Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Groote Opruiming J.VAN DOUWEN KUIPERS duurt onverminderd voort ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1932. No. 32 58ste Jaargang Officieel Gedeelte. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Aanbesteding. Algemeen weekoverzicht. Bekendniaking. HINDERWET. ONZE Markt Workum VRIJHEID. (Nadruk verboden.) oorlog tegelQl Dit blad verschynt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiön tot ulteriyk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten dat crediet en vertrouwen slechts verworven kunnen worden door de verwaarloosde geesteiyke zijde van het leven. In Brazilië zyn thans de rebellen van den staat Sao Paolo aan de win nende hand. De Secretaris, v. d. GOOT. afhouden. Een motie van wantrouwen der Groot-Duitschers werd met 81—81, dus door staking van stemmen, ver worpen. De socialisten stemden met de Groot-Duitschers mee. De positie der regeering is dus wel zeer zwak. Burgemeester en Wethouders van WORKUM, zullen op Maandag 15 Augustus a.s. onder de gevestigde patroons in de gemeente Workum, aanbesteden liet maken van een gewapend betonbrugje bij de Heeren- kunst. Bestek en teekening zijn verkrijg baar ter Secretarie vanaf Woensdag 10 Augustus a.s. Workum, den 4 Augustus 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De L.-Secretaris, G. G. GROENENDAL. Bolivia (3 millioen inwoners) en Paraguay (nog niet 1 millioen) hebben den strijd met elkaar aanvaard om den Gran Chaco, een tusschen-liggend woest gebied. De oorlogsgeestdrift aan beide zyden is groot; zelfs vrouwen- bataillons worden geformeerd. Die luidjes in Zuid-Amerika kunnen zeer fanatiek z(jn. In 1870 voerde Paraguay tegen drie omliggende staten „k. Al terugtrekkende verbrand- dén al hun eigen steden en dorpen. De president sneuvelde in het laatste gevecht. Van ruim een millioen inwo ners waren toen nog 28 duizend mannen over, ruim 100 duizend vrou wen en 80 duizend kinderen 1 Van de week is de tekst gepubli ceerd van het Ned. Belgisch Verdrag. Laten we met onze beschouwing er over wachten, tot de lezer van zyn vacantie terug is. al de ontwikkelingsmogeltykhöden die hun harten begeeren, al de verwe- zenlfjking van hun ambities als ze elkaar maar behandelen overeen komstig de Bergrede. Ze kunnen vrede en vertrouwen en gezondheid hebben, als ze vrees vervangen door vertrouwen. Ze kunnen de induvidu- eele, nationale en internationale wel- Ilet heeft waarlik voldoening ge geven, dat de afschu welyke roofmoord op den 80 jarigen alleen-wonenden arbeider te Onstwedde, niet tot de crimineele raadselen zal blijven be hooren. De moord blijkt begaan te zyn door een 18 jarigen kleinzoon, die eenigen t(jd bij den ouden man inwoonde en diens 21-jarigen vriend. Met een scherpen beitel hebben z(j den ongelukkige vijftien malen ge stoken, w.o. eenige malen door het hart. Alles om een buit van 60 guldens De jongens hadden een tjjd als werkeloozen rondgeslenterd, maar de 18 jarigen kleinzoon van den vermoor de had toch juist weer werk, toen hij met z(jn vriend tot de misdaad besloot. In Mandsjoerye en Noord China her leeft de Japansch Chlneesche oorlog. Volgens de Japanners zou de befaamde Chineesche generaal Ma in Mandsjoe rye z(jn gesneuveld, maar volgens de Chlneezen is hy nog springlevend. Een Chinees is taaiIn Canton (China) z(jn b(j overstroomingen 300 menschen verdronken. Binnenland. Vacantietijd. Nationaal Padvinderskamp in Was senaar. De roofmoord te Onstwedde. Nu de leden van Tweede en Eerste Kamer op recès z(jn gegaan en de kiezers hun vacantie genieten voelt de lezer het groote verschil wel? nu zelfs de roerige bolsjes uit de groote steden iets interessantere te doen vinden dan het maken van heibeltjes, thans, nu ook het rapport- Welter t(jdeiyk geen belangstelling meer trekt, nu verlangt de Overzicht schrijver weer terug naar de zeeslang, die vroeger jaren om dezen tijd placht op te duiken ten gerieve van de dagbladschrijvers, die gebrek aan stof hadden. Eilacie, de menschheid ge looft er niet meer aan.Zulke verhalen konden slechts dienen in een tijd, toen 90 pCt. der menschen in geen jaren de grenzen van hun gemeente overschreden. Tegenwoor dig zien de menschen teveel van de wereld, dan dat we ze nog met fan tastische verhalen zouden kunnen boeien. In deze vacantiedagen voelt een mensch zich nergens vreemder dan in zijn woonplaats, waar ie niemand meer kent. Een vreemd volk schijnt welvaart hebben, die ze maar willen, er neergestrekenvan de oude, ver De Oostenrjjksche prelaat en staats man Mgr. Seipel is op 56 jarigen leeftijd overleden. Aan hem had Oos tenrijk veel te danken. Hij trad voor het eerst als minister op in 1918 en wel in het laatste kabinet onder de monarchie. Na den oorlog werd hij leider van de Chr. Soc. Partij en vaak vormde by mede de regeering. Hij redde Oostenrijk van den ondergang, toen h(j fioancieelen steun (én toezicht) van den Volkenbond aanvaardde. Mr. Zimmerman van Rotterdam, werd toen Volkenbondscommissaris. In '24 werd een revolveraanslag op hem gepleegd. Omdat de staatsman aan suikerziekte leed, kon de kogel, welke hij toen in een der longen kreeg, niet worden verwijderd. Het heeft zijn dood verhaast. Oostenrijk staat op het oogenblik wéér voor een crisis. In Lausanne heeft de regeering weer flnancieele hulp aanvaard. De Groot-Duitschers meenen, dat de daarbij gestelde voor waarden van politieken aard Oosten- Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van belanghebbenden de volgende waar schuwing Waarschuwing voor zelf karnende boeren. De Regeerlngscommlssaris, voor zitter der Crisis-Zui vel-Centrale, brengt tor kennis van de belanghebbenden, dat met ingang van 1 Aug. 1932 de termijn verstreken is, gedurende welken het toegestaan is uit de be waarplaats van veehouders, die zelf melk tot boter verkamen, boter zon der merk te vervoeren. Na 31 Juli 1932 zal dus geen enkele hoeveelheid boter de fabriek, de melkinrichting, de boerderij, de melk- slijteri), in het algemeen de bereid- of bewaarplaats, mogen verlaten, ten zij voorzien van het Rjjksbotermerk, of het speciale Crisis-botermerk. Zelfkarnende boeren, die zich tot dusver niet bjj de betrokken boter- contrólestations opgaven, met verzoek, botermerken te ontvangen, worden daarom in hun eigen belang aange raden, zulks alsnog ten spoedigste te doen. Het ligt n.l. in de bedoeling, nauwlettend op de naleving van de wettelijke voorschriften toe te zien en bij overtreding dier voorschriften tot het doen opmaken van processen verbaal over te gaan. Ressorten der Botercontrólestations „Friesland” te Leeuwarden provincie Friesland „Groningen” te Groningen provincie Groningen „Drenthe” te Assen provincie Drenthe „Gelderland-Overijsael” te Deventer provincies Gelderland en Overijssel „Eindhoven” te Eindhoven provincies Noord-Brabant en Zeeland „Maastricht” te Roermond provincies Limburg en een gedeelte van Oostelijk Noord-Brabant „Zuid-Holland” te ’s-Gravenhage pro vincies Zuld-Holland en Utrecht; „Noord-Holland" te Alkmaar provincie Noord Holland. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De L.-Secretaris, G. G. GROENENDAL. De tijd is nu gekomen om den juisten nadruk te leggen op blijvende en innerlijke waarden, onze onvergankelijke gaven.” Rechter Bernard Shientag. Geheel onze Vaderlandsche geschie denis is als het ware doordrenkt van onzen eeuwenlangen strijd om het zelfstandig volksbestaan, om de sou- vereiniteit: onafhankelijkheid en vrij heid. De hang naar vrijheid, in ieder mensch van nature aanwezig, is al heel sterk in ons ras tot uiting geko men en van de tien schoolliedjes, die we als kind leerden, waren er toch minstens vijf waarin de vrijheid ver heerlijkt werd in den trant van „dat vrije volk, dat vrije volk. ..zijn wij!” Sapperloot ja, wat een bar vrij volk zijn w|j toch. Tja, dat is te zeg gen. tot zekere hoogte. We wor den niet meer zoo ruw gekneveld door Spanjool of Franzoos, zeker. Maar als we het op den keper gaan beschouwen, z(jn we toch eigenlijk niet zoo bar vry, neen, als we er goed over piekeren, komen we tot de ontdekking dat we heelemaal niet vry zijn, dat we in plaats van door Spanjool of Franzoos, op niet zuinige wijze gekneveld worden door drei gende zorgen in slechte tijden, dat vrees en kwade verwachting ons boeid houden, dat internationale lemmeringen onzen handel knauwen en knellen en we ons in de weerga niet vrjj voelen, integendeel, we zit ten achter dikke tralies van benauwd heid, vrees, zorg, zelfbeperking, ge brek aan vertrouwen, pessimisme. Onze vrijheid is heen. En we zjjn de gevangenen van de spookgestalten onzer benauwde gedachten, die rus teloos om ons waren. Velen van ons zien geen uitkomst. Een dokter heeft onlangs terecht opgemerkt, dat de grootste physieke schade aan mannen en vrouwen be rokkend wordt door. vrees. Inder daad, en de grootste moreelc schade wordt ons eveneens berokkend. door vrees. Hoe moeten we dus onze vrijheid, onze gulden, diepbeweende vrijheid terug gewinnen? Door de vrees te overwinnen die ons verlamt en aan banden legt. Maar hoe Hoe? Moest dit feitelijk wel een vraag zijn? Behoorden wjj niet allen het antwoord op die vraag te kennen Is het antwoord niet heel eenvoudig hierin gelegen, dat w(j de vrees kun nen uitdrijven, door bij al onze ge dachten en daden ons slechts door goede motieven te laten lelden Door een geest van liefde te onderhouden en deze tot richtsnoer van ons heele leven te maken, den geest van die volmaakte liefde, welke volgens het schriftuurlijke woord, alle vrees bui ten drijft. Dezelfde arts, welke w() zooeven aanhaalden, sprak zeer te recht de menschen kunnen alle Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van het publiek, dat door Heeren Gedepu teerde Staten van Friesland by besluit van 27 Juli 1932, no. 12, le afd. B, ingevolge art. 27 der Hinderwet aan het bestuur van den Heidenschapster Veenpolder en zyn rechtverkrijgen den vergunning is verleend tot het plaatsen van een bemalingsinstallatie met ruwoliemotor van 18 P.K., op het perceel kadastraal bekend gemeente WORKUM, Sectie D, no. 72, ter ver vanging van den bestaanden wind watermolen. Workum, den 4 Augustus 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, van alle voorradige Goud- en Zilverwerken, Klokken, Pen dules, Wekkers, Horloges, Barometers enz. enz. MP 15 korting Contant “’^Mg Profiteert van deze gelegen heid om voor heel weinig geld iets degeiyks en bly vends te koopen ZIET ETALAGES l ZIET DE PRIJZEN 1 „We hebben in voorbije jaren te veel nadruk gelegd op de vluchtige, vergankelifke, ulter- Ityke waarden ran net leven. Over het algemeen is het in bet buitenland niet beter dan by ons. In België weet het kabinet geen raad met het dreigende begrootlngstekort. Wanneer iemand tot een van ons zou zegggen, dat hy het gouden kalf aangebeden had, zou hy misschien met een miserabel gezicht naar zyn leege beurs wyzen en smalend ant woorden Is dat soms het gouden kalf? En toch is het juist: al zijn er ook onder ons die misschien in bittere nooddruft verkeeren. We hebben vry- wel allen de knie gebogen voor het gouden kalt. We hebben allen naar rykdom opgezien als de voor naamste, zoo niet de eenig- ste bron van geluk en naar C. E. van KOETSVELD, wereldiyk succes, als de hoogste X- algeheele verandering van ge- d ondergaan, tenzy de gouden kalveren als huisgoden worden uitge bannen kunnen we niet hopen ons herstel te verwerven. Ons leven, als individu en als natie, moet op het hoogste recht gegrondvest zyn. Al wat ongezond en meurs is in onze maatschappij en het maatschappeiyk Het Departement van Arbeid blykt zich verrekend te hebben met de kosten der nieuwe sociale voorzienin gen. De ouderdomspensioenen wraren begroot op 500 millioen francs (van 7 cent), maar ze zullen meer dan 900 millioen vorderen, misschien zelfs een jaariyksche uitgave van 1000 millioen, 1 milliard, noodig maken. Het Fransche tekort op de begroe ting wordt beraamd op 7 milliard francs (van een dubbeltje) is 700 mil lioen gulden. Evenals bij ons, zoekt men het tekort te dekken door beperking van uitgaven, niet door nieuwe heffingen. De Engelsche Labour Partij, reeds zoo geslagen door het conflict met Mac Donald, is vaneen gesegeurd door de uittreding van de groep I. L. P., d. z. de onafhankelyken, die de socia listische beginselen voorstaan. In de groep der onafhankelyken, voltrok zich óók weer een scheuring. Diegenen traden n.l. uit, die tegen het verbreken waren van de banden met de Labour Party. De prys der Adverteutiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangryk lager trouwde gezichten ziet men er geen meer. Vacantie wordt tegenwoordig door iedereen genoten en tóch klagen de zakenmenschen. Men gaat thans méér uit dan vroeger, maar ook Anders. Een ieder heeft overal relaties en men ontvangt elkander voor logies. Velen ook nemen hun slaapkamer en vaart herstellen. Nu men inziet, bed in gecomprimeerden vorm mee hoewel men er nog niet naar handelt, op reis. Brood en koffie worden niet vergeten. Zulke vacantietochten op een koopje, getuigen van een goede economische opvatting, maar ja voor zakenmen- schen valt aan zulke pret niet veel te verdienen. Buitenland. Na de Ryksdagverkiezingen. Dreigende begrotingstekorten in België en Frankryk. Scheu ring in de Engelsche Labour-Par ty. Mgr. Seipel f. De positie der Oostenrijksche regeering. Leeft generaal Ma Roerig Zuid-Amerika. De Olympische spelen. De verkiezingsvoorbereidingen in Duitschland hebben over heel de wereld belangstelling gewekt en in Duitschland zelve bereikte de agitatie het kookpunt. Van Zaterdag op Zon dagnacht culmineerde de spanning hier en daar vielen dooden by poli tieke botsingen. Op den verkiezings dag echter trad de ontspanning reeds in, alles liep toen betrekkeiyk kalm af. En nu de groote slag definitief ge slagen is, keert de rust in bijna vol komen volmaaktheid weerom, 't Is, of de menschen verbluft op de ge gevens van den uitslag staren en zich dan afvragenhebben we ons daar nu zoo druk over gemaakt? De party van Hitler kreeg ruim 200 mandaten, want ze kreeg de stem men van 37 pCt. der kiezers. Ieder een echter wist, dat die partij dat percentage minstens zou kunnen boe ken, want by de Pruisische Landdag- verkiezingen was die sterkte van de Nat. Soc. party al gebleken. Men wist echter niet, hoever de Nazi’s boven die 37 pCt. uit zouden komen men dacht de beweging nog groeien de. Dat ze het niet meer was, is eigenlijk de eenige verrassing, welke uit den verkiezingsuitslag naar voren kwam. De socialisten verloren slechts en kele zetels, Centrum en Volkspartij wonnen er tezamen 11, de communis ten wonnen iets ten koste van de socialisten, het is alles tezamen niet van zoo byzonder veel beteeke- nis. De socialisten herademen opgelucht, van _Dffitschland Bi fining lacht in zyn vuistje en Hitler is op het oogenblik muis stil Intusschen Is er by de huidige ver houdingen in den Ryksdag geen en kele parlementaire regeering denk baar. Von Papen grinnikt daarover van vergenoegdheid. Hij behoeft nóch voor Hitler, noch voor Bi fining op te staan, hy kan biyven wegens ge mis aan een opvolger. Biykbaar zint hy op politieke hervormingen. In een interview heeft hy zich voor de instelling van een Hoogerhuis (Eerste Kamer) verklaard en vooreen herstel der kiesdistricten. Voor zulke her vormingen behoeft hy echter een twee derde meerderheid in den Ryks dag. De Nazi’s schijnen In de regee ring het kanselierschap te zullen op- eischen en het departement van bin- nenlandsche zaken, maar de politieke onderhandelingen tusschen de regee ring—Von Papen en de partyen, zul len eerst in het midden der volgen de week, na beëindiging van den po litieken godsvrede en de viering van den Grond wetsdag (11 Aug.), kunnen aanvangen. Von Papen scbynt niet te voelen voor opname van Nazi's in zyn re geering. Juist door tïl te gepronon ceerd rechtsche figuren uit zijn kabi net te houden, wil hy aan hetzelve de signatuur van „onpartydig” ver- leenen. systeem moet uitgerukt worden. Eerst dan kunnen we hopen onze kracht en levensmoed te herwinnen. En eerst dan. zullen we onze vryheid herwonnen hebben. FLORIS C. De nieuwe opvattingen omtrent be hoeften op reis, hebben het trekken van stad tot stad en van land tot land mogeiyk gemaakt van alle stan den en voor alle leeftijden. In Wasse naar zyn op het oogenblik 3000 jongelui verzameld in het nat. Padvinderskamp alles slaaipt er in tenten. Straks komen ook nog 900 welpen aan. Onder de gasten vindt men vele jongens en meisjes uit vreemde landen, zelfs uit Noorwegen en Zweden, Spanje en Hongarye. Op 11 Aug. komt de 75- jarige oprichter van de Padvinders- be weging, generaal Sir Baden Porvall, het kamp in Wassenaar bezoeken. Er is daar in Wassenaar ook voor geesteiyke leiding gezorgd. De protestanten hebben er een wij dlngszaal, de katholieken een kapel, waar de bisschop van Haarlem, mgr. Aengenent, op 11 Aug. een pontificale mis zal opdragen. opgezien geluk levensdoelstelllng. En tenzy we een i'„ moed ondergaan, tenzy Tege.n o. li----

Friso nl | 1932 | | pagina 1