enz. enz. Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 de schutlengte van de sluis is 32 m. glng( I HAVEN - WORKUM ZATERDAG 30 JULI 1932. No. 31 58ste Jaargang Officieel Gedeelte. OPTIMISME. Piaatselijk Nieuw*. Algemeen weekoverzicht. n i s van s hoop en veel mislukking, als veel in puin*verbrokkelt, is er leerin; Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorna, in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten punt nooit een valsch en verkeerd beeld ophangt. De k r >t t >r 1- n )t e g n )1 f, n it j- g t i- I- a 1 beide ploegen aantrekkelijks, „Stormvogels”- wanhoop. De zoo- RECTIFICATIE In de advertentie betreffende de haven van Workum stond vermeld, dat de lengte van de schutsluis 36 7 m. bedraagt. Hoewel dit op zichzelf niet Neen, het weer is volstrekt niet meegevallen van de week. Onweer en hagel hebben hier en daar heel wat schade aangericht. Als gevolg van de hagelverwoestingen in Klapwijk bij Hoogezand moest zelfs een comité in het leven worden geroepen om de getroffen tuinders te helpen. Een Deensch zeiljacht liep vast op een plaat bij Ameland. De vyf opvarenden hebben hachelijke oogenblikken be leefd, maar dappere redders van onze kust hebben ze in veiligheid gebracht. Binnenland. Nieuwe moeilijkheden voor onze boter-export? Hulp aan de mijnindustrie. De ambtenaren wijzen salarisverlaging af. Japansch worstelen in den Rot- terdamschen raad. Een nieuwe Bezem. De 4 daagsche af- standsmarsch. Noodweer te land en ter zee. Een ernstig geval van voedselvergiftiging in Indië. Het schijnt, dat onze boter-export naar Duitschland weer met nieuwe moeilijkheden wordt bedreigd. De industrieelen en agrariërs zijn het in Duitschland met elkaar eens geworden over nieuwe regelingen van den in voer van boter en deswege zullen op het einde van deze week vermoede lijk nieuwe onderhandelingen door Berlijn met onze regeering worden geopend. De nieuwe plannen moeten slechts voor Denemarken voordeelen brengen. Ten opzichte van dat land hadden we een min of meer gunstige positie, doordat de invoer van boter uit Denemarken in Duitschland met een extra-valutatoeslag van 36 M. werd belast. Het schijnt, dat die toe slag zal komen te vervallen, waardoor het mogelijk wordt, dat Denemarken ons met haar valutaprtyzen van de Duitsche markt zal verdringen. onjuist is, doet men beter daarvoor te lezen: Workum, 26 Juli 1932. zuchi Burgem. en Weth. v. Workum. inwendig het zaad van dood en ver- Onderwijl vertegenwoordigers de samenstellende deelen van het Britsche imperium, óók uit Ierland, in Ottawa bijeen zijn om economische regelingen met elkaar te treffen, welke de belangen van wederzijdschen handel en van de industrie zouden kunnen bevorderen, o.a. door de vast stelling van zoo gunstig mogelijke tarieven, zijn de Ieren en Engelschen een hardnekkigen economischen strijd met elkaar begonnen als uitvloeisel van het bekende conflict, door de lersche regeering onder De Valera geschapen, toen zij verdere betaling van de grond-annuïteiten (voor ver goeding aan de Engelsche bezitters van in Ierland onder de boeren ver deelde gronden) aan Engeland wei gerde en ook de eed van trouw aan den Engelschen koning als koning van Ierland weigerde. De geogra fische ligging van Ierland wijst het land voor haar uitvoer op Engeland aan. Door onmogelijk hooge tarieven echter heeft Engeland den invoer uit Ierland totaal stop gezet. De lersche regeering heeft met zelfde maatrege len geantwoord. De Ieren zullen nu trachten om in- en uitvoerregelingen met het Europeesche continent te treffen, maar zulke verhoudingen moeten zich geleidelijk over jaren ontwikkelen. De Engelsch-Iersche economische strijd wordt als erger gekenmerkt dan een militaire actie; Ierland dreigt er door aan armoe, de bevolking aan honger te worden over geleverd. De Engelschen kunnen even hardvochtig zijn als de Ieren koppig. Tenslotte loopt het geschil nog maar over een bijkomstigheid. Beide partijen willen het conflict aan arbitrage onderwerpen, maar de Engelschen wenschen alleen arbiters uit het Britsche gemeenebest, de Ieren willen ook onzijdige Europeesche rechters benoemd zien. De regeering-De Valera zal voorloopig de kapitalen der annuïteiten bezigen voor leniging van den nood, door den economischen oorlog verwekt. lijkheden moeten overwinnen. Maar... optimisme, zelfs al is hetoogenschijn Ifik ongefundeerd, moet toch een basis •-’- bestaan. Zijn tegengestelde vindt een voedingsbodem in de afwezigheid van bemoedigende factoren. Als dit waar is, is het ook waar dat vertrouwen niet ontstaan kan in een gemoed dat geen hoopvolle, opbouwende gedachten koestert. Optimisme gelooft en weet dat er ergens een lichtkant moet zijn, hoe donker de lucht ook moge wezen. Pessimisme weigert elke kans op verbetering te erkennen. Dusoptimisme moet een vaste basis hebben. En dat vindt het opti misme, het ware optimisme wel te verstaan, slechts in het erkennen en gelooven in de uiteindelijke overwin ning van al wat goed en schoon en waar en eerlijk en rein is, over al wat kwaad, leelijk, onwaar, oneerlijk en onrein schijnt te zfin. En dat zouden we allen toch feitelfik wel willen ge looven, niet waart Dat het de goede dingen zfin, die blijvend zijn, dat het schoonheid en waarheid en eerlijkheid en nobele gedachten en vriéndelijke daden zijn, die in zich iets van het zaad van eindeloos leven hebben, dat Java is een^rnstig geval van >g voorgekomen. In 200 menschen ziek géworden én 23 personen zijn er ge- boengkil, d.z. koeken van gekookte sonja-boontjes, opzettelijk met schim mel bedekt om zegemakkelijker ver teerbaar te maken. Men zegt, dat de bevolking dit surrogaat slechts nuttigt in slechten tijd, als er geen geld is voor beter voedsel. Het zou hier dus een ernstig symptoom gelden van dreigend voedselgebrek, als gevolg van de wereldcrisis, welke ook Indië ten zeerste teistert. rijke electorale beslissing staat. Er waait naar het schijnt een gunstige wind voor Hitler, maar toch nemen slechts weinigen aan, dat de Natio- naal-Socialisten op Zondag a.s. een meerderheid zullen kunnen halen, óók niet met behulp van de Duitsch-Nationalen. In dat geval zou Von Papen over geen bestuursmeer- derheid beschikken en zou ook een eventueele overdracht van de macht aan Adolf Hitler haar constitutioneelen grondslag missen. Moet Hindenburg zich in zoo’n geval dus weer tot Biüaing wenden? Dat wordt weinig waarschijnlijk geacht. Gelet on de scherpe uitingen der huidige Rijks- regeering tegen het communisme, wordt de meening van sommige poli tici, als zou de regeering voornemens zijn om na de verkiezingen de com munistische organisatie als staatsge vaarlijk te ontbinden en te verbieden, meer aannemelijk. Dan zou de com munistische vertegenwoordiging in den Rijksdag en ook in den Prui- sischen Landdag worden uitgescha keld en daarmee zouden de Nationa listen zich een werktneerderheid hebben verzekerd. Af wachten tot de beslissing van Zondag, is voorloopig overigens de boodschap. De Duitsche marine heeft haar eerste na-oorlogsche vredesramp ge boekt. Het noodweer, dat ook in ons land woedde, heeft Dinsdag j.l. op de Oostzee het opleidingsschip „Niobe” doen vergaan tijdens een hevige on weersbui is het gekenterd. Slechts ruim 30 opvarenden konden worden gered69 menschen, meerendeels ca detten, kwamen om het leven. 27 Juli. Zaterdagmiddag gingen twee autobussen met „Stormvogels” en belangstellenden naar de Voetbal- seriewedstrijden te Ulst. De Worku- mers kregen als tegenstanders de „Woudboys” van Veenwouden in het veld. Het spel van leverde niet veel vooral dat van de voorhoede was een „Woudboys” wonnen met 2— dat alle Workumers gedegradeerd werden tot toeschouwers. De diverse uitslagen luiden als volgt Vlugheid en Kracht—IJ. V.C. 1—5; Oranje Nassau—Zwaluwen 1—0; Stormvogels—Woudboys 0—2IJ.V.C. —Oranje Nassau 2—Afmattings- wedstr.Zwaluwen—Woudboys 1-2; Finale: U.V.C.—Woudboys 0—2. „Woudboys” is dus 1 jaar houder van de door hotel Hanenburg te Sneek aangeboden wisselbeker. Tevens kre gen de Veenwoudsters een herinne- rings-medaille als le prijs en een medaille voor de afmattingswedstrijd. IJ. V.C. van Ulst verwierf de 2e prijs en de medaille voor de hoogste score, terwijl „Vlugheid en Kracht” van Huizum beslag legde op de medaille voor het snelste doelpunt. De wisselbeker moet 3 maal achter elkaar of 5 maal in 't geheel gewon nen worden, voordat z(j in het volle bezit komt van een der clubs, zoodat „Stormvogels” misschien later nog eens een kansje krijgt (al zal die dan wel moeilijker zijn) om ook ereis eigenaar van de beker te worden. 27 Juli. Aan de R.H.B.S. te Sneek zijn vorige week bevorderd van klasse IV naar klasse V onze stad- genooten, de heer P. J. Crol en Mej. A. Groenendal. wijl de sfeer van bun invloed zich met de jaren en eeuwen verruimt, terwijl hun hart van goedheid en levenskracht steeds versterkt en ver groot wordt. Soms, zegt iemand in de New Outlook (Toronto), lijkt het wel, of precies het tegenovergestelde waar is, want het kwaad lijkt bijwijlen erg sterk en overheerschend, en bestemd voor een harde, wreede overwinning. Maar wie lang en ernstig het leven beziet ontdekt snel dat dit alles slechts schijn is, en dat alle wegen van het kwaad en booze overleg den en al wat verkeerd en zelf zuchtig en uit haat voortgekomen is, nietiging meedraagt. Het is inderdaad opmerkelijk, als we dat ten minste nooit eerder ontdekt hebben, hoe sterk deze gedachte van de onsterflijkheid van al wat goed en schoon is, in de oude Schrift naar voren komt, en ook in alle andere soort van grootsche literatuur... Wanneer we Shakespeare lezen, slaan we nooit het boek dicht met een gevoel dat de dood sterker is dan de liefde, of dat onrecht ten slotte kan zegevieren, of dat boosheid ooit iets anders kan doen dan mis lukken. En men noemt Shakespeare den grooten meester van de beschrij ving van het drama van het mensche- l(jk leven, juist omdat hij ons op dat punt nooit een valsch en verkeerd beeld ophangt. De groote, fundamen teels levenswaarheden zijn er in ver werkt. En het zijn de groote, funda menteels levenswaarheden, die de basis hebben te z(jn voor alle ware, blijvende, nimmer falende optimisme. FLORIS C. (Nadruk verboden). derzaal van een voornaam Neder- landsch bestuurcollege. ’t Klinkt vanwege het internationaal karakter van het gebeurde, heel voornaam, maar in werkelijkheid was het toch niet anders dan een in-treurig, ordinair gedoe. Een bepaalde aanlei ding was er niet. De eene communist tergde den ander om zijn gebrek aan léf, wat die ander niet op zich liet zitten. De edelachtbaren grepen elkaar aan, worstelden over stoelen en banken heen en hun collega’s raads leden, bijgestaan door stadhuisboden, konden de worstelenden slechts met moeite van elkaar sleuren. De vol- bloed-communist bleek toen een gezwollen aangezicht te hebben, een blauw oog en een serie bloedige schrammen, 'tls wel verheffend 1 Enfin, zoolang ze alleen elkaar nog maar aftuigen zyn dergely ke communistische excessen nog niet het érgste gevaar voor de samenleving. De broedermin is niet alleen in het communistische kamp ver te zoeken, ook de Nederlandsche fascisten ver dragen elkaar slecht. De zóóvêeiste scheuring heeft zich onder hen vol trokken. De roerige heer Baars en 16 andere gezagsdragers zyn uit de lei ding hunner fascistische organisatie gestooten en mét hen een paar hon derd leden. Als reden werd genoemd dat de uitgestooten groep in de party een „dictatuur van het proletariaat” had gevestigd, waarmee men niet langer wat van doen wilde hebben. Deswege moesten de arbeiders- fascisten er uit! Oók omdat ze zoo’n ordinaire propaganda voerden, o.a. door het uitlokken van relletjes (Overschie) met communisten. De uitgestootenen hebben zich aanstonds in een nieuwe, eenig-ware fascistische organistatie vereenigd, en ook zy geven nu een weekblad uit met een bezem in den kop. Twee bezems zyn trouwens volstrekt noodig, al was het maar alleen om het eigen fascistische straatje te vegen. Buitenland. Duitschland voor de beslissing. Zal de communistische orga nisatie worden verboden? De staat van beleg in Berlijn opgeheven. Een scheepsramp in de Oostzee. Tarieven-oor- log tusschen Engeland en Ier land. Verklaringen van sena tor Borah. Nu het Rjjksgerechtshof te Leipzig den eisch van Pruisen heeft afgewezen om een voorloopige beslissing in het bestuursconflict te geven, is het stormpje van verzet tegen Von Papen's staatsgreep weer geluwd en de Rjjks- kanselier zelve heeft voor verdere afkoe ing van verhitte gemoederen en door den staat van lerlfln en de provincie Brandenburg o_p te heffen. De poli tieke spanning bljjft overigens ener- veerend, nu het Duitsche volk zóó kort voor het geven van een belang- Nymegen beleeft weer glorie om den bekenden 4 daagschen afstands- marsch. Maandagochtend zijn de da mes en heeren, 2257 in getal, aan de tippel gegaan. Het weer viel niet mee, maar ze hielden meerendeels goed vol. WORKUM, 27 Juli 1932. Van de 41 ingeschrevenen voorden dienstplicht, lichting 1933, waarvan 6 voor goed ongeschikt werden verklaard, zyn 16 tot gewoon en 18 tot buitengewoon dienstplichtige aangewezen, zoodat één buiten oproeping is gebleven. 27 Juli 1932. Onze vroegere plaatsgenoot de heer J. Koch, thans onderwijzer te Alkmaar, is te Haarlem geslaagd voor de hoofdakte. 27 Juli. Vrijdagmiddag tegen half vier ontlastte zich boven ons stadje een vrij hevig onweer, dat ge paard ging met een geweldige stort regen. De Wijmerts stond by de Waag, mede door verstopping van de riolen, geheel blank. Bij de boerderij van den heer J. P. Kuipers, Buren alhier, werd een koe door het hemel vuur gedood. Ook moeten enkele ge bouwen geraakt zijn, zonder dat echter schade veroorzaakt werd. Het cadaver van de getroffen koe werd aan den zgn. Ouden weg neergelegd, waar de Bergumer auto het Dinsdag morgen vandaan heeft gehaald. Dat dit niet altyd met de meeste spoed gebeurt, is bekend, tenminste onlangs werden over een soortgelijk geval in Gaasterland klachten gehoord. Uit een oogpunt van volksgezondheid protesteerden de omwonenden daar krachtig tegen deze handelwijze om in ieder geval herhaling te voorko men. Het verkeer langs den Ouden weg is gering, maar anders twijfelden we niet of ook hier zouden klachten aangeheven worden. Mocht evenwel in de toekomst weer eens een vrachtje voor Bergum aanwezig zjjn, dan zal ook hier een spoedige afhaling op prijs worden gesteld, daar een drukke of stille verkeersweg en een bevolkte of onbewoonde plaats, het geval zelf niet verandert. In wat soms den „strijd om het bestaan" genoemd wordt, is ongetwij feld een flinke dosis optimisme een noodzakelijk deel van onze levens- uitrusting. Niet een dwaas, ongefun deerd optimisme dat niets anders is dan verwerpelijke luchthartigheid, maar een optimisme dat berust op tastbare gronden. Om tegen een hongerigen man te zeggen „wees niet ontmoedigd” en hem dan noch geestelijk, noch stoffelijk voedsel te geven, noch de middelen om zich de een of andere vorm daarvan te ver schaffen, laat dien man in een slechter positie dan hij te voren was, merkt iemand in de „Press Telegram” heel terecht op. Een teleurstelling als deze namelijk zou z(jn toestand van geeste lijken nood nog verergeren. En toch is er voor iedere nood een hulpmiddel. En elke hindernis die op de juiste wijze overwonnen is, versterkt de middelen, waarmee we andere moei- itimisme, zelfs al is hetoogenschijn hebben", anders zou het niet kunnen igestelde vindt een de afwezigheid van Elk „morgen” heeft twee hand vaten, waarbij men het aan kan pakken. We kunnen het aanvat ten bij het handvat van vrees of bij het handvat van vertrou wen. ANON. In een tijd van veel vervliegende wat" wij vast gegrondvest meenden, in puin verbrokkelt, is er leering te trekken uit een aardige geschiedenis die verhaald wordt omtrent Sir Christopher Wren, die de kathedraal van St. Paul te Londen bouwde, nadat de groote brand byna de geheele stad verwoest had. Men koos een plek uit, waar de kathedraal moest verrijzen en er werd een regeling gemaakt, dat er een belasting gehe ven zou worden van alle steenkool die langs de Theems vervoerd werd, om zoo de noodige geldmiddelen te verkrijgen. Toen ging Wren tusschen de ruïnes zoeken. En tusschen de zwart geblakerde steenen vond hij er een, waarop in het Latijn geschreven stond„Ik zal weder opstaan.” Dat was de eerste steen die gebruikt werd voor het bouwen van de groote kathedraal... En zooals Wren van tusschen de zwart geblakerde ruïnes den steen opdolf, waarop dat moedige woord geschreven stond, zoo kan ieder ontmoedigd, terneergeslagen mensch te midden van de ruïnes van het verleden wel een brokstuk vinden met de woorden„Ik zal weder op staan”. De Limburgsche mijnwerkers, die in grooten getale met ontslag worden bedreigd, hebben blijkbaar niet ver geefs een beroep op de regeering gedaan. Uit Den Haag wordt althans bericht, dat men er beschermings maatregelen voor onze industrie over weegt. Het staat evenwel nog niet vast, welke richtlijnen daarbij zullen gelden. Noemden we reeds eerder in ons overzicht de wQzen, waarop de Cen trale van vereenigingen van Rijks personeel de budgetalre moeilijkheden van den staat overwonnen wilde zien (o.a. een 2 pCt. heffing op de ver mogens en een natuurlijke personeels inkrimping door stopzetting gedurende drie jaar van nieuwe aanstellingen), thans heeft bedoelde organisatie rond uit aan de regeering bericht, dat de salarisvoorstellen der commissle-Wel- ter voor de ambtenaren onaannemelijk zijn en dat de Centrale haar eigen voorstellen, hiervoren genoemd, in de aandacht der regeering aanbeveelt. De volbloed-communist Reuderink en de semi-bolsjewiek Van Burink, zorg gedragt beiden lid van den Rotterdamschen beleg in B Raad, hebben het Dinsdag j.l. noodig gevonden om van hun Russische ma- nieren te laten blijken door een par- iagt dat 10 uuwiS molten leven, ter- tijtje Japansch worstelen in de verga- De opmerkelijke bekeering van den Amerikaanschen senator Borah vóór schuldenschrappen of -vermindering, mits ook resultaten worden verkregen ter zake ontwapening en een regeling wordt bereikt in valuta-kwesfies, houdt de aandacht van velen gespan nen. Men verwacht nu een snellere ontwikkeling der schuldproblemen. Borah heeft zijn verklaringen van de week nog aangevuld met de aan sporing, dat de Ver. Staten het initiatief zouden nemen voor een onmiddellijke bjjeenroeping eener internationale monetaire en econo mische conferentie, waarin ook het schuldenvraagstuk zou kunnen wor den geregeld. Vóór afloop der presidentsverkie zingen (in November a.s.) heett Hoo ver geen tijd er voor, zoo heeft hij laten weten. Chr. Muziekcorps Crescendo” Dinsdag 2 Augustus a.s. s avonds 8‘/2 uur uitvoering op de Markt. - De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager PROGRAMMA 1. Koraal. 2. Marsch. 3. Les Dragons de Villars (Ouverture) Maillart 4. Marche Sportive Aug. Eenhaes 5. Le Barbier de Sé rille Rossini 6. Le Frigant F. Rousseau 7. Isedore (Fant. Lirique) E. Bedoin 8. Garde d’ Honneur Eenhaes 9. Koraal. Op voedselvergiftiging Tjilatjap zjjn n.l. 200 menschen ziek storven door het gebruik van tempe- i i i i i 1 1 1 i FRISO 4c

Friso nl | 1932 | | pagina 1