraagt Henry Ward Beecher. Een kar zon der voeren! Buitenland. Wat zal Amerika nu doen? Het kabinet-Herriot. De Ontwapeningsconferentie. Op roerige bewegingen overal. Vergane oorlogsbodems. De schoenenmagnaat Bata omge komen. De wereld blijkt er zich wel wat te zeer over te hebben verheugd, dat het accoord van Lausanne, een slotbetaling van drie milliard door Duitschland, alle herstelkwesties van de baan zou hebben geschoven. Er blijkt nl. een soort geheime afspraak te zijn gemaakt, dat het accoord slechts zou gelden voor het geval, dat met de Ver. Staten overeenstemming kan worden verkregen omtrent schulden schrapping ten behoeve der vroegere geallieerden. Men heeft aldus bereikt, dat Duitschland mede in dien zin aandrang op de Ver. Staten zal uit oefenen. En als die dan toch weigeren zoo heeft Von Papen gevraagd. Dan zullen we opnieuw beraadslagen, heeft MacDonald beloofd, en in geen geval zouden dan de oude Young-betaïings verplichtingen zonder meer in werking treden. Op initiatief van 't secretariaat der Lausanne-conferentie zijn daarop uitnoodigingen verzonden voor een in het najaar te houden economische wereldconferentie, waar men de Ver. Staten tot een schrapping der gealli eerde schulden hoopt te bewegen. Amerika heeft de uitnoodiglng al aanvaard, maar tevens onomwonden te kennen gegeven, dat het slecht te spreken is over de manier, waarop men te Lausanne over de beslissingen der Ver. Staten is vooruit geloopen. We denken niet aan kwijtschelding van schuld, buldert men in Washing ton. In den Amerikaanschen Senaat iseen particuliere enquête gehouden, vernes unn van ue uuikoouï waaruit bleek, dat 78 leden tegen „Promethee" mét de levens der 66 op- annuleering der oorlogsschulden wa- ren, 4 weigerden mededeeling van hun standpunt, 14 waren afwezig. Van 282 leden van het Huis van Afgevaardigden verklaarden zich 255 uitkeeringen worden ingekrompen. Steun van f13.50 per week, plus kinderbijslag, plus huurbijslag, plus kolenbijslag, met vrijlating van enkele inkomsten uit arbeid, acht de com- niet langer te dragen. Herinnerd wordt in het rapport aan de schromelijke consequenties, welke de hooge werkloozenuitkeeringen in Engeland hebben gehad. Wij voor ons vinden het allerergste uit de voorgestelde bezuinigingen de weer teruggevoerde arbeidsgelegen heid. Vele duizenden loopen nu al jaren zonder werk en dat leger wordt om bezuinigingsredenen maar steeds meer vergroot. Zoo --- tachten we het ook uiterst gevaarlijk,van oorlogsschulden is fat gijzeïf een fout had begaand dat de commissie voorstelt om een belangrijk deel der mannelijke onder wijskrachten door goedkoope vrouwe lijke hulp-onderwijzeressen te ver vangen. Een slecht voorbeeld voor particuliere werkgevers Er begint een geest onder de werknemers vaardig te worden tot verzet tegen veroordeelingen tot pc manente werkloosheid. Uit solidai teitsgevoelgaanze een rouleersysteem eischen van om beurten werk en ledigt steld door de stakende mijnwerkers in de Borinage (België). Dezelfde ge dachte is trouwens ook hier reeds eerder door enkelen in de socialis tische pers ten onzent gepropageerd. Het zware onweer, dat op Dinsdag -j.l. over het land woedde, heeft hier en daar nog al onheilen aangericht. Er zijn verschillende branden ontstaan door blikseminslag en wat nog erger is zes menschen werden gedood. Een in Gorinchem, een nabij Roermond en vader en zoon de Groot te Steggerda. In de gemeente Burger- brug verbrandde een man in zjjn woning, welke door blikseminslag in vlammen geraakte. En teOud-Reimst werd de landbouwer Pap door het hemelvuur getroffen en gedood. Op Dinsdag heeft de candidaat- stelling plaats gehad voor de Eerste Kamerverkiezingen. De gewone kie zers hebben dezen keer gelukkig eens niets te maken met het geval. Het zfin de leden der Provinciale Staten, die moeten uitmaken, op welke wijze een derde deel van de Eerste Kamer - tegen den derden Dinsdag van September moet worden vernieuwd. De reactie op het rapport-Wel- ter. Noodweer boven ons land. Eerste Kamerverkie zingen. Dat de commissie-Welter een zeer groot deel van het a.s. begrootings- tekort van circa 108 miluoen wil door ontslag n.l. (vervroegde pension- neering en op wachtgeld-stelling) en salariskorting (van 8 pCt. voor ge huwden en 13 pCt. voor ongehuwden) heeft de publieke opinie en de pers ten zeerste beroerd. Vrij algemeen wordt erkend, dat in de huidige tijds omstandigheden aan loonsverlagingen wel niet te ontkomen zal zijn, maar men had toch niet verwacht, dat de levensstandaard op een dergelijke wijze, als voorgesteld, zou moeten worden aangetast. Men gelóóft ook niet algemeen aan de noodzakelijk- heid er van en meent, dat de com missie-Welter haar bezuinigings- objecten wel wat te zeer in een een zijdige richting heeft verzameld. Er wordt dan ook verzet tegen de voor stellen georganiseerd en men weigert volstrekt om zich zelfs ook maar bezig te houden met de zienswijze der com missie, dat weldra op ongeveer gelijke wijze als thans een tweede honderd mllMoen op de jaarlfiksche begrooting zal moeten worden bespaard. De regeering heeft zich nog niet over het rapport uitgelaten, maar dat ze het in groote lijnen vermoedelijk wel zal aanvaarden, blijkt uit de voorbereidingen op de departementen ter uitwerking van de inkrimping der personeel-formatie (met 12 pCt.) De voorgestelde vermindering met 15pCt van den werkloozensteun wordt in net rapport breedvoerig gemoti veerd. Niet allen steun acht de com missie te hoog; ze meent zelfs, dat het noodzakleijk is om hier en daar op het platteland de uitkeeringen op te voeren. In de groote steden echter en in de plaatsen, waar men zich aan do grooto stad spiegelt, mooton do o I i I I I I uw 11, UUUQIU; V&CVB WAAD W w«ea ÖVHU TT Vraagt de echte Poeders en Tabletten! Echt zijn ze alleen, wanneer op de verpakking de naam Van den fabrikant in nevenstaande handteekening voorkomt FRISO. t!

Friso nl | 1932 | | pagina 1